K.L.M. WIL VLIEGERS KWIJT Nog steeds 150 man te veel ri Doden door aardschok in Kashmir PLANTA-affaire komt voor de rechter Nijmegen kon verlies nog niet becijferen Mijnwerker Louis Bova opgegeven Rijksgoedkeuringsheleid funest voor industrievestiging in kern St-Maartensdijk Prijs en formule OVEREENKOMST MET PILOTENVERENIGING OPGEZEGD Mogelijk weer gedwongen ontslag na april 1964 W/EKEN KNAPTEN AF VAN MOLEN AMATEURS DUIKEN NAAR TAS MET GELD Carel Briels neemt vakantie Uitgever vergist zich in Leipzig urn NEDERLAND NIET BIJ OVERLEG IN AMERIKA OVER KERNMACHT Openbare zitting wellicht pas over aantal maanden Vanandel N,V. wilde fabriek van 82V2 bij 35 meter voor 70 personeelsleden 206e jaargang - no. 206 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 3 september 1963 Ook voor de man nu een televisiepak Pagina 3 Resultaten Ander standount A' ONDANKS AANDRANG V.S. Kosten te hoog vindt Den Haag Benzine duurder in Zwitserland Van den Berg en Jurgens ontvangt kennisgeving van vervolging Moeilijk onderzoek Reactie SCHIEDAMS BEDRIJF - WACHTEN MOE - KOMT NIET Niet wachten Hoofd B.B.-kring Drente aangehouden PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie. W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.; franco per post ƒ8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. f 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. De directie van de K.L.M. heeft bij monde van de heer E. H. Larive het vliegerkorps laten weten, dat zij de oude overeenkomst met de vlie gers per april van het volgend jaar opzegt en dat zij tot dat tijdstip toe niet van plan is op basis van deze overeenkomst tot gedwongen ontslag van vliegers over te gaan. Nadien behoudt de directie zich echter het recht voor om op andere waarschijnlijk voor haar min der kostbare voorwaarden zono dig vliegers te ontslaan. Intussen dringt de heer Larive er bij zijn vliegers op aan vrijwillig ontslag te nemen. De K.L.M. zal dus voorlopig niet over gaan tot gedwongen ontslag van de 150 vliegers, die in de naaste toekomst over tollig zullen zijn. Er bestaat nog steeds een in april 1962 door de oude directie met de vereniging van K.L.M.-vliegers afgesloten overtolligheids-overeenkomst op grond waarvan vliegers die gedwon gen ontslagen zouden worden recht heb ben op een financiële compensatie, daar het voor deze vliegers onmogelijk wordt hun beroep hier te lande uit te oefenen. Deze vorm van ontslag met de compen satie. waarmee de vliegers dus geheel akkoord gaan, komt de K.L.M. bij ont slag van niet minder dan 150 vliegers te duur uit. Vorig jaar heeft ook de mogelijkheid van vrijwillig ontslag geruime tijd open ge staan. In de oude overeenkomst was nl. neergelegd, dat gedurende een periode van enkele maanden vliegers op eigen verzoek ontslag konden krijgen op indi vidueel met de leiding van het bedrijf overeen te komen voorwaarden. Met deze bepaling boekte de overeen komst het meest effectieve resultaat: in totaal verlieten circa 50 van de 850 vliegers op deze wijze zonder wrij ving de dienst en dat was juist het aantal, waarvan men toen meende dat 't overtollig was. Een 60-tal andere vliegers wist men al of niet tijdelijk onder te brengen bij andere 'maat schappijen of in andere functies. Zo kwam het dat de clausule over het gedwongen ontslag nimmer werd toe gepast. Einde 1962 werd de toenmalige directie echter geleidelijk vervangen door de hui dige en vier maanden lang stagneerde het overleg tussen directie en vliegers. In mei kwam het weer op gang en werd becijferd dat gezien de laatste, voor de K.L.M. minder gunstige ontwikkeling op nieuw 150 vliegers overtollig waren of althans zouden worden. Volgens de direc tie zelf zal dit overschot in de komende jaren waarschijnlijk nog toenemen. Onder deze omstandigheden acht de di rectie het niet mogelijk zich te houden aan de destijds opgestelde overeenkomst die volgens haar trouwens alleen was gebaseerd op het ontslag van de inmid dels uit de K.L.M. verdwenen 110 vlie gers. De vereniging van K.L.M.-vliegers heeft zich echter steeds op het stand- - -• Gistermorgen zijn de vier wieken van de uit 1620 daterende molen „De Hoog" in Maassluis met een stuk van hun as afgebroken. In hun val namen ze ook een deel van de houten omloop mee. Stukken van de wieken en van de omloop vlogen over de dijk en kwamen terecht tegen de onder aan de dijk gelegen winkels, waar ze veel glasschade veroorzaakten. Niemand werd gewond. Dit mag een wonder heten want kort voordat de wieken naar beneden kwamen was een klasje schoolkinderen de molen nog gepasseerd. Het ongeluk met de molen „De Hoop" gebeurde, toen de molen m werking was. Gebleken is, dat een tand van een wiel is afgebrokende molen kon niet worden gestopt voor het afgeknapte stuk staal er oorzaak van werd, dat de wiekenas brak. De molen werd nog geregeld gebruikt voor het malen van granen. l/WWW/WWWWWWWWVWWWVWVVWI/UVWVVrtrt/WVWWWVWVVVVVVWWVWVWVWWWVVWWVWVVWUVWWIA punt gesteld dat de overeenkomst op so ciale gronden werd afgesloten en dus onbeperkt van kracht zal blijven, onge acht het aantal overtollige vliegers. Of de vereniging de opzegging van de oude overeenkomst door de directie zal gaan bestrijden, dan wel zich daarbij zal neerleggen, kon gisteren niet worden nagegaan. Het bestuur acht het niet op portuun in dit stadium commentaar te geven. De nieuwe Nederlandse regering heeft volgens United Press op een onlangs ge houden kabinetsvergadering, niettegen staande sterke politieke druk van de Verenigde Staten, West-Duitsland en Italië, besloten geen waarnemer te zen den naar de in Washington olaats vin dende besprekingen over een multilate rale kernmacht die gebruik zal maken van oppervlakteschepen. Naar in Haagse regeringskringen ver luidt, zou het kabinet dit besluit onder meer hebben genomen omdat boven de reeds aanzienlijk gestegen defensiebe groting voor de komende jaren nog een extra bedrag van omstreeks 80 miljoen gulden op tafel zou moeten worden ge legd volgens de voorlopige plannen voor een multilaterale kernmacht zoals die in Washington zijn ontwikkeld. Met name tegenover de Franse en Brit se afwijzende houding achtte men het in Washington van belang dat op zijn minst een Nederlandse waarnemer for meel naar deze besprekingen zou wor den afgevaardigd. Het kabinet heeft echter overwogen, zo verluidt, dat zelfs dit gebaar ge- De benzineprijs in Zwitserland is met 2 centimes per liter omhooggegaan. De re gering heeft meegedeeld dat z\j dit be sluit heeft genomen omdat het program ma voor de aanleg van wegen meer dan twee keer zoveel blijkt te kosten dan aanvankelijk was geraamd. zien de huidige positie en de Neder landse defensieinspanning,' waarbij ook gelet wordt op de verhoudingen binnen Europa, niet opportuun zou zijn. Een zware aardbeving heeft gisteren de vallei van Kashmir, op een tiental kilo meters ten zuidwesten van Srinagar, ge troffen. Volgens de eerste berichten zijn er 100 mensen om het leven gekomen en 500 gewond. De beving die 40 seconden aanhield, trof ruim 50 dorpen en een gebied van om streeks 130 vierkante kilometer. Ruim 1000 huizen werden vernield. (Van onze Amsterdamse redacteur) Drie amateur-duikers zijn gister avond afgedaald in het zwarte water van de Amsterdamse Kost- verlorenvaart. Zij zetten op eigen risico het zoeken voort naar de verdwenen tas met anderhalve ton aan bankbiljetten. De 38-jarige winkelier L. Pasman uit de Utrechtsestraat 34, en zijn vrienden H. H. van Iperen en J. Bock, hadden zich verleden week al in verbinding gesteld met de Rotterdamsche Bank. „Wij willen meehelpen", zo boden zij aan. Men verwees hen toen naar de agent der verzekeraars van het verdwe nen transport: Centraal Expertise Bureau Van Essen. Men verklaar de daar graag van hun diensten gebruik te zullen maken voor het geval de beroepsduikers geen re sultaat mochten boeken. Het drietal werd zondagavond ge waarschuwd dat officieel de werk zaamheden waren gestaakt. Het bergingsbedrijf Scholte uit Weesp trok zich terug van dit „onmoge lijke karwei". VOOR GEEN GELD Winkelier Pasman en zijn mak kers besloten gisteravond een an dere tactiek toe te passen. Zij zwommen in steeds kleiner wor dende cirkels door de inktzwarte prut vlak boven de bodem en wel in het kanaalgedeelte links van de plek waar verleden week de bestelwagen te water ging. Na een half uur kwam de eerste duiker van het drietal boven om te verklaren dat hij dit werk voor 25 gulden per uur niet zou willen doen, maar wel uit sportieve over wegingen en met nog altijd de kans om een beloning van vijf mille in de wacht te slepen. LEDIKANTEN Uiteraard houden politieagenten de wacht bij dit werk. De recher che is er intussen nog steeds van overtuigd dat er geen misdrijf in het spel is. De grote bijna 20 kilo wegende tas moet volgens deze opvatting dus inderdaad uit de auto zijn gespoeld en weggedre ven, of vastgeraakt tussen de vele bodem-obstakelsfietswrakken, autobanden en zelfs hele ledikan ten. k/WWWWWWWVAAA/VWWWWMWWWWVWWWWV De officier van justitie bij de recht bank in Rotterdam, mr. S. J. van der Hoeven, heeft meegedeeld dat gisteren aan de directie van de fir ma Van den Berg en Jurgens een kennisgeving van vervolging is ge stuurd, inzake de „Planta-affaire". Of het openbaar ministerie spoedig met een dagvaardiging zal komen is mede afhankelijk van de vraag of een be zwaarschrift zal worden ingediend. Mr. Van der Hoeven achtte dit laatste wel waarschijnlijk. Wanneer het inderdaad zover komt kan het nog maanden duren eer de opzienbarende „Planta-affaire" in een openbare zitting van de Rotterdam se rechtbank zal worden behandeld. De afsluiting van het vooronderzoek inzake de „Planta-affaire" werd, zo als bekend, vrij aanzienlijk vertraagd door de moeilijke wetenschappelijke bewijsvoering. In juni 1961 bogen vijf deskundigen, on der leiding van de Rotterdamse huidarts prof. dr. E. H. Hermans, hoofd van de centrale organisatie ter bestrijding van huid- en geslachtsziekten, zich over de dossiers om na te gaan of er een direct verband heeft bestaan tussen de in 1960 door Van den Berg en Jurgens gebruikte nieuwe emulgator M. E. 18 in de Planta- Pr aten van faillissement in prematuur" Het bestuur van de Stichting „Vie ring 150 jaar Koninkrijk Nijme gen" heeft gisteravond in een com muniqué het volgende verklaard: de begroting, voor alle evenementen in en buiten het Goffertstadion te Nij megen, welke gedurende 24 tot en met 31 augustus in Nijmegen zouden plaats vinden, bedroeg in eerste aanleg 355.000, in verband met de gewijzigde opzet van deze evenementen werd deze begroting medio juni gesteld op max. 456.000. Op dit moment is het nog volstrekt onmogelijk enige mededeling te ver schaffen omtrent de uiteindelijke stand van zaken, omdat niet alle daartoe benodigde gegevens beschikbaar zijn. Het is duidelijk dat het bestuur alles in het werk zal stellen tot een zo spoedig mogelijke en zo bevredigend mogelijke afwikkeling van de zaken der stichting te komen. Aan crediteuren zullen zo spoedig mogelijk nadere mededelingen worden gedaan. Het bestuur van de stichting „Viering 150 jaar Koninkrijk" zal nagaan wel ke verplichtingen het heeft. Dit is pas mogelijk na het accountantsonder zoek. Het is derhalve prematuur er van te spreken dat de stichting fail liet is en de schuldeisers naar de heer Briels, de organisator, zullen wor den verwezen". Dit heeft de voorzit ter van het stichtingsbestuur, mr. R. O. H. F. Werdmueller von Elgg, in antwoord op vragen, meegedeeld. Hij zei, dat de stichting inkomsten ont vangt uit het garantiefonds van de in dustrie, de pachtsommen en de recettes van de Europese landelijke markt en de recettes van het stadionspel, welke laat ste echter zeer zijn tegengevallen. Mr. Werdmueller sprak van „een blamage voor de industrie, een zaak die uit de hand was gelopen". Het stichtingsbe stuur had geen vat meer op de heer Briels en het contact liep in hoofdzaak via de advocaten, zo zei hij. „De indus triëlen hebben een levensles opgedaan. Zij hadden niet gedacht dat zoiets mo gelijk zou zijn", aldus de voorzitter. Behalve het stichtingsbestuur zit ook het gemeentebestuur van Nijmegen met grote kosten. Voor het herstel van de schade aan het Goffertstadion was 140.000 uitgetrokken. Het ziet er ech ter naar uit, dat dit bedrag belangrijk zal worden overschreden. De verwachting in Nijmegen is dat het verlies voor het stichtingsbestuur in de honderdduizenden guldens zal lopen. De heer Briels wil thans vakantie in Frank rijk gaan houden. Volgens zijn zeggen heeft hij aanbiedingen uit Amerika en Duitsland gekregen. margarine en de „jeukziekte", die na ge bruik van Planta optrad. Tot welke conclusies de vijf deskundigen zijn gekomen is nog niet bekend. De directie van de Unilever maakte te gen half zes bekend, dat zij de kennisge ving van vervolging had ontvangen. De bestudering hiervan zal enkele dagen in beslag nemen en dan za! beslist worden of er een bezwaarschrift zal worden in gediend. De hoop dat de mijnwerker Louis Bova nog gered kan worden uit de mijngang op meer dan 100 meter diepte waar hij drie weken geleden ingesloten raakte, is thans vrijwel opgegeven. Men heeft afgezien van het plan een vrijwilliger omlaag te laten gaan voor het instellen van een onderzoek. De directeur van de dienst mijnbouw van de staat Pennsylvania, H. Beecher, zei dat hij tijdens een conferentie de leiders van het reddingswerk gevraagd had of zij nog hoop hadden Bova levend boven te kunnen brengen, nadat de vorige week diens kameraden David Fellin en Henry Throne uit de ingestorte gang waren gered. „Niemand gaf mij een ant woord", aldus de directeur. IIK a vwwwwvwvwwwvuwwwvvwvwwvwvvw\ Omwonenden staan bij de puinho pen van een oud aardappelpakhuis in de Elsemoerstraat in Den Haag, dat, zoals gemeld, zondagochtend is ingestort, waarbij drie kinderen, die in het smalle straatje speelden door vallend puin werden bedolven. Twee van de kinderen, de zesjarige Jopie Scheffer en de zevenjarige Hansje Wilson, konden zichzelf bevrijden. Het derde kind, de driejarige Anne ke Scheffer werd door haar vader onder het puin uitgehaald. De jon gens liepen alleen schaafwonden op. Het meisje moest met een gebroken dijbeen, een lichte hersenschudding en schaafwonden in het ziekenhuis blijven. De Zeeuwse kerngemeente St.-Maartensdijk heeft zijn eerste grote teleurstelling in zijn nauwelijks 5-jarig kernbestaan moeten incasse ren een belangrijke industrie, die had besloten een fabriek te bouwen in St.-Maartensdijk, heeft zich te elfder ure teruggetrokken, wegens het te lang uitblijven van de rijksgoedkeuring. Het betreft de techni sche handelsonderneming N.V. Vanandel te Schiedam, die optie had op een twee hectare groot terrein en die daarop een fabriek van 8214 bij 35 meter wilde bouwen, waarin over twee jaar 70 arbeiders werk zouden kunnen vinden. „Het verlies van deze fabriek is een geweldige teleurstelling voor ons", zo verklaarde burgemeester D. C. Bou-I wense, die tot nu toe bepaald de wind in de zeilen heeft gehad bij de indus trievestiging in zijn gemeente. Het Schiedamse bedrijf, dat o.ni. appara tuur voor plint- en gasverwarming maakt, heeft thans een bestaand pand in Nieuwkoop Randstad Hol land aangekocht, waarin op korte termijn met de produktie wordt aan gevangen. Het betekent, dat dit be drijf voor de Thoolse kerngemeente verloren is gegaan, ondanks pogin gen uit de provincie de rijksgoedkeu- ring tijdig los te krijgen. De beslissing van de leiding van het Schiedamse bedrijf is niet alleen bijzon der „zuur" voor de gemeente St.-Maar tensdijk, maar vooral ook voor het E.T. I.-Zeeland, dat zich veel moeite heeft getroost het Schiedamse bedrijf voor vestiging in de Thoolse kerngemeente te interesseren. Op de rijksgoedkeuring na zat de zaak rond. E.T.I.-directeur drs. M. C. Verburg zei er dit van: „Ik vind deze ontwikkeling erg jammer. Het gaat immers om de be vordering van de regionale industriali satie, die op deze wijze niet wordt ge diend". De directeur van het E.T.I. wees er op, dat het betrokken bedrijf een hoog waardige industrie metaalsector is. Daar het een vestiging in een kernge meente betreft zou men naar de mening van drs. Verburg een uitzondering heb ben kunnen maken. „Als een versnelde afgifte van de rijksgoedkeuring niet mo gelijk was, dan had Bouwnijverheid in elk geval een goedkeuring kunnen ge ven om een noodgebouw te laten neer zetten. Maar ook dat is geweigerd", al dus drs. Verburg. Hij zou graag zien, dat als er meer ruim te komt in de bouwcapaciteit deze mede wordt aangewend voor de kerngemeen ten. De directeur van Vanandel N.V. te Schiedam, de heer E. Zevenhuizen, toonde zich weinig te spreken over de medewerking van „bouwnijverheid". Op een gegeven moment konden we niet langer wachten. We moesten wat doen. We hebben de export op Frankrijk, Duitsland en Engeland al moeten stop zetten, zodat we wel gedwongen zijn op zeer korte termijn uit te breiden. Toen de rijksgoedkeuring zo lang uitbleef heb ben we naar andere mogelijkheden ge zocht". Eind vorig jaar heeft de Schiedamse fabriek contact opgenomen met het ge- I meentebestuur van St.-Maartensdijk over de mogelijkheid van vestiging van een bedrijf in deze gemeente. Mede dank zij de bemoeiingen van 't E.T.I.-Zeeland (Zie slot pag. 2 kol. 5) i/vvwwwwvwuwvrwwwwwwvwvwvwwv Een Nederlandse uitgever heeft een Amerikaans boek over Polen, getiteld „Vijftien jaar onder sla vernij", dat hij op de najaarsbeurs in de Oostduitse plaats Leipzig had tentoongesteld, weer snel ver wijderd. De Amsterdamse uitgever ver klaarde dat dit boek bij vergissing op de tentoonstelling is terecht gekomen. Hij had met dit h~~'- niemand willen uitdagen en was hem bovendien bekend anti-communistische literatuur in Oost-Duitsland niet gewenst wordt, zei hij. boek het dat Elders in ons blad maken we er mel ding van, dat de Culturele Prijs van de provincie Zeeland zal worden uitge reikt aan de Rotterdamse dirigent Eduard Flipse. Wij wensen de Rotter damse orkestleider, deze energieke Zeeuw uit Wissenkerke, van harte ge luk met de onderscheiding, hem ver leend door het bestuur van de provincie, waar hij werd geboren. Flipse kennende nemen wij aan, dat juist deze prijs hem bijzonder lief zal zijn. Hoewel hij reeds meer dan veertig jaar geleden uit Zee land vertrok om elders een grote car rière te maken, heeft hij zijn geboorte provincie nooit vergeten. En bij zijn be zoeken aan dit gewest blijkt steeds, dat hem de Zeeuwse tongval zo nodig - nog even gemakkelijk afgaat als in de dagen zijner jeugd. Inderdaad, Flipse zal deze onderscheiding op hoge prijs stellen. Toch willen wij naar aanleiding van het toekennen dezer onderscheiding enkele kanttekeningen maken. Wij be grijpen echter, dat we daarmee een hachelijke onderneming beginnen om dat bedenkingen in een geval als dit maar al te snel worden misverstaan. Daarom willen wij vooraf nadrukkelijk vaststellen, dat naar onze overtuiging Eduard Flipse be hoort tot de grote fi guren van ons natio nale muziekleven, hij is een dirigent van grote kwaliteiten, Sie vorm heeft gegeven aan een voor Rot terdam onmisbaar cultureel instrument: het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Daarover mag geen misverstand be staan. Ons vooraf op deze basis stellend, willen wij niettemin enige opmerkingen maken, meer in het bijzonder over de prijs zelf. In 1956 hebben Gedeputeerde Staten meegedeeld aan de Staten van Zee land welke overwegingen in het geding dienen te komen bij de toekenning van de Zeeuwse Prijs, overwegingen die sindsdien niet zijn vervangen, althans daarvan is niets naar buiten gebleken. Gedeputeerde Staten hebben destijds - in 1956 dus meegedeeld, dat de prijs slechts in zeer bijzondere gevallen zou worden verleend, „waarbij het gaat om de waardering en de erkenning van in hun soort unieke en kwalitatief op hoog peil staande prestaties in het belang of ter bevordering van het Zeeuwse cultu rele leven". Het is een duidelijke for mulering, maar ze lijkt ons alleen dan na véél moeite toe te passen op het on derhavige geval. Want de dirigent van het Rotterdams Philharmonisch Orkest heeft slechts uiteraard geringe Zeeuwse activiteiten. Hij is in dit ver band te vergelijken met bijvoorbeeld Van Otterloo of Kersjes, dirigenten die regelmatig met hun orkesten in Zee land optreden. Het enige verschil tus sen hen en Flipse is, dat hij in Zeeland is geboren en dat er uit hoofde daarvan speciale bindingen bestaan tussen hem en zijn geboorteprovincie. Maar dat kan hier geen overweging zijn, want men vindt daarvan niets terug in de formu lering, die sinds 1956 geldt voor de toe kenning van de Zeeuwse Prijs. Er zijn bovendien meer grote kunstenaars, uit Zeeland afkomstig, die dergelijke bin dingen hebben en die eveneens actieve belangstelling hebben getoond: profes sor Hammacher bijvoorbeeld. Moet hem nu eveneens de prijs worden toegekend De kern van de zaak is: Gedeputeerde Staten hebben een nationale figuur, uit Zeeland afkomstig, willen huldigen. Zij menen bliikbaar, dat de niet geringe glorie van deze Rotterdamse dirigent ook een beetje op zijn geboortegrond af straalt. En daarvoor"en uiteraard voor zijn grote verdiensten voor de toon kunst wil men hem eren. Dat lijkt ons de enig werkelijke basis, op grond waarvan de Zeeuwse Prijs aan deze di rigent is toegekend. Wij hebben daar overigens volledig vrede mee, maar en dat is de zaak waar het ons om gaat! laten Gedeputeerde Staten thans zo spoedig mogelijk hun mededeling van 1956 over de Zeeuwse Prijs intrekken. Laten zij met vagere formuleringen ko men, die het mogelijk maken méér grote kunstenaars met deze prijs te eren: schilders van elders bijvoorbeeld, die het Zeeuwse landschap hebben vastge legd, auteurs die in hun werk of af komst relatie hebben met dit gewest. Maar met langer meer: „unieke presta ties in het belang of ter bevordering van het Zeeuwse culturele leven". En als men de overwegingen tot toekenning van de prijs dan toch op de helling gaat zetten wij hebben daar al eerder voor gepleit laat men dan ook eens nagaan in hoeverre uitbreiding mogelijk is. Uit breiding bijvoorbeeld met een aanmoedi gingsprijs voor jongeren of met een prijs voor verenigingen of instellingen, die in of voor Zeelands cultuur werken. Het huidige college van Gedeputeerde Sta ten heeft thans metterdaad getoond het niet meer (helemaal) ernstig te nemen met de overwegingen uit 1956. Welnu, laat men dan liever de hele zaak reor ganiseren. En wellicht kan dan ook het bedrag van vijfhonderd gulden eens worden verhoogd. De prijswinnaars kun nen er nog geen reis van enige omvang voor maken. Of men houdt het alleen op de onderscheiding (die op zichzelf al eervol is) óf men maakt een royaal ge baar. En dat is meer dan vijfhonderd gulden. Om misverstanden te voorkomen (en wetende dat we onszelf herhalen) willen we deze beschouwing besluiten met nogmaals de verzekering, dat wij er oprecht verheugd over zijn, dat de Zeeuwse Prijs aan Eduard Flipse is ver leend. Hij staat geheel buiten de kwes tie. die wij hierboven hebben aangesne den. Er is echter een filosofenwoord, dat zegt: „Als de feiten uitwijzen dat ze in strijd zijn met mijn theorie, dan is dat vervelend voor de feiten". Wij zouden hier willen zeggen: „Als de formule voor de prijsuitreiking niet meer klopt met de prakrijk, dan is dat heel verve lend voor de formule". Met andere woorden: de formule moet worden ver anderd. De heer J. C. H., hoofd van de kring Drente A van de Bescherming Bevol king, die enkele maanden geleden op verdenking van het plegen van onregel matigheden in zijn functie werd ge sehorst, is thans op last van de officier van justitie te Assen aangehouden. fUWWI/WWUXAAAAAIWVWWVWWWWUWVIAfWIfVWWVWWWU >- *-• s-, uic mei uitgCJVCCI U, UlILUcLl, Je betrokkenen niet waren opgekomen. Het geld heeft hij echter aangewend voor de B.B.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1