PROGRAMMA !j Treinen bussen en boten naar Corso TREK DE WANDELSCHOENEN MAAR AAN >WWWWWWft»WAftftWWWWWWIftftl\M<WWWWMWWMWWWWWWWWHWWWWWWWtfWWWWWWWWWVt Spoorwegen, busondernemingen en de Prov. Stoombootdiensten in Zeeland zullen op zaterdag 21 september extra moeite doen J om de grote stroom bezoekers naar het fruitcorso in Goes op te vangen en na afloop weer af te voeren. Alle treinstellen van de Nederlandse Spoorwegen op de Zeeuwse lijn zullen die dag extra vergroot worden. Buiten de normale j dienstregeling om zullen nog speciale treinen worden ingelegd. In de richting Goes vertrekken deze uit Vlissingen 's middags om 14.15 en 's avonds om 19.15 uur. Vertrek Middelburg 14.23 en 19.23, vertrek Arnemuiden 14.27 en 19.27 uur. Aan het eind van j de middag en het eind van de avond rijden er extra treinen uit Goes. Vertrek in de richting Vlissingen resp. om 17.35, 22.34 en j j| 23.34 uur. Vertrek in de richting Bergen op Zoom 23.30 uur. De N.V. Streekvervoer Walcheren zorgt voor extra bussen op i de lijn Vlissingen Stad-Station naar de normale en de extra treinen, 's Middags om 13.45 uur vertrekt uit Middelburg een extra bus naar Goes. Uit Goes vertrekken extra bussen naar Middelburg om 17.30 en 23.25 uur. De Auto Mij. Zeeland legt j extra bussen in op alle lijnen naar Noord- en Zuid-Beveland. De j laatste dienst vertrekt om 24.00 uur 's avonds van de Westwal j j te Goes. Om 23.15 uur 's avonds vertrekt van de veerhaven te Kats een extra boot van de P.S.D. naar Zierikzee (De Val). Aansluitend op deze vaart vertekt om 23.00 uur een bus van de Westwal Goes naar Kats. Op de lijn Kruiningen-Perkpolder wordt om 23.20 uur een extra j boot ingelegd. 1 MtfWIAIWWAAAAA^AA^#>A#WliW%AAIMWWM%mWWWllWWWWMWIAI»IMWWWV%AAWAAIWWWWIAAAAA#WWWWVWWI Zeeuwse wandelsport op eigen benen zijn vroegere woonplaats. De stad, waar hij jarenlang heeft geijverd voor een eigen Zeeuwse Wandelsportbond of zoals hij deze nog liever zou noemen Bond van Zeeuwse Wan delaars. In Etten gaat hij daarmee stevig door Het lijkt maar een nuance. Een ge sprekje met de heer Matzinger laat veel van de „strategie" van wat altijd zo strijdlustig een wandelleger heet, opklaren. Het blijkt dan namelijk, dat eèn georganiseerd optreden van de wandelaars helemaal op de achter grond komt. „Wandelen is in wezen geen groepssport. Het is een bezig heid voor individualisten. En een or ganisatie zoals onze Zeeuwse en onze nationale bond is er om de individuele wandelaar te helpen bij „het aantrek ken van zijn schoenen". Om de waar de en het enthousiasme te propage ren, speciaal van het gezinswande- len. Om voor iedere leeftijd verant woorde afstanden aan te bevelen. Om ervoor te zorgen, dat verenigingen elkaar op bepaalde „kruispunten" in het seizoen niet voor de voeten lo pen". Met deze laatste opmerking stapte de heer Matzinger eigenlijk meteen over op een belangrijk stuk werk van de Zeeuwse Wandelsport Bond: het samenstellen van de jaarlijkse wandelagenda. De lijst van evene menten in het gewest, die vroeger ook min of meer van Brabant uit werd gedecreteerd. „We zijn nu bezig aan de wandelagenda voor het vol gend jaar. Er staan nog twee tochten op de oude lijst: op 21 september die van de W.S.V. „Emma" te Axel en eind oktober begin november een tocht door westelijk Zuid-Beveland". De jaarlijkse fruitwandeltocht van V.V.V. en P.Z.C. heeft tot nog toe op de wandelagenda van de Z.W. B. ontbroken. Officieel werden ze als „wilde tochten" beschouwd. Maar sinds enige tijd hebben de organisa toren van deze tochten connecties aangeknoopt met de heer Matzinger en zijn bestuursleden. Het ziet er dan ook naar uit, dat de lustrumwan deltocht van V.V.V. en P.Z.C. in 1964 onder auspiciën van de Zeeuwse Wandelsport Bond zal verlopen. Dan wordt hij ook officieel op de wandel agenda genoteerd. Dan komt de fruit wandeltocht ook in aanmerking voor deelname van militaire groepen. Iets wat tot op heden niet kan. Het afge lopen seizoen wees de kalender van de Zeeuwse bond 15 tochten aan. Het was een nuttig effect van de nieuwe organisatie-vorm. Buitendien zijn nog in tien plaatsen avondvierdaagse wandelingen gelopen. Dat gebeurt volgens een landelijk schema zoveel mogelijk in dezelfde week. Zo trok men er in Middelburg, Ovezande, Kruiningen, Goes, Oostburg om enkele te noemen op uit om te trainen voor de grote vierdaagse. Ongeveer 1300 deelnemers in totaal. De activiteiten van de Zeeuwse Wan delsport Bond strekken zich op het ogenblik voornamelijk uit over de Bevelanden, Walcheren en Zeeuwsch- Vlaanderen. Het ligt evenwel in de bedoeling om in de toekomst ook Schouwen-Duiveland en Xholen voor de eigen Zeeuwse bond te winnen. De ontwikkeling van de eerste twee jaar sinds de afsplitsing van de Zuid- Nederlandse Bond is bijzonder hoop vol krijgt dit wandelevenement de aandacht van dit charmante drie tal. 's Avonds verzorgen zij in „De Prins van Oranje" de prijs uitreiking voor de grootste afstanden. Zij zullen daar beide handen aan vol hebben. Want een weelde van prijzen staat de wandelaar na afloop te wachten. Voor iedere deelnemer is er een medaille, er zijn groepsherinneringen en daarnaast komen de groepen in aanmerking voor extra prijzen van de V.V.V. en de P.Z.C.: drie grote bekers vormen de beloning voor de drie best geplaatste groepen op de 25 en de 15 kilometer. Twee bekers en een lauwertak zijn beschikbaar voor de groepen, die de 10 kilometer wandelen en een beker plus twee lauwertak ken is de inzet voor de wandelgroepen, op de 5 kilometer. Om half drie begint het wandelfestijn over idyllische Bevelandse weggetjes, die nog stil zijn en langs boomgaarden, die het wandellegioen hun fleurige, sappige vruchten tonen. De burgemeester van Goes, mr. F. G. A. Huber, zal de honderden wandelaars „op gang" helpen: hij geeft het startschot op de Grote Markt. En dan kunnen de deelnemers aan de 15 en de 25 kilometer de benen en kele uren strekken. De wandelaars voor de 10 en 15 kilometer volgen hen een kwartier later. Het sportieve legioen zal de Ganzestad met muziek verlaten. Die taak neemt de Goese muziekvereniging „Hosanna' voor haar rekening. Ook „en route" zullen de deelnemers goed verzorga wor den. Dat staat wel vast. De E.H.B.O. in Goes staat borg voor de even tuele medische verzorging van de deelnemers. En de reportagewagen van de P.Z.C. zal het wandellegioen begeleiden als „bezemwagen", waar de uit- l_JET gaat goed met de wan- delsport in Zeeland sinds we twee jaar geleden ook orga nisatorisch op eigen benen zijn gaan lopen". Als dit ergens no dig is, dan in de gelederen van deze sportlieden. Die louter voor het plezier en alleen maar een tikkeltje uit een oogpunt van wedstrijdvorm vele kilometers per jaar onder stevige schoenen weg lopen. De nieuwe voorzit ter van de nog maar jonge Zeeuwse Wandelsport Bond, de heer B. Th. Matzinger uit Etten, heeft ons vol trots verteld: „We tellen nu al vijfhonderd leden, verenigingen en individuelen. Toen we nog als een kring aan de Zuid-Nederlandse Wandel sportbond vastzaten en alles feitelijk in Brabant werd be slist, waren het er maar tachtig. Is dat nu allemaal wel te rijmen?, zal men zeggen. Een Brabander komt verkondigen dat het in Zeeland met die tippelaars zo op veertjes loopt nu ze eindelijk onder de „voog dij" van de Brabanders uit zijn Om eerst even ieder misverstand uit de weg te ruimen: de heer Matzinger woont nog niet zo lang in het fa- brieksdorp Etten bij Breda. Zijn wan delschoenen liggen nog in Vlissingen, DINSDAG 17 SEPTEMBER 1022 uur Tentoonstelling „RECKON" in de zalen van Schouwburg „Juliana" aan de Beestenmarkt te Goes. Bijzondere attracties: Maquette van het zwem bad en de stad Goes, Belgische zandtapijtwer- ker, spoorweg met bijzondere treinstellen, expo sitie amateurschilders. Op de weekmarkt STANDWERKER-CON COURS met o-a. het optreden van de kampioen standwerker van het Amstelveld. 13.00 uur Bezoek van de Fruitfee aan de veiling „Zuid- Beveland" te Goes, om het fruit voor de zieken huizen en rusthuizen van Goes in ontvangst te nemen. 14.00 uur Bezoek aan de Sociëteit voor Ouden van Dagen aan de Keizerstraat. 14.30 uur Bezoek aan het ziekenhuis Oostwal. 16.30 uur Bezoek aan het r.-k. ziekenhuis „St.-Joanna". 19.30 uur Bezoek aan de tentoonstelling „Recron" door Fruitfee en hofdames. 20.00 uur Openluchtbal op de Grote Markt met demon straties van het kampioensdanspaar Wim Voe ten en Jeanne Assman. Muziek „De Orpheans" uit Goes. Bij slecht weer in de grote hal van de A.K.F. op het industrieterrein. WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1022 uur Tentoonstelling „RECRON" (zie programma van dinsdag). 14.00 uur Bezoek van de Fruitfee en fruituitreiking in Rusthuis „Randwijck" Rusthuis „Schild en Hof" Alg. Verzorgingshuis aan de Beestenmarkt Bejaardentehuis aan de Zusterstraat R.K. „Huize Den Berg", 's-H.H.Kinderenstraat. 19.30 uur „ZAKENREVUE 1963" in de „Prins van Oran je" te Goes, georganiseerd door de Goese Mid denstands Vrouwen Vereniging. Gastvrouw: KARIN KR A A YK AMP. Bezoek van de Fruitfee aan deze revue circa 9 uur. 19.30 uur Bezoek en uitdeling fruit door de Fruitfee aan een aantal langdurig zieken in Goes, met mede werking van de muziekkorpsen. 20.00 uur JUDO-DEMONSTRATIES op de Grote Markt met medewerking van wereldkampioen ANTON GEESINK en 25 judoka's, georganiseerd door de sportschool Felix Janssens te Goes. Bij slecht weer in de grote hal van het A.K.F. op het industrieterrein. DONDERDAG 19 SEPTEMBER 12.00 tot 22.00 uur GROTE BRADERIE op de Grote Markt te Goes met diverse attracties voor de bezoekers. 14.00 uur Bezoek van de Fruitfee aan deze braderie. 16.00 uur Bezoek van de Fruitfee aan de Kinderherstel lingsoorden „Zonneveld", „Iepenoord" en „Welge legen" te Oostkapelle, met uitreiking van fruit, hierto gratis beschikbaar gesteld door „Sport Steunt Zonneveld". 19.30 uur Intocht van de boogschutters met muziek van „Hosanna". 20.00 uur GROOT SCHUTTERSFEEST tijdens de brade rie op de Grote Markt te Goes met na afloop prijsuitreiking door de Fruitfee. VRIJDAG 20 SEPTEMBER In verband met de corsodag speciale koopavond voor het publiek tot 10 uur met als attractie het oprteden van een accordeongezelschap, afge wisseld door de Bredase Jongens Drumband met shownummers. ZATERDAG 21 SEPTEMBER 10.00 uur Ontvangst van de praalwagens aan de Valcke- slotlaan. 12.30 uur Keuring van de wagens door de jury. 15.00 uu Eerste rondgang van het corso (zie voor route en parcours de plattegrond). 17.30 uur Prijsuitreiking op de Grote Markt door burge meester mr. F. G. A. Huber van Goes. 18.80 uur MUZIKALE SHOW EN TAPTOE op de Grote Markt door de Kon. Harmonie „St.-Caecilia" uit Stampersgat. 20.00 uur Tweede rondgang van het corso. Tijdens het corso bekendmaking en uitreiking van de prij zen voor de best verlichte wagen. 21.00 uur OPENLUCHTFILM aan de Nassaulaan, aange boden door Shell Nederland te Den Haag. Vertoond zullen worden de kleurenfilm „De lage Landen" over het ontstaan van ons land, „Toen en Thans", een film over de ontwikkeling van de bekende T.T.-races. 22.00 uur VUURWERK aan de NASSAULAAN. 22.00 uur Gezellig samenzijn met openluchtbal op de Grote Markt tot besluit. HET IS duidelijk: de V .V .V ,-P .Z.C.-wandeling langs het Zeeuwse fruit hóórt erbij. De tocht tussen de blozende oogst van de Zuidbevelandse bongerds via schilderachtige kronkelweggetjes, is 'n vertrouwd evenement voor honderden wandelenthousiasten, die hem niet graag zouden laten „lo pen". Er wordt op gerekend. Na drie jaar is de trip, zoals dat heet „tot een traditie uitgegroeid". Wie kent niet het motto van de wandeling: „Onder Zeelands hoge luchten, langs Zeelands rijke vruchten"? Zaterdag 14 september is het in Goes weer zover. Dan gaan honderden deelnemers voor de vierde maal in successie het fruit tegemoet... vallers een goed onderdak kunnen vinden. En over „verzorgen" gesproken: de veilingvereniging „Zuid-Beveland" uit Goes heeft voor onderweg al een „appeltje voor de dorst" beloofd.... Voor dit vierde V.V.V.-P.Z.C.-wandelfestijn hebben de organisatoren zoals bekend wordt het comité gevormd door de heren M. Haasdonk, namens de V.V.V., G. Schout namens de P.Z.C. en de heren A. C. Veenis, C. J. van Weele en J. v. d. Parel als wandeldeskundigen een volkomen nieuwe route in elkaar gezet. Gingen de tochten vorige jaren of In de richting Kapelle of naar 's-Gravenpolder, ditmaal gaat het de andere kant op: richting Heinkenszand. Dat geldt dan voor de grootste afstand, de 25 kilometer. De tippelaars komen via de Poel in 's-Heer-Abtskerke, Nisse in Heinkenszand en koersen via de Poel weer op Goes aan. Vooral deze groep kan genieten van fraaie doorkijkjes onderweg. De route voor de 15 kilometer gaat in dezelfde richting, maar heeft Nisse als verste punt. En de deelnemers aan de 10 en 5 kilometertochten doorkruisen met name de Poel en de nieuwe wijken van de Ganzestad. De gedetailleerde routebeschrijving staat elders op deze pagina afgedrukt. Met 800 wandelaars ging de V.V.V.-P.Z.C.-wandeltocht in 1960 voor de eerste maal van start. In 1961 waren er 993 tippelaars van de partij En vorig jaar overtrof het aantal deelnemers de duizend: elfhonderd wande laars verschenen aan de start. Ook ditmaal liggen de verwachtingen van de organisatoren rondom de duizend. Ondanks de vele regen, die het aantal voorinschrijvingen be neden dat van 1962 hield. Maar het comité verwacht op de veer tiende september nog een lawine van inschrijvers op de Twent- sche Bank in Goes. Voor die dag is dan ook een van vijftien man sterke staf paraat. Om de „stormloop" op te vangen ZATERDAG 14 SEPTEMBER 14.30 uur Afmars van de deelnemers aan de V.V.V./ P.Z.C. wandeltochten van de Grote Markt met medewerking van het muziekgezelschap „Hosanna" te Goes. 14.45 uur Intocht van de Fruitfee en hofdames te Goes met medewerking van de muziekkorpsen „Euphonia" en „Hosanna". Een groot „KINDERCORSO", waaraan circa tweehonderd kinderen deelnemen, zal de Fruitfee op haar tocht van de veiling af be geleiden. Circa 20 pony's van de bekende Ponyclub te Wouw verlenen aan dit corso, onder auspiciën van de „Zeeuwse Shetland- pony Fokvereniging", hun medewerking. Foute: Fruitlaan, Kloetingseweg, Voorstad, Stenenbrug, Ganzepoortstraat, Lange Vorst- straat, Oude Vismarkt, Lombardstraat, Grote Markt, Stadhuis. 15.15 uur Officiële ontvangst en installatie van de Fruitfee en hofdames ten stadhuize door de burgemeester van Goes, mr. F. G. A. Huber. Opstelling van het Kindercorso op de Grote Markt voor het défilé langs de Fruitfee. 15.45 uur Officiële opening van de Fruitweek door de Fruitfee op de Grote Markt met prijsuitrei king aan de winnaars van het Kindercorso. 16.00 uur Défilé en afmars van het Kindercorso. 16.15 uur Opening van de Fototentoonstelling „Zie Gods Schepping" in de Grote Kerk te Goes wezigheid van de Fruitfee en hofdames, door burgemeester F. G. A. Huber, in aan- Deze tentoonstelling bestaat uit een serie op namen, samengesteld door het convent van Kerken te Rotterdam: het resultaat van een internationale fotowedstrijd. In een aaneen sluitende reeks wordt tot uiting gebracht dat alle leven ontspringt uit God, dat deze schepping geschonden is, maar de belofte van herschepping inhoudt. De expositie is opengesteld voor het publiek op: zaterdag 14 september 's middags van 49.30 uur; maandag tot en met vrijdag 20 september 's middags van 35, 's avonds van 79 uur; zaterdag 21 september 's mid dags van 58 uur. 16.30 uur Rondrit van de Fruitfee met muziek. Route: Singelstraat, Korte Kerkstraat, Grote Markt, Opril Grote Markt, Magdalenastraat, Opril Beestenmarkt, Beestenmarkt, Waterstraat, Wijngaardstraat, Zusterstraat, Kreukelmarkt, Dam, Jac. Valckestraat, Stenenbrug, Ganze poortstraat, Klokstraat, Lange Kerkstraat. 19.30 uur De Fruitfee reikt de prijzen uit van de FRTJIT- WANDELTOCHTEN in de „Prins van Oranje". 20.00 uur „OPENLUCHT MOSSELMAALTIJD" op de feestelijk met schijnwerpers en lampions verlich te Grote Markt, opgeluisterd door het optreden Tirolerband „Die Lustigen Burschen" uit Breda. Bij slecht weer in de grote hal van de A.K.F. (op industrieterrein, met pendeldienst te berei ken). MAANDAG 16 SEPTEMBER Bezoek van de Fruitfee aan het fruitteeltgebied in de Schouwse Westhoek. 13.15 uur Ontvangst van de Fruitfee in het gemeente huis van Westerschouwen te Haamstede. 14.15 uur Bezoek aan het rusthuis „Duinoord" te Haam stede, waar de Fruitfee fruit zal uitreiken na mens de leden van de verenigingen N.F.O. en „Pomona". Daarna rondrit door Haamstede en Renesse. 16.00 uur Bezoek aan het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis en de „Corneliastichting" te Zierikzee. In beide ziekenhuizen zal fruit uitgereikt worden, dat de Coöp. Tuinbouwveiling der Zuid-Hollandse Eilanden te Rotterdam gratis ter beschikking stelt. 20.00 uur Concours van amateurbandjes op de Grote Markt te Goes, met het publiek als jury door middel van een applausmeter. Evenals dat vorig jaar het geval was, leveren de tippelaars aan de V.V.V.-P.Z.C. fruitwandeling ook ditmaal een bijdrage tot de inzet van de Goese fruitweek: de tocht valt op dezelfde datum, die de stichting „Zeeuws Fruitcorso" heeft gereserveerd voor de intrede van de fruitfee met haar hofdames. En uiteraard DIT is het souvenir, dat de deel nemers mee naar huis nemen van de V.V.V.-P.Z.O.-wandeltocht 1963. Deze leuke medaille ligt op alle tippelaars te wachten, die 1% sep tember met de V.V.V. en dc P.Z.C. op pad gaan. De trouwe deelne mers kunnen van de herinnerin gen aan deze wandelingen een se rie aanleggen: elk jaar is er een medaille van dezlfde vorm. maar met een andere afbeelding. Pruimen verlevendigen dit jaar de medaille. En als deze herinne ring wordt toegevoegd aan hun souvenirs van de vorige tochten, komen de „verzamelaars" al aan een aardige serie: een lachende appel in I960een fraaie peer het jaar daarop, drie kersen in 1962 en ditmaal dus twee pruimen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 21