Dronken kok reed zonder rijbewijs in „wrak": twee weken celstraf Marktonderzoek voor aardgas in W.-Europa lp Fineer een rand aan elke kant met SNELFIX ELVIS PRESLEY HET WITTE DOEK IN ZEEUWSE STEDEN AGENDA UITBREIDINGSPLAN SINT-LAURENS THANS AAN REALISERING TOE Oud-VIissinger won gouden filmprijs in Kopenhagen MARKTBERICHTEN Avonturen en geweld, uit het verleden Expositie „Zie Gods Schepping'' te Goes West-Duitsland wil 5 miljard kubieke meter per jaar KERKDIENSTEN Waarom geen vergunning voor „wonderwoningen"? POLITIERECHTER MIDDELBURG VERDACHTE: „IK HEB EEN BIERTJE OF IEVEN, ACHT, NEGEN GEDRONKEN" Yisser Over de schreef Verkoop grond in plan Paauwenburg Meer keer Vrijspraak Gemeenteraad stelde grondprijs vast Plaats voor 47 woningen en 6 bungalows MUZIEKUITVOERING OP TOORFNVLIEDT UITGESTELD G. de Vos 25 jaar bij de P.T.T. Optie Vragen in raad Yerseke rond bestemming van de oesterputten Twee auto's botsten op Souburgse weg Lezing voor „Jeugd en Muziek" Films in Zeeland Examens Besprekingen in vier hoofdsteden Subsidies Juichstemming Eredoctoraat voor koningin Juliana LANDBOUWERS KUNNEN UITSTEL KRIJGEN VAN HERHALINGSOEFENINGEN ÉÉN JAAR VOOR VALSEMUNTER ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 Drie keer heeft de politierechter mr. B. S. Sieperda donderdagmiddag te Middel burg een vonnis moeten uitspreken over bet'rijden .onder invloed" door auto mobilisten. In alle drie de gevallen kwam hij tot het opleggen van een onvoor waardelijke gevangenisstraf. De te Dom burg woonachtige kok J. G. B moest voor het hekje verschijnen, omdat hij met een auto een rare smak had ge maakt onder Koudekerke. Niet alleen was bij onderzoek gebleken, dat de kok met de wagen van de weg was geraakt omdat hij te lang en te diep in het glaas je had gekeken maar hij was ook niet in het bezit van een rijbewijs. Voorts meende de politierechter dat de wagen in een dusdanige toestand verkeerde dat hij het voertuig met „wrak" kon betitelen. „Hoe hard reed U precies", vroeg hij de ver dachte, die reeds had toegegeven „een biertje of zeven acht, negen" te hebben gedronken. „Of zat er ook al geen snelheidsmeter in de wagen" „Ongeveer 65", antwoordde B. De offi cier van justitie mr. T. Lebret, vond, dat verdachte, a' was het dan in het holst van de nacht een gevaarlijke situatie had gecreëerd. Hij vroeg de politierech ter een gevangenisstraf van zes weken op te leggen, waarvan vier voorwaar delijk en twee onvoorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en onder toe- zichtstelling van het Zeeuws consultatie bureau voor alcoholisme en voorts het verbod om een motorrijtuig gedurende het tijdvak van een half jaar tc bestu ren. Mr. M. Sieperda was het daar vol ledig mee eens. De Middelburger J. van de IJ. had op 23 mei, Hemelvaartsdag, niet alleen van vissen, maar ook van een borreltje ge houden. Hij was al vroeg in de morgen naar het Veerse Meer gegaan om diaar zijn hengel uit te werpen Een fles ci troen ienever overgebleven van een ver jaardagsfeestje kwam hem met het kou de en stormachtige weer goed van pas. Deze fles zou hem later noodlottig wor den, want nadat hij in Vlissingen een hapje had gegeten,, bemerkten voorbij gangers, die de auto zagen passeren, dat deze noga1 raar reed. Zij waarschuw den de politie, die een achtervolging in zette. De als getuige gehoorde hoofd agent van de Viissingse gemeentepoli tie M. R. verklaarde, dat verdachte, die op de weg naar Middelburg er nogal vaart inzette, zigzag over de weg had gereden. Nabij Souburg zou hij zelfs enige tijd op 'het weggedeelte bestemd voor het tegemoetkomend verkeer heb ben gereden Uit de verklaringen over de gradatie van de dronkenschap bloedproef 2,10 promille concludeerde de officier dat de verdachte zeer zwaar „onder invloed" moet zijn geweest. Hij meende hem dat ook zwaar te moeten aanrekenen. Mr. Lebret kwam tot een els van een maand on voorwaardelijke gevangenisstraf en een onvoorwaardelijke ontzegging van de bevoegdheid om een motor rijtuig te besturen. De raadsman van verdachte, mr. E. Tak, benadrukte de grote routine van v. d. IJ. met auto's. Ook wees hij op de per- soneelsmoeilijkheden, waarmee de man in zijn bedrijf te kampen heeft. In ver band daarmee, vroeg hij de politierech ter om de rijbevoegdheid niet 'anger dan drie maanden te ontzeggen. Hij zei voorts meer voor een geldboete te voe len. Het vonnis van mr. Sieperda luidde: drie weken gevangenisstraf met ontzeg ging van de rijbevoegdheid gedurende een jaar, waarvan zeven maanden voor waardelijk en vijf onvoorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. B. en w. van Vlissingen hebben de raad voorgesteld vier percelen grond in het uitbreidingsplan Paauwenburg tot een totale oppervlakte van 14.535 m2 voor een totale koopsom van f 303.020 te ver kopen aan de N.V. Bouwfonds Neder landse Gemeenten. Burgerlijke stand ZOUTELANDE. Bevallen: L. Hengst-Dekker d. DOMBURG. Bevallen: K. Waasdorp-Ammeraal z. Overleden: J. P. Turion 6 j. VANDAAG Vlissingen Alhambra: Girls, girls, girls, 7 en 9 uur, alle leeftijden; Luxor: De held van Troie, 7 en 9 uur, 14 jaar. Boek handel Bikker tentoonstelling schilde rijen en gouaches en tekeningen van An- toine Mes en van nautische boeken, 8.30 12.30 en van 1418 uur; schoolplein Bonedijkestraat: showtaptoe van St.- Caecilia, 21 uur. Middelburg Electro: Taras Bulba, 19 en 21.15 uur, 14 jaar; City: Girls, girls, girls. 20 uur, alle leeftijden; Molenwater: Mi niatuur Walcheren, 922 uur; Van Benthem Jutting- expositie Zeeland en Vlaanderen, landkaarten en atlassen (Mercator). 9—18 uur; Kunstmuseum: ex positie Reimond Kimpe, 1618 uur, Veere De Schotse Huizen; tentoonstelling unica mr. J. C. van Schagen, 1012 en 1417 uur. Bergen op Zoom Roxy: West Side Story, 14 jaar, 8 uur: Luxor* De onoverwinne lijke gladiator. 6.45 en 9 uur, 14 laar. Terneuzen Luxor Les Liaisons dangereu- ses, 20 uur. 18 Jaar; Zuidersportpark: Zeeuws kampioenschap 3000 meter steeple chase. 3.30 uur: Patronaatsgebouw- teenagershow ten bate van de actie Dou- sadj, 20 uur Axel Het Centrum: Geld speelt geen rol. 20 uur. alle leeftijden. Oostburg Ledeltheater: Het zotte leven van graaf Bobby. 20 uur, alle leeftijden Goes Grand: Girls, girls, girls. 19 en 21 uur. alle leeftijden. Museum: expositie Bevelandse voorwerpen, 1012. 1417 uur: Wilhelminapolder: bedrijf Goene* provinciale ploegkamp, 13 uur. Biezelinge consistorie herv kerk: receptie jubilerende C.J.V., 15.30—16.30 uur Kloetinge Amicitia: bloemententoonstel ling. 1422 uur. Zierikzee Burger Weeshuis: expositie Ou de Meesters. 1017 uur. Haamstede hotel Bom: 't Moordende tes tament. 20 uur, 14 jaar Sint-Maartensdijk De Gouden Leeuw: Ridders van het zwaard, 19.30 uur MORGEN Vlissingen Alhambra: Girls, girls, girls, 3 7 en 9 uur, alle leeftijden. Luxor: De held van Troje. 3 en 8 uur. 14 laar Middelburg - City Girls, girls, girls. 14.30 en 20 uur. alle leeftijden: Electro Taras Bulba, 15.30 en 19.30 uur. 14 laar: Molen water* Miniatuur Walcheren. 922 uur. Kunstmuseum: expositie Reimond Kim pe, 1618 uur. Bergen op Zoom Roxy: West side story, 4 en 8 uur, 14 Jaar; Luxor- De onover winnelijke gladiator. 4, 6.45 en 9 uur. Terneuzen Luxor: Les Liaisons dangereu- ses. 8 uur. 18 jaar. Stad op stelten. 2 uur. alle leeftijden. Oostburg Ledeltheater: Het zotte leven van graaf Bobby. 8 uur. alle leeftijden Hong-Kong affaire, 2 uur. 14 Jaar Axel Het Centrum: Geld speelt geen rol, 3.45 uur. alle leeftijden Eddie tn top vorm. 20 uur, 14 laar. Hansweert Martaoord: Receptie lubilerend Mariaoord, 13.3014.30 uur. Zierikzee Concertzaal: De langste dag. 14.30 en 19.30 uur Goes Grand: Girls, girls, girls, 15, 19 en 21 uur, alle leeftijden. De realisering van het twee hectare gro te uitbreidingsplan bezuiden de Singel- weg te Sint-Laurens zal binnen afzien bare tijd zijn beslag krijgen. In de gis termiddag gehouden vergadering van de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester W. Baas werd o.m de uit gifteprijs voor de bouwrijpe gronden vastgesteld, terwijl eveneens werd beslo ten het bouwrijp maken van deze gron den onderhands aan te besteden. In dit uitbreidingsplan, waar plaats is voor 53 woningen, waaronder 6 bunga lows, zal de grond per vierkante meter f 21,moeten opbrengen. De verkoop prijs is per afzonderlijke kavel vastge legd. In het plan is voorts ruimte gela ten voor een aantal autoboxen. De grond per autobox komt op f 700,hetgeen minder is dan f 21,per vierkante me ter. Voor de kopers betekent dat even wel geen voordeeltje, want zij zuilen het niet bebouwde gedeelte moeten bestra ten. alsmede de riolering aanleggen. Raadsvoorzitter W. Baars lichtte de raad voorts in over de voorgenomen aanbesteding. Hij zei dat b. en w. het meest voelen voor een onderhandse aan besteding. De aannemer, die de gemeen te op het oog heeft is de heer De Bour- graaf, die momenteel enkele werken in Sint-Laurens onder handen heeft. Het bouwrijp maken zal in twee fasen geschieden. Beide fasen samenvoegen tot één kan om praktische redenen niet, zo verklaarde burgemeester Baas op een vraag van het raadslid A. Simonse U bent zeer ver over de schreef ge weest", zo zei mr. Lebret tot de vee handelaar L. R. uit Heinkenszand. Deze was namelijk ter verantwoording geroe pen omdat hij op 11 april achter het stuur van een auto had gezeten terwijl hij door veelvuldig gebruik van sterke drank daartoe helemaal niet in staat was. De rekening, die R. gepresenteerd kreeg was niet mals: „Het „onder invloed" rijden kwam hem te staan op een ge vangenisstraf van zes weken, waarvan vier weken voorwaardelijk en twee on voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar en een jaar ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen. De officier was tot eenzelfde eis gekomen. Meerdere malen had de werkster mej. M. P. K. in het plaatskaartenkari- toor van de Nederlandsche Spoor wegen en bij het stationsboekhandel te Goes geld weggenomen. De bedra gen had ze uitgegeven voor kleding en vermaak. De officier noemde de ze daad een kwestie van breuk van trouw. Op grond van de rapporten kwam hij tot een eis van een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de reclasseringsvereniging. Raadsman mr. M. Vlaming stipte nog even aan, dat het hier een door haar ouders volkomen verwaarloosd meisje betrof. De politie rechter vonniste conform. Voor het mishandelen van een piaatsge noot kreeg de Oostburgse loodgieter A. P. R. een boete van 25 opgelegd. De officier was tot dezelfde eis gekomen. De leraar J. de G. uit Krabbendijke werd gistermiddag vrijgesproken. Hem was ten laste gelegd, dat hij opzettelijk de ruit van een kleedhokje op het sportter rein te Kruiningen zou hebben vernield. pp de zitting bleek, dat een vijftiental jongens na het sporten zich weer in het hokje hadden willen verkleden, maar toen de deur gesloten vonden. Het zoe ken naar de man die het hokje enige tfjd eerder voor hen had geopend bleef zonder resultaat. Toen besloot de leraar om het kleinste ruitje stuk te slaan, waarna men binnen kon komen. Mede omdat een dergelijk geval zich ai meer malen had voorgedaan kwam de politie rechter tot bovengenoemde uitspraak. De officier had een geldboete van 10 gevorderd. Conform de eis werd de Souburgse ver warmingsmonteur, die zich in 1961 en 1962 materialen en instrumenten van een groot Vlissings bedrijf had toege- eigend veroordeeld tot een gevangenis straf van drie weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie .jaar en onder toe zichtstelling van het Leger des Heils MIDDELBURG De uitvoering van de gezamenlijke mu ziekkorpsen, die heden (zaterdagavond) in het openluchttheater „Toorenvliedt" te Middelburg zou worden gegeven, gaat in verband met de weersomstandighe den niet door. Als nieuwe datum is (voorlopig) vastgesteld woensdag 11 september. ARNEMUIDEN Gemeenteraad komt dinsdag bijeen Dinsdag 10 september des avonds half acht komt de raad van Arnemuiden in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten: aanschaffing sneeuwploeg, vaststelling verordeningen op de straatbelasting en de rioolbelasting, vaste aanstelling bode/ schoonhouder openbare school en gym nastieklokaal, verlenen optie bouwgrond, aankoop motorcarrier voor gemeente werken, aankoop grond voor sportter rein, aankoop panden in saneringsplan en verkoop grond aan de Vereniging „De Arne" en verhoging garantiegeld lening. GAPINGE De heer G. de Vos te Gapinge, vierde dezer dagen zijn 25-jarig jubileum in dienst van de P.T.T. De heer De Vos is eerste klas besteller te Gapinge. De directeur van het postdistrict Middel burg, de heer W. R. Eelsingh en de in specteur van de P.T.T., de heer C. S. Vis, beiden uit Middelburg, waren naar Gapinge gekomen om de heer De Vos te feliciteren. Ook burgemeester A. de Kam van Vrouwenpolder bood de jubi laris zijn gelukwensen aan. Voorts was een groot aantal collega's van de heer De Vos aanwezig. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Collecte De collecte voor de kankerbestrijding te Nieuw- en Sint-Joosland heeft 144,81 opgebracht. GRIJPSKERKE Collecte De collecte van jeugdverenigingen te Grijpskerke ten behoeve van het Perzi sche dorp Dousadj heeft 320 opge bracht. (a.r.). De eerste fase omvat egaliseren van het terrein, riolering en bestrating, de tweede fase aanleg trottoirs, het plaatsen van de straatverlichting en de aansluiting van de riolering. De raad kon zich hiermee verenigen. Nu realisering van dit uitbreidings plan in de naaste toekomst is te ver wachten verleende de raad reeds op tie op een tweetal percelen ten be hoeve van de heer J. Walraven te Sint-Laurens. Hij heeft optie gekre gen op twee percelen, waarop hoog uit twee eengezinswoningen kunnen worden gebouwd. Het ligt in de be doeling van de heer Walrave hierop een groter huis te bouwen. De totale grondkosten belopen f 16.600, zo deel de de raadsvoorzitter mede. De heer Walraven kreeg eveneens optie op een perceel, waarop negen autoboxen kunnen worden gebouwd. De grondkos ten belopen hier f 6880,Wijziging in de prijzen is mogelijk, zo merkte de raadsvoorzitter nog op. De raad besloot voorts tot de verkoop van een tweetal percelen bouwterrein, gelegen aan de Laan van Popkensburgh. Bij de behandeling van het voorstel voorwaarden verpachting tuingrond in verband met de veranderde situatie, be sloot de raad nog eens na te gaan, welke inwoners in aanmerking willen komen voor een volkstuintje. Mede aan de hand van de binnengekomen aanvragen zal een verdeling worden toegepast. De raad ging verder akkoord met een wijziging van de destructieverordening, alsmede met een herziening van de tarieven van de slachthuiskeuringsdienst. Vastgesteld werd de vijfjaarlijkse afrekening bijzon der lager onderwijs over de jaren 1958 tot en met 1962 op een bedrag van ruim f 23.000,—. In de begroting 1963 werd een wijziging aangebracht. In de rondvraag bracht de heer H. van Langevelde (c.h.) de vervanging van een zestal woningen van de woning bouwvereniging „Huis en Hof" tei spra ke. Op een vraag van hem werd meege deeld, dat het in de bedoeling ligt de vier plaatselijke aannemers een kans te geven voor wat betreft de bouw van deze woningen. Op een vraag van de heer P. Polderman (a.r.) zei de raadsvoorzitter, dat het niet meer in de bedoeling ligt, de doodgegane boompjes in het trottoir te Brigdamme te vervangen. De film „Blanken en Kleurlingen" van de 40-jarige oud-Vlissinger J. Melis is op het internationale amateurfilmfesti val in Kopenhagen met goud bekroond. Deze smalfilm won in 1959 reeds de Ne derlandse wisselprrjs. De rolprent van de heer Melis, die momenteel als tech nisch commercieel employé bij Philips in Eindhoven werkzaam is, heeft de rassendiscreminatie tot onderwerp. In de film worden onder meer gekleurde en houten wasknijpers „tot leven" ge wekt. In de gemeenteraad van Yerseke is vrijdagavond uitvoerig aandacht be steed aan de recreatie voor de gemeen te. De heer J. B. Korstanje (p.v.d.a.) vroeg zich af of de oesterputten niet behouden zonden kunnen worden uit een oogpunt van historische waarde. Hij vroeg dit mede, omdat reeds gesproken is over de bestemming van de putten tot industrieterrein. Hij opperde min of meer de instelling van een openlucht museum. Burgemeester A. C. Willemsen wees er op, dat de industrieplannen voor de put ten nog niet definitief zijn. Wel was dit plan in het kader van het uitbrei dingsplan als mogelijkheid vermeld. Diverse suggesties werden gedaan voor recreatie op de plaats van de oesterput ten, zoals een zwembad, tennisbanen, enz. De heer E. Boone (vrije lijst) zag wel iets in bassins voor champignon teelt en de heer J. de Koeijer (a.r.) vroeg naar de mogelijkheid van een strand achter de Damse kade. De raad besloot tot een gemeenschap pelijke regeling brandweervoorzieningen met Kapelle, Kruiningen en Wemeldin- ge en ging akkoord met aankoop van percelen grond voor totaal 46.262 voor verdere realisering van de doorbraak MarijkelaanLangeville. Naar aanleiding: van een vraag van de heer C. v. d. Velde (c.h.) over schade vergoeding voor de oesterkwekers ant woordde de burgemeester, dat het be treffende wetsontwerp vrij spoedig in behandeling zal worden genomen. Men kan echter in afwachting van een defi nitieve regeling een voorschot op een voorschot krijgen. Op een vraag van de heer C. Pekaar (p.v.d.a.) over de plan nen van de te stichten bejaardensocië teit nabij de haven merkte burgemees ter Willemsen op. dat deze wat moei lijkheden ondervinden, omdat geen aan nemer kan worden gevonden, die het gebouw wil stichten. In zijn openingswoord besteedde de raadvoorzitter enkele woorden aan de heer H. J. de Jager, gemeentesecretaris, die is opgenomen in het ziekenhuis. Hij wenste hem een spoedig herstel toe. (Advertentie) VLISSINGEN Vergroting plantsoen ziekenhuis „Bethesda" B. en w. van Vlissingen stellen de raad voor aan het chr. ziekenhuis „Bethes da" 840 m2 grond aan de Joost de Moorstraat te verkopen tegen j 8,50 per m2. Het is de bedoeling het bij dat zie kenhuis behorende plantsoen hiermee te vergroten. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 5-9: Koningin Wilhelmina van Hoek van Holland. Siganka van Duinkerken. Lucie Schulte van Caen. Rudolf-J. van Cagliari. Op 6-9: Mare Novum van Gent. Torres de Serano van Gent. Monte Almanzor van Gent. Vlissingen vertrokken op 5-9: geen. Op 6-9: Lucie Schulte naar Kalundborg. Siganka naar Puerto Ordaz. Mare Novum naar Gran gemouth. Gepasseerd naar Antwerpen op 5-9: Oranje van Par. Wil ja van Par. Martinistad van Rauma. Tycha van Londen. Markab van Pa- teniemi. Vesta van Londen. Schouwenbank van zee naar Terneuzen. Riouw van Ham burg. Erebus van Swansea. Op 6-9: Spirit van Ipswich. Gerry-S van Duinkerken Tjerk Hiddes van Harlingen. Castor van Thybronn naar Gent. Waverstroom van Amsterdam. Gepasseerd van Antwerpen op 5-9: Idanel naar Norwich. Bellatrix naar Rotterdam. Maas naar Norwich. Helen naar Londen. Genca naar Finland van Gent. Energie naar Rotterdam. Sommelsdijk naar Rotterdam. Globe naar Schotland. Baltic naar Rotter dam. Op 6-9: Olivier van Noort naar Kolding van Gent. Schouwenbank naar Rotterdam van Terneuzen. Pieter Winsemius naar Rot terdam van Terneuzen. Donderdagmiddag omstreeks vijf uur zijn op de Souburgse weg ter hoogte van de ijsbaan te Vlissingen twee auto's met elkaar in botsing gekomen Beide voertuigen werden licht beschadigd; er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De automobilist A. v. B. uit Vlis singen, die uit de richting Keersluis kwam, wilde bij de zogenaamde Roode Weg links afslaan op het moment dat de auto bestuurd door B. d. B. uit Vlis singen hem ging inhalen. De B. raakte de eerste auto daarbij aan de achter zijde. De enkele maanden geleden opgerichte afdeling Vlissingen van „Jeugd en Mu ziek" start woensdag 11 september a.s. met haar activiteiten. Des avonds om half acht zal de adjunct-directeur van Jeugd en Muziek Nederland, Ru Seven- huysen, voor alle belangstellenden een lezing houden in de muziekschool aan de Badhuisstraat. De heer Sevenhuysen verstaat de kunst om op boeiende wijze te vertellen hoe van muziek te genieten. Voorts zullen in deze bijeenkomst nog mededelingen worden gedaan over het wlnterprogramma. De film die dit weekeinde drie bioscopen beheerst is de Elvis Presley-rolprent „GirlsGirls Girls!" Men kan deze beroemde jongeman bewonderen in Middel burg (City), Goes (Grand) en Vlissingen (Alhambra). Elvis met muziek en zang, voor de liefheb bers! Een kleurig klapstuk is „De held van Troje", een Frans-Italiaanse produktie welke te zien is in de Viissingse bio scoop Luxor. Een en ander speelt zich af tijdens de Trojaanse oorlog, wanneer de held Enea stevige siagveidsuccessen boekt waarover zijn rivaal Paris echter jaloers wordt. Paris weet door listen toe te passen Enea's vrouw in de han den der tegenpartij (de Grieken) te spe len en als Enea zijn vrouw gaat be vrijden verslaat hij zelfs Achilles. Het was echter Paris, die nadat Enea Achil les had verslagen, Achilles ook nog even een giftige pijl in het lichaam schoot, zodat hij de Trojanen kon verteilen de Griekse held zelf te hebben gedood. Daarna volgt de beroemde episode van het Trojaanse paard, waarna Troje wordt verwoest. Enea ontvlucht en Paris wordt gedood. Kortom: een brok film techniek vol spanning en geweld. Eveneens een film vol spanning en ge weld is Taras Bulba. te zien in de Mid delburgse Electro-bioscoop. Taras Bulba (Yul Brynner) is de aanvoerder der Ko- zakkenhorden, die gesteund door de Poolse legers van prins Grigory (Guy Rolfe), de Turkse legers tot staan heb ben gebracht en zo Europa voor een ramp behoedden. Taras Bulba weigert echter een overwinningstoast met Gri gory te drinken, omdat Kozakken en Polen nu eenmaal ook gezworen vijan den blijken te zijn. Dan vallen de man nen van Grigory de Kozakken in de rug aan en wraak zwerend vluchten Taras Bulba en zijn mannen de step pen in. De film is vervaardigd naar een verhaal van Nikolai Gogol. VEILING KAPELLE 6 september. Bonne Chrétien William I 75 40, I 65 41.40—42.10, I 55 38.70—39.60, II 65 33. II 55 32, IID 23, grof 23, fijn 13. James Grieve I 85 32, I 80 34.30—34.90. I 75 37.30—38.80, I 70 38.20—39.20, II 85 30, II 80 31. II 75 32—35, II 70 34, III grof 2529, fijn 23. Manks Codlin I 75 20—22, I 65 16.60—17.30, I 70 1920, I 60 12—14, II 75 15, II 70 16, II 65 14, II 60 12, IID 10, grof 12, fijn 9. Zigeunerin I 80 12, I 75 13—14, I 70 16, I 65 14, II 80 10—11, II 75 11—12, II 70 11, II 65 10, IID 5)4, grof 5)4, fijn 5. Earley Victoria II 70 18, II 60 1516, IID 7)4. fijn 612- Codlin Keswick II 70 17, II 60 13. IID 7)4, grof 6, fijn 6)4. Perzikappel II 70 17, II 65 17, II 60 16, IID 5. B. de Merode I 70 35, I 65 34, I 60 28, II 65 32. II 60 26, IID 26, grof 22, fijn 18. Br. d'Amanlis I 70 29, I 65 32. I 60 31, IID 25, grof 20, fijn 11. Clapps Favorite I 75 43, I 70 45, I 65 44, I 60 4144, I 55 37, II 75 39, II 70 41. II 65 41. II 60 37, II 55 32. IID 25. grof 29, fijn 20. Préeoee de Trevoux I 60 3335, I 55 30, I 50 23. IID 13. James Grieve Lired I 80 37, I 75 37, I 70 39. Tydemans E.W. ex. 80 66, ex. 75 6771, I 70 48—62, I 75 59, II 70 36, II 65 39. Benoni I 65 56. Melba II 60 20. Duchesse d'Oldenburg I 60 21, I 55 13. I 65 34. Juttepeer I 50 83. Bramen industrie I en II 1.44, III 1.14, per doos I 47, II 3135, III 15. Tomaten per krat van 6 kg: IA 3.77, IB 3.45, IBB 3.51, IC 3.58, IIA 3.33, IIC 3.18, per kg IICC 2932. Pruimen, bloc: Reine Victoria II 25.7027.10, III 20, fabriek 6. Belle de Louvain fabriek 6. Rode bessen per doos II 2224. Aardbeien per doos I 101. Druiven I 150175, II 150. Kasperziken per stuk 8)419. Suikermeloenen per stuk ex. 8890, I 7176. Ananasmeloenen per stuk I 7795, II 53. Pruimen: Reine Victoria I 48 78, II 1934. grof 3550. Reine Claude d'Al- thann I 7898, II 2534, grof 5091, fabriek 616. Belle de Louvain I 4860, II 1426, grof 2649, fabriek 611. Reine Claude Verte I 84, II 46, grof 68, fabriek 9. Kirkes I 87 103, II 2829, grof 4156, fabriek 1519. Jefferson ex. 76. I 5567. II 1926, grof 31 49, fabriek 916. Reine Claude d'Ouillins I 31—37, II 11—16. Abrikoospruim II 11—14, grof 2634. Wijnpruim I 29, pruimen ge scheurd 619. Aardappelen: bonken 915, I 911, II 6)4 8)4. Groenten: Bloemkool 3283. Prei 34. Waspeen 8)4. Andijvie 2229. Komkommers 22. Pronkbonen 7387. Bosselderij 7. Witte kool 9)4. Kropsla 14. Rode kool 1218. Uien 9)4- Dubbele prinsessenbonen I 96111, II 7496, III 4374, stek doordraai. VISMIJN COLIJNSPLAAT 3733 kg exportgarnalen 953.30, 66 kg schar, 104 kg bot, 48 kg schol, 39 kg tong, 7 kg pa ling, 5 kg tarbot. 4 kg rog, 15 kg ongesor teerde vis. VEILING V.V.Z.B. GOES 6 september. Zigeunerin KL. I 85-90 12. 80-35 13—14, 75-80 15, 70-75 17. 65-70 16, grof 10. James Grieve KL. I 90-95 34. 85-90 3637, 80-85 39, 75-80 42—48, 70-75 43—50, KL. II 85- 90 35, 80-85 36—39, 75-80 3746, 70-75 38—44. Manks Codlin KL. I 80-85 20. 75-80 21. 70-75 20—21, 65-70 17—18, 60-65 14, KL. II 80-85 14. 75-80 16, 70-75 16, 65-70 14, 60-65 12, grof 11, fijn 10. Clapps Favorite KL. I 75-80 40, 70-75 42, 65-70 42, 60-65 39, 55-60 36, IID 23, KL. II 75-80 38, 70-75 40, 65-70 40. 60-65 36. 55-60 34, grof 2428, fijn 1719, rijp 3139. B. d'Aman lis KL. II 75-80 29, 70-75 29. 65-70 30, 60-65 30, IID 27, grof 22. fijn 16. Bon Chrétien Wil liams KL I 75-85 3340, 65-75 32—38, 55-65 27—36. D 11—18, grof 14—19, fijn 6—13. Pré eoee de Trevoux KL. i 65-70 47, 60-65 41, 55-60 35, 50-55 28, KL. II 65-70 39. 60-65 39, 50-55 25. Bramen I en II 144, III 114. Bramen per doos I 51—60, II 36—44, III 22—23. Aard beien per doos I 94, II 41, III 25. Washington I 26—43, II 28. grof 20—33. fijn 9—13. Belle de Louvain I 70—74, II 38, grof 3961, fa briek 1018. Reine Claude d'Althann I 57 98, II 2457. grof 5982, fabriek 2432 Reine Victoria I 32—76, II 18—38. grof 30—51, fa briek 12—27. Reine Claude Verte I 75—96, grof 4071, fabriek 17—65. Jefferson I 48 58, II 1724, grof 2856. Kirkus grof 8490. fabriek 2527. Dubbele Boerenwitte I 34. grof 40. Abrikoospruim grof 45. fabriek 11. Rode bessen II 50. Druiven 1 160—180. II 150. Groenten per stuk: Bloemkool AI 8596. All 62—75, afwijkend 1461. Kropsla II 15— 33, Cl 915. Komkommers AI 25—26. All 16— 18. BI 21—22. Bil 12—20, Cl 17. Knolselderij I 2530. Meloenen I 56109. Per bos Uien II 9. Selderij 611. Kroten 1619. Peterselie 13. Per kg: Tomaten A 5260. B 47—58. C 41—51. Augurken A 71, B 35—67, C 18—43, D 1517. E 7. Snijbonen II 73100, afwijkend 39. Dubbele prinsessenbonen II 93. IIB 5694. III 3076. Rentegevers 130. Spekbonen 78. Pronkbonen I 97—107, II 7578. Waspeen 29 —30. Andijvie I 23—39. n 21. Rode kool I 20— 22. Witte kool I 13, II 1214. Groene savooie kool I 2535, II 2224. Aardappelen, bonken 1214, grote 1014, drielingen 69. Totale aanvoer hard fruit 5500 kisten. VEILING KRABBENDIJKE 6 september. Appelen: James Grieve E 85-90 34, 80-85 38, 75-80 42, 70-75 42, I 85-90 30. 80-85 36, 75-80 37—40, 70-75 39, II 85-90 24—28, 80-85 29—33, 75-80 37—41, 70-75 39—45, [II grof 2829, kroet 11. Tydemans E.W. 1 85-90 59. 80-85 65, 75-80 71, 70-75 68. 65-70 58. 60-65 45, IID 20, III grof 38. III fijn 19, val 21. Benoni 1 80-83 60. 75-80 68, 70-75 73, 65-70 62, 60-65 45, 55-60 26, IID 15, III grof 20—35. III fijn 13. Manks Codlin II 75-80 14, *70-75 12. 65-70 13, 60-65 11. IID 7, III grof 10, III fijn 8. kroet 5. Zigeunerin I 80-85 12, 75-80 14, 70-75 13, 65-70 11, Hl grof doordraai. Dubbele bonen II 70. Pruimen: Reine Victoria I 55, II 33. Reine Claude d'Ouillins I 68. II 36. Washing ton III 22—28. Peren: Br. d'Amanlis II 75-80 26, 70-75 27, 65-70 27, 60-65 27, IID 16—22. Précoce de Tre voux IID 12, kroet 10. VEILING BERGEN OP ZOOM 6 september. Bospeen 1128. Waspeen 10 18. Sperziebonen 601.05. Staakprinsessen 80 1.58. Snijbonen 401.36. Rode kool 615. Witte kool 816. Bloemkool 1288. Aardap pelen 514. Sla 840. Savooiekool 1024. Prei 16—28. Selderij 10—48. Uien 10—18. Kom kommers 12—28. Tomaten 2565. Meloenen 2086. Rode bessen 1.05. Pruimen 2090. Pré coce de Trevoux 2038. Clapps 2046. Ja mes Grieve 3018. VEILING THOLEN Doré, gewone 20.5020.70. Koopmans Blauwe 10.3010.60. Bintjes, bonken 17.50, gewone 10.3012.40. Eigenheimers, bonken 8.60, ge wone 12.1016.60, poters 6.Aanvoer 2500 kisten. VEILING SINT-ANNALAND Doré, gewone 20.bonken 10.—. Eigenhei mers, gewone 16.50. bonken 9.90, drielingen 4.80. Bintjes, gewone 12.60, bonken 17.40, drielingen 5.30. Aanvoer 175 ton. Mej. Annette Dieleman te Terneuzen, leerling aan de Terneuzense muziek school, slaagde te Amsterdam voor het toelatingsexamen conservatorium, hoofdvak viool. Tijdens de fruitweek, van 14 tot 21 sep tember, zal in Goes de fototentoonstel ling „Zie Gods Schepping" worden ge houden. Deze tentoonstelling kwam tot stand door de samenwerking van vrijwel alle protestantse kerken in Goes. De tentoonstelling vertoont een serie opna men van fotografen, die elk iets hebben vastgelegd van Gods schepping. Geheel de grote lijnen van Gods Woord volgend ziet men zwart op wit, dat alle leven ontspringt uit God. Niet alleen het Le ven, doch ook de schending van de schepping, de macht van de dood er in natuurrampen, concentratiekampen die het schepsel met reikhalzend verlan gen doet uitzien naar de herschepping om ten slotte iets te laten zien van de belofte en de verwachting van de nieu we hemel en de nieuwe aarde. Deze foto-expositie werd samengesteld ter gelegenheid van de Floriade 1960 te Rotterdam door het Convent van Ker ken aldaar, als resultaat van een inter nationale fotowedstrijd. Zij is thans in beheer bij de Bijbel Kiosk Vereniging. De tentoonstelling zal worden gehouden in de wandelkerk van de hervormde kerk te Goes en de officiële opening zal op zaterdag 14 september worden ver richt door burgemeester F. G. A. Huber. De tentoonstelling is geopend zaterdag 14 september van 16.00 tot 21.30 uur; maandag 16 september tot en met vrij dag 20 september des middags van 15.00 uur tot 17.00 uur en 's avonds van 19.00 uur tot 21.30 uur en op zaterdag 21 sep tember van 17.00 tot 20.00 uur. /an onze Haagse redactie) In het kader van een buitenlands marktonderzoek zijn door de N.A. M. Gas Export Maatschappij oriënterende besprekingen ge voerd met mogelijke afnemers van Nederlandse aardgas in de na buurlanden. Het marktonderzoek duurt nog voort. Overleg is tot dusverre gepleegd met gasmaat schappijen en combinaties daar van in Brussel, Parijs, Londen en onlangs ook in Bonn, waar tevens een beleefdheidsbezoek werd ge bracht aan het ministerie van eco nomische zaken. De heer J. B. Schepers, directeur van de N.A.M. Gas Export Maatschappij, die ons dit meedeelde, legde er de nadruk op, dat van „onderhandelingen" zoals in Duitsland wel wordt geschreven, nog geen sprake is. De tot dusver gehouden besprekingen zijn van een geheel vrij blijvend karakter geweest en hadden tot doel te verkennen wat voor mogelijkhe den er in het buitenland voor het Neder landse aardgas zouden liggen, wanneer regering en gasunie zouden besluiten gas ter beschikking te stellen voor ex port. Van Westdnitse zijde is men van oordeel, dat de distributie van het gas geheel in Westduitse handen moet blijven. In de daarvoor in het leven te roepen organi satie zou de Ruhrgas A.G. een doch ter van de steenkolenindustrie moe ten meewerken. Regeringsfunctionaris sen zijn beducht voor de mogelijkheid, dat de Westduitse kolen-industrie als gevolg van aardgasimport om speciale subsidies zal vragen. Deze industrie verkeert al geruime tijd in een afzet-cri- sis. Naar de heer Schepers mededeelde, heeft men vooral in Bonn daarop de nadruk gelegd, omdat zich in West- Duitsland een juichstemming over de aardgasvondst zo vlak bij de vader landse grenzen aan het ontwikkelen is. Claims zijn nog niet ter sprake gekomen. In Bonn verneemt onze correspondent intussen, dat men daar bij realisering van het aardgasimportproject rekent op een jaarlijks quotum van rond 5 miljard kubieke meter. Bij het gesprek met ver tegenwoordigers van de N.A M. Gas Export Maatschappij zou men het er over eens geworden zijn dat in geval van een overeenkomst de import geleidelijk zou moeten verlopen. ZONDAG 8 SEPTEMBER. Ned. Herv. Kerk: Aagtekerke 10 en 2.30 kandidaat Haaf kens; Arnemuiden 10 en 2.30 de heer v. Dam; Biggekerke 9.30 en 11 ds. Odé; Domburg 10 en 7 ds. v. Vliet; Grijpskerke 10 mejuffrouw Valk, 2.30 ds. Duisterhof; Kleverskerke 10 ds. Wie- ringa; Koudekerke 10 ds. Kloosterman, 2.30 ds. v. Herwaarden, 7 ds. v. Her waarden Lammerenburg; 't Zand 10.15 ds. v. Herwaarden, 10.15 jeugdk., 7 dr. v. Haarlem; Meliskerke 2.30 ds. Kwast; Middelburg, Nieuwe Kerk 10 ds. Enker en ds. v. Santen en wika Jansen, 7 ds. Nauta; Oostkerk 10 ds. Snoep; Nieuw en St.-Joosland 9 en 10.30 dr. v. Haar lem; Souburg 10 ds. v. Duijne, 7 ds. Den Toon, Mamixschool 9.30 ds. Den Toom; Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Richard; Ritthem 10 ds. Nennie, 2.30 ds. v. Dul- lemen; Serooskerke 10 ds. v. d. Wind, 6.45 ds. Rothfusz (jeugdd.); St.-Lau- rens 10 ds. Theunissen, 7.30 ds. De Jon ge; Veere 2 ds. Wieringa; Vlissingen, St.-Jacobskerk 10 ds. v. d. Schoot (jeugdd.), 5 ds. Kwast; Johanneskerk 9.30 ds. Rothfusz, 7 ds. Kwast; Bejaar dentehuis 7 ds. De Jongh; Westkapelle 10 ds. Oosthoek (jeugdd.), 2.30 ds. Oost hoek; Zoutelande 9.30 ds. v Dullemen, 2.30 ds. Nennie. Filade.lfia volle Evang. Kapel: Vlissin gen (Vrouwestraat) 10 dienst. Geref. Gem. in Ned.: Middelburg (Bo- gardzaal10, 2.30 en 7 leesd. Herv. Evang.: Westkapelle 9.45 en 2.45 de heer Faasen. Adventkerk (zaterdag): Vlissingen 9 ds. Keith; 10 bijbelstudie; Middelburg 10 bijbelstudie, 11 ds. Keith. Geref. Kerk. Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Oegema, Domburg 10 ds. v. d. Bom, 2.30 ds. Boonstra, Gapinge 9.30 en 2 ds. Boot. Grijpskerke 10 en 2.30 kand. Van Geel, Koudekerke 9.30 en 2.30 ds. Els- hout,' Meliskerke 10 en 2.30 ds. Meijer, Middelburg Hofpleinkerk 9.30 ds. Den Boer, 2.30 ds. Van Wilgenburg. 5 ds. Van Til, Noorderkerk 9.30 ds. Van Wil genburg, Ontmoetingskerk 8.45 ds. Van Til, 5 ds. Den Toom, Oost- en West-Sou burg 9.30 en 2.30 ds. Brederveld, Oost kapelle 10 en 2.30 ds. Gommer, Seroos kerke 10 en 2.30 ds. Van Wouwe, St.- Laurens 11 ds. Meijer, 3 ds. Kornet, Vee re 10 en 2.30 ds. Streefkerk, Vlissingen 9.30 en 5 ds. Kornet, Vrouwenpolder 10 en 2.30 ds. Bosman, Westkapelle 9.30 ds. Van Til, 2.30 ds. v. d. Bom. Geref. Kerk (Vrijgem.). Souburg 9.30 ds. Wiskerke, Middelburg 8.30 en 4.30 ds. Janssens, Vlissingen 4.30 ds. Wiskerke, Vrouwenpolder 9.30 en 2.30 ds. Van Be- veren, Zoutelande 10.45 en 2.30 ds. Jans sens. Geref. Gem. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd., Arnemuiden 9.30, 2 en 6 leesd., Meliskerke 9.30, 2 en 7 leesd., 9 sept. 7.30 ds. Van Dam, Middelburg 9.30, 2 en 6.30 ds. Zijderveld, Oostkapelle 10 en 2.30 leesd., Vlissingen 9.30, 2.30 en 6.30 leesd., 10 sept. 7.30 ds. Zijderveld, West kapelle 9.30, 2 en 6 leesd., Zoutelande 10, 2.30 en 7 leesd. Chr. Geref. Kerk. Middelburg 9.30 en 3 ds. v. d. Molen Vlissingen 9.30 en 5 ds. Harder. Ver. van Vrijz. Herv. en Rem. Kring. Vlissingen 7 ds. Van Beek. Evang. Luth. Gem. Middelburg 11.15 ds. Van Boven, Vlissingen 9 ds. Van Bo ven. Doopsgezinde Gem. Middelburg geen dienst, Vlissingen gemeentedag. Herst. Apost. Zendingsgem. Vlissingen (Bakkersgang) 10 en 4.30 dienst. Herst. Apost. Zendingskerk. Vlissingen (Kasteelstraat) 10 en 5 dienst. Leger des Heils. Middelburg 10 Heil. samenkomst, 3.30 openlucht samen komst, 7.30 Verloss. samenkomst o.l.v. kapt. Betgen. Vlissingen 10 Heil samen komst. Bethe! Tempie (Pinksterkerk). Vlissin gen (Havendorp) 3 de heer Davidsz. Volle Evang Gem. Middelburg 10 dienst. WEEKENDDIENST ARTSEN. Middelburg: dokter J. C. B. Simons, Vlis- singsesingel 38, tel, 2191. Vlissingen: dokter S. Wartena, Paul Krugerstraat 240, tel. 3933. Veere, Serooskerke en Oostkapelle: dokter J. W. Oosterhoff, Markt A 155, Veere, tel. 01181271. Zoutelande, Koudekerke en Westkapelle: dokter L. Sloos, Middelburgse- straat 1, Koudekerke, tel. 01185231. Apotheek Middelburg: A. Ringeling, Korte Delft 133, tel. 2588. Apotheek Vlissingen: J. M. H. van de San- de, Badhuisstraat 22-24, tel. 2066. WEEKENDDIENST DIERENARTSEN. Dokter R. M. Barkema, Middelburg, tel. '01180—3118. Het Tweede-Kamerlid C. Brandsma (p.v.d.a.) heeft de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid schrifte lijk vragen gesteld over de bouw van woningen voor een prijs beneden de f 10.000 in Fijnaart en andere Brabantse gemeenten. Hij wil van de minister vernemen of het juist is dat de aannemers bereid zijn dit woningtype dat is ontworpen op ini tiatief van de gemeentelijke dienst van openbare werken in Fijnaart in gro tere getale te bouwen, maar op last van hogerhand daartoe geen vergunning mo gen ontvangen. Ais dit het geval is, dan wil de heer Brandsma weten welke over wegingen aan het weigeren van de ver gunning ten grondslag liggen. De plaatsvervangende minister-presi dent van Thailand, Thanom Kittikats- jorn, heeft meegedeeld dat de Thanarat- universiteit koningin Juliana tijdens het staatsbezoek aan Thailand in oktober een eredoctoraat zal verlenen. De minister van defensie heeft thans besloten, dat aan zelfstandige onderne mers op akkerbouw of gemengde bedrij ven, die in het najaar voor herhalings oefeningen moeten opkomen, uitstel kan worden verleend. Deze maatregel is, evenals het dezer da gen verleende oogstverlof, getroffen in verband met de moeilijke situatie in de landbouw. Om voor uitstel van herha lingsoefeningen in aanmerking te ko men, dienen deze zelfstandige onderne mers op akkerbouw of gemengde bedrij ven ten genoege van de burgemeester van hun woonplaats aan te tonen dat hun aanwezigheid op hun bedrijf in ver band met de toestand van 'de oogst noodzakelijk is. Het uitstel dient op de gebruikelijke wijze ter gemeentesecreta rie te worden aangevraagd. De rechtbank in Groningen heeft don derdag de 38-jarige kruidenier H. J. S. uit Delfzijl, die veertien dagen geleden terecht moest staan wegens valse mun- terij en die onbevoegd had rondgelopen in het uniform van majoor bij de Ko ninklijke Luchtmacht en zonder vergun ning een revolver in zijn bezit had, ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf niet aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk (proeftijd drie jaar) en tweemaal tien gulden boete, of twee dagen hechtenis. Veertien dagen geleden eiste de offi cier van justitie tegen hem anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek en tweemaal tien gulden boete, of twee dagen hechtenis. S. had eind 1962 begin 1963 met een gewone stencilmachine valse rijksdaal derbiljetten vervaardigd. 28 biljetten had hij via zijn kruidenierszaak in omloop gebracht. De valsemunteraffaire kwam plotseling aan het licht, toen schooljongens in de paasvakantie bij het inzamelen van oud papier snippers van rijksdaalderbiljetten vonden in het papierafval dat S. hun had gegeven. In de kelder van de kruidenier werden nog 3313 biljetten gevonden. t Advertentie Zondagsdienst Taxi's Middelburg VAN DOESELAAR, tel. 2158 TRIO TAX, tel. 2600

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5