„VELE MOGELIJKHEDEN IN INDONESIË ALS GOEDE HULP WORDT VERLEEND" Haagse uitgever kan niet Sanger wachten AEG Lezen is bijzonder populair bij de jeugd GEMEENTEAMBTENAREN NOG NIET GEHEEL TEVREDEN OVER SALARIS Wilton F yenoord beste Mant van het R. Ph0. Achter CRI. schuilt slechts één man AEG TURNA Ouders vaak slecht op de hoogte van „kinderlijke" smaak Ontspanning voornaamste doel „NEDERLAND AANGEWEZEN LAND OM BELANGRIJKE ROL TE SPELEN" Den Haag weet mets van verzoek om teruggave Longkanker bij mannen neemt toe „Veel secretarissen en ontvangers onderbetaald" Christine Keeler op borgtocht vrij CONCLUSIE ECONOMISCHE STUDIEGROEP: Goede gezindheid Produktie-aandeel „Nu of nooit commerciële t.v." DE KUNSTSCHATTEN UIT INDONESIË ILJA EHRENBURG HEKELT Advertentiebureau Concurrentie Het Wereldgebeuren Geruchten „WELVAART GAAT AAN VELEN VOORBIJ" AMSTERDAM met de producten AEG, Telefunken en Osram Grof geschut Ontspanning Positief Kinderhoeken- week 1963 POLITIE DORDRECHT HEEFT OVERLEGORGAAN ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Van 15 tot en met 26 juli heeft een studiegroep van het centraal or gaan voor de economische betrekkingen met het buitenland een be zoek gebracht aan Indonesië. De groep, die onder voorzitterschap stond van mr. J. J. Oyevaar, vice-voorzitter van het centraal orgaan en lid van de raad van beheer van Phs. van Ommeren N.V. te Rotter dam, zegt dat het beeld van de huidige economische situatie van In donesië, vrij somber kan worden genoemd. Daarnaast wijst de groep op een aantal positieve elementen, die een ontwikkeling van de Indo nesische economie in opwaartse richting mogelijk en zelfs waarschijn lijk maken. Verder valt te bedenken, dat de economie van het meren deel der ontwikkelingslanden, indien zij aan een soortgelijk kritisch onderzoek zou worden onderworpen, niet of nauwelijks een gunstiger beeld zou opleveren, terwijl Indonesië in de groep dezer landen wel licht het meest met natuurlijke rijkdommen, en dus potentiële moge lijkheden, is gezegend. Indonesië zal deze potentie ech ter slechts kunnen verwezenlij ken in nauwe technisch-finan- ciële samenwerking met de ge- industrialiseerde landen. Gezien de historisch gegroeide verwe venheid der beide economiën, lijkt Nederland aangewezen hierbij een belangrijke rol te vervullen. De Nederlandse bijdrage aan de econo mische onwikkeling van Indonesië zal zich niet dienen te beperken tot de in het verslag besproken kredietfacilitei ten. Even wezenlijk en welkom lijkt de studiegroep een aanbod voor Nederland se rekening een select aantal Indonesi sche afgestudeerden in Nederland een specialistische afronding gedurende b.v. twee jaar te geven, alsmede een groep jonge Indonesiërs in de gelegenheid te stellen zich voor technische kadervor ming te bekwamen. Een nauwe samen werking tussen regering en bedrijfsle ven in Nederland zal bij dit alles gebo den zijn. De studiegroep zegt ervan over- Eduard Flipse en zijn 125 musici van het Rotterdams Philharmonisch Orkest zullen dinsdag a.s., na afloop van de repetities een bezoek gaan brengen aan de werf van Wilton Fijenoord in Schiedam. Niet om er muziek te ma ken, maar om er eens te kijken hoe een schip wordt gebouwd. De aanleiding tot dit bezoek is dat de werknemers van Wilton Fijenoord tot de beste klanten van het R.Ph.O. behoren. Het geval is namelijk dat de gelden die de directie van de scheepswerf vroeger uittrok voor een feestavond voor het personeel, de laatste jaren worden gebruikt voor het kopen van een groot aantal abonnementen voor de concerten van het Rotterdams orkest, die dan weer tegen gereduceerde prijzen onder de werknemers van het bedrijf worden verdeeld. Dit heeft een groot succes. Eduard Flipse en de zijnen willen nu wel eens zien hoe die scheepsbouwende muziekliefhebbers hun werk verrich ten. IN DE VERENIGDE STATEN is het „ontspannen" tot een soort sport of, als ge wilt, leefre gel geioorden. President Kennedy is ert in zijn schommelstoel, de on gewilde aanstichter en hoge pro feet van. Het laatste op dit gebied is de „Zit-Staar-Schommel-Club". Die heeft al drieduizend leden en is uitgevonden zakmarzeggedooi de hotelier Thomas Saxe (uit Stamford, Connecticut)Tot de le den behoren jongens van veertien karaat-goudgehalte, zoals oud president Harry Truman, J Edgar Hoover (F.B.I,Bing Crosby, Perry Como. De heer Thomas Saxe heeft ge zegd: „Als iemand maar iedere dag in zijn schommelstoel een tijdje gaat rusten, staren en den ken wint hij jaren levens. A rock a day keeps the doctor away", in 't Nederlands: dagelijks schommel dokter naar de drommel, of: één uur in schommelstoel apo theker. hou je boel. Ik weet niet waarom daar nu een club voor moet worden opgericht, maar de idee is voortreffelijk; ik breng die reeds vele jaren in prak tijk. Duizenden en duizenden uren heb ik, al schommelstoelende, doorgebracht, starende in een sprookjesachtige, nimmer betre den verten en denkenden, dinken- de, d n k e n d e. aan wie anders dan aan mij zelf; mijn ne derige, geringe plaats in 't leven; mijn nietswaardigheid; mijn on nuttige kioasi-activiteiten; de tachtigduizend stukjes bloed, zweet en tranen, verstoven op de orkanen-der-vergetelheid. Maar dat het de dokter aivay keeps geloof ik bepaaldelijk niét. Althans: men mag dit niet als axioma voor iedere schom melaar stellen. Het ligt er maar helemaal aan waarnaar hij staart en in welke richting zijn gedach ten gaan. Je kunt namelijk dom denken of intelligent denken; roos kleurig denken en zwart denken; cynisch of mild; met liefde voor de medemens en diens daden of met verachting. Wie eenmaal uit 't bittere schoft je heeft gegeten en gal als klok spijs nuttigt zal met dat schom melende dóórdenken over alles, zeker niet tot de mildere slot sommen komen omtrent de feite lijke en de menselijke aspecten die langs zijn starend veinzensoog trekken. Het is, dacht ik, voor dezulken aanbevelenswaardig maar liever zo min mogelijk na te denken, maar liever geen schommelstoel te kopen en zich niet bij de club aan te sluiten. Want het zou dan wet eens kun nen geschieden dat dan juist voor hem de dokter eraan te pas moest komen. En dat hij van de schom melstoel moest verhuizen naar de ligbank van de psychiater, als graag voer voor die witgejaste zielepeiler. ELIAS. tuigd te zijn, dat zowel Indonesië als Nederland hierbij slechts wel kunnen varen. Het verblijf van de studiegroep in In donesië heeft zich volgens het ver slag gekenmerkt door een uitsteken de organisatie van de zijde der Indo nesische gastheren, en door een op vallend goede gezindheid bij alle In donesiërs, met wie de groep in con tact heeft kunnen treden. Indien men erin zou slagen de infla tie te beteugelen en het thans stag nerende apparaat van industrie, mijn bouw, transport, en voor de export producerende landbouw weer in be weging te brengen, dan zou mis schien vrij spoedig het punt kunnen worden bereikt, waarop Indonesië de blik voorwaarts kan richten. Het Nederlandse bedrijfsleven zal goed doen nauwkeurig na te gaan of de vele mogelijkheden, die het beginsel van „aandeel in de produktie" biedt, aanlei ding geven deel te nemen aan de uit breiding dan wel verbetering der pro duktie van bestaande ondernemingen, dan wel aan de oprichting van nieuwe bedrijven in Indonesië op deze basis. Ten aanzien van kredietfaciliteiten werd een verzoek om handelskredieten uitge sproken, dus niet een lening van staat tot staat. De groep ziet hierin een be vestiging van haar stelling dat de bij drage van Nederland aan de economi sche ontwikkeling van Indonesië voor alles zal dienen te bestaan uit de leve ring van Nederlandse goederen en dien sten. De groep heeft voorts de indruk dat men aan Indonesische zijde een ge sprek over het vraagstuk van het Ne derlandse vorderingen complex niet uit de weg zal gaan. Bartje, het beeldje van Suze Berk hout naar de hoofdfiguur in het boek van Anne de Vries, heeft in Assen zijn verjaardag gevierd. Op liet gazon voor het gemeentehuis hield hij zijn jaarlijkse receptie. Velen, vooral kleuters, kwamen het stenen ventje gelukwensen en brachten talloze cadeautjes mee. De geschenken zullen worden verdeeld over de verschillende ziekenhuizen in Assen en het sanatorium Bea- trixoord in Haren. (Van onze Haagse redactie) „Indien de regering werkelijk van plan is nog een jaar of twee te wachten op de aanbevelingen van de z.g. pacificatiecommissie voor ze over mijn concessieaanvrage voor een commercieel t.v.-pro gramma beslist, zal ik misschien wel op andere wijze commerciële t.v. in de lucht brengen". Aldus verklaarde ons gistermorgen de 45-jarige Haagse uitgever van ad vertentiebladen W. J. Hordijk, een van de medewerkers aan de oprich ting van radio-Veronica, die nu als hoofd van een „eenling"-maat- schappij minister Bot om een zend machtiging voor commerciële t.v. heeft gevraagd. Op de vraag of hij misschien weer aan een zender op zee dacht, luidde het ant woord van de heer Hordijk: „misschien. Maar misschien ook op andere wijze". De heer Hordijk publiceerde donderdag een communiqué waarin de oprichting van zijn C.R.T. Commerciële Radio- en Televisiemaatschappij werd be kendgemaakt en waarin bovendien de concessieaanvraag werd gepubliceerd. De aanvrage om een zendvergunning onderscheidde zich van andere onder Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft gisteren in antwoord op een vraag gezegd dat men van Indonesische zijde tegenover de Nederlandse zaakgelastig de in Djakarta, drs. C. D. Barkman, in zeer algemene zin het denkbeeld van de overdracht aan Indonesië van culturele voorwerpen wel eens ter sprake heeft gebracht. Een officieel verzoek om over dracht van bepaalde culturele voorwer pen heeft de Nederlandse regering ech ter niet ontvangen, aldus de woordvoer der in Den Haag Zoals gemeld, heeft het hoofd van de afdeling culturele zaken van het Indo nesische ministerie van onderwijs en cul tuur, de heer Indro Soegondo, donderdag de hoop uitgesproken dat Nederland een aantal culturele voorwerpen uit de oud heid zal willen teruggeven. Volgens de genoemde ambtenaar is een daartoe strekkend verzoek tot de Nederlandse regering gericht. Een reactie op dat ver zoek was echter tot dusver niet ontvan gen, volgens hem. De Russische schrijver Ilja Ehrenburg heeft in een artikel in de „Prawda" de Chinese houding bekritiseerd inzake het gedeeltelijke kernstopverdrag van Mos kou. Ehrenburg vraagt de Chinezen zich meer te baseren op verklaringen van Al- bert Einstein en Frederik Joliot-Curie, die „weten" >vat een atoomoorlog bete kent, dan op hun gevoelens. Volgens Ehrenburg heeft Joliot-Curie eens, na een bijeenkomst van de vredes beweging waar de Chinezen hun begin selvastheid hadden getoond, gezegd: „Zij begrijpen niet wat het atoomwapen inhoudt. Een van mijn leerlingen, een talentvol fysicus, reist naar Peking. Misschien kan hij het hun uitleggen". Westelijke waarnemers hebben opge merkt, dat de verklaring van Ehren burg gematigd van toon is. Dit in tegen stelling tot wat de laatste tijd tussen beide landen gebruikelijk is. Het feit dat de naam van de schrijver weer in het Russische partijblad staat, wordt gezien als een eerherstel voor Ehrenburg, die veel kritiek had gehad op de publikatie van zijn herinneringen vorig jaar in het bald „Novy Mir", „Er moet iets gebeuren", zei de heer Hordijk, want het Nederlandse be drijfsleven, heeft vooral in het oosten van het land zeer schadelijke gevol gen te incasseren van de Duitse con currentie die vanuit Duitsland met commerciële t.v. wordt ondersteund. We kunnen niet eens twee jaar wach ten. Daarom ben ik bereid voor eigen zenders te zorgen. Dan is het rijk van die zorgen af". Op de vraag hoe hij dacht de door hemzelf op vele mil joenen geschatte investeringen te financieren vanuit zijn eenmans- maatschappij, zei de heer Hordijk verzekerd te zijn van de medewer king van belangrijke financiële groe peringen, waarvan hij echter „om zakelijke redenen" de identiteit niet wilde aangeven. De heer Hordijk was enkele jaren gele den betrokken bij de oprichting van radio-Veronica. Aanvankelijk heeft hij voorts met zijn advertentiebureau Ko raal de exploitatie van de reclame voor Veronica verzorgd, doch na een con flict met de huidige leiding is hij ter zijde geschoven. Daarna leidde hij een advertentie- en publiciteitsbureau onder eigen naam. Niet land geleden begonnen eruchten de ronde te doen, dat hij het initiatief zou hebben genomen tot het in de vaart brengen van de reclame t.v.- zender op een schip, dat buiten de ter ritoriale wateren ligplaats zou kiezen. Er werd gemompeld dat hij daartoe al het schip Maria Magdalena zou hebben gekocht. Hij ontkent dat echter ten stelligste. meer door de mededeling aan de minister dat de C.R.T. zijn eigen zenderpark wil meebrengen, dat de heer Hordijk echter wel onder toezicht van de Nederlandse omroep zendermaatschappij Nozema wil plaatsen, zoals hij zijn programma's ook aan toezicht van een programmaraad wil onderwerpen. Het aantal gevallen van longkanker bij mannen neemt volgens de directeur- generaal van de volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, sterk toe. Bovendien komt longkanker in de vier grote steden van ons land meer dan twee keer zo vaak voor dan in overig Nederland. Bij het röntgenonderzoek, dat twee jaar geleden plaats vond werden in Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht per 10.000 mannen 9,6 gevallen van longkanker aangetroffen, terwijl in de rest van ons land 4,2 gevallen van long kanker per 10.000 mannen werden ge signaleerd. Dit blijkt uit de cijfers en gegevens, die de directie volksgezondheid heeft ver zameld, zowel met betrekking tot de doodsoorzaak als naar aanleiding van de periodieke röntgen-bevolkingsonderzoe- ken. Hij zei op dit ogenblik echter nog geen standpunt te kunnen innemen, waarbij periodiek röntgenonderzoek van bepaal de bevolkingsgroepen bijvoorbeeld mannen vanaf de 45-jarige leeftijd om vroegtijdig longkanker te kunnen ontdekken, dient te worden bevorderd. Prof. Muntendam kon zich wel inden ken, dat er spoedig een tijd komt, dat als de therapeutische resultaten bij de vroeg gesignaleerde gevallen van long kanker het wettigen zo'n onderzoek van overheidswege wel wordt bevorderd. Advertentie AI verheugen de gemeenteambtenaren zich over de verkregen welvaartvastheid der pensioenen, er zijn nog belangrijke wensen ten aanzien van de salariëring gebleven. Dit bleek uit de rede van de voorzitter van de Nederlandse Bond van Gemeenteambtenaren, burgemeester J. H. Hoogkamp van Veendam, gistermor gen bij de opening in Arnhem van het congres van deze bond die thans zeven tig jaar bestaat. Gebeurt er nog iets met de salariëring van de lagere en middelbare ambtena ren of meent de regering dat deze be vredigend is Dit laatste is, zo vervolgde Deze week echter doken de geruchten omtrent zulke plannen weer op. Zij be reikten ook de radiocontrole en opspo ringsdienst die voor de geruchten haar gebruikelijke grote belangstelling heeft. Temeer omdat vast staat, dat in Duits land een hausse van bestellingen op zendinstallaties is, hoewel nog niets is gebleken van activiteiten van Neder landse kant. Het Britse fotomodel Christine Keeler, die donderdag onder beschuldiging van meineed en samenzwering was gearres teerd, is gisteren tegen een borgtocht van 30.000 gulden voor een week in vrijheid gesteld. Haar flatgenote Paula Hamilton-Mars hall, hun huishoudster en de Jamaicaan Rudolph Fenton zijn eveneens vrijgela ten tegen een borgtocht. de heer Hoogkamp, moeilijk vol te hou den, tenminste als men er op let dat er in de afgelopen winter duurtetoeslagen gegeven moesten worden om de lagere inkomensgroepen in staat te stellen in de eerste levensbehoeften te voorzien. Is dit reeds geen aanwijzing ervoor dat er nog maar al te velen zijn aan wie de welvaart voorbij gaat, zo benadrukte hij. Ten aanzien van de verkregen wel vaartvastheid van de pensioenen stel de hij voorts de vraag of door de re gering voor de welvaartsvastheid wel de juiste prijs is geëist. Hoewel staatsburger als iedere andere Ne derlander, zal de ambtenaar er in moeten berusten, dat per dienstjaar twee procent van zijn a.o.w.-pensioen in mindering wordt gebracht van zijn ambtelijk pensioen en dat hem de loonsverhoging, die de vorm kreeg van de a.o.w.-compensatie, wordt onthouden, aldus de heer Hoogkamp. Als wensen bracht hij tevens naar vo ren de zogenaamde dertiende maand sa laris (uitkering ineens), de invoering van een minimumbedrag aan vakantie toelage en het verdwijnen van wat hij noemde de ridicule aftrek der gemeen teclassificatie. Het is onze stellige overtuiging zei hy, dat vooral de secretarissen in de klei nere gemeenten onderbetaald worden. Wat (ie gemeenteontvangers betreft, re leveerde hij de wetswijziging die beoogt de aanwezigheid van de gemeenteontvan- grs facultatief te stellen en een „reor ganisatie-ontslag" mogelijk te maken. In een adres aan de volksvertegenwoor diging zullen we onze bezwaren hier tegen kenbaar maken, aldus de heer Hoogkamp. WASAUTOMAAT f 995.- Voorwassen, wassen en 5x spoeien geheel automatisch in roest vrij edeistaal. Heerlijk idee een trommel-was automaat te bezitten, waarbij zorg en ser vice, kwaliteit en be trouwbaarheid auto matisch samen gaan. Wereldvermaard sinds mensenheugenis SKIP voor beter wassen en spoelen. Het schuimt precies genoeg en is veilig voor machine dPSËk en was- Vraag i i §i§gÉb het voordelige Skip Service- pak. Li, Mao Tse Toeng heeft het masker laten vallen. Met zijn grofste propaganda- geschut is hij in de tweede helft van deze week de Russen te lijf gegaan. Geen gepraat meer over onderhandelingen of over bijlegging van het geschil, maar openlijke vijandschap, culminerend in de grofste beschuldigingen. De mededeling van Peking, dat het be reid is in november aanstaande deel te nemen aan een massaal communistisch congres in Moskou doet niets aan de vijandige toon der beschuldigingen af. Uit de jongste feiten blijkt, dat com munistisch China geen hoop meer heeft op een regering van het geschil. Mao zet alles op alles en tracht met bluf de communisten buiten Rusland op zijn hand te krijgen. De nieuwe oorlogsfase is donderdag in gegaan. Twee Chinese dagbladen, het „Volksdagblad" en „De Rode Vlag" pu bliceerden een uitvoerig artikel, dat vol gens de aankondiging nog door vele afleveringen zal worden gevolgd en waarin Peking hevig tegen Moskou van leer trekt. Zo uitvoerig was dit artikel, dat de vertaling donderdagavond nog niet geheel beschikbaar was en slechts enkele gegevens eruit op de westerse telexen verschenen. De ernst van de nieuwe haatcampagne tegen Rusland bleek pas, toen het gehele artikel gis teren was vertaald. De voornaamste beschuldiging van beide bladen geldt „Russische ondermijnende activiteiten" in de Chinese provincie Sin- kiang, waar volgens de Chinezen in april en mei 1962 tienduizenden Chinese bur gers zijn overgehaald of gedwongen hun land te verlaten en naar Rusland te reizen. Protesten van Peking tegen deze actie waren tegen dovemansoren ge richt. Rusland weigerde de Chinezen te repatriëren. Deze weigering geldt ook nu nog, aldus het Chinese artikel, waar in regeling van deze kwestie wordt ge- eist. In het artikel wordt voorts beweerd, dat de Russen tijdens de Hongaarse op stand van 1956 gedurende enige tijd „van plan waren een politiek van capi tulatie te volgen en socialistisch Hon garije aan de contra-revolutie over te leveren". „De Chinese communistische partij keerde zich destijds vastbesloten tegen deze onjuiste methoden en deed voorstellen die juist bleken te zijn". De Russsiche leiders hadden aldus het artikel, deze voorstellen geaccepteerd „maar latere gebeurtenissen wezen uit dat zij wrok koesterden jegens de Chi nese Communistische Partij". Het grootste gedeelte van het artikel gaat over de Chinees-Russische betrek kingen sinds 1956, toen Kroesjtsjew op het Russische partijcongres het bewind van Stalin veroordeelde. De Sowjet-Unie doet het wel voorkomen, alsof de moei lijkheden tussen beide landen pas in 1960 begonnen met een serie Chinese arti kelen, „maar in werkelijkheid is de hele reeks meningsverschillen over beginsel kwesties in de internationale communis tische beweging reeds meer dan zeven jaar geleden begonnen", aldus het ar tikel. Waarnemers in Peking menen, dat de Chinese vaststelling van de moei lijkheden aan de grens tussen Sinkiang en de Sowjet-Unie grotendeels een bevestiging is van aanhoudende be richten van vorig jaar in enkele weste lijke bladen, dat Rusland sympathiseert met de opstand van nationale minderhe den in Sinkiang en deze aanmoedigt. Er bestaan tot op heden echter geen directe aanwijzingen voor dat er geweld daden zouden zijn gepleegd. De waarnemers menen ook dat het arti kel in het „Volksblad" verreweg de grootste en meest openlijke aanval op Kroesjtsjew en de zijnen is, die tot nog toe is gedaan. Voor het eerst vallen de Chinezen Kroesjtsjew openlijk aan omdat hij Sta lin geheel van zijn voetstuk heeft gesto ten. Zij beschuldigen hem ervan „boos aardig en demagogische leugens" over Stalin te vertellen. De Chinezen vinden het wel noodzakelijk dat bepaalde zijden van Stalins politiek worden bekritiseerd, maar zij menen, dat Kroesjtsjew veel te ver is gegaan met zijn politiek van „verwerping van het Marxisme-Leninisme". Volgens onbevestigde berichten van vorige herfst zouden de Russische contulaten in de hoofdstad van Sin kiang, Oeroemtsji en andere steden op verzoek van de Chinezen zijn gesloten. Dit blijkt in overeenstemming te zijn met de Chinese beweringen volgens wel ke Russische „organen en ambtenaren in Sinkiang zich bezig hadden gehouden met ondermijnende activiteit. Ui zou het centrum zijn van de huidige onlusten. Het is de hoofdstad van het autonome Ili-Kazakh, het grootste dis trict van de provincie Sinkiang in het noordwesten van China. In dit district wonen enkele honderdduizenden Ka zakhs. Enkele groepen Chinese Kazakhs zouden zich bij de verscheidene miljoenen Russi sche Kazakhs in Russisch Kazakhstan willen voegen. Voor de revolutie in China had Rusland een grote politieke en economische in vloed in Sinkiang. Vooral in de jaren dertig toen de Chinese gouverneur voor een groot deel steunde op Russische hulp om zijn gezag te kunnen handhaven. Voorts wordt nog gezegd, dat de Russen zich niet alleen in Hongarije hebben ver gist. Volgens twee Chinese bladen heb ben de Russische leiders in Polen een te genovergestelde vergissing begaan". Door troepen te zenden om te trachten de Poolse kameraden te onderwerpen, hebben zij de vergissing gemaakt van het chauvinisme van een grote mogend heid", zo zeggen deze bladen. Onder de vrijetijdsbesteding Jvan 654 daarover geënquêteerde kinderen van circa 10 t/m 17 jaar is lezen de meest voorko mende: 71% van hen noemt het. Aldus een der belangrijkste uit komsten van het rapport „Kin deren en boeken 1963 een onderzoek naar de koop-, lees- en studiegewoonten" dat de Ne derlandse Stichting voor Statis tiek heeft samengesteld in op dracht der stichting speurwerk betreffende het boek (begin 1960 opgericht door de Vereni ging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels). derzoek door de Stichting voor Sta tistiek werden vraaggesprekken ge voerd met 1007 ouders van 1007 kin deren uit verschillende opleidings niveaus tussen 7 en 18 jaar, met 654 kinderen van deze ouders uit de 5e klas van de lagere school of ouder en met 815 leerkrachten van deze 1007 kinderen. Begin van dit jaar waren er bijna 2,5 miljoen kinderen in de leeftijd van 7 t/m 17 jaar. Het eerste rapport der stichting „Mensen en Boeken" verscheen in mei 1961. Te zamen met het nu ver schenen rapport over de bevolkings groep van 7 t/m 17 jaar is het speur werk van 1961 gecompleteerd. Er is thans een totaalbeeld van het ge dragspatroon der gehele lezende Ne derlandse bevolking, zei de stich tingsvoorzitter, drs. R. E. M. van den Brink, op een persconferentie over het rapport „Kinderen en boeken". Bij de mondelinge enquête bij het on- Aan een samenvatting der belang rijkste uitkomsten is o.m. het volgen de ontleend: ontspanning is de be langrijkste functie van het lezen in het algemeen (31 Minder vaak lezen kinderen omdat het leerzaam of interessant is (18 of omdat het spannend is (12%). De ontspan ningsfunctie van het lezen (ook van boeken) wordt door kinderen blijk baar hoger gewaardeerd dan door volwassenen (resp. 46% en 27%). Voorkeurslectuur is bij jongens voor al het heldenverhaal (84 eerst wild west-, cowboy- en Indianenver halen, op wat latere leeftijd oorlogs-, detective- en reisverhalen) en het hobbyhoek. Bij de meisjes wordt de voorkeurslectuur vooral gevormd door meisjesboeken en -romans (44 op latere leeftijd ook literair en ander werk voor volwassenen. Velen van hen (42 houden echter ook van typische jongensboeken. Achten vijftig procent van alle ondervraagde kinderen (5e klas l.o. en hoger) zegt graag stripverhalen te lezen. De be langstelling hiervoor neemt af bij ho ger opleidingsniveau. Het beeld dat de ouders hebben van de lievelingslectuur van hun kinderen (vanaf 5e klas l.o.) stemt niet steeds met de realiteit overeen. Met name hebben ouders de neiging de belang stelling van meisjes in de puberteits jaren als kinderachtiger en „roman tischer" te zien dan deze in werke lijkheid is (onderschatting van voor keur voor meisjesromans, volwasse- nenlectuur en jongensboeken, over schatting van voorkeur voor kinder boeken). Toch menen vele kinderen (31 dat de ouders, resp. vader of moeder, de beste adviseurs zijn bij de keuze van een fijn boek. Een kwart der kin deren noemt broers, zusters, vrien den of vriendinnen, 15 de boekhan delaar, 10 bibliotheekpersoneel en 8 een leerkracht. Naar mate het kind ouder is, worden ouders minder vaak, leeftijdgenoten en leerkrachten vaker in dit verband genoemd. De meeste ouders staan positief ten opzichte van het lezen van hun kin deren. De meest genoemde voordelen zijn: bevordering van de algemene ontwikkeling (68%), taalbeheersing (19 slechts weinig ouders (5 noemen de ontspanningsfunctie van het lezen. De ouders staan vaker af wijzend (34%) dan goedkeurend (27 tegenover het lezen van stripverhalen. De goedkeuring berust vaak op de mening dat deze lectuur onschuldig is, de fantasie bevordert en een leuke vorm van ontspanning is. Kinderen met hoge leesbereidheid treft men relatief veel aan in: gere formeerde gezinnen (in tegenstelling tot vooral rooms-katholieke gezin nen), gezinnen waar het beroep van de vader veel lezen vereist, in gezin nen waar het opleidingsniveau van de moeder hoog is en in gezinnen waar ook anderen in het vertrek le zen als het kind leest, leert e.d. De kinderboekenweek 1963 zal worden gehouden van 26 oktober t/m 2 november. Het kinderboekenweekge schenk „Viermaal J en Ja nus" werd geschreven door Hans Andreus en geïllu streerd door Babs van Wely (het verhaal gaat over de 4 x J-club, Jan I, Jan II, Jan III en Jeannetje, die vele avonturen beleven bij de ontmaskering van de be kende boef Janus de Glad de). Enkele dagen voor de kin derboekenweek wordt op alle lagere scholen de 4-.j- clubkrant uitgedeeld. Voorts wordt dit blad door de boek handel verspreidt. Het kinder- en jeugdboe- kencongres 1963 zal op vrij dag 25 en zaterdag 26 ok tober worden gehouden in het Prinsenhof te Delft. Een der belangrijkste resultaten van het eerste, in 1961 te Amsterdam gehouden con gres is geweest dat er een hechte samenwerking tot stand is gekomen tussen de vele groeperingen, die zich bezig houden met het kin- der- en jeugdboek. K MAO TSE TOENG ...demasqué... De politie in Dordrecht heeft sinds gis teren een commissie van personeelsle den, die is bedoeld om meer overleg tus sen leiding en politieambtenaren moge lijk te maken. De burgemeester van Dordrecht, mr. Van der Dussen heeft deze zgn. dienst commissie gistermiddag geïnstalleerd in een bijeenkomst op het raadhuis Het is waarschijnlijk in ons land de eerste overleginstantie van deze aard, zo zei de burgemeester.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3