Burgemeester van Poortvliet hees vlag bij nieuwe lagere school Luchtmachttest begon in Vlissingse haven Tijhaven van Walsoorden wordt nu Oost-Zeeuws-Vlaamse streekhaven Inspecteur Frantzen bracht prettig bericht voor andere Thoolse dorpen SAWEMAhv Zeeuwse ALMANAK SPAREN VOOR UW HOBBY „TOORENVLIEDT" MIDDELBURG VANAVOND UITGESTELD CONCERT BOERDERIJ „HUIS TEN DUINEN" VOOR 781.435 GEKOCHT Oppervlakte industrieterrein rond haven wordt IV2 hectare Zweedse tanker vast bij Hoedekenskerke ALLE ONDERWIJSPROBLEMEN NU OPGELOST... Gezelschap Door diverse muziekgezelschappen Reep chocolade Prettig geluid Combinemotor brandde uit „KLEINE VEILINGEN" IN KAPELLE VERVALLEN VOORAF MAKEN KORPSEN RONDGANG DOOR DE STAD T weede-Kamerleden bezoeken Zeeland Geen hulp Ernstig gewonde bij botsing Gemeenteraad Oostkapelle Binnenkort volledig uitbreidingsplan RAAD HONTENISSE BESLUIT MET 7 TEGEN 4 STEMMEN Voor gezonde witte tanden.. Streekhaven Graansilo Kinderverzorgsters Laatste maaltijd NU MODERN WASSEN WASMACHINE BLAUW HET WEER IN EUROPA PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 11 SEPTEMBER j.963 VOOR HET THOOLSE DORP POORTVLIET zijn sinds dinsdagmid dag alle scholenproblemen opgelost. Toen burgemeester W. J. van Doorn even na drie uur de driekleur voor de nieuwe openbare lagere school in 't uitbreidingsplan in top hees, stonden ze daar aan de voet van de vlaggemast tegenover elkaar: alle ijveraars voor het nieuwe gebouw en de kinderen, die het moderne, drieklassige schooltje voort aan zullen bevolken. Een dag hadden ze al in hun nieuwe domein ge huisd, maar nu kon hoofdonderwijzer P. J. N. Visser hen een mid dagje vrijaf geven om de inspecteur, de vertegenwoordigers van ge meentebestuur en het gemeentepersoneel, de bouwers en de leden van de oudercommissie een kijkje te gunnen in het keurig afgewerkte, trapsgewijs opgezette en gerealiseerde gebouwtje. Het was zover: de oude, donkere openbare lagere school hadden de jongens en meisjes en het onderwij zend personeel voor de klaslessen achter zich gesloten. Inmiddels zjjn daar de bouwers binnengetrokken om er een gymnastieklokaal voor de jeugd van Poortvliet van te maken. Zo is het dorp eigenlijk voorgoed uit de zorgen geraakt. Op onderwijsge bied is het sinds gistermiddag voor het hele eiland Tholen een voorbeeld De hoofden van scholen uit de om liggende dorpen waren gekomen om hun collega's uit Poortvliet te feleci- teren. Ze waren ook gekomen om te kijken, hoe hun eigen dromen over nieuwe gebouwen in de toekomst werkelijkheid kunnen worden. Advertentie Centra!p verwarming NrdcTjlv.1» F 01180-2962 De Middelburger liep eeneaam en alleen door de nachtelijke stilte van zijn stad. Het was so stil, dat hij, zonder daar diep bij na te denken een liedje floot. Want zoiets toil in het nachtstille Middelburg wel eens aardig klin ken. Hij floot nog niet lang, of hij hoorde snel getrip achter zich. Blij springend meldde zich een hondje, een niet geheel geslaagd boxertje, maar toch wel lief. Er bleek echter nog een hond bij te horen. Een grotere met ruig haar en een niet onvriendelijke blik in de ogen. Spoedig daarop arriveer de een zenuwachtig klein zwart type vuilnisbakkenras en zo te zien waren de honden erg blij met de wandelaar. Deze hield snel op met fluiten, want je weet zo 's nachts ten slotte nooit ivat je allemaal uit lokt. De honden lieten hem geen mo ment meer alleen en hielden niet op met hun blijken van sympa thie, zoals sprongen tegen zijn benen en ferme likken over zijn handen. Voor zijn voordeur gekomen, werd het de Middelburger duidelijk dat de honden beslist mee naar binnen wilden. Zeker die twee kleine, de grote Meld zich wat afzijdig. „Ik heb geen ruimte voor al die die ren", bedacht de Middelburger, dus hij moest zijn gezelschap wel op de stoep achterlaten. Snel stak hij de sleutel in het slot, opende de deur slechts op een kier en wrong zich naar binnen, zodoende de honden geen kans gevend met hem mee te gaan. Binen, in de gang, draaide hij het licht aan en onmiddellijk viel zijn oog op de twee kleine honden. Die zaten daar uiterst vriendelijk, maar toch zeer afumchtend naar hem te kijken Nogmaals bedacht de Middelbur ger dat hij voor die, overigens alleraardigste honden, geen slaap plaatsen had. Het kostte hem on geveer een half uur de dieren op de stoep te krijgen, want als hij er een buiten had glipte de ander weer naar binnen. Toen de Middelburger ten slotte naar bed ging, keek hij uit zijn raam naar de stoep. Daar tvaren ze nog alle drie. Ze keken omhoog, en hij keek hen recht in de ogen. De Middelburger meende er een licht verwijt in te zien. En als hadden ze het voorzien: de in specteur voor het lager onderwijs, de heer L. F. J. H. Frantzen kon nog en kele hoopvolle mededelingen doen op dit punt. In de bovenzaal van het raadhuis, waar zich na de bezichtiging van de school het officiële gedeelte afspeelde, vertelde hij namelijk: „Waarschijnlijk komt het eiland Tholen volgend jaar aan de beurt voor de bouw van twee nieuwe scholen, in Oud-Vossemeer en Sint-Annaland, waar de kinderen op het ogenblik in bijzonder slechte gebouwen huizen. In de stad Tholen is men nu be gonnen aan de bouw van een dubbele lagere school. Zijn al deze plannen ge realiseerd dan zijn de meest urgente pro blemen op dit eiland voor wat betreft het onderwijs opgelost. Dan blijven al leen nog de scholen in Sint-Maartens dijk en Stavenisse voor vervanging op de lijst staan". Poortvliet heeft een nieuwe open bare lagere school. Burgemeester W. J. van Doorn heeft dinsdag middag de vlag op het plein ervoor in top gehesen. (Foto P.Z.C Advertentie Van Doorn prees de bouwers voor hun werkstuk, dat ze vergezeld van een at tent cadeautje officieel aan de gebrui kers hadden aangeboden: een (scheeps)- bel en een klok in de hal. „Voor ons dorp is het een fraai gebouw, voor ons gewest betekent de school niet meer dan een lokaal misschien en in het landelijk ge heel amper een bouwsteen, maar voor het onderwijs is dit stuk werk van het grootste belang", stelde de burgemeester nog. Het was een prettig geluid voor al len, die de opening van Poortvliets nieuwe school meemaakten en de fe licitatie van inspecteur Frantzen kreeg er een bijzonder accent mee. Bij de kunstig met mozaïek versierde ingang van de nieuwe school verzamel den zich aan het begin van de middag de genodigden. Het hoofd van de school, de heer Visser, heette hen hartelijk wel kom, toen de kinderen zich keurig in de rij hadden opgesteld. „Het is een gewich tige dag voor ons", zei hij. Wat daaraan allemaal was voorafgegaan haalde bur gemeester Van Doorn even later op, toen hij de historie van de scholenbouw in herinnering riep. Op 16 maart 1955 kwam de urgentieverklaring voor de nieuwe openbare lagere school van Poortvliet af en vorig jaar konden de mannen van aannemer C. H. van Terheij- den uit Steenbergen beginnen om het plan van architect J. Jobse uit Vlissin- gen werkelijkheid te maken. De heer Even tevoren had hoofdonderwijzer Vis ser met de oude, versleten bel uit de nu verlaten school de vorige periode van het onderwijs „uitgeluid". Dat men daar aan evenwel vele leuke herinneringen meedraagt bleek bijvoorbeeld uit de aan wezigheid van oud-onderwijzeres, de 78- jarige mej. M. van Nieuwenhüyzen. Zij kwam er bij staan, toen Ina IJzer man, het kleinste meisje uit de eerste klas, en Piet v. d. Male, de grootste jon gen uit de hoogste klas met de opge vouwen vlag bij de mast kwamen staan. Voor de kinderen was het feest daarna afgelopen: met een reep chocolade ren den ze naar huis In het raadhuis kreeg het gemeentebe stuur en het personeel van de school nog tal van felicitaties te verwerken Van de oudercommissie, bij monde van de heer A. Nortier. Van de kant van de collega's schoolhoofden van het eiland en de Nederlandse Onderwijzersvereni ging via de heer G. van Trigt. Van het hoofd van de bijzondere school in Poort vliet, de heer R. Weijler en van archi tect J. Jobse. Dinsdagavond om even zeven uur werd de Oostburgse brandweer gealarmeerd voor een in brand geraakte motor van een maaidorser van de firma Van D. uit Aardenburg. De motor van deze combine had tijdens werkzaamheden op een perceel bouwland van de heer W. Mabesoone uit Aardenburg waarschijn lijk door kortsluiting vlam gevat. Bij aankomst kon de Oostburgse brandweer de brandende motor blussen met een droogpoeder blusapparaat. De motor werd vernield, de maaidorser zelf liep geen noemenswaardige schade op. De eigenaar was verzekerd. Met ingang van heden zullen bij de vei lingvereniging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving" te Kapelle de veilingen van één uur op dinsdag en donderdagmiddag komen te vervallen. Dit betreffen de zo- enaamde „kleine veilingen". De in- ustrie- en exportveilingen blijven op die dagen normaal gehandhaafd. Verder zul len de industrieveilingen van tomaten van drie tot twee per week worden in gekrompen, te weten op dinsdag en vrij dag. Met Middelburgs Muziekcorps, de chr. muziekvereniging ONDA, de drumband met signaalafdeling „Achilles", de sig naalafdeling van het Leger des Heils en de padvinders band, dat zijn de ge zelschappen, die vanavond in het open luchttheater „Toorenvliedt" zullen con certeren. Dit concert dat wegens slechte weersomstandigheden vorige week za terdag niet door kon gaan begint om half acht. De padvinders zullen het muziekfeest inzetten met een demonstratie, waarna het de beurt is aan ONDA. Deze mu ziekvereniging heeft de volgende werken op haar programma staan: Our Direc tor, mars van Bigelon-Mol, de 2e Strauss Walzer-potpourri van A. J. Maas en de Huntermars van Ton Kot ter. Hierna zal de drumband en signaal afdeling „Achilles" optreden. Het Middelburgs Muziekcorps voert de volgende muziekstukken uit. 1. Mars der Medici van Wichers, de ouverture Regina van Rossini en Marcia Eroica van P. de Nooij. Tot slot zal de drumband en signaalaf deling van het Leger des Heils te zien en te horen zijn. ROUTES Vooraf zullen de korpsen nog een mars door de stad maken. Het Middelburgs Muziekcorps neemt om zeven uur bij de Concertzaal de volgende route: Sin gelstraat, Spanjaardstraat, Balans, Wa- genaarstraat, Hofplein, Lange Noord straat, Markt (stadhuiszijde), Potten- markt, Langeviele, Domburgs Schuit- vlot, Langevieleweg, Koudekerkseweg Toorenvliedt. Op hetzelfde tijdstip vertrekt ONDA, eveneens bij de Concertzaal. De route, die dit gezelschap volgt is: Singelstraat, Molstraat, Dam, Giststraat, St. Pieter straat, Korte Delft, Lange Delft, Markt (stadhuiszijde) Pottenmarkt, Langevie le Domburgs Schuitvlot, Langeviele weg, Koudekerkseweg, Toorenvliedt. De Leger des Heilsband gaat door de volgende straten: Hoogstraat, Vlissingse straat, Schoorsteenvegersingel, Potten bakkersingel, Zandstraat, Vlissingsesin- gel, Vlissingse Molenstraat. De Ruyter- straat, Poelendaele weg, Koudekerkse weg, Toorenvliedt. De padvinders nemen ten slotte de volgende route: clubge bouw, Zuidsingel, Bleek, Haringplaats Spanjaardstraat, Balans, Korte Burg, Groenmarkt, Nieuwe Burg, Markt (stadhuiszijde), Pottenmarkt, Langevie le, Domburgs Schuitvlot, Langevieleweg, Koudekerkseweg, Toorenvliedt. Op 27 oktober a.s. zal een aantal Twee de-Kamerleden op uitnodiging van het provinciaal bestuur een bezoek aan Zee land brengen. Op deze dag zullen dan het Zuid-Sloe en de werken voor de Oosterscheldebrug worden bezichtigd. Slot van pagina 1 zuid-oost. Temperatuur lucht 16 gra den, temperatuur zeewater iets ge daald. Aan boord van de dinghy wa ren drie man ziek geweest ten gevol ge van hun natte kleding. Bij de be proeving van het materieel was men er in geslaagd met een radiozender tje contact te maken met Hr. Ms. Freyr. Om goed half twaalf dinsdagavond werd bekend hoe de situatie aan boord van het vlot om tien uur des avonds was. De golfslag was toen iets toegenomen, de zee was op dat moment weer lichtelijk golvend, de wind matig uit n.n.o.-richting. Het vlot was om tien uur iets in weste lijke richting afgedreven. Het be vond zich nagenoeg midden op de Noordzee tussen Nederland en Enge land. Er waren geen bijzonderheden van de zeven man te melden. De zeven man in de dinghy waren druk bezig met allerlei karweitjes. De dokter hield nauwlettend de man nen in het oog, reserve-kapitein F. A. F. Carstens, die in de plaats was gekomen van een officier, die op het laatste moment had laten afweten, hield zich bezig met de psysiologische toestand van de mannen. Kapitein Carstens is van de sectie luchtvaart- geneeskundige aangelegenheden: hij let er vooral op hoe de lichamelijke toestand van de mannen wordt tii- dens een dag en een nacht in de dinghy. Eén van de andere mensen houdt zich voornamelijk bezig met de seinapparatuur, een derde met de noodrantsoenen. Wat kunnen de mannen doen om te ontsnappen aan de onvermijdelijk ko mende verveling, aan de vermoeid heid, aan de slaap, zeeziekte, aan de geprikkelde stemming, die komt, wanneer zeven man te lang opeenge pakt zitten in de troosteloze een zaamheid van de zee, een dag, maar vooral een nacht lang? Ze zullen de vuurpijlen misschien tellen, de sein- spiegel inspecteren, de radiozendan- paratuur bedienen, het water uit de dinghy hozen. Wat met elkaar pra ten en het logboek bijhouden, elkaar moed inspreken. In de verte zien zij 's nachts toplich ten en zijvuren van schepen die pas seren. De marineschepen zullen op een voor hen niet op te merken punt op de radar de bewegingen van de Dinsdagmiddag is in Zaamslag op het kruispunt Terneuzensestraat - Groen straat de wielrijder G. V. uit Axel door een veevervoersauto, bestuurd door E. G. uit Sas van Gent aangereden. De wielrijder had geen voorrang verleend. Met ernstige verwondingen is hij naar het Julianaziekenhuis in Terneuzen ge bracht. Het rijwiel was geheel vernield. De gemeenteraad van Oostkapelle moest dinsdagavond beslissen over de aankoop van de boerderij „Huis ten Duinen" voor de som van 781.435. De heer J. Maljaars (g. b.) aanvankelijk wat huiverig voor de grote aankopen van de gemeen- (Advertentie) Met zeven stemmen vóór en vier tegen heeft de gemeenteraad van Hontenisse dinsdagmiddag besloten de gemeentelijke haven te Wals oorden uit te breiden en te verbeteren. Zoals wij vorige week woens dag reeds hebben gemeld, zal ten zuidoosten van de bestaande tij haven een geheel nieuw bassin worden gegraven met een bruikbare kadelengte van 300 meter, een breedte van 60 meter en een diepte van 6.10 beneden N.A.P. Dit werk zal worden uitgevoerd in combina tie met de aanleg van een geheel nieuwe Deltadijk als hoogwater kering om het complex van havens en industrieterreinen. In het nieu we havenbassin zullen kustvaarders en binnenvaartuigen tot circa duizend ton ook bij laag water kunnen in- en uitvaren. Het gemeente lijk aandeel in de kosten, met inbegrip van verlichting- en waterlei- dingaanleg, verplaatsing havenmeesterswoning en weegbrug, wordt 2.474.360, waarvoor de raad een rond bedrag voteerde van twee- eneenhalf miljoen gulden. Als inkomsten zullen daartegenover worden gesteld opbrengsten wegens uit gifte van terreinen op het havenplateau. De jaarlijkse lasten met inbegrip van afschrijvingskosten, rente, extra bag- gerwerken en dergelijke worden ge raamd op 186.750. De dekkingsmid delen hiervoor verwacht men uit ver hoogde uitkering ingevolge de financiële verhoudingswet, meer opbrengst van haven- en weeggelden, inbreng van ha venreserve en invoering van straat- en rioolbelasting. Die dekkingsmiddelen zijn geraamd op 145.000. Het komt het gemeentebestuur van Hon tenisse aldus de toelichting ge wenst voor over de nadere dekkingsmid delen voorlopig een afwachtende houding aan te nemen. Mede omdat de totale last pas over enkele jaren op de begroting zal drukken. Dit belangrijke raadsbesluit waardoor het tijhaventje van Walsoorden in feite promoveert tot streekhaven van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, kreeg de stem van de beide wethouders L. J. Vereecken en P. J. Everaert en van de raadsleden M. J. de Booij, G. van Leuven, A. J. de Nijs, R. Radema kers en J. P. M. van Wesemael. Te gen stemden de heren H. A. baron Collot d'Escury, J. J. Cornelissens, E. Dobbelaar en J. P. Sponselee. Na een uitvoerige toelichting op het plan door ir. J. de Bijl, H.I.D. van de Provin ciale Waterstaat in Zeeland, een toelich ting, die geheel overeenstemt met die in de P.Z.C. van 4 september jl., werd over het plan als zodanig uitvoerig van ge dachten gewisseld. De meeste bezwaren kwamen van baron Collot d'Escury, die het nieuwe bassin te smal noemde en een breedte van 80 meter wilde om het zwaaien van grote schepen gemakkelij ker te maken. Voorts zei hij van mening te zijn, dat de ingang te breed is, waar door de golfslag, veroorzaakt door he vige wind en door voorbij varende sche pen het water in het bassin steeds zal beroeren. Ook vreesde hij daardoor een te snelle aanslibbing, zodat geregeld zal moeten worden gebaggerd. Hij vond het jammer, dat de plaat selijke schippers van Walsoorden, on der wie mensen met vijftig jaar ha venervaring, niet waren gehoord Geen goed woord had baron Collot over voo- lekkingsmiddelen in de vorm van straat- en rioolbelastin- gen. Zijns inziens worden daardoor mensen belast, die absoluut op geen enkele wijze van de nieuwe haven zullen profiteren. Voor wat betreft die belastingen kreeg hij de volledige steun van de heren J. Cornelissens, J. Sponselee en E. Dobbelaar. Ir. De Bijl dacht, dat de zwaaimoeilijk- heden voor lange schepen wel mee zul len vallen. Zoveel schepen van 1000 ton zullen er volgens hem niet komen en bovendien kunnen die bij hoog water keren langs de oude haven. Voor wat be treft haveningangen is volgens hem al tijd een compromis nodig, omdat schip pers enerzijds manoeuvreruimte nodig hebben, maar aan de andere kant rustig willen liggen en gevrijwaard van golf slag. Hoe vaak in een nieuwe haven moet worden gebaggerd is volgens ir. De Bijl van te voren niet te zeggen. De heer De Booij wist nu al te vertellen, dat er graansilo's op de haventerreinen zullen worden gebouwd. „Blijven die ook bij hoge waterstanden droog?", wilde hij weten. Dat is in verband met het oplo pende terrein wel te verwachten, dacht ir. De Bijl. De heer Rademakers lanceerde nog het idee om een stukje van de oude haven uit te diepen om het keren van schepen te vereenvoudigen. „Als U er maar reke ning mee houdt, dat een meter kade muur drieduizend gulden kost", aldus de H.I.D. van Provinciale Waterstaat, die nog eens duidelijk wilde stellen, dat het inderdaad nog allemaal veel groter, veel uitgebreider en veel duurder kan, maar dat het plan dat nu ter tafel ligt het meest haalbaar is. Burgemeester C. J. van Hootegem sloot zich daarbij aan. Belangrijk vond hij, dat de eerste aanzet aanwezig is. Sommigen zijn bang. dat de haven spoedig te klein zal zijn, aldus de burgemeester van Hon tenisse. Welnu, ik hoon, dat zij gel'jk krijgen. Dat is dan wel liet bewijs, dat de haven aanslaat, zo voegde hij eraan toe. Ir. De Bijl deelde nog mede, dat de op pervlakte industrieterrein rondom de ha ven circa 2.5 hectare zal bedragen en dat nu reeds belangstelling bestaat voor industrievestiging. In een slotwoord bracht burgemeester Van Hootegem een postume hulde aan wjjlen ir. Snip, die een groot aandeel heeft gehad bij de voorbereidingen. te de laatste tijd, kon zich uitein delijk toch verenigen met de koop van deze boerderij. Burgemeester F. G. Sprenger bracht naar voren, dat als de gemeente thans niet tot de koop overgaat, deze zo gunstig gelegen gronden dan in handen zullen komen van speculanten. Wethouder C. Wondergem wees er op, dat van het nog zo jonge park „Reygersbergh" maar enkele per celen meer beschikbaar zijn. Burgemeester Sprenger deelde de raad mee, dat van deze nieuwe aankoop be nevens de eerder aangekochte boerde rijen „Vreke" en „S. de Visser" zeer bin nenkort de raad een volledig uitbrei dingsplan zal worden voorgelegd. De heer A. Don (p.v.d.a.) betreurde het, dat het bedrag al algemeen bekend was, terwijl op de stukken die de raadsle den ontvingen het opschrift „geheim" stond. Dat speet burgemeester Sprenger eveneens, maar hij achtte het alleszins verklaarbaar, daar de gemeente lang niet de enige gegadigde was. De raad verkocht een strook grond bij het perceel Dorpsstraat 65 aan de heer L. Jobse voor het bedrag van 1000 en ging een ruiling van grond aan met de heer A. de Korte. Een verzoek van het schoolbestuur van „Zonneveld" om beschikbaarstelling van gelden voor het aanstellen van kinder verzorgsters werd afgewezen. B. en w. en de raad meenden, dat het hier een zaak van verpleging geldt. De raad was wel bereid bij de komende begroting de vergoeding per schoolkind op te trekken tot het landelijk niveau van f 200 per leerling. De vergoeding voor het kleuteronder wijs voor 1962 werd vastgesteld op 52,80 per leerling. De heren Don en C. den Hollander (g.b.) drongen aan op spoed bij de bemiddeling, die de gemeen te het wegschap Walcheren en de grond eigenaren verstrekt, opdat zo spoedig mogelijk een verbetering van de Duin weg wordt gerealiseerd. De heer Don verzocht b. en w. de mogelijkheid te onderzoeken om in samenwerking met de V.V.V. „Mooi Oostkapelle" te komen tot de stichting „Badplaatsbelangen". Burgemeester Sprenger zegde dit gaarne toe. Majoor-vlieger T. Verheij (39), commandant van het vliegveilig heid's oefen- en testcentrum, vlak voordat hij in zee sprong. (Foto P.Z.C.) IMMUWWWUUUUUWWUUUIAIWINIMUUWMIIIVIM dinghy volgen om te hulp te schieten indien er werkelijk iets mis gaat. Passerende tankers, de Harwichboot, vissersschepen, zullen zich om de ze ven man in het rubbervlot niet be kommeren, want om twaalf uur dinsdagmiddag ging via Schevenin- gen-Radio een N.B.A.Z. de lucht in. Een noodbericht aan de zeevaart: waarschuwing: ter hoogte van Goe- ree drijft in de Noordzee een dinghy. Niets aan de hand, het betreft maar een luchtmachtoefening, een test van mensen en materiaal. Als er lichtko- gels worden afgeschoten, bekommer U er niet om, als er wordt geseind op 282.6 microcycles, op de noodfrequen- tie, luister er niet r.aar. Er wordt voor de mannen gezorgd. „Ook al wordt het slecht weer, we gaan niet terug", had majoor-vlieger Verheij gezegd, voordat hij overboord sprong van Hr. Ms. Freyr. Zijn team genoten, allen vrijwilligers en bijna allen deel uitmakend van de vaste staf van het vliegveiligheids oefen en testcentrum van de Koninklijke Luchtmacht hadden het beaamd: ka pitein Babeliowsky en de sergeanten A. Ros, S. Westbroek en A. Stevens, arts Nikkels en kapitein Carstens. Kapitein Carstens verving op het laatste moment een luitenant-vlieger, die bij de laatste keuring dinsdag ochtend niet fit genoeg bleek te zijn voor de test. De Zweedse motortanker „Gunilla Bill- ner" is dinsdagochtend op de dijk tussen de veerhaven en de gemeentehaven van Hoedekenskerke gelopen. De „Gunilla Billner was half geladen met olie op weg van Antwerpen naar zee. Reeds na een uur had de sleepboot „Alcor" van het bergingsbedrijf Van den Akker uit Vlis- singen de 12.899 metende tanker weer vlot, waarna deze de reis voortzette. De „Gunilla Billner" kwam op de zeewering te zitten, doordat de stuurinrichting van het schip defect raakte. Bij Hoedekens kerke werd toen het anker uitgegooid, waardoor men bereikte, dat de vaart van het schip verminderde. Dit kon ech ter niet verhinderen, dat de Zweedse tanker op de dijk stootte. Er ontstond enige schade aan de zeewering, de tan ker liep geen schade op. Ze waren vanaf de vliegbasis Woens- drecht naar de Vlissingse haven ge bracht, waar ze woensdagmorgen om negen uur uitvoeren op de Hr. Ms. Freyr. Om zeven uur hadden ze de laatste „officiële" maaltijd genuttigd: een stevig ontbijt. Omstreeks elf uur kregen de mannen nog sandwiches en wat soep uit de kombuis van de Freyr, maar toen was het gedaan met het „landrottenleven". Toen waren er alleen nog noodrant soenen (zoute kaakjes, iets wat op chocolade lijkt), wat ontzilt zeewa ter, misschien een enkele rauw ver orberde vis, die zij met een lijntje hebben kunnen vangen. Dat is hun maal 24 uur lang, voorzover ze aan een maal toekomen. Want „zeeziek worden ze in ieder geval", verzeker den ervaren marinemensen. Het rub- bèrvlot registreert elke golfslag van de 35 meter diepe zee. Vanmiddag om half twee zullen de mannen weer aan boord komen van de Hr. Ms. Freyr, die hen spoorslag naar de Vlissingse haven zal over brengen, waar ze direct de nodige verzorging zullen krijgen. Om een uur of zes is de Zeeuwse thuishaven dan weer bereikt. (Advertentie) slechts 15 cent met Reckitts Londen, geheel bewolkt Brussel, zwaar bewolkt Luxemburg, zwaar bewolkt Parijs, zwaar bewolkt Nice, zwaar bewolkt München, onbewolkt Ziirich, onbewolkt Locarno, half bewolkt Innsbruck, onbewolkt Home, licht bewolkt Madrid, zwaar bewolkt Mallorca, licht bewolkt 18 gr. C. 18 gr. C. 18 gr. C. 18 gr. C. 21 gr. C. 20 gr. C. 19 gr. C. 22 gr. C. 22 gr. C. 26 gr. C. 25 gr. C. 27 gr. C. VERANDERLIJKE BEWOLKING Half- tot zwaarbewolkt met hier of daar een weinig regen. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 12 september Zon op 6.08 onder 19.04 Maan op onder 16.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2