MAO TSE T0ENG SART MOSKOU Jongeren opgeroepen voor arbeid aan verdedigingswerken Ski! Na rel in Birmingham scholen toch gesloten Weg werkers onder trein Beveiliging middenberm rijkswegen Feestende oud-leerlingen van zeevaartschool zochten het water weer op r ÉÊÊÊÉSÈS Inzicht GRENSGESCHIL CHINA-RUSLAND LAAIT OP Dagbladen hebben de woordenstrijd heropend Romantisch schouwspel in Venetië Gouverneur Wallace treedt op Huis negerleider verwoest jongen doodgeschoten Naziarts Heyde wilde vluchten Zelfs Indonesische ambassadeur in Zinfaorlarid was er AMERIKA GAAT IN AMSTERDAM „DE BOER OP" FREGAT VERLIEST DIEPTEBOMMEN Jongen (13) door auto overreden Zuid-Rhodesië voor Veiligheidsraad TWEE DODEN EN TWEE GEWONDEN WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Eerste haring in Breskens Twee voorlichters hehhen banden met Nederland Uit Zeeland Kippenfarm Vluchtelingen mm'-m Jragisch MÊfMzMÊ&mmnmmii BESLUIT IS GEVALLEN: DAG-DER-HERINNERING AAN BOORD „KONINGIN WILHELMINA" HANDEN TEKORT 206e jaargang - no. 209 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie. F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 per kw.franco per post ƒ8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. 0 Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Vrijdag 6 september 1963 Pagina 2 V De Amerikaanse regering heeft twee boeren van Nederlandse af komst, uit de staat Michigan aan gewezen om als vertegenwoordi gers van de kleinere Amerikaanse boeren aanwezig te zijn op de voedsel- en landbouwtentoonstel ling die door de Verenigde Staten van 7-24 november in Amsterdam wordt georganiseerd. Functionarissen van de regering in Washington zeiden dat in Eu ropa algemeen de mening heerst dat de Amerikaanse boer de leider is van een grootbedrijf met veel personeel in loondienst. Voor de tentoonstelling in Amsterdam heeft men echter niet dit type van de Amerikaanse boer gekozen, maar die welke met zijn gezin en hooguit een enkele gehuurde kracht zijn land bewerkt en die veel punten van overeenkomst heeft met de Europese boeren van dit type. Voor de reis naar Amsterdam heeft de Amerikaanse regering aangewezen, de heer John van Timmeren en zijn echtgenote en de heer Marvin Patmos. Van de zijde van het Amerikaanse ministerie van landbouw werd meegedeeld dat John van Timme ren een zoon is van Lammert van Timmeren, een boer uit de omge ving van Slochteren, die in 1903 naar Amerika emigreerde. Drie van Marvin Patmos grootouders kwamen uit Nederland. De groot vader van vaders zijde was af komstig uit Nieuwe Tonge op Goeree-Overflakkee en zijn beide grootmoeders, Francina Slinger en Diena Luther respectieveljjk uit Zeeland en uit De Graafschap. John van Timmeren heeft in Al lendale in Michigan een groenten- kwekerij van ongeveer 16 hectare en Marvin Patmos heeft in Hud- sonville een kippenboerderij. Hij is daar tien jaar geleden mee be gonnen en hij heeft nu zo'n 55.000 kippen. Voorts bewerkt hij ook nog een stuk land, waardoor hij zelf kan zorgen voor de voedsel voorziening van zijn kippen. Het Amerikaanse ministerie van landbouw deelde mee, dat de twee boerenechtparen Nederlands en Engels spreken en dat beide fa milies nog verwanten in Neder land hebben. De Britse admiraliteit heeft de schepen in het Kanaal gewaarschuwd scherp te letten op zes met scherp geladen diepte bommen die woensdag door een fregat van de Engelse marine werden verloren tijdens een oefening in de buurt avn de kust van South Devon. Het ministerie waarschuwde, dat de bommen zeer gevaarlijk zijn voor vis sers, daar zij wanneer zij in een net naar boven worden gehaald, kunnen ontploffen. De bommen liggen op een diepte van ongeveer 162 voet. Het Chinese „Volksdagblad" en het blad „De Rode Vlag", beide organen van het Centrale Comité van de Chinese Communisti sche Partij, hebben gisteren de Russische communistische leiders beschuldigd van „het uitlokken van moeilijkheden langs de Chi nees-Russische grens". Er werden geen bijzonderheden over de aard van de moeilijkheden gegeven. Het omvangrijke artikel werd aangeduid als het eerste van een serie artikelen, die commentaar geven op de geschillen tussen China en Rusland. Volgens het Hongkongse blad South China Morning Post heeft Com munistisch China 900.000 jongeren naar de provincie Sinkiang, die aan de Sowjet-Unie grenst, gezonden om er verdedigingswerken te bouwen. Het blad citeerde een vluchteling uit China die had verklaard dat uit verschillende delen van het land jongeren werden opgeroepen onder het mom de braak liggende gebieden in het noordwesten te cultiveren, maar in werkelijkheid werden zij gedwongen te werken aan verdedigingsinstallaties. De beschuldiging van de Chinese pers, dat de Sowjetrussische leiders „moei lijkheden" zouden hebben uitgelokt langs de Chinees-Russische grens, kwam zes maanden nadat Peking voor het eerst in het openbaar melding heeft gemaakt van de grenskwestie- Op 9 maart zinspeelde het „Volksdagblad", het officiële orgaan van de partij, erop dat China mogelijk in de toekomst zou aandringen op herziening van de verdragen met Tsaristisch Rusland, waaronder grote gebiedsdelen in Sibe rië in Russische handen overgingen. Het blad gaf een opsomming van 12 landen, waaronder Tsaristisch Rus land, die „tomeloze aggressie fegen China hadden gepleegd". Negen ver dragen werden genoemd, die China tijdens de vorige eeuw had moeten tékenen, waaronder die van Aigoen in 1858, Peking in 1860 en II in 1881. Het „Volksdagblad" bracht in herinne ring, dat de communistische regering in China toen zij de macht in handen nam, heeft verklaard dat „de verdragen die Een 13-jarige Utrechtse scholier, Hen- drikus Dirk de Klein, is donderdagmor gen om half negen bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen. De jon gen keek om, toen hij op zijn fiets de Leidseveertunnel in Utrecht uitkwam en begon te slingeren. Hij bleef hangen aan de laadbak van een vrachtauto en viel. Hij kwam onder het rechter ach terwiel van de auto terecht. Bij aan komst in het academisch ziekenhuis bleek dat hij was overleden. De harmonie „Ons Genoegen" zorg de hij de Vlissingse buitenhaven gisteren in de namiddag voor een daverend muzikaal welkom, toen daar honderden oud-leerlingen van de jubilerende Vlissingse zeevaart school met de Koningin Wilhelmi- na" aankwamen na een feestelijke tocht, die in Hoek van Holland be gonnen was. Foto P.Z.C.) door voorafgaande Chinese regeringen waren gesloten zouden worden onder zocht" en dat deze verdragen zouden worden „erkend, opgeheven, herzien of aan onderhandelingen onderworpen". Westelijke waarnemers in Moskou ver onderstellen dat de Chinese beschuldi gingen tegen de Sowjet-Unie van het „uitlokken van moeilijkheden langs de ChineesRussische grens" in verband staan met berichten dat „duizenden Chinese moslims" Rusland binnenstro- WSBW" ÉHwmm In Venetië is weer de historische Regatta voor gondeliers gehouden, compleet met optocht te water. De foto toont de vloot van roman tische scheepjes op het befaamde Canale Grande. De onderwijsraad van Birming ham heeft gisteren een verzoek in gewilligd van gouverneur Wallace van Alabama, om drie openbare scholen, waar de rassenscheiding zou worden opgeheven, tijdelijk te sluiten. De actie volgde enkele uren nadat in de straten van Birmingham bloedige onge regeldheden hadden plaatsgevonden als gevolg van de bomaanslag op het huis van de negeradvocaat Arthur Shores. Ongeveer duizend negers begaven zich op straat om tegen de aanslag te protes teren. Er ontstond een handgemeen met de politie, waarbij een neger werd ge dood en zeker 19 personen werden ge wond. Gouverneur Wallace had eerder deze week trachten te verhinderen dat ne gerleerlingen de drie scholen zouden bezoeken, waar op last van een fede raal gerechtshof de rassenscheiding moest worden opgeheven. Hij stuur de 200 man van de staatspolitie naar de scholen om te beletten dat de leer lingen de lessen zouden volgen. La ter bond hij echter in en gisteren be zochten een aantal negerleerlingen voor het eerst de aanvankelijk volle dig blanke scholen. Na de bomaanslag op het huis van Ar thur Shores, verzocht Wallace echter aan de onderwijsraad de scholen tijdelijk te sluiten, welke met het verzoek in stemde. Wallace heeft de aanslag en de geweldpleging een „tragische zaak" ge noemd. Het slachtoffer van de relletjes is de 20-jarige John D. Coley, die door een kogel in de nek werd getroffen. En kele andere negers liepen schotwonden op. In New York zijn vier negers en een 18- jarig blank meisje gisteren even voor het ochtendgloren in twee kranen op een bouwwerk geklommen. Zij hebben zich op een hoogte van 15 meter met kettin gen vastgelegd. Zij zwoeren daar te zul len blijven totdat het rassenonderscheid in de bouwwereld is opgeheven. De Veiligheidsraad komt maandag om 15.30 uur bijeen om de politieke toestand in Zuid-Rhodesië nader te bezien. De de legaties van een dertigtal Afrikaanse landen hebben om deze bijeenkomst ver zocht. (Van een verslaggever) In de buurtschap Miste, gemeente Winterswijk, zijn gistermorgen twee baanwerkers gedood en twee gewond toen een goederentrein op hen inreed. De omgekomenen zijn de 49-jarige E, Sloezardweg uit Zeist, in dienst van de Koninklijke (Van onze Haagse redactie) De minister van verkeer en water staat zal met spoed de beveiliging van de middenberm laten uitvoe ren. Alle Nederlandse rijkswegen, die daarvoor in aanmerking ko men, zullen beveiligd worden of door een vangrail of door het zgn. olifantdraad. Als eerste komen de rijkswegen aan de beurt die twintigduizend voertuigen per etmaal verwerken. In de komende jaren zal zoveel mogelijk continu worden doorgewerkt om het aantal dodelijke on gelukken in de middenberm op snelle wijze te beperken. Aldus verklaarde gis teren een woordvoerder van het ministe rie van verkeer en waterstaat. De minister is tot zijn snelle beslissing gekomen omdat hij van mening is dat het publiek zich niet veilig meer voelt op de autosnelwegen. Beveiliging van de middenberm zal dan ook mede een psy chologische werking hebben. De A.N.W. B. voegt aan deze bekendmaking toe, dat men zeer verheugd is over deze mi nisteriële uitspraak. Onlangs heeft men van rijkswaterstaat de cijfers gekregen over ongelukken in de middenberm. In 1958, 1959 en 1960 vielen er in totaal elf doden, maar in 1961 en 1962 steeg dit cijfer tot 49. Aan de hand van deze alarmerende cij fers, aldus de A.N.W.B., zal de minister tot het inzicht zijn gekomen dat uitstel niet langer verantwoord is. Op het ogen blik worden enkele experimenten geno men, o.m. met een aarden wal die voor zien is van een vangrail, maar de minis ter achtte de kwestie te urgent om eerst de uitslagen hiervan af te wachten. Maatschappij voor Wegenbouw te Utrecht, en de 63-jarige J. Vree man, employé van de Nederlandse Spoorwegen. Het tragische ongeval vond enkele me ters voorbij een onbewaakte overweg plaats, gewond werden de 24-jarige W. B, Vierwind uit Didam en de 28-jarige A. J. Stevens uit Beek. De oorzaak van het ongeluk is nog een raadsel. De goe derentrein kwam hier elke morgen kwart over elf langs en de baanwerkers waren er al enkele dagen aan het werk. De bewoonster van een huisje dat 200 meter van de spoorweg ligt vertelde ons dat zij juist de was aan het ophangen was toen zij de goederentrein hoorde na deren. „De'trein begon te fluiten en di rect daarna hoorde ik een man schreeu wen. Dat is degene geweest die aan de Winterwijkse kant van de overweg aan het werk was. Aan de andere zijde was een groepje bezig, misschien een man of vijf. Ik hoorde hoe de mensen elkaar waarschuwden. Maar meteen was het al gebeurd, de trein was al bij hen. Op de foto: De plaats, waar het ongeluk gebeurde. hebben toever- Zij, die wel eens een oogje wagen aan de financiële berichten in de dag en weekbladen, weten dat er in financië le kringen nogal geklaagd wordt over de jaarverslagen van een aantal bedrij ven. Er zijn in Nederland bedrijven in de vorm van naamloze vennootschap pen waar de directies zich beijveren door nietszeggende jaarverslagen zelfs hun eigen aandeelhouders in het onge wisse te laten over de werkelijke stand van zaken in het bedrijf. Deze bedrijfs leiders passen uiterst intensief de al oude wijsheid toe, dat men nimmer het achterste van de tong moet laten zien, ook niet aan zijn beste vrienden en relaties. Uiteraard rijst daartegen dan protest van de aandeelhouders en dat heeft reeds geleid tot georganiseerde acties voor het verkrijgen van betere jaarver slagen. Niet alleen de aandeelhouders echter hebben belang bij een goed jaarver slag. Ook voor de mensen, die in een be drijf werken is het van veel waarde, wanneer ze weten hoe het staat met de on derneming, waaraan ze het wel en wee van henzelf en hun gezin trouwd. Dat er aan deze vorm van „perscneels- voorlichting" in reeksen van onderne mingen nog wel een en ander hapert, valt bepaald te betreuren. Het wijst op een slechte aanpassing bij het nieuwe sociale klimaat, dat in onze naoorlogse welvaartmaatschappij steeds verder tot ontwikkeling komt. Tegenover deze slechte aanpassing kunnen gelukkig ook voorbeelden van goede aanpassing gesteld worden en een van de beste voorbeelden is wel de publikatie van het laatste jaarver slag, dat de directie van de N.V. Honig te Koog aan de Zaan uitbracht. Het gaat hier om een zogenaamde „gesloten" N.V., die niet verplicht is een jaarver slag uit te brengen omdat de aandeel houders een gesloten en met name be kende groep vormen. De directeur van Honig N.V. besliste echter, dat hij des ondanks zijn jaarverslag zou publiceren. De redactie van „De Nederlandse Indus trie" (orgaan van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers) vroeg hem naar de motieven voor deze publikatie. Uit die motieven willen wij hier graag iets cite ren, omdat ze getuigen van een brede kijk op de nieuwe sociale structuur in onze maatschappij. De heer Honig wijst er op, dat naast de aandeelhouders ook het personeel bezield is met een levendig verlangen om inzicht te krijgen in de gang van zaken. Hij merkt op: „Te grote geheimzinnigheid aangaan de de gang van zaken is ongewenst. Een ieder, die in een bedrijf werkt en daaraan zijn beste krachten wijdt, wil graag weten hoe het bedrijf er voor staat. Dit is een onderwerp, dat alle betrokkenen bezig houdt. Als concrete gegevens ontbreken dan faat de fantasie aan het werk om or better or worse het ontbreken de aan te vullen. Daardoor ontstaan vertekende beelden en zoiets is nooit in het belang van de vennootschap. De werkelijkheid is altijd anders. En waarom zou men werkelijk inzicht aan de mensen in eigen bedrijf ont houden?" Dat is een opmerking, die vele leiders van bedrijven ter harte mogen ne men. De heer Honig zegt ook nog iets over het samengaan van kapitaal en ar beid. Hij is van mening, dat het woord „arbeid" van oudsher is belast met on prettige associaties en hij noemt in dit verband de woorden proletariër, zwoe gen en rechtloosheid. Hij wil daarom het woord arbeid laten vervallen en de on derneming meer zien als een samengaan van kapitaal en intellect, waarbij hij blijkbaar onder intellect verstaat het re servoir van de algemene kennis en van vakkennis, dat zijn medewerkers ter be schikking stellen. Misschien is deze for mulering iets te vaag, maar zij is wel typerend voor het goede inzicht, dat de heer Honig heeft in de ontwikkeling van onze steeds meer verintellectualiserende maatschappij De tijd is werkelijk wel aangebroken, dat men aan de mensen in eigen bedrijf een werkelijk inzicht kan geven in de gang van zaken bij een onderneming! De Duitse oorlogsmisdadiger dr. Werner Heyde, is in verband met ontsnappings plannen gisteren naar een andere ge vangenis overgebracht. Heyde zal binnenkort terechtstaan op beschuldiging van medeplichtigheid aan moord op meer dan 100.000 mensen tij dens de oorlog. Procureur-generaal Fritz Bauer zei dat op Heyde papieren waren gevonden waaruit bleek, dat hij met hulp van anderen wilde ontsnappen. Heyde heeft zichzelf in november 1959 aangegeven, nadat hij twaalf jaar onder valse naam in Flensburg bij de Deense grens als psychiater had gewerkt. |n§ |||fui ||8j nou - -7>f. - ZELFS OM feest te vieren heb ben de stuurlieden, werktuig kundigen en marconisten, die op de Vlissingse zeevaartschool hun vak leerden, de zee weer op gezochtAanleiding voor een feest was er zeker: de „De Ruy- terschool" bestaat welgeteld zestig jaar! Maar dat deze jubi- leumvierders, die nu toch het grootste deel van hun leven op de zeven wereldzeeën slijten, uitgerekend het water opzoeken om te feesten, zal een landrot wellicht niet verwacht hebben. Niettemin deden ze het en het was nog uitbundig geslaagd ook: 568 mannen en vrouwen, allemaal oud-leerlingen met hun dames, voeren pratend, lachend, drinkend en etend met de „Ko ningin Wilhelmina" van Hoek yan Holland naar Vlissingen Het was op dit schip van de Stoomvaart Maatschappij Zee land eerst en vooral een feest van herkenning en herinnering. Oude schoolmakkers konden hun enthousiasme nauwelijks de baas als ze elkaar weer za gen, werden weer jongensach tig schudden elkaar uitvoerig de hand, voegden er nog wat opge wekte schouderkloppen aan toe en beklonken ten slotte met een goed glas de vriendschap weer... 's Ochtends al had de stemming iets van het spontane enthousiasme van een schoolreisje, toen op het Vlissing se station enkele honderden reünisten zich „inscheepten" in een speciale trein. Later zouden er in Middelburg, Goes, Kruiningen, Roosendaal, Dor drecht en Rotterdam nog vele tien tallen bijkomen. Het vroege ochtend uur om 9.28 uur richtte deze spe ciale trein in Vlissingen zijn koers op Hoek van Holland kon de toen al jolige stemming niet temperen- Goed. er was in dit restauratieloze trein stel geen kop koffie te krijgen en in Roosendaal konden de bekende kof- fiemannen maar een klein deel van de passagiers bevoorraden, maar toch leverde zelfs dat een lachertje op. Daarvoor zorgde een ernstig heer, die in alle coupés bezorgd informeer de: „U hebt ook nog geen koffie ge had en ais er dan hoopvol ont kennend werd geantwoord er aan toe voegde: „Nou, dan krijgt U het ook niet hoor"... Inmiddels kwam een man als de heer P. Vijn, oud-directeur van de zee vaartschool, handen tekort, toen hij van achter naar voren door de trein wandelde. Naar ruwe schatting heeft hij anderhalf uur gedaan over dat wandelingetje, omdat al zijn oud-leer lingen hem de hand nog wel eens wilden schudden. Het werd duidelijk, dat dit eerst en vooral de dag-der herinnering zou worden. Oud-direc teur Vijn moest weldra tientallen ver halen aanhoren en produceerde zelfs ook wat anekdoten uit een grijs ver leden. Zoals die uit de trieste tijd der dertiger jaren, toen vele afgestu deerde leerlingen mét een diploma, maar zónder job rondtobden. „Op een sollicitatie voor leraar elektrotech niek kwamen in 1938 niet minder dan 45 sollicitanten, allemaal ingenieurs", wist de heer Vijn nog. En met nog een spoortje van angst in zijn gezicht had hij nog een verhaal van een an dere leraar, die „Den Haag ging ons ontzettend beknibbelen" ont-_ (Zie slot pag. 2 kol. 2)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1