BILATERALE STEUN VOOR INDONESIË Uitspraak gewenst over de kredietgaranties Kernwapenvrije zones étappes uitbreiden m Boteroorlog" grens duurt aan de voort Zeven man 24 uur in een dinghy op zee Baarderadeel wil school geen LüAoestel geven Twee Duitsers met getolen auto te water - één dode Kouvermoeidheidverveling VOORZITTER VAN STUDIEGROEP BEPLEIT Minder veeleisend Aanvullend Th. B. M. van Eupen lid Tweede Kamer Harold Wilson in Amsterdam Schietpartij in de Laotiaanse hoofdstad CONGRES SOCIALISTISCHE INTERNATIONALE GEOPEND Volledig eens Resolutie Instemming Cruys Voorbergh gecremeerd Belg mishandelde Amsterdams meisje Amerika lanceert super-Satnrnus Jongens schoten op douane KAARTSPELVUURGEVECHT EEN DODEVIJF GEWONDEN K.A.B. en N.V.V. samen in ether WILDE ACHTERVOLGING BIJ ANTWERPEN Wagen met 5000 kg boter door douane in beslag genomen Dansvloer te glad voor paar Voeten LUCHTMACHT TEST PERSONEEL EN MATERIAAL Overboord Sociale verhouding „Kraaiepoten' Geen slecht blaadje Prins achtervolgd door olifanten Excentrieke senator r»m-*:>AG 10 SEPTEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S (Van onze Haagse redactie). Het Nederlandse bedrijfsleven, gebundeld in het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het Buitenland, wenst een spoedige uitspraak van de overheid over kredietgaranties ten aanzien van Indonesië. Tijdens de besprekingen met regeringsfunctionarissen, die op korte termijn zullen plaatshebben, wil het centraal orgaan te vens pleiten voor een ombuiging van de multilaterale hulp aan de ont wikkelingslanden in de richting van een bilaterale steun die specifiek gericht is op Indonesië. Deze uitspraak deed gisteren mr. J. J. Oyevaar, voorzitter van de stu diegroep die in juli een reis maakte naar Indonesië, tijdens een pers conferentie in Den Haag. Mr. Oyevaar, die het verslag besprak van deze reis, noemde met name VVest- Duitsland, Frankrijk en de V.S. die wél 70 tot 90 procent van hun ontwikkelings hulp bilateraal besteden waardoor het bedrijfsleven de kans krijgt met steun van deze hulp eigen initiatieven in deze gebieden te ontwikkelen. Persoonlijk hoopte hij dat de Indonesische kwestie die nu bij de regering aanhangig is ge maakt, als een katalysator voor de bila terale hulp zal werken. Bij de missie bestaat de indruk dat In donesië na de ervaringen met andere landen tot de conclusie is gekomen, dat het zaken doen met de Nederlanders wel zijn prettige kanten heeft. Men heeft gemerkt, aldus mr. Oyevaar, dat de Nederlanders toch wel minder veeleisend zijn dan andere buitenlanders. Over het algemeen blijkt men de hulp van kleinere landen meer op prijs te stellen. Overigens is de bui tenlandse concurrentie op de Indo nesische markt nog niet groot. „Men loopt nog niet zo hard, zodat als wij snel in actie komen er nog wel het een en ander voor ons te doen is". Mr. Oyevaar zei, dat op Indonesisch ver zoek in het slotcommuniqué de zinsnede is vermeld, dat de beide landen elkaar weer als handelspartners kunnen vin den, omdat beide economieën als elkaar aanvullend beschouwd kunnen worden. Daarmee wordt gedoeld op de kennis en vroegere activiteiten van het Neder landse zakenleven ten aanzien van de Indonesische economie. Een uitnodiging van de missie aan de Indonesische gesprekspartners om een tegenbezoek aan Nederland te brengen, is wel aanvaard, maar over de definitie ve datum is nog niets beslist. De voorzitter van het centraal stem bureau heeft benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer de heer Th. B. M. van Eupen uit Eindhoven. Zulks ter voorziening in de vacature die was ont staan door het bedanken als kamerlid van de heer Marijnen. WILSON BRANDT Zondagnacht zijn twee jonge Duitse zee lui, die een auto hadden gestolen, daar mee in de binnenstad van Rotterdam te water geraakt. Een van hen, de 15-ja- rige messboy Ralph Sehwalm, is ver dronken. Zgn kameraad, de 17-.jarige Bernd Böge wist zich te redden en werd ter plaatse gearresteerd. Het ongeluk gebeurde in Het Hang. De jongens waren opvarenden van het Duitse vrachtschip „Frezenburg" en bei de uit Hamburg afkomstig maar zonder vaste woonplaats. Een agent van politie en een burger hebben nog gepoogd S., die zichzelf niet uit de over de kop ge slagen auto kon bevrijden, op het droge te brengen maar de jongen was klem komen zitten en kon pas bevrijd wor den nadat een takelwagen de auto uit het water had getild. Zijn stoffelijk overschot is naar het Dijkzichtzieken- huis gebracht. Volgens een communiqué van de militai re gouverneur van de Laotiaanse hoofdstad Vientiane, hebben de leden van de Pathet Lao die de ministeriële ambtswoning van deze beweging in Vientiane bewaken, in de nacht van zondag op maandag om drie uur het vuur naar alle richtingen geopend. Het (rechtse) leger heeft moeten ingrijpen, aldus het communiqué. De wijk waarin deze woning gelegen is, werd geheel afgesloten. Later werd meegedeeld, dat één lid van de Pathet Lao is gedood. De Engelse Labourleider Harold Wilson, heeft gisteren op de ope ningsbijeenkomst van het achtste congres van de socialistische inter nationale in Amsterdam verklaard, van mening te zijn dat de dagen van de koude oorlog aan het plaats maken zijn voor een ander tijd perk. Wilson noemde het beperkte kernstopverdrag een belangrijke stap op weg naar de wereldvrede. De Labourleider sprak zich uit voor de instelling van kernwapenvrjje gebieden, bijvoorbeeld eerst geheel Afrika en in een later stadium de andere werelddelen of delen van continenten, totdat in het eindstadium de gehele wereld kernbom- vrij kan worden gemaakt. In dit verband zag Wilson het als een plicht om Frank rijk te bewegen z(jn eigen atoommacht op te geven, de proeven daarvoor te staken en zich aan te sluiten bij het kernstopakkoord. De Britse socialistenleider sprak zich voorts uit voor beëindiging van de „be angstigende bewapeningswedloop in het midden-Oosten". Wilson keerde zich fel tegen de rassendiscriminatie. FOTOGRAFEER U ZELF. Mevrouw Amy Heseltine ging in Londen een van die „fotografeer-U-zelf"-cellen binnen, poseerde, en wachtte af tot de kiekjes uit de bus zouden komen. Wat er kwam waren evenwel vier foto's van premier Kroesjtsjew van de Sowjet-Unie Iemand, zo ontdekte ze later, had uit knipsels uit een tijdschrift op karton geplakt en ze in de automaat gewerkt. „BEATNIKS ANONYMOUS". De psy choloog dr. Henry Maule, heeft op een bijeenkomst van het Britse medische genootschap in Aberdeen verteld dat de „beatniks" in Londen een nieuwe ge heime vereniging hebben gesticht, die „Beatniks Anonymous" heet. De „Beatniks Anonymous" werkt als „Alcoholic Anonymous", vertelt dr. Maule, wanneer een beatnik plotseling het verlangen naar een bad bij zich voelt opkomen, belt hij onmiddellijk een medelid op, die bij hem komt en bij hem blijft zitten tot het gevaar voorbij is. De eerste preker die commentaar le verde op Wilsons inleiding was de Westberlijnse burgemeester Willy Brandt. Hij zei het op de meeste pun ten volledig eens te zijn met de Brit se Labourleider. De Westberlijnse burgemeester onder streepte dat het scheppen van atoom- vrije zones, met name in Centraal-Euro- pa, niet als resultaat mag hebben dat er een vacuüm wordt achtergelaten. Hij herhaalde dat de Duitse socialisten slechts een verbetering van het interna tionale klimaat nastreven en dat zij hun plicht in de westelijke gemeenschap op voet van gelijkheid zullen blijven ver vullen. Brandt meende, dat eventuele onderhan delingen over verdere militaire beper kingen en controlesystemen samen zul len moeten gaan met de oplossing van het Duitse vraagstuk. zijn toespraak met de aankondiging, dat de Nederlandse delegatie op dit congres van harte kon instemmen met hetgeen de Britse Labourpartijleider Wilson eerder op de dag had opgemerkt. Over de ontwapening is gisteren op het congres reeds een ontwerpresolutie sa mengesteld. Daarin wordt een beroep ge daan op alle landen uitbreiding van het kernwapenarsenaal in meer landen tegen te gaan. Voorts moeten er voorstellen komen om het gevaar van een verras singsaanval te voorkomen, om het ge bruik van het heelal voor militaire doel einden te verbieden en om het risico van een oorlog door misrekening uit te slui ten. Voorts wordt in de ontwerpresolutie, die vandaag in stemming zal worden ge bracht, aangedrongen op een plan voor algehele ontwapening, dat gebaseerd moet zijn op de tot nu toe bereikte over eenstemming. Mr. J. A. W. Burger, bestuurslid van de Partij van de Arbeid, noemde het kern stopverdrag „maar één stap in de goede richting, maar een stap die toch gezet moest worden". De heer Burger besloot In het crematorium te Driehuis-Wester- veld is gistermiddag het stoffelijk over schot van de op 64-jarige leeftijd over leden acteur Croys Voorbergh verast. Bij deze plechtigheid werd vooral uit de toneelwereld zeer grote belangstelling getoond. Daar het de wens van de overledene was dat niet gesproken zou worden heeft op verzoek van de nabe staanden alleen Albert van Dalsum na mens alle vrienden een afscheidswoord gesproken. Van Dalsum sprak van de diepe versla genheid die er heerst bij het heengaan van Cruys Voorbergh. Hij noemde en kele van de belangrijkste rollen die hij gespeeld heeft en zei, dat hij als geen ander in de huid van een ander kon kruipen. Hij heeft typeringen gebracht, die uitgroeiden tot boeiende karakters. De hem toegemeten speelruimte heeft hij ten volle benut en uit zijn virtuoze handen kwam nooit iets middelmatigs. Zijn opvalllende individuele karakter trek was de wetenschap, dat de lotsbe stemming van ieder mens een plastische noodzakelijkheid is. Het goede was voor hem de schoonheid, de kunst het vol maakte en het in perfectie afgewerkte werkstuk. Bij het dalen van de kist werd op het orgel een nocturne van Mozart gespeeld. De Chinese communistenleider Mao Tse Toeng (links) in opgewekte conversatie met de voorzitter van de Indonesische communistische partij D A. Aidet (midden) en de vice-voorzitter van de Indonesische delegatie Soedisman. rfwwvwvwwwwwwvwwwwwwvwwwvw De politie heeft zaterdagnacht in de Amsterdamse binnenstad de 3t-jarige Belgische bediende A. de M. uit Ant werpen gearresteerd wegens zware mis handeling van een 21-jarig meisje dat hij naar huis zou brengen. Bovendien heeft de man getracht het meisje te be roven van haar tas. De Belg was met het meisje, haar broer en anderen uit geweest. Op de Prinsen gracht gekomen deed hij haar een „on eerbaar voorstel en dreigde als zij wei gerde haar te zullen vermoorden. Het meisje kreeg een stomp in haar gezicht van de Belg, die haar toen ze op de grond lag nog heeft geslagen. Het meis je zag er ontoonbaar uit door deze mis handeling. De onverlaat greep haar tas en wilde daarmee vluchten. Dank zij het ingrijpen van een passerende automo bilist en enkele andere burgers kon de Belg worden aangehouden. Het meisje werd naar het Wilhelminagasthuis over gebracht, en daar opgenomen. De Verenigde Staten zijn van plan om streeks midden november met behulp van de nieuwe versie van de Saturnus superraket, een kunstmaan te lanceren, die de zwaarste zal zijn die tot dusver de ruimte in is geschoten. De satelliet zal ongeveer 15.000 kilo we gen, meer dan twee keer zoveel als de Russsiche ruimteschepen van het type Wostok. Een deel van de Saturnusraket die de kunstmaan in de ruimte moet brengen is vorige maand al in Cape Canaveral gearriveerd en eind van deze maand zul len nog meerdere onderdelen volgen. Functionarissen van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heb ben meegedeeld, dat de kunstmaan meer ballast zal hebben dan instrumenten. B. en w. van Baarderadeel willen geen t.v.-toestel kopen voor de school voor gewoon lager onderwijs te Winsum. Het bestuur van de Vereniging voor Chris telijk Nationaal Onderwijs te Winsum had hierom verzocht, daar de school door de Stichting Nederlandse Onder wijs Televisie (N.O.T.) was aangewe zen om deel te nemen aan de experi menten met dit nieuw onderwijsme- dium, die half oktober beginnen. B. en w. van Baarderadeel motiveren hun besluit door te zeggen, dat huns inziens door inwilliging van het verzoek de normale, aan het geven van onder wijs te stellen eisen, zullen worden over schreden. De aanschaf van een t.v.-toe- stel, dat hoogstens tweemaal per maand door een deel van de leerlingen wordt gebruikt, vinden zij te duur. Bovendien zou het logisch zijn, aldus b. en w„ dat indien de stichting nog wil experimen teren met schooltelevisie, zij ook de kosten daarvan draagt en deze niet op het gemeentebestuur afschuift. De mening van het gemeentebestuur van Baarderadeel is daarom interes sant, omdat niet alleen de school in Winsum voor het experiment is aange zocht. In totaal zijn door de stichting N.O.T. in overleg met het Centraal Bu reau voor de Statistiek enkele honder den scholen voor deelname aangewezen. B. en w. van Baarderadeel stellen de raad in ieder geval voor de gevraagde medewerking niet te verlenen. De rijkspolitie in Tubbergen heeft vier jongelui uit Tubbergen gearresteerd, die nabij de grens moeilijkheden hebben ge had met een Duitse douanebeambte. De jongens zouden bij het stropen nabij Vriezeveen ongemerkt de grens zijn ge passeerd. De Duitse douanier, gewaar schuwd door een Duitse boer, wist een van de jongens te grijpen. Zijn drie vrienden zouden daarop de Duitse dou anebeambte hebben bedreigd en op hem hebben geschoten, zodat deze achter zijn auto dekking moest zoeken. Van deze gelegenheid maakte de gearresteerde F. O. uit Tubbergen gebruik om er vandoor te gaan. Later werd hij door de politie te Hardenberg gearresteerd. Zijn drie vrienden werden zondagmor gen op weg naar de kerk aangehouden. Het zijn G. en J. van der W- en H. L., allen uit Tubbergen. De jongens hebben ontkend op de Duit se douanier te hebben geschoten. Zij zul len voor de officier van justitie te Al melo worden geleid. Een spelletje kaart in Acerra bij Napels is maandagavond geëindigd in een vuurgevecht op de markt, waarbij een van de vier kaartspe- Iers gedood en vijf toeschouwers gewond werden. Twee kaarters werden gearresteerd. De vier waren met kaarten opge- houden, toen een van hen, de 47- jarige Vincenzo Stompanato, die 20.000 lire had verloren, zijn vrien- den vroeg hem het geld terug te betalen, omdat hij voor enkele be- langrijke uitgaven stond. Een van zijn vrienden, Pasquale, was daar- toe bereid, maar de twee anderen, de 23-jarige Aniello Siciliano en de 35-jarige Agustino Vacchiano, wei- gerden. Het kwam tot woorden en 1 men ging kwaad uiteen om, naar later bleek thuis zijn pistool te j halen. Kort daarna troffen de vier elkaar weer op het marktplein, waar het dorp aan het feestvieren was ter ere van de kerkpatroon. Verliezer Stompanato ging op de vuist met Si- ciliano en Vacchiano. terwijl Pas- l quale zich op een afstand hield. Stompanato trok zijn pistool en be- gon te schieten. De andere twee schoten terug en toen de kruitdamp was opgetrokken, lag Stompanato dood met een kogel in de borst. I Vijf feestvierders waren gewond ge- raakt en moesten in het ziekenhuis van Napels worden opgenomen. Si- ciliano en Vacchiano werden ge- j arresteerd. In een gezamenlijke mededeling van de VARA en K.R.O. wordt aangekondigd, dat deze omroepen in een serie van acht radiouitzendingen getiteld „Verbonden in één koers" aandacht gaan wijden aan het gezamenlijk actieprogramma van het N.V.V. en de K.A.B. Deze uitzendingen, die plaatshebben op zaterdagen in de periode van begin ok tober 1963 tot half januari 1964, zullen door beide omroepen beurtelings voor de microfoon worden gebracht. In een aparte inleiding op zaterdag 21 september zullen de heren drs. D. Roe mers en J. A. Middelhuis als verbonds voorzitters in een gesprek met drs. J. v. d. Pluym (Volkskrant) hun visie ge ven op de dan inmiddels uitgesproken troonrede en op de miljoenennota. De eerste uitzending in de serie „Ver bonden in één koers" heeft plaats op 5 oktober. Gespreksleiders zijn steeds de heren v. d. Pluym (Volkskrant) en Po lak (Vrije Volk). Ondanks de berichten over een dreigend tekort aan boter in Ne derland blijken nog steeds grote hoeveelheden naar België te worden gesmokkeld. Zo is het in Ter gelegenheid van de radio- en t.v.- tentoonstelling in Berlijn is een drie daags danstoernooi gehouden. Tijdens een van de dansen bleek de vloer te glad voor het Nederlandse paar Wim Voeten en Jeanne Assman. Geen belet sel overigens om toch nog de derde plaats te bezetten. UHIMIIMMIIHiniillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIilllllllllllllllllllUIIIIIIIIMIIIIIllllllMllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllinillllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllüllllllllilllUIIIIIIIIllillUlllllllUIUIIIIIUllllllllllUllUUIIIU. (Van één onzer verslaggevers). Kou, slaap, zeeziekte, verveling en uitputting. Vierentwintig uur lang op zee. Daarmee zullen ze ven man van de Koninklijke Luchtmacht vanaf één uur van middag dinsdag worden geconfronteerd. Op dat tijdstip zullen zij op tien mijl afstand van het lichtschip Noordhinder af, zeven mijl bezuiden de route van de Harwichboot op Enge land, uitgezet worden op zee. Vierentwintig uur lang zullen de zeven man samen dobberen in een dinghy, een opblaasbaar reddingvlot. Alles is het onder deel van de eerste proef van dit soort, die de luchtmacht neemt Doel is na te gaan hoe mannen, die een noodlanding maken in volle zee, zullen reageren op de ontberingen, die zij lijden. De zeven luchtmachtmensen zijn af komstig van het vliegveiligheids oefen- en testcentrum van de vlieg basis Soesterberg. Ze staan onder commando van majoor-vlieger T. Verheij, (39), commandant van het V.O.T.C. De groep bestaat verder uit een kapitein-vlieger, een luitenant vlieger, een sergeant van de inten dance, een arts van de basis, en twee sergeanten-instructeurs. De dinghy is van het type, dat de Fokker „Friendship"-transportvliegtuigen van de luchtmacht aan boord hebben. Vanmorgen om negen uur zouden de zeven man, die de laatste nacht voor hun zware test op de vliegbasis Woensdrecht hebben doorgebracht, vanuit de Vlissingse haven uitvaren op de visserij-inspectievaartuigen Freyr en Balder. Deze marine- patrouilleschepen brengen het team naar de plaats van dropping. Als de mannen éénmaal overboord zijn ge- 7pt moeten zij verder maar zien boe ze het rooien in de dinghy, waarin zij dicht op elkaar zitten gepakt. De Freyr en de Balder blijven wél in de buurt van de dinghy om de zaak in de gaten te houden en passerende sche pen eventueel op een afstand te hou den. Geheel zonder ervaring zijn de ze ven luchtmachtmensen niet: op het vliegveiligheids oefen- en test centrum hebben zij de nodige theorie en praktijk opgedaan. Zij hebben er geleerd met zeer be scheiden hulpmiddelen te leven én te werken. Het V.O.T.C. heeft testen gehouden in dinghy-drill in een zwembad, met dropping, met air-sea rescue (redding vanuit zee met vliegtuigen), in éénper soon dinghy's. Maar dat alles was maximum één uur. Nu gaat het erom personeel én materiaal voor een vierentwintig uur te testen én in zee. De mannen in de dinghy, waarin vier man een goede plaats kunnen vinden, krijgen alleen hun noodrantsoenen en een tablet om het zeewater wat te ontzilten. Er is voor hen geen af leiding, behalve dat zij steeds met zijn zevenen zijn. Ze hebben de beschik king over een zendertje, over sein- patronen en een seinspiegel. Ze hou den een logboek bij Ze zijn gekleed in een zogenaamd „survival"-pak en zullen elkaar moeten verwarmen. Zeeziekte is één van de zaken, waar mee zij krijgen te maken. Een ande re is verveling. Hoe zullen hun reac ties zijn op de vierentwintig uur sa men op zee ronddobberen in een klein bootje? Ieder teamlid heeft een eigen taak op het reddingvlot: de één no teert opmerkingen in het logboek, de ander zorgt voor drink (baar) wa ter, een derde houdt het oog op de noodrantsoenen, een vierde seint. Terwijl de zeven mannen reddeloos ronddobberen in de dinghy, die elke golfbeweging registreert, zullen van de vliegbasis Ypenburg nog twee luchtmachthelikopters van het type Alouette, opstijgen om in een „ho- ming"-test te trachten de mannen op te sporen. Maar daarbij blijft het: het team zal niét uit de dinghy wor den gered. Eerst wanneer zij werke lijk in levensgevaar komen te verke ren zullen de marineschepen Balder en Freyr de dinghy te hulp komen. Mocht de proef goed eindigen, dan zullen zij pas woensdagmiddag om streeks één uur weer aan boord wor den genomen om in Vlissingen te worden verzorgd ui""""""'""»uil""""""""""! Het Wereldgebeuren het afgelopen weekeinde weer eens tot een spectaculaire ach tervolging door de Belgische douane ten noorden van Ant werpen gekomen, waarbij een gepantserde vrachtauto met niet minder dan 5000 kg Nederland se smokkelboter in beslag werd genomen. Een drietal smokke laars kon in het duister ontko men. De vrachtauto werd zaterdagnacht door een patrouille van de Belgische dou ane aangehouden op de weg van Es sen naar Kalmhout. De chauffeur negeerde echter het stopteken en ver hoogde zijn snelheid. Meer dan een uur duurde de achtervolging. De douanemannen trachtten vergeefs de smokkelauto in te halen. De smokke laars richtten twee verblindende schijnwerpers op hun achtervolgers, strooiden een grote hoeveelheid „kraaiepoten" op de weg en wier pen zelfs enkele rookbommen. De geweerkogels stootten af op de pant serplaten van een halve centimeter dik, waarmee de smokkelauto was beschermd. Uiteindelijk slaagde de douanepatrouille er in de vrachtwagen zo te bescha digen, dat het voertuig onbestuur baar werd. Het werd op een zijweg door de inzittenden verlaten voordat de douane ter plaatse was. In de loop van de nacht werden nog tientallen automobilisten het slacht offer van de smokkelaars. Van som mige auto's werden tot drie banden door „kraaiepoten" driehoekige stukken ijzer met scherpe punten volkomen vernield. Zondagavond werd een Antwerpse krant opgebeld door een onbekende, die Nederlands sprak en die zei de chauf feur van de smokkelauto te zijn ge weest. Hij zei, dat de kraaiepoten pas waren uitgeworpen toen „de nood het hoogst" was, „omdat wij daar zelf niet van houden en in geen geval in een slecht blaadje bij het Belgische publiek willen komen". Het blad merkt daarbij op, dat dit een schrale troost is voor de tiental len automobilisten, die hun banden zagen vernield. Twee olifanten hebben de auto achter volgd van prins Bernhard, toen hij deze dieren in een wildterrein In Beetsjoe- analand vrij dicht was genaderd om fo- fotos te maken. Zijn leven was echter niet in gevaar ge weest, zo vertelde de prins zelf op een persconferentie die hij in Francistown in Beetsjoeanaland gaf. Als president van het World Wild Lifefund maakt de prins een inspectiereis door dit land. Prins Bernhard zei dat hij bij de rege ring van Zuid-Afrika zou protesteren tegen stroperijen die van Zuid-Afrika uit in Beetsjoeanaland worden begaan. Volgens de prins, die in Beetsjoeana land op safari is, jagen de stropers op wild om het vlees in gedroogde vorm in Zuid-Afrika biltong genoemd op de zwarte markt te verkopen. De stropers maken gebruik van opsporingsvliegtui gen en beluisteren de politieboodschap- pen, zodat zij steeds op de hoogte zijn van het doen en laten van de politie, die gering in aantal is en een geweldig gebied moet bewaken, aldus de prins. Hij zei voorts dat een patrouille onlangs in de Kalahari woestijn 3 vrachtautos aanhield waarin honderdzestig gestroop te gemsbokken werden vervoerd. Voorts had men vorig jaar twee Zuidafrikaan- se politiemannen gearresteerd die in Beetsjoeanaland aan het stropen waren. De toekomst ziet er voor de Kennedy's in Washington niet ongunstig uit. De kans dat zij volgend jaar uit het Witte Huis worden verdreven, is in de loop van 1963 aanzienlijk geslonken. John F. zetelt vaster in zijn schommel stoel dan ooit te voren. Knappe Repu blikein. die hem eruit schopt. Tot de geruststelling van de Democraten blijkt zo'n knappe Republikein in geen velden of wegen te bekennen sedert New Yorks gouverneur Rockefeller zijn toekomst grondig bedierf door een gescheiden vrouw te trouwen. Daarmee verspeelde hij de onontbeerlijke steun van het gros der Amerikaanse huisvrouwen, die, zo concludeerde dezer dagen Die Zeit, nog liever Liz Taylor dan mevrouw Rocke feller op de plaats van Jacqueline Ken nedy z^en. In dit stadium van de z.rijd om het Witte Huis is dan ook reeds dui delijk, dat de Republikeinen gouverneur Rockefeller als kandidaat hebben laten vallen. Hun tweede keus is echter al evenmin een groot succes, zodat gevoeglijk mag worden aangenomen, dat zij straks een harde dobber zullen hebben, wanneer het grote gevecht losbreekt. Die tweede keus is namelijk senator Barry Gold- water, eigenaar van een aantal goedlo pende warenhuizen en drager van de veelbetekenende bijnaam „Mister Con servative". „Mister Conservative" zou zich thans verzekerd weten van de steun der Re publikeinse leiders in 30 tot 35 van Amerika's 50 staten. Circa 39 procent van de Republikeinse voormannen wil len Goldwater als kandidaat, slechts 22 procent houdt het nog steeds op Rocke feller. Intussen laat Goldwater zich niet in de kaart kijken. Officieel weet nog niemand in de Verenigde Staten wat hij zal doen. In feite staat echter wel vast, dat hij een kandidaatschap zal aanvaar den. Geruchten daaromtrent heeft hij nimmer tegengesproken en de kranten spreken zo'n duidelijke taal, dat het wel heel vreemd moet lopen willen we straks de naam van een andere Republikeinse kandidaat te horen krijgen. Toch is Goldwater ondanks alle pro centen en persprognoses niet da politicus, die men algemeen als de komende man in Washington be schouwt. Hij is daarvoor te nauw ver bonden met extreme bewegingen in de Amerikaanse politieke wereld en het is nog nooit voorgekomen, dat iemand uit radicale kring het zover schopte. Presi denten komen uit het gematigde midden. Het is de voorstanders van Goldwaters kandidatuur dan ook niet in de eerste plaats te doen om het presidentschap, want die illusie hebben zij laten varen. Zij menen echter, dat de dynamische per soonlijkheid van de senator uit Arizona wat meer vaart zal kunnen zetten achter de verkiezingen van parlementsleden en gouverneurs. Kennedy regeert momen teel met een flinke democratische meer derheid. En al zouden de Republikeinen de president niet kunnen vervangen, dan is het toch altijd nog de moeite waard om te proberen zoveel mogelijk zetels in het parlement in de wacht te slepen. Men acht Goldwater dus zeer wel in staat om leiding te geven in een verkiezingscampagne. Er zijn in Amerika nogal wat onteveden mensen, die op zoek zijn naar een zondebok. Zij vinden in Goldwater een vriend en mede stander voor zover het de kritiek op de regering betreft. Deze steun is zowel in het voordeel van Goldwater als in zijn nadeel, want tot die ontevreden kritici behoren ook de leden van de beruchte ultra-rechtse John Birch Society, een verzameling communistenjagers, bij wie McCarthy vergeleken een gematigd mannetje was. McCarthy ontving van deze ultra-recht se groepen indertijd het geld om zijn campagnes tegen de communisten te voeren. Goldwater zal ze om dezelfde reden nodig hebben, want verkiezings campagnes verslinden dollars bij duizen den. Aan de andere kant betekent deze ultra-rechtse steun, dat vele mensen, die niets van de John Birch Society en soort gelijke bewegingen moeten hebben, hun stem niet aan Goldwater zullen geven. In het noordoosten en in de staten rond de Grote Meren bijvoorbeeld wonen zeer veel tegenstanders van de John Birch Society en van haar leider, Robert Henry Welch, de rijke bonbonfabrikant uit Boston, die Amerika nu al in de greep van het communisme ziet. Daar in het noorden en noordoosten lijken de kansen voor Goldwater wel zeer gering. Er zijn daarom in de leiding van de Re publikeinse Partij stemmen opgegaan om de verbindingen met de ultra-rechtse groeperingen te verbreken, maar dat durft Goldwater weer niet aan. In ieder geval houdt hij zijn mond over deze deli cate kwestie. Hoewei Goldwater dus de steun geniet van groeperingen in Amerika, die zich door hun nietsontziende jacht op communistische schimmen, bij velen ge haat hebben gemaakt, kan men Gold water niet verwijten, dat ook hij in ieder lid van de huidige regering een agent van het internationale communisme ziet. Wél is hij van oordeel, dat er in die rich ting gevaar dreigt. Hij veroordeelt bij voorbeeld de gedachtengang van een groot aantal Amerikaanse intellectuelen, die van mening zijn dat we op weg zijn naar een verzoening met de Russen. „Kroesjtsjew en zijn moordkliek moe ten we diplomatieke erkenning onthou den" is in dat verband een van zijn kras se uitspraken. En zijn wens dat het re- gime-Castro dient te worden „verplet terd" liegt er ook al niet om, evenmin als zijn voorstel om een „atoombomme tje te werpen op de bases, vanaf welke Peking-China de strijd in Zuid-Vietnam ondersteunt". Bij Goldwater Past echter ook het ge zegde, dat de soep nooit zo heet wordt gegeten als ze wordt opgediend. Hij is meer een excentriekeling dan een extre mist, een man die in de tuin een vlagge- mast met foto-elektrischesel heeft staan, zodat precies op het moment dat de zon opgaat, de „stars and stripes" automa tisch worden gehesen. Een man met een passie voor cacteeën, waarmee zijn huis aan de rand van de woestijnstad Phoe nix volstaat en met een watervalletje achter het huis, waarvan het geluid via luidsprekers binnen is te horen. Kennedy noemde deze man zaterdag tijdens een plechtigheid in Washington „mijn vriend", wat grote hilariteit verwekte. Toch hebben deze twee „vrienden" veel gemeen: beiden werden zij in 1952 se nator, beiden hebben zij last van een rugkwaal en beiden werden zij voor die plaag behandeld door dr. Janet Traveil, de voornaamste arts van het Witte Huis. JOHN F. KENNEDY .rustig verder schommelen...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3