Structuur Stichting Zeeland trok zelfs buiten provincie aandacht Raad Wester schouwen herdacht burgemeester Smokkelaar kreeg boete van 60.000 Vragen over verlies bedrijf voor Tholen Diamanten echtpaar in Middelburg i BIL Kunstgebit? PAARD VOOR SCHOONDIJKE ALMANAK Statenstenograaf Willem Stemmer Ridder 0, N. „Zakenrevue" in fruitweek VERWACHT... Zeeuwse STARTDIENST WINTERWERK HERVORMDE KERK N.V. VANANDEL KOMT NIET NAAR ST.-MAARTENSDIJK HET WEER IN EUROPA FINANCIËLE KLACHT: ONTBREKEN VASTE SUBSIDIE Meer dan 200 sollicitanten voor sport- en jeugdfunctionaris: nog geen juiste man Waar is de juiste man Financiële klacht Taakvervulling Belangrijk Toerisme Sport en jeugd Kunstzinnige vorming Buitengewone vergadering LOCO-BURGEMEESTER VIS DANKBAAR MET HEM TE HEBBEN GEWERKT' „De Combinatie" hield hengelconcours Auto's botsten Bejaarde man door brommer aangereden Conferentie leerkrachten huishoudscholen in Cadzand Raad Sluis moet s beslissen over „ophangverbod" Door Statenlid P. A. Roels mwmm; Haast Examens Jeugd- en muziekdag voor Zeeland in Hulst a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 10 SEPTEMBER 1963 „EEN OMVANGRIJK stuk werk is afgesloten. De uitrusting van de Stichting Zeeland kon in 1962 op een aantal essentiële punten worden verbeterd. Deze uitrusting is afgestemd op wat deze stichting pretendeert te zijn: een deskundig instituut, dat op maatschappelijk en cultureel gebied ten dienste staat van de Zeeuwse samenleving. De reorganisatie kreeg inmiddels definitief haar beslag. Op 4 december van het vorig jaar stelde het algemeen bestuur de gewijzigde statuten vast, die per 1 januari van dit jaar officieel in werking traden. Dit alles zal in het komende jaar verder vorm krijgen in een gewijzigde samenstel ling van het algemeen en het dagelijks bestuur en ook in de nadere uitwerking van de functie der thans autonome raden." Deze mededelingen worden gedaan in het jaarverslag 1962 van het provinciaal opbouworgaan de Stichting Zeeland. Opmerkelijk is voorts een bejaardenon- derzoek. Aan de opstelling van c-en vra genlijst voor dit onderzoek werd eind vorig jaar de laatste hand gelegd. Van de resultaten van deze enquête zal een zeer goed gebruik kunnen worden ge maakt bij de advisering aan de provin ciale overheid en bij de planning van nieuwbouw van bejaardénpensiontehui- zen in Zeeland. Ook zijn deze gegevens, die inmid dels voor een deel reeds verzameld zijn, onmisbaar wanneer in Zeeland het provinciaal toezicht op de be- jaardenpensiontehuizen ingevolge de Wet op de bejaardenoorden ingesteld en tot uitvoering zal worden ge bracht. Het stemt tot voldoening, aldus dit jaar verslag, dat ook buiten de provincie Zee land tot in de Tweede Kamer toe de nieuwe structuur van de stichting sterk de aandacht trok in positieve zin. Zowel het ministerie van maatschappe lijk werk, als het ministerie van onder wijs, kunsten en wetenschappen konden zich geheel met de nieuwe opzet vereni gen. „Daarmee is de stichting uitge gloeid boven het coördinatiesecretariaat in het vlak van maatschappelijk werk, dat het vroeger was", zo stelde drs. KI. Laansma, directeur van deze stichting, „gistermorgen tijdens een persconferen tie met voldoening vast. Inmiddels hebben de Zeeuwse culturele raad en de Zeeuwse sportraad thans de finitief hun vorm gevonden. Over de provinciale Zeeuwse jeugdraad kunnen nog in de loop van dit jaar nadere mede delingen worden verwacht van een werkgroep, die het werk grotendeels voltooid heeft. Ook ten aanzien van de provinciale raad voor maatschappelijk werk zijn zeer waarschijnlijk nog in de loop van 1963 concrete voorstellen te verwachten. In het jaarverslag wordt het ook zeer verheugend genoemd, dat nu een staffunctionaris in algemene dienst kan worden aangesteld, die met name aandacht zal schenken aan de jeugd- en sportzaken. Inmiddels zijn er reeds meer dan tweehonderd solli citanten voor deze functie geweest, maar de juiste man op de juiste plaats was nog niet te vinden. Een klacht wordt ook geslaakt in dit jaarverslag. Vanzelfsprekend bijna: een financiële klacht. In de rijkssubsidie wordt de stijgende post van personeels lasten automatisch „meegenomen". Daarentegen wordt de provinciale subsi die van jaar tot jaar vastgesteld, waar door de begroting steeds op de feiten achter is. Wel is men erkentelijk voor het enkele malen fors verhogen van de subsidie, maar het gevolgde systeem geeft toch ieder jaar een periode van onzekerheid. De stichting wil dan een „vaste subsi die" voor de personeelslasten en alleen incidentele beslissingen ten aanzien van de aanstelling van nieuwe personeelsle den of voor de aanschaf van groot ma teriaal. „Nu is er een jaarlijks terug kerend effect van „anti-propaganda" in de Zeeuwse Staten, want wie steeds om meer geld vraagt is zelden populair", aldus de heer Laansma in zijn jaarver slag. Bij een verbeterde uitrusting behoort ook een juiste (interne) taakvervulling. Het gevoel de zaak niet in een redelijke mate te kunnen „mannen", geeft op de duur onherroepelijk zijn weerslag in het werk. Door interne analyse van functies en werkzaamheden, uitstel van taken en wijziging van taakvorming werd ge tracht de situatie enigszins te wijzigen. Ten slotte is besloten door een onafhan kelijk organisatie- en efficiencybureau een onderzoek te laten instellen. Dank zij de medewerking van het ministerie van maatschappelijk werk zal het moge lijk zijn nog in de loop van 1963 tot dit onderzoek te komen. Inmiddels staat het voor de Stichting Zeeland al vast, dat op de duur een kracht moet worden aan gesteld voor statistiek en documentatie. De aanstelling van een nieuwe kracht heeft belangrijk bijgedragen aan de mo gelijkheid aandacht te schenken aan de ontwikkeling op het platteland. Maar, zo stelt het jaarverslag, daaruit vloeien op regionaal niveau anderzijds werk zaamheden voort, die beslist in streek- Advertentie) Met Dentofix zit het steviger Dentofix vormt een zacht, beschermend laagje en houdt het kunstgebit veei vaster en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten, lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk ols met een natuurlijk gebit. Dentofix ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte. Den tofix hgudt ook ae adem fris. Geen onaan- genan» smaak, of hinderlijk gevoel. f*Fijs per strooibus slechts f. 2,35, bi| apotheken en drogisterijen. Een stille zondagmiddag. Vader, moeder en drie kleine kinderen maken hun zondagse wandeling door hun Schouwse dorp. Dezelfde wandeling die ze eigen lijk altijd maken: via de hoofd straat, langs de Kerkring en dan nog even buiten de bebouwde kom. Vervolgens via Kerkring en hoofdstraat weer naar huis. Een eenvoudig, doch leuk tochtje. Toen de familie op de heenweg langs kerk en Kerkring liep hoor de men de stem van de dominee vriendelijk langs de hoge muren galmen en Pietje (5) spitste even zijn oren. Op de terugweg langs de Kerk ring was er gezang te beluisteren en Pietje spitste weer zijn oren. Want boven alle samenzang uit hoorde hij duidelijk een kerkgan ger zeer luid en krachtig zingen. ,J)a's zeker de dominee?", vroeg PictjG- „Nee", zei z'n zusje snel, „dat kan de dominee niet wezen. Die doet veel belangrijker werk". „Wat dan?", wilde Pietje weten. ,Nou, die draait zelf aan het orgel natuurlijk..." verband moeten worden overgenomen „wil het bureau niet op andere punten in de knel komen". Mede in dit verband meent de stichting dan ook: in toene mende mate zal het nodig zijn te komen tot een verantwoorde planning van én in het werk. Een uitvoerig overzicht van het werk van de Stichting Zeeland wordt vervol gens gegeven in de hoofdstukken: socio- culturele planning en opbouw; sociaal onderzoek, studie en documentatie; jeugd en sport; kunst en cultureel werk; maatschappelijk werk; diverse fondsen en stichting technische hulpmiddelen gehandicapten. Ten slotte geeft dit jaar verslag in een aantal bijlagen nog een overzicht van de Stichting Zeeland, de Zeeuwse culturele raad, de Zeeuwse sportraad, de Zeeuwse jeugdraad, de contactcommissie provinciale samenwer kingsorganen voor maatschappelijk werk, enzovoort. In afwijking van voorgaande jaarversla gen wordt in het verslag 1962 vrij uit voerige aandacht geschonken aan het toerisme. Er is vorig jaar een onderzoek ingesteld naar dit toerisme in Zeeland. Het zal nodig blijven de ontwikkeling op de voet te volgen, zeker nu ook andere gebieden dan voorheen door de recrea- tiestroom worden bereikt. Een werk groep van de Provinciale Zeeuwse Re creatiecommissie is begonnen met het opstellen van een recreatierapport. Aan de hand van haar onderzoek heeft ook de Stichting Zeeland daarin een bijdrage geleverd. Veel aandacht werd aan de sport ge schonken: sportnota en sportcontact- dag. De jeugdsector moest overigens enigszins verwaarloosd worden, maar gezien de grote belangstelling van de jeugd voor de sport is deze accentver schuiving niet onredelijk. Niettemin hoopt men, dat de Jeugdraad in 1963 nog zrjn definitieve vorm zal krijgen. Vooral deze twee facetten van de samen leving sport- en jeugdwerk zullen profiteren van de aanstelling van de nieuwe staffunctionaris. Het ligt onder tussen in de bedoeling ook dit jaar weer een Zeeuwse sportcontactdag te houden. De Stichting Zeeland heeft nog altijd goede moed om te komen tot een Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming. „De eerlijkheid gebiedt te zeg gen, dat hier wel enigszins de „volks ontwikkeling" en zelfs de „volksopvoe ding" om de hoek komt kijken. Wel licht is dit dan ook de reden, waarom de Culturele Raad met enig scepticisme van de plannen heeft kennis genomen", aldus het jaarverslag. Niettemin is er vraag naar en zodra deze behoefte concreet is aangetoond, zal er toch een begin mee gemaakt moe ten worden. Omdat vooral Zeeuwsch- Vlaanderen in dit opzicht de blik richt op de scholen in Breda, Antwerpen, Gent enzovoort, vraagt men zich echter af of de behoefte inderdaad „concreet is aan te tonen"... MET EEN korte raadsvergadering in Haamstede heeft het gemeentebestuur van VVesterschouwen maandagavond stilgestaan bij het overlijden van burge meester, jhr. R. J. H. Q. Röell. Staande hoorden de raadsleden, het gemeenteper- soneel en een aantal belangstellenden in het oude zaaltje, waar jhr. Röell en kele tientallen jaren de vergaderingen heeft gepresideerd, nu een toespraak te zijner nagedachtenis aan. „We zijn dankbaar^ met hem gewerkt te hebben. Laten we trachten het werk voort te zetten in de geest van onze burge meester. Zo kunnen we zijn nagedachte nis het beste eren." Deze woorden waren van loco-burge meester P. L. Vis, die een lange periode aan de zijde van jhr. Röell heeft gestaan en nu tijdelijk zijn werk zal overnemen. „Veel dank zijn we aan hem verschul digd. Hij heeft de vergaderingen van de raad rustig en voortreffelijk geleid. Hij zorgde voor een goede sfeer. De sa menwerking, die er steeds in de raad mocht zijn "danken we aan zijn tactvol optreden. Onze burgemeester was een magistraat van formaat. Hij was een stuwende kracht, die de gemeente steeds met vaste hand heeft geleid." In het kort had de heer Vis tevoren het werk van jhr. Röell op velerlei terrein in een periode van meer dan dertig jaar naar voren gehaald. In verband met de plotselinge dood wijdde hij ook enkele woorden aan de gezondheidstoestand van de burgemeester. Deze was de laat ste jaren van die aard, dat hij het rustig aan moest doen. „We dachten zelfs dat er een beduidende vooruitgang was te constateren, maar toen kwam plotseling het einde." De heer Vis noemde in zijn toespraak maar enkele fragmenten uit het bewogen leven van jhr. Röell als burgemeester, eerst van Haamstede en later van Westerschouwen. Zijn komst in de dertiger jaren, in een periode van crisis en slechts sociale omstandigheden. Zijn gijzeling in de oorlogsdagen. De te- Zaterdag hield de personeelsvereniging „De Combinatie" te Goes een hengel concours in het Katsegat op Noord-Be veland. Ondanks het goede weer was de deelname matig. Er werd 2 uur ge vist en de totale visvangst was 1595 gram aan bovenmaatse vis. De eerste prijs werd behaald door de enige vrou welijke deelneemster mevr. C. Nijsse- Vos. De wisselbeker bleef in het bezit van de heer J. Huige. De uitslag: le prijs mevr. C. Nijsse- Vos, 425 pnt.; 2e prijs J. Huige 325 pnt.; 3e prijs P. Bezemer 310 pnt.; 4e prijs J. A. 'Spruijt 240 pnt.; 5e prijs R. Ver- steege 125 pnt.; 6e prijs J. Nijsse jr., 70 pnt.; 7e prijs W. Versteege jr., 60 pnt.; 8e prijs M. Haerkens, 20 pnt.; 9e prijs J. Rijn. 10 pnt.; 10e prijs D. de Vos, 10 pnt. Aufo reed overstekende hond aan Toen de heer W. uit Brussel dezer da gen met een door hem bestuurde perso nenauto, over de Hulsterweg te Kloos- terzande passeerde, liep onverwachts 'n loslopende hond de weg over juist voor zijn auto. Het gevolg was, dat de hond werd aangereden en met een gebroken voorpoot op de weg bleef liggen. De hond bleek eigendom te zijn van de landbouwer K. Deze werd aansprakelijk gesteld voor de schade aan de auto toe gebracht. Een dierenarts verleende het gewonde dier de eerste hulp. rugkeer in Haamstede en de wederop bouw. De watersnood van 1953 en de gTOte ontwikkelingen daarna in de toe ristisch zo aantrekkelijke Westhoek van Schouwen-Duiveland. „Burgemeester Röell heeft ervoor ge zorgd, dat de gemeente hiervan steeds kon meeprofiteren. Zijn arbeid was steeds een grote stimulans". Veel waardering klonk in de woorden van loco-burgemeester Vis door over de wijze, waarop jhr. Röell de herindeling van gemeenten in 1961 heeft opgevan gen. „We kunnen met overtuiging stel len, dat hij de concentratie van gemeen ten soepel, met tact en zo veel mogelijk pijnloos heeft doen verlopen. Immers zijn belangstelling ging uit naar alle vijf kernen, naar de behoeften daar en de omstandigheden. Veel voorbereidend werk heeft hij hier nog verricht. Hij werkte plannen uit, waarop wij voort kunnen bouwen. Het streekplan, de uit breidingsplannen, de bouw van een nieuw raadhuis, het provinciale wegen net het had alles zijn bijzondere aan dacht". In zijn dank namens het gemeente bestuur betrok wethouder Vis ook mevrouw Röell, die Jmar man steeds tot een grote steun is geweest. In verband met het overlijden van bur gemeester Röell zijn het afgelopen weekeinde alle openbare activiteiten stilgelegd. De bioscoop was geslo ten, sportwedstrijden werden afge last. Morgenmiddag (woensdag) is de begrafenis. Om half twee gaat daaraan in de hervormde kerk een herdenking en een rouwdienst onder leiding van ds. L. Boer, de hervorm de predikant, vooraf. In het Hiltonhotel te Amsterdam heeft de heer W. Stemmer gisteren op zijn 70ste verjaardag van de burgemeester van Maastricht, jhr. mr. W. Michiels van Kessenich, vernomen dat hij be noemd is tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Stemmer, die reeds 45 jaar stenograaf is (systeem Pont) verzorgt met zijn bureau „W. Stemmer en Zoon N.V.) te Amsterdam de officiële handelingen van de provin ciale staten van Zeeland sedert 1917 en de verslagen van de gemeente raadsvergaderingen van Arnhem, Delft, Dordrecht, Eindhoven, Groningen, Haar lem, Hilversum, Maastricht, Rotterdam, Baarn en Renkum. Gedurende de oorlog heeft dt heer Stemmer de nieuwsberichten van de B.B.C. opgenomen en in een illegaal blad, dat in 1943 „De laatste ronde" werd genoemd, verspreid. Ook andere illegale bladen gebruikten Stemmers berichtgeving. De heer Stemmer is ondanks zijn leeftijd voorlopig niet voornemens de stenopen te laten rusten. Van Zeeuwse zijde werd de huldigings bijeenkomst bijgewoond door mr. Jan de Vries, chef van het kabinet van de commissaris der koningin in Zeeland. De 21-jarige Nederlandse schipper A. M. uit Terneuzen is maandag door de rechtbank in Antwerpen wegens het smokkelen van boter na*ar België veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes maanden en een boete van 850.000 Belgische franken (ongeveer 60.000 gulden), aldus meldt het A.N.P. In de lading zand in zijn schip had hij zes ton boter verstopt, die ech ter bij de grenscontrole door de Belgische douane werd ontdekt. M. werd het slachtoffer van de onlangs gehouden stiptheidsactie van de Belgi sche douane. De Terneuzenaar had daar iets over gelezen en had meteen de con clusie getrokken, dat het dan met de controle wel zo'n vaart niet zou lopen. Een volkomen verkeerde conclusie, zo bleek hem al spoedig, want de douaniers die aan boord kwamen, stelden een minu tieus onderzoek in, geheel in de lijn van de stiptheidsactie. Op het kruispunt Zeven-Triniteitstraat- Lindenlaan te Terneuzen werden maan dagmiddag twee personenauto's vrij zwaar beschadigd bij een botsing. De aanrijding ontstond, doordat de chauf feur R. K. uit Terneuzen geen voorrang verleende aan de van rechts komende auto van G. M. W., eveneens uit Ter neuzen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Zaterdagmorgen is op de hoek Buren- polderweg te Yerseke de 82-jarige L. K. door een brommer aangereden. Aanvan kelijk dacht men dat het nogal goed afliep. De man werd daarom met een auto naar het bejaardenhuis „Vrede- lust", waar hij inwonende is, gebracht. Nadat medische hulp was ingeroepen werd K naar een ziekenhuis te Goes overgebracht, alwaar bleek dat hij een heupfractuur had opgelopen. Het vormingscentrum „Hedenesse" te Cadzand organiseert op 18 en 19 oktober a.s. in hotel de Wielingen te Cadzand- Bad een conferentie voor leerkrachten van de Zeeuwse industrie- en landbouw- huishoudscholen. De bedoeling is om te komen tot een gesprek over de vorming van de huishoudschoolmeisjes. Hiertoe zal mej. C. Jonker, directrice van het vormingscentrum voor meisjes „De Vonk" een inleiding houden. ••manen De gemeenteraad van Sluis zal donderdagavond 12 september zijn oordeel moeten uitspreken over een verzoek van 63 winkel- houdende middenstanders om ver gunning tot het ophangen van in Z de handel gebrachte goederen aan I de buitenzijde van hun panden. Drie winkeliers deden reeds eer der een verzoek in deze geest aan b. en w„ maar het college meende hieraan zijn medewerking te moe- ten ontzeggen. Mede op grond daarvan heeft men zich thans tot de raad gericht, „in het belang van het toerisme en de grotere omzet van onze koopwaar", zo vermeldt het rekest. Z a In de volle Nieuwe Kerk te Middelburg werd zondagmorgen door de Hervormde Gemeente de startdienst gehouden voor het komende winterwerk. De jeugd was in grote getale vertegen woordigd door leden van de C.J.M.V., de hervormde kinderdiensten (West Hill en zondagsscholen), de zondagsschool van de vrijzinnig hervormden, de padvind- sters. De dienst werd geleid door de plaatse lijke predikanten ds. J. van Santen en ds. M. Enker. Tijdens deze dienst verlieten de jeugd groepen de Nieuwe Kerk en begaven deze zich naar de Koorkerk, alwaar ds. van Santen een bijbels verhaal hield. De heer J. den Hollander sprak daar een openingswoord, terwijl de heer Beye sloot. In de Nieuwe Kerk verzorgde Wika Jansen de sluiting. Hij wekte de jeugd op deel te nemen aan het op 28 september a.s. in de Margriethal te Utrecht te houden oecu menisch jeugdcongres van protestanten en rooms-katholieken, waartoe folders werden uitgereikt. Na afloop werd door de gezamenlijke medewerkers in het kerkewerk de kof fie gebruikt in „De Schakel". In het plantsoen aan de Lange Herenstraat te Schoondijke is maandag morgen een beeldhouw werk, ontworpen door de Zeeuwse kunstenaar Phi lip ten Klooster. Het is een beeltenis van een Zeeuws-Vlaams paard, (met ongecoupeerde staartvervaardigd naar een opdracht van het gemeentebestuur van Schoondijke. Het is be doeld als een dankbare herinnering aan het paard, waarvan met na me agrarisch Zeeuwsch- Vlaanderen zo bijzonder veel heeft te danken en dat nu langzamerhand aan het verdwijnen is. De beeltenis van het paard is vervaardigd van een stuk basalt-lava en is geplaatst op een sok kel vati oud-Belgisch keisteen. Hoewel de plaatsing een onofficieel karakter droeg, waren daarbij aanwezig burge meester J. C. Hoftijzer en ivethouder J. de Feij- ter. Het lid van de provinciale staten van Zeeland, de heer P. A. Eoels (p.v.d.a.) uit Sint-Maartensdijk, heeft het college van Ged. Staten een aantal vragen gesteld naar aanleiding van het besluit van een Schiedams bedrijf, zich na aanvan kelijke toezeggingen toch niet te vestigen op het eiland Tholen, als gevolg van het te lang uitblijven van de rijksgoedkeuring voor de bouw van een fabriek. Zoals wij vorige week reeds meldden heeft de kerngemeente Sint-Maartens dijk hiermee de eerste grote teleur stelling ondervonden sinds zij vijf jaar geleden in het regionale in dustrialisatiebeleid een belangrijke plaats kreeg toegewezen. Het betrof de technische handelsonder neming N.V. Vanandel te Schiedam, die optie had op een twee hectare groot stuk van het industrieterrein en die daarop een fabriek van 82'/2 bij 35 me ter wilde bouwen, waarin over twee jaar 70 arbeiders werk zouden hebben kunnen vinden. De heer Roels stelt daarover nu de vol gende vragen aan Gedeputeerde Staten: Hebben Gedeputeerde Staten kennis genomen van berichten in de pers, die vermelden dat de N.V. Vanan del te Schiedam besloten heeft zich te vestigen in de Randstad Holland om daar in een bestaand pand on- Bloemen, drank, gebakjes: alles wees er daar in het bovenhuis aan de Lange Geere te Middelburg op, dat er feest werd gevierd. En zo was het ook. Niet voor een simpele herdenking van een verjaardag, maar om even stil te staan bij het feit, dat een echtpaar gisteren precies zestig jaar getrouwd was. De feestelingen, dat waren de heer C. Jo- ziasse (84) en zijn drie jaar jongere vrouw W. Joz'asse-Leeman. Ze kregen veel bezoek op deze bijzonde re dag. Niet alleen waren er familieleden en kennissen op de diamanten bruiloft, maar ook burgemeester mr. J. Drijber en zijn echtgenote kwamen de echtelie den hun gelukwensen aanbieden. Tus sen de vele bloemstukken, kon men een fraaie fruitmand, de attentie van het gemeentebestuur, aantreffen. Mevrouw en meneer Joziasse, die vier kinderen, zeven kleinkinderen en een achterkleinkind hebben, zijn in Veere geboren en getrouwd. Zij wonen nu pre cies 58 jaar in Middelburg, waarvan 45 jaar in dezelfde woning, Lange Geere 46. De heer Joziasse oefende in Veere het beroep uit van landarbeider. Van 1905 tot 1919 was hij koetsier en later petroleumventer. Natuurlijk werden er op deze feestdag weer allerlei herinne ringen opgehaald. Op de foto burgemeester Drijber en de heer en mevrouw Joziasse. Ook de eni ge, vijftien maanden oude achterklein zoon Ronny moest op de foto. middellijk te beginnen met de pro- duktie van apparatuur voor plint en gasverwarming Is het G.S. bekend dat het gemeente bestuur van Sint Maartensdijk met een vooruitziende blik reeds nu langs het 25000 m2 grote terrein, bestemd voor de N.V. Vanandel te Schiedam, een sterkstroomkabel heeft laten leggen, omdat de N.V. Vanandel een abnormaal hoog ver mogen van 700 KVA in haar te bouwen fabriek wenste op te stellen en een latere aanleg veel duurder zou zijn geworden, terwijl nu dit ter rein in de toekomst waarschijnlijk voor andere bedrijven benut zal wor den, deze kabel voor deze komende bedrijven te zwaar zal blijken te zijn? Is het aan G.S. bekend dat dit be drijf veel haast had, omdat het zijn export naar Frankrijk, Duitsland en Engeland reeds voor een zeer groot deel had moeten stopzetten, en dat zelfs een aanvraag voor een ver gunning voor een noodgebouw door het betreffende departement werd geweigerd, hoewel de bouwmarkt op Tholen gunstig is te noemen, zodat dit bedrijf welhaast gedwongen was het bestaande pand in de Randstad aan te kopen? Is het aan G.S. bekend dat na de aankoop van dit bestaande pand in de Randstad plotseling door het mi nisterie van economische zaken kon worden meegedeeld dat in november a.s. de vergunning verleend zou worden Zijn G.S. met mij van oordeel, dat het feit dat de aanvrage tot rijks goedkeuring, die reeds op 6 decem ber 1962 werd verzonden en op 8 januari 1963 het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijverheid bereikte, gezien de grote urgentie voor dit bedrijf en voor de industrie kern Sint-Maartensdijk, met meer spoed behandeld had kunnen wor den? Zijn G.S. met mij van oordeel dat op deze wijze de te lange-afstands- pendel door de departementen in Den Haag, wellicht onbewust, meer wordt bevorderd dan tegengegaan en dat het zeer moeilijk wordt voor het opgroeiende geslacht, zoals de leerlingen van de gemeentelijke l.t.s. te Sint Maartensdijk, in de metaal vakken, in de onmiddellijke omge ving emplooi te vinden? Hebben G.S., die ongetwijfeld mijn ongerustheid delen, reeds stappen bij de ministers gedaan om te be vorderen dat in de toekomst ook minder grote vestigingen in kleinere industriekernen met meer spoed wor den behandeld en goedgekeurd, zo dat goede toekomst- en ontwikke lingsmogelijkheden in het vervolg niet meer verloren behoeven te gaan, een actief werkend gemeentebestuur en een zeer gewaardeerd E.T.I. niet meer tevergeefs alles doen wat mo gelijk is en kleinere industriekernen niet meer onnodig ernstige teleur stellingen behoeven te ondervinden Kunnen G.S. mededelen wat het re sultaat is geweest van dergelijke, in de vorige vraag genoemde, eventueel reeds gedane, stappen? Met in de hoofdrol de ex-televisie omroepster Karin Kraaykamp brengen de Goese Middenstands Vrouwen in de fruitweek een „zakenrevue". Voor de tweede maal en wel op woensdagavond 18 september in de „Prins van Oranje'. Recept: een flinke dosis fantasie. Acht tien bedrijven uit de Ganzestad verle nen er hun medewerking aan, zes meer dan vorig jaar toen deze vereniging van zakenvrouwen voor het eerst met een dergelijke „stunt" op de planken kwam. Er is in de afgelopen weken hard ge werkt. Nu aan de oorspronkelijke opzet nieuwe branches zijn toegevoegd, heeft de revue een breder karakter gekregen dan dat van de mode. Men zal er niet alleen kunnen zien hoe de jonge vrouw zich elegant en aantrekkelijk kan kle den, maar ook de kleuters zullen tot in de puntjes worden aangekleed voor een verjaardagsfeest. En daar komt dan nog van alles bij te pas: feestartikelen, trak taties. De bezoeksters en bezoekers aan deze „zakenrevue 1963" in Goes krijgen ook allerhande tips voor een wintervakantie mee. Sportartikelen, autoaccessoires en middelen voor huidverzorging zijn hier favoriet. „Wij gaan dansen" heet een ander num mer van de zakenrevue, waarin speciaal grammofoonplaten in de belangstellings sfeer van het publiek zullen worden ge schoven. Kantoormeubelen en levens middelen zullen worden gecombineerd in een onderdeeltje „pauze op 't kan toor". En dan zijn er nog vele goede wenken voor de bruid. Over japonnen, kapwerk en boeketten. Het spreekt vanzelf dat ook fruitfee Kitty Claeys en haar hofdames Nelleke Koster en Marleen de Jongh een stukje van deze Goese „zakenrevue" zullen bij wonen. De Middenstandsvrouwen Ver eniging zal het hoge gezelschap een charmant welkom bereiden. Onder meer met het vervolg van de presentatie, waarin men kleuters uit wandelen laat, kinderen naar school stuurt, tieners voor een examen laat slagen en hun eerste bal bereidt en ten slotte een echte bruiloft gaat vieren. Mannequins, organisatrices en Karin Kraavkamp beloven ieder een boeiende avond in de fruitweek. Het H.L.O.-diploma vierde graad werd behaald door de heer A. W. de Haas te Renesse. (Advertentie) Reumatiek TOGAL HELPT Griep TOG A L HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT Londen, zwaar bewolkt 17 gr. C. Brussel, zwaar bewolkt 17 gr. C. Luxemburg, zwaar bewolkt 15 gr. C. Parijs, zwaar bewolkt 18 gr. C„ Nice, onbewolkt 21 gr. C. München, geheel bewolkt 17 gr. C. Zürich, zwaar bewolkt 18 gr. C. Locarno, licht bewolkt 23 gr. C. Innsbruck, geheel bewolkt 17 gr. C. Rome, onbewolkt 25 gr. C. Madrid, onbewolkt 29 gr. C. Mallorca, onbewolkt 20 gr. C. I Zondag 29 september a.s. houdt de re gionale contactcommissie Zeeland van „Jeugd en Muziek" een Jeugd- en Mu ziekdag te Hulst. Om elf uur begint het programma met een openingswoord van de voorzitter van de R.C.C., de heer J. Lenstra. Het programma vermeldt onder meer een quiz over Hulst, een ex cursie door dit stadje, een recital voor twee vleugels door Miep van Luin en Ans Bouder en het optreden van het Antwerps jeugdorkest met koor. Verder is er samenzang en een gezellig samen zijn. MATIGE WIND. Opklaringen en slechts weinig of geen buien. Overwegend matige wind tussen west en zuid. Niet veel verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 11 september Zon op 6.06 onder 19.07 Maan op 23.46 onder 15.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2