Honkbal wil ook in Zeeland vaste voet aan de grond AZVV uit Axel krijgt beste kansen voor topplaats in 3e klas Provinciale Zeeuwse Courant het grootste dagblad in Zeeland alstublieft... DEMONSTRATIEWEDSTRIJD OP MIDDELBURGS SPORTVELD fris-vrolijk-fantastisch Swift staat voor zware competitie IN MIDDENMOOT NIET BESCHAMEN KANS TERN. BOYS TWEEDEKLASSERS Kolenconvectoren te stoken i met nootjes 3, 4 of I L (naar verkiezing). KOLEN CONVECTOR MODEL 253 NEDERLAND STERKSTE NATIE IN EUROPA Verwachtingen voor zaterdagvoetbal Klaas Poortvliet ziet Arnemuiden in de middenmoot eindigen KOLEN CONVECTOR MODEL 256 Probeer ook eens FANTA CITRUS, een frisse lemon-lime, die bizonder goed is ais mixer VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De naar binnen verlo pende raamlijst geeft aan dit model een ge heel eigen cachet. Warmtecapaciteit: 15000 Kcal/uur. Honkbal is in Zeeland een onbekende sport. Daarom is het bijzonder prettig, dat stemmen zijn opgegaan om ook in deze provincie tot de beoefening van deze toch wel heel aantrekkelijke zomersport te komen. Natuurlijk zal, zoals met de meeste sporten, alle begin moeilijk zijn, maar de Zeeuwen hebben wel voor lastiger opgaven gestaan. Honkbal heeft in Nederland al een langere geschiedenis dan de meeste buitenstaanders wel denken. Jarenlang is de beoefening echter beperkt gebleven tot twee steden, die ook thans nog als de honkbalbastions gel den: Amsterdam en Haarlem. Daar vindt men nog de meeste clubs in de hoogste afdeling en hoewel ze in feite de dienst uitmaken in de K.N.H.B. is langzamerhand een uitbreiding naar andere gewesten gekomen, die alleen maar toe te juichen valt. Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Eindhc 11 zijn druk doende om de hegemonie van beide pioniersteden te doorbreken en juist dit jaar is Sparta in Rotterdam opgericht als onder-afdeling van de bekende voet balclub er in geslaagd om de lands titel te veroveren. Dat is de eerste maal, dat een club buiten Haarlem en Amsterdam de hoogste eer in Ne derland heeft behaald. Een grote vlucht is honkbal in ons land vooral na 1945 gaan nemen. Daar waren verschillende oorzaken voor. Door de bezetting van Duits land kreeg men doorlopend contact met Amerikaanse teams. Dit is be langrijk, omdat in de Verenigde Sta ten baseball zoals ons honkbal daar heet een populariteit bezit en wat spelpeil betreft tot een hoog te is gestegen als vrijwel geen enke le sport ter wereld. Van de Ameri kanen hebben onze Nederlandse honkballers dan ook veel kunnen le ren. Ook zijn er particuliere initiatieven geweest, die veel tot de nog steeds stijgende belangstelling van ons honkbal heeft bijgedragen. Albert Balink is in New York de stichter van The Knickerbocker, een geïllus treerd blad dat vooral op reclame voor Nederlandse bedrijven is afge stemd. Balink had uitstekende rela ties bij een van de grote Amerikaan se clubs en hij wist de leiders te be wegen om de Amsterdamse werper Han Urbanus voor een training naar Amerika te halen. Dat was in 1952. Een jaar later na de stormramp in Zeeland volgde een tweede bezoek, want Urbanus had een zekere popu lariteit verworven, die gebruikt werd om sympathie te verwerven voor de hulpactie aan de in Nederland getrof fen gebieden. Aan deze reis werd opnieuw een we kenlange training vastgekoppeld, zo dat Urbanus en daarmee het Neder landse honkbal weer in de publiciteit verscheen. In 1956 nam het Nederlands team voor het eerst deel aan de Europese npioenschappen in Rome en daar bleek, dat ons honkbal voor Europa wel heel sterk was. De titel werd behaald en is sedertdien niet meer prijsgegeven. Vijf opeenvolgende malen ging de Europese vlag voor Nederland in top en het ziet er niet naar uit, dat enig land van ons con tinent voorlopig veel kans heeft om Oranje deze erepalm te ontnemen. De K.N.H.B. zat intussen niet stil en met steun van de voetbalpool en ver schillende bedrijven werd een Ame rikaanse coach aangetrokken. Het Nederlandse team had intussen drie reizen naar de Verenigde Staten ge maakt en daar wel geleerd, dat in de eerste plaats een Amerikaan ons honkbal naar een nog hoger peil zou kunnen brengen. Ron Praser was drie jaar in ons land. Hij werd opgevolgd door dr William B. Arce, die als hoofd-coach aan de universiteit van Californië zijn sporen ruimschoots verdiend had. Wat Arce in één jaar voor ons honkbal heeft gedaan, valt heel moei lijk onder woorden te brengen. We kunnen de K.N.H.B. hoogstens toe wensen, dat de nieuwe coach Archie Allen zijn werk op dezelfde voet voort zal zetten. Men moet niet denken, dat deze Ame rikaanse sportleiders hun werk be perkten tot de grote centra in het westen van Nederland. Ook de pas begonnen centra hebben zoveel mo gelijk van de rijke ervaring van de ze Amerikanen kunnen profiteren en doen dit nog. Al deze gunstige dingen hebben er aan meegewerkt, dat honkbal in ons land op weg is om niet alleen de be langrijkste zomersport te worden, maar misschien zelfs na voetbal de tweede sport van ons land. Natuurlijk kan het spelpeil nog geen enkele vergelijking doorstaan met de Amerikaanse profs, maar de ama teurs in de States, die ook zeer sterk spelen, krijgen langzamerhand de handen vol aan onze amateurs. Dat is gebleken tijdens de Haarlemse honkbalweek, die dit jaar een groot succes werd. Haarlem had voor de honkballers een uniek stadion gebouwd, waarvoor het eerst in Nederland ook de mo gelijkheid was om wedstrijden onder kunstlicht te spelen. Dat is een at tractie op zichzelf. De Amerikaanse amateurkampioen had men zelfs over laten komen. De ze Grand Rapids Suliivans hebben honkbal gespeeld, zoals men in Ne derland nog niet eerder had gezien. De grootste surprise was echter ons Nederlands team, dat maar met 3 2 en 21 voor deze Amerikanen moest wijken. De begroting voor dit toernooi was ontzettend hoog door de overkomst van dit Amerikaanse team: bijna 95.000. Het enthousiasme van het publiek was echter zo groot, dat het er ruimschoots is uitgekomen. De or ganisatoren hielden zelfs nog ruim 10.000 over en als dank schonken ze aan de K.N.H.B. de som, die nodig was om de treinreis van ons Neder lands team naar Italië in een vlieg reis om te zetten. Nederland ontmoet de Italianen, die als de grooste be lagers van onze Europese hegemo nie gelden, tweemaal in Rome en Grosetto. Voor mensen, die nog niet eerder met honkbal kennis maakten, zou in de grote steden onmiddellijk opval len. dat deze sport ook wat veld be treft heel andere eisen stelt dan an dere veldsporten. Natuurlijk is honk bal jarenlang gespeeld op voetbalvel den en vooral voor beginnende clubs gaat dat wel. Wil men echter tot de beste prestaties komen, dan zal men 'n origineel honkbalveld moeten heb ben, zoals die in de Verenigde Sta ten zijn. Nog geen tien jaar geleden had men in Nederland geen enkel veld, dat naar behoren was ingericht. Ook de sterkste clubs, ja zelfs inter landwedstrijden, werden op voetbal- ve' 'en gespeeld In nog geen zes jaren zijn er echter heel wat honkbalvelden aangelegd en merkwaardig daarbij is, dat zelfs pas beginnende clubs soms onmid dellijk over originele velden zijn gaan beschikken. De werper staat dan op een heuvel van triabas, een rode grondsoort, die wel wat van het gravel van de ten nisbanen weg heeft. Bovendien be staat een groot vlak om de honken uit dezelfde substantie. De geslagen ballen krijgen minder effect dan op gras en zijn voor de veldspelers ge makkelijker te verwerken. De twee teams bij honkbal zijn na melijk beurtelings aan slag en spelen in het veld, ongeveer zoals bij slag bal. Iedere club heeft negen spelers, die direct aan het spel meedoen. Daarnaast zitten bij modern honkbal nog enige spelers op de bank of in een aparte overdekte ruimte, althans bij een echt honkbalveld. Deze ruim te voor de spelers van de slagpar tij noemt men met een Amerikaans woord de dugout. De spelers, die niet rechtstreeks bij het spel berokken zijn, kunnen door de coach dit is de tactische leider van het team willekeurig worden ingezet voor an dere spelers. Als een werper minder wordt of een slagman niet te best draait, mag hij door een ander ver vangen worden. Alleen is het niet toegestaan, dat de uitgevallen speler weer opnieuw aan het spel gaat mee doen. Runs worden pas gescoord als spe lers van de slagpartij een hele ronde hebben afgelegd, voor er door de veldpartij drie spelers van de tegen partij zijn uitgemaakt. Dit kan op ve le manieren gebeuren, wat ons voor één artikel veel te ver zou voeren. PUWWWVMIMMWVUWIfUWWWIAflJIJWMMMflMI Nog steeds is Zeeland de eni ge provincie in Nederland waar de honkbalsport nog geen vaste voet aan de grond heeft: er is hier nog niet één honkbalvere niging. Dat heeft de langste tijd wel geduurd, want nog dit jaar zal er een honkbalclub worden opgericht. Ongetwijfeld is er ook in deze provincie veel belangstelling voor deze tak van sport en wie er nader mee kennis wil maken, kan zater dagmiddag 14 september des middags om twee uur in Mid delburg terecht. Op de velden aan de Sportlaan wordt daar dan een demonstratiewedstrijd gespeeld tussen de teams van Feijenoord en Neptunes, beide uit Rotterdam. Mede in ver band daarmee schreef een me dewerker voor ons blad een artikel over deze sport. Wel willen we nog vertellen, dat een wedstrijd is afgelopen, als iedere club negen maal geslagen heeft en negen maal in het veld gespeeld. Men noemt dit negen innings. Eén inning is voorbij, als beide clubs dus een maal slag- en eenmaal veldpartij zijn geweest. Honkbal is doorspekt met Ameri kaanse termen, zoals we Engelse ter men bij tennis aantreffen. Natuurlijk streeft men naar Nederlandse uit drukkingen, maar dat is niet altijd eenvoudig De Amerikaan geeft soms met één enkel woord aan. waar wij een hele omschrijving voor nodig heb ben. De demonstratie, die Feijenoord en Neptunus in Zeeland komen geven, kan veel bijdragen om de toeschou wers vast enig inzicht in deze moei lijke sport te geven. Beide clubs zijn geen topteams in de K.N.H.B., maar dat is ook veel beter. Men is er de laatste jaren van terug gekomen om de sterkste clubs demon straties te laten geven. Subliem honkbal, hoe vreemd het ook mag klinken, is attractief voor insiders. Beginners kunnen meer leren, als er ook eens wat verkeerd gaat. Dan komen alle mogelijkheden meer tot zijn recht. Wat niet betekent dat top clubs meestal foutloos spelen en Feijenoord en Neptunus veel fouten zullen maken. Het belangrijkste is, dat zoveel mo gelijk verschillende situaties en dat zijn er brj honkbal nogal wat gedemonstreerd worden. Dan pas kan men enig inzicht krijgen. Dat de demonstratie in Zeeland slaagt, is voor de hele Koninklijke Nederlandse Honkbal Bond van veel belang. Er zijn verschillende clubs nodig om een competitie te laten draaien. Daarvoor moeten er mensen komen, die pionierswerk willen ver richten. Ze hebben de steun van de K.N.H.B. nodig, die ze ongetwijfeld zullen krijgen. Iedere honkballer in Nederland is nieuwsgierig, wat er in Zeeland gepresteerd zal worden. Bij volharding is men overal nog ge slaagd. Dus dat geldt voor de Zeeu wen zeker ook. DE BELANGSTELLING van de supporters van het Zeeuwse zater dagvoetbal zal wel in het bijzonder gericht zijn op de verrichtingen van de drie Zeeuwse ploegen in de nieuwe derde klas van de lande lijke competitie: Arnemuiden, AZW en Rillandia. Om meteen met de deur in huis te vallen: het Axelse AZW krijgt de beste kansen voor één van de bovenste plaatsen van enkele Zeeuwse zaterdag spelers en een scheidsrechter, die hun visie op het aanstaande seizoen gaarne wilden geven. Arnemuiden, dat wat betreft spelers materiaal enkele veren moest laten, en het enthousiaste Rillandia, wordt zeer zeker een behoorlijke rol toebedeeld, maar ze zullen volgens die scheidsrechter en spelers toch genoegen moeten nemen met een plaatsje onder de top. De Goese scheidsrechter L. Kraak fluitist in de 3e klas van de landelijke competitie heeft er echt wel even op gestudeerd vóór hij ons zijn visie op de komende competitie wilde toe vertrouwen. Zijn voorspellingen ba serend op de voorafgaande competi tie was de heer Kraak van mening, dat het technisch goed onderlegde AZW „wel behoorlijk zal kunnen meedoen". Met veel geestdrift kan Rillandia het volgens deze arbiter een heel eind brengen, terwijl voor Arnemuiden eveneens een behoorlijke rol is weggelegd, zo meende de heer TZpo q Ir Arnemuiden? In de middenmoot, zo meende Arnemuidens schietgrage midvoor Klaas Poortvliet (27), die Aalburg, AZVV, de nieuwe tegen stander Woudrichem en ook Rillandia een plaatsje bij de eerste vier in deze derde klas wilde toekennen. Volgens Piet Ruijtenburg, de 22-jarige rechts binnen van AZVV die een zwaar seizoen voor de 3e klassers verwacht zouden Arnemuiden en AZW bij de eerste vier moeten kunnen ein digen. Met name van AZVV's thuiswed strijden heeft Ruijtenburg veel verwachtingen, temeer omdat het Axelse team versterkt is met de ex-Spui linkshalf Michiel de Vis ser. De 34-jarige linkshalf van Rillandia, Broer v. d. Avert, heeft zo het idee, dat men in die 3e klas heel wat punten moet binnenhalen wil men veilig staan. De Rillandse voetballer verzekerde ons, dat zijn ploeg gewa pend met een goede geest binnen de lijnen verschijnt en hij meende dan ook, dat Rillandia het dit seizoen wel zal rooien. Frank Kousemaker, de 22-jarige linkervleugelspeler van de Zeeuw se le klasser Kapelle, was van mening, dat Arnemuiden bij de eerste drie zal eindigen, terwijl hij AZVV en Rillandia een plaats je in de middenmoot toebedeelde. De Kapelse speler heeft dus wat meer vertrouwen in de Walcherse formatie, maar over het algemeen blijkt toch wel, dat men vertrou wen heeft in de Zeeuwse 3e klas sers. Ze zuUen het, dukt ons, niet beschamen. Van de Zeeuwse vierde klassers ga ven scheidsrechter en spelers over wegend aan Krabbendijke de beste kansen om met succes een poging te wagen volgend jaar naar de 3e klas over te stappen. In elk geval reke nen Klaas Poortvliet, Frank Kouse maker, Broer v. d. Avert en scheids rechter Kraak er op, dat de Zuidbe- velandse ploeg heel hoog zal eindi gen. Inderdaad heeft Krabbendijke vorig seizoen vóór de strenge vorst periode bijzonder aardig „gedraaid", waarna de Bevelanders in het ver volg van de competitie enkele steek jes lieten vallen. Piet Ruijtenburg meende, dat Tern. Boys wel een aardige kans maakt om in de kopgroep van de 4e klas A te eindigen. Het tech nisch begaafde Middelburg zou volgens scheisderechter Kraak wel wat hoger dan vorig seizoen kunnen eindigen, wanneer de hoofdstedelingen wat meer en thousiasme en morele hardheid op de grasmat konden leggen, ter wijl arbiter en spelers voor Smer- diek uit Sint Maartensdijk een middenmootseizoen en voor Spui een seizoen van „hard-aanpak- ken" voorspelden. Ze meenden voorts, dat de nieuwelingen Meeuwen en VCK zich in het eer ste jaar nog wel moeten aanpas sen aan het „landelijk" speltype. In de le klas van de Zeeuwse zater dagcompetitie is stellig een aantal clubs favoriet voor een „overstapje" naar de landelijke klassen. Klaas Poortvliet gaf Wemeldinge daarvoor een behoorlijke kans, Frank Kouse maker zag naast Wemeldinge ook in Hoek, Mevo en Kapelle favorieten, hoewel hij van mening was, dat zijn eigen ploeg niet moet rekenen op een kampioenschap. „We spelen nooit constant en hebben bovendien twee spelers onder de wapenen", verklaar de Frank. De tweede klassers zullen evenals voorgaande seizoenen weer voor een bijzonder spannende strijd zorgen. Frank Kousemaker verwacht, dat Kloetinge in 2B hoge ogen zal gooien naar een plaats in de le klas, maar er zijn, ze menen we, nog wat meer kapers op de kust. Oostkapelle, bij voorbeeld, en Serooskerke, Col. Boys, SVD of wellicht Veere, dat ook al eens in het Zeeuwse „walhalla" ver toefde. In de vier derde klassen waarin zo'n veertig elftallen zijn onderge bracht treffen we naast talrijke reserves zes eerste teams aan: AKF in 3A, 's Heer Hendrikskinderen in 3B, Borssele in 3C en Wissekerke, Zwaluwen en Bevelanders in 3D. We hebben zo het idee. dat deze ploegen wel ongeveer de lakens zullen gaan uitdelen, waarbij vooral de kansen van Bevelanders om eindelijk weer eens een klas hoger te kijken hoog aangeslagen moeten worden. Een beeld uit een onlangs gespeelde honkbalivedstrijd tusen het Haagse negental en de „Antillianos" Een Haagse achtervanger en een werper midden achtergrond) proberen een Antilliaan uit te icerpen. De bal ziet men in het midden komen aanzoeven. Zaterdag begint voor Swift misschien wel de moeilijkste competitie sinds haar optreden in de K.N.K.B. Niet alleen ko men de Middelburgers niet minder dan 20 keer in het veld, maar bovendien moeten zij vijf reizen naar Leiden ma ken. Bovendien is de concurrentie in deze landelijke eersteklasafdeling ver scherpt door het opnemen van twee ex- hoofdklassers: Vicus Oriëntus en Quick. Ook de twee debutanten in deze klas, Zuiderkwartier en Danaïden, zullen ze ker hun woordje meespreken. Dit seizoen zal ook om de bezetting van de tweede plaats fel gestreden worden. De kampioen en de tweede aankomende zullen promoveren naar de overgangs klas, een volgend seizoen voor het eerst te vormen klas tussen de hoofdklas en de eerste klas. Swift zal zich wel niet in de strijd om de beide „topplaatsen" kunnen mengen. Wel kan de ploeg een behoorlijke posi tie in de middenmoot bereiken en zater dag kan zij de eerste stap in die rich ting zetten. Dan komt het Leidse Danaïden op be zoek aan de Sportlaan. Deze wedstrijd wordt dus voor de Leidenaren de ken nismaking met de eerste klas. Swift zal er goed aan doen deze debutanten niet te onderschatten, want de bezoekers zijn in één ruk van de derde naar de eerste klas doorgestoten. Daarbij komt nog dat het Swiftteam door ziekte en blessures nog weinig ingespeeld is. Als de oranjehemden deze handicap door enthousiasme weten te compenseren, kunnen zij deze eerste thuiswedstrijd met een kleine overwinning afsluiten. De wedstrijd begint om vijf uur. Quick zal zeker proberen de weg om hoog terug te vinden. De Dordtse ploeg moet echter naar Fluks. En dat kan de Dordtenaren wel eens op het eerste ver- liespuntje komen te staan. Zuiderkwartier debuteert tegen Sper wers in Rotterdam. De vogels spelen thuis meestal sterk, zodat de gasten de eerste competitiedag zonder winst zul len blijven. O.S.C.R. gaat naar Algemene en kan uit Leiden beide punten meebrengen. Interessant wordt het Haagse duel tus sen H.K.V. 2 n Ons Eibernest 2. Het zal een wedstrijd worden op een tech nisch hoog niveau, waarin de H.K.V.- reserves iets sterker zullen zijn. Vicus Oriëntus begint de competitie met toekijken. Het programma luidt: SwiftDanaïden (aanvang vijf uur); FluksQuick; Sperwers—Zuiderkwar tier; AlgemeneO.S.C.R.; H.K.V. 2 Ons Eibernest 2. Met vloerplaat reeds vanaf FA. BRUGGE, Beursplein 9, tel. 2791, Hogeweg 62, tel. 3412, Vlissingen J. de B. heeft 't... JAC. DE BRUIJN, Lange Viele 30-34, Middelburg, tel. 01180-3654 Haarden en wasmachinehuis VAN LOOY, Hoogstraat 3, IJzendijke, tel. 397 Brandstoffen- en kachelhandel STROO C.V. Cruquiusstraat 35, tel. 3563, Noordstraat 84, tel. 2701, Vlissingen Hoogtepunt in de unieke Peeters-serie. Extra grote en extra gezellige „ruim zicht" glasdeur. Warmteca- pacteit: 17000 Kcal/ uur. meer in de voordelige GEZINSFLES Helder, fonkelend sap van overvolle sinaas appelen proeft U in Fanta Orange. Het is één en-al gulle frisheid en vrolijke zonnigheid! Zo'n Gezinsfles vól Fanta Orange is een voordelig feest voor allemaal, ledereen kan zijn glas bijhouden, want die royale Gezinsfles is niet gauw leeg. En elk glas levensblije zuiverheid uit de Gezinsfles is goedkoper. Vraag dus Fanta Orange in de grote zuinige Gezinsfles! 3506 In Nederland gebotteld met toestemming van de rechthebbende op de gedeponeerde handelsmerken „Fanta" en „Coca-Cola". J. M. VERCOUTEREN, smederij, Kruiningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 11