REGERING-DIEM WORDT GEWIJZIGD Branden in Brazilië 250 doden Tito wil bemiddelen tussen Oost en West Zeeuwse ploegstrijd: alle factoren werkten PAS IN1964 NAAR Beraad in Washington over betrekkingen met Saigon Prinses Margriet Vriend van Rusland en Amerika" INDONESISCHE STUDENTEN KOMEN BLOEMENCORSO TROK DOOR AMSTERDAM Alvast invitatie voor Soekarno Doorgereden na dodelijk ongeluk Politiek incident bij begrafenis van Schuman PERSONENTREIN UIT RAILS - GEEN GEWONDEN Goed weer en prima grond in Wilhelminapolder In 1964 VU F LING IN VENEZUELA WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Eindelijk ovaties voor Feijenoord Overleg in V.S. Geen steun Wellicht in herfst ontmoeting met Kennedy Generaal Vanuxem werd vrijgesproken OMROEPEN STELLEN VOORWAARDEN VOOR 'LENDEN OP TWEEDE NET C. DE JAGER EN H. ARDON KAMPIOEN Meevaller Het bezoek van Indonesische stu denten aan ons land gaat voorlopig niet door. Het is uitgesteld tot de zomer van het volgend jaar. Dit nieuws bracht mr. J. N. Schol ten, leider van de groep Nederland se studenten die zojuist een reis van 5 weken door Indonesië heeft gemaakt, zaterdagmiddag bij zijn terugkomst uit Djakarta mee naar Schiphol. Aanleiding tot het uitstel zijn de Ga- nefospelen die in november in Indonesië worden gehouden voor deelnemers uit alle nog jonge, nieuwe landen ter we reld. Volgens mr. Scholten zijn het vooral ook de Indonesische studenten organisaties die zich met de voorberei dingen van dit eerste Ganefo sporteve nement bezighouden. Daardoor blijft voor een uitgebreid bezoek aan Neder land niet voldoende gelegenheid over. Mr. J. H. Scholten was goed te spreken over president Soekarno: „Ik vind hem werkelijk een groot politicus, iemand die kans ziet in 18 jaar tijds het land zo bij elkaar te krijgen". Van harte hoopte mr. Scholten, dat de president voor een officieel bezoek aan Nederland zou worden uitgenodigd. Achter de schermen was over zo'n be zoek in Djakarta wel van gedachten ge wisseld, doch nadere mededelingen daarover wenste mr. Scholten niet te verstrekken, „Wel hebben wij Soekar no uitgenodigd om als hij eenmaal in Nederland is, voor de studenten een rede uit te spreken over Aziatisch na tionalisme". „Denkt U dan dat dat bezoek inder daad reeds in het gezicht komt?" Mr. Scholten lachte ietwat myste rieus, waarna hij antwoordde: „Ik zou het erg prettig vinden als de president in de loop van 1964 naar Nederland zou komen". Langdurig ondervroegen de journalis ten mr. Scholten voorts over enkele uitspraken, die hij volgens het Indone sische persbureau Antara op officiële gelegenheden zou hebben gedaan. Daar op las mr. Scholten van een papier een tekst voor, die hij naar hij zei letterlijk had gebezigd. Deze tekst luidde: „De Nederlandse studentendelegatie is van mening dat de meermalen naar voren gebrachte kwestie van een plebisciet op Irian Barat thans niet zo belangrijk is. Zij. is er voorts zeker van dat de ver houding tussen Irian Barat en geheel Indonesië zo zal zijn dat de nog han gende kwesties zich harmonieus zullen oplossen". Ten aanzien van Brits Noord-Borneo had hij naar hij verklaarde slechts de wens uitgesproken, „dat het volk van Noord-Kalimantan in vrede en vrijheid zal mogen leven". Foto: mr. J. N. Scholten rechtsuit Indonesië op Schiphol teruggekeerd. De politie te Lieshout heeft gistermor gen om half zeven de 32-jarige metse laar L. D. uit Nunen aangehouden, die na een dodelijk ongeluk te hebben ver oorzaakt met zijn auto naar huis was gereden, zonder zich om het slachtoffer te bekommeren. Het slachtoffer was de 18-jarige A. van den Heuvel uit Gerwen (gemeente Nuenen). Van den Heuvel fietste, zo is uit de re constructie gebleken om ongeveer tien minuten voor middernacht op de provin ciale weg Molenheide van Lieshout naar Nuenen, toen hij door een achteropko mende auto werd gegrepen. Tien minu ten later werd hij door passanten dood aangetroffen. De automobilist was zaterdagavond uit geweest en had het een en ander ge dronken. Hij keerde tegen middernacht huiswaarts met zijn plaatsgenoot en vriend F. H. van G. Een 35-jarige vrouw in Maracaibo heeft zaterdag het leven geschon ken aan een vijf ling. Volgens de laatste berichten is de toestand van de pasgeborenen, allen jongens, bevredigend. De begrafenis van de Franse oud-pre mier Robert Schuman is zaterdag door vijf oud-premiers van Frankrijk bijge woond, te weten Antoine Pinay, Guy Mollet, Pierre Pflimlin, René Mayer en René Pleven. Zij lieten echter weten verhinderd te zijn deel te nemen aan de lunch, die na de begrafenis werd aangeboden door de officiële vertegen woordiger van de Franse regering, mi nister van staat Louis Joxe. Volgens het onafhankelijke blad Le Monde geldt het een afspraak tussen de vijf. Zij zouden er ontstemd over zijn, dat Jean Monnet. een van de pioniers van een verenigd Europa, niet was uit genodigd. Monnet staat een nauw ver bonden Europa voor, in tegenstelling tot de Franse regering, die voorstander is van een „Europa der vaderlanden", waarin elk land zijn soevereiniteit ten volle behoudt. Het stoffelijk overschot van Schuman is voorlopig bijgezet in zijn geboorte dorp Sey-Chazelles. Vrienden hebben besloten geld bijeen te brengen voor een mausoleum op een heuvel aan de Rijn. 206e jaargang - no. 211 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: P. van de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 61, tel. 3841 (b.g.g red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; TerneuzenArsenaalstraat 2, tel. 2911: Zlerikzeered. tel. 2425. adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. f 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). .Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Maandag 9 september '63 Pagina 3 President Ngo Dinh Diem van Zuid-Vietnam en zijn broer en voornaamste adviseur Ngo Dinh Nhoe werken aan een belang rijke reorganisatie van de regering, zo is gisteren in welingelichte kringen in Saigon vernomen. De waarnemend stafchef, generaal-majoor Tran Von Don, zou onderminister van defensie worden, onder president Ngo Dinh Diem die zelf aan het hoofd van de landsverdediging staat. Deze wijziging zou enerzijds ten doel hebben, een genoegen te doen aan de V.S. die reeds lang op een reorganisatie in Saigon aandringen. Anderzijds zouden de president en zijn broer het bewind willen versterken door de strijdkrachten meer invloed te geven. Generaal Tran Von Don zou in de plaats komen van Ngoejen Dlnli Thoean die overigens wel staatssecretaris bij het bureau van de president zou blijven. Een andere zeer machtige figuur, de minis ter van binnenlandse zaken Boei Van Loeong, zou op zijn post blijven. De 46-jarige generaal Tran Von Don is in Frankrijk geboren en opgeleid. Hij heeft ook een cursus in de V.S. gevolgd. In Saigon hadden de politie en militai ren zondag strenge voorzorgsmaatrege len genomen naar aanleiding van de stu dentenstakingen op zaterdag. Van de verscheidene honderden jongeren die toen werden aangehouden werden velen na korte tijd op vrije voeten gesteld. Uit welingelichte kringen in Wash ington is gisteren vernomen dat de Amerikaanse regering op het ogen blik een intensieve studie maakt van haar betrekkingen met Zuid-Viet nam, ook op het gebied van econo mie en militaire bijstand, ten einde regeringshervormingen in Saigon te bevorderen. In Amerikaanse regeringskringen acht men een catastrofale ontwikkeling in Zuid-Vietnam onvermijdelijk, tenzij grondige wijzigingen worden aange bracht in de politiek van de Zuidviet- namese regering. In genoemde kringen is men van de overtuiging dat het Zuidvietnamese volk op de duur geen steun meer zal geven aan een regering die onderdrukkings maatregelen toepast. Ook menen ze dat het Amerikaanse volk en het congres op de lange duur niet zullen goedvinden dat veertienduizend Amerikaanse solda ten in Zuid-Vietnam worden gehand haafd en anderhalf miljoen dollar per dag wordt geïnvesteerd in een land dat openlijk beginselen schendt die in Ame rika hooggehouden worden. Gekleed in een lichte mantel en met een blauw doekje om het hoofd is prin ses Margriet gisterochtend van Schiphol naar Rome vertrokken. Prinses Margriet zal in Porto Ercole het vakantieverblijf van het konink lijke gezin in Italië haar grootmoe der, prinses Armgard, enige lagen ge zelschap houden. Als gevolg van een drie dagen ge leden in koffiestreken in de Brazi liaanse staat Parana begonnen brand, zijn al ruim 250 mensen om het leven gekomen, zijn er 250.000 dakloos geworden, en is voor niet te schatten bedragen schade aan ilantages aangericht. Tot nu toe zijn 73 doden geborgen. Art sen en verpleegsters werken in haastig opgezette veldhospitalen aan het verzor gen van gewonden. De betrokken streken worden vandaag bezocht door de president van Brazilië, Joao Goulart. Vanuit Sao Paulo, Guana- bara en Rio Grande do Sul wordt brand- blusmateriaal overgebracht naar de ta melijk grote stad Comboinhas, een kof- fiemarkt, die door het vuur met vernie tiging wordt bedreigd. Vliegtuigen zul len vanuit de hoofdstad van Parana', Curitiba, naar Comboinhas worden ge stuurd om te helpen bij de evacuatie van de bevolking. President Goulart heeft aan de getrof fen streken al een noodbedrag van 1 miljoen dollar toegezegd. Andere Brazi liaanse staten sturen voedsel en medi camenten naar Parana', na een oproep van de gouverneur van de staat, Ney Braga. Een groot aantal dorpen is een prooi van de vlammen geworden en in twee dorpen is tyfus uitgebroken. Inmiddels breiden de branden zich steeds meer uit. Een gebied van om streeks 800 km2 is reeds verwoest, ter wijl het vuur nog steeds voortraast met een snelheid van 48 km per uur. Dit portret van koningin Juliana, geschilderd door Sierk Scnröder in Wassenaarzal een plaats krijgen in de ontvangstzaal van het gouverne mentshuis in Willemstad, de zetel van gouverneur mr. N. Debrot. Het doek van 1,90 bij 1,20 m. zal op 30 november, de dag van de herrijzenis van de Nederlandse staat, worden aangeboden door de Junior Kamer van Curaqao, een organisatie vanv jonge mannen, werkzaam in het bedrijfs leven. De gelden voor dit schilderij, zijn verkregen via intekenlijsten en uit de opbrengst van een expositie van kleurenfoto's door „Pool 25" ge maakt tijdens de viering van het zilveren jubileum van het koninklijk paar. Volgens betrouwbare kringen in de Joegoslavische hoofdstad Belgra do, is president Tito voornemens in oktober president Kennedy te ontmoeten en hem zijn goede diensten als bemiddelaar tussen oost en west aan te bieden. Volgens genoemde kringen voelt Titot zich de aangewezen man om, als vriend van de Sowjet-Unie zo wel als van de Verenigde Staten, bemiddelend tussen beiden op te treden. len bij de bevordering van het we derzijds begrip tussen de Sowjet- Unie en bondgenoten enerzijds, en Verenigde Staten en bondgenoten an derzijds. Of Tito van zijn ontmoeting met Ken nedy gebruik zal maken om meer hulp voor zijn land te krijgen Joego-Sla- vië is geschrapt van de lijst van voor- keurslanden in Washington is niet bekend. Joego-Slavië hing in het re cente verleden voor een groot deel van Amerikaanse bijstand af, maar kan nu weinig meer verwachten dan de 50 mil joen dollar die Kennedy heeft toege zegd voor de wederopbouw van Skopje. „In ruil" zou Tito president Kennedy „inlichtingen uit de eerste hand" over de kloof tussen de Sowjet-Unie en de Chinese Volksrepubliek willen geven. MR. J. N. SCHOLTEN OP SCHIPHOL Duizenden toeschouwers hebben za terdag genoten van het bloemen corso „Parels van Aalsmeer". Op ie foto de praalwagen „Bloemen markt" ter hoogte van de Dam in Amsterdam. urWWWWVWVIA/WWWWtAAAIlMWWVWVWWlfVWWWIMfWUMi' De berichten uit Belgrado haken in op berichten uit Washington, volgens welke een ontmoeting tussen Kennedy en Ti to zeker is, wanneer laatstgenoemde tussen vijftien en twintig oktober naar New York komt ter bijwoning van de Door het recente bezoek van pre mier Kroesjtsjew aan Joego-Slavië, aldus de betrouwbare kringen in Bel grado, zijn de moeilijkheden tussen de Sowjet-Unie en Joego-Slavië uit de weg geruimd. Het bezoek heeft Joego-Slavië geen centimeter gekost van zijn politiek van neutraliteit naar Oost en West, zodat president Tito de banden met beide blokken solide en onafhankelijk genoeg vindt om een bemiddelende rol te gaan spe- Het op een na laatste rijtuig van de personentrein naar Arnhem is gister middag om half twee bij het verlaten van het station Utrecht op een wissel ontspoord. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. De materiële schade bleef beperkt dank zij de nog geringe snelheid van de trein. De twee achterste rijtuigen wer den losgekoppeld. Nadat de reizigers uit deze rijtuigen in het voorste gedeelte waren overgestapt, kon de trein na twintig minuten weer vertrekken. Het ontspoorde rijtuig stond tegen half vier weer op de rails. De 59-jarige Franse generaal Paul Vanuxem, die in Parijs heeft terechtge staan op beschuldiging van samenzwe ring tegen de staat, is zaterdag vrijge sproken. De openbare aanklager had gesteld, dat Vanuxem, die plaatsvervangend bevel hebber van de Franse strijdkrachten in West-Duitsland is geweest, niemand anders is dan een zekere „Verdun" de leider van de O.A.S. - de organisatie van het geheime leger in Frankrijk zelf. Uit deze foto blijkt hoe radicaal het opruimingswerk geschiedt en hoe minutieus het terrein wordt af gezocht in het Zwitserse plaatsje Dürrenasch na de ramp met de Caravelle. Bij elk onderdeeltje, dat wordt gevonden, kan misschien de oorzaak van de ramp schuilen. riWWVVWtfUWVVWWWWI/VWWVVWWVWWVWWV/VW (Van een verslaggever) Er zijn tal van harde noten gekraakt tijdens de najaarsvergadering van de VARA-verenigingsraad zaterdag in Hil versum. Ernstige kritiek uitten zowel voorzitter mr. J. A. W. Burger als de voor resp. radio- en televisieprogram ma's verantwoordelijke hoofdbestuurs leden J. B. Broeksz en J. IV. Rengelink. Kritiek aan het adres van de financiële „pressure groups", die blijven ijveren voor de invoering van de commerciële televisie, kritiek op een deel van de Ne derlandse pers, die deze activiteiten steunt, op de vorige en huidige regering en niet in het laatst op de houding van informateur prof. Romme, die verweten werd, dat hij de uitspraak van het par lement zowel als die van de kiezers ne geerde, toen hij tijdens zijn formatiepo ging opnieuw de kwestie van de com merciële televisie ter sprake bracht. De heer Broeksz drong bij de regering aan op spoed bij het bekend maken van de plannen met het tweede t.v.-net vol gend jaar oktober en het derde radionet ongeveer te zelföer tijd. De heer Rengelink vroeg snelle beslis singen van de regering over de voor waarden .waaronder de N.T.S. voorlopig het tweede televisienet mag verzorgen. Hij stelde een drietal voorwaarden: de tijdsduur moet redelijk zijn (negen maanden bijvoorbeeld is onaanvaard baar). De omroepverenigingen moeten vrij zijn in hun programmakeuze (geen eisen t.a.v. het overnemen van buiten landse programma's). Er moet tenmin ste 17% uur zendtijd op het tweede net komen. Wordt aan die voorwaarden niet voldaan, dan zeggen omroepverenigin gen en N.T.S. „neen" tot de regering. ZELDEN heeft het de deelnemers aan het Zeeuws ploegkampioen- schap zo meegezeten als zaterdag in WilhelminadorpHet verwach te doorweekte, soppende terrein, bleek er tot verbazing van velen, verrassend goed bij te liggen, ter wijl dreigende duistere regenwol ken op de wedstrijddag als bij to verslag waren verdwenen. Een mild zonnetje begunstigde deze kampioenswedstrijden, die twee Zeeuwse titels opleverdenKees de Jager uit Killand-Buth eerste bij de rondgaande ploegen en de Kloe- tinger H. Ardon eerst in zijn cate gorie, de wenteltrekkerploegen. Voor De Jager was er de „Zilveren Ploeg", de trofee voor de winnaar in de categorie met de oudste rech ten en voor Ardon een fraaie wis selbeker. Van de dertig ingeschreven ploegers lie ten er negen verstek gaan. Zij hadden daarvoor een goede reden: want velen hebben de zonnige en droge zaterdag be nut om de restanten van de oogst binnen te halen. Hier won de maaidorser het van de ploeg. Zo kon het dan ook ge beuren, dat de paardenliefhebbers niet aan hun trek kwamen: voor het eerst ontbraken de koudbloeden op de pro vinciale wedstrijden. Van de drie inge schreven ploegen lieten er twee verstek gaan, zodat de organisatoren besloten ook de derde man niet te laten starten. Aan de start kwamen nu 7 „rondgaande ploegers" vier waren er niet opgeko men en een dubbel aantal vventeltrek- kerploegers. In deze laatste categorie bleven twee deelnemers thuis. De grootste meevaller zaterdagmid dag was naast het zomerse weer de gesteldheid van de grond. Het per ceel in de Wilhelminapolder, waarop werd geploegd een tarwestoppel- veld lag er uitstekend bij. Welis waar stonden aan de kanten plassen, maar om te ploegen was de grond beslist niet te nat. Niet alleen de ploegers, maar ook vele bezoekers in hoofdzaak landbouwers ston den daar versteld over. Dat is op me nige akker anders op dit ogenblik. De jury was van oordeel, dat vrij be hoorlijk werk was geleverd Natuurlijk was het niet zo, dat de wedstrijd een „makje" zou zij voor de ploegers. Verre van dat zelfs. Het stoppelland stelde nog altijd hoge eisen aan ploeger en tractor. Maar menig boerenzoon of landarbei der zal onder slechtere omstandigheden het land hebben bewerkt. Toch vielen er zaterdag enkele „slachtoffers". Dat waren de ploegers, die niet met de juiste combinatie in het veld kwamen. Ook de afstelling liet hier en daar te wensen over, zodat men soms trekkers in actie zag, waarvan de wielen tevergeefs naar houvast zochten in de vette klei. En een enkele keer zag men een tractor enkele decimeters steigeren als gevolg van het slippen der wielen. Bij een enkele ploe ger vond ook weieens een fraai getrok ken voor vroegtijdig zijn einde, maar dat (Zie slot pag. 2 kol. 6)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1