Bruinisse kan begroting niet sluitend krijgen Verweer zagerspitters: „Wij raapten wulken" AGENDA MARKTBERICHTEN WALCHEREN JAARBEURSDIRECTIE STREEFT MAR VERRUIMING ACTIERADIUS Brandweerkazerne Krabbendijke in oude lagere school Twee weken celstraf voor Yersekenaren Een echte ontspanning. Tekort van elfduizend gulden „Erfenissen" uit oorlog en Deltavoorzieningen F. A. M. Guinee te Vlissingen ten grave gedragen KERKNIEUWS Gereformeerde synode over eenheid geref. belijders Kerkelijke mutaties Officiële publikatie Burgerlijke stand SCHOONHEIDSSPECIALISTE VERZORGDE DEMONSTRATIE IN MIDDELBURGSE VEILING BELEID GERICHT OP EUROMARKT Maar blijft met beide benen op de grond Gewijd concert Raad besloot Kosten geraamd op halve ton Actieradius Tarieven J. BONTHUIS TER AARDE BESTELD TE MIDDELBURG Slachtoffer ongeluk te Goes overleden Politierechter Middelburg TOENADERW ANIMO BENOEMING INSPECTRICE NIJVERHEIDSONDERWIJS Geslaagden zeevaartschool P.T.T.-kamer Zeeland Ploesfkampioenschap W.-Z.-Vlaanderen op 14 seot. in Biervliet Dertig deelnemers aan ploegstriid te Wilhelminadorp A. H. OORT, AFWEZIG VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 HET IS b. en w. van Bruinisse niet ge lukt om de raad voor 1964 een sluitende begroting aan te bieden. De gewone dienst heeft op een van de onderste re geltjes een tekort van afgerond f 11.000. Een aantal algemene oorzaken is daar voor onmiddellijk aan te wijzen. Maar bovendien staat het gemeentebestuur voor de taak zich in te stellen op het treffen van noodzakelijke voorzieningen, als gevolg van de aanleg van de Delta werken. Er staat een structuurplan voor het gebied rond de „Drieprovinciëndam" op stapel, het dorp moet zijn industrie bevorderen, er moeten maatregelen ge troffen worden voor recreatie- Het college maakt daarom bij de aanbieding van dit belangrijke jaar stuk enkele kanttekeningen om de stand van zaken uiteen te zetten. Om te beginnen worden enkele „erfe nissen" uit de oorlog aangehaald. Een zware last drukt op het gemeen telijk budget aan rente en afschrij ving van straat- en rioleringsaanleg. Dan is er het in verhouding met an dere gemeenten onevenredig groot aantal woningwetwoningen, de alge mene Dewoningstoestand in het dorp is laag te noemen. Bruinisse moet voor twee havens zor gen. Een grote last is het herstel van de naschade ten gevolge van de inwer king van het zoute water bij de ramp, waarin de gemeente de nadelige saldi moet vergoeden. De zogenaamde „ver oudering" van de bevolking brengt de kosten voor sociale zorg op een hoog niveau. Het zijn allemaal factoren, die b. en w. bij hun toelichting op de begro ting aanstippen. „Maar de rijksuitkerin gen houden hiermee slechts ten dele re kening", zo schrijft het college. „Dit maakt het uiteraard bijzonder moeilijk om het gemeentelijk budget in even wicht te houden Tussen uitgaven en in komsten is dermate weinig speelruimte, dat een verhoudingsgewijs geringe kos- Onder grote belangstelling vond don derdagmiddag te Vlissingen de begra fenis plaats van de heer F. A. M. Gui- née, in leven mededirecteur van garage „De Baljuw" te Vlissingen en brand meester bij de vrijwillige brandweer. Deken F. Keersemakers uit Boxmeer, een neef van de overledene, droeg 's morgens in de parochiekerk te Vlis singen een gezongen H. Mis van Re quiem op en verrichtte de beaardings- plechtigheid op de Noorderbegraaf plaats. Vrienden, collega's en vele be langstellenden begeleidden de laatste gang van de heer Guinée. Vlissingse brandweerlieden droegen de kist. Onder hen bevonden zich vertegenwoordigers van het districtsbestuur van de Bovag in Walcheren, en de heren W. Verhorst en D. van Garderen van een auto-im porteur te Amersfoort. Burgemeester mr. B. Kolff van Vlissin gen memoreerde aan het graf, dat de heer Guinée in 1940 als monteur chauffeur-pompbediende bij de vrijwil lige brandweer in dienst trad. De heer Guinée, aldus burgemeester Kolff ver richtte zijn werkzaamheden steeds met veel animo en het gemeentebestuur is hem dankbaar voor al wat hij voor de brandweer heeft gedaan. De heer D. Luitwieler, commandant van de Vlissingse vrijwillige brandweer, zei onder meer, dat de heer Guinée zich in de oorlogsjaren jong en actief heeft ge geven om de gemeenschap te dienen. Namens de organisatie Bescherming Bevolking, waarvan de heer Guinée plaatsvervangend vakcommandant in de A-kring was, voerde de heer J. P. van der Leelie, hoofd van de B.B. het woord. De heer Van der Leelie roemde de goede kameraadschap van de heer Guinée. f Advertentie) Middelburg Electro: Taras Bulba, 19.30 uur, 14 Jaar. City: Girls, girls, girls, 20 uur, a.l. Molenwater: Miniatuur Walche ren, 9-22 uur. Kunstmuseum: Expositie Reimond Kimpe, 16-18 uur. Van Benthem en Jutting: Expositie over Zeeland en Vlaanderen, 9-18- uur. Abdij: Klank- en lichtspel, 20.30 en 21 uur. Goes Grand: Girls, girls, girls, 20 uur, a.l. Museum: Expositie Bevelandse voorwer pen, 10-12 en 14-17 uur. Prins van Oran je: Afscheid hoofd Beatrixschool, 19.30 uur. Grote Markt: Zuidbevelandse fok- veedag, 10 uur. Westerkerk: Orgelcon cert Jaap Nieuwenhuyse, 20 uur. Vlissingen Luxor: De held van Troje, 20 uur, 14 Jaar. Alhambra: Girls, girls, girls, 20 uur, a.l. Kunsthandel Bikker: Expositie Antoine Mes en nautische wer ken, 8.30-12.30 en 14-18 uur. Zierikzee Burger Weeshuis: Expositie oude meesters, 10-17 uur. Veere Schotse Huizen: Tentoonstelling unica mr. J. C. van Schagen, 10-12 en 14-17 uur Sas van Gent Olyrnpiatheater- ranze mit mir in die Morgen, 20 uur, a.l. Terneuzen Luxor: Les liaisons dange- reuses, 20 uur, 18 laar. Oostburg Ledeltheater: Het zotte leven van Graaf Bobby, 20 uur, a.l. Westdorpe Troutzaerte: Expositie H. v Zijl en K. v. Berkel, 9-21 uur. Bergen op Zoom Luxor: De onoverwin nelijke gladiator, 20 uur, 14 Jaar. Roxy: West-side story, 20 uur, 14 jaar. tenverhoging of inkomstenverlaging het evenwicht verstoort. In verband met dit alles willen b. en w. een zogenaamde „aanvullende bijdrage" vragen aan het rijk. Dit ter dekking van het begrotingstekort en van de kosten, verbonden aan de uitvoering /an de eer der genoemde noodzakelijke voorzienin gen. In de begrotingsbrief aan de raad worden verder enkele cijfers nader on der de loep genomen, zoals de vooruit kering lager onderwijs, het subsidie voor de gemeentelijke instelling voor sociale zorg. Geen middelen Om urgente zaken aan te pakken, die Bruinisse bovenaan zijn wensenlijst heeft geplaatst, bestaat met de thans ten dienste staande middelen geen kans. Het wederopbouwplan zal moeten wor den herzien, de industrie moet worden bevorderd en de bestaande bedrijven moeten een steuntje in de rug krijgen. Vooral nu het voor de vissers steeds moeilijker wordt. Er moeten openbare gebouwen komen: een gemeenschappe lijk gymnastieklokaal, een brandweer garage, kortom: Bruinisse zou ei dade lijk aan willen beginnen. Maar voors hands is de begroting niet sluitend... De generale synode der Gereformeerde Kerken in Nederland heeft in -Gronin gen het rapport inzake de eenheid der ge reformeerde belijders behandeld. Rap porteur was dr. O. C. Broek Roelofs uit Zuidlaren. In de discussie kwamen aan de orde de gebrokenheid van de gereformeerde gezindten, de situatie in het gereformeerd convent en de verhou ding tot de confessionele groep in de Ne derlandse Hervormde Kerk en tot de Christelijk Gereformeerde Kerken. Dr F. L. Bos te Vlaardingen diende een voorstel in om in de besprekingen in het convent, ook de confessionele groep in de Nederlandse Hervormde Kerk te betrekken, terwijl ds. A. Mout uit Kol- lum opnieuw de vraag ter sprake bracht of de synode van Groningen tot de Ge reformeerde Kerken Vrijgemaakt en de Christelijke Gereformeerde Kerken het verzoek 'zal richten, waarnemers te zen den. NED. HERV. KERK Beroepen te Middelharnis J. Vos te Rr)s- sen. Aangenomen naar Ried c.a.: J. F. M. van Malssem, kand. te Zaandam. GEREF. KERKEN Beroepen te Elim en Zweelo (Dr.): J. Geel, kand. te Amsterdam; te Meppel (vac. J. van Tuinen) K. Snoeij te Maas dijk. GEREF. KERKEN VRIJGEM. Beroepen te Kantens (Gr.) J. Geertse- ma, kand. te Groningen. WESTKAPELLE Benoeming kleuterleidster Tot hoofd van de christelijke kleuter school te Zaandam is benoemd mej. V. Oosthoek uit Westkapelle. MIDDELBURG. Openbare bekendmaking. De burgemeester der gemeente Middelburg maakt bekend: 1 dat, ter voldoening aan artikel 72a in verband met de artikelen 63 en 10 der ont eigeningswet, een commissie uit Gedeputeer de Staten der provincie Zeeland, bijgestaan door de daartoe door het algemeen bestuur aangewezen deskundige en het hoofd van het bestuur der gemeente, in het gemeente huis aldaar zitting zal houden de 23e sep tember 1963 te 14.30 uur, ten einde de be zwaren van belanghebbenden aan te horen tegen het plan van onteigening ten name van het Rijk ten behoeve van de aanleg van het gedeelte Nieuwland-Vlissingen van de weg Bergen op Zoom-Korteven-Kruinin- gen-Goes-'s-Heer Arendskerke-Nieuwland - Vlissingen-Breskens-Draaibrug-Sluis-grens, nr. 58 van het Rijkswegenplan 1958, onder de gemeenten Nieuw- en Sint-Joosland, Mid delburg, Ritthem, Oost- en West-Souburg en Vlissingen, met bijkomende werken en no digt belanghebbenden uit om hun bezwa ren, ter plaatse en ure vermeld, mondeling of schriftelijk aan genoemde commissie mede te delen; 2. dat de stukken, bedoeld in het eerste lid van artikel 12 der onteigeningswet en ter voldoening aan artikel 72a in verband met de bepalingen van de artikelen 64 en 12 ter inzage van een ieder worden neder- gelegd ter secretarie der gemeente, (kamer 15) van 9 september 1963, totdat de com missie haar werkzaamheden binnen de ge meente heeft volbracht; 3 dat het uitgewerkte plan van het gehele werk. bedoeld in het laatste lid v&n artikel 12 van meergenoemde wet, voor een ieder ter inzage zal liggen ter griffie der provincie Zeeland, Abdij 6 te Middelburg, van 9 sep tember 1963, totdat de commissie haar werk zaamheden heeft volbracht. Bezwaarschriften zijn vrijgesteld van het recht van zegel. Middelburg, 5 september 1963. De burgemeester voornoemd, A J. Berénpas, loco. VLISSINGEN. De burgemeester der gemeente Vlissingen maakt bekend; le. dat, ter voldoening aan artikel 72a in verband met de artikelen 6 3en 10 der ont eigeningswet, een commissie uit Gedeputeer de Staten der provincie Zeeland, bijgestaan door de daartoe door het algemeep. bestuur aangewezen deskundige en het hoofd van het bestuur der gemeente, in het gemeente huis aldaar zitting zal houden de 23 sep tember 1963 te 11.30 uur, ten einde de be zwaren van belanghebbenden aan te horen tegen het plan van onteigening ten name van het Rijk ten behoeve van de aanleg van het gedeelte Nieuwland-Vlissingen van de weg Bergen op Zoom-Korteven-Kruinin- gen-Goes-'s-Heer Arendskerke-Nieuwland- Vlissingen-Breskens-Draaibrug-Sluis-grens, nr. 58 van het Rijkswegenplan 1958, onder de gemeenten Nieuw- en Sint-Joosland, Mid delburg, Ritthem, Oost- en West-Souburg en Vlissingen, met bijkomende werken en no digt belanghebbenden uit om hun bezwa ren, ter plaatse en ure vermeld, mondeling of schriftelijk aan genoemde commissie mede te delen; 2e. dat de stukken, bedoeld in het eerste lid van artikel 12 der onteigeningswet en ter voldoening aan artikel 72a in verband met de bepalingen van de artikelen 64 en 12 ter inzage van een ieder worden nederge- legd ter secretarie der gemeente, van 9 sep tember 1963 totdat de commissie haar werk zaamheden binnen de gemeente heeft vol bracht; 3e. dat het uitgewerkte plan van het gehele werk, bedoeld in het laatste lid van artikel 12 van meergenoemde wet, voor een ieder ter inzage zal liggen ter griffie der provincie Zeeland van 9 september 1963 totdat de commissie haar werkzaamheden heeft vol bracht. Bezwaarschriften zijn vrijgesteld van het recht van zegel. Duitse vrouwengroep te gast Een vrouwengroep van de evangelische gemeente uit Mülheim was dinsdag avond de gast van de hervormde vrou wenvereniging. De presidente mevrouw Oosthoek had de leiding. Ds. Oosthoek vertoonde de filmstrook „Opvoeding tot het wereldburgerschap". Het was' een gezellige avond. SINT-LAURENS Gemeenteraad vergadert De gemeenteraad van Sint Laurens komt vanmiddag, vrijdag 6 september, te vier uur in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt onder meer de volgende punten: vaststelling uit gifteprijs bouwrijpe gronden bezuiden de Singelweg, behandeling van een tweetal optievragen ten name van de heer J. Walraven te Sint Laurens, verkoop van twee percelen bouwterrein gelegen aan de Laan van Popkensburg, wijziging van de destructieverordening, herziening van de tarieven slaehthuiskeurings- dienst, wijziging voorwaarden verpach ting tuingrond en een wijziging van de begroting 1963. AAGTEKERKE. Bevallen: C. J. Peper-de Visser d. M. N. Duisterhof-Pons z. Getrouwd: L. Poppe 22 j. en W. Maljaars 20 J. Van onze adverteerders Een vijftiental dames heeft donderdag avond in de kantine van het veilingge bouw te Middelburg het een en ander kunnen opsteken van hetgeen de schoonheidsspecialiste mej. Harder uit 's-Hertogenbosch had te vertellen over de huidverzorging en het aanbrengen van make-up. Zij deed dit namens Fe- mia Cosmetic op uitnodiging van dro gisterij parfumerie „De Vijzel", een fi liaal van Meulmeester's drogisterijen Niet alleen gaf de schoonheidsspecia liste adviezen over de beste manier, waarop men de huid kan schoonmaken, zei vestigde er ook de aandacht op het materiaal, waarmee deze reiniging het beste kan geschieden. Zij wees daarbij op de speciaal daarvoor in de handel gebrachte reinigingsmelk en de ge zichtslotion, die de huid opfrist en ver sterkt. Ook bij aanschaffen van voe dingscrème had de schoonheidsspecia liste voor de dames goede raadgevin gen. Het gezelschap kon voorts kennis nemen van het aanleggen van een mas kertje en het aanbrengen van make-up, waarbij een van de dames als „proefko nijn" fungeerde. Vandaag kan men aan de zaak persoonlijk advies krijgen. Het aantal afspraken is beperkt. De algemeen directeur van de Konink lijke Nederlandsche Jaarbeurs, drs. J. H. D. van der Kwast, heeft aan de voor avond van de najaarsbeurs 1963 op een persconferentie medegedeeld, dat de Ne derlandse beurzen voor de buitenlandse exposant vaak niet voldoende interes sant zijn omdat onze binnenlandse markt van relatief geringe omvang is. Voor de Nederlandse industrie is het omgekeerd interessanter aan buitenlandse beurzen deel te nemen, omdat dan veelal een groter marktgebied wordt bestreken. De jaarbeursdirecteur zei, dat men wel eens van hem vraagt, een zodanig in- Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 4-9: Hontestroom van Amsterdam, Verna Paulin van Igarka, Bastion van Londen. Vlissingen vertrokken op 4-9: Hontestroom naar Shoreham, Verna Paulin naar Alexan- drië. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 4-9: Batavier 3 van Rotterdam, Helen van Londen, Seabreeze van Londen, Pieter Win- semius van Ayr, Harry van Rouen naar Gent, Westereems van Hamina, Baltic van Rotterdam; op 5-9: Franka II van Cardiff, Virgo van Londen, Jell van Londen naar Gent, Eagle van Londen, Bellatrix van Las Palmas, Arvo van zee naar Gent, Mentor van Amsterdam. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 4-9: Oldekerk naar Rotterdam, Alkaid naar Hamburg, Alnati naar Rotterdam, Margriet An ja naar zee, Mare Bonuro naar Rotter dam, Colette naar Rotterdam, Keizersgracht naar Helsinki; op 5-9: Overijsel naar Rot terdam, Tubo naar Vannes, Batavier 3 naar Rotterdam, Gaasterdijk naar Miami, Hydra naar Horkion. RITTHEM Zondagavond om 7 uur wordt te Rit them een gewijd concert gegeven, waar aan zullen medewerken de muziekver eniging O.N.D.A. te Ritthem en de chr. gemengde zangvereniging Soli Deo Glo ria uit Souburg. Het programma luidt: koor: 1. De zon schijnt in mijn ziel vandaag, 2. Sanctus, 3. O, quam Gloriosum, 4. Ik heb het niet geweten; kamerkoor: 1. Jezus redt, 2. Ik ben de opstanding, 3. Komt looft en prijst: koor: 1. Avondstond, 2. Lobet dem Hernn, 3. Exutate Deo, 4. Blijf bij mij, Heer; O.N.D.A. speelt: 1. Sympa thie, Marche de procession (Lt. Purnot- te), 2 Koraal: Gezang 174, 3. Para frase „Boven de starren (S. P. van Leeuwen), 4. Koraal: 't Is Uwe zaak. 5. Ambrosianischer Lobgesang (E. Geb- hardt, arr- E. Ruh). 6. Parafrase over „Heer. ik hoor..." (J. Nauta), 7. Koraal: Gezang 121, 8. Ail in the april evening, meditatie (Roberton-Kriek), 9. a. Die Ehre Gottes (L. van Beethoven), b. Es ist bestimmmt in Gottes Rath (Mendels- sohn-Bartholdy), c. Ich bete an die Macht der Liebe (D. S. Bortnianski), 10. Koraal: Gezang 282. De gemeenteraad van Krabbendijke heeft tijdens de woensdagavond gehou den vergadering besloten de oude school aan de Wilhelminastraat te bestemmen tot brandweerkazerne. Bij begrotings wijziging werd hiervoor een bedrag ge voteerd van 50.000. Reeds in de begeieidingsbriet bij de be groting 1964 werd de raad op dit plan attent gemaakt. Direct na de behande ling van deze begroting kregen de raads leden een uitgewerkt plan ter tafel. De gedachte van b. en w. om tot deze ver bouwing te komen werd onder meer in gegeven door de enige tijd geleden aan gekochte nieuwe hoge-drukautospult plus lage-drukmotorspuit en een afzon derlijke poederaanhanger. Als stalling- plaats voor deze materialen kwam de school bijzonder geschikt voor, waarbij nog kwam, dat het deel van de gemeen tegarage, waar het brandweermateriaal tot nu toe was ondergebracht te klein geworden is. Bovendien heeft de dienst gemeente werken dringend behoefte aan uitbrei ding van haar ruimte. Ook is de tot brandweergarage te verbouwen school zeer gunstig gelegen. Het noordelijk ge deelte van 'het gebouw biedt voorts nog voldoende ruimte voor een afzonderlijk lokaal met een aparte ingang en een garderobe. Men zal dit lokaal zeer goed kunnen gebruiken als cursuslokaal, waardoor het zogenaamde nijverheidslo kaal van het scholencomplex aan de Noordweg vrijkomt. Men zal dan dit lokaal te zijner tijd kunnen inrichten tot een lokaal voor handenarbeid, te ge bruiken door alle scholen. Het hek rondom de school zal worden opgeruimd en de vrijgekomen ruimte zal men kunnen gebruiken voor de aan leg van een plantsoenstrook. De uitgang voor de brandweerauto is geprojecteerd aan de zuidzijde van het gebouw. Op het gebouw zal een tweede brandweersirene geplaatst worden, zo mogelijk te bedienen vanuit de woning van de commandant. De heer A. J. Riedijk (vrije lijst) was het met dit plan niet eens. Hij betwij felde het of het geraamde bedrag wel toereikend zou zijn. Hij wilde het school gebouw liever verkopen en van de dan ontvangen gelden de bestaande kazerne uitbreiden met minder kostbare voorzie ningen. Ook achtte spreker een cursus lokaal overbodig, daar dit in het zoge naamde culturele centrum aanwezig is. Verder meende de heer Riedijk, dat dit moest uitgaan van particulier initiatief. De heer H. J. van Harn (a.r.) bestreed deze mening. Ten eerste achtte hij het cultureel centrum absoluut voor leslo kaal ongeschikt, terwijl hij het als een taak van het gemeentebestuur zag het onderwijs op diverse onderdelen zoveel mogelijk te stimuleren. Hij toonde zich dan ook met het voorstel van b. en w. zeer ingenomen, een mening, die ook de heer A. J. Busch (a.g.p.) was toege daan. De heer G. van Velzen (wethou der) wees er nog op, dat voor de dienst gemeentewerken diverse werktuigen werden aangeschaft, waarmee goed werk verzet kan worden. Ook deze die nen een goede opbergplaats te hebben. Burgemeester Cnossen achtte deze op lossing het beste om beide doelen, de brandweer en de gemeentewerken, op verantwoorde wijze te dienen. Bij een eventuele verkoop zouden weer diverse moeilijkheden te voorschijn komen. Zonder stemming ging de raad met het voorstel van b. en w. akkoord, waarbij werd aangetekend, dat de heer Riedijk werd geacht te hebben tegengestemd. Vanwege de financiële consequenties, voortvloeiende uit het plan tot verbouw van het oude schoolgebouw en de opna men van een raming voor vergoeding van een vakleerkracht voor lichamelijke oefening ten behoeve van het ulo-onder- wijs, werd de begroting 1964 gewijzigd. Op de post onvoorziene uitgaven res teert nu nog een bedrag van 8262,76. Men besloot voorts de garantielening van de Stichting Bejaardentehuis te ver hogen tot 860.000.en goedkeuring te verlenen tot het aangaan van een nieuwe lening bij de Bank van Neder landse gemeenten door de Stichting tot een bedrag van 240.000.rentende 4% looptijd 50 jaar. De heer Riedijk had vernomen, dat bij de leveranties aan het bejaardentehuis de plaatselijke mid denstand gepasseerd zou zijn. Hij vond dit niet juist. Burgemeester Cnossen wilde hierop niet verder ingaan maar zei dat van passeren geen sprake was geweest. Aan het begin van de vergadering deel de de raadsvoorzitter mede, dat goed keuring was ontvangen voor het uitbrei dingsplan in onderdelen „Oostdijk". ternationaal inkoopcentrum te creëren, dat het niet meer nodig zal zijn voor Nederlandse exposanten om naar bui tenlandse beurzen te gaan. Men ziet als ideaal dat de buitenlandse kopers dan naar Utrecht komqn, zodat met de min ste kosten en moeite het Nederlandse produkt naar het buitenland kan worden afgezet. Zo liggen de kaarten evenwel niet, aldus de heer Van der Kwast, die in dit verband opmerkte, dat men met beide benen op de grond moet blijven staan. Gezien de ligging van ons land meent hij, dat mogelijkheden aanwezig zijn om andere structurele nadelen te compenseren. In de nabije toekomst behoeft de actieradius van de Neder landse jaarbeurs niet meer tot het eigen landsgebied beperkt te blijven, maar zal zij een marktgebied kunnen omvatten met een straal van bijvoor beeld drie a vierhonderd kilometer. De in Utrecht georganiseerde beur zen zullen dan, volgens hem, in de eerste plaats een weerspiegeling moe ten geven van de mogelijkheden in dit deel van de grotere gemeenschap pelijke markt. De tariefpolitiek van de jaarbeurs is principieel gewijzigd ten opzichte van het verleden. In plaats van een uniforme tariefpolitiek gaat men de tarieven in 1964 differentiëren. De jaarbeursgebouwen op het Vreden- burg zullen ingrijpend worden gemoder niseerd. Een plan daarvoor voorziet in de verbetering van de ventilatie op alle verdiepingen, terwij] door het aanbren gen van 24 roltrappen zorg gedragen wordt voor een moderne communicatie tussen de verdiepingen onderling. Voorts wil men een zesde verdieping en een nieuwe frontgevel die zes meter naar voren wordt geplaatst. Bij de rea lisatie van dit plan, waarmee belangrij ke investeringen zijn gemoeid, zou de netto expositiecapaciteit met ongeveer 7000 vierkante meter kunnen worden vergroot. Onder grote belangstelling is donder dagmiddag op de algemene begraaf plaats te Middelburg het stoffelijk overschot ter aarde besteld van J, Bonthuis, in leven hypotheekbewaar der. De heer Bonthuis overleed zater dagavond op 48-jarige leeftijd na een val van een paard aan de opgelopen verwondingen. Onder de belangstellenden bevond zich naast de heer P. J. Kerkoerle, directeur van 's-rijks belastingen te Breda en het voltallige personeel van het hypotheek kantoor, een aantal vertegenwoordigers van de rechterlijke macht, van het no tariaat, van de kerkvoogdij en kerke- raad van wijkgemeente n der her vormde gemeente te Middelburg, van de landmeetkundige dienst en het bu reau ruilverkaveling, van de inspectie registratie en successie en van grond en directe belastingen. Ook was er een denutatie van het bestuur der Zuidsin- gelschool, van de polder Walcheren, de rijkswaterstaat en de rijkspolitie. Voorts kon men onder de belangstellen den ook het Tweede-Kamerlid voor de C.H. C. F. van der Peijl, diverse colle ga's hypotheekbewaarders en leden van de raad van toezicht op notarissen en kandidaatnotarissen in het arrondisse ment Middelburg opmerken. Op verzoek van de familie werd aan de groeve niet gesproken. Tevoren had ds. A. P. Nauta in de aula een korte predi katie gehouden. Een schat van bloemen bedekte de groeve. In het St.-Joannaziekenhuis te Goes is dezer dagen overleden de 24-jarige heer J. A. T. uit Heinkenszand. De heer T werd vorige week vrijdag ernstig ge wond bij een botsing in Goes. Hij pas seerde op zijn motorfiets in de Graaf- straat een personenauto, die links af wilde slaan naar de Marijkestraat. Het slachtoffer werd tegen de weg geslin gerd en kwam onder een hek terecht VISMIJN COLIJNSPLAAT 5 september. 4046 kg exportgarnalen 2,26 3,29, 185 kg binnenlandse garnalen 89, 136 kg schar, 124 kg bot, 99 kg schol, 54 kg tong, 21 kg paling, 12 kg tarbot. 69 kg wijting, 6 kg ongesorteerde vis. VEILING V.V.Z.B. GOES 5 september. Zigeunerin KL. 1 85-90 14. 80- 85 15, 75-80 17, 70-75 18, 65-70 14. KL. II 85- 90 11. 80-85 13, 75-80 14, 70-75 15, 65-70 12, grof 1012. Earley Victoria KL. I 80-90 20, 70-80 22. 60-70 17, grof 16. James Grieve KL. I 90-95 37, 85-90 37, 80-85 39—40, 75-80 3842, 0-75 44—45. KL. II 90-95 33, 85-90 38, 80-85 37—38, 75-80 39, 70-75 42. Manks Codlin KL. I 80-85 20, 75-80 22. 70-75 20. 65-70 17—18, 60-65 14, KL. II 80-85 17, 75-80 18, 70-75 17, 65-70 15. 60-65 12, grof 10—14. Perzikrode Zomer- appel KL. I 70-75 14. 65-70 13. Tydemans E.W. KL. I 80-8D 66, 75-80 70. 70-75 65. 65-70 55, 60-65 42, grof 26. Benoni KL. I 80-85 68. 75-80 73, 70-75 71—73. 65-70 62—63. 55-60 29, IID 16, grof 30 Clapps Favorite KL. I 75-80 3740, 70-75 40, 65-70 4041. 60-65 3940. 55- 60 33—34, KL. II 75-80 36—37. 70-75 37—39, 65- 70 3639. 60-65 35—39. 55-60 31—34. IID 28, grof 24—31, fijn 16—18, rijp 25—26. B. de Merode KL. I 75-80 30, 70-75 33, 65-70 29. 60-65 31. IID 26. B d'Amanlis KL. I 70-75 31. 65-70 33. 60-65 28 Dubbele prinsessenbonen 1IB 68, III 31. Bramen I en II 161, III 136. Bramen per doos I 5355. Washington I 3552, II 10 20. Belle de Louvain I 48—70. II 20—30, grof 1961. Reine Claude d'Althann I 7492, II 25—59. grof 50—81, fabriek 17—39. Reine Vic toria I 58—120, II 22—52. grof 41—62, fabriek 1325. Reine Claude Hoeffer I 60. Reine Claude Verte I 72—85. grof 54—71, fabriek 23—36. Jefferson I 58—61. II 16. grof 3346. fabriek 6. Kirkus I 120—125, ft 35. grof 87—95. fabr. 2027. Dubbele Boerenwitte grof 2736, fa briek 617. Abrikoospruim grof 54. fabriek 25. Czarpruimen grof 28, fabriek 8. Totale aanvoer hard fruit 5350 kisten. VEILING KRABBENDIJKE 5 september. Appelen: James Grieve E 85-90 36, 80-85 39—40. 75-80 44, 70-75 43. I 85-90 34—35, 80-85 37—39. 75-80 42. 70-75 42—46. II 85-90 30—32, 80-85 33—37. 75-80 37—43. 70- 75 39—52. III grof 28—30. kroet 10. Zigeune rin I 80-85 14. 75-80 17. 70-75 16, 65-70 12. II 85-90 14, 80-85 14, 75-80 15. 70-75 15. 65-70 12. IID doordraai. III grof 10. Ill fijn doordraai, kroet doordraai. Tydemans E.W. I 80-85 59. 75-80 78, 70-75 68. 65-70 56. 60-65 46, IID 32. III grof 39. III fijn 19. Stark Earliest III grof 33, III fijn 16. Rode J. Grieve I 85-90 32, 80-85 36—37. 75-80 40—41. 70-75 39—42. III grof 20—28. Benoni III grof 43 Perzikrode Zomer- appel II 75-80 12, 70-75 13, 65-70 14, 60-65 12. IID doordraai, III grof 10, III fijn doordraai, kroet doordraai. Manks Codlin II 70-75 21, 65-70 16, 60-65 15, IID 10. III fijn 11. Reine Claude IT 53—70. Reine Victoria I 61—62, II 37, III 16. Peren: Clapps Favorite I 75-80 37, 70-73 37 39, 65-70 36. 60-65 34, 55-60 29. IID 18, III grof 27. III fijn 18, kroet 15. rijp 24. B. d'Amanlis I 60-65 19, IID 17. AANVOER VISMIJN Aan de vismijn te Breskens zijn in de week van 25 augustus31 augustus aangevoerd: 210 kg hot, 91 kg schar. 728 kg schol, 525 kg tong, 21 kg kabeljauw, 43 kg wijting. 41 kg rog, 6 kg griet, 17 kg tarbot, 1 kg wulk, 19.884 kg exportgarnalen, 375 kg binnenlandse garnalen. Ill kg onverkochte bot. VEILING THOLEN 5 september. Doré, gewone 18.50. Koopmans Blauwe 10.—. Bintjes, bonken 17.—, gewone 911.20. Witte Eigenheimers 11.6016.40, po ters 5.Aanvoer 1800 kisten. VEILING SINT-MAARTENSDIJK. Uien bonken 17.98, middel 40-70 15,20. He- brieden middel 40-70 14,60. drielingen 15,59, pickles 26,92, stek 7,10. Aanvoer 38 ton. Eigenheimers 15,3010,40. Bintjes 11,808, bonken 17. Aanvoer 1300 kisten. VEILING STAVENISSE. Bintjes gewoon 1011, bonken 17,70. Eigen heimers gewoon 12,6013,10. Aanvoer 1100 kisten. VEILING KAPELLE 5 september. Clapps Favorite I 75 37, I 70 39, I 65 39, I 60 36. I 55 30. II 70 34, II 65 34, II 60 31, II 55 28, IID 20, grof 24, fijn 15. kroet 10, id. rijp I 70 38, I 65 37, I 60 35, I 55 30. Ja mes Grieve I 80 36, 1 75 38—40, I 70 38—41, II 80 34—36, II 85 32, II 75 35—38, II 70 25—28, grof 26. Manks Codlin I 75 2021, I 70 19 22, I 65 17, I 60 13—14, II 75 17, H 70 17. II 65 15, II 60 12—13, IID 8. grof 10—11, fijn 8. Zi geunerin I 80 14, I 75 16, I 70 15, I 65 13, II 80 12, II 75 14, II 70 13. II 65 11, IID 10, grof 10, fijn 5. Earley Victoria II 70 18, n 60 16, IID 6, grof 10, fijn 6. Keswick II 70 21, n 60 15, IID 6, grof 514, fijn 6. Perzikappel I 70 16, I 65 16, I 60 15, II 65 15, II 60 14, IID door draai, grof 15. Tydemans E.W. I 75 49, I 63 51. Yellow Transp. II 55 16. Br. de Merode I 70 32. I 65 30, I 60 29. IID 25, grof 25, fijn 16. Br. d'Amanlis I 75 25, I 70 26. I 65 24, I 60 26. IID 20, grof 18. James Grieve ex. 80 51, ex. 75 55, ex. 70 63, ex. 65 49. Juttepeer II 55 73. II 50 60. Br. de Merode II 70 26. U 65 27, II 60 27. Pruimen- bloc: Reine Victoria II 30.1531.40, IIT 26, fabriek 18. Belle de Louvain fabriek 8 Dubbele prinsessenbonen I 89, II 79, III 42. Bramen in kratten industrie I en II 161, III 136. Bramen in kratten per doos I 39. II 24. Rode bessen per doos II 12. Pruimen in- kratten: Reine Victoria extr. 79, I 5179, II 2436, grof 4162. Belle de Louvain I 48 55, II 18—34, grof 41—51, fabriek 10—24. R. Claude d'Althan extra 103, I 75 96, II 46, grof 4166, fabriek 10. Reine Claude d'Ouillins I 42—46, II 17—18, grof 39. Jefferson I 57—68, II 29, grof 2540, fabriek 1219. Boerenwitte I 38, groF 29. Kirkes grof 83. II 38. Catalonie grof 21. Reine Claude Verte I 7591, grof 41. Gescheurde pruimen 618. NAGEKOMEN ADVERTENTIES Twee naar het oordeel van de officier van justitie, mr. T. Lebret, „echte door gewinterde beroepszagerspitters" zijn donderdagmiddag te Middelburg door politierechter mr. B. S. Sieperda ver oordeeld tot veertien dagen celstrat. Het waren de los werklieden M. C- de K. en E. J. S. uit Yerseke, die zich moesten verantwoorden voor het feit, dat zij op 25 april in de buurt van hun woonplaats zagers hadden gespit. De controleur van de visserijpolitie bij de Zeeuwse Stromen, K. G„ die als ge tuige werd gehoord, verklaarde beide jongelui met een riek en een emmer in bukkende houding te hebben bezig ge zien. Toen men de twee had opgemerkt hadden ze snel het hazepad gekozen. „We waren geen zagers aan het spit ten", verklaarden ze gistermiddag samen. „We raapten alleen maar wulken". Maar waarom liepen jullie dan zo hard weg", informeerde mr. Sieperda. „Omdat het water op kwam", luidde het antwoord. Voor de officier van justitie was alles volko men duidelijk. Hij kwam tot een eis, waar de politierechter zich bij aan sloot. In de paasvakantie had de in Delft stu derende Goesenaar A. D. B. eveneens zagers gespit op een mosselperceel tus sen Kortgene en Kats. Hij dacht daar mee een tientje uit te sparen. Omdat het hier naar de mening van de officier een „eenmalige spitter" betrof, vorderde hij een geldboete van 30,De politie rechter vonniste conform. De Goesenaar C. A. H. zou op 4 au gustus in zijn woonplaats toenade ring hebben gezocht tot een jonge vrouw. Toen deze veel kabaal maak te, had de jongeman haar een trap nagege n Op de zitting bleek, dat hij wel ^aker vrouwen en meisjes had lastig gevallen. „Dat je vriendelijk wilt zijn, dat is best, maar je moet niet hinderlijk worden", zei de officier, die naast een voorwaar delijke gevangenisstraf van veertien da gen (proeftijd van drie jaar) een geld boete van 75,vorderde. De politie rechter vonniste conform. Twee mannen, A. K. uit Goes en A. A. J. uit Krabbendijke hadden op 15 april in een danszaal te Goes de Lewedorpse waterbouwkundige opzichter C. A. H. rake klappen toebedeeld. De slagen wa ren zelfs zo hard aangekomen, dat H. er een weekje voor thuis had moeten blijven. Ook de landbouwersknecht J. van 't W. uit 's-Heerenhoek was op die avond flink beetgepakt. De officier zei de indruk te hebben ge kregen, dat vooral K. nogal eens niet een zeker animo met geweld op wenst te treden. Omdat de Goesenaar al een keer meer veroordeeld was, vroeg mr. Lebret de politierechter om K. een ge vangenisstraf van drie weken onvoor waardelijk op te leggen. Voor J. eiste hij een geldboete van f 75, Mr. Sieperda veroordeelde K. tot een gevangenisstraf van drie weken voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en daarnaast tot een geldboete van 100,J. werd een geldboete van 75,opgelegd. „Ik had daar langs de weg geen rij wielpad verwacht", voerde de vertegen woordiger J. J. van H. uit Loenen aan de Vecht aan, toen hem werd gevraagd of hij de tegemoetkomende bromfietser, die bij het afslaan met zijn auto voor rang had moeten verlenen, had opge merkt. „Ik heb hem gewoon niet ge zien", zo vervolgde hij, „bromfietsers zitten altijd iets lager als wielrijders" Omdat hij de bromfietser „niet ge zien" had was het tot een botsing ge komen waarbij de bestuurder P. K. uit Kruiningen nogal zwaar lichame lijk letsel had gekregen. De officier achtte het niet bewezen, dat de verte genwoordiger roekeloos zou hebben ge reden. „Maar wel zeer onvoorzichtig" zo voegde mr. Lebret er aan toe. Over eenkomstig de eis werd Van H. veroor deeld tot een geldboete van f 100, Met ingang van 15 september 1963 is benoemd tot inspectrice van het nijver heidsonderwijs in vaste dienst bij het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mejuffrouw drs. E. J. Jongkees te Den Haag. Mejuffrouw Jongkees was van 1 januari 1947 tot 1 februari 1948 lerares bij het landbouw- huishoudonderwtjs in Zeeland. Zij gaf les aan de landbouwhuishoudscholen te Schoondijke en Kortgene. Op het ogen blik is mejuffrouw Jongkees weten schappelijk ambtenaar eerste klasse bij het ministerie van landbouw en visserij. Aan de „De Ruyterschool" te Vlissin gen slaagden in de maanden juli en augustus voor: scheepswerktuigkundige, diploma A: N. de Waard en J. E. Neuvenheim; scheepswerktuigkundige, diploma B II: H. G. Dirix; scheepswerktuigkundige, diploma B II: A. C. Steers, Chr. Kasse en C. Tamboer; 3e stuurman G. H. V.: P. L. Brounts, P. E. D. Beretta, F. G. M. van Dongen en A. G. Kersten; 2e stuurman G. H. V.: T. T. Tromp (theor. ged.), J. C. van 't Veer (theor. ged.), A. J. Willemsen (prakt, ged.), G. J. A. Ypma (prakt, ged.), W. H. J. Vallen (prakt, ged.) en J. J. M. Wasser (theor. ged.); le stuurman G. H. V.: L. Hoo- gendoorn (theor. ged.); stuurman K.H. V.: J. W. de Kraker en C. P. M. van Straten. Voor het diploma radarnavigator slaag den: O. J. van der Baan, P. Bergmeij- er, H. de Meijer, H. M. Pot, W. H. Brue- ren, G. Rheenen, H. M J. Sluijsmans, C. de Zeeuw, J. R. van Amerongen, F. Mackor, Th. W. Langendam en Th. A. J. Weymarshausen. Ter vervulling van de vacature in de P.T.T.-kamer voor de provincie Zee land, ontstaan door het uittreder, van de heer J. L. van Leeuwen, destijds burgemeester van Brouwershaven, heeft de minister van verkeer en waterstaat bij zijn beschikking van 30 augustus '63, benoemd tot lid, de heer J. Coumou, ad junct-directeur van de N.V. Zeelandia, te Zierikzee. Het pioegkampioenschap voor W. Z. Vlaanderen zal dit jaar plaatsvinden op zaterdag 14 september a.s. Zoals reeds jaren het geval is, berust de organisatie van de wedstrijd weer bjj de vereniging van oud-leerlingen der R.M.L.S. te Schoondijke. Dit kampioenschap valt dus na het pro vinciale kampioenschap. Onder meer in verband met de late en moeilijke oogst van dit jaar was het niet mogelijk nog vóór de provinciale wedstrijden de W.Z. Vlaamse selectie te doen plaatsvinden. De winnaars van vorig jaar zullen nu aan de provinciale strijd kunnen deel nemen, terwijl de winnaars van 14 sep tember volgend jaar naar het Zeeuwse kampioenschap zullen worden afgevaar digd. De wedstrijd vindt plaats op een perceel van de gebr. Thomaes te Bier vliet en begint om 13 uur. Als aparte attractie is er ook een trekkershow, die dit jaar zal worden verzorgd door de heer Vervaet uit Biervliet. Dertig deelnemers hebben ingeschreven voor de zaterdag a.s. in de vVilhelmina- polder te houden provinciale nloegwed- strijd Dit grote aartal deelnemers vindt zijn oorzaak in het feit, dat ip Schou- wen-Duiveland. Walcheren en de beide Bevelanden geen voorwedst; r)den zijn gehouden in verband met de slechte toe stand van de grond Daarom Komer alle kandidaten uit deze gebieden, die zich voor de voorwedstrijden hadder opgege ven, m deze provinciale kamp uit. De categorie rondgaande ploegen eelt 11 deelnemers. 16 landbouwers en landar beiders komen in de afdeling wentel- trekkerploegen tegen elkaar uit en er zijn drie wentel-paardeploegers. De wed strijd begint om één uur op het bedrijf „Goenje" aan de Langeweg tussen Wil helminadorp en het proefbedrijf, De Provinciale Afzetcom- missie voor Zeeland maakt aan de fruittelers bekend, dat op de veilingen kunnen worden aangevoerd en ge veild, vanaf: Maandag 9 september 1963 James Grieve, alle ma ten, met gele tint, op 5 mm sorteren; Seigneur d'Espern, alle maten, op 5 mm sorteren: Triom- phe de Vienne, 70 mm en op, op 5 mm sorteren; Beurré Lebrun, alle ma ten, op 10 mm sorteren. Donderdag 12 sept. 1963 Jacques Lebel, alle ma ten, op 10 mm sorteren, 20 kg per kist. In verband met gecombir neerd aanbod voor afname door de industrie, gelieve U met uw veiling te over leggen. Transparente de Cron- cels, alle maten, met gele tint, op 5 mm sorteren; Ellisons Orange, 75 mm en op, met blos en gele tint, op 5 mm sorteren; Pitmaston Duchesse, alle maten, op 5 mm sorte ren. Vanaf maandag 9 septem ber a.s. kan de val en kroet van alle appelrassen ge veild worden. Van alle ap pels de val en kroet aan tb voeren k 20 kg netto per kist. Heden werd door een droevig ongeval uit ons midden weggerukt, mijn innig geliefde verloofde en onze aan staande schoonzoon en zwager, de heer JONNIE TRAAS, op de bloeiende leeftijd van 24 jaar. Namens de diepbe droefde familie, Ella Kole. Fam Chr. Kole. Goes, 5 september '63. M.D. de Grootstr. 15. Na een moedig gedra gen lijden nam de Here, uit onze familie kring weg. onze gelief de zuster, schoonzuster en tante PIETERNELLA DE ROOY, echtgenote van W. Verburg, op de leeftijd van 53 jaar. Fam. De Rooy. Fam. Verburg. 4 september 1963. Heden is, in de hoge ouderdom van 95 jaar, overleden onze beste tante, mej. JOHANNA CORNELIA VERSTELLE. Namens de familie, L. P. de Leeuw Slotstraat 14b, Rotterdam. Middelburg, 4 september 1963, Huize „St.-Willebrord", Bachten Steene 1. De begrafenis zal plaatsvinden zaterdag 7 september a.s. om 12 uur op de algemene begraafplaats te Mid delburg. tandarts, Vlissingen, t.m. 15 september.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5