WALLACE MOEST WIJKEN VOOR INGRIJPEN KENNEDY Nationale garde staat onder federaal gezag Aanval van Chinezen op Kroesjtsjew Bosbranden in Brazilië laaien op Luchtmachttest begon in Vlissingse haven Slordig Bevel aan gouverneur actie te staken SCHOLEN IN SAIGON KREGEN EEN MILITAIRE BEZETTING Zeven man vierentwintig uur in volle zee Vanavond terug op de marinebasis PRESIDENT Grootste schade Epidemieën BIJ EXPLOSIE VIER MIJNWERKERS GEDOOD BURGEMEESTER BIJ MINISTER ONTBODEN WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Twee decreten Zonniger en iets warmer Paraat In de staat Parana 64 nieuwe brandhaarden Verliezen zijn nu nog niet te schatten Grote vrees voor epidemieën 20 tyfusgevallen N.D.S.M. ONTKENT In pamfletten oproepen tot onderwij sboy cot Gehuwde Amerikaanse dienstplichtigen zijn goed af 5 gezellen van die leeftijdsgroep aan de beurt zijn geweest. BEN BELLA KANDIDAAT VOOR PRESIDENTSCHAP FILM OVER PRINS BERNHARD STAAT OP LOSSE SCHROEVEN Soldaat gedood bij ongeluk in La Courtine Eervol ontslag directeur van staatsbosbeheer Doorkomen Eerste bericht 206e jaargang - no. 213 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie; P. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, f 8.00 per kw.franco per post ƒ8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911, Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094 0 Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Woensdag 11 sept. 1963 President Kennedy heeft gisteren de pogingen van de gouverneur van Alabama, George C. Walace, de schoolintegratie in zijn staat tegen te houden, verijdeld door de nationale garde onder federaal gezag te plaatsen. In Birmingham, Mobile en Tuskegee konden gisteren negerleerlingen de voordien alleen voor blanken toegan kelijke scholen betreden. Op de middelbare school in Birmingham verliep de integratie echter niet zonder incident. Toen twee negermeisjes het schoolgebouw waren binnengegaan, stormden honderden blanke leerlingen, merendeels jongens, naar buiten onder het schreeuwen van „ga naar huis nik ker". Zij bleven op het schoolterrein rondren nen en schreeuwen, terwijl mannen van de gemeentepolitie trachtten hen in be dwang te houden. President Kennedy maaide Wallace het gras voor de voeten vandaan door twee decreten uit te vaardigen. In het ene beval hij de gouverneur zijn bemoeienis met de door de fede rale rechtbanken bevolen integratie iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimmiiiiiiimiiiiiiiHiimiMiiiiiiMHiiiiiiiiitiiiiiiimin (Van onze weerkundige medewerker). s I Vijf weken achtereen is er van een regenperiode sprake geweest. I Vooral Zeeland weet hierover mee i I te praten. In deze 35 dagen kwam 1 slechts gedurende drie dagen de I temperatuur boven normaal. Een i hogedrukgebied boven West- Duitsland versterkt zich naar Scandinavië, waardoor de wind zuidoost wordt. Een kleine de- 1 pressie bij West-Frankrijk heeft I niet veel meer te betekenen en I veroorzaakt tijdelijk nog enige be- I wolking waarbij het overwegend droog blijft. De komende dagen kunnen een wat stabieler weerty- I 1 pe brengen met tijdens zonnige 1 perioden ook een kleine stijging 1 van temperatuur. ÜiiiiiHiniiiiiHiiimHiwiiiiMimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimniiiiiiiuiiiiiiiïï op te geven en in het tweede stelde hij de nationale gardisten die Walla ce naar de drie steden had gezonden om 20 negers van vijf scholen weg te houden, onder federaal gezag. De presidentiële decreten werden door een ondergeschikte van Wallace in ont vangst genomen. De gouverneur liet wetén zelf geen tijd te hebben. De leden van de nationale garde, die door de gouverneur naar de vijf scholen wa ren gestuurd werden nadat zij onder fe deraal gezag waren geplaatst onmiddel lijk teruggetrokken. Zij kregen opdracht in hun wapenkamers paraat te blijven. In het decreet van president Kennedy stond, dat de minister van defensie McNamara „zoveel van de strijdkrach ten van de Verenigde Staten als hij no dig acht" kan inzetten om de integratie door te voeren. Gouverneur Wallace verklaarde later op de dag, dat president Kennedy de na tionale garde van Alabama uit politieke overwegingen onder federaal gezag heeft gesteld. „Kennedy, die verteerd wordt door twijfel aan zijn herverkie zing, zet alles op alles. De Kennedy- strijdkrachten leggen de grondslag voor mijn gevangenneming", aldus Wallace. Het in Peking verschijnende „Volksdagblad" heeft gisteren een artikel uit het tijdschrift „Rode Vlag" gepubliceerd, waarin Kroesjtsjew hevig wordt aangeval len wegens „verraad van het Rus sische volk, het socialistische kamp en de wereldbevolking". De „Rode Vlag", orgaan van het cen trale comité van de Chinese partij, be schuldigde Kroesjtsjew ervan zich open lijk te verbinden met wat de Chinezen zien als een nieuwe „heilige alliantie". Deze „alliantie" wordt gevormd door „het imperialisme, geleid door de Ver enigde Staten, reactionairen, vertegen woordigd door Nehroe, en moderne re visionisten, zoals de kliek van Tito", al dus de „Rode Vlag". Na de ondertekening van het gedeelte lijke kernstopverdrag en de besprekin gen in Moskou die ten doel hadden de ideologische kloof tussen Rusland en China te overbruggen „zijn de Russi sche leiders ten slotte openlijk in de rijen van de heilige alliantie getreden, waarmee zij ingaan tegen de wil van het Russische volk". LEERLINGEN WEER OPSTANDIG Rond Cascavel en Guarapuava, ongeveer 350 kilometer ten wes ten en noordwesten van de hoofdstad van de Braziliaanse staat Parana, Curitiba, zijn de bosbranden opnieuw in hevig heid toegenomen. Duizenden sol daten, brandweerlieden en vrij willigers vechten nu reeds een week onafgebroken tegen de vlammen. Uit een communiqué van de Braziliaan se militaire politie blijkt dat er op 64 plaatsen in de staat Parana nieu we brandhaarden zijn ontstaan. Er wordt geen enkele grote stad be dreigd en nieuwe slachtoffers zijn er niet gevallen, maar de verliezen zijn niet te schatten. Te Monte Alegere, het grootste reservoir van dennen in Brazilië, zijn vierhon derd rhiljoen bomen ter waarde van tweehonderd miljoen dollar verkoold. De cellulosefabriek te Klabin, de be langrijkste in Latijns-Amerika, waar 300 man personeel werkt, kon mede dank zij de hulp van Amerikaanse technici die vorige week aankwamen, behouden blijven. Een andere cellulosefabriek, te Lucher in het gebied van Guarapuava, wordt reeds drie dagen door het vuur be dreigd. In deze omgeving is de groot ste schade aangericht. Er zijn daar 35 mensen omgekomen, 60 gewond en 106 huizen vernield. Twaalf stof felijke overschotten werden in een moeras aangetroffen, dat door de hitte geheel is drooggelegd. Het wa ren boeren, die vergeefs hadden ge tracht zich in te graven. Luchtverkenning van de getroffen ge bieden is door de geweldige rookont- (Van onze Amsterdamse redacteur) „Er is geen sprake van dat wij weer met koppelbazen gaan werken". Dit werd ons gistermorgen verklaard na mens de directie van de N.D.S.M. te Amsterdam. Aanleiding tot deze uit spraak was het bericht dat men weer zou gaan samenwerken met de firma B. A. van de Bor uit Schiedam. Deze onderneming was in verzet ge komen tegen het besluit alle niet in loondienst zijnde arbeiders te weren door toepassing van de maatregelen, die voortgekomen zijn uit het overleg binnen de vakraad voor de metaalin dustrie. Er was zelfs al een kort geding aangespannen, maar er kon een minne lijke schikking tot stand worden ge bracht. De N.D.S.M. bood Van de Bor aan ontheffing te vragen bij de vakraad. Namens de N.D.S.M. werd ons verze kerd dat hangende die beslissing geen arbeiders van de betrokken onderne ming zullen worden toegelaten. Volgens de N.D.S.M. betreft het hier helemaal geen koppelbaas maar een volstrekt bona fide bedrijf buiten iedere verdenking. „Datzelfde geldt voor enkele andere firma's waarmee zij in het verleden prettig hebben samenge werkt. Maar om de zaak zuiver te stellen tegenover de vakbonden hebben wij gemeend geen vreemden te moeten toelaten tot over onze dispensatieaan- vraag wordt beslist". wikkeling nog niet mogelijk. De ver binding met de belangrijke punten in de staat worden met kleine vlieg tuigjes onderhouden. De telegraaf lijnen zijn door het vuur vernield. Het tekort aan water in Curitiba wordt nu zorgwekkend, de lang verbeide regen is er nog steeds niet gevallen. Op het regeringspaleis, waar de gou verneur de reddingsoperaties leidt, heerst een koortsachtige bedrijvig heid. De autoriteiten vrezen dat er in de getroffen gebieden epidemieën zullen uitbreken. Er zijn reeds 20 gevallen van tyfus gemeld. Het Hongaarse persbureau M.T.I. heeft dinsdagavond medegedeeld dat vier mijnwerkers zondag om het leven zijn gekomen bij een gasexplosie in een ko lenmijn in Pecsbanja, Zuid-Hongarije. De vier mannen werden opgesloten toen een deel van de mijn instortte na een ontploffing. Ondanks de reddingspogin gen kenden de mijnwerkers niet levend uitgegraven worden. Gewapende stoottroepen hebben gisterochtend in de Zuidvietna- mese hoofdstad Saigon, alle mid delbare scholen bezet. Militairen stonden in de klaslokalen terwijl de lessen normaal voortgang von den. Slechts op een meisjesschool ging niet alles even ordelijk toe, want toen de lessen begonnen, ontstond groot tumult. De meisjes sloegen op hun schoolbanken J President Kennedy heeft een or- 5j J der ondertekend krachtens welke J 5 geen gehuwde mannen voor het 5 J vervullen van de dienstplicht zul- s len worden opgeroepen zolang er nog genoeg jonge vrijgezellen zijn 5 om de sterkte van de Amerikaan- se strijdkrachten op peil te hou- S den. Gehuwde mannen in de leef- J den. Gehuwde mannen m de leef- j J tijd van 19 tot 25 jaar zullen pas 5 s worden opgeroepen als alle vrij- 5 ///////////////////////////////////////I De leiding van het F.L.N., het Alge rijnse nationale bevrijdingsfront, heeft Ben Bella met algemene stemmen aan gewezen als kandidaat voor het presi dentschap van Algerije. iHiiiimmiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiniiiiiiiiitiiiiiiiitiiKiiiiiiiiiiiiiiiiiiii] (Van onze Amsterdamse redacteur) Het plan voor een film over prins Bernhard staat op losse schroeven. In hofkringen wordt er zelfs aan getwijfeld of dit project nog wel uit voerbaar zal blijken nu allerlei toezeggingen nog steeds niet zijn gereali seerd door de initiatief nemer: directeur Paul Kjjzer van filmverhuur kantoor Hafbo in Am sterdam. Al ruim tien maanden terug werd op een pers conferentie bekendge maakt dat een documen taire zou worden ver vaardigd over prins Bernhard. Die zou eind van dit jaar gereed zijn, maar op dit moment is nog niet eens een scena rio voorhanden. Even zeer bleef de benoeming uit van een regisseur en/ of een cineast. Paleis Soestdijk bereidt thans een soort van ulti matum voor. Wanneer er niet op korte termijn spijkers met koppen worden geslagen volgens de destijds gemaakte af spraken en de toen ook vastgestelde volgorde dan eindigt onherroepe lijk het contact hierover. Zelf zegt Paul Kijzer ge heimzinnig: „Ik mag geen enkele mededeling doen". Maar op Soest dijk wordt met grote stelligheid ontkend dat er een „spreekverbod" zou zijn opgelegd. Paul Kijzer heeft des tijds gezegd, dat de do cumentaire zal berusten op de biografie over prins Bernhard door de Amerikaan Alden Hatch. Alle rechten op dit boek berusten bij de Amster damse uitgeversmaat schappij H. J. W. Becht. Men wilde ons daar niet mededelen of er al een contract was gesloten met Paul Kijzer. Wel heeft deze, naar het schijnt, contact opgeno men met de auteur in New York. Zoals reeds gemeld heeft een 35- jarige vrouw in Maracaibo, Vene zuela, vorige week zaterdag het le ven geschonken aan een vijfling. Deze fotocombinatie toont de vijf, allen jongens, die voorlopig in een couveuse zijn geplaatst. Zij maken het redelijk goed. Op het oefenterrein in La Courtine is maandagmiddag een voertuig van de weg geraakt en in een greppel gekan teld. Bij dat ongeval is de 19-jarige ongehuwde dienstplichtige soldaat C. D. Koekkoek uit Groningen zo ernstig ge wond, dat hij in de loop van de avond in het ziekenhuis aan zijn verwondin gen is bezweken. Ernstig gewond werd de 20-jarige dienstplichtige soldaat Th. van der Wal uit Joure. Twee andere militairen liepen niet ernstige verwondingen op. De mi litairen waren allen van 112e transport bataljon. Bij K.B. is ir. H. W. Schenkenberg van Mierop directeur van het staatsbosbe heer, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend niet dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten. In Saigon, de hoofdstad van Zuid- Vietnam, hebben militairen en poli tie vijf middelbare scholen omsin geld, waarna leerlingen demon streerden tegen de regering-Diem. Honderden leerlingen werden met vrachtwagens gevankelijk wegge voerd. Foto: meisjes-leerlingen van een van de middelbare scholen, worden tijdens het zingen van op standige liederen ingesloten door militairen in afwachting van de aankomst van de arrestantenwa gens. en lachten de militairen uit. Later wer den vijf meisjes meegenomen, waarop de overige leerlingen de school, waar zich een militaire bezetting van ruim tweehonderdvijftig man bevond, verlie ten. Welingelichte kringen verklaarden dat de leerlingen van tot nog toe acht open bare scholen in Saigon in staking zijn uit protest tegen de politiek van de regering tegenover de boeddhisten in Zuid-Vietnam. De ruim honderd parti culiere middelbare scholen in de hoofd stad hebben zich echter afzijdig ge houden. Niet door communisten In vele Vietnamese kringen is men van oordeel dat de schoolstakingen en incidenten niet door communisten worden geleid, zoals de regering doet voorkomen, doch door een andere an ti-regeringsgezinde groepering die de boeddhisten wil helpen. Gearresteerd Ongeveer honderd scholieren zijn giste ren in Saigon gearresteerd, anderen werden naar huis gestuurd door mili tairen en zwaar bewapende politieman nen. Aangenomen wordt dat sinds za terdag meer dan tweeduizend scholieren zijn gearresteerd. Sommigen worden op het hoofdkwartier van de politie voor ondervraging vastgehouden, terwijl de meesten buiten de stad in internerings kampen worden ondergebracht, aldus ingelichte kringen in de Zuidvietnamese hoofdstad. De technische hogeschool, waarvan de studenten het meest strijdlustig zouden zijn, is door 400 parachutisten bezet. Pamfletten Op sommige scholen in Saigon zijn pam fletten verspreid waarin tot een onmid dellijke boycot van het onderwijs wordt opgeroepen totdat godsdienstvrijheid is gegarandeerd en boeddhistische monni ken en nonnen zijn vrijgelaten. De pam fletten zijn deels getekend door het door de autoriteiten ontbonden comité voor de verdediging van het boeddhisme en deels door de leerlingenverenigingen. De regeringsleiders worden verraders ge noemd. J^antlijK |M/WVUV\MWVUWUWUUWtfMAMVWWIMyWVWWWWWWM Van het marinepatrouillevaartuig Hr. Ms. Freyr gingen zeven man van de Koninklijke Luchtmacht dinsdagmiddag in zee voor een 2Jf- uurstest. Van rechts naar links op de foto kapitein-vlieger Babelioiv- sky en commandant majoor-vlieger Verheij. Nadat zij en nog drie an dere teamleden overboord waren gesprongen en de dinghy hadden bereikt, werden nog twee man „droog" overgenomen van de Freyr. (Foto P.Z.C.) Het provinciaal bestuur van Zeeland ontving dezer dagen een vreemde uitnodiging: of het niet mogelijk was naar de première van „Wederzijds", de documentaire film over het leven van koningin Wilhelmina, een groep Zeeu wen in kostuum af te vaardigen, liefst uit Walcheren of nog beter uit Eelde. Jawel, dat stond er: Eelde, tot twee maal toe. Want in Eelde immers was de koningin destijds voor het eerst na de bevrijding weer de Nederlandse grens overgegaan. De brief was weliswaar niet door regisseur Gerard Rutten onderte kend, maar wel namens hem. Enkele opmerkingen over die brief kunnen niet achterwege blijven. In de eerste plaats dat „Eelde". Goed, kan men zeggen, een tikfout wellicht, ten slotte is hier maar één letter verschil met Eede. Maar nogmaals: het stond er tot twee keer toe. Zo systematisch wordt een typefout zeker niet gemaakt. Het betekent dus, dat diegenen die de uitnodiging verzonden, niet van de va derlandse "geografie op de hoogte zijn. Nu kan men niet van iedere Nederlan der verlangen, dat hij elke plaats in ons gewest kent, daar zou geen beginnen aan zijn. Maar wel mag menen wij worden geëist van iedere bewust-levende landgenoot, dat hij er van op de hoogte is dat koningin Wilhelmina in 1944 de grens over ging na een ballingschap van ruim vier jaar bij Eede. Jawel, dat is een plaats bij Aardenburg, in te genstelling tot Eelde dat in Noord- Drente ligt. Uitgerekend bij de premiè re van een documentaire over koningin Wilhelmina wordt namens de maker aan het provinciaal bestuur van Zee land gevraagd om mensen uit „Eelde". Dat is té slordig, onvergeeflijk slordig zelfs. Een. tweede opmerking: de kleder drachten. We zullen maar niet op elke slak zout leggen door te beto gen, dat men in Amsterdam toch wel zou moeten weten dat de klederdrach ten, die men daarginds zo graag wil zien, niet in Eede worden gedragen. Niemand in Zeeland eist van de gemid delde landgenoot dat hij op de hoogte is van de stand van en rond de Zeeuwse klederdrachten. Het gaat ons echter om het al te goedkope idee, dat blijkbaar plotseling in het hoofd van de organi satoren is geboren: „O ja, laten we proberen een aantal Zeeuwen in dracht te laten komen, dat wil er altijd wel in bij zo'n première". Alsof er geen betere manier is om Zeeland in dit geval te representeren. Wanneer men mensen wil uitnodigen, die de koningin destijds op haar eerste tocht na de bevrijding heb ben meegemaakt, die haar destijds over de „meelstreep" hebben zien komen, dan moet men er geen show van willen maken met klederdrachten. Een uit nodiging zonder meer (via het provin ciaal bestuur) zou stijlvol zijn geweest en passend bij een film, gemaakt rond het leven van koningin Wilhelmina. Maar in stede daarvan is men kenne lijk uitgegaan van „en-nu-nog-een-paar- Zeeuwen-in-dracht." Zeeuwen uit Eelde nota bene. Alweer: onvergeeflijk slordig. Een slotopmerking. Deze gebeurtenis houdt ook een verwijt in aan het adres van Zeeland zelf. Er blijkt im mers uit deze historie, dat het beeld van Zeeland de „image" zoals re clamemensen zeggen in overig Ne derland niet deugt. Het is trouwens niet de eerste keer, dat dit wordt vastge steld. Langzamerhand is er weliswaar iets aan het veranderen, maar het gaat nog altijd te traag. Zoals het echter ouderwets is en uit de tijd om Neder land te verkopen via tulpen, kaas plus Volendam, zo is het óók fout Zeeland nog steeds te symboliseren met drach ten en veerverbindingen. Voor de velen die zich direct of indirect met de Zeeuw se „image" bezighouden een punt om voortdurend in het oog te houden. Vanmorgen begint op het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid een bespreking tussen minister Bogaers en de burgemeesters van Fijnaart en Deurne, zo verneemt het A.N.P. De mi nister heeft de beide burgemeesters bij zich ontboden naar aanleiding van de brief, die drie Brabantse aannemers, resp. uit Neerkant, Fijnaart en Berghem aan hem hebben geschreven en waarin zij zich bereid hebben verklaard wo ningen te bouwen voor de bouwsom van 10.000. (Van een onzer verslaggevers). Welgemoed, met een brede glim lach en een vlotte armzwaai zijn zeven mannen van de Ko ninklijke Luchtmacht dinslag- middag even na half twee be gonnen aan de wellicht zwaar ste test in hun militaire loop baan. Met z'n zevenen opgepakt in een opblaasbaar reddingvlot dreven zij ruim 83 kilometer uit de Zeeuwse kust op de Noord zee in de richting Engeland. Vierentwintig uur zouden zij in de dinghy doorbrengen, blootge steld aan regen en wind, een prooi van zeeziekte, honger, dorst, verveling, slaap en uitput ting. Daarmee begonnen zij de eerste test van dit soort van de Koninklijke Luchtmacht. Half twee sprongen de commandant van het team, majoor-vlieger T. Ver heij (39), commandant van het vlieg- veiligheids oefen- en testcentrum V.O.T.C. van de vliegbasis Soester- berg en kapitein-vlieger M. Babe- liowsky (36) vanaf het visserijinspec tievaartuig Hr. Ms. Freyr (thuisha ven Vlissingen) in een iicht golven de zee. Nageoogd door de bemanning van dit visserijinspeetievaartuig en door die van het zusterschip Hr. Ms. Balder stortten zij zich in vlieger overall met zwemvest, met daaron der lang ondergoed, in het groen blauwe zeewater van 14,3 gr. Celsius. Hulpvaardige handen wierpen vanaf Hr. Ms. Freyr een pak na, waarin de opblaasbare dinghy verpakt was. Al watertrappend en drijvend op hun zwemvesten maakten de twee offi cieren zich meester van het pak. opende de C02-flessen en lieten het rubbervlot vol lucht lopen. Twee sergeanten sprongen met een contai ner, waarin verschillende eenvoudige hulpmiddelen. Dit kostbare materiaal en de twee mannen werden snel aan boord gehesen. Toen sprong de vijfde man en vervolgens nam men van de Hr. Ms. Freyr nog twee man „droog" over in de dinghy. Eén van hen was de eerste-luitenant-arts R. E. Nik- kels (27), die de mannen zou contro leren op de 24 uur durende test van personeel en materieel. Om twee uur in de middag koersten de marineschepen weg van de plaats van dropping om op een flink aantal mijlen afstand de eenzaam ronddob berende dinghy in de gaten te hou den via de radar. Mocht er iets mis gaan, dan zou commandant Ltz. II o.c. G. H. van de Weg van Hr. Ms. Freyr opdracht geven de mannen aan boord te nemen. En anders... 24 uur op de grote plas, met ieder een taak: het logboek bijhouden, de arts die de mannen controleert en nauwlettend hun reacties opneemt, seinappartuur controleren, noodrantsoenen nazien, uit zeewater door middel van ontzil- tingsta'/letten drinkbaar water ma ken en meer karweitjes verrichten om de dag en de nacht zo goed mogelijk door te komen. Als zij van middag om half twee weer aan boord van de Freyr worden genomen zullen zij voor de luchtmacht waarschijnlii een schat van gegevens meebrengen en bovendien zélf voor de nodige informatie kunnen zorgen. Een test: hoe houden zich in zee terechtgeko men vliegers en ander luchtmacht- personeel vierentwintig uur achter elkaar in een overdekt rubbervlot. waarin eigenlijk slechts goed ruimte is voor vier man. Kort na de geslaagde dropping ging van Hr. Ms. Freyr een bericht naar de marine in Den Haag de lucht in: „Vlot te 13.30 A te water gelaten in positie 51—49-2 N, 02—25.8 E. Weersomstandigheden matige zuiden wind, licht golvende zee, licht be wolkt. Temperatuur lucht 16, zee 14,3 graden". Dat was dan midden tussen Walcheren en de Engelse kust, zo'n twaalf mijl ten noorden van het lichtschip Noordhinder. Kapitein G. Gort uit Souburg van het betonningsvaartuig Terneuzen, die ook op de plaats van het „rendez vous" was met zijn schip, nadat hij drie man aflosploeg voor de beman ning op de Noordhinder had afgezet, noteerde in zijn logboek „14.00 ver trek van rendez-vous naar Vlissin gen via Thorntonbank, Middelsteen- bank en Oostgat naar Vlissingen". Na een mijl of twee zagen de opva renden van dit schip, onder wie een aantal journalisten, nog slechts een kleine stip aan de horizon: de dinghy met zeven vrijwel aan hun lot over gelaten luchtmachtmannen erin. Om vier uur gaf Hr. Ms. Freyr het eerste bericht over de dinghy: de positie was iets veranderd, de zee was van licht golvend tot kabbelend gekalmeerd, de wind was zwak oost- (Zie slot pag. 2 kol. 6)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1