I gMgMp Hngpwij Rechtbank Middelburg behandelde drie dodelijke ongevallen BSSSS-* Eind augustus ruim 650 Zeeuwse werkzoekenden Financiële berichten 14 16 17 GEEN „CENTRALE ADMINISTRATIE TEXTIEL" MEER IN ENSCHEDE Echtgenote burgemeester Vlissingen overleed aan opgelopen verwondingen JUBILEUM VAN ZEEVAARTSCHOOL BESLOTEN MET FEESTAVOND Gemeentesecretaris Axel naar Perzië PLAATS EN TAAK VRIJZINNIG PROTESTANTISME IN OECUMENE Schouten won eerste etappe Ronde Uselmeer OOSTBURGER VERLEENDE GEEN VOORRANG Melckenbeek nam leiding over van Peter Post in Noord-Frankrijk gebruiks goederen W 9 11 Verklaringen Moeilijk waarneembaar Hoger beroep FIRATO VERWACHT JAPANSE PRIMEUR RECORDER VOOR T.V.-BEELD EN GELUID Veel belangstelling voor receptie Wereldomroep toonde ook interesse lil ook in Nederland Het inter nationaal beproefde tabaks- ontwenningsmiddel Bevangen Flits w C. L. Martinet veertig jaar in gemeenteraad van Sint-Jansteen Schoondijke eert het paard Wielerwedstrijd voor nieuwelingen te Aardenburg VOORLICHTING OVER GEMEENTEHUISHOUDING IN DIENST VAN V.N. COMBINATIE KON HET NIET BOLWERKEN COMPUTERS NOG NIET VOLLEDIG GEACCEPTEERD DOOR DE INDUSTRIE Klantenverlies Prof. dr. C. Bieeker: Vereniging van vrijzinnig hervormden vijftig jaar Geringe daling vergeleken met juli PLAATSING JONGEREN, BEGIN VAN DE OOGST Landelijk Vraag Gereformeerde synode stelt onderzoek in naar plaats van vrouw in de kerk ATLETIEKWEDSTRIJDEN IN TERNEUZEN Lagere winst Ngombezi in 1962 Directeur van de Oost-Borneo-Mij naar Indonesië ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 u I maandag september woensdag september zaterdag september I Geopend van 9-17 uur Zondag gesloten Toegang f 3.-I r maandag september r*:.V. ..•■■•X; Vj s I dinsdag september „Het verkeer in Nederland eist veel slachtoffers. Toch zouden er heel wat minder ongelukken gebeuren, als de weggebruikers beter uitke ken. Deze beide gevallen hadden zeker voorkomen kunnen worden bij een grotere oplettendheid". Tot deze conclusie kwam de officier van justitie mr. A. W. Rosingh bij de behandeling van twee dodelijke onge vallen, die vrijdagmorgen de aandacht vroegen van de leden van de arrondissementsrechtbank te Middelburg. Het eerste ongeval met tragische afloop, betrof de botsing, die op vrijdag 7 juni te Cadzand- Potjes plaatsvond tussen de auto van burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen en een personenauto, die werd bestuurd door de leraar J. B. uit Oostburg. Bij deze botsing werden mevrouw Kolff, die de auto bestuurde en de echtgenote van de heer B. gewond. De echtgenote van de burgemeester van Vlissingen bezweek twee dagen later aan de op gelopen verwondingen. Het ongeluk gebeurde, doordat de Oost burger bij de kruising van wegen Bres- kens-SIuis en Zuidzande-Cadzand geen voorrang verleende aan de bestuurster van de andere auto, die op de voorrangs- weg BreskensySluis in de richting Sluis reed. Tegen B. werd veertien dagen cel straf geëist. „Waaraan wijt U nu het ongeval", vroeg mr. B. S. Sieperda, de president van de rechtbank aan B., die voor dit verkeers delict terecht stond. „Het kruispunt is goed te overzien. Er stonden enkele boompjes, maar geen huizen dus het uit zicht was niet belemmerd. Bovendien was het goed weer, want U ging naar het strand". „Ik heb er al dikwijls over nagedacht wat het geweest zou kunnen zijn", zei verdachte, die verklaarde dat hij de wa gen helemaal niet gezien had. „En toch heb ik minstens drie keer naar beide kanten gekeken." De officier van justitie voerde aan, dat uit de verklaringen van de echtgenote van B., die toen het ongeluk gebeurde naast haar man in de wagen zat, wel een auto had zien aankomen. Mr. Ro singh kon zich niet voorstellen hoe het mogelijk is geweest, dat verdachte de wagen niet heeft zien naderen, terwjjl het uitzicht onbelemmerd was. „Helaas gebeuren er tegenwoordig va ker van dit soort ongelukken, waarbij men zich afvraagt hoe het komt dat iemand niets heeft waargenomen." Hij meende, dat hier van een ogenblik van onpplettendheid sprake is geweest, die voor de bestuurster van de andere auto echter fataal werd. Ook merkte hij op, dat de snelheid waarmee B. een der gelijke kruising had genaderd met een vaart van meer dan zestig kilome ter bepaald te hoog was. Mr. Roosingh eiste een gevangenisstraf van veertien dagen en inhouding van het rijbewijs voor de tijd van een jaar. Mr. F. W. Adriaanse voerde als ver dediger van de Oostburger aan, dat de lichtblauwe auto van de burge meester van Vlissingen midden op de dag een moeilijk waarneembaar ob ject moet zijn geweest. Ook was hij van mening, dat de gekartelde hori zon gevormd door de boomkruinen een van de oorzaken is, waardoor dit „beruchte" kruispunt een bijzonder moeilijk overzichtelijk geval is. „Dat blijkt uit de frequentie van de on gevallen hier", zo zei de verdediger. Hij vroeg de president van de rechtbank B. een voorwaardelijke straf en een geld boete op te leggen en tevens om het rij bewijs voorwaardelijk in te trekken. De rechtbank zal woensdag over een week uitspraak doen. De Bergen op Zoomse aannemer P. H. moest terecht staan omdat hij de ver oorzaker was van een dodelijk ongeval op de weg tussen Tholen en St.-Anna- land. Met zijn personenauto was hij op 6 juni op de kruising Bram Groenew'ege- weg, Paasdijk, Zwarteweg en Enge- laarsdijk op 'een bus met Thoolse arbei ders gebotst. Een naast de Bergenaar gezeten stadgenoot, de 40-jarige hoofdagent van gemeentepolitie, A. H. werd bij de autobotsing op slag gedood. De bestuurder zelf moest in levensge vaarlijke toestand naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom worden overgebracht. Van het hele ongeluk wist de aannemer zich niets meer te herinneren. De officier vond, dat onomstotelijk was komen vast te staan, dat verdachte de bus helemaal niet had opgerjieikt. Hij was met onverminderde snelheid het volkomen overzichtelijke kruisingsvlak opgereden. Voor dit verkeersdelict eiste mr. Rosingh een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van twee weken eii 1 jaar ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen. niet iets dat veel meer binnen zjjn ge zichtskring lag. Volgens hem had de vertegenwoordiger het kind dat op een drafje kwam aan gelopen op ruime afstand kunnen en moeten zien. Mevrouw T. B.H. uit Terneuzen, die het ongeluk had zien ge beuren, zei dat de snelheid waarmee de vertegenwoordiger had gereden, niet groot was geweest. „Ze rijden hier wel harder". Mr. Andreae achtte het voorval niet zodanig crimineel om een onvoor waardelijke gevangenisstraf te eisen. Zelfs een voorwaardelijke straf vond hij te zwaar. Hij kwam tot de eis van een geldboete van 200.en daarnaast tot een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid ge durende zes maanden met een proef tijd van twee jaar. De verdediger, mr. J. F. C. van Deinse zei in een uitvoerige pleidooi, dat de auto mobilist in een noodsituatie was geko men. Verdachte had volgens hem in principe op de voorrangsweg geen kin deren hoeven te verwachten. „Men kan niet eisen, dat V. het kindje moet heb ben zien lopen. We zouden onze auto wel thuis kunnen laten als we links en rechts zouden moeten speuren of er niet een kind is. dat de voorrangsweg op kan komen. Dat zou te ver gaan". Hij meen de, dat verdachte in niet voldoende mate verwijt kan worden gemaakt. Uitspraak volgt woensdag over een week. De veearts A. W. B. uit Ermelo tekende hoger beroep aan tegen een vonnis van de kantonrechter te Terneuzen, die hem had veroordeeld omdat hjj bij het naar links afslaan te Hoek op 30 augustus van het vorig jaar geen richting had aangegeven en de doorgang naast zich niet had vrijgelaten, waardoor een tege moetkomende auto nog net tegen het achterstuk van de wagen van B. was opgereden. Een en ander had flinke ma teriële schade tot gevolg. „Ik geef altijd richting aan", verklaarde verdachte. „Ja", zei mr. Sieperda, „dat gaat net als met een portemonnee, die je op zak steekt. Duizend keer gaat het goed en een keer vergeet je hem mee te nemen". De als getuige gehoorde lood gieter W. P. W. uit Hoek, zei, dat ver dachte „absoluut geen richting had aan gegeven". Het was de officier opgevallen, dat de veearts bij de behandeling van de zaak voor de kantonrechter de verklaringen van de getuige niet had betwist. Vrijdag ging dat anders. Zo „anders" zelfs, dat mr Rosingh opmerkte: „U moet zich niet zo opwinden". De officier kwam tot be vestiging van het vonnis van de kanton rechter en vorderde voor het eerste feit een geldboete van 25,en voor het tweede feit een geldboete van 125, De raadsman, mr. W. K. Dieleman, be toogde dat de andere automobilist de wagen van de veearts best had kunnen ontwijken. De weg is zeven meter breed, dus had de andere auto volgens de ver dediger nog op het eigen weggedeelte de wagen van verdachte kunnen passeren. Hij vroeg vrijspraak in het tweede ge val. Ook in deze zaak zal de rechtbank woensdag over een week uitspraak doen. (Van een onzer verslaggevers) In de rubriek „technisch speel goed voor volwassenen" is naast de bandrecorder nu de beeld-band recorder voor amateurs versche nen. Door een importeur van Ja panse apparatuur wordt hard ge werkt om het apparaat als pri meur te brengen op de Firato, die a.s. vrijdag te Amsterdam wordt geopend. Tot dusver is dergelijke appara tuur in Japan en de Verenigde Staten op de markt verschenen. Naar wij vernemen is ook een fa briek in Engeland klaar voor de produktie. Ook bij Philips, zo vernemen wij in Eindhoven, is een beeldband recorder voor amateurs in ontwik keling. Men spreekt er echter met klem tegen, dat plannen zouden bestaan om er al mee op de Fira to te verschijnen. Men kan het apparaat koppelen aan het eigen t.v.-toestel en ter wijl men kijkt en luistert, beeld en geluid vastleggen. Men kan de band later weer op het eigen t.v.- apparaat afspelen. De Japanse recorder zal, naar wij vernemen, voor een prijs die va rieert van vijf- tot zesduizend gul den op de markt komen. Men heeft dan echter een universeel toestel. De schouwburgzaal van het Vlissingse „Scheldekwartier" was vrijdagavond tot de laatste plaats bezet met oud-leerlin gen van de „De Ruyterschool" en hun dames, die samen met een groot aantal genodigden enige genoeglijke uren be leefden aan de opvoering van het blij spel „Lieve schim" door het Amstel To neel. Deze toneelvoorstelling werd gege ven in het kader van de feestelijkheden ter gelegenheid van het zestigjarig be staan van de zeevaartschool. Schrijver Jacques Duval had in het stuk, dat door Elsa den Tartog werd vertaald, de nodige complicaties verwerkt. Deze verwikkelingen zorgden er mede voor, dat het een amusante vertoning werd. Figuren als Jos Manche in de rol van Patrice en Mimi Kok als Olga Voise droegen daar het hunne toe bi]. Verder werden redelijke creaties op de planken gezet door Riny Blaaser, Wilma van Klaveren, Floor Koen en Cor Mens. Het uitgebreide gezelschap hield na afloop van de voorstelling de kantine nog ge ruime tijd bezet, want daar werd tot ver na middernacht gelegenheid gegeven om Advertentie De verdediger van de aannemer, mr. M. van Ginneken vroeg zich af of verdach te die op die warme dag mei zijn vriend H. was gaan vissen mogelijk door de warmte bevangen zou kunnen zijn. Hij zei voorts door de eis zeer ge choqueerd te zijn. Volgens mr. Van Ginneken was zijn cliënt niet schuldig aan de dood van zijn vriend. „Er kunnen heel andere oorza ken zijn dan alleen onoplettendheid", zo zei hij. Volgens hem zou hier nimmer een onvoorwaardelijke gevangenisstraf op zijn plaats zijn. Uitspraak volgt woensdag over een week. „Hier is grovelijk onoplettend en on achtzaam gereden. Daarbij heeft ver dachte een grote fout gemaakt, die hem dient te worden aangerekend", aldus sprak de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, in de zaak tegen de vertegen- woord'ger G. P. V. uit Axel, die op 8 mei als bestuurder van een personen auto in de Axelsestraat te Terneuzen een vierjarig jongetje had aangereden, waarbij het knaapje op slag werd ge dood. „Ik zag een flits, tegelijkertijd remde ik en meteen daarop hoorde ik een klap", zo beschreef de verdachte het ongeluk. Voorts vertelde hij, dat hij een ogenblik van tevoren nog naar een snelheidscon trole had gekeken. De officier vond het vreemd, dat deze snelheidscontrole wél de aandacht van V. had getrokken en wsm, De meest verstokte roker binnen 30 dagen „rokeraf"; moeiteloos, afdoende, zon der risico. 'Spaar uw gezondheid en uw geld, NICOCURE helpt U binnen enkele weken van uw rook gewoonte af. Gegarandeerd, want NICOCURE betaalt U de volledige prijs van de kuur- verpakking terug als U er geen baat bij zoudt vinden. Vraag vandaag nog vrijblij vend inlichtingen. ANTI TOBACCO INTERNATIONAL POSTBUS 506 BREDA (HOLLAND) E2/*MKJ Zend mi' seheel vrijblijvend in- IT? X lichtingen over uw tabaksont wenningskuur NICOCURE. Ik P2C verplicht mij hiermee tot niets. NAAM ADRES WOONPLAATS op muziek van het kwartet Stokman een dansje te maken, een mogelijkheid waarvan gretig gebruik werd gemaakt. In de loop van de dag hadden de vele honderden reünisten hun schreden al naar de zeevaartschool gericht om daar de uitvoerige tentoonstelling te zien. Bovendien werd daar van 's ochtends tien uur tot 's middags vijf uur een receptie gehouden. Deze receptie werd onder meer bezocht door de Indonesische ambassadeur in Zwitserland, de heer Mohammed Na- zir, een oud-leerling van de „De Ruy terschool", door burgemeester mr. B. Kolff en gemeente-secretaris J. W. Peters van Vlissingen, alsmede door vertegenwoordigers uit het bedrijfsle ven, scheepvaartbedrijven en vanzelf sprekend door honderden oud-leerlin- gen. Deze oud-leerlingen begroetten vooral mevrouw S. E. Bel-Holthui- zen, die lange tijd aan de school ver bonden was, met enthousiasme. Zelfs de Wereldomroep toonde belang stelling voor dit jubileum. De heer J. C. But, voorzitter van de vereniging van oud-leerlingen, hield voor deze omroep een toespraak, waarbij hij een overzicht gaf van de geschiedenis van de school en van de vereniging van oud-leerlingen. Na afloop van de raadsvergadering van de gemeente Sint-Jansteen heeft de voorzitter, mr. J. I. M. Heuser vrijdag avond het feit herdacht, dat de heer C. L. Martinet veertig jaar onafgebroken lid is van de raad. Vier september 1923 kwam hij als jongste raadslid; momenteel is hij het oudste raadslid. Spreker stelde de heer Martinet een voorbeeld voor de overige raadsleden. Zijn bezonnenheid en doordachtzaam- héid waren steeds bewonderenswaardig. Namens de gemeente overhandigde de burgemeester hem een tegelplastiek. Ook mevrouw Martinet werd in de hul de betrokken. Namens de raadsleden overhandigde het jongste raadslid, de heer G. L. Engels de jubilaris een vaas met bloemen. Namens de familie sprak de oudste zoon van de heer Martinet een dankwoord. Hij sprak de wens uit, dat zijn vader nog vele jaren als raadslid van een zelf standige gemeente Sint-Jansteen zou mogen fungeren. Het door de kunstenaar Ten Klooster uit Veere in opdracht van het gemeente bestuur Schoondijke gebeeldhouwde paard is gereedgekomen en zal a.s. maandagmorgen op zijn plaats worden gezet. Het beeld heeft een plaats toebe dacht gekregen in het plantsoen aan de Lange Heerenstraat. Het zal met de kop gericht worden naar de verkeersrotonde. De jaarlijkse wielerkoers te Aardenburg welke normaal ter gelegenheid van de kermis wordt gehouden, kon dit jaar wegens omstandigheden niet doorgaan. Thans is deze koers belegd tegen zater dag 14 september a.s. Het is een wed strijd voor nieuwelingen, waarvoor reeds meer dan 20 renners hebben ingeschre ven. Hierbij zijn o.a. Rijnders, Minneboo, De Wilde en Wim du Bois uit Zuidzan- de. Laatstgenoemde heeft in de afge lopen maanden reeds tientallen overwin ningen behaald. De heer P. G. van den Bosse, gemeente secretaris van Axel, zal volgende maand naar Teheran vertrekken. De heer Van den Bosse zal gedurende een half jaar Perzische specialisten voorlichten en in strueren over de administratieve en fi nanciële organisatie van een gemeente. De Axelse gemeentesecretaris wordt uitgezonden door het Bureau der Verenigde Naties te New York in het kader van de hulpverlening aan de minderontwikkelde gebieden. De Verenigde Naties steunen de rege ring van Perzië bij haar streven de ge meentehuishouding te moderniseren en te schoeien op Westeuropese leest. De heer Van den Bosse zal waarschijnlijk 22 oktober naar Zwitserland vertrekken en van daar uit naar Teheran vliegen. (Van een correspondent). Na een bestaan van drie jaar wordt de Centrale Administratie Textiel te En schede, welke bij haar oprichting veel belangstelling in het hele land trok, op geheven. Het bureau aan de Tromplaan is in voile liquidatie. Oorzaak: er was geen sluitende exploitatie te verkrijgen, doordat de medewerking van de bedrij ven niet zo was als waar men op gere kend had. Invoering van het elektronische pons kaartensysteem is een zaak die men met een administratieve revolutie zou kun nen vergelijken. Volgens de directeur van de C.A.T., de heer G. P. Sijses, is er te weinig bereidheid geweest om de ze revolutie door te voeren. Een volle dige ontplooiing van een op de compu ter berustende boekhouding vereist de aanwezigheid van functionarissen, die in staat zijn de juiste gegevens aan de machine te verstrekken. Is dat het ge val, dan kan de computer binnen enkele ogenblikken mededelingen doen, zoals voorraad- en verkoopcijfers, die voor het bepalen van het beleid van de grootste waarde zijn. Zonder voldoende „voeding" is de knapste elektronische machine ech ter waardeloos. De industrie heeft de mechanische administratie nog lang niet volledig geaccepteerd. Dit geldt niet al leen voor de Twents-Gelderse Textiel industrie. Plaats en taak van het vrijzinnig protes tantisme in de oecumene was het thema van een rede, die prof. dr. C. J. Bieeker vrijdagmiddag in Amsterdam uitsprak op de viering van het 50-jarig bestaan van de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden. Tevoren had prof. Bieeker on der meer gesteld, dat de jubilerende ver eniging duizenden voor de Nederlands Hervormde Kerk heeft behouden en dat de vrijzinnig hervormden een functie kunnen vervullen in de oecumene. Wat de oecumene betreft, zei spreker, kan men constateren, dat alle christenen geloven in de „Una sancta", de ééne, heilige, algemene christelijke kerk, dat er een interessant oecumenisch, theolo gisch gesprek wordt gevoerd en dat er door onze tijd een oecumenisch pathos trekt, dat aandringt op de rekenning van het algemeen christelijke, het alge meen kerkelijke, het algemeen menselij ke. Ten aanzien van het vrijzinnig pro testantisme staat men tegenwoordig voor schier onoverkomelijke moeilijkhe den om een definitie daarvan te formu leren, die allen bevredigt. Prof. Bieeker stelde daarom voor het dood geprate probleem van het wezen van Je vrijzin nigheid een tijdlang in de ijskast te zet ten en te poneren, dat het vrijzinnige protestanten te doen is om een actueel christendom. Wij leven nl. in een tijd, zo vervolgde hij, waarin op politiek ter- Het aantal Zeeuwse werklozen is in de afgelopen maand met elf ge daald, vergeleken met de maand juli. Eind augustus stonden 658 mannelijke arbeidskrachten gere gistreerd, de maand daarvoor wa ren het er 669. Vergeleken met vo rig jaar augustus was er een da ling van bijna 150. De daling in de afgelopen maand is voornamelijk terug te vinden in de plaatsing van jongeren, die na hun schooltijd een beroep kiezen en in het op gang komen zij het langzaam door het slechte weer van de oogstwerk- zaamheden. De voornaamste dalingen vonden voorts plaats in de bouw- en metaalnij verheid. Een geringe stijging van de geregistreerde mannelijke arbeidsreser ve deed zich voor in de sector visserij en jacht, waarvoor enkele aanmeldin gen werden genoteerd. Bij het kantoor personeel valt een stijging te constate ren van 44 op 51. Deze is gelegen in het feit, dat veel jongeren, die een kantoorbaan ambiëren, eerst met va kantie gingen en zich daarna pas als werkzoekenden aanmeldden. Bovendien speelt de plaatsing van het mannelijk kantoorpersoneel in Zeeland iets meer dan landelijk het geval is, omdat Zee land minder bedrijven telt, terwijl voorts veel mannelijk kantoorpersoneel na korte tijd te hebben gewerkt, in mi litaire dienst gaat. Van de zestig jeugdige werkzoeken den, die werden ingeschreven, kon een klein deel worden geplaatst in de landbouw, bij bet aardappelrooien. De verwachting is, dat tegen eind september nog wel een zekere daling van het aantal jonge werkzoekenden kan worden bereikt. Van de 658 werkzoekende mannen behoort bijna tweederde tot de groep der minder-geschikten (458). Landelijk gezien zijn er niet veel ver schillen met de Zeeuwse omstandighe den. De arbeidsreserve daalde van ruim 22.000 mannen tot ruim 20.000. In de metaalberoepen overtrof de da ling van het aanbod jeugdigen de tota le daling van bet aanbod, zodat zich daar een lichte stijging voordeed van het aanbod van ouderen. De verminde ring van het aanbod in de bouw deed zich voornamelijk voor in de burgerlij ke en in de utiliteitsbouw en had nage noeg geheel betrekking op jeugdigen. Een analyse van de geregistreerde Zeeuwse mannelijke werklozen wijst uit, dat eind augustus van dit jaar de wrijvingswerkloosheid 110 bedroeg, de werkloosheid van minder-geschik ten was 460. Vergeleken met juli waren hier geen wijzigingen. Door plaatsing van enkele oudere ar beidskrachten deed zich in de struc tuurwerkloosheid een daling voor van 100 in juli tot 90 eind augustus. Bij de werkloosheid van minder-ge schikten is wél een vermindering van ruim 100 waar te nemen verge leken met vorig jaar augustus, wat haar oorzaak vindt in de overbren ging naar de niet te bemiddelen groep. Naar de verschillende rayons verdeeld neemt Zierikzee met twintig pro mille mannelijke arbeidsreserve de belang rijkste plaats in, gevolgd door Hulst, Oostburg en Middelburg. De vraag naar Zeeuwse mannelijke ar beidskrachten daalde in augustus voor rein grote en radicale beslissingen wor den genomen. Christenen mogen bij dit tempo niet achterblijven. Zij moeten de oude, evangelische waarheid transponeren in de heilige actualiteit. Daarbij zul len zijn ontdekken, aldus spreker, dat het christelijk geloof een riskante waarheid is. Deze opvatting van het geloof past bij het ritme van deze tijd. De moderne mens heeft geen ge sloten wereldbeeld meer en leeft uit het risico. Vanuit dit actuele christendom dient men zijn houding te bepalen enerzijds tegenover de cultuur, anderzijds ten aanzien van de niet-christelijke gods diensten. Het is de taak van de vrijzin nige hervormden het actuele christen dom in een hervormde stijl te gieten, zo besloot prof. Bieeker. Dit is Luxembourgeen warme, elegante jurk van zwarte en grijze tweed, uit de nieuwe collectie van Dior-Londen, welke werd getoond door Gay Welch. Opvallend zijn de grijze sjaalkraag van enorme af metingen en de met astrakan be werkte bijpassende hoed van het zelfde materiaal. De ceintuur is van zwart leer. 'WVWWWWWWWWWWWWWWVWWWVWWWW namelijk in de landbouwsector en bij de groep losse arbeiders. Namelijk respec tievelijk van 70 in juli tot 31 augustus en van 76 tot 32. Dit betreft voorname lijk jeugdigen, die in de fruit- en bo- nenpluk konden worden te werk ge steld. Van de totale vraag 1194 (in juli 1275 en vorig jaar augustus 1344) wa ren er 270 voor personen jonger dan 19 jaar. De belangrijkste vraag is te vin den bij de bouw- en metaalnijverheid, respectievelijk 435 en 376. Het aanbod van vrouwen was eind au gustus totaal 165, waarvan 41 in de sector kantoor- en onderwijzend perso neel, voorts bij het huishoudelijk perso neel en sociaal en geneeskundig perso neel. Doordat in de beschuttende werk plaatsen iets meer ruimte voor meisjes kwam, steeg het aanbod van vrouwen in de groep minder-geschikten vergele ken bij augustus vorig jaar van 42 tot 57. Nu de scholen weer zijn begonnen, verdwenen verscheidene meisjes, die in de horecabedrijven vakantiewerk verrichtten van' het toneel, wat di rect een flinke stijging van de vraag naar dergelijk personeel ten gevolge had. Overigens zal naar verwach ting deze vraag van zeer tijdelijke aard zijn: een kwestie van enkele weken. Een daling van de vraag naar vrouwe lijke arbeidskrachten deed zich voor bij het handelspersoneel en bij het kantoor personeel. Veel vraag is er nog naar naaisters, textielarbeidsters en huis houdelijk personeel. De totale vraag be droeg 734 personen. Zeeland telt nu 11 werklozen per 100 mannelijke loontrekkenden. Daarmee neemt dit gewest na Drente (28), Gro ningen (19) en Friesland (14) de vier de plaats in van de elf provincies. Over- ijsel, dat eind juli nog gelijk stond met Zeeland, daalde nu van 12 eind juli tot 10 eind augustus. De generale synode van de Gerefor meerde Kerken in Nederland heeft in Groningen besloten vandaag deputaten te benoemen met de opdracht om een onderzoek in te stellen naar de plaats van de vrouw in de dienst der kerk en daarbij in het bijzonder na te gaan of en ja, in hoeverre haar de toegang tot de ambten in de kerk behoort te worden geopend. De synode heeft zich opnieuw bezigge houden met de richtlijnen over de ge zinsvorming. Zij deed een tiental uit spraken, waarin aandacht gevraagd wordt voor de grote betekenis van hu welijk en gezin als instellingen Gods. Het kan niet in strrjd met Gods woord worden geacht en staat dus in de vrij heid van de gehuwden, die van gezins uitbreiding moeten afzien, in dit geval op verantwoorde wijze gezinsuitbreiding te voorkomen. Hiertoe is niet alleen de methode voor algehele of tijdelijke ont houding geoorloofd, maar evenzeer het gebruikmaken van bepaalde middelen, die in overleg met een bevoegd medi cus kunnen worden aangewend, zo be sloot de synode. De gehuwden behoren daarbij te bedenken, dat God mede door de gezinsvorming zijn gemeente bouwt, en dat de kinderen als een geschenk uit Gods hand moeten ontvangen en ver zorgd worden. De synode wordt dins dagmorgen voortgezet. De uitslag van de eerste etappe van de amateurwegwedstrijd de Ronde van het IJselmeer, die over een afstand van 176 kilometer van Amsterdam naar Sneek voerde en een overwinning werd voor Jurrie Schouten luidt: 1. Jurrie Schouten (Wognum) 4.29,58 met bonificatie 4.28,58; 2. Gerben Kar stens (Leiden 4.30,06 met bonificatie 4.29,36; 3. Henny Peters (Heemstede) z.t. met bonificatie 4.29,51; 4. Freddy van Lachterop (Amsterdam) z.t.; 5. Henk Koopman (Amsterdam) z.t.; 6. Cees van Espen (Arnhem) 4.30,21; 7. Bart Zoet (Sassenheim)8. Coen Vis ser (Santpoort); 9. Henk Cornelisse (Amsterdam); 10. Martin van Ginneken ('t Schijf); 11. Cor Schuuring (Amster dam); 12. Wim van Smirren (Amster dam); 13. Jan Boog (Laren); 14. Ko Zomer (Halfweg); 15. Jan Jonker (Am sterdam) allen in dezelfde tijd als Van Espen. De Belg Frans Melckenbeek heeft vrij dag de tweede etappe van de Ronde van Noord-Frankrijk, van Calais naar Arras over 185 km op zijn naam ge bracht. Hij had 12 seconden voorsprong op het peloton, waarin zich ook de drager van de leiderstrui, de Nederlan der Peter Post, bevond, hetgeen genoeg bleek om Post van de eerste plaats in het algemeen klassement te verdringen. De uitslag van de etappe luidt: 1. Melckenbeeck (B.) 4.38.39; 2. Dlecy (B.); 3- Nolmans (B.), beiden z.t.; 4. Boucquet (B.) op 4 sec.; 5. Preciozi (It.) op 12 sec.; 6. Rentmeester (Ned.) 7. Macarini (It.); 8. Bocklandt (B.): 9. Van Schil (B.); 10. Doom (B.); 11. Cees van Amsterdam (Ned.) allen in dezelfde tijd als Preciozi. De vanmiddag zaterdag in Ter neuzen te houden atletiekwedstrijden beginnen niet om kwart over vier, zoals abusievelijk gemeld, maar een uur eer der, namelijk om kwart over drie. De C.A.T. heeft bovendien al vrij spoedig enkele belangrijke klanten verloren zoals Nijyerdal Ten Cate en Van Heek en Co., die zelfstandig hun loonadministratie gingen mecha niseren. Dit was mede een oorzaak van de hoge kosten voor de overge bleven groep. De computer, welke de C.A.T. gebruikte, is inmiddels door Remington in Italië geplaatst. De meeste van de 40 aange sloten bedrijven hebben hun opdrachten aan de I.B.'M. overgedaan. Deze maat schappij heeft ook het 45 man tellende êersoneel van de C.A.T. overgenomen, (oewel men ook thans hoge kosten heeft, is het financiële risico dat de be drijven droegen, door deze reorganisa tie opgeheven. Blijkens de verlies- en winstrekening heeft de N.V. Cultuur Maatschappij „Ngombezi" over 1962 een winst be haald van 527.720 (v. j. 641.869). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 13 procent, waarvan 10 procent in aandelen (v. j. 16% procent in contanten. De exploitatie van sisal daalde tot 644.042 688.272), interest, coupons en dividenden verbeterden tot 155.977 146.975). De onkosten in Nederland stegen tot 126.233 114.136). Over de vooruitzichten wordt gezegd, dat de in oktober 1962 voor de sisal-in- dustrie ingegane loonsverhoging van circa 30 procent, een zeer nadelige in vloed op de kostprijs heeft gehad. Daar naast is een exportbelasting op sisal ge creëerd. die na eerst 5 procent te heb ben bedragen, thans in percentage min of meer parallel loopt met de gestegen sisalprijs. Deze factoren hebben een in grijpende invloed op het bedrijf, en al moge de huidige sisalprijs deze extra lasten kunnen dragen, de directie moet erop bedacht blijven dat, indien deze gunstige prijssituatie zich keert, het uitermate moeilijk zal zijn een redelijke winstmarge te behouden. De directeur van de Oost-Borneo Maat schappij overweegt binnenkort naar In donesië te gaan om aldaar besprekingen te voeren. Het initiatief daartoe is niet van de N.V. uitgegaan. Dit werd in de jaarvergadering medegedeeld naar aan leiding van een vraag van een der aan wezigen of de N.V. nog niet getracht heeft een hernieuwde samenwerlSng met Indonesië te bespoedigen. Een aandeelhouder drong er bij het be stuur op aan dat nog een terugbetaling op aandelen zou gedaan worden. Vol gens hem bieden de projecten van de N.V. geen perspectieven. Noch de pro jecten op Nieuw-Guinea noch die in Limburg konden zijn vertrouwen win nen. Aan een terugbetaling op aandelen wil het bestuur echter niet denken. Wat de projecten in Limburg betreft is men tot nu toe niet verder gekomen. Men kan geen exploratie op grote schaal beginnen maar wanneer andere kapi taalkrachtigere ondernemingen belang stelling krijgen heeft de Oost-Borneo in elk geval de know-how en de relaties. Op Nieuw-Guinea was men met de Ame rikaanse partners juist zo ver, dat men een tweede stap had kunnen doen, nl. exploratie op grotere schaal. Nu de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indo nesië heeft plaats gevonden 's de situa tie natuurlijk helemaal gewijzigd. Twee aandeelhouders stemden tegen de jaarstukken. Die desondanks werden aangenomen. Nagekomen advertentie Nog vrij plotseling is in haar Heer en Hei land van ons heenge gaan, onze lieve zorg zame vrouw, moeder, behuwd- groot- en overgrootmoeder, MARIA MAGDALENA IN DEN BOSCH geboren de Nood in de ouderdom van 77 jaar. Vlissingen: C. W. in den Bosch. I. Boucherie in den Bosch. J. Boucherie. M. M. Davidse in den Bosch. L. Davidse. A. Heinsen in den. Bosch. J. Roelse in den Bosch. L. J. Roelse- C. Klap in den Bosch. A. in den Bosch. H. J. in den Bosch- Hermsen Klein- en achter kleinkinderen Vlissingen, 6 september 1963. Verkuyl Quakke- laarstraat 76. De teraardebestelling zal plaatshebben op dinsdag 10 september a.s. Vertrek Verkuyl Quakkelaarstraat 76, des namiddags 2 uur. Liever geen bezoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7