CONTROLE OP PRIJZEN IN FRANKRIJK Meer arbeidskrachten; nieuwe belasting Frans een bergtop Onrust bij bedrijven in de metaalindustrie Weinig kans in Zeeland op goedkope woningen Loonfront OPSTAND VAN MILITAIREN IN BRAZILIË SNEL BEDWONGEN Boot slaat om man verdronken Vandaag... Wel in seriemaar niet een enkele WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Als haring in een mand PREMIER POMPIDOU Economie „in goede vorm", bepaalde tendensen tegengaan Programma REGERINGSGETROUWE TROEPEN GREPEN IN DR. J. SCHOUTEN OVERLEDEN Eerste contract met Indonesië Tekort minder Grootste band ter wereld Revolte kreeg geen bijval Geen bijval VLIEGRAMP IN DE PYRENEEËN Aan boord 36 vakantiegangers uit Engeland In ravijn VIER DODEN OP OVERWEGEN NA LOONSVERHOGING A.D.M. „De Metaalbond" wil optreden Overleg gaande TOCH AL WERK GENOEG SLUIMEREND Rotterdam Metaalbond Contact Me j^Afttlijft Orkaan „Gloria" teisterde Formosa AMERSFOORTSE JEUGD DOET AAN POLITIEK IN EIGEN PARLEMENT 206e jaargang - no. 215 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok 0 Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 per kw.; franco per post ƒ8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. 0 Bureaus: Vlissingen: Walstraat 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, cel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 Cb.g.g. red. 7853. adv. 6213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911; Zierlkzee: red tel 2425. adm. tel. 2094. 0 Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. f 4,50. Ingez. med 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1 1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Vrijdag 13 september '63 Pagina 2 De Franse premier Pompidou heeft gistermiddag op een perscon ferentie het versoberingsprogramma van de Franse regering open baar gemaakt. Pompidou verklaarde de Franse economie „in goe de vorm" te achten. Het doel van de regering is echter bepaalde tendensen die zich aan het ontwikkelen zijn met kracht tegen te gaan. De Franse regering is volgens premier Pompidou van plan over de gehele linie in de aanval te gaan tegen de prijzen van goederen en diensten. Met onmiddellijke ingang zal een controle worden ingesteld op de prijzen van levensmiddelen en industriële produkten. Bovendien zullen, aldus premier Pompidou, verdere prijsstijgingen worden verboden. De regering zal verder trachten prijsverlagingen te bewerkstelligen. De Franse premier verklaarde, dat het programma van de regering niet alleen moet worden gezien als een plan om de prijzen onder controle te houden. Hij zei dat de hoge prijzen een gevolg waren van verschillende factoren, zoals de ho gere inkomsten in de landbouw, de loon stijgingen in de industrie en een tekort aan arbeidskrachten. Het versoberingsprogramma, zo be toogde de premier, geeft een reeks van maatregelen die allemaal in elk aar grijpen en die ten doel hebben gelijktijdig alle oorzaken van de moeilijkheden te lijf te gaan. Als voornaamste punten uit gramma noemde Pompidou het pro- Maandagavond is in Rotterdam te zijnen huize overleden de heer J. Schouten, in leven oud-voorzitter der Anti-Revolutionaire Partij. Het was de wens van de overlede ne, dat aan zijn verscheiden geen bekendheid werd gegeven voor de begrafenis, die gisteren geheel in stilte heeft plaatsgehad. Johannes Schouten werd op 12 augus tus 1883 te Maassluis geboren. Hij ge noot lager onderwijs en was tot 1903 werkzaam in de bloemisterij. In de jeugdbeweging trad hij naar voren en daar nam hij al spoedig een leidende functie in. In 1908 behaalde hij de akte M.O. boekhouden. Hij werd in 1916 benoemd tot lid van de gemeenteraad van Rotterdam en bleef dit met een korte onderbreking tot 1931. In 1917 werd de heer Schouten lid van de provinciale staten van Zuid-Hol land, van 22 oktober 1918 af lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. In 1920 werd hij benoemd tot directeur van de N.V. Rotterdamse Boazbank. Na de overrompeling van ons land door de Duitsers werd hij in 1942 gearres teerd, maar spoedig vrijgelaten en in 1943 wederom gevangen genomen. De heer Schouten werd via Scheveningen en Haren naar Sachsenhausen vervoerd. Toen dit kamp werd geëvacueerd, is hij op transport gesteld naar Mauthausen, waar hij door de Amerikanen werd be vrijd. Na de bevrijding van ons land hervatte de heer Schouten zijn politieke loopbaan. Hij werd in 1946 wederom gekozen als lid van de Tweede Kamer, waarna hij te vens de leiding nam van de Anti-Revo lutionaire fractie, die hij voor de oorlog ook reeds enige jaren had gevoerd. De heer Schouten bekleedde in die jaren een groot aantal functies. Bij de verkiezing van 1956 stelde dr Schouten zich niet meer herkiesbaar voor de A.R. Partij Kort tevoren had hij zich reeds teruggetrokken als voorzit ter dezer partij. Van 1956 tot 1958 was hij lid van de Raad van State. Van zijn hand verschenen verscheidene artikelen in de a.r.-dagbladen. De heer Schouten was ridder in de Orde van de Nederlandse leeuw en groot-officier der Oranje-Nassau-orde In 1950 werd hem het eredoctoraat in de rechtsweten schappen door de vrije universiteit te Amsterdam verleend. Enige dagen geleden is, naar gister avond is meegedeeld, het eerste officiële contract tussen een Indonesisch en een Nederlands bedrijl sedert het herstel van de diplomatieke betrekkingen tus sen de beide landen tot stand gekomen. De N.V. gebr Van Swaay in Den Haag heeft via een dochteronderneming met het Indonesische staatsbedrijf Metrika een overeenkomst voor samenwerking gesloten, waaronder Van Swaay know how op het gebied van de elektrotech niek, de airconditioning en dr koel techniek en technici ter beschikking stelt met he; oog op het assembleren en fabriceren van technische uitrus ting in Indonesië en het ontwerpen en uitvoeren van installaties voor fabrie ken, kantoorgebouwen, cultuuronderne mingen, hotels e.d. In de beginperiode van de samenwerking zal Van Swaay een beperkt aantal technici naar Indo nesië uitzenden. Hun aantal zal later naar behoefte kunnen worden uitgebreid. 1. vermindering van de liquiditeit door de plaatsing van een staatslening; 2. beperking en verandering van het krediet: 3. achterstelling van kortlopende en middellange beleggingen ten opzich te van langlopende; 4. voorbeeld van de staat door inkrim ping van de begrotingsuitgaven: 5. belasting op abnormale en buiten sporige winsten op grond of onroe rende goederen: 6. de regering wil tot 1 november een groot aantal dienstplichtigen ver vroegd met groot verlof sturen: op 20 oktober zullen 76.000 militairen vervroegd zijn gedemobiliseerd; 7. er zal worden geprobeerd buitenland se werknemers aan te trekken; 8. bijzondere maatregelen ter verbete ring van het distributiestelsel met inbegrip van stabilisering of verla ging van prijzen door overreding of dwang. De Franse minister van financiën Gis- card d'Estaing ging nader in op het pro gramma. Hij verklaarde onder meer, dat het begrotingstekort voor 1964, dat 7 miljard francs zou bedragen, zal worden teruggebracht tot 4 miljard francs. De militaire uitgaven zullen echter niet worden verlaagd. Voorts zei de minister, dat de autmobielfabrieken hun onlangs ingevoerde prijsverhogingen ongedaan zullen maken. In antwoord op vragen deelde minister Giscard d'Estaing mede dat de douane rechten op verbruiksgoederen uit de E.E.G.-landen zullen worden verlaagd met 15 a 20 procent en op produkten uit derde landen met 50 procent van het verschil tussen het Franse recht en het buitentarief van de E.E.G. De verlagin gen zullen worden ingetrokken, zodra het evenwicht weer is bereikt. President Goulart van Brazilië is giste ren met spoed naar de federale hoofd stad van het land, Brasilia, terugge keerd. Tijdens zijn verblijf in Porte Ale- gre waren militairen van luchtmacht en marine in opstand gekomen. Een deel van hen had zich verschanst in het mi nisterie van marine, doch gaf zich over toen het leger, onder leiding van gene raal Fico, dreigde tot de aanval te zul len overgaan. Een regeringscommuniqué maakte daar op bekend, dat de opstandelingen zich hadden overgegeven. Het aantal opstan delingen, die volgens een nauwkeurig plan te werk gingen, is niet bekend. Zij bezetten vroeg in de ochtend het minis terie van marine, het stadscentrum, het vliegveld en de telefooncentrale. Bij ge vechten met legereenheden sneuvelde een marinier, terwijl vier man werden gewond. Brasilia toont het beeld van een be legerde stad. Militairen in gevechts- kleding en pantserwagens hebben belangrijke punten in de stad bezet. In Rio en Sao Paulo is het leger in alarmtoestand gebracht, doch de op stand schijnt in deze steden geen bijval te hebben gekregen. Politieke kringen verklaarden het doel van de opstand onduidelijk te achten. In het eerste communiqué werd gezegd, dat de opstandelingen protesteerden tegen een beslissing van het hooggerechtshof op grond waarvan onderofficieren bij verkiezingen geen kandidaat mogen zijn. In een grindgat op de Maas te Asselt bn Roermond is donderdag de 33-jarige M. van Herten uit Horn verdronken. De man was in een roeiboot, samen met de 34-jarige T. Smeets uit Beesel, bezig de kabel van een baggermolen van zijn firma te verleggen. Door het strak trek ken van de kabel is de roeiboot echter omgeslagen, waarbij beide mannen in het water vielen. Zij konden niet zwem men. De heer Van Herten is verdronken, de heer Smeets kon zich aan de rand van de omgeslagen boot vastklemmen, tot hij door zijn collega's op de bagger molen werd gered. Het slachtoffer was ongehuwd. Op de internationale autotentoon stelling in Frankfort zal deze „grootste band ter wereld" te zien zijn, welke zo hoog is als een klein huisje. Uit de rubber, welke is ge bruikt voor deze ene reuzenband zouden 3000 gewone banden ge maakt kunnen worden. Het enorme reclame-object kost een slordige halve ton. iJWAIWUWWAfWWWWAIMWWWWWVWWWWWl Een Frans vliegtuig van de char termaatschappij Airnautic, met aan boord 36 passagiers en een be manning van vier koppen, is gis teren op de „Pic de la Rouquette", een bergtop op 60 kilometer ten zuidwesten van de stad Perpignan verongelukt. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. Het toestel, van het type Viking, was woensdagavond met 36 Britse vakantie gangers vanaf het vliegveld Catwick naar de. Costa Brava vertrokken. Toen het vliegtuig gisterochtend tegen de bergtop bij Perpignan vloog, woedde in dat deel van de Pyreneeën een hevige storm. Het wrak van het toestel werd voor het eerst waargenomen vanuit het dorp Pra- des. Een reddingsploeg, uitgerust met kort-golfzenders, berichtte later, dat het vliegtuig de noordelijke helling van de „Pic de la Rouquette" had geraakt en in een ruim 200 meter diep ravijn was terechtgekomen. Terwijl de ongeveer 30 man sterke reddingsploeg het wrak doorzocht, regende het en hing er een dichte mist. Op spoorwegoverwegen zijn gisteren vier mensen om het leven gekomen. Om half drie kwam de 83-jarige neer ■J. Stuifzand uit Hoogeveen op een niet- beveiligde overweg tussen Hoogeveen en Beilen op zijn fiets met de diesel- trein Zwolle-Groningen in botsing. Vol gens de machinist van de trein had de oude heer niet opgelet. Signalen van de treinmachinist en van een automo bilist, die aan de overzijde stond te wachten, vermochten de man, die hard horend was, niet te waarschuwen. Omstreeks vier uur is op een parti culier overpad tussen Ravenstein en Wychen een vijfjarig meisje, Anita Rut ten uit Wychen, door de trein Eind- hoven-'s-Hertogenbosch-Nijmegen-Zwol le gegrepen en gedood. Het is nog niet bekend, hoe het ongeluk is gebeurd. Eveneens omstreeks vier uur is een 69- jarige vrouw, de ongehuwde mej. G. de Vries uit Veenoord, op een niet-beveilig- de overweg in Nieuw-Amsterdam ge grepen door de trein uit Zwolle en gedood. De vrouw was op de fiets onder weg met eten voor haar op het land werkende broers, met wie zij samen woonde. Gisteravond is de 25-jarige onderwijze res Maria Verhappen uit Mierlohout op de met halve bomen beveiligde spoor wegovergang bij Mierlohout door de trein van Eindhoven naar Helmond overreden en op slag gedood. Zij schijnt misleid te zijn geweest door eèn wég afsluiting. Mej. Verhappen bereed een nog bijna nieuwe scooter. Zij was in ondertrouw. is net 100 jaar geleden, dat de Engelse staatsman en Nobel prijswinnaar Arthur Henderson, eertijds voorzitter van de door de Volkenbond te Genève bijeenge roepen ontwapeningsconferentie, te Glasgow werd geboren. Bij enkele bedrijven in de metaalsector is gisteren naar aanleiding van de loonsverhoging bij de Amsterdamse Droogdokmaatschappij onrust ontstaan. Het personeel van de N.V. Verschure en Co.'s scheepswerf en machinefabriek in Amsterdam legde gistermorgen van 10 tot 11 uur het werk neer als onderstre ping van de eis: verhoging van de lonen tot het peil, waarop deze bij de A.D.M. zijn gebracht. Ook bij Werkspoor N.V. in Utrecht ontstonden moeilijkheden. Ongeveer 1000 arbeiders legden het werk gedeeltelijk neer. Zij wisselden hun werk af met lopen door de fabriek daarbij de andere arbeiders opwekkend te protes teren tegen de lonen in de metaalindus trie. De ontevredenen namen contact op met de zogenaamde kleine commissie uit de ondernemingsraad van Werkspoor. De ze commissie is later op de dag bij de di rectie geweest en heeft medegedeeld, de eisen van de arbeiders met betrekking tot de loonsverhoging niet te kunnen on dersteunen. Wel drong deze commissie erop aan, de secundaire voorwaarden te verbeteren, onder meer via het tarieven stelsel en de reisgeldvergoeding. De directie van Werkspoor heeft meegedeeld, dat deze zaak reeds in Komen er ook in Zeeland wonin gen voor 14.000 gulden? Deze vraag hebben vele particulieren zich gesteld nu de minister van volkshuisvesting en bouwnijver heid toestemming heeft gegeven om buiten de normale bouwcontin- genten vergunningen af te geven voor deze goedkope woningen. Men weet het: deze 14.000-woningen moeten voldoen aan de kwaliteits eisen, die voor woningwetwoningen gelden. Bovendien moeten ze be stemd zijn voor „zelfbewoning" alleen dus voor particulieren en kunnen ze alleen gebouwd worden in die gemeenten, waar de bouw capaciteit van kleine aannemers onbenut is. Een deskundige op het gebied van de woningbouw uit Goes zei er onom wonden dit van: „Uit hoofde van mijn beroep kom ik regelmatig met vele Zeeuwse aannemers in contact. En ik weet uit ervaring, dat vrijwel iedere Zeeuwse aannemer zijn neus zal optrekken voor deze goedkope bouw. Er is namelijk werk genoeg aan de winkel. Nu al zijn er voor de bouw van woningwetwoningen bij zonder weinig liefhebbers te vinden. Voor die prijs kan men alleen maar uitgeknepen" woningen bouwen". Met de term „uitgeknepen" wordt dan bedoeld, dat de woningwetwoningen over het algemeen zeer minimaal gebouwd worden: hout- en steenwerk, de zwaar te, alles ligt een beetje beneden de maat. De woningen voldoen nog maar juist aan de eisen. Voor deze woningwetwo ningen is namelijk in het algemeen een zogenaamde curveprijs vastgesteld. De praktijk van alle dag is echter, dat de inschrijvingsprijzen bij de aanbestedin gen aanmerkelijk hoger liggen dan deze curveprijs. Na de inschrijving begint dan ook meestal een touwtrekken tussen aannemers, gemeenten of woningbouw verenigingen, die de woningen willen la ten bouwen, enerzijds en de instanties, die het uiteindelijk fiat moeten geven, anderzijds. Daarom is er bij de bouw van woningwetwoningen meestal reeds veel vertraging. Een plaats als Terneu zen bijvoorbeeld kon vorig jaar niet di rect aannemers vinden voor de bouw van 88 van deze huizen. En zoals bekend wil minister Bogaers de bouw van dergelijke woningen nu aan de woningweteisen koppelen. De provinciale directies mogen bovendien slechts vergunningen afgeven voor één of enkele woningen tegelijk. En dat nu zien de aannemers ook juist als een be zwaar. „Het is inderdaad mogelijk voor 14.000 gulden een woning te bouwen, maar meestal kan dat alleen als men in serie kan werken: bijvoorbeeld 30 tot 40 woningen tegelijkertijd. Als een kleine aannemer 1 of 2 woningen moet plaatsen voor die prijs worden de bouwkosten re latief meestal nog te hoog". Niettemin geven de aannemers toe, dat er in enkele plattelandsplaatsen nog wel sprake is van „sluimerende bouwcapa citeit". Een bijkomende moeilijkheid is echter, dat vele bouwvakarbeiders niet wensen te werken voor de huidige c.a.o.- lonen. In Zeeuwsch-Vlaanderen bijvoor beeld kunnen deze arbeiders in andere beroepen in de kanaalzone meer verdie nen. Vandaar een zekere uittocht uit de bouwwereld. Een Oostburgse aannemer stelde dan ook: „Ik ken plaatsen in Zeeuwsch- Vlaanderen, Cadzand en Zuidzande bijvoorbeeld, waar deze bouw wel mogelijk is. Maar voor de huidige c.a.o.-lonen krijgt men geen mens. De aannemers willen wel bouwen, maar dan voor een „wit" loon voor de arbeiders en dat betekent verhoging van de c.a.o.-lonen". Een aannmers uit Krabbendijke vertelde ons nog, dat hij in enkele Brabantse plaatsen inderdaad goedkopere woningen had gezien. „Maar voor de meeste Zeeuwse gemeenten liggen de bouweisen hoger. In West- en Midden-Brabant zijn bijvoorbeeld woningen gebouwd zonder douchecel. Dat is hier overigens te recht uitgesloten. Maar het is wel ty perend voor het verschil in eisen, die per gemeente gesteld kunnen worden. En hier liggen de eisen meestal te hoog om voor deze prijs te bouwen", aldus deze aannemer. Kortom: het is niet te verwachten, dat er ook in Zeeland op grote schaal woningen voor deze prijs van 14.000 gebouwd zullen worden. de ondernemingsraad werd behandeld en dat destijds is toegezegd dat de verbetering van de secundaire ar beidsvoorwaarden aanhangig zou worden gemaakt bij de hoofddirectie van Werkspoor en bij de Metaal- bond. Dit overleg is nog gaande. Een groot deel van de uur- en weeklo- ners van Fokkers vliegtuigenfabriek in Amsterdam staakte gistermiddag het werk eveneens twee uur nadat een der directeuren, ir. H. C. van Meerten, in een toespraak in de kantine had ver teld, wel te begrijpen waar het om ging, namelijk een verhoging van de lonen, en daaraan had toegevoegd dat het per soneel toch wel weet dat de normale ka nalen naar een eerlijk overleg met de directie altijd open blijven, hebben de ar beiders het werk hervat. De moeilijkheden in de metaalindustrie hebben in Rotterdam wel een ontevreden stemming onder de arbeiders doen ont staan, maar heeft tot nog toe niet tot acties geleid. Het hoofdbestuur van de Metaalbond. werkgeversvakbond in de metaalin dustrie, heeft zich in zijn gistermid dag in Den Haag gehouden vergade ring, naar het A.N.P. verneemt, ern stig beraden over de rechtsmiddelen, die het ten dienste staan om met kracht te kunnen optreden tegen de ondernemingen, die de collectieve ar beidsovereenkomst doorbreken. Gistermiddag heeft voorts een informeel contact plaatsgehad tussen de minister van sociale zaken en enkele personen van de Stichting van de Arbeid. De mi nister heeft daarbij te kennen gegeven dad hij zo spoedig mogelijk een offi cieel gesprek met de Stichting van de Arbeid wil hebben. en moet altijd weer waardering hebben voor de mannen, die in Ne derland de loonpolitiek bepalen en dan bedoelen we niet in de eerste plaats de overheidsfiguren, maar de mannen uit het bedrijfsleven, de vertegenwoordi gers dus van de werkgevers en de werk nemers. Zij hebben jarenlang een „loon front" tot stand weten te brengen, dat regelmatig in opwaartse beweging is gebleven, maar waarbij nagenoeg nim mer produktie-belemmerende en wrevel- verwekkende conflicten voorkwamen. Er was een goed samenspel, zo goed zelfs, dat men er ons om benijdde in het om ringende buitenland. Enkele weken gele den zag het er plotseling naar uit, dat aan dit goede samenspel een einde zou komen. Er is toen van verschillende zij den ook in de dagbladen een waarschuwend woord gesproken, maar die waarschuwing heeft weinig effect gehad. Het ging zogenaamd om de koppelbazen- kwestie in de Amsterdamse metaalindus trie. Deze koppelbazen konden dank zij de medewerking van bepaalde groot werkgevers hogere lonen uitbetalen aan de losse werkploegen, welke onder meer in de metaalindustrie werden in geschakeld voor het „gladstrijken van de overwerktoppen". Ultra-linkse ele menten, die buiten de erkende vakvere nigingen stonden, wisten in Amsterdam een rel tegen het overigens weinig sympathieke koppelbazenstelsel te ontketenen onder de leuze, dat de werk gevers eenzelfde loon als aan de kop pelbazen werd uitgekeerd, ook aan hun eigen werknemers konden betalen. De leidende figuren in de wereld van de georganiseerde werkgevers en werkne mers hebben zich toen direct gestort op de verdrijving van het koppelbazen- kwaad, en zij hebben vermoedelijk ge meend, dat ze daarmee de ultra-linkse elementen de wind uit de zeilen nemen. Welnu, wat dat laatste betreft, heb ben de vakverenigingsmensen zich bepaald vergist. De koppelbazenkwes- tie vormde alleen maar een tamelijk onnozele aanleiding tot het ontkete nen van een actie, welke de loonpolitiek van zowel de regering als de werkgevers en werknemers moest doorbreken. En dus werd ondanks de regeling van de koppelbazenkwestie de actie voor loonsverhoging (met terzijdestel ling van de officiële spelregels) voortge zet. Het moet wel betreurd worden, dat deze actie in bepaalde metaalbedrijven heeft geleid tot een doorbreking van het loonfront, waarbij zowel werkne mers als werkgevers zich aan overtre dingen schuldig maken! Wat de over tredende werkgevers betreft, moet daar bij geconstateerd worden, dat zij van hun organisaties geen enkele steun kre gen, terwijl helaas in Amsterdam enke le vakverenigingsleiders wel door de knieën gingen en bezweken voor de druk van degenen, die onder de beko ring waren geraakt van de ultra-linkse elementen. De feiten zijn op dit ogenblik, dat twee grote Amsterdamse metaalbe drijven de loonafspraken hebben over treden, dat er in enkele andere me taalbedrijven acties voor extra loons verhoging worden gevoerd, en dat ook in een aantal kleinere metaalbedrijven uit vrees voor het weglopen van werknemers allerlei kleine conces sies worden gedaan. Gisteren donderdagavond - over heerste de indruk, dat door de on rust in de metaalindustrie een ernstige toestand was geschapen. Gesproken kon zelfs worden van een „bom" onder het huidige loonbeleid en dus in feite een bom onder het sociaal-economische stel sel waaronder wij in Nederland leven. De Amsterdamse werkgevers en werk nemers, die tot nieuwe loonafspraken kwamen, hebben immers welbewust de Stichting van de Arbeid genegeerd, die het loonbeleid in Nederland bepaalt. Zij hebben een daad van verzet gepleegd en indien minister Veldkamp niet in staat zou zijn dat verzet met de daar voor bestaande wettige middelen de kop in te drukken, dan kan er in de toe komst maar weinig sprake meer zijn van een werkelijk loonbeleid. Laten we daarnaast echter erkennen, dat het huidige loonbeleid er van buiten wel bijzonder gepolijst uitzag, maar dat het innerlijk werd aangeknaagd door zwarte lonen en door vele vormen van extra toeslagen en speciale beloningen. Het was niet zo'n fraai en evenwichtig beleid als sommigen, die oppervlakkig oordeelden, wel geloofden. En dat ver klaart dan ook, waarom de ultra-linkse elementen de kans kregen uit de koppel bazenkwestie een rel te laten groeien, welke het hele loonstelsel thans dreigt te ontwrichten. Er was ontevredenheid omdat er te veel willekeur geslopen was in de toepassing van de collectieve ar beidsovereenkomsten, die vaak op won derlijke wijze geïnterpreteerd werden. Wij willen aannemen, dat minister Veld kamp er wel in zal slagen de thans re bellerende werkgevers en werknemers tot de orde te roepen, maar daarmee is de conflictstof niet uit de wereld. Hij zal ook de strijd moeten aanbinden tegen de zwarte lonen en de half-zwarte bui tenkansjes, waarmee men de collectieve arbeidsovereenkomsten tot ficties maakt! De orkaan „Gloria", die dinsdag het eiland Formosa teisterde heeft 63 doden geëist. Eenenveertig mensen worden nog ver mist. Tengevolge van hevige regenbuien zijn in het noorden van het eiland gebie den onder water geraakt. Onder meer kwamen de ambassadegebouwen van een viertal landen in het water te staan. Men is doende de elektriciteits- en te lefoonverbindingen te herstellen. Amersfoortse jongeren zullen van 28 oktober af in een „parlement", dat een volledige afspiegeling is van de samenstelling van het echte parlement, hun eigen visie geven op de nationale en internationale politieke proble men. Hoewel de fracties van dit jongerenparlement niet gebonden zullen zijn aan de politiek van hun partij, zullen toch alle partijen vertegenwoordigd zijn. Ook de C.P.N. en het G.P.V., die in Amersfoort nauwelijks enige aan hang hebben. De Vrije Boerenpartij vormt hierop een uitzondering, omdat deze in Amersfoort wel kiezers heeft, maar geen afdeling. Het Amersfoortse parlement wijkt in één opzicht belangrijk af van het echte parlement in Den Haag. Het publiek zal namelijk na afwerking van de agenda in staat worden gesteld de parlementsleden vragen te stellen. De leeftijden van de fractievoorzitters variëren van 20 tot 29 jaar. Voor zitter van het parlement is het gemeenteraadslid D. F. Houwaart, die ook oprichter was van het Haagse jongerenparlement. Het Amersfoortse jongerenparlement zal drie keer per jaar bijeenkomen in de gemeentelijke raadszaal. I nnrnn1 iiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiirniiiiiimiiiiiiiiniiiiiiinniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiuiiiimiiiiiiiiiimniiimiimiiisiiiiiimiiiiniiiiiiTiiiini n

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1