Nederlands voetbalelftal speelt „laatste acht" zich vanavond Veeëxporteurs hebben ruzie KAPITEIN VAN „ALUDRA" NIET SCHULDIG AAN AANVARING Uitslag' en dualmeet Parthenon- Zeeland Sport-Marathon AUTOMATISERING ADMINISTRATIE SALARISSEN G0ESE PERSONEEL NIEUWE SLOTENMAAIMACHINE IN ACTIE OP NOORD-BEVELAND Experiment Betalingsbalans vertoont gunstige ontwikkeling EUROPESE BEKER VOOR LANDENTEAMS Uitspraak Raad voor de Scheepvaart 560ste STAATSLOTERIJ Strijd tegen Luxemburg: formaliteit maar toch liever geen onderschatting Daan Schrijvers inplaats van Fons van Wissen Grondaankopen in Goes voor spoorlijn Examens Omstandigheden ongelukkig Ongunstiger B. EN W. STELLEN RAAD VOOR Uitbesteding aan computer-bureau Onderhandelin gen tussen Pluvier en Hispano Suizza Schaaktoernooi in Havanna Geen uitbreiding Capaciteit 2 km per dag Ook bodem krijgt een goede beurt Voordelig Gereformeerde synode over kerkdiensten samen met hervormden SCHADE AAN MATERIEEL VAN N.S. IN VLISSINGEN OVERHEIDSGARANTIE VAN 50 MILE LOOPT GEVAAR Twee Nederlandse inzendingen fokvee op tentoonstelling in Chili WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t (Van onze sportredacteur) HET NEDERLANDS voetbalelftal moet vanavond in het Olympisch Stadion van Amsterdam even een formaliteit verrichten: Luxemburg verslaan.... ongetwijfeld is het geen tegenstander van grote allure en gewoonlijk kunnen de Luxemburgers alleen B-teams als tegenstan der vinden. Het is dan ook het lot, dat Oranje en de bewoners van het groothertogdom bijeen heeft gebracht in het voetbalveld: de landen komen uit in de strijd om de Europese voetbalbeker voor landenteams en de winnaar plaatst zich bij de laatste acht. Men weet: Nederland heeft inmiddels Zwitserland al uitgeschakeld en Oranje heeft het ge luk wel aan zijn zijde gehad door tegen Luxemburg te loten. Het is voor het Nederlands elftal zo op het oog dan ook een gemakkelijke start van het nieuwe voetbalseizoen. Niettemin is het goed, dat bonds coach EIek Schwartz bij de oranje hemden ieder gevoel van onderschat ting van de tegenstander uit het hoofd praat. De Luxemburgers heb ben namelijk in hun team ook enkele profs, die in het buitenland spelen. Onder hen is de rappe individualist Kohn, die vorig seizoen voor Fortuna '54 uit Geleen speelde en die nu met de regelmaat van een klok doelpun ten maakt voor Sportclub Enschede. Zondag was hij na de rust zelfs de enige speler die scoorde, hoewel hij gebles seerd was. Inmiddels is het nog niet he lemaal zeker of Kohn vanavond van de partij zal zijn. Dat hangt af van de vraag of zijn blessure verrekte dijbeenspier redelijk genezen is. Bovendien hebben de Luxemburgers nog twee profs, die voor Belgische clubs spelen in de gele deren: Conter van Anderlecht en Pilot van Standard Luik. Ten slotte is er dan nog Schmit, die voor het Franse So- chaux uitkomt. In de plaats van Fons van Wissen, die zondag jl. in de wedstrijd ADOPSV feblesseerd raakte, heeft bondscoach llek Schwartz, de speler van DWS, Daan Schrijvers, aangewezen voor de wedstrijd LuxemburgNederland. Het is voor Daan Schrijvers de tweede wedstrijd in het Oranjeteam. Hij de buteerde vorig jaar september in de wedstrijd tegen de Nederlandse Antillen. Volkomen te verwaarlozen is deze Lu xemburgse ploeg dus niet. En de wed strijd is belangrijk! De winnaar komt immers bij de laatste acht en het is dan mogelijk, dat er voor Nederland bijvoor beeld een wedstrijd tegen Rusland in het vat zit Terecht heeft bondscoach Elek Schwarz de wedstrijd aangegrepen voor een enkel experiment. De 22-jarige on derwijzer Klaas Nuninga uit Winscho ten kreeg na enkele goede wedstrijden in zyn club G.V.A.V. en met name door de prestatie tegen Feijenoord al di rect een sleutelpositie in het Nederlands elftal: midvoor. Overigens nam Schwartz ook weer niet alle risico's, want naast Nunninga stelde hij 'n andere gerenam- meerde midvoor Tonny van der Lin den van het Utrechtse DOS op als linksbinnen. En als men dan ook nog weet, dat goalgetter Henk Groot op de rechtsbinnenplaats staat, moeten we de winstkansen van Luxemburg vrijwel uit gesloten achten. Maar nogmaals: s.v.p. geen onderschatting. Na de bevrijding heelt Nederland al eens op eigen grond gebied met 4-5 van de Luxemburgers verloren. Dat gebeurde ook volslagen onverwachts. De laatste maal, dat Nederland aan trad tegen Luxemburg is precies zes jaar geleden: 11 september 1957. Oranje had toen een sterrenploeg met onder anderen Wilkes, Lenstra, Rijvers, De Munck en Van der Hart en zegevierde met 5-2 in een overi gens matige wedstrijd. Slechts een man van het Nederlands elf tal van vanavond speelde in die wed strijd van september 1957 mee: Jan Klaassens. En het is vrijwel zeker, dat deze speler, evenals toen, vanavond weer een overwinning zal beleven. In feite is dit een thuiswedstrijd voor Luxemburg, maar de Luxemburgers ga ven er met het oog op de recettes de voorkeur aan in een groot stadion te spelen. Zal het Amsterdamse voetbalpu bliek inderdaad bij tienduizenden warm lopen voor deze wedstrijd? JAN KLAASSEN ...meeste interlands... LUXEMBURG Schmitt (Union) Brenner (Stade Dudelange Hofstetter (Aris Bonnevoi) Fiedler (Spora) Klein (Red Boys) Moulijn (Feijenoord) May (Jeunesse) Brosius (Spora) Kohn (SC Enschede) Conter (Anderlecht) Schmit. (Sochaux) Pilot (St. Luik) v. d. Linden (DOS) Klaassens (Feijenoord) Nuninga (GVAV) Pronk Ajax) Groot (Feijenoord) Swart (Ajax) Schryvers (DWS) Ouderland (Ajax) Haak (Feijenoord) NEDERLAND Pieters Graafland (Feijenoord) Reserves voor Luxemburg: Hoffman (Jeunesse), Kies (Union), Vandivinit (U.S. Dudelange), Hoffman (Aris Bonnevoi). Reserves voor Nederland: Lagarde (SC Enschede), Veldhoen (Feijenoord), Bennaars en Bergholtz (Feijenoord). Opnieuw doet het college van b. en w. van Goes de gemeenteraad een aantal voorstellen, die moeten leiden tot de rea lisering van de westelijke ontsluitings- weg naar het havenindustrieterrein met de spoorlijn. Het gaat ook ditmaal om een aantal grondaankopen, die vereist zijn om de plannen uit te voeren. Het is noodzakelijk, dat de gemeente een stuk grond van ongeveer 30 vierkante meter koopt van de hervormde gemeen te te Goes, waarmee over deze verkoop overeenstemming is bereikt. Een ander voorstel met dit doel is de aankoop van grond bij de 's-Heer-Hendrikskinderen- dijk te Goes. Het gaat hier om een per ceel van 6850 vierkante meter, dat ei gendom is van de heer A. M. Karelse te Goes, die tot deze transactie bereid is. Om de plannen, die op papier staan, werkelijkheid te maken, heeft de ge meente ook een stuk nodig van de weg in het verlengde van de Zuidvlietstraat, in de gemeente 's-Heer-Arendskerke. Het waterschap ,,De Brede Watering van Zuid-Beveland", de eigenaar van de betreffende 130 vierkante meter weg, gaat akkoord met de verkoop. Verder komen b. en w. met een voorstel tot aankoop van een perceel grond van ruim 1 ha in de Poel te Goes, dat nodig is voor de realisering van de uitbrei dingsplannen „Zuid" en „Zuid-West". Met de eigenaar, de heer D. H. K. Krij ger te Goes, is overeenstemming bereikt over de gebruiksvrije aankoop door de gemeente, aldus b. en w. in hun voorstel tot de raad. De gemeente wil ook grond aankopen om de Rembrandtlaan naar de Kloeting- seweg te kunnen doortrekken. Met de eigenaresse van de grond bijna 50 ca. aan de Kloetingseweg mevrouw A. de Maker-Thomson uit Kloetinge is over de verkoop overeenstemming bereikt. Volgens in Washington verkregen inlich tingen zouden de Verenigde Staten van plan zijn aan het eind van dit jaar één van de vier pantserregimenten uit West-Duits- land terug te trekken. Het zou hier gaan om ongeveer 3500 militairen. De maatregel zou een gevolg zijn van het besluit van het Pentagon, de uitgaven in het buitenland te beperken. De Verenigde Staten hebben on geveer 230.000 militairen in Europa. Voor het diploma slagerspatroon slaagde te Utrecht de heer H. J. C. Wisse te Koudekerke. Bij de te Middelburg gehouden examens van de Kon. Ned. Bond tot het redden van drenkelingen slaagden voor het 3e jeugdbrevet: Elly van Bel te Middelburg en Irene Keim te Vlissingen. Voor het diploma A slaagden de heren A. Hooij en A. van der Weel, beiden te Middel burg. Allen zijn lid van de „Strand- reddingsbrigade Koudekerke". Van de Domburgse reddingsbrigade slaagde voor diploma B de heer J. A. Passenier te Domburg. De examencommissie bestond uit de he ren G. de Rooij en A. van Eek, beiden te Vlissingen. De kandidaten zijn opgeleid door de heer I. van Bel te Middelburg. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan over de aanvaring van het motorschip „Aludra" met het En- §else motorschip „Lobito Palm" op de chelde nabij Fort Liefkenshoek. De raad verklaart, dat de kapitein van de „Aludra", P. K. niet schuldig is aan de aanvaring. De toedracht van de aan varing op 22 februari om 1.54 uur op de Schelde nabij Fort Liefkenshoek is tijdens het vooronderzoek en de ter zit ting afgelegde verklaringen duidelijk vast te komen staan. De „Aludra" is in de late avond van 21 februari met zeven andere schepen van Vlissingen naar Antwerpen vertrokken. Het werd op 22 februari in Antwerpen te 2.31 uur hoogwater en daarom voeren de schepen voorstrooms de rivier op. Het feit, dat de onderlinge tussenruimte tus sen de schepen niet groot was, was De uitslagen van de dualmeet Parthenon Zeeland SportMarathon luiden als volgt: Jongens D - 60 m. 1. H. Jas (Parthenon) 9.1 sec.; 2. P. Klootwijk 9.3 sec.; 3. C. Frank (Vlissingen) 9.7 sec.; 4. B. Hubers (P.) 9.7 sec. Jongens C - 60 m. 1. L. v. d. Wal 7.7 sec. (Path.); 2. B. Hofman 9 sec. (Vliss.); 3. H. de Bruin 9.1 sec. (V.); 4. R. de Bruyne 9.7 see. CV.). Meisjes C - 60 m. 1. S. Bevelander 9.1 sec. (VD; 2. N. v. Uden 9.2 sec. (V.); 3. R. v. d. Laan 9.4 sec. (P.); 4. R. v. Efferen 9.6 sec. (PO. Jongens B - 100 m. 1. J. v. d. Dries 11.7 sec. (V.); 2. J. Versteeg 12.6 sec. (P.); 3. K. Ma troos 12.8 sec. (P.); 4. J. Brosens 14.6 sec. (V.). Dames - 100 m. 1. A. Roose 12.8 sec. (V.); 2. W. Bakker 13.6 sec. (V.); 3. R. Japenga 13.9 sec. (P.); 4. G. v. d. Bout 13.9 sec. (P.). Heren - 100 m. 1. C. Wiezer 11 sec. (V.); 2. J. v. Dalen 11.2 sec. (P.); 3. H. v. Well 11.8 see. (P.); 4. R. Wilderom 11.7 sec. (V.). Heren - 800 m. 1. J. Litz 2 min. 5.1 (P.); 2. P. v. d. Schaaf 2 min. 6.4 (V.); 3. L. Schneiders 2 min. 13.2 (P.); 4. J. Oosterling 2 min. 14.7 (V 5. I. Sinke 2 min. 19.9 (V.). Jongens B - 600 m. 1. J. v. d. Dries 1 min. 32 (V,); 2. D. v. Soelen 1 min. 34 (V.); 3. P. Lindeboom 1 min. 36.6 (P.); 4. A. de Jong 1 min. 41.3 (P.); 5. C. v. d. Bulck 1 min 42.1 <VJ. Heren - Kogelstoten: 1. W. v. d. Linden 12.01 m (V.); 2. J. Duindam 10.78 m (P.); 3. A. Roos 10.59 m (P.); 4. J. de Bruyne 10.54 m (V.). Dames - Kogelstoten: 1. M. Riemens 12.41 m (V.); 2. W. Bakker 8.92 m (V.); 3. G. v. d. Bout 8.69 m (P.); 4. J. v. d. Giessen 7.02 m (P.). Meisjes C - Kogelstoten: 1. N. van Uden 9.65 m (V.); 2 S. Bevelander 8.34 m (V.); 3. R. v. Efferen 6.80 m (P.); 4. T. de Bruin 4.74 m (P.). Jongens C - Kogelstoten: 1. L. v. d. Wal 11.78 m (P.): 2. P. de Boer 8.09 m (P.); 3. P. Hes- sing 6.30 m (V.); 4. T. de Groot 5.80 m (V.). Jongens B - Kogelstoten: 1. E. Kuhlemeier 11.96 m (P.); 2. W. Denekamp 10.58 m (V.); 3. C. Markesteyn 10.46 m (P.): 4. C. de Grave 8.94 m <V.). Jongens C - Verspringen: 1. B. Hofman 4.86 m (V.); 2. W. de Grave 4.52 m (V.): 3. H. de Bruin 3.95 m (P.); 4. D. Japenga 3.58 m (P.). Jongens D - Verspringen: 1. P. Klootwijk 4.06 m (V.); 2. G. van Zeben 3.96 m (P.); 3. R. de Bruyne 3.85 m (V.); 4. G. Wegink 3.55 m (P.) Meisjes C - Verspringen: 1. S. Bevelander 4.17 m (V.): 2. E. Boers 3.79 m (V.); 3. R. v. d. Laan 3.60 m (P.): 4. A. Lammere 3.07 m (P.); 5. J. Bevelander 3.24 m (V.). Heren - 3000 m: 1. J. Litz 10 min. 11.2 sec. (P.): 2. P. Zoek 10 min. 11.2 sec. (P.); 3. B. Walker 11 min. 0.2 sec. (V.); 4. A. Bouwens U min. 54 sec. (V.). Meisjes A - 600 m (bijnummer): 1. H. v. d. Velde 1 min. 49.5 sec. (V.); 2. I. van Dix- hoorn 1 min. 56.8 sec. (V.). Heren - Discuswerpen: 1. J. de Bruyne 37.13 m (V.); 2 J. Lammere 33.47 m (P.); 3. W. v. d. Linden 32.29 m (V.); 4. A. Roos 27.18 m (P.); I. Sinke 27.76 m (V.). Jongens B - Discuswerpen: 1. E. Kuhlemeier 33.76 m (P.); 2. C. de Grave 25.75 m (V.); 3. W. de Grave 24.06 m (V.); 4. L. Gillesse 24.05 m (P.). Heren - Hoogspringen: 1. J. Borsje 1.73 m (P.); 2. A. Kool 1.68 m (P.); 3. W. Denekamp 1.48 m (V.); 4. J. Brosens 1.38 m (V.). Dames - Hoogspringen: 1. W. Bakker 1.39 m (V.); 2. A. van Oyen 1.34 m (V.); 3. H. de Vos 1.29 m (P.): 4. R. Japenga 1.19 m (P.). Heren - Verspringen: 1. J. van Dalen 6.50 m (P.); 2. K. Vreugde 6.06 m (V.); 3. H. van Well 5.68 m (P.): 4. J. Broere 5.11 m (V.). Jongens C - Discuswerpen: 1. W. de Grave 26.94 m (V.): 2. L. v. d. Wal 26.51 m (P.): 3. B Hofman 17.10 m (V.): 4. L. v. d Laan 29.96 m (P.). Estafettes: Jongens C 4 x 60 m: 1. Parth. 32.9 sec.: 2. Z.S./m. 37.2 sec. Meisjes C 4 x 60 m: 1. Z.S./M. 36.7 sec.; 2. Parth. 39.7 sec. Jongens D 4 x 60 m: 1. Parth. 36.4 sec.; 2. Z.S./M. 37.1 sec Jongens B 4 x 100 m: 1. Parth. 50.7 sec.; 2. Z.S./M. 51.3 sec. Dames 4 x 100 m: 1. Z.S./M. 53.7 sec.; 2. Parth. 59.3 sec. Heren 4 x 100 m: 1. Z.S./M. 46.3 sec.; 2. Parth. 46.5 sec. aanvankelijk niet bezwaarlijk, omdat het zicht goed was. mede De omstandigheden werden ongunstiger, naarmate men Antwerpen naderde. Na het Nauw van Bath is de Schelde boch tig en smal en in het rivierstuk tussen Fort Liefkenshoek en de Kruismanssluis moeten de schepen dikwijls wachten om te worden geschut. Wanneer dan nabij Liefkenshoek een mistbank ligt, die niet door middel van de V.HJF. aan de sche pen is bericht, zijn ongelukken moeilijk te vermijden, aldus de raad in zijn uitspraak. De „Aludra" heeft, voor dat zij in de mistbank terechtkwam, nog twee voorliggers gepasseerd. De „Alu dra" is aldus achter de „Lobito Palm" gekomen. Toen de „Aludra" in de mist bank terechtkwam, is er geminderd tot zeer langzaam vooruit. Toen de „Lobito Palm" opeens in zicht kwam, is men nog opeens met volle kracht achteruitgeslagen. Dit heeft niet meer geholpen, want de „Lobito Palm" werd geraakt. De opstopping van sche pen heeft geen kettingbotsing veroor zaakt. De raad is er niet zeker van, of op de „Aludra" de radar op de juiste wijze is gebruikt en ook of de uitknk op de bak aanwezig was. Eveneens betwijfelt de raad het, of het anker onmiddellijk kon worden bediend. Toch beschouwt de raad het ongeluk als een gevolg van een ongelukkige samenloop van omstan digheden. Hij volstaat met te zeggen, dat de veiligheid van de scheepvaart in hoge mate zou zijn gediend, indien wordt voorkomen, dat een opeenhoping van schepen, die voorstrooms varen plaats heeft. De raad is van oordeel, dat kapi tein P. K. met beleid heeft genavigeerd en toen hij zich eenmaal in de mistbank bevond, voorzichtig heeft gehandeld. Naar het A.N.P. verneemt is de moto- renfabriek Pluvier N.V- te Rotterdam in onderhandeling met Hispano Suizza Nederland N.V. in Breda over een be paalde vorm van samenwerking. Deze onderhandelingen zijn inmiddels, naar de directie van Pluvier het A.N.P. mededeelde, in een vergevorderd sta dium gekomen. Dat het bedrijf van Plu vier door Hispano Suizza zou zijn over genomen, noemde de directie volkomen onjuist. In de jaarvergadering van Pluvier heeft de directie op vragen van aandeelhou ders medegedeeld, dat met enkele maat schappijen onderhandelingen worden ge voerd om tot een bepaalde vorm van samenwerking of overneming te ge raken. Enige beslissing is evenwel nog niet gevallen, aldus de directie van Plu vier. 0 In bet circus Scott, dat in Stockholm op treedt, heeft de waterbuffel Aïda een jong ter wereld gebracht, na de avond tevoren rog in de voorstelling te zijn opgetreden. Zo'n geboorte in gevangenschap is zeld zaam. In het Casablancaschaaktoernooi te Ha vana delen de Tsjech Ludman en de Rus Geiler na 11 ronden de eerste plaats met 8Vz punt. Zij worden gevolgd door Korchnoi met 8, Ivkov, Uhlman en Tal met 7% en Okelly en Bobotsov met 7. Korchnoi heeft nog een hangpartij. GOES wil de salarisadministratie van het gemeentepersoneel met ingang van 1 januari aanstaande uitbesteden aan de N.V. Dienstverlening Overheidsadmini stratie te Alphen aan de Rijn. Een bu reau, dat de beschikking heeft over com puters administratiemachines met grote reken- en selectiemogelijkheden die een volledige automatisering van de administratie mogelijk maken. De kos ten voor inrichting, inclusief het geven van instructie aan de ambtenaren van personeelszaken ter secretarie zullen eenmalig een bedrag van 1450,be lopen. Jaarlijks zal voor de uitvoering een bedrag van 5875 worden berekend. In het andere geval zou het nodig zijn een nieuwe ambtenaar aan te trekken, waarbij het nog de vraag is of er sollici tanten voor deze functie zullen binnen komen. In hun voorstel aan de raad, die vol gende week woensdagavond voor de behandeling van deze en een grote reeks andere onderwerpen zal bijeen komen, geven b. en w. een uitvoerige toelichting op de voordelen van het nieuwe systeem. Daarbij geven zij een uiteenzetting van de werkzaamheden op de secretarie-afdeling, waar drie ambtenaren zijn belast met het bij houden van personeelszaken en be lastingen. De salarisadministratie, die zij voeren, betreft in totaal 259 ambtenaren. In de loop der jaren is zij evenwel uitgegroeid tot een ingewikkelde en tijdrovende be zigheid. Zij kan thans nog alleen worden gevoerd door specialisten, die moeten voldoen aan hoge eisen ten aanzien van de kennis van salarisberekening, sociale verzekeringswetten, belastingwetten en allerlei andere voorschriften. „Het wordt steeds moeilijker om deskundige ambte naren voor het goed uitoefenen van deze werkzaamheden aan te trekken", aldus b. en w. in hun toelichting. „Bovendien moet worden bedacht, dat de jaarlijkse werkzaamheden in de maand januari pieken veroorzaken, die meestal in over werk moeten worden verricht". Reeds enkele jaren geleden heeft het ge meentebestuur getracht door het invoe ren van een doorschrijfsysteem de sala risadministratie te vereenvoudigen en efficiënter te doen verlopen. Het is b. en w. echter gebleken dat dit maar een ge deeltelijke oplossing geeft. In de praktijk is gebleken, dat het niet langer verant woord is om de salarisadministratie door een ambtenaar te laten uitvoeren. Het zou dus gewenst zijn om nog één ambtenaar aan te trekken voor dit werk. Deze' nieuwe functionaris zou tenminste de rang van adjunct-commies A moeten worden toegekend. De kosten aan deze benoeming verbonden zouden de ge meente op 11.500 komen. „Uitbreiding zou echter voorshands niet noodzakelijk zijn, indien wordt overgegaan tot automatisering van de salarisadministratie. En dat zou niet alleen een werkbesparing geven, maar ook een vervallen van de geest dodende en routine-werkzaamheden". Het ligt ook in de bedoeling dat de keu ringsdienst van waren, de Centrale werkplaats „De Bevelanden", de keu ringsdienst van slachtdieren en vee en vlees en het openbaar slachthuis van de diensten van het service-bureau gebruik gaan maken. De kosten voor deze dien sten komen respectievelijk op bedragen van 520, 170 en 125. Bij wijze van proef zouden b. en w. het nieuwe systeem al met ingang van het laatste kwartaal van dit jaar ingevoerd willen zien. Dit om de ambtenaren in de gelegenheid te stellen hiermee ver trouwd te geraken en de omschakeling zonder moeilijkheden te laten verlopen. „Het is heel simpel; het gaat gewoon om het idee". Dat zeggen de beide exploi tanten van het Serooskerkse loon- en handelsbedrijf fa gebr. Den Herder van hun nieuwe vondst: de verbeterde slo- tenmaaimachine. Iedereen die wel eens met het schoonmaken van sloten te ma ken heeft gehad kent de maaibalken. Het gebruik van dit materiaal is niet on verdeeld gunstig gebleken. De slotenmaaimachine van de gebr. Den Herder is echter „anders dan anders", want het betreft hier een machine, die sloten tot een breedte van vijf meter aan beide zijden tegelijk kan schoonma ken en zelfs tot twee meter onder wa ter kan graven, zodat ook de bodem een goede beurt krijgt en de afvoer van het water sneller kan plaatsvinden. De dichte begroeiing op het talud is met een enkele beweging van de machine in een oogwenk verwijderd. De hydraulisch aangedreven korfmaaier, die aan een kraan moet worden gemonteerd kan door een man bediend worden. De bijzonder voordelig werkende ma chine heeft een capaciteit van twee km sloot per dag en kan het werk van 10 tot 15 mensen vervangen. De maaier is beveiligd tegen het breken van de messen door verwarring met stukken uit de sloot gegraaid prik keldraad. Het idee voor deze machine is afkom stig van de heer Joh. den Herder, de oudste firmant. Toen de polder onlangs uitnodigingen naar de loonwerkers deed uitgaan om te weten te komen wie zich' voor het uitmaaien van de hoofdwater gangen interesseerde kreeg het plan netje eerst pas vastere vormen. Hij be sprak de zaken met broer Piet en ging met de beide constructiewerkers Jan Willeboordse en Piet Wattel over tot de verwezenlijking van. de plannen. „Het is eigenlijk allemaal een beetje uit de hand gelopen", vertelde Joh. den Herder. „Na een spoedvergadering van de polder in Kortgene werd ons ge vraagd of we alstublieft met de machi ne wilden komen helpen om zodoende de wateroverlast te doen verminderen. Vo rige week dinsdag zijn we begonnen te draaien en het is nog steeds geweldig goed gegaan, een bewijs dat het alle maal deugdelijk is", voegt hij er aan toe. Inmiddels hebben diverse instanties hun belangstelling getoond voor de nieuwe slotenschoonmachine. Gisteren, toen de machine ergens tussen Kats en Co- lijnsplaat bezig was, kwam de techni sche dienst van het Vrije van Sluis een kijkje nemen. Zij toonden zich zeer te vreden over de werking van de machi ne. MAMMMIWWMNUINUIMIMMAMMWVWIMNW De slotenschoonmachine in werking ergens in een sloot tussen Kats en Colijnsplaat. De kraan wordt be diend door Rinus Joosse. Piet den Herder geeft aanwijzingen. (Foto P.Z.C.J Het ligt in de bedoeling van de firma gebr. Den Herder, om de slotenschoon- maakmachines waarop immiddels oc trooi is aangevraagd, zelf in produktie te nemen. Het bedrijf van de firma telt momenteel tien man personeel. Op een landelijke slotenreinigingsdemonstratie te Griensveen in Limburg zal op 25 september ook de machine uit Seroos- kerke te zien zijn. De lopende rekeningen van de be talingsbalans op kasbasis heeft in het tweede kwartaal van 1963, naar de minister van financiën, prof. dr. H. J. Witteveen aan de Staten-Generaal heeft medege deeld, een overschot opgeleverd van 30 miljoen (tweede kwartaal 1962 een tekort van 84 miljoen). Het overschot in het eerste halfjaar 1963 beliep ƒ348 min (tegen een tekort van 153 min in het eerste halfjaar 1962). Terwijl in het tweede kwartaal het uitgavensaldo van de goederenbeta lingen, vergeleken met het vorige jaar, met 62 min verminderde en de netto ontvangst in het dienstenvervoer een verbetering van 80 min vertoonde, nam het gewoonlijk in dit kwartaal optre dende uitgavensaldo van de kapitaal opbrengsten met 28 min toe. De ver betering in het dienstenverkeer compen seerde de in het eerste kwartaal opge lopen achterstand, ad 153 min, nog maar slechts ten dele. De lopende rekening op kasbasis was in het tweede, evenals in het eerste kwar taal van 1963, aanzienlijk gunstiger dan die op transactiebasis, doordat de in- voeruitgaven achterbleven bij de invoer. Op transactiebasis leverde een lopende rekening in het tweede kwartaal 1963, voorzover uit de reeds beschikbare ge gevens kan worden opgemaakt, een te kort op van ruim 120 min, in verge lijking met een tekort van 160 min in het tweede kwartaal 1962. Voor het eerste halfjaar 1963 resulteerde een te kort van circa 200 min, bij een tekort van ruim 300 min in dezelfde periode van 1962. In het tweede halfjaar 1962 werd, in belangrijke mate als gevolg van seizoeninvloeden, op de lopende re kening op transactiebasis een overschot, groot 930 min, verkregen. De generale synode der Gereformeerde Kerken in Nederland heeft in Gronin gen, by het begin van de derde zittings- week geruime tijd besteed aan de be handeling van het rapport over de inge komen bezwaarschriften tegen de be slissing van de Apeldoornse synode in 1961. Deze beslissing was inzake het houden van ongeveer 70 gemeenschappelijke kerkdiensten, met name met de Ne derlandse Hervormde Kerk. Een gedeel te van de commissie wenste de Apel doornse uitspraak aan te vullen en diende een minderheidsnota in. Rappor teur was dr. O. C. Broek Roelofts te Zuidlaren. In het debat ging het met name over het hebben van een legitieme plaats van de vrijzinnigheid in de Nederlandse Hervormde Kerk, de zelfstandigheid van de plaatselijke kerk in het geheel en het gevaar van het varabsoluteren van het kerkbegrip. De commissie was van oor deel dat gehoor geven aan de wens van de minderheid inhoudt een ter zijde stel len van de Apeldoonse beslissing; een slag in het gezicht van de Nederlandse Hervormde Kerk en het weer openen van de deur voor allerlei vrijbuiterij. De besprekingen werden afgebroken. Uitvoerig heeft de synode ten slotte een vijftal ingekomen brieven van kerkelijke vergaderingen behandeld over de mini mum predikantstractamenten. Ouder ling A. Schout uit Middelburg rappor teerde hierover. De chef-dienst exploitatie van de Ne- derlandsche Spoorwegen, dhr D. H. C. Ittmann, heeft zich naar aanleiding van een bedrijfsongeval bij de N.S. in Vlis singen met een schrijven tot het vol tallige buitendienstpersoneel gericht. De heer Ittmann wijst het N.S.-personeel erop, dat het met het grote aantal be- drijfsongelukken niet zo kan doorgaan. Hij eiste van allen hun uiterste best te doen zorgzaam met het rollend ma terieel om te gaan. Het ongeluk bij Vlissingen, waarover de heer Ittmann schreef, betreft een bot sing tussen een elektrische locomotief en een aantal wagens op 24 augustus. Hier bij werden zes wagens vrij ernstig be schadigd. Dit ongeluk gebeurde doordat de wagenmeester eigenmachtig bij het rangeren een locomotief verplaatste. De heer Ittman haalt ook nog enkele andere gevallen aan, waarbij belangrij ke schade ontstond. (Van onze Haagse redactie) Concurrentienijd tussen twee groepen veeëxporteurs is er de oorzaak van, dat op de Chileense landbouwtentoonstel ling, die van 17 tot 29 oktober in San tiago wordt gehouden en waaraan Ne derland voor het eerst deelneemt, twee Nederlandse inzendingen fokvee te zien zullen zijn. De Gelders-Overyselse Coö peratie voor slachtvee, fokvee en ge- bruiksvee, de G.O.S., beschuldigt een an dere groep veeëxporteurs, gevestigd in Leeuwarden, Akkrum, Axel en Alkmaar er van de G.O.S. uit concurrentieover- wegingen van deelneming aan de ten toonstelling te hebben uitgesloten. In verband daarmee heeft nu de G.O.S. be sloten voor eigen rekening eveneens een zending fokvee naar de tentoonstelling in Santiago te verschepen. De zending van de G.O.S. omvat vier stamboekkoeien, twee stieren, tien var kens en enkele schapen en geiten. De van concurrentienijd beschuldigde groep veeëxporteurs heeft inmiddels al vijf stieren, zeven koeien en zes vaarzen naar het Zuidamerikaanse land verzon den. Op het ministerie van landbouw te Den Haag is men allerminst ingenomen met deze gang van zaken. In de hoop door deelneming aan de veetentoonstel ling de export van vee naar Chili meer op gang te brengen, heeft het ministe rie door het geven van een garantie ten bedrage van 60 procent van het even tuele deficit op de inzending tot een maximum van 50.000 gulden, de Neder landse deelname aangemoedigd. Het mi nisterie vindt het betreurenswaardig, dat Nederland op de tentoonstelling nu door twee inzendingen vertegenwoor digd zal zijn. Dat heeft het departement laten weten aan de G.O.S., nadat deze organisatie telefonisch aan Den Haag had medegedeeld, dat zij door de vee exporteurs van deelname was uitgeslo ten en dat zij nu op eigen gelegenheid en voor eigen kosten aan de tentoon stelling zal deelnemen. Op het depar tement van landbouw vindt men het echter vreemd, dat G.O.S. tijdens de voorbereidingen niets van zijn plannen had laten merken. Het feit, dat thans twee Nederlandse inzendingen op de veetentoonstelling te Santiago te zien zullen zijn, brengt ook de garantie van 50.000 gulden, die het departement aan de veeëxporteurs heeft gegeven, in gevaar, in zoverre daardoor de kans groter is geworden, dat deze garantie moet worden aange sproken. De bedoeling is namelijk, dat het vee, na sluiting van de tentoonstel ling, in Chili wordt verkocht. Door de tweede inzending zal er dus na 29 ok tober meer Nederlands vee ten ver koop worden aangeboden. Dit grotere aanbod in de betrekkelijk kleine markt van Chili zal er toe lei den, dat de prijs wordt gedrukt. Daar door zijn de kansen op een tekort gro ter. Ais dat het geval zou zijn, dan moet de garantie ten opzichte van de exporteurs worden aangesproken. Toen de garantie werd gegeven, wist men nog niets van het voornemen van de G.O.S. af. Er werd toen min of meer op gere kend, dat de Nederlandse inzending geen strop zou opleveren, ook al omdat het hier dieren betreft van de beste kwali teit. Nu houdt men er rekening mee, dat de garantie wel eens tot gelding zal moeten worden gebracht. 4e klas 14e lijst HOGE PRIJZEN VI0-00 1431 1546 5422 8693 18758 20345 21148 I 400 4532 5220 5339 5900 9430 14247 15855 167ol 181S3 200 1344 1551 1862 2110 2684 5290 5419 5983 7177 8212 8694 10734 1128S 15356 15714 15798 16799 16818 16932 17777 18497 18534 liWlO 20297 20780 21908 PRIJZEN VAN 80.— 12290 321 441 484 693 715 841 885 922 990 13243 293 299 316 326 432 440 489 619 638 667 738 822 964 14000 14072 104 164 202 236 372 496 600 727 763 776 806 821 844 15026 088 125 186 189 199 330 431 433 461 488 496 664 383 685 704 761 794 815 841 948 958 986 16090 217 306 444 5S8 711 828 B68 881 893 933 965 11001 013 041 091 173 186 217 235 447 557 608 679 735 869 916 982 18054 148 1(9 366 -iZS 441 550 553 609 742 780 783 896 909 992 190ol 082 217 251 284 320 49S 714 734 20062 097 139 162 177 242 343 383 436 480 487 670 710 21158 165 201 326 400 411 473 522 530 548 580 593 661 714 740 749 816 983 12053 081 097 104 143 155 163 167 233 258 313 324 328 386 452 453 474 476 479 494 501 542 548 560 567 603 674 675 6S5 716 731 779 826 853 860 883 902 907 959 988 998 13033 036 090 097 120 122 136 145 153 223 282 323 339 356 401 409 441 444 453 482 507 509 511 557 571 572 579 647 653 663 670 692 693 731 744 778 831 857 874 894 900 910 14002 054 096 127 133 165 171 201 230 234 239 304 307 311 359 385 388 408 450 454 461 466 480 484 522 537 538 584 604 607 676 684 695 744 769 782 815 824 843 858 8S1 909 915 921 954 15009 011 020 050 112 149 150 152 178 226 239 257 284 308 312 329 408 434 439 444 491 510 545 550 572 645 656 678 701 709 803 850 853 871 882 887 894 912 995 160d8 076 104 112 121 123 124 151 185 186 196 223 258 294 315 377 385 413 445 465 476 533 574 580 593 641 676 707 747 819 835 370 8S2 910 948 978 982 984 11034 079 090 107 134 147 150 171 175 203 209 221 251 281 287 333 338 344 349 856 398 404 414 424 444 521 543 554 601 609 66b 685 715 717 761 786 787 S45 918 933 963 967 970 971 972 979 995 18003 011 022 034 061 065 093 104 111 121 14b 166 244 278 283 324 351 406 415 431 434 444 445 465 466 470 499 507 531 565 642 o (0 676 692 694 717 752 763 776 87 Io§ 810 817 843 893 S9T 898 933 975 983 966 15002 048 054 064 065 087 103 143 144 159 218 237 253 278 289 291 30S 321 365 366 368 447 451 470 474 508 547 576 580 606 612 661 674 681 707 740 744 754 761 806 &S2 886 898 919 945 972 976 987 21)010 059 093 094 121 136 157 172 191 206 244 265 280 329 359 360 3S6 423 491 509 o24 532 539 547 577 631 705 730 738 745 756 817 820 852 868 870 942 958 963 998 21006 017 041 064 067 095 116 130 180 219 222 226 244 253 262 268 355 363 418 452 4a9 464 4S5 534 564 634 643 650 665 696 713 738 768 769 791 801 809 870 886 907 982 998 1946 198 221 261 314 808 877 882 2101 156 191 255 272 293 404 452 565 571 631 637 727 785 799 3101 259 321 534 539 552 562 609 620 655 710 721 738 928 9S1 4056 073 078 137 156 429 444 549 592 631 636 795 5140 253 498 520 531 783 827 915 968 981 6051 081 179 200 203 232 259 441 562 579 686 775 941 973 7036 059 066 150 169 341 461 656 723 743 789 807 821 846 867 8056 187 222 236 256 26S 291 297 494 535 540 584 609 745 872 907 908 9105 133 224 260 269 308 317 357 616 713 *±24 10119 381 482 681 7J7 816 856 864 910 11188 189 360 573 606 684 766 884 894 996 N1E 1033 045 073 090 094 113 168 192 230 246 257 2S0 370 425 447 522 582 583 603 621 628 633 640 647 649 665 708 743 788 796 819 834 874 S79 931 935 965 980 996 2010 021 022 029 047 061 063 065 068 137 139 142 152 195 222 246 259 267 324 327 341 350 365 396 402 456 486 493 559 086 592 614 634 641 669 702 713 748 757 791 833 837 908 8006 023 025 035 070 071 087 097 109 148 191 232 287 305 309 351 371 411 433 445 451 464 472 482 499 575 585 596 657 667 677 726 727 780 805 812 826 833 840 846 847 861 876 888 899 910 963 964 993 4009 050 157 194 218 231 245 265 269 277 285 291 321 385 434 448 449 475 493 504 512 513 571 595 596 693 715 735 753 754 794 800 805 824 856 872 905 954 975 5028 107 126 158 207 222 234 301 330 364 376 415 430 493 517 537 542 586 589 596 706 711 739 792 856 859 891 905 907 919 950 961 976 6000 6032 072 084 116 117 219 307 310 331 335 380 3SS 419 428 443 474 484 558 565 571 577 662 668 702 iU9 752 .69 .02 .90 823 827 830 840 847 850 953 957 969 979 987 989 7088 092 094 172 255 264 274 318 349 377 383 447 448 508 545 561 567 592 619 639 665 685 713 736 746 747 824 839 964 971 999 8000 8031 066 071 087 088 091 093 100 117 175 189 227 238 247 253 263 272 337 370 424 458 461 477 542 590 598 651 684 689 704 712 741 744 760 776 795 805 833 838 853 925 932 965 994 9039 099 111 115 131 202 211 215 227 235 247 262 290 340 355 367 390 419 427 435 440 453 461 492 533 558 560 574 602 613 624 626 660 670 737 740 787 796 840 S48 305 931 944 971 974 998 10011 066 080 093 151 155 213 237 248 284 287 325 391 405 407 426 431 434 438 507 525 526 547 561 577 690 69S 729 769 821 836 859 891 917 926 956 998 11038 075 089 128 142 163 207 225 236 266 294 315 327 333 364 384 4.10 420 500 523 533 550 561 601 645 702 709 725 744 764 803 862 889 909 919 942 943 956 995 De vorige lijst was de 13e lijst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7