Driehonderd leerlingen betrokken nieuwe r.-k. H.B.S. in Goes Wim du Bois snelste in de Ronde van Cadzand Favorieten wonnen met veel gemak «Pr Officiële opening 16 januari door de bisschop van Breda Promotie-degradatie bij de amateurs TEXTIELINDUSTRIE MOET EIGEN EUROPEES TERREIN VERDEDIGEN „RIJKSKWEEK" BEGINT NIEUWE CURSUS VOOR OPLEIDING AKTEN JURIDISCH STEEKSPEL OM 24Vz KG VERDWENEN GOUD GROOTSTE GEVAAR GEWEKEN BIJ BRAZILIAANSE BOSBRAND Minneboo (2e) weer leider in Zeeuwse wielercompetitie Wielercompetitie Gaston Roelands opnieuw zeer snel Indonesische tabak wellicht weer naar Amsterdam PASTOOR DIERICK OPENDE IN AARDENBURG KLEUTERSCHOOL Architect J. Loonen kreeg vele pluimpjes NA 11 JAAR TE KLEINE BEHUIZING N.V. Bengkalis Spoorloos procedeert tegen Bank Indonesia mwm Motief WITTE KRUIS echte WITTE KRUIS SUCCES VOOR ZEELAND SPORT EN MARATHON VOORZITTER TEXTIELJAARBEURS Import vormt toenemende druk WINNAAR IN EINDSPRINT Flinke belangstelling Ook voor akte L.O. kan men thans terecht VOOR AMSTERDAMS GERECHTSHOF VUURHAARDEN IN PARANA ONDER CONTROLE Bevolking van getroffen gebied wordt ingeënt Water Voor het eerst Nieuwe cursussen Export overzee Wol-sector Lentebloesemeen juweeltje Gelukwens DINSDAG 10 SEPTEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Het moet de driehonderd leerlingen van de Goese r.-k. h.b.s. „St. Willi- brordcollege" maandag niet moeilijk gevallen zijn het nieuwe cursus jaar te beginnen. Want voor de eerste maal gebeurde dat niet in de te kleine, vervallen school aan de Singelstraat, maar in het nieuwe „St. Willibrordcollege", een riante school aan de Fruitlaan, die het gebrek aan comfort van de oude situatie snel doet vergeten. Er is hard gewerkt aan de bouw, sinds oud-deken R. Nieveen van Dijkum te Goes eind juni vorig jaar de eerste steen metselde. Het zijn alleen nog de schilders, die de laatste hand leggen aan de „make up" van de school. Begin volgend jaar op 16 januari zal de bisschop van Breda het nieuwe „St. Willibrordcollege" officieel in gebruik stellen. Elf jaar lang hebben de leerlingen van het St. Willibrordscollege „verspreid" les gekregen: in het oude weeshuis aan de Singelstraat en in twee barakken aan Ravelijn de Groene Jager. Elf jaar lang ook moesten de leraren minuten van de les verloren laten gaan omdat ze van de ene deel van de school naar het andere moesten fietsen; Het was geen toestand. En het feit, dat de oude school te klein werd er was ge dacht aan een maximum aantal leerlin gen van ongeveer 150 was niet de enige reden, die vier jaar geleden de nieuwbouwplannen op tafel bracht. Wel speelde het een belangrijke rol. Want zelfs op de zolder van het weeshuis was een lokaal ingericht. En ook in het tuinhuisje kregen middelbare scholieren Engels, Frans en Duits... Maar behalve het feit, dat het St.-Willi- brordcollege uitbreiding nodig had, vormde ook de toestand van de barak ken en met name van de school aan de Singelstraat een sterk motief voor nieuwbouw. Het gebouw was „uitge woond". ,,'t Was voor een school een krotgeval," zo zei de nieuwe directeur van de Goese r.-k. h.b.s., pater drs. J. H. L. Kengen ss.cc. Leerlingen en lerarenkorps kunnen in het nieuwe, moderne gebouw aan de Fruitlaan kosten voor bouw en inrichting ongeveer een en een kwart miljoen in de toekomst wel aan hun trekken komen op het gebied van comfort eri hygiëne. (Advertentie) DE PIJNSTILLER Reumatische pijnenstop! halt! Verdrijf die nare last met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daar door geen maagklachten. 9 Twee Chinese kerngeleerden komen voor ongeveer een jaar studeren aan het Deense instituut voor theoretische fysica, zo is door het instituut in Kopenhagen meegedeeld. Hun verblijf in Denemarken zal voor een deel worden betaald uit het fonds dat de Deense regering heeft gesticht voor hulp aan ontwikkelingslanden. Dat is duidelijk. Naast de nodige klaslo kalen bevat het gebouw ook zeven vak lokalen: voor natuurkunde, scheikunde, aardrijkskunde, tekenen. En dan is er de voortreffelijke gymnastiekzaal zo'n 16 meter breed en 30 meter lang. Niet te vergeten ook de kantine, waar meer dan tweehonderd leerlingen tussen de middag hun boterhammetjes kunnen nuttigen. De zolder, die in de vorige school als kantine fungeerde, bood ze ventig leerlingen plaats. De nieuwe r.-k. h.b.s. is als een vier kant gebouwd. Het binnenplein zal in de toekomst beplant worden. Groen ook komt er rondom de school. En voor de fietsenstalling kunnen de leerlingen bin nenkort basketbal en volleybal spelen: voor dit doel wordt daar een tegelveld aangelegd. Kortom het Goese „St.- Willibrordcollege" is uit de brand... (Foto P.Z.C.) Het gebouw van de nieuwe r.-k. h.b.s. aan de Fruitlaan te Goes, dat gisteren is betrokken door de meer dan driehonderd leerlingen (Foto P.Z.C.) WMWWWVWVWMWWMVWVA/WWWWWWtfWVWWWWWI In de officiële mededelingen van de K.N.V.B., gepubliceerd in de Sportkro niek, is de promotie-degradatieregeling bekendgemaakt zowel voor het zondag- amateurvoetbal als voor het landelijk zaterdagvoetbal. Voor wat betreft het zondagamateur- voetbal zal de regeling van de competi tie om het kampioenschap van Neder land nog nader worden gepubliceerd. De nummers laatst en voorlaatst van de eerste klas degraderen naar de tweede klas. De kampioenen van de tweede klas sen A en B promoveren automatisch naar de eerste klas, terwijl de nummers laatst en voorlaatst naar de derde klas degraderen. Voor Zuid I geldt dezelfde regeling voor de derdeklassers. De kampioenen promo veren dus, terwijl de twee laagst ge plaatsten degraderen naar de vierde klas. Ook de vierde-klaskampioenen in Zuid I, zulks in tegenstelling tot vorig seizoen, promoveren alle automatisch naar de derde klas. Hier degraderen al leen de nummers laatst naar de resp. af delingen. Indien een elftal, om welke redenen dan ook, zich tijdens de competitie terug trekt of de competitie niet beëindigt, wordt dit elftal geacht de laatste plaats in te nemen en komt dit elftal in aan merking voor degradatie naar een la gere klas. Deze regeling geldt voor alle districten. De promotie-degradatierege ling voor de reserveklassen wordt nog nader gepubliceerd. Voor het landelijk zaterdagvoetbal is de regeling aldus: de kampioenen van de derde klas promoveren naar de tweede klas en voor Zuid I geldt dat nummer laatst van de derde klas degradeert naar de vierde klas. De nummers 1 en 2 van de vierde klas sen A en B promoveren naar de derde klas. De nummers laatst van de vierde De combinatie Zeeland Sport-Marathon uit Vlissingen heeft tijdens de zondag gehouden atletiek dualmeet tegen Par thenon uit Dordrecht met een totaal van 168 punten de overwinning behaald. De Dordtse club behaalde 151 punten. klassen A en B degraderen naar de resp. afdelingen. De kampioenen van de af deling Dordrecht (kring Gorinchem), mits behorende tot het gebied van dis trict Zuid I Noord-Brabant en Zeeland promoveren naar de 4e klas. Uit bovenstaande regeling blijkt dus dat de derde-klaskampioen in een tweede klas zal terechtkomen. Mocht deze in het zuiden nog niet worden ingesteld dan zal men dus in het westen moeten gaan spelen. De voorzitter van de Stichting Neder landse Textieljaarbeurs, de heer J. C. Bottenheim, heeft gisteren in Utrecht gepleit voor een betere samenwerking „door de textielbedrijfskolom heen. In dustrie, confectie en handel zullen zich, volgens hem, moeten gaan realiseren dat zij compagnons zijn. De heer Botten heim zei dit op een persconferentie ter gelegenheid van de najaarsbeurs in Utrecht, waarvan de textieljaarbeurs een onderdeel vormt. Hij merkte op, dat ook in Europees ver band de gemeenschappelijke moeilijkhe den en gevaren bij de besprekingen Zaterdag is in de aula van de rijks kweekschool te Middelburg het nieuwe cursusjaar van de opleiding voor lagere en middelbare schoolakten geopend. De directeur, de heer M. A. Hage, kon er zijn vreugde over uitspreken, dat weer zoveel onderwijzers, leraren en adspi- rant-leraren de mogelijkheid hebben aangegrepen om zichvoor te bereiden op de l.o. en m.o. examens. Vooral voor Zeeland is dat een gelukkig verschijn sel, omdat het voor ulo- en middelbare scholen vaak zeer moeilijk is om be voegde leerkrachten aan te trekken. Door de gelegenheid, die nu reeds een tiental jaren aan de rijkskweekschool te Middelburg wordt gegeven, is het voor vele onderwijzers niet meer noodzake lijk om uit de provincie weg te trek- Voor de civiele kamer van het ge rechtshof te Amsterdam zijn gis terochtend in hoger beroep de plei dooien gehouden in een door de N.V. Maatschappij Bengkalis te gen de Bank Indonesia aangespan nen procedure. De N.V. Bengkalis heeft in eerste aan leg een vordering ingesteld tegen de Bank Indonesia tot betaling van 119.097,32, zijnde de tegenwaarde van 241i kg goud met rente en kosten inbe grepen. Het gaat hier om een hoeveel heid goud, die in de eerste maanden van 1957 door Bengkalis op grond van de Indonesische deviezenverordening bij het filiaal in Padang van de Bank In donesia was gedeponeerd. Volgens die verordening moest 25 pet van de goud opbrengst van dit mijnbedrijf ingeleverd worden, waarvoor men een vastgestelde vergoeding in exportbewijzen zou krij gen. Met deze exportbewijzen kon men dan buitenlandse valuta verkrijgen. Benkalis heeft primair gevraagd vast te stellen, dat de bank schadeplichtig is wegens niet betaling van de wettelij ke vergoeding van in eigendom overge nomen goud en subsidiair, dat de bank schadeplichtig is wegens het niet terug geven van in bewaring genomen goud. De gouverneur van de Braziliaanse staat Parana heeft gisteren verklaard dat het gevaar voor nieuwe bosbranden in deze staat nu wel geweken schijnt te zijn. Hij had een bezoek aan het ge bied gebracht dat zo zwaar van de branden te lijden heeft ge had. Langzamerhand hebben de duizenden soldaten en vrijwilligers, die de bos branden bestrijden, de vuurhaarden onder controle gekregen. Maar nu worden de zwaar geteisterde gebieden door een nieuw gevaar bedreigd. Er bestaat namelijk kans op het uitbre ken van een tyfusepidemie. In de stad Arapongas zijn al acht ge vallen van tyfus geconstateerd. Art sen en verpleegsters zijn druk bezig de bevolking tegen deze ziekte in te enten. Ook dreigt er een tekort aan water. Dit is ontstaan door de grote droogte die ook de oorzaak van de ramp is geweest. De Braziliaanse onderminister van land bouw, Paulo Pimentel, heeft ver klaard dat 400.000 mensen in het ge troffen gebied werkeloos zijn gewor den. De regering zal echter al het mogelijke doen om de uittocht van landarbeiders naar de steden te voor komen. Het is nog niet mogelijk ge weest de omvang van de schade te schatten. Een enorme brand, die enkele dagen ge leden in het oosten van Peru is uit gebroken en al bijna honderd vier kante kilometer cultuurgrond kof fie- en rubberaanplantinge.n heeft verwoest, bedreigt nu de oliebuislel- dingen van de maatschappij „Ganso Azul". De brand is bijzonder moei lijk te bestrijden door de grote droogte die er in dit gebied heerst. Wat is er nu destijds gebeurd? Beng kalis heeft nooit vergoeding gehad voor het ingeleverde goud. De N.V. stelt, dat de bank het goud had overgenomen, welk standpunt echter door de bank wordt bestreden. De bank zegt het goud in beWaring te hebben genomen voor rekening en risico van de eigenares. Het goud is er echter niet meer. In april 1958 werd, zo verklaarde mr. D. J. Veegens uit Den Haag na mens de bank, de agent door het op standige militaire bewind op Suma tra gedwongen de hele voorraad goud bij het naderen van de troepen van de centrale regering naar het binnenland te vervoeren. Daar, aldus mr. Veegens, kwam de oud-eerste minister mr. Harahap uit de jungle gestapt, eiste het goud op en gaf daarvoor een ontvangstbewijs. Sinds dien is het goud spoorloos verdwe nen. Neen zegt de N.V. Bengkalis, die voor het hof vertegenwoordigd werd door mr. A. G. Maris uit Den Haag, volgens onze informaties zou het goud voor een deel naar Djakarta zijn overgebracht en is een ander deel terecht gekomen in de zakken van de agent die er goede sier mee heeft gemaakt. De procedure heeft in eerste instantie tediend voor de rechtbank te Amster- am, die bij vonnis van 9 januari 1962 besliste, dat ten aanzien van het pri mair gestelde de Nederlandse rechter onbevoegd zou zijn en ten aanzien van de subsidiaire vordering de N.V. Beng kalis de bewijslast oplegde. De N.V. Bengkalis ging het deze uit spraak niet akkoord omdat, zoals mr. Maris voor het hof betoogde, de Neder landse rechter inzake de primaire vor dering wel bevoegd is en ten aanzien van de subsidiaire vordering de tegen partij (de Bank Indonesia) het tegen bewijs zal moeten leveren. Hij verwierp bij de subsidiaire vordering het beroep op overmacht van de Bank Indonesia, gebaseerd op het feit, dat door oorlogs handelingen het goud verdwenen zou zijn. Het gerechtshof zal zo mogelijk op 23 oktober arrest wijzen in dit juridische steekspel, waarin het onder meer gaat over de vraag of de Nederlandse dan wel de Indonesische rechter de betref fende verordening mag toepassen. ken om zich daardoor te kunnen voor bereiden op het behalen van onderwijs- acten. De heer Hage zei erover verheugd te zijn dat de resultaten op het examen aanleiding gaven tot grote tevredenheid. Het percentage van de geslaagde kan didaten lag aanmerkelijk hoger dan het landelijk percentage. Niet alle geslaag den zijn onderwijzers of oudkwekelin gen. Het blijkt de laatste jaren, dat het toenemend aantal bezitters van het h.b.s.-diploma zich op één der m.o.- cursussen voorbereiden op het examen m.o. A. In het afgelopen cursusjaar werden voor het eerst kandidaten afgeleverd voor alle m.o. taaiakten. De opleiding voor de m.o. akten begon tien jaar geleden met die voor Nederlands. Daarna werd de opleiding uitgebreid met resp. wiskunde m.o. A, Engels m.o. A, Frans m.o. A en drie jaar geleden ook met Duits m.o. A. Met deze vijf opleidingen voor de mid delbare bevoegdheid behoort de rijks kweekschool tot de enige drie kweek scholen in het land, die een zo ruime studiemogelijkheid voor de middelbare akten bieden. Ook voor het nu begonnen studiejaar tonen de onderwijzers veel belangstel ling. Daardoor bestaat voor hen een rui me mogelijkheid van overgang van het lager onderwijs naar het ulo- of mid delbaar onderwijs. Want de laatste jaren is gebleken dat er bij het voortgezet on derwijs zoveel vraag naar ieerkrach- ten bestaat, dat veel onderwijzers na enkele jaren het lager onderwijs reeds verlaten. Daardoor blijft de behoefte aan onderwijzers voor de lagere school nog steeds bijna onveranderd groot. Voor het eerst wordt dit jaar ook opge leid voor de akte lichamelijke oefening (vroeger akte s). Deze akte geeft be voegdheid om als vakonderwijzer het la ger of ulo-onderwijs te dienen. En nu juist de laatste jaren aan de vakonder wijzer op de lagere en uloschool de „gymnastiek"-lessen wordt opgedragen is het te begrijpen, dat verschillende on derwijzers graag in het bezit komen van deze akte „s". Bijzonder veel belangstelling is er voor de cursus handtekenen l.o. Deze oplei ding is ook mogelijk voor niet-onder- wijzers. Blijkbaar hebben veel niet- onderwijzers zoveel kunstzinnige aanleg, dat ze gaarne van deze opleiding ge bruik maken. De beide leraren konden voor dit jaar zelfs zoveel cursisten in schrijven (ongeveer 20), dat 2 groepen gevormd konden worden. Daardoor is het totaal aantal cursussen uitgegroeid tot ongeveer dertig. Het omvat oplei ding voor de volgende akten: middel baar Nederlands, wiskunde, Frans, Duits en Engels en de lagere akten wiskun de, handelskennis, Frans, Duits, Engels, handtekenen, handwerken en lichamelij ke oefening Daarom kon de heer Hage in de over volle aula na zijn gelukwens aan de geslaagde kandidaten van het afgelopen jaar met recht zijn vreugde erover uit spreken, dat voor deze C-afdeling van de kweekschool, waaraan meer dan 25 docenten meewerken, zoveel belangstel ling blijft bestaan en dat de resulta ten aanleiding geven op dezelfde wijze voort te gaan. s Een Duitse fotograaf deed een speelgoed teddybeer de kleren van 5 5 zijn zoontje aan. Hij knelde de J 5 beer in een goot, zodat deze on- J wrikbaar vast zat. Toen de jongen 5 S de catastrofe aanschouwde, beloof- 5 s de hij onder bittere tranen nooit zijn hoofd in putten, tussen spijlen J S enz. te steken. Wim du Bois, de rijzige coureur uit Zuidzande, heeft zaterdag jl. weer eens ondubbelzinnig bewezen Zeelands beste nieuweling-wielrenner te zijn. In de on der ideale omstandigheden verreden Ronde van Cadzand, schudde hij bijna al zijn tegenstanders van zich af, om tenslotte zijn laatste 2 belagers, Jan Veerman en Gaby Minneboo in de eind spurt met vele lengten te verslaan. Gaby Minneboo vergaarde weer 14 punten voor de Zeeuwse wielercom petitie en omdat Wim de Wilde ziek in bed lag is Minneboo nu weer lei der. Zijn voorsprong bedraagt echter slechts 3 punten, zodat de spanning er volop in blijft. Toen om half 3 burgemeester J. A. Leen- houts aan 27 nieuwelingen het vertrek sein gaf, zetten de coureurs er onmid dellijk zo'n tempo in dat het peloton spoedig in stukken viel en alleen de sterksten zich vooraan konden handha ven. Juist toen het tempo wat zakte en vooraan de meeste renners weer samen kwamen, sprongen Rini Wagtmans en Ton Hollemans weg- Dit was de inlei ding voor de beslissende fase, want enkele ronden later werden ze ingelopen door Du Bois en Minneboo, en even later door Jan Veerman, Ko Roosendaal en B. Slings, zodat we na plm. 25 km rijden 7 renners aam de leiding kregen, met daarachter een groep van eveneens 7 man. De Britse regering heeft haar goedkeuring gehecht aan de voorbereiding van de produk- tie van een laagvliegende atoombommenwer per, de TSR-2. Dit toestel zal te zijner tijd in de plaats komen van het type Canberra. De TSR-2 zal met een snelheid van tweemaal die van het geluid op een hoogte tussen zes tig en 120 m vliegen, waardoor het moeilijk bereikbaar is voor geleide projectielen. Ame rika en Frankrijk hebben al soortgelijke pro totypen in de lucht. DE PLANNEN van Vogelwaarde om zich zo snel mogelijk van een sterke positie in de le klas A van het Zeeuwse afdelingsvoetbal te verzekeren, schijnen toch wel bij zonder ernstig te zijn, want na de forse zege op Hooftplaat werd thans Domburg nog wel in eigen huis met 41 aan de zegekar ge bonden. Bovendien speelden Noor mannen en Walcheren, die voorlo pig als de voornaamste concurren ten aangemerkt kunnen worden, 11 tegen elkaar gelijk. Maar wel licht heeft ook Jong Ambon ambi ties voor een ereplaats: de 71 zege op en in Philippine wijst na melijk in die richting, terwijl ook Schoondijke, dat met 73 van Groede won, niet over het hoofd moet worden gezien. Hoofdplaat schijnt niet meer die kracht van het vorig seizoen te kunnen ont wikkelen, getuige het 22 gelijke spel tegen Retranchement. In de le klas B nam Hansw. Boys geen halve maatregelen tegen Dreischor (7 0), terwijl het pas gedegradeerde Luc- tor het altijd lastige Robur in Goes met 53 versloeg. Patrijzen won met 42 van Kruiningen. KwadendammeRe- nesse werd in verband met het overlij den van burgemeester Röell van Wes- tenschouwen afgelast. In de res. le klas schijnt Breskens II weer grote plannen te hebben: het won met de alleszeggende score 141 van Oostburg II. Clinge II zal ook wel weer tot de koplopers gaan behoren, getuige de 30-zege op Zeeland Sport III. Vlis singen IV wil ook meedoen in de strijd om de topplaatsen, hetgeen Zeelandia II moest ondervinden (41), Vogel waarde II maakte een goed debuut met een 31-overwinning op RCS II, ter wijl Goes III met 6—4 over Luctor II zegevierde. In de 2e klas A kwam Zeeland Sport IV meteen weer dank zij het beste doelsaldo op de bovenste plaats na een 31-zege op Vlissingen V. Krui ningen II startte voortreffelijk met een 83-zege op Patrijzen II, Volharding versloeg Walcheren II met 53 en Hansw. Boys II, de benjamin, was net iets sterker dan Cortgene: 43. In 2B had Ria geen moeite met Breskens ni (1—5), versloeg Terneuzen III de Koe wachtreserves met 54 en speelden Corn Boys III en HVV III 4—4 gelijk. Zierikzee III won in de 2C klas met korfbalcijfers van Dreischor II (76). De uitslagen in 3A zijn: Schoondijke II Groede II 61, Retranchement II Hoofdplaat II 0—9, RCS n—Zeelandia III 7—1. De uitslagen in 3B zijn: Robur n Luctor III 11, Zeeland Sport V Yerseke II 01, Kwadendamme II Midd. Boys 35, Lewed. Boys IIKrui ningen III 81, Goes IVArendsker- ke 4—1. De uitslagen in 3C zijn: Hontenisse III -Axel III 31, Philippine IIRia II 180, IJzendijke IIIJzendijke III 15, Clinge IIISchoondijke ni 91. Lange tijd bleef de stand zo, maar toen na een kleine 60 km rijden groep 2 al een halve ronde was achterge raakt, viel er weer een beslissing. Jan Veerman beantwoordde een de marrage van Ko Roosendaal en trachtte alleen een bres te slaan, maar Du Bois was attent en In een formidabele rush trok hij over Veer man heen en dubbelde groep 2. Deze renners bleken echter een blok aan zijn been, zodat het voor Jan Veer man en de ook naar voren gekomen Gaby Minneboo niet moeilijk was om Wim weer te achterhalen. In de nog resterende 7 ronden beperk ten de renners zich er toe elkaar te be waken en dat tenslotte Du Bois in de eindsprint Zegevierde, verbaasde nie mand. Slings stelde de 4e plaats veilig door in de laatste ronden zijn tegen standers los te rijden en Kees de Wolff won verrassend de sprint van de tweede groep voor De Feber. Zo werd de uitslag: 1. W. du Bois (Zuid zande) 70 km in 1.45.10; 2. G. Minne boo (Heenvliet) z.t.; 3. J. Veerman (Oudelande) z.t.; 4. B. Slings, (Alblas- serdam) op 10 sec.; 5. K. Roosendaal (Steenbergen)) op 30 sec.; 6. A. Holle mans (Rijsoord) z.t.; 7. R. Wagtmans (Zundert) z.t.; 8. C. de Wolff (Souburg) op 1 ronde; 9. W. de Feber (Sluiskil) z.t.; 10. A. Deelen (Nieuw Lekkerland) z.t.; 11. C. Rentmeester (Ovezande) z.t.; 12. A. Kornelis (Biervliet) z.t.; 13. E. Dhont (Eede) z.t.; 14. J. de Vrieze (Souburg) op 15 sec.; 15. J. Roosen daal (Steenbergen) z.t. Gaby Minneboo heeft dus Wim de Wilde weer van de leiding verdrongen in de de Zeeuwse wielercompetitie, Kees Rentmeester en Willy de Feber gaven elkaar weinig toe en Ton Hollemans en Kees de Wolff stegen enkele plaat sen. Dit zijn zo de belangrijkste ontwik kelingen in de Zeeuwse wielercompeti tie. Voor enkele renners staat intussen wel vast dat ze in de nog volgende wedstrij den (waarschijnlijk nog 5) terrein zul len moeten prijsgeven: René Pijnen heeft zijn voet gebroken en kan voor lopig niet meer rijden en Minekus en Hubrechts zijn inmiddels amateur ge worden. De stand; 1. Gaby Minneboo, 214 pnt.; 2. Wim de Wilde, 211 pnt.; 3- Wim du Bois, 172 pnt.; 4. René Pijnen, 143 pnt.; 5. Kees Rentmeester, 12 pnt.; 6. Willy de Feber, 120 pnt.; 7. Ries Brouwers, 108 pnt.; 8. A. Hollemans, 79 pnt.; 9. R. Huybregts, 72 pnt.; 10. B. Minnekus, 71 pnt; 11. C. de Wolff, 62 pnt.; 12. W. Pons, 62 pnt.; 13. H. van Koeveringe 54 pnt. In welk een verbluffende vorm de Bel gische atleet Gaston Roelants momen teel steekt, bewees de kleine atleet maandagavond tijdens internationale wedstrijden in Turnhout. Na een prachtig duel met de Fransman Miehei Bernard noteerde Gaston Roe lants een tijd van 13 min. 45.6 sec., waarmee hij het nationaal record met maar liefst 8,2 sec. verbeterde. Michel Bernard die tweede werd verbe terde het Franse record tot 13 min. 50.1 sec. Gaston Roelants toonde zondag jl. reeds tot grootse verrichtingen in staat te zijn met een nieuw wereldrecord op de 3000 meter steeple in 8 min. 29.6 sec- Onze landgenoot Hein Cujé eindig de op de 5000 meter als zesde in 14 min. 31.6 sec. meer nog dan de onderlinge wedijver een uitgangspunt moeten vormen. Een van de gemeenschapelijke problemen is een toenemende importdruk uit derde landen. De totale Europese textielindus trie heeft sinds de oprichting van de ge meenschappelijke markt een jaarlijks produktiegroeicijfer van gemideld 4 pro cent te zien gegeven, terwijl de omzet van de textielhandel binnen de E.E.G. alleen al in 1962 16 procent groter is geworden. De export naar derde landen stagneerde, maar de import uit die lan den nam met meer dan 15 procent toe. De overzeese export verdient dan ook alle aandacht, aldus de heer Botten heim en dat geldt temeer voor Ne derland omdat onze totale export 40 procent van het nationale inkomen bedraagt. Een groeiende agressiviteit ter verdediging van het eigen Euro pese terrein acht hij eveneens strikt noodzakelijk. Voor de sector woningtextiel ziet hij in de toekomst verdere groeimogelijkheden. De produktie van dekens lag in 1962 ten opzichte van het jaar daarvoor 15 procent hoger en deze tendens zette zich in de eerste maanden van 1963 voort. De heer Bottenheim zei voorts, dat het ook de tapijtindustrie nog steeds voor de wind gaat. In 1962 werd een recordproduktie van 8,4 miljoen vierkante meters be reikt, een stijging met 10 procent ten opzichte van 1961. Op het ogenblik is de orderpositie nog beter dan vorig jaar. De snelle uitbreiding van de export in de vloerbedekkingssector noemde de heer Bottenheim opvallend. De produktie-index van de wolindustrie steeg sinds 1953 met 30 procent tegen over een stijging in de gehele Neder landse industrie en de textielindustrie van respectievelijk 65 en 23 procent. Het afgelopen jaar gaf een vrij belangrijke daling te zien in de produktie van in dustriële kamgarens, maar dit jaar is reeds een duidelijk herstel merkbaar. De handbreigarenproduktie neemt van jaar tot jaar toe. In de eerste helft van 1963 werd 2829 ton handbreigarens geprodu ceerd, 522 ton meer dan in de eerste zes maanden van 1962. Meer dan 50 pro cent van de produktie wordt geëxpor teerd. Voor de wollenstoffensector was 1962, volgens de heer Bottenheim, geen al te best jaar. De produktie daalde van 40 tot 37,6 miljoen vierkante meter, het geen onder meer een gevolg was van verminderde afzetmogelijkheden in het binnenland. De katoen-, rayon- en linnenindustrie heeft de laatste jaren zoals bekend een minder gunstige tijd doorgemaakt- Volgens de heer Bottenheim was dit enerzijds een gevolg van de „textielcy- clus", terwijl anderzijds ook de slechte zomers een zeer nadelige invloed hebben gehad. Thans schijnt er echter een gun stiger periode aan te breken. Het verliessaldo is weggewerkt en er kon vijf procent dividend worden uitge keerd. Op deze twee punten werd van bestuurszijde de nadruk gelegd in de al gemene vergadering van aandeelhouders van Entcomayer N.V. (tabakshandel). Voorgesteld werd o.m. de vaststelling van een primair dividend van vier pro cent en het toekennen van het recht tot het uitbrengen van één stem aan ieder d^ndccla De heer G. E. van der Werff Sr. presi dent-commissaris, achtte het een geluk kig verschijnsel dat de verhoudingen tussen Nederland en Indonesië met de dag verbeteren en dat zowel in Amster dam als Rotterdam nog altijd hef appa raat voorhanden is om zo nodig weer internationale tabakscentra te worden. Volgens de persoonlijke mening van de heer Van der Werff zou het niet uitge sloten zijn, dat althans een behoorlijk deel van de tabaksverkoop binnen niet al te lange tijd uit Bremen naar Amster dam terugkeert, waardoor het vermaar de gebouw Frascati in de Nes zijn vroe gere activiteit zou kunnen hervatten. De voorzitter was er in ieder geval van overtuigd, dat t.z.t. Nederlandse experts naar Indonesië zullen gaan om over de fermentatie en sortering van de Java- en Sumatra-tabakken te adviseren, zo dat de kwaliteit in de toekomst zal ver beteren. Die kwaliteit heeft namelijk, o.a. door gebrek aan de goede meststof fen vooral voor de Sumatra-tabak, de laatste jaren sterk geleden. Men vreest Indien geen stappen tot verbetering worden gezet, voor verdere achteruit gang zowel van kwaliteit als van aan te voeren hoeveelheid. Zeer goede resulta ten heeft de vennootschap weten te be reiken met andere soorten tabak, waar mee bedoeld wordt tabak uit Kameroen, waarvan de inschrijvingen in Parijs wor den gehouden. In Kameroen is men na melijk, na de verminderde aanvoer uit Sumatra, sigarentabak gaan verbouwen, die zeer acceptabel wordt geacht. De vele genodigden, die maandagmiddag in Aardenburg aanwezig waren bij de officiële opening van de rooms-katho- lieke kleuterschool „Lentebloesem" wa ren het er roerend over eens, dat dit een van de fraaiste schooltjes is, die de laatste tijd zijn gebouwd. De school heeft twee haaks op elkaar aansluiten de lokalen, gezellig, maar vooral doel matig ingericht, met in het midden een kamer voor de leidster, opbergruimte en toiletten. De ontwerper van de school, de architect J. C. P. Loonen uit Bres kens, kreeg dan ook van de diverse sprekers en spreeksters de nodige pluimpjes voor dit fraaie stukje archi tectuur. Bijzonder verheugd over de nieuwe school toonde zich Aardenburgs pastoor J. Dierick, die zei het kleu teronderwijs te beschouwen als een eerste ase op weg naar de maat schappij. Hoe de kleuters van Aar denburg zelf over hun nieuwe aan winst dachten zeiden zij in een goed ingestudeerd liedje, dat begon met de woorden: ,,'t is vandaag een heel groot feest en voor ons kleuters wel het meest". Pastoor Dierick, die het schoolgebouw inzegende en daarna een herinnerings steen inmetselde, verwelkomde de geno digden namens het schoolbestuur. Voorts dankte hij het gemeentebestuur van Aardenburg voor de medewerking, waarbij hij onder meer wees op de gro te steun, die oud-burgemeester J. M. A. C. van Dongen bij de voorbereidingen heeft verleend. „Men zou haast wensen nog kleuter te zijn", zij Aardenburgs burgemeester M. G. M. van Berckel, die schoolbestuur en leidsters gelukwensen aanbood namens het gemeentebestuur. Hij sprak de hoop uit. dat de resultaten zullen beantwoor den aan de verwachtingen, die men daarvan koestert. Mejuffrouw M. J. de Jonge, inspectrice voor 't kleuteronderwijs, zei dat de pro vincie Zeeland op het ogenblik erg „mooie" scholen kent, maar dat in Aar denburg van „volmaakt" kan worden gesproken, omdat daar letterlijk aan al les is gedacht. De naam „Lentebloesem" vond zij toepasselijk gekozen, omdat het leven van de kleuters op deze scholen eerst goed tot bloei komt. Zij wenste de leidsters veel geluk en voorspoed met hun werk. De inspecteur voor het rooms-katholieke lager- en kleuteron derwijs in het bisdom Breda, rector J. Verdormen, gewaagde eveneens van een verrassend mooie schoolvorm. Architect Loonen dankte het schoolbestuur voor de hem verleende opdracht. Zijns inziens komt een groot deel van de hem toege zwaaide lof toe aan de aannemers en onderaannemers, met wie hij zeer pret tig zei te hebben samengewerkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7