Hervormd Brouwershaven na tien jaar weer terug in eigen „huis" Woonruimte wet wordt nog veel toegepast PROBLEMEN ROND OPLEIDING TOT HEILGYMNAST-MASSEUR ALMANAK ff Voldoening Middelburg heeft schoonste plein ter wereld.... GEEN NIEUWE GEZICHTSPUNTEN OVER SCHEURENVORMINGEN EDUARD FUPSE KRIJGT ZEEUWSE PRIJS OP 24 SEPTEMBER IN GOES Receptie Zeeuwse STRAATVEGER BEKENT: N.P.V. HOUDT ZATERDAG AANSTAANDE EEN ZEEUWSE KOEMPOELAN Finse dubbeldekker' valt in de smaak CONGRES IN VLISSINGEN GENOOTSCHAP VAN HEILGYMNAST-MASSEURS KUNST RESTAURATIE BEËINDIGD Herinnering aan restauratie 70 jaar geleden Blijdschap «li «i Zeeuwse coöperaties fuseren binnenkort Vragen aan b. en w. Terneuzen Niets gebleken van breuken in leidingen ln Maria Magdalenakerk Commissaris der koningin reikt onderscheiding uit Jubilarissen bij N.V. Kon. Mij. „De Schelde" Reimond Kimpe Directeur Zeeuws opleidingsinstituut: Wanverhouding tussen Liberaal standpunt Vorderen studie-inhoud en studietijd INVOERING VOLKSGEZONDHEID HET WEER IN EUROPA Z.V.U. begint met cursus Duitse taal 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1963 NA bijna tien jaar improviseren heeft hervormd Brouwershaven haar eigen huis terug: de markan te hervormde kerk. Van 1953 af moesten de gemeenteleden daar het veld ruimen voor restaura teurs, die het monumentale middel eeuwse gebouw grondig onder han den namen. Woensdagmiddag Zet land eraan, dat beide malen te de hervormde gemeente of ficieel een punt achter dit herstel, toen de restauratiecommissie tij dens een speciale dienst het tot de laatste plaats bezette gebouw bij monde van een der vroegere predi kanten, prof. dr. J. Sperna Weiland te Amsterdam, overdroeg aan de kerkvoogdij. Dit college droeg de kerk op haar beurt over aan de kerkeraad. Dat gebeurde niet dan nadat prof. Sperna Weiland een toe spraak had gehouden, waarin hij het welkomstwoord citeerde, dat ds. C. F. Zeeman uit Zonne- maire 70 jaar geleden uitsprak in de eerste dienst na de vorige restauratie. Hij schetste in zijn betoog de treurige situaties, die in 1883 en 1953 na de oorlog en de ramp de aanleiding wa ren voor het herstel. Daarbij herinnerde prof. Sperna Wei- Advertentie) Enkele dagen geleden hebben wij reeds gewezen op de min of meer trieste gevolgen van de eerste september: het einde van het zo merseizoen met alles wat daarbij komt. Gelukkig wordt echter niet overal getreurd om de plotseling weer ingevallen stilte. Uit diverse Zeeuwse kustplaatsen oer eikten ons vrolijke meldingen over intie me doch uitbundige partijen, waarbij de opening van het win terseizoen uitvoerig werd gevierd. „We zijn weer onder mekaar.'", ■ivas het motto van deze feestjes en dankbaar keek men om zich heen in de rustig geworden oude vertrouwde cafézaal. ,,'t Was hier gewoon te druk om een pilsje te pakken", zeggen ze in de kustplaatsen, als ze tevre den hun oude plaatsje weer in nemen aan tafeltje of bar En natuurlijk ging die inname van tijdelijk verloren gegaan terrein, met enige festiviteiten gepaard: „Hoera", riep men vrolijk en blij, „het winterseizoen is weer begon nen". Deze en andere blijde leuzen schal den langs de Zeeuwse duintoppen. Ook werd ons nog bericht dat te Westkapelle tijdens zo'n septem- berfeestje, na verloop van enige tijd verwoede pogingen werden ondernomen, om op het hocfd te gaan staan. Die pogingen leverden geen keu rige hoofdstanden op, maar slechts valpartijen. Vooral een zekere Piet zou erg zijn best hebben ge daan. Ten slotte sprak hij- „Laat ik er maar mee ophouden. Ik ben gewoon té blij om goed op mijn kop te kunnen staan werd overwogen om een nieuwe kerk te bouwen. Met nadruk bracht hij de dank van de restauratiecommissie over aan alle per sonen en instanties, die bij het herstel betrokken waren, „voor de steun, mede werking en hartelijke verstandhouding": architect ir. H. de Lussanet de la Sa- blonière, aannemer L. C. Bom en Zo nen, Monumentenzorg, het rijk, het Ram penfonds, „Lions International", de ge meenten Amsterdam en Voorburg en het gemeentebestuur van Brouwersha ven. Met name ook betrok hij in dit dankwoord oud-burgemeester J. L. van Leeuwen. Hij herinnerde er ook aan, dat er al opdracht is gegeven voor het slot stuk van de restauratie: de bouw van een nieuw orgel. Namens de kerkvoogdij aanvaardde pre sident-kerkvoogd O. van Nieuwenhuize het gerestaureerde bedehuis. Ook hij on derschreef de dankbaarheid van de her vormde gemeente voor de medewerking bij de restauratie. Hij beklemtoonde ver der het werk, dat prof. Sperna Weiland in zijn „Brouwershavense periode" heeft gedaan om dit doel te bereiken. „Deze dienst moet ook voor U persoonlijk wel een grote voldoening zijn", zo meende hij. Vervolgens gaf de heer Van Nieuwen huize het gebouw in gebruik van de kerkeraad. „Ondanks de toenemende on kerkelijkheid hoop ik, dat U door uw woord en voorbeeld velen in deze kerk samen mag brengen. Het zal een grote opgave zijn, maar zij is niet uitzicht loos", zo stelde spreker- Drie sprekers gaven tijdens deze kerk dienst uiting aan hun vreugde over de voltooiing van het monumentale bede huis. De directeur van Monumentenzorg, mr. W. M. Hotke, bracht de gemeente zijn gelukwensen over. Hij gaf daarbij ook uiting aan zijn waardering voor de durf van de gemeente om de verant woordelijkheid voor dit grootse karwei te dragen. Burgemeester A. Vermeulen van Brou wershaven voerde eveneens het woord. „Niet alleen uw kerkgenootschap, maar de hele gemeente verblijdt zich over het herstel van dit prachtige monument", zo verzekerde hij de kerkeraad. Ook in geestelijke zin zag de heer Vermeulen de kerk als een onmisbaar onderdeel van de samenleving. Hulde had hij ook voor de initiatiefnemers van deze res tauratie. Aandacht vroeg Brouwershavens burgemeester voor de financiële as pecten van dit herstel: „De exploita tie eist bijna niet te dragen offers", zo zei hij. In dit verband wees hij op de restauratie van de hervormde ker ken in Noordgouwe en Dreischor en het feit, dat de exploitatie van deze drie gebouwen moet worden gedra gen door nog geen 3500 inwoners. Hij bracht bij dit punt de vraag naar voren of het niet tijd is, dat er een cul tuurfonds wordt gesticht, waaruit steun verleend wordt voor het onderhoud aan dergelijke monumenten. Ds. M. G. Wes terhof uit Nieuwerkerk bracht de ge lukwensen over van de classis Zierik- zee van de Ned. Hervormde Kerk. „Deze Met ingang van 8 september a.s. zullen de verbruikscoöperaties „De Broeder band" te Vlissingen, „Goes en Omstre ken" te Goes, „Door Eendracht Sterk" te Kioosterzande en „Kruiningen-Hans- weert" een fusie aangaan en een nieu we streekcoöperatie vormen, die de naam „CO-OP Zeeland" zal dragen. In het gehele bedrijfsleven wordt doel bewust naar grotere bedrijfseenheden gestreefd. Ook bij de verbruikscoöpera tie is dat het geval. Ruim tien jaar ge leden bestonden alleen reeds in Vlis singen drie afzonderlijke coöperaties. Binnenkort zal dus nu in bijna het ge hele Zeeuwse gebied nog slechts één streekcoöperatie werkzaam zijn. Gerui me tijd geleden werden de Vlissingse coöperaties reeds samengevoegd, waarbij ook Middelburg werd betrokken „CO-OP Zeeland" zal beschikken over 16 vestigingspunten. Zij heeft ruim 100 personeelsleden in dienst en verwacht dit jaar een omzet te behalen van 4 mil joen gulden. Tot haar bedrijven behoort ook de groot ste bakkerij van Zeeland, een belangrij ke brandstoffenafdeling, een slijterij, een textiefbedrijf en een showroom voor huishoudelijke artikelen. Het hoofdkantoor zal in Vlissingen zijn gevestigd. Voorzitter en secretaresse van het bestuur zijn de heer L. Geldof te Vlissingen en mevrouw L. Hendrikse- Florusse te Middelburg. Directeur is de huidige directeur van „De Broeder band", de heer J. van den Bos. In Brouwershaven is woensdag na een restauratieperiode van negen jaar het kerkgebouw van de her vormde gemeente in gebruik geno men. Tijdens de dienst brachten Merie van Oeveren en Hans Kik het doopbekken binnen, terwijl een van hen daarbij een tekst uitsprak, die door dominee Oort werd beant woord. (Foto P.Z.C.) kerk is een rijk bezit, dat vele grotere gemeenten U zullen benijden, ondanks de lasten", zo meende hij. Brouwershavens hervormde predikant, ds. R. Oort, hield in zijn toespraak de gemeente eveneens voor, dat er veel ge vraagd zal worden, zowel op materieel als geestelijk terrein. „De restauratie van de kerk heeft geen zin, als de ge meente niet méé wordt gerestaureerd", zo zei hij. „Het gebouw is slechts mid del, de mensen zijn het doel". Met verschillende bijbelteksten, uitge sproken door ds. Oort, kerkeraadsleden en verschillende kinderen werden de bij bel, het doopbekken, de broodschaal en de beker en het kerkboek binnenge bracht. En daarna beierde de kerkklok vijf minuten feestelijk over Brouwersha ven: de kerk was weer voor de gemeen te. De gemeente zong staande gezang 135: „Dankt, dankt nu allen God". Middelburg, internationaal be- 1 1 faamd om de mooie Markt met I stadhuis, heeft, dank zij een Lon- I 1 dense straatveger, nu ook naam 1 gemaakt als „de stad met het 1 schoonste plein", aldus meldt Asso- 1 I ciated Press. De Londense straat- I veger, Snowey Tobin, kan het we- ten want hij heeft tijdens zijn va- kanties al vele vreemde pleinen, gewapend met bezem, bezocht., Vol- gens hem kunnen het Rode Plein in 1 Moskou, de Champs Elysees in Pa- 1 rijs en Broadway in New York qua schoonheid niet op tegen de Mid- delburgse Markt. De bereisde straatveger stak Mid- I delburgs loftrompet in New York, waar hij onder grote publieke be- I langstelling Broadway van straat- 1 vuil ontdeed. „Behalve Middelburg I is voor mij iedere stad een smerige 1 1 stad", vertelde hij verder. Over Londen waar zijn „wijk" rond de 1 i parlementsgebouwen ligt, liet hij 1 2ich heel diplomatiek niet uit. 1 ïïimimiiiiiimiiiiitiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Op het kampeerterrein van het staats bosbeheer in het krekengebied ten zui den van de werkhaven tussen Veere en Vrouwenpolder houden „De Nederlandse padvinders" in het district Zeeland aan staande zaterdag een provinciale koem- poelan. Op deze koempoelan, die op 7 september omstreeks 18 uur begint en zondagmid dag tegen vieren zal eindigen, worden alle (aspirant)leidsters en leiders, voor trekkers, loodsen voor trekkersgasten en loodsgasten uit het hele district ver wacht,. De heer P. Fijn van Draat, lid van de Terneuzense gemeenteraad heeft het col lege van b. en w. schriftelijk vragen gesteld over het ontstaan van scheuren in woningen en gebouwen. „Het zal uw college bekend zijn", aldus het V.V.D.- raadslid, „dat bij verscheidene inwoners van Terneuzen hierover sinds enige tijd ongerustheid bestaat". Zijns inziens wordt de schuld hiervan publiekelijk ge weten aan de manier van werken, die wordt toegepast bij het bouwen van de nieuwe binnenvaartsluis van de kanaal- werken. „Kan uw college mededelen", zo vraagt de heer Fijn van Draat, „ten eerste of deze scheuren zich ook voor doen bij de gebouwen, welke aan de ge meente Terneuzen toebehoren. Ten twe- de of er ook reeds breuken zijn gecon stateerd in de gas-, waterleiding en rio leringsbuizen op het grondgebied van de gemeente Terneuzen. Ten derde is het uw college bekend of er door gedu peerden, het zij persoonlijk, het zij geza menlijk, een kort geding is aanhangig gemaakt-, tegen diegenen, die de plannen voor de kanaalwerken hebben gemaakt in casu de rijkswaterstaat. Ten vierde, is uw college met mij niet van mening, dat de gemeentelijke overheid de bewo ners van Terneuzen moet beschermen te gen het optreden van schade door der den, en ten vijfde, kan uw college zich in dezen in verbinding stellen met de juridische afdelingen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten om bericht en raad?" B. en w. hebben de vragensteller reeds schriftelijk van antwoord gediend over deze aangelegenheid. Daaruit blijkt, dat b. en w. de Centrale Dienst voor Bouw en Woningtoezicht hebben verzocht een onderzoek in te stellen naar het optre den van scheuren in aan de gemeente toebehorende gebouwen. Ook zal daar bij worden onderzocht of eventuele breu- De Zeeuwse Prijs voor Kunsten en Wetenschappen, die Gedeputeerde Staten van Zeeland zoals gemeld dit jaar hebben toegekend aan Eduard Flipse, de dirigent van het Rotterdamsch Fhilharmonisch Or kest zal dinsdag 34 september te Goes aan hem worden overhan digd. Tijdens een concert van dit orkest onder leiding van de heer Flipse in de Grote of Maria Mag dalenakerk zal Zeeland's commis saris der koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot 's avonds de prijs uitreiken. Na de kerkdienst was er in het jeugd- gebouw een receptie, die bijzonder druk werd bezocht. Tijdens de maaltijd, die er het slot van vormde, ontving de kerke raad nog verschillende gelukwensen. Zo voerde oud-burgemeester J. L. van Leeuwen het woord. Hij herinnerde aan de eerste besprekingen voor de restau ratie, spoedig na de watersnoodramp. Een compliment maakte liij de restaura teurs voor de fraaie wijze, waarop zij het geschonden gebouw hebben hersteld. De voorzitter van „Stad en Lande" op Schouwen-Duiveland, dr. J. J. Westen dorp Boerma, bestreed in zijn toespraak je de in het blad „Heemschut" gepubli ceerde mening, als zou Monumenten zorg niets doen voor het Deltagebied. „In Schouwen-Duiveland hebben wij niet te klagen", zo vond hij- Daarna bracht architect H. de Lussanet de la Sablonière zijn dank tot uiting voor de steun en de vriendschap, die hij in de restauratieperiode heeft ondervon den. Gelukwensen kwamen er ook van de gereformeerde predikant ds. B. Went- sel, ds. J. Keizer, namens de Gerefor meerde Kerk Vrijgemaakt en de oud- predikant, ds. De Nie, thans voorganger van de vrije gemeente te Amsterdam. De heer O. van Nieuwenhuize sprak een dankwoord tot alle medewerkers. (Advertentie) Nieuwe gewoonte, goede gewoonte. Twee plakken van dat heerlijke krokante Finnbrod met boter besmeren. Hiertus sen beleg naar keuze: jonge of oude kaas, worst, tomaat met wat ei of suiker, jam, hagelslag. Noem maar op! Heerlijke lichte en toch krachtige voe ding, die niet zwaar op de maag ligt. Finnbrod wordt bereid uit volkoren roggemeel met ontvette melk en ei (Finnbrod wit) of gist (Finnbrod bruin). Koop een pak! Ook uw levensmiddelen- bedrijf verkoopt kersvers Finnbrod. pak wit of bruin 80 ct. Het provinciaal bestuur wil op deze wijze hulde brengen aan de in Zeeland geboren musicus, die zich vanaf zijn belangrijke plaats in het nationale muziekleven steeds sterk verbonden is blijven voelen met zijn geboorte provincie, aldus heeft het provinciaal bestuur thans meegedeeld- Van deze verbondenheid met Zeeland heeft de heer Flipse herhaaldelijk blijk willen geven. Zowel in de persoonlijke sfeer als met zijn optreden in het open baar: met name in de jaarlijkse concer ten door het Rotterdamsch Philharmo- nisch Orkest onder zijn leiding voor de schooljeugd en de volwassenen in Goes en in de jaarlijkse uitvoering van de Matthaus-Passion te Hulst, waarmede hij voor evenzovele hoogtepunten in het hedendaagse Zeeuwse muziekleven heeft gezorgd en de belangstelling van de Zeeuwen voor de symfonische muziek bijzonder heeft gestimuleerd. In 1950 heeft de heer Flipse als adviseur van het provinciaal bestuur en als diri gent, te zamen met het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest, een belangrijk aandeel gehad in het welslagen van de Zeeuwse culturele manifestaties in de oktobermaand van dat jaar in Gent. Bij de N.V. Koninklijke Mij. „De Schel de" in Vlissingen vieren verschillende werknemers deze maand hun jubileum. Naast degenen die hun 25-jarig jubi leum vieren, is er één werknemer, de heer Ch. Fritz van de afdeling timmer fabriek, die op 17 september 40 jaar bij de „Schelde" in dienst is. De overige jubilarissen zijn: A. van de Broek (2 sept.) van de timmerfabriek, A. Bal (3 sept.) van de algemeen rep. werkplaats, A. Barten (3 sept.) van de elektrotech nische rep. werkplaatsen, W. F. de la Cousine (6 sept.) van de plaatwerkerij, P. C. Polderman (6 sept.) van de land- ketelmontage, P. Zoutewelle (7 sept.) van de magazijndienst, J. A. Veenstra (7 sept.) van de tekenkamer machine bouw, A. J. Maas (9 sept.) van de elek trotechnische rep. werkplaatsen, J. van Driel (10 sept.) van de afdeling bewer king ketelpijpen, A. Th. van Ombergen (13 sept.) van de afdeling voormontage, C. Francke (14 sept.) van de timmer fabriek en J. de Hamer (30 sept.) van de afdeling weg- en railtransport. ken zijn ontstaan in gas-, waterleiding en rioolbuizen, waarvan hen overigens tot dusver niets is gebleken. Over het aangespannen kort geding tegen de rijkswaterstaat is het college van b. en w. van Terneuzen niets bekend. Wel is door het college bevorderd, dat een on derhoud is belegd tussen belanghebben den en vertegenwoordigers van rijkswa terstaat. Voor wat betreft de bescher ming door de overheid van de inwoners tegen het optreden van schade door derden, zegt het college, dat in voorko mende gevallen is en zal worden geadvi seerd inzake de te bewandelen weg. Als de reeds genoemde onderzoeken zijn af gesloten en er bestaat daartoe aanlei ding, dan zal van gemeentewege overleg worden gepleegd met rijkswaterstaat over eventueel nader te nemen stappen, aldus het antwoord van b. en w. aan de heer Fijn van Draat. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat deze vragen en antwoorden geheel over eenkomen met hetgeen daarover reeds uitvoerig is gepubliceerd in de P.Z.C. van dinsdag 27 augustus jl. Op de dag daarvoor zijn onder de gedupeerde eigenaars van bedrijfsgebouwen in de Industrieweg wel stemmen opgegaan voor het aanspannen van een kort ge ding tegen rijkswaterstaat, maar bij na der overleg besloot men de voorkeur te geven aan een onderhoud. Tijdens dit on derhoud heeft een vertegenwoordiger van rijkswaterstaat gedupeerden aange raden alle klachten over scheurvorming schriftelijk te bevestigen, waarna taxa teurs de schade zullen opnemen. Voorjaar 1964 zal het Nederlands Ge nootschap voor Heilgymnastiek, Massa ge en Physiotechniek, dat volgend jaar 75 jaar bestaat, een wetenschappelijk congres in Vlissingen organiseren. Het is voor het eerst, dat dit genootschap voor een dergelijk congres naar Zeeland komt. De kring Zeeland van het ge nootschap, die in 1964 vjjftien jaar be staat, ontvangt de congresdeelnemers. Het wetenschappelijk congres is in Vlis singen op 8, 9 en 10 mei. De deelnemers worden op Hemelvaartsdag in de Schel- destad verwacht. Op vrijdag 8 mei zal de heer J. Stum- phius, bedrijfsarts van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", spreken over de be drijfsgeneeskunde. Dr. W. v. d. Slikke, uit Rotterdam, chirurg en specialist voor traumatologie, zal een inleiding houden over deze wetenschap van de ongeval len. Voor de tweede congresdag staan op het programma een lezing over een onder werp uit de geriatrie, de ziekten van bejaarden, door de arts K. W. J. Boe len, geneesheer-directeur Van „Der Boe- de", alsmede een referaat over de bete kenis van de physische therapie in de verpleeginrichting, door de heer P. Pols, directeur van de Stichting Zeeuws op leidingsinstituut voor heilgymnastiek, masage en physiotechniek. Zondag 10 mei zal een ethisch onder werp worden behandeld, waarvoor een Belgische spreker zal worden uitgeno digd. Over de ontwikkeling van Zeeland in de afgelopen 75 jaar zal spreken de heer M. P. de Bruin, wetenschappelijk ambtenaar bij de provinciale bibliotheek. Expositie schilderijen, Kunstmuseum, Middelburg. Tot 15 september. De enorme vitaliteit en produktie van de thans 77-jarige kunstenaar Reimond Kimpe, blijven respect afdwingen. En wij zijn niet alleen onder de indruk van wat hij, op deze hoge leeftijd, in slechts enkele maanden aan nieuw werk tot stand brengt, maar vooral van het ni veau waarop hij dat doet. Natuurlijk zijn er onder zijn handen ook minder sterke werkstukken ontstaan, maar de gemiddelde lijn van zijn oeuvre lijdt niet onder zijn leeftijd of grote produktie, die lijn houdt zijn niveau. De expositie in het Middelburgse kunst museum bevestigt dit. En men moet er vooral letten op zijn meest recente schilderijen als no 3, „Vrouw met kinderen" of no 4 „Conver sation". Kimpe heeft juist in deze doe ken, na een periode waarin hij zuivere abstracties een naar onze smaak wat al te oppervlakkige behandeling meegaf, zijn ongelofelijke kleurenrijkdom en warme diepe verfstructuur volledig te ruggevonden, hier en daar zelfs nog verrijkt. Van die abstracte periode zijn enkele vertegenwoordigers te zien op de Mid delburgse expositie, zoals no 10 „Sig nalen" en het doek „Fotocel" bijvoor beeld. Wij hebben ons met die zijsprong van Kimpe nooit zo gelukkig gevoelt. De geometrische abstracties, meestal te gen een grijs fond, kregen van Kimpe overigens wel een merkwaardige dyna miek mee, een mysterieuze onrust. Daartegenover bereikte Kimpe er niet zijn gebruikelijke hoogte in kleurstelling en vormentaal. Des te verheugender is nu de kennisma king met zijn jongste olieverfschilderij en: om vast te stellen dat Kimpes to nen en compositorische waarden zeker niet aan kracht hebben ingeboet. Af gaande op de doeken van de laatste maanden, zien we ook dat Kimpe de door hem ingeslagen weg rusteloos doorzoekend naar een vollediger ont plooiing, blijft volgen. In die laatste doeken lijken zijn vormen (gestalten, huizen, bomen) ruimer, sterker en even wichtiger geworden, de techniek ver diepte zich navenant. In het doek „Conversation" (no 4) bij voorbeeld is een buitengewone harmo nie bereikt in de contrasten van bijzon der verfijnd opgeloste partijen. We kun nen niet alle doeken noemen. Maar toch zeker representatief voor Kimpes jong ste ontwikkeling zijn voorts het frap pante ,,1'Hotel noir", het serene „Mys- tère futur" en het compositorisch zo in teressante ,,1'Oiseau". We hebben op deze plaats eerder Kim pes zoeken gesignaleerd, naar een syn these van figuratief en non-figuratief, naar de ver-beelding die voor hem de be vredigende samensmelting van deze be grippen oplevert. Kimpe heeft zich de ze opdracht gesteld, wetend dat hij er nooit mee klaar zal komen. Maar zoe kend doet hij de wonderlijkste ontdek kingen en zo ontstaan doeken als no 23: „Monument". De menselijke figuren zijn welhaast als surrealistische boomtron ken uitgegroeid, gespannen opgesteld in een suggestieve kleurcompositie. Bij de opening van de tentoonstelling, is door de inleider nog eens gewezen op het feit dat zovele Kimpe-kenners de moderne schilder niet meer kunnen of willen volgen, dat zij liever het oude vertrouwde werk van de kunstenaar be zien en genieten. Men moet de moderne Kimpe overi gens een zeker maniërisme toegeven; hij speelt misschien wel eens wat té ge makkelijk met de voor hem zo bekend geworden koppen, en g'estalten. Daar staat echter tegenover dat ondanks die herhalingen (die overigens nooit volle dig is) Kempes werk blijft imponeren, obsederen zelfs, voor wie de moeite neemt er bij stil te staan. R. Slot van pagina 1 lijke woningen abnormaal hoge prijzen. De gemeente kan hieraan weinig doen, aldus mr. Van Splunder. Verder in zijn artikel wijst hij erop, dat de plaatselijke woningzoekenden vaak niet kunnen opbieden tegen de vreemde ling, die over meer geld beschikt. En hij vervolgt: „Maar wat wil men dan? Dè gemeentebesturen kunnen niet anders dan een wet hanteren, die juist voor deze situatie geen oplossing kent. De woningnood is nog niet overal opgelost, maar vooral op het platteland is er sinds 1947 veel verbeterd. Is het nu juist aan de bevoegdheden van b. en w. vast te houden tot de laatste woningzoekende is geholpen?" vraagt mr. Van Splunder zich af. Hij is van mening, dat ook eens wat moet worden overgelaten aan de natuurlijke ontwikkeling, die met zich meebrengt, dat na enkele jaren een ze kere doorstroming plaatsvindt. Het lijkt hem niet te gewaagd uit te spreken, dat de woonruimtewet al thans voor een groot deel van het platteland haar tijd heeft gehad. Zij heeft zichzelf overleefd, constateert de schrijver van het artikel. Hij ein digt met de opmerking, dat als deze weinig populaire regeling ten grave wordt gedragen weinigen di< zullen betreuren. Desgevraagd verklaarde ons mr. Van Splunder, dat het gemeentebestuur van Koudekerke het liberale standpunt hul digt, dat als je een woning koopt, je er ook in mag. Voor huurwoningen is er wel overleg, waarbij b. en w. de voor keur van de eigenaar effectueren. Ove rigens: in het verleden heeft Koudeker ke de impopulaire maatregel van vor- schillend over deren al eens toegepast. „Eenmaal in 11 jaar", aldus de gemeente-secretaris. Onder het tiental gemeenten, waar wij ons licht hebben opgestoken over de toepassing van de woonruimtewet waren onder meer de kustgemeenten Retranchement en Cadzand. Burge meester J. A. Leenhouts zei ons, dat in beide gemeenten wordt tegenge gaan, dat permanent bewoonde wo ningen, die op een gegeven moment leeg komen, in de recreatiesector te recht komen. „Wij schrijven de ei genaar dan altijd een briefje dat het betreffende pand voor blijvende be woning bestemd moet blijven. Dat systeem werkt goed. Wij hebben nog geen huizen moeten vorderen", aldus de heer Leenhouts. In dezen heeft de burgemeester de steun van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten, die heeft verklaard, dat de woon ruimtewet hier wel degelijk kan wor den toegepast. In Vlissingen zei ons wethouder Ch. J. Gillissen Verschage: „Natuurlijk passen wij de woonruimtewet toe. In de meeste gevallen komt de zaak gauw voor elk aar. Vorderen komt gelukkig slechts sporadisch voor. Wij gebruiken dat meer als een stok achter de deur. Het is mis schien driemaal gebeurd." Evenmin als Vlissingen kan ook Middel burg de woonruimtewet missen. „Je moet zo'n wet zien als een distributiewet bij een grote vraag en een klein aan bod", vond gemeente-secretaris mr. J. Hooij. „Hierdoor komt men tot een bil lijke verdeling van de woonruimte." Vor deren gebeurt niet in Middelburg. „De mensen laten het er niet op aan komen. Ze weten, dat het vorderingszwaard bo ven hun hoofd hangt", merkte mr. Hooij op. Wanneer iemand in Middelburg een wo ning koopt om zelf te bewonen, kan hij hem na ontruiming daadwerkelijk be trekken. Dat is in de meeste gemeenten het geval. Met sommige gemeenten moet men een bepaalde economische binding hebben. Men oordeelt daar ver- Ongetwijfeld hanteren wij de woon- ruimtewet 1947", zo gaf de Goese ge meente-secretaris M. J. Taillie ons te verstaan. „Vorderen? Pas in uiterste noodzaak. Dit jaar is nog geen woning gevorderd. De gemeente voelt weinig voor deze impopulaire maatregel. Ver der is het zo, dat als iemand een wo ning koopt, hij kan komen". In Krabbendijke is de woonruimtewet 1947 bepaald niet alleen een dode letter. Al enkele jaren zijn daar drie vorde- ringsgevallen slepende. In deze Beve- landse plattelandsgemeente is de wo ningnood groot, zodat daar nog een grote behoefte bestaat aan de woon ruimtewet. De gemeente erkent welis waar het belang van het eigendoms recht, maar dat wil niet zeggen, dat de voorkeur van de eigenaar bepalend is voor de bewoning. Dat maken b. en w. in overleg met de eigenaar uit, aldus secretaris G. van Velzen. In Zierikzee wordt waar mogelijk reke ning gehouden met de belangen van de huiseigenaren. Vordering komt prak tisch niet voor. Degenen, die een wo ning kopen en willen betrekken moeten economisch aan Zierikzee zijn gebonden. Ook de gemeente Westerschouwen han teert de wet. „Maar vorderen doen we vrijwel niet", aldus burgemeester jhr. R. J. H. Q. Roel. De Zeeuws-Vlaamse industriekern Ter neuzen, waar de woningnood nog onver minderd is, past de wet evenzeer toe. De bevoegdheid tot vorderen wordl daar slechts zelden gebruikt. Maar als het moet deinst de gemeente daar niet voor terug, aldus secretaris A. J. van Pagee. De plattelandsgemeente Zaamslag maakt als zovele andere gemeenten ge bruik van de bevoegdheden in de woon ruimtewet 1947. Daar getuigt onder meer van een vorderingsgeval, dat men thans onder handen heeft. „Maar als uiterste maatregelen", zei ons secretaris J. W. Kusee. Problemen rond de opleiding tot heil- gymnast-masseur zijn woensdagmiddag naar voren gebracht op een bijeenkomst ter opening van het studiejaar 1963-'64 van het Zeeuws opleidingsinstituut voor heilgymnastiek, massage en fysiotech- niek. De heer P. Pols, directeur van de school sneed de problemen aan voor een gehoor van docenten, leerlingen, hun ouders alsmede het stichtingsbe stuur in de aula van „Der Boede" te Koudekerke. De problemen bestaan hierin, dat de inhoud der studie, hoewel op enkele vakken geconcentreerd, omvangrijk is en de studietijd daarvoor te kort is. De heer Pols sprak van een „wan verhouding tussen studie-inhoud en studietijd". De directeur van het instituut kon zich niet direct verenigen met hen, die me nen, dat de vooropleidingseisen voor heilgymnast-masseur moeten worden verhoogd; hij zag meer heil in een ver lenging van de opleidingsduur, die zo niet noodzakelijk, dan toch wel dringend gewenst is. Hij pleitte voor een vier jarige opleiding, in plaats van de drie jarige voor heilgymnastiek en massage en de éénjarige studie voor het diploma fysiotechniek. Men heeft dan geen tijd verlies om tot een volledig bevoegd heilgymnast-fysiotechnicus te worden opgeleid, zo concludeerde de directeur. Bestuur en curatorium van het insti tuut hebben zich in principe geschaard achter het streven om tot een volledige vierjarige opleiding te komen. De prak tische problemen die bij invoering van deze vier jaar komen kijken zijn van financiële aard. Drie jaar geleden, toen het instituut begon, kreeg het een start subsidie van het provinciaal bestuur van Zeeland. Deze subsidie loopt af. De heer Pols sprak de wens uit, dat nu andere instanties financieel zullen hel pen bij de verwezenlijking van de ge schetste plannen. In verband met de in Middelburg ge- oligofrenen, zal het onderwijs aan het opleidingsinstituut zich ook moeten be zighouden met de problemen der zwak zinnigen en van de zogenaamd dubbel- gehandicapten, aldus de heer Pols. Dr. S. Lelie, waarnemend inspecteur van de volksgezondheid in de provincie Zee land, vertelde op deze bijeenkomst de aanwezigen iets over staatstoezicht en volksgezondheid. Dr. Lelie wees op het samenspel, dat bestaat tussen het parti culier initiatief en rijks-, provinciale en gemeentelijke overheid. De inspecteur schetste iri grote trekken de voorhisto rie van de werkzaamheden op het ge bied van de volksgezondheid en noemde enige van de vele terreinen, waarop de inspectie werkzaam is. De heer J. van Tuinen, voorzitter van het stichtingsbestuur, had tevoren de aanwezigen verwelkomd. Onder hen be vonden zich burgemeester J. L. Dreg- mans en gemeentesecretaris mr. L. van Splunder van Koudekerke. De heer Van Tuinen herinnerde eraan, dat het Zeeuws instituut het tweede instituut in ons land is, dat financiële steun van het rijk krijgt, waaruit blijkt, dat het instituut een taak heeft. Hij bracht dank aan leiding en docenten voor hun werk zaamheden in de afgelopen cursus. De oud-leerling A. Ph. Gilbert overhan digde namens de geslaagden een boeke bon voor het instituut aan directeur Pols. Na afloop van de bijeenkomst be sloten de aanwezige leerlingen er.' oud leerlingen samen een schoolvereniging op te richten. Het bestuur van deze ver eniging werd gevormd door drie derde jaarsleerlingen, twee tweedejaars en de oud-leerling Gilbert. De school telt 33 leerlingen en er zijn vier oud-leerlingen, projecteerde verpleeginrichting voor De Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit is in overleg met de middenstandsorga nisaties voornemens dit najaar een cur sus te organiseren in de Duitse taal. Deze cursus, die uit 20 lessen zal be staan, zal speciaal gericht zijn op de conversatie en op het taalgebruik in de winkel bij een verkoopgesprek. De cursus zal eenvoudig van aard zijn en geheel op de praktijk zijn afgestemd. Enige kennis van Duits is voor het vol gen van de lessen niet vereist. Aan de lessen kan ook door winkelper soneel worden deelgenomen. De lessen zullen 's avonds worden gegeven en waarschijnlijk half september aanvan gen. Brussel, regen 16 gr. Parijs, zwaar bewolkt 18 gr. Nice, lichte regen 22 gr. München, geheel bewolkt 22 gr. Zürich, regen 20 gr. Locarno, regen 19 gr. Innsbruck, regen 21 gr. Rome, zwaar bewolkt 81 gr. Madrid, zwaar bewolkt 23 gr. Mallorca, regenbui 24 gr. AANHOUDEND KOUD WEER Veel bewolking met af en toe regen. Matige wind uit zuidelijke richtingen, later draaiend naar west of noordwest. Aanhoudend koud weer. ZON EN MAAN 6 september Zon op 5.58 onder 19.18 Maan op 20.54 onder 9.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2