Kijk - opinie - onderzoek POPULARITEIT van het televisiescherm is op een regenachtige dag voor de meest „gewilde" sterren vorige week met een Zeeuwse fruithulde omrand. Als aanvoerster van de equipe, die de Provin ciale Zeeuwse Courant er ieder jaar op uitstuurt om figuren met bijzondere prestaties te verrassen, heeft fruitfee Kitty Claeys uit Oudelande er haar eerste werkbezoek' alweer opzitten. Samen met haar beide hofdames Marleen de Jongh uit Goes en Nelleke Koster uit Rilland-Bath heeft zij met een charmant gebaar JOOP DODE- RER en RUDI CARRELL in Rotterdam en in Amsterdam een schaaltje van het beste uit de Zeeuwse bongerds geoffreerd. DEZE twee door en door bekende namen van het televisiebeeld kwamen gerold uit een opinie-onderzoek bij 1400 kijkers, dat het weekblad „Televizier" de afgelopen zomer heeft ingesteld. Carrell, de innemende, vlotte hoofdpersoon van een serie puntige shows. Doderer, de kindervriend, die met zijn onvergetelijke ,Swiebertje' in korte tijd geschiedenis heeft gemaakt. Als derde op de ranglijst van populaire televisie-figuren stond Johnny Kraaykamp genoteerd. Maar een sappige hulde met Zeeuws fruit moest zijn neus voorbij gaan, omdat hij tijdens het „werkbezoek" van de Zeeuwse fruitfee- 1963 met zijn vrouw juist in Berlijn vertoefde. J7n het uurtje, dat fruitfee Kitty Claeys met haar gevolg in het gezelschap van Joop Doderer heeft doorgebracht zal dit drietal ook niet licht vergeten. Want: eigenlijk komt nergens de vrolijkheid van het Zeeuwse, lachende fruit beter uit dan tussen de guitige grimassensnuit van „Swiebertje". En zo zijn ze dan maar op de foto gegaan: Joop Doderer met zijn fruitschaaltje „waar je het maar hebben wil", het „feeïge" gezelschap rond zich gedrapeerd. Het was een leuk en gezellig bezoekje aan het eind van een druilerige mor gen. BESTE APEKOOL ....MIDDELBURG GEEN GATEN.... DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 dook op voor „topfiguren" van t.v. Acht weken lang heen het weekblad „Televizier" de af gelopen zomer onder zijn le zers de opinie gepeild over tele visieprogramma's en -artiesten. Er werden verschillende onderde- delen ter beoordeling aangeboden: toneel show, film, muziek, series, ballet en jeugdprogramma's. De redactie van het blad kreeg in to- taal veertienhonderd antwoorden binnen. Na dagen van kaarten le zen, punten tellen en turven werd het duidelijk, welke televisie-pre sentaties in volgorde het meeste succes hadden geboekt. Om er en kele te noemen: het toneelstuk „Cyrano de Bergenac", de film Pinky", het Georgisch ballet Tegelijk heeft „Televizier" bij zijn enquête geïnformeerd naar de meeste kritiek op programma's uit dezelfde categorieën. In de afdeling muziek kreeg Johnny Halliday het zwaar te verduren. Weinig waardering kon men opbrengen voor het toneel stuk „Warenar", voor de film Op de vraag „Wie vindt U de meest populaire figuur?" heeft de P.Z.C. ingehaakt. Met een „fruitbezoek" aan Rudi Carrell en Joop Doderer. De fruitfee, die hiervoor met haar hofdames op onze uitnodiging heeft gezorgd, maakte van een regenachtige nog een zonnige dag delaren. Die waren namelijk in opstand gekomen toen „Swiebertje", de held van de kinderen, besloten had om ten gerieve van de huisvaders op zaterdag in plaats van op woensdagmiddag voor het t.v.-glas te komen. Maar op zaterdagmiddag konden ze ook nog niet meekijken. Welnu, die avond met „Swieber tje" zal de groentehandelaren heugen, 't Was de beste apekool, die ze ooit hebben gezien. Als een soort van verlate reactie. Ze komt vlak bij me. Staart met gespannen ogen naar me, van onder tot boven en zegt dan tegen haar ouders: „Hij heeft geen gaten in zijn jas. Is ie het welEnfin, „Swiebertje" in Joop Doderer kon geen hap meer door zijn keel krijgen, moest de fruitfee geloven. „Steeds komen overal mensen naar me toe om me een hand te drukken. Nou, dan steek ik hem maar uit. Pak 'm maar. Ik krijg 'm wel weer terug, denk ik dan". Joop Doderer kon nog wel even doorgaan. En hij deed het ook. Want hij was echt een beetje beduusd van het bezoek van de Zeeuwse deputatie, die hem een fruithulde kwam bezorgen. Dat reageerde hij op de hem eigen manier at. Door veel en honderd uit te vertellen. Maar ook door te informeren naar de situatie in Goes, wanneer de stad zich weer een week in de „regeringsperiode" van de fruitfee en haar hofhouding stort. En wat weinigen nog is gelukt, heeft Joop Doderer die drui lerige morgen in september voor elkaar gekregen. "Met stond hij op het punt om de moed voor goed te laten zakken ofdaar stond ze achter hem: de Zeeuwse fruitfee-1963, de donkere Kitty Claeys uit Oudelande. Een ge dienstige ober boog en trok zich terug. En „Swiebertje" keek zijn grote ogen uit. Hij keek van de fruitfee naar de hofdames Marleen de Jongh en Nelleke Koster en van de hofdames naar de smakelijk opgetaste schaal fruit, die ze meetorsten. Joop Doderer, de populaire televisie-figuur, die als nummer twee op de ranglijst naar voren was gekomen. Het is een vrolijk, zonnig „kinderuurtje" geworden daar in Rotterdam met de onweerstaanbare „Swiebertje". De vriend van duizenden en nog eens duizenden kleintjes, (en van hoeveel groten?), die iedere maand op het scherm komt, was daar in zijn nette pak in een sprookjesland terechtgekomen, voordat hij er eigenlijk erg in had. In een oogwenk was hij de beste maatjes met zijn joviale Zeeuwse fruitgezelschap. Soms hadden de meisjes vijf' volle minuten nodig om bij te komen van het lachen. Want wie denkt, dat „Swiebertje" met zijn gekke snuiten en verhalen alleen maar harten steelt onder de kinderen, vergist zich. Hij wist Kitty Claeys het geheim van haar feeën- jurk te ontfutselen.... Eigenlijk zat Joop Doderer een beetje op hete kolen, moesten de dames wel vaststellen, toen hij om één uur vertelde dat hij om twee uur in Driebergen moest zijn. Maar de fruit- surprise had zó zijn hart gestolen dat hij er deze draai aan gaf: „Ik moet om drie uur in Tweebergen zijnWaarna Kitty en haar hofdames het niet langer nodig vonden om hem telkens aan de tijd te herinneren. Joop Doderer begon opnieuw te vertellen, toen hij dit lakoniek had vastgesteld. Over zijn gezel schap, waarmee hij op tournee gaat. Met Carla en haar poppen, Sacha Denisent, de Hi Fives en het Hongaarse acrobatennummer. „In oktober kom ik drie dagen naar Middelburg", beloofde hij met een blik in zijn agenda. De revue heet „Het is carnaval". En volgend jaar noem ik hem „Het was carnaval"... Tien maanden is Joop Doderer op tournee. Toen hij tussen de Zeeuwse fruitdeputatie zat keek hij tegen een bezoek aan de Nederlandse militairen in La Courtine aan. Cwiebertje", wiens avonturen stammen uit een boekje van Uit den Boogaard heeft in Joop Doderer een uitmonstering gekregen, die hem in duizenden Nederlandse kinderogen tot een „held" promoveerde. Is het een won der dat deze Rotterdamse artiest met zijn elastieken gezicht bij de drie meest populaire televisie-figuren terechtkwam? Vraag het de fruitfee en haar hofdames. Zij wisten precies wie ditmaal de blozende hulde toekwam. Met zes klinkende zoenen heeft hij van het drietal afscheid genomen onder de toevoeging: „Het was een charmante ochtend". Moeten we U nog meer vertellen elJ HET RAAM zat hij naar de regen te kijken. „Swiebertje" in burger: Joop Doderer. Een vochtige, grijze septemberdag weerkaatste een drijfnat pla veisel van de Rotterdamse Coolsingel in zijn grote, glimmende ogen. Hij had zijn zwerverspak maar thuisgelaten. Compleet met de gaten, scheuren en rafels, ,'t Was er toch geen weer voor. 't Leek of alles hem tegen zat. Daarom was hij het restaurant „Bristol" maar binnengevlucht. Om bij een eenzaam kopje koffie na te gaan of er nog wat van deze eerste woensdag in sep tember viel te maken. Want na wekenlang regen ziet het er voor een televisie-land loper als „Swiebertje" zelfs somber uit. Ook al zit 'ie dan prinsheerlijk in het hartje van Rotterdam. Het weer kon de fruitfee en haar hofdames niet in Zeeland houden. Hoe hard het ook regende: het plan stond vast en zou worden uitgevoerd, zoals zij het zich had voorgenomen. „Swiebertje" zou niet weten wat hem overkwam. „De uitslag van die enquête daar was ik reuze blij mee, mensen, 't Is fijn als je werk zo wordt gewaardeerd". Even was de man achter de televisie-figuur ernstig, toen hij de Zeeuwse meisjes vertelde, wat hij van net succes dacht. Het was namelijk een dubbele overwinning voor hem geweest. Nummer twee bij de populaire figuren en bovenaan bij de kinderprogramma's. Op geen inzending had „Swiebertje" ontbroken.... En wat dat betekent hoefde hij zelf eigenlijk nauwe lijks te vertellen. In een hoekje van het restau rant in Rotterdam zijn woonstad waar hij met de Zeeuwse fruitambassadrices verpoosde trok plot seling een klein meisje Joop Doderer aan de jas. De vader, die achter haar stond, zei met een ver goelijkend gezicht: „Mijn dochtertje wil even naar U kijken. Of U het werkelijk bent...." Doderer draai de zich om en gaf het kind op iedere wang een ste vige klapzoen. „Dat gebeurt me nou om de haver klap". En toen kwamen de verhalen los over de nerkenning van „Swiebertje" in meneer Doderer. Fruitfee Kitty Claeys en haar hofdames hebben ervan gesmuld. „Een dag of veertien geleden zit ik in een restaurant. Op enkele meters afstand een meisje met pa, moeder en oma. Rent dat kind plotseling van haar stoel naar het raam. Ze loopt me voorbij en blijft abrupt staan. Met zijn elastieken gezicht heeft hij een paar maan den geleden ook de volwassenen een avondje bezig gehouden. Op verzoek van de bond van groentehan-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 15