Parijzenaars per bus naar Heerlense zaak RUIMTE-AANDUIDING STRIJDIG MET VRIJERE LOONPOLITIEK N.C.R.V. wil met eigen gezicht op het beeldscherm verschijnen 't is weer tijd voor Mandaat weet raad Voor kostuums op een koopje „Schep licht in duisternis van omroepwereld7' „Geen cijfertjes achter de komma77 Voorstel vliegers overschot naar charterbedrijf MR. ROOSJEN: Bij botsing zeven ernstig gewonden C.N.V.-VOORZITTER MEENT Vereenvoudiging Bezitsvorming A.O.W. Zes fotografen verloren kort geding Kinderbijslag Prijzen voor 3 Nederlandse hoor- en t.v.-spelen „Produktschap machteloos" Opening van de Stat en-Generaal S op beeldbuis 5 5 de Koningin van de zitting der J Minister Luns naar de V.N. Drama Quiz Dokterplanter en president DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 (Van een onzer verslaggevers) Joseph Mandaat, vandaag juist 43 ge worden, staat in Heerlen en niet al leen daar, bekend als een man, die niet voor één gat te vangen is, wan neer het erom gaat een kostuum of een japon te verkopen. Zijn jongste stunt: bussen met Parijzenaars, be stemming kledingmagazijn Utrecht te Heerlen. Mandaat betaalt de bus sen. Hij betaalt het ontbijt van de Franse koopgasten. En hij verkoopt ze, stukken goedkoper dan in Parijs, zijn textielwaar. „Ik ben al een jaar ongeveer oezig met België", vertelde hij ons. ,Er rijden nu bussen uit Brussel, Leuven, Me- chelen, Antwerpen en uit het groot hertogdom Luxemburg. De mensen betalen veertig frank voor de bus drie gulden. Volgende week start Parijs. Reis- en inschrijfkosten: het bagatel van tien nieuwe franken nog geen zeven en een halve gulden, 's Nachts weg, 's morgens vroeg in Heerlen. En 's avonds weer terug". Waar doet Mandaat dat van? „Van de grote omzet", zegt hij. „Ik heb een betrekkelijk kleine zaak veertig man personeel, ook Italianen, ook Fransen met een grote omzet. Daar kunnen de contracten met de busmaatschappijen best vanaf. Een normaal confectiepak kost in Parijs tussen de 200 en 300 franken. Hier om-en-om de honderd gulden. Dat is voor de Parijzenaars de aantrekke lijkheid. Ze halen de kosten van de dag er gemakkelijk uit. En het is nog eens een „uitje". Naar hij vertelt is de animo uit België zo groot gebleken, dat zelfs bij het slechte weer van de afgelopen winter toch nog iedere dag twee bussen uit België bleven komen. Vooral uit Luik is de belangstelling voor Heerlen groot. Soms komen er alleen uit deze stad tien bussen per dag voor zijn pand aan de Spoorsingel. Dat heeft in Luik wel enige narigheid gegeven. De middenstanders hebben gepro beerd de ritten naar Heerlen te ver hinderen. „Ze hebben", zegt de heer Mandaat, „een onderzoek laten instellen naar mijn bonafiditeit. Daarna zijn proces sen aangespannen tegen de busdien sten, omdat het geregelde lijndiensten (Van een verslaggever). „Verlos ons van dit tekort aan besluit vaardigheid. Verlos ons van de indruk, dat er sprake is van impotentie op het legislatieve gebied van de omroep". De ze noodkreet richtte gisteren tijdens de jaarlijkse persconferentie van de N.C. R.V. de voorzitter van deze omroepver eniging, mr. A. B. Roosjen, tot de nieuwe minister van onderwijs, Th. H. Bot, die zich thans met de zaken de radio en te levisie betreffende gaat bezighouden. Er is namelijk in Nederland een nood situatie ontstaan, aldus de N.C.R.V.- voorzitter. Een situatie, die noodzakelijk op korte termijn voorzieningen eist. Dat is nodig op het gebied van de huisves ting, ter voorziening in de precaire fi nanciële toestand van de radio en het is nodig omdat de voorbereidingen voor het in gebruik nemen van het tweede t.v.-net en het derde radio-net niet lan ger kunnen wachten. De pacificatiecommissie noemde hij een politieke stunt om uit het gemodder van de kabinetsformatie te geraken. Het was juister geweest, aldus mr. Roosjen, als de regering zich had gehouden aan de uitspraak van de Tweede Kamer. De samenstelling van die commissie roept ook al vele vragen op. De kandidaat concessionarissen krijgen een gelijke vertegenwoordiging als de politieke par tijen en de omroepverenigingen. Mr. Roosjen pleitte voor het opnemen in de studiecommissie van een aantal journa listen, die de omroepproblemen kennen en waarschuwde tegen het weer advies vragen aan mensen, die niets van deze zaak afweten, zoals nu dreigt te ge beuren. (Advertentie) VAKANTIE. Een in Schotland geboren Canadees, Jim Swanson, heeft dezer dagen zijn vijfweekse vakantie m zijn geboorteland beëindigd. Dit einde is voor hem een bijzonder einde gewor den. Drie dagen nadat Swanson, 64, met zijn vrouw, 49, in Schotland arriveerde werd hij betrokken bij een auto-ongeluk. De rest van zijn vakantie heeft hij in het ziekenhuis doorgebracht en een am bulance vervoerde hem deze week naar het vliegtuig waarmee hij de terugreis zou maken. „Dit was Jims eerste reis naar Schot land sinds 40 jaar", vertelde een vriend. „Zijn vrouw was hier nog nooit geweest, en ik betwijfel of zij erop gebrand zijn nog eens terug te komen". tin get gewonnen. Het Belgische ministerie van transport heeft de bezwaarden zelfs de hint gegeven, dat hun klacht in strijd was met de Beneluxgedach- te". „Wij voeren grote reclamecampag nes, vooral in België. Een derde van mijn klanten is Nederlander, een der de Duitser en een derde Belg". Bij een autobotsing op de Spoorstraat te Tiel zijn gistermiddag zeven mensen ernstig gewond. Twee van hen verke ren in levensgevaar. De botsing ontstond volgens de politie bij een inhaalmanoeuvre. In de ene wa gen, die op weg was naar Dodewaard, zaten naast de bestuurster, mevrouw Van Tintelen, het bruidspaar Willemse- van Eist en een zusje van de bruid. Ze waren na de huwelijksvoltrekking naar de fotograaf in Tiel geweest. In de an dere auto, die werd bestuurd door de heer E. van Doorn uit Geldermalsen, za ten de heren B. van Doorn en G. van der Koppel uit Meteren en R. van Stee nis uit Deil. Alleen de heer Van der Koppel bleef ongedeerd. De gewonden zijn opgenomen in het ziekenhuis „Beth- esda" te Tiel. (Advertentie) zo zacht zo geurig Het huidige systeem van loonpolitiek is tot dusverre in de praktijk niet tegengevallen. Tot dit voorlopige oordeel kwam de voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland, de heer C. J. van Mastrigt, gistermorgen in zijn openingsrede voor de algemene verga dering van het C.N.V. in Utrecht. De heer Van Mastrigt meent echter ook, dat de 2,7 procent een barrière is geweest die de differen tiatie per bedrijfstak wezenlijk heeft gehinderd. Het C.N.V. wil af van de macro-economische cijfer matige ruimte-aanduiding, omdat een dergelijke aanduiding volgens het verbond in ieder geval bij de huidige wijze van hantering in strijd is met het wezen van een vrijere loonpolitiek. De heer Van Mastrigt zei, dat de So ciaal-Economische Raad en de Stich ting van de Arbeid bovendien moeten streven naar een vereenvoudiging van het systeem, zodat de werknemer de kans krijgt, ook zelf de loonontwikke ling op haar juistheid te toetsen. Hij vroeg zich in dit verband af, of het geen tijd wordt om eens op te houden met de „cijfertjes achter de komma". Een vereenvoudiging van het loonpo litieke systeem en een wijdere speel ruimte voor het overleg per bedrijfs tak kunnen, volgens de heer Van Mastrigt, ook een geducht wapen zijn in de strijd tegen het sociaal-econo mische en morele kwaad van het zwarte loon. Over het verschijnsel zwarte lonen en koppelbazen zei hij nog, dat de werkge vers die telkens weer bereid blijken, zwarte lonen te betalen of met htm me deweten door ronselaars te laten beta len, moreel even schuldig zijn als de werknemers die van de verhoudingen op de arbeidsmarkt profiteren. Met betrekking tot de bezitsvorming zei de heer Van Mastrigt, dat er meer moet gebeuren dan alleen het stimuleren van de spaarzin. Wanneer van de werkne mers wordt gevraagd, overigens ge rechtvaardigde looneisen te matigen ten einde investeringen mogelijk te maken, tot wiens eigendom behoort dat ge- investeerde kapitaal dan, zo vroeg hij zich af. Tot dusver, aldus de C.N.V.-voorzitter, valt de steeds toenemende waarde van de onderneming eenzijdig de kapitaalver schaffer en de ondernemingsleiding in de schoot. Hij meent, dat het niet meer dan billijk zou zijn, de werknemers in deze vermogensaanwas te laten delen. Uitvoerig ging de heer Van Mastrigt in op de ontwikkeling van de sociale wetgeving in ons land. Hij zei hierbij onder meer, dat het optrekken van de A.O.W.-uitkering tot een sociaal mi nimum de instemming heeft van het C.N.V. Het bedrag dient, volgens hem, zo te worden vastgesteld, dat de A.O.W.-rentetrekkers zich niet meer tot de gemeentelijke dienst van sociale zaken behoeven te wenden voor een aanvulling. Dit zou bij de huidige prijsverhoudingen een A.O.W.-uitkering van 3250 gulden voor echtparen en een bedrag van 2300 gulden voor ongehuwden betekenen. Voorts zouden dan de uitkeringen krach tens de algemene weduwen- en wezen wet in overeenstemming moeten worden gebracht met die van de A.O.W. Hij meent dat men zich moet gaan be- De president van de arrondissements rechtbank in Den Haag, jhr. mr. G. Wit- sen Elias, heeft gisterochtend, uitspraak doende in het kort geding dat zes foto grafen hadden aanhangig gemaakt te gen het bestuur van het bedrijfschap voor het fotografisch bedrijf, de door deze fotografen gevraagde voorzienin gen geweigerd en de eisers veroordeeld in de kosten van het geding. De fotografen haclden de president ver zocht het bedrijfschap te veroordelen een referendum te laten houden over het voortbestaan van het schap, of aan de fotografen het adressenmateriaal te laten verstrekken, waardoor de fotogra fen zelf dit referendum konden laten houden. WWWWMWWVWWVWWWWWWWWWWWWWWWWWV Dit zijn de heer Rein J. Middelburg en mej. Sheila Ann Rogers uit Isleworth Engelanddie dinsdag in St. Pancras in het huwelijk zijn getreden. Zoals bekend is deze echtverbintenis tot stand gekomen met de hulp van een limonadeflesje, waarmee een briefje van de Britse naar de Nederlandse kust dreef, nu zes jaar geleden. Op de foto het gelukkige paar poserend met het symbool van hun geluk: de flessepost. raden over de vraag, of er geen verplich ting moet komen tot instelling van een soort rest-bedrljfspensioenfonds voor al le werknemers die nog niet onder enige bijzondere pensioenvoorziening vallen. Volgens het C.N.V. dient voorts op kor te termijn te worden gestreefd naar de totstandkoming van één kinderbijslag wet in Nederland met een uniforme kin derbijslagregeling voor het gehele volk van het eerste kind af zonder de hante ring van inkomensgrenzen. De heer Van Mastrigt staat op het standpunt, dat de kinderbijslagen in de eerste plaats gefi nancierd moeten worden uit de algemene middelen, aangezien het niet om een so ciale verzekering maar om een herver deling van het primaire inkomen gaat. In Brussel heeft de voorzitter van de raad van beheer van de Belgische ra dio en televisie, minister van staat Ju- lièn Kuypers, de prijzen uitgereikt in de Belgisch-Nederlandse wedstrijden voor hoor- en televisiespelen. Drie van de vier prijzen de twee ju ry's kenden geen eerste prijs toe gin gen naar Nederlandse auteurs. Het in gezonden t.v.-spel „Oponthoud in de jungle" van Anny Matti en Wim Spek king werd bekroond met de tweede prijs van 15.000 Belgische frank en „Ontmoeting op Ibiza" van de heer en mevrouw Gheuens met' de derde prijs van 10.000 frank. De Vlaamse auteur Andries Poppe zag zijn hoorspel „Tweede deur rechts" met een tweede prijs bekroond. De Neder landse schrijver W. Barnard uit Bus- sum kreeg een derde prijs voor zijn in zending. Van de vijf eervolle vermeldingen in de hoorspelwedstrijd gingen er vier naar Nederlanders. Het zijn de echtparen Van Duynen voor „Gezinsdag", Vroland voor „Tijdsein", Swart voor „Mannen in pen- dek" en Keukens voor „De nachten zijn koud". Stijging varkensprijzen De federatie van slagerspatroonsbonden in Nederland heeft in een telegram aan het bestuur van het produktschap voor vee en vlees haar verontrusting uit gesproken over de stijging van de var kensprijzen. De federatie verzocht het bestuur in dit telegram, te streven naar een verantwoorde prijsdaling. De voorzitter van het produktschap, de heer Joh. de Veer, betoogde op de openbare vergadering in Utrecht echter dat het produktschap machteloos staat tegenover de prijsstijgingen van de laatste weken, aangezien de ontwikke ling op de varkensmarkt het gevolg is van de inwerktreding van de varkens regeling van de E.E.G. De enige op lossing zou zijn, aldus de heer De Veer, dat Nederland uit de E.E.G. treedt Overigens meent hij, dat de vleescon sumptie ten gevolge van de hoge prijzen niet behoeft terug te lopen, omdat het rundvlees momenteel tegen redelijke prijzen te krijgen is, terwijl er voor lopig koeien genoeg zijn. Als de con sument voor een redelijke prijs vlees wil eten, zijn er voor hem voldoende uit wijkmogelijkheden. zo voegde hij hier aan toe. Het Wereldgebeuren s Je plechtige opening door H.M. s Staten-Generaal in de Ridderzaal 5 5 in Den Haag. Commentator bij j deze uitzending: is J. Th. de Vis- ser. Een samenvatting van de repor- tage wordt van 19.00 tot 19.30 j mil* nit fror/Anrlnn s uur uitgezonden. 5 De heer E. Peereboom geeft van 5 20.20 tot 20.35 uur een toelich- 5 ting op de rijksbegroting 1964. Drie mannen, die zich meester wilden maken van een vrachtauto van een New- yorkse dierentuin; waarin zich de opbrengst van het weekend ongeveer 350.000 gulden bevond, werden opgewacht door veertig politiemannen, die zich hadden vermomd als parkwachters, ijsventers en toeristen. Een van de overvallers werd door schoten van de politie gedood. Een ander gewond en de derde gevangen. De politie had tevoren een tip gekregen. „Het overschot van vliegers over de ge hele wereld loopt in de duizenden. Wan neer wij worden ontslagen kunnen wij in ons eigen beroep vrijwel nergens meer aan de slag komen, evenmin als een arts die op straat wordt gezet en zijn medisch beroep niet meer mag uit oefenen," zo zei de heer Z. G. Zeyfert op een informele bijeenkomst van de pers met het bestuur van de Vereniging van K.L.M.-vliegers, waarvan hij deel uitmaakt. „Alleen al in Amerika zijn 1700 vliegers overbodig, in Australië 300 en in Enge land 200." Gedetailleerde cijfers over alle andere landen zijn nauwelijke be kend. Wel weet men dat er slechts bij uitzondering een land is waar behoefte aan piloten bestaat. Naar bekend ziet de K.L.M. zich ge noodzaakt in de komende maanden op nieuw 150 leden van het vliegerkorps te ontslaan, nadat er in het afgelopen jaar reeds 50 vrijwillig de dienst heb ben verlaten en 60 tijdelijk zijn „uitge- parkeerd" aan andere maatschappijen. Naar de voorzitter van de Vereniging van K.L.M.-vliegers, de heer J. G. Re- haud, liet weten heeft de directie de vliegers een nieuw voorstel voorgelegd, inhoudende vergoeding van anderhalf jaar salaris per vlieger bij gedwongen ontslag. Van hun kant hopen de vliegers op een heel andere oplossing: reeds drie maan den geleden hebben zij er bij hun direc tie op aangedrongen het overschot aan vliegtuigen en piloten over te hevelen op een chartermaatschappij die niet ge bonden is aan de naar verhouding hoge I.A.T.A.-tarieven. Ettelijke andere Europese luchtvaart maatschappijen nemen op deze wijze reeds deel aan het populaire luchtver keer tegen goedkopere tarieven. De heer Renaud zei echter niets te weten van het overleg dat reeds enige tijd gaande is tussen Martins Aircharter en de K.L.M.-directie over ditzelfde onder werp. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, vertrekt 17 septem ber naar New York, waar hij de acht tiende algemene vergadering van de V.N. zal bijwonen. Minister Luns is gisteren naar Ankara vertrokken voor de ondertekening van het verdrag waarbij Turkije met de Europese Economische Gemeenschap zal worden geassocieerd, en zal op 16 sep tember te Straatsburg aanwezig zijn op de zitting van het Europese parle ment. (Van onze r-t.v.-redactie) Een aantal nieuwe amusementsprogramma's met o.m. Joop Dode- rer, Johan Kaart, het duo Bueno de Mesquita-Rita Corita, een po pulair wetenschappelijk programma, enkele humoristische series, zoals „Arthur en Eva" en „Stiefbeen en Zoon", een interessante quiz en opnieuw een uitbreiding van de actualiteitenrubrieken, zie daar de belangrijkste facetten van de plannen van de N.C.R.V. voor het komende seizoen. De N.C.R.V., aldus de mening van deze omroepvereniging, streeft ernaar, met haar eigen gezicht de huis kamers binnen te komen, d.w.z. Nederlands en christelijk. Vandaar, dat liefst 85 procent van haar uitzendingen eigen produkties zijn en slechts vijftien procent buitenlands materiaal. In de vooravond (van half acht tot acht uur) tegen de sluiting kan men de meer pregnante N.C.R.V.-uitzendingen verwachten. Harrie", een door Jelle de Vries voor Nederland bewerkte komische strip, waarin Johan Kaart de hoofdrol ver tolkt en die door Willy van Hemert wordt geregisseerd. Een interessante uitzending belooft de quiz te worden, die eens per maand op het scherm komt en die als titel draagt „Als U 't mij vraagt". Het is een uitzending vaii een uur, waarin telkens vier personen worden ondervraagd over allerlei mensen en zaken. Het wedstrijdelement behelst, dat vooraf een opinie-onderzoek wordl ingesteld onder 2500 Nederlanders en dat het oordeel van de vier quizkan didaten wordt vergeleken met wat uit deze opiniepeiling te voorschijn komt als de mening van het Nederlandse volk. Wie daar het dichtst bij is komt in een volgende uitzending terug In Frankrijk is deze quiz zo men deze naam wil gebruiken een daverend succes. Muzikale intermezzi en sket ches maken dit programma tot niet louter een brok informatie maar ook een plezierig kijkprogramma. De kij kers kunnen de vragen stellen, die aan de orde komen. Een wedstrijd voor kijkers is ook op genomen in „Nou jij weer" waarin Rita Corita en Bueno de Mesquita zullen optreden met Harry de Groot en het Leedy Trio. De kijkers moeten antwoorden op drie visuele vragen. De zaterdagavond „familie-kijk- avond" van de N.C.R.V. bestaat uit zang, muziek, speelscenes en populair wetenschappelijke zaken. Er zal zo veel mogelijk Nederlands repertoir worden gebracht. De ene maand bestaat de zaterdag avond uit „Lassie", „Memo", „Ca priolen" een show rond de O. K. Wobblers met als vaste (vreemde) gast Joop Doderer en voorts de En gelse grappenmaker Dennis Wood, een kwajongenskoor, een danstrio. Jenny Arean en Jacco van Renesse. met als muzikale leider Pi Scheffer, als tekstschrijver Alexander Pola en choreografie Kitty Knappert de populair wetenschappelijke rubriek „Hoe bestaat het" waarin George Noordhof allerlei merkwaardige za ken aan de orde stelt, zoals deze Ne derlander ook voor de B.B.C. doet. een amusant programma „Wat een wereld", dat in de geest van de vroe ger „Tele-disco-parade" de draak steekt met allerlei actuele gebeurte nissen met parodieën op mensen en toestanden en ten slotte de oude serie ..Arthur en Eva". De andere maand komt na „Memo" de Amerikaanse filmserie „The Beverley Hillbillies" een eenvoudig man wordt miljo nair een muzikale comedie (vast staat al, dat „Tulip Time" komt en een door Willy van Hemert en Harry de Groot geschreven musical „Een ster valt") en ten slotte „Herrie om Op zondagavond zal de dramatische kuns teen belangrijk aandeel krijgen. Paul Cammermans regisseert „De vlucht van de duif", een stuk over de bijbelgeschiedenis van de drie konin gen, omgezet in de moderne tijd. Viermaal zal men kunnen kijken naar een bewerking van korte verhalen van de bekende schrijver A. J. CCro- nin onder de titel „Uit de praktijk van dokter Finlay" en ten slotte komt er een reeks gedramatiseerde documentaires over Nederlandse fi guren. Wat de donderdagse t.v.-spelen be treft streeft de N.C.R.V. naar zoveel mogelijk inschakeling van de Neder landse toneelschrijfkunst. Zo komt er sen serie van vier delen, gebaseerd op J. Gerhard Toonders roman „Een man zet door". Enkele televisiespelen die we te zien krijgen zijn: „Schuld en boete" van Dostojefsky. „Vijanden van het licht", een bijbels spel van Alexander Ramati, „Kind vermist" van de Nederlander Hans Kecls, ge regisseerd door de B.B.C.-regisseur David Boisseau, „Le triomphe de l'amour" van Marivaux, „Asmodee" van Frangois Mauriac, „Boefje" twee stukken van Heyermans, ,',De Inktvis" van Manuel van Loggem, „Verloren contact" van Joanna Vis ser en waarschijnlijk een Vlaamse t.v.-opvoering van „Het proces van Andersonville" van Saul Levitt. Overgenomen van de B.B.C. wordt de volgende week „Hedda Gabler" met Ingrid Bergman. Een opmerkelijk plan van de N.C.R.V. is om een gecombineerde voorstelling te geven van twee een- acters door de winnaars van het Na tionaal Landjuweel voor amateurto neelverenigingen: de Haarlemse To neelclub en de gecombineerde toneel verenigingen A.D.O. en D.V.S. uit Den Haag. Een der meest toonaangevende mannen in de Afrikaanse landen, welke vroeger PTans waren en die nu nog nauwe banden met Frankrijk bewaren op cultureel en economisch gebied, is Felix Houphouet-Boigny, de president van Ivoorkust. Deze arts en ex-planter neemt in de jongste politieke geschiede nis van Frankrijk en haar vroegere Afri kaanse gebiedsdelen een unieke plaats in. Hij is namelijk de enige negerleider, die vijf jaar nadat hij zijn rasgenoten aanvoerde in een bloedige strijd tegen Frankrijk, datzelfde Frankrijk als minis ter mocht dienen. Deze Afrikaan, die de moed van een leeuw bezit en de schranderheid van een vos, heeft zich altijd zeer goed weten te voegen naar de situatie van het ogen blik. Snel handelen is zijn leus, nooit aarzelen zijn motto en deze gedachten heeft hij ook thans weer in daden om gezet. Vier maanden was Houphouet- Boigny op reis door Europa. Kort gele den kwam hij thuis van deze tournee. Zijn eerste daad was toen een aantal lieden te laten arresteren en zijn gehele regeringsapparaat omgooien. Want wat was er" gebeurd Feitelijk niets. Maar Houphouet wilde juist de gebeurtenissen voorblijven en daarom nam hij onmiddel lijk maatregelen tegen zijn vermeende vijanden, voor dezen maatregelen tegen hem zouden nemen. Er was namelijk tij dens zijn afwezigheid onrust ontstaan in Ivoorkust. De oorzaak van die onrust was te vinden in de moeilijke economi sche positie waarin het land verkeert. Ivoorkust is wat zijn welvaart betreft voornamelijk afhankelijk van Frankrijk en overig West-Europa, de belangrijkste afnemers van zijn landbouwprodukten. Daar echter de wereldmarktprijzen voor tropische produkten niet zo hoog liggen, krijgt Ivoorkust slechts weinig geld in het laadje. Zoiets heeft overal in de we reld ontevredenheid tot gevolg, ook in West-Afrika, waar de mensen werkelijk niet zo zorgeloos leven als men soms wel denkt. Houphouet-Boigny kwam dus thuis en vond zijn land in rep en roer. Al eerder hadden ontevredenen met steun van een aantal militairen getracht een eind te maken aan zijn bewind. Daardoor was hij gewaarschuwd. Dat zou hem nu niet overkomen. Voor die eerste poging had hij vlak voor zijn ver trek naar Europa al 85 leden van de op positie laten arresteren. Daarmee zou de schrik er wel inzitten meende hij toen wellicht. Maar dezer dagen bleek dat die actie niet voldoende was geweest, niet afschrikwekkend genoeg, al werden niet minder dan 17 mensen ter dood veroor deeld. Dus besloot de president ook nog zeven van zijn ministers de laan uit te sturen. Zo'n maatregel, direct volgend op de thuiskomst van de staatschef heeft een tweeledig effect. In de eerste plaats zien de ontevreden verbouwers van tropische produkten, dat de president blijkbaar iets aan hun probleem wil doen Houphouet-Boigny nam zelf de porte feuille van landbouw over en in de tweede plaats zet zo'n drastisch optre den een fikse domper op de oproerige gevoelens van de raddraaiers. Houp houet-Boigny herinnerde hen op die ma nier even aan het feit, dat hij alleen het voor het zeggen heeft. Een psycholo gisch goede zet, want de president van Ivoorkust moet rekening houden met een groot aantal nog primitief denkende mensen, die vooral voor geweld en machtsvertoon het grootste respect heb ben. Behalve landbouw neemt Houphouet- Boigny daarom ook maar binnenlandse zaken en defensie voor zijn rekening. Mét buitenlandse zaken is dat een hele kluif, maar de energieke president ont ziet werken niet. Houphouet-Boigny Is een regeerder van-huls-uit. Hij werd op 18 oktober 1905 als de zoon van een stamhoofd in Yamoussoukio geboren. Toen hij tien jaar oud was stierf zijn vader. De jonge Felix verliet daarna zijn geboortestreek en werd leerling van het missie-instituut in Bingerville. Vervolgens studeerde hij medicijnen in Dakar. Zodra hij was afgestudeerd vestigde hij zich als arts in zijn vaderland. Dat waa in 1925. Hij was dus al op twintigjarige leeftijd dokter. In diezelfde tijd ging Houphouet-Boigny zich daadwerkelijk met de politiek bemoeien: vrijheid voor de negers van West-Afrika werd zijn doel. In 1940 legde Houphouet-Boigny zijn praktijk neer. Hij vertrok naar zijn ge boortestreek en legde zich daar toe op het verbouwen van cacao en koffie. Om zijn bekwaamheid als politicus werd hij voorts gekozen als hoofd van de stam men in de streek, een officiële, door het Franse bestuur erkende, functie. Vier jaar later stichtte Houphouet-Boigny bovendien een organisatie van Afrikaan se landbouwers, welke tot doel had de levensomstandigheden op het land naar een hoger plan te voeren. Van het een kwam het ander en in 1945 werd Houphouet-Boigny in de volksver tegenwoordiging gekozen. Een jaar la ter richtte hij de R.D.A. op, een overkoe pelende organisatie met nationalistische beginselen, die in heel West-Afrika aan hangers verkreeg. Houphouet-Boigny was in die tijd een militant tegenstander'van de Franse po litiek en in 1951 was hij zelfs een van de genen, die met de kreet „smijt de Fran sen in zee" een bloedige opstand leidde. Nauwe contacten onderhield hij toen met de communisten. Houphouet-Boigny bekeek de zaken echter zeer reëel. Zodra hij besefte dat het communisme zijn land niet kon helpen, verlegde hij zijn politie ke koers. Hij werd in het Franse parle ment gekozen en Guy Mollet nam hem in 1956 als gedelegeerd minister in zijn ka binet op. Zijn opdracht was een ingrij pende reorganisatie tot stand te brengen in het bestuur van de Franse overzeese gebieden. Door deze hervorming kregen twaalf-republieken in Afrika zelfbe stuur. Alleen handel, buitenlandse poli tiek en verdediging bleven zaken, die door Parijs werden geregeld. Ook in de regeringen die het kabinet Mollet op volgden bleef Houphouet-Boigny een ze tel behouden, onder meer als minister van gezondheid. Als een der belangrijkste leiders in het vroegere Frans West-Afrika heeft hij het voortdurend aan de stok met de eer ste man van Guinee, Sekou Touré en samenwerking met dit land in een fede ratie is door de dokter-president onvoor waardelijk afgewezen. Houphouet- Boigny is er zeer van overtuigd, dat hij Ivoorkust zelf wel tot grotere bloei kan brengen. Harde maatregelen schuwt hii daarbij niet. HOUPHOUET-BOIGNY ..altijd zijn vijanden een slag voor..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3