berichten Maquette zwembad Goes is er... „Vreemd gedrag" kostte bijrijder uit Middelburg drie weken cel Financiële Aristo ALGEMENE KUNSTKINGEN IN ZEELAND MET PROGRAMMA Unilever N.V. geeft bonusaandelen uit Barnum en Bailey naar Rotterdam Verdachte kon zich niets herinneren FISCALE FACILITEITEN VOOR EFFECTENBEZIT KLEINE SPAARDERS CONGRES SOCIALISTISCHE INTERNATIONALE IS GEËINDIGD Vaticaan aanvaardt ontslag bisschop van Aberdeen DRS. SCHOUWENAAR OVER BEJAARDENVRAAGSTUK KORFBAL Programma POLITIERECHTER MIDDELBURG CJV.V. WIL CHRISTELIJK SOCIAAL PROGRAM Menko onderhandelt nog over een fusie Zonnig licht lacht aan uw vensters Promillage Britse economische situatie verbeterd Buma besluit strenger op te treden Weer demonstratie in Zuid-Vietnam K.B.C.O.-S.D.K.B, UITGESTELD. Volleybal Kunstmaandorkest 21 december naar Vlissingen opwmdend lekker Senoritas-Rood In het bekende rode blik Nederland derde leverancier van Groot-Brittannië Fors verlies voor „T ransatlantica gegarandeerde gordijnstoffen VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T In haar overzicht over het tweede kwar taal van dit jaar schrijft de Bank van Engeland dat de stemming voor het pond sterling sedert maart vast is ge weest en dat de steun op korte termijn, die buitenlandse centrale banken in het eerste kwartaal hebben verleend, in juni is terugbetaald. De Britse economie bevindt zich in ex pansie en in het tweede kwartaal is de werkloosheid sterker verminderd dan uitsluitend op grond van het betere weer en andere seizoensfactoren was ver wacht. Over het algemeen blijft krediet ruim beschikbaar: de rentetarieven zijn de afgelopen maanden niet veel veran derd. Wat de gehele wereld betreft verwacht de bank dat de handel zal blijven toe nemen, zij het niet bijzonder snel, zodat er voor de uitvoer kansen zijn voor uit breiding. Met de modernisering van de Britse industrie is goede vooruitgang geboekt, waardoor de industrie haar concurrentiepositie zal kunnen verbete ren. Desondanks is er volgens de bank nog steeds een rem op de inkomens en de prijzen nodig, willen deze voordelen niet teniet worden gedaan en wil men de gelegenheid voor het leggen van een ste vige basis voor nieuwe groei niet voor bij laten gaan. In het tweede kwartaal zijn de Britse goudvoorraden onveranderd gebleven op 874 miljoen pond sterling, maar de de viezenreserves verminderden van 131 miljoen pond sterling tot 95 miljoen pond sterling. De nettoschulden aan het buitenland namen met 49 miljoen pond sterling toe. In het staatsblad en in de staatscourant van gisteren zijn enkele wettelijke maat regelen afgekondigd, die fiscale facili teiten bevatten voor de bezitsvorming met betrekking tot effecten. Deze facili teiten worden voornamelijk verleend voor beleggingen door kleine spaarders in beleggingsmaatschappijen en -depots die al dan niet uitsluitend voor deze ca tegorie spaarders toegankelijk zijn. On der „kleine spaarders" worden in dit verband bedoeld degenen wier inkomen in het jaar voorafgaande aan dat waar in zij een aandeel of deelnemingsbewijs in zo'n bijzondere beleggingsinstelling verwerven, niet meer dan f 13.000 be draagt. De nieuwe regeling komt er op neer, dat beleggingsmaatschappijen waarvan de aandelen uitsluitend verkregen kunnen worden door kleine spaarders, worden vrijgesteld van vennootschapsbelasting. Zij voorziet voorts in een vrijstelling (ten aanzien van beleggingsmaatschap pijen), hetzij teruggaaf (bij beleggings depots) van dividendbelasting. De bepa lingen omtrent registratie- en zegelrecht zijn zodanig aangevuld dat, voor zover aandelen in beleggingsmaatschappijen en deelnemingen in beleggingsdepots uitsluitend in handen kunnen komen van kleine spaarders, ter zake van het plaat sen of volstorten daarvan geen registra tierecht verschuldigd is en op de aandeel- of deelnemingsbewijzen geen zegelrecht behoeft te worden voldaan. Tevens is een vrijstelling van beurszegelrecht in gevoerd voor de nota's betreffendede uitgifte, aankoop en verkoop van laatst bedoelde aandelen en deelnemingsbewij zen. Voorts is in de zegelwet een vrijstelling van effectenzegel opgenomen voor klei ne coupures (f 100 of minder) van obli gaties en van certificaten van aandelen. De bijzondere aandelen in beleggings maatschappijen en de bijzondere deelne mingsbewijzen zullen niet verhandelbaar zijn Zij zullen uitsluitend verkregen kunnen worden bij de uitgevende instel ling en ook alleen aan die instelling ver kocht kunnen worden. Op de laatste dag van het congres van de socialistische internationale, dat in Amsterdam is gehouden, is gisteren de resolutie over de economische integra tie in Europa aanvaard. Daarin wordt onder meer nog eens de socialistische teleurstelling uitgesproken over het afbreken van de onderhande lingen tussen Engeland en de E.E.G. „Als resultaat van een eigenmachtige actie van generaal de Gaulle". Daardoor werd een ernstige stap terug gezet op de weg naar Europese eenheid. Met na druk wijzen de socialisten op het grote belang van een nauwere samenwerking tussen de landen van de E.E.G. en die van de E.V.A. Deze beide blokken dienen nauwgezet en vroegtijdig overleg te ple gen over sociale problemen en kwesties op het gebied van de landbouw en het transport. Men zal moeten vermijden dat de E.E.G. en de E.V.A. rivalen van elk aar worden. Het congres aanvaardde gisteren voorts resoluties over de apart heidspolitiek in Zuid-Afrika. de Chinese agressie in India, Spanje, Malta en Pa- raquay. „Tegen ontduikers van de auteurswet zal meer actie worden gevoerd. In een tweetal strafzaken zijn fikse boetes op gelegd en zo nodig zullen in kort ge ding dirigenten worden gedagvaard met de bedoeling het gebruik van het door ons beschermde wereldrepertoire te doen verbieden", aldus merkt de vereni ging het Bureau voor Muziek-Auteurs- rechten Buma op in haar jaarverslag over 1962 met betrekking tót de ama teuristische muziekbeoefening. In 1962 werd er in totaal 4.867.500 aan rechten geïncasseerd. Voor uitke ringen was beschikbaar 3.869.737,84. Paus Paulus heeft het ontslag aanvaard van dr. Walsh, de rooms-katholieke bis schop van de Britse stad Aberdeen. De bisschop weigert een bevel van het Va ticaan, om zijn huishoudster te ontslaan, op te volgen. Volgens een bekendmaking in de Osservatore Romano, het blad van het Vaticaan, is hij benoemd tot bis schop van Birta, een titulaire functie. Als beheerder van het bisdom is de aartsbisschop van Edinburgh, aange steld. Het Vaticaan gelastte mgr. Walsh binnen drie maanden zijn huishoudster, de gescheiden vrouw van een predikant van de Schotse kerk en overgegaan naar de Rooms-Katholieke Kerk, te ontslaan. De bisschop gaf echter te kennen dat hij liever zijn bisschoppelijke zetel dan zijn huishoudster opgaf. Mgr. Walsh geldt als een der vooruit strevendste en meest hervormingsgezin de leden van het Schotse episcopaat. Zijn moderne houding maakte hem ech ter bij vele conservatieve gelovigen im populair. Mevrouw drs J. F. Schouwenaar-Frans- sen, minister van maatschappelijk werk, heeft gisteren bij haar eerste publieke optreden als minister verklaard, dat het bejaardenvraagstuk thans in beginsel wordt gezien als dat van de ro' die de bejaarde in de samenleving vervult of moet vervuilen. Ook het regeringsbeleid zal van deze visie moeten uitgaan, om dat het de voorwaarden moet scheppen die het mogelijk maken dat ook de oude ren de hun toekomende plaats innemen, zo verklaarde ze aan het begin van het congres „bejaarden in de samenleving", dat wordt gehouden in het „Kurhaus" in Scheveningen. Het groeiend aantal mensen dat boven de 65 is, stelt ons op velerlei terrein voor de noodzaak oude opvattingen en oplossingen opnieuw te bezien, aldus mevrouw Schouwenaar. Ze dacht hierbij onder meer aan het feit, dat garanties moeten worden geschapen voor een fi nancieel bevredigende situatie van een veel groter aantal gepensioneerden dan men vroeger voor mogelijk had gehou den. Voorts zijn er problemen als vrije tijdsbesteding, huisvesting, gezinshulp eii dergelijke. Mevrouw Schouwenaar verwees naar de regeringsverklaring die spreekt van de noodzaak van coördinatie in de hulpver lening aan de bejaarden. Dit veronder stelt naast samenwerking met de gebun delde krachten van het particulier ini tiatief ook een zekere eenheid van con ceptie en uitgangspunten in het over heidsbeleid. Zwaar bewapende militairen en politie mannen hebben gisteren ingegrepen toen in Saigon 15U0 middelbare scholie ren en studenten een anti-regeringsde- monstratie hielden. Verscheidene leiders van de betoging werden gearresteerd. Het was de tweede achtereenvolgende dag dat jongeren betoogden tegen het optreden van de regering tegen de boeddhisten. Behalve studenten heeft de regering ook enkele van haar eigen ambtenaren laten arresteren, met het klaarblijkelijke doel zoveel mogelijk figuren uit te schakelen, die misschien een staatsgreep in de zin zouden hebben Betrouwbare zegslieden nebben ver klaard dat president Ngo Dinh Diem en zijn politieke adviseur, Ngo Dinh Nhoe de veiligheidsagenten opdracht hebben gegeven die ambtenaren in de gaten te houden die herhaaldelijk met Amerika nen in contact staan. Volgens deze woordvoerders zouden de twee Zuidviet- namese leiders vrezen dat de Amerika nen een staatsgreep tegen hun bewind voorbereiden. Diplomatieke Kringen in Saigon hebben verklaard dat de Amerikaanse ambas sadeur, Henry Cabot Lodge president Diem met klem zou hebben aangeraden zich te ontdoen van Nhoe. Dit zou zijn gebeurd tijdens het anderhalf uur duren de onderhoud dat Lodge maandag met Diem heeft gehad. Diem zou echter het advies van Lodge van de hand hebben gewezen en na afloop van het gesprek met de ambassadeur in overleg met Nhoe hebben besloten verscherpt toezicht te houden op bepaalde ambte naren. Na het bescheiden aantal gespeelde wedstrijden in het vorige weekend, is het nog steeds moeilijk de juiste sterkte der ploegen te kennen. In de le klas verwachten we bij de drie geprogrammeerde wedstrijden alle over winningen voor de bezoekers. Luctor 1 zal' het tegen benjamin ONDO 1 in St.- Laurens echter zeker niet gemakkelijk krijgen, doch we verwachten een klei ne Zeeuws-Vlaamse zege. Ook Elto 1 en Volharding 1 zullen alle zeilen moeten bijzetten om Tjoba 2 en Togo 2 in eigen home te kloppen. Ver rassingen zijn zeker niet uitgesloten. In 2 A is TOP veel minder sterk dan de laatste jaren en indien ze er tegen Animo 3 één puntje uithalen, mogen ze blij zijn. Zuidwesters 2-Swift 3 is zeker voor de „drielingen", daar ze zeker tot de kanshebbers gerekend dienen te wor den. Benjamin Atlas startte goed en is ook tegen K.V.L. favoriet, dat echter in eigen huis alles op alles zal zetten om de eerste punten binnen te halen. In 2 B zal Vios thuis wel de baas blij ven over de Blauw-Witreserves, terwijl Zeelandia-Olympia 1 een strijd is tussen twee oud-eerste klassers, die elkaar niet veel zullen ontlopen. De bezoekers tip pen we voor een kleine zege. Animo 4 gaat in 3 A de punten weg halen bij Swift 5, terwijl het Breskense B.K.C. op 4 punten kan komen nu Vedo 2 op bezoek komt. DOS 55 achten we ook te zwak om het bezoekende Ondo 2 te kloppen. Ten slotte staan in 3 B 4 weistrijden op het programma. Elto 2 kan in Ter- neuzen van Luctor 2 winnen en komt daardoor op de kop. We zijn benieuwd naar het optreden van de combinatie van Vitesse en VZOD, dat onder de naam CW tegen Olympia 2 haar debuut viert. We tippen hen voor volle winst, terwijl Tjoba 4 thuis Blauw Wit 3 zal kloppen. Volharding zal in Yerseke alle moeite met Tjoba hebben en is lang niet zeker van beide punten. Prognose: 1: ONDO 1-Luctor 1 2; Tjoba 2-Elto 2; TOGO 2-Volharding 1 2. 2 A: TOP-Animo 3 3; Zuidw. 2-Swift 3 2; KVL-Atlas 2. 2 B: VIOS-Blauw-Wit 2 1; Zeelandia- Olympia 2. 3 A: Swift 5-Animo 4 2; BKC-VEDO 2 1; DOS '55-ONDO 2 3. 3 B: Luctor 2-Elto 2 2; Olympia 2- CVV 2; Volharding 2 -TOGO 4 1; Tjoba 4-Blauw Wit 3 1. Adsp.: Swift B-Animo A 2: Atlas-Swift Snel 1. Adsp. B: VEDO-BKC 2; DOS 55 A- KVL 1. C.: Swift Kwiek-Animo 55 B 1; Zuidw. B-DOS 55 B 1; D: de Poel-Blauw Wit A 2; E: ELTO B-Volharding 2; Olympia- Tjoba B 1; Pup. A: Zuidw. A-Swift A 2; B: Animo-NOAD B 1. De voor zaterdagmiddag 14 september vastgestelde korfbalontmoeting tussen de regionale bondstwaalftallen van de Schouwen-Duivelandse Korfbalbond en de K.B.G.O. (Korfbalbond Goeree- en Overflakkee) is tot nader order uitge steld. Het uitstel houdt verband met terreinmoeilijkheden te Oude-Tonge waar de ontmoeting plaats zou vinden. Zaterdag gaat de volleybalcompetitie in de zuidelijke hoofdklas van start. De dames van EVVC uit Vlissingen ver tegenwoordigen Zeeland in deze com petitie. Deze gewestelijk hoofdklas zuid is ontstaan uit samensmelting van dis trict Zuid I en district Zuid II. De Nederlandse Volleybal Bond heeft dit doorgevoerd ter verbetering van het spelpeil. De reizen, die EVVC echter zal moeten maken zullen zeker niet ten goede komen aan dit spelpeil. De deelnemende verenigingen zijn: Rapid M uit Maastricht en Hevok uit Heerlen. VCM, PSV en Rapid E alle uit Eindho ven, VCT uit Tegelen, Organon uit Oss, VC den Bosch uit 's-Hertogenbosch, Sar- to uit Tilburg, Lyceum uit Breda, MOC uit Bergen op Zoom en EVVC uit Vlis singen. Of de Vlissingse dames zich in dit sterke veld zullen kunnen handhaven zal de toekomst moeten Ieren. Het programma voor a.s. zaterdag luidt: Lyceum—MOC, EVVC—Sarto, OrganonRapid M en VC Den Bosch- VCT. De Algemene Kunstkringen hebben voor het winterseizoen 1963-1964 weer een aantrekkelijk programma samengesteld. Op 30 oktober komt het Reizend Volks theater voor de Stichting Algemene Kunstkring Middelburg, in het Citythea ter het blijspel „De vrolijke vrouwtjes van Windsor" opvoeren. Op 27 november treedt het cabaret Wim Sonneveld op. De toneelgroep „Studio" brengt op 17 februari van het volgend jaar Herman Heijermans toneelstuk „De wijze kater" op de planken. Tot slot staat er voor 11 maart in dezelfde zaal nog een voorstelling door het toneelge zelschap „Ensemble" op het programma. Dit gezelschap komt op 2 oktober voor de leden van de Stichting Algemene Kunstkring Vlissingen met de tragi-ko- medie „Het grote oor" van P. A. Braai. De toneelgroep „Centrum" zal op 21 no vember optreden en op 20 december mu siceert het Kunstmaandorkest onder lei ding van Anton Kersjes. Deze avond werdt georganiseerd door de Z.V.U. in samenwerking met S.A.K. Het programma bevat de Ouverture Mignon van Thomas, Beethovens eerste pianoconcert, de 2e symfonie van Borodin. Solistpianist is Hans Dercksen. Voorts is als datum voor het optreden van de toneelgroep Studio en het toneel gezelschap Ensemble respectievelijk de 18e februari en de 22e april vastgesteld. Alle voorstellingen vinden plaats in Bri tannia. De leden van de Stichting Algemene Kunstkring Goes en Omstreken kunnen de tragi-komedie „Het grote oor", te spe len door Ensemble op 1 oktober zien. De toneelgroep Centrum komt op 22 novem ber naar de Ganzestad en het optreden van de toneelgroep Studio zal plaatsvin den op 19 februari. Het Nieuw Rotter dams Toneel komt op 22 april met een stuk op de planken. In Goes worden de voorstellingen gegeven in de Prins van Oranje. In samenwerking met de Z.V.U. wordt op vrijdag 25 oktober een toneelvoorstel ling door de toneelgroep Studio gegeven. Opgevoerd zal worden de komedie „Een geboren leugenaar" van Keith Water- house en Willis Hall. In de Concertzaal, waar deze voorstelling wordt gegeven komt op 18 maart de toneelgroep „Thea ter" op de planken. Wijziging in het programma voorbehouden. (Advertentie) ABRIKOZENBRANDEWIJN SIHASBRAHDEWIJN i BESSENJENEVER 3 SE KERSENBRANDEWIJN ANANASBRANDEWIJN In miniatuur heeft Goes zijn lang verbeide zwembad thans gereed. Op 'n schaal van 1 100 is het donderdagmiddag in het kantoor van de Dienst Gemeen tewerken gearriveerd: een zorg vuldig opgezette maquette, die beter dan alles wat men er tot nog toe van onder ogen heeft ge kregen een indruk kan geven van het aantrekkelijk project. In één blik ziet men het voor zich: het dorado voor ieder, die in Goes van zwemmen en zon nebaden houdt. Binnenkort zal zoals men weet het zwem bad worden aanbesteed, nu de rijksgoedkeuring voor de aanleg ervan is afgekomen. In opdracht van het gemeentebestuu heeft de ontwerper van het zwem bad, de Nederlandse Heide Maat schappij, in Bussum een maquetti laten maken van enkele meters in het vierkant. Het is een uit twee stukken ze passen onzichtbaar in elkaar opgebouwd miniatuur kunststukje geworden, dat volgende week in de zalen van Schouwburg „Juliana" een voornaam plaatsje zal krijgen op de expositie „RECKON" van de Goese Middenstands Centrale. Het is er allemaal te zien: de drie bassins: een diep, een middeldiep en een kleuterbad. De spring- en duik- accommodatie. Bij het kleuterbad een speelweide voor de kleintjes met een speciale omheining. De kleedhokje; en de centrale garderobe, de douchet :n de E.H B.O.-post. Alles gescheiden door brede hagen en naast het com >lex van bassins een bijzonder ruime igweide. Ook de groenafzetting rondom en bet parkeerterrein zijn op het thans gereedgekomen zwembad-in-zakfor- maat te onderscheiden en met enkele lijnen is zelfs de situering voor een ieder duidelijk. (Foto P.Z.C.) (Advertentie) Tijdens een buitengewone vergadering van aandeelhouders van Unüever N.V. te Rotterdam is met grote meerderheid van stemmen de aangekondigde uitgifte van bonusaandelen goedgekeurd. Een overeenkomstig besluit werd eerder don derdagmorgen iii Londen genomen door de aandeelhouders van Unilever Ltd. De vertrouwde naam voor een lekker licht sigaartje Het plaatsen van steigeriverk rond het monumentale, doch zeer ver vallen voormalige militair hospitaal, ofwel Kolveniersdoelen te Middel burg, heeft dezer dagen vele Mid delburgers wellicht de illusie ge geven dat het mooie oude gebouw eindelijk zal worden gerestaureerd. Daar is echter geen sprake van. Een en ander houdt slechts verband met reparatiewerkzaamheden aan de dakgoot, die ernstig lekte, het geen niet verwonderlijk is gezien de zeer vervallen staat van het oude bouwwerk En wat de definitieve restauratie betreft: men wacht op de bouwvergunning. (Foto P.Z.C.) De grote Amerikaanse circusonderne ming Ringlings Barnum en Bailey zal gedurende een Europese tournee met haar „greatest show on earth" ook in Rotterdam komen en wel van 28 januari tot 9 februari a.s. Het Amerikaanse circus zal 3 maanden in Moskou optreden terwijl het Russi sche staatscircus in die tijd in Madison Square Garden in New York de voor stellingen zal verzorgen. Voor het circus naar Moskou gaat worden eerst voor stellingen in Lille (Frankrijk), Brussel en Rotterdam (Ahoyhal) gegeven. De enorme bagage die het circus mee moet nemen is reeds gedeeltelijk in Lille aangekomen en men is ook bezig de die ren en hun verzorgers over te brengen. De laatste keer dat dit circus in Europa optrad was in de jaren 1897-1902 toen een 5-jaars tournee werd ondernomen en o.m. Nederland werd bezocht. De algemene vergadering van het Chris telijk Nationaal Vakverbond, heeft gis teren tijdens een huishoudelijke zitting in Utrecht besloten, dat het verbond op korte termijn maatregelen zal nemen, die kunnen leiden tot de vaststelling van een christelijk sociaal program. Dit besluit viel overeenkomstig een voor stel van de Christelijke Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en Elektrotech nische Industrie, dat een gunstig pread vies had gekregen van de verbondsraad. Het C.N.V. zal trachten een uitgebreide en gemotiveerde beginselverklaring te formuleren, waarin de christelijke vak beweging haar opvattingen over mens en arbeid, over de onderneming, de verhouding tussen werkgevers en werk nemers, over medezeggenschap enz. weergeeft op een zodanige wijze, dat duidelijk het verband tussen deze opvat tingen en een christelijk sociale visie, die is gebaseerd op Gods woord, blijkt. Met een export van rond twee miljard gulden is Nederland het afgelopen jaar de derde leverancier van Groot-Brit- annië geworden. Dit is op de najaarsbeurs in Utrecht meegedeeld door de heer S. A. Gompels, directeur van de Nederlandse Kamer van Koophandel in het Verenigd Ko ninkrijk. Hij toonde zich met de huidige ontwikkeling van de handelsbetrekkin gen bijzonder ingenomen. Volgens de heer Gompels is de toe neming van de Nederlandse export naar Groot-Brittannië niet te danken aan de traditionele uitvoer van boter en kaas. Deze produkten maakten slechts drie procent van de totale export uit. De sterke opwaartse lijn in de Nederlandse afzet naar Groot-Brittannië is vooral veroorzaakt door de uitvoer van chemi sche produkten en diesel- en elektro motoren en daarnaast van olieproduk- ten. Uit de geconsolideerde winst- en ver liesrekening van de cultuur maatschap pij „Transatlantica" N.V. (een samen bundeling van zeven cultuurondernemin gen in het buitenland), blijkt dat de vennootschap over 1962 een verlies heeft moeten incasseren van f 125.172 (vorig jaar winst van f 63.047). Dit verlies werd afgeboekt van de rekening reser ve, welke daarna nog f 56.341 groot is. In de te Enschede gehouden jaarverga dering van N. J. Menko N.V. heeft de president-commissaris, de heer C. A. Klaasse, medegedeeld dat de fusiebe sprekingen met andere bedrijven nog niet ten einde zijn. Zodra dit het geval is, zullen onverwijld mededelingen wor den gedaan. Naar aanleiding van het rumoer dat ontstaan is inzake de mutatie in het bestuur van de vennootschap (prof. dr. Fred L. Polak zal eind van dit jaar aftre den als directeur, doch blijft aan de vennootschap verbonden) deelde de pre sident-commissaris mee, dat er geen principieel verschil van mening bestaat inzake de fusie welke Menko wil onder nemen. De mededelingen die prof. Po lak aan de pers heeft gedaan, zijn dan ook voor eigen rekening. De oorzaak: Aristo gordijnen. Aristo: het geheim van zonnige venstervreugde. Hartverwar mende gordijnstof. Kleurecht. Lichtecht. Wasecht. Dus: duur zaam genoegen. Kies uit cretonne of weefstof en kijk eens naar een dessin als „Kyra", iets heel aparts. Gloed vol en tintelend. Bijzonder- Zoals alles wat Aristo heet. Vraag uw woninginrichter „Een vreemde vertoning was het. Ik kan niet anders zeggen", zo liet de politie rechter te Middelburg, mr. B. S. Sieperda zich, donderdag uit over de zaak van de Middelburgse bijrijder T. I., die moest terechtstaan omdat hij op 31 augustus in beschonken toestand zich uitermate vreemd had gedragen. Op zijn tocht langs een aantal huizen had hij bij allerlei mensen aan de deur gerammeld. In de buurt van de Loskade had hij zelfs vrijwel zonder een kledingstuk rondge- sjouwt. Bovendien was hij erin geslaagd om ergens een huis binnen te dringen waar hij een lamp had weggenomen. De proeftijd van verdachte was nog niet achter de rug. Hij had kennelijk moeite gehad om het eind zonder stukken te halen. Dat hij daar niet in geslaagd was verried zijn aanwezigheid voor het hekje van de politierechter. Verdachte had over de toedracht weinig te verklaren want hij Wist zich niets meer te herinneren. Dat was voor de officier aanleiding om op te merken: „Het is heel gemakkelijk om te gaan beweren dat U niets meer weet. U was echter niet in een dusdanige toestand dat uw gehele herinneringsvermogen weg zou zijn. Mr. Rosing achtte I. aansprakelijk voor hetgeen er gebeurd is. Hij eiste een maand gevangenisstraf. De raadsman van I. mr. H. B. L. de Rechter betwijfelde of de man bij zijn volle verstand was. Volgens hem moest hij in zekere mate versufd en verdwaasd geweest zijn. Mr. Sieperda legde de bij rijder drie weken celstraf op. „Een beroerd goedje", zo noemde mr. P. Adriaanse het drankje dat de ober-kel ner H. J. B. uit Groede had gebruikt voordat hij met zijn auto vanuit Cad- zand wegreed. Verdachte moest zich verantwoorden voor het feit, dat hij bij Cadzand van een dijk was gereden. B. bracht echter naar voren, dat hij zich opeens „heel slecht" begon te voelen, waarna hij zijn wagen maar beneden aan de dijk had geparkeerd om daar wat op verhaal te komen. Op de zitting werd aangehaald, dat B. tegenover de politie die hem in zijn wagen in een versufte toestand had aangetroffen ver klaarde, dat hij dacht dat er een bocht in de weg was en daardoor van de baan was geraakt. waarvan zes weken voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en onder toezichtstelling van het Zeeuws Bu reau voor Alcoholisme en 1 jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Mr. Adriaanse stipte aan, dat zijn cliënt met opzet zijn wagen aan de dijk had gezet. „Hij heeft de verstandige daad genomen door te stopepn en hierdoor gevaar te voorkomen". De politierechter legde de ober-kelner een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes weken op met een proeftijd van drie jaar en ontzeg ging van de rijbevoegdheid gedurende zes maanden. „Horen en zien verging je. Alles om hem heen werkte adembenemend en versuf fend. Op die plaats kunnen zijn zintui gen niet normaal hebben gewerkt". Dat zei mr. J. J. van der Weel over de toe dracht van de aanrijding, die de koop man Van M. uit Huizen op een kermis avond op de Middelburgse Markt had veroorzaakt, toen hij met zijn auto bij het achteruitrijden een geparkeerde brommer omver reed. De hoofdagent A. J. van de O., die als getuige werd ge hoord had geconstateerd dat verdachte licht onder invloed was. De bloedalcohol- bepaling was door omstandigheden op een mislukking uitgelopen. De officier vorderde een geldboete van 500 en ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen gedu rende zes maanden. Na een uitvoerig betoog van de verdediger kwam mr. Sieperda tot een vonnis van f 300 en ontzegging van de rijbevoegdheid voor vier maanden. De smid W. D. R. uit Sluis, die na een cafébezoekje op de Oudekerkstraat van deze gemeente een aanrijding had ver oorzaakt en daarna was doorgereden werd veroordeeld tot een voorwaardelij ke gevangenisstraf van twee weken mèt een proeftijd van drie jaar en een geld boete van 100 met tevens ontzegging van de rijbevoegdheid voor vier maan den. In zijn eis was mr. Rosing gekomen tot een gevangenisstraf van twee we ken en acht maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. De officier vestigde allereerst de aandacht op het hoge alcoholpro millage in het bloed 1,95 promille en op de verklaring van de arts, die zei dat verdachte sterk onder in vloed was. Mede door het feit, dat B. enige jaren geleden voor soortge lijke delicten was veroordeeld vond hij het nodig dat op deze verdachte nauwlettend dient te worden toege zien, Mr. Rosing kwam tot een eis van acht weken gevangenisstraf, (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7