Zelfs landskampioen De Valk ging tegen de Zeeuwen ten onder: 4-0 wereldrecord op verbeterde het de vlinderslag Onwaarschijnlijk, maar waar: Feijenoord verliest ook op eigen veld Soorttoto GEEN PESSIMISME: „PATIËNT" V.C.V. VOLKOMEN HERSTELD.... K0RRIE WINKEL NAAR EUROPEES RECORD OP 200 METER RUGSLAG Revanche...? Neptunia-Vlissingen 0-0 Wilhelmina-De Valk 3-1 Neptunia-Wilhelmina 1-0 Vlissingen-De Valk 4-0 Neptunia-De Valk 4-5 Vlissingen-Wilhelmina 1-0 Europees record voor Gerda Kraan op de 800 meter FRAAIE TIJD VAN 1.06.1 GRETTA'S BADPAK WEER IN NEDERLAND Van der Linden beter dan Klaas Nuninga STAND 1 X X X X X X X X 9 X 10 X 11 X X 1 5 X MAANDAG 2 SEPTEMBER 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t VIKINGEN WINT REVANCHEFOERNOOI (Van onze sportredacteur) DE ADERLATING, die de V.C. Vlissingen in de af gelopen maanden onderging door het vertrek van enkele eerste-elftalspelers, heeft precies het resul taat opgeleverd, dat de heelmeesters in vroegere eeuwen van deze medische ingreep verwachtten: de koorts is geweken en inmiddels is de patiënt vol komen genezen. Men weet het: na het Stadhuis- toernooi in Middelburg, waarin Vlissingen op de laatste plaats eindigde, stonden de „artsen" met zorgelijke gezichten rond het bed van „patiënt" V.C.V. Vastgesteld werd, dat de krachten van de ze eerste klasser waren gesloopt, dat Vlissingen in de komende competitie voor de meeste clubs geen tegenstander van betekenis zou zijn en dat de V.C. V. hard toe was aan een dosis versterkende midde len. En die „versterkende middelen" te weten: nieuwe talentvolle spelers zouden er niet zijn, zo werd alom beweerd. Zelfs de verrassende over winning op de Engelse amateurclub Bromley werd gezien als een soort laatste opflikkering voor de competitie. Maar gisteren heeft datzelfde Vlissin gen indrukwekkend en overtuigen bewezen, dat het wis en waarachtig geen laatste opflikkering was, dat ieder „ziektebeeld", zo het er ooit geweest is, volkomen verdwenen is, dat er voor de vertrekkers voldoende talentvolle plaatsvervangers zijn en dat er geen enkele reden is het komende voetbalseizoen met ook maar een greintje pessimisme tegemoet te gaan. Vlissingen won namelijk met vijf punten uit drie wedstrijden zijn eigen revanchetoernooi van het Nederlands amateurvoetbalkampioenschap. Landskampioen De Valk werd zelfs met 4-0 van het veld geveegd. Daarmee herstelde de V.C.V. het geschonden prestige volkomen. Vooral in Middel burg zal men nu niet meer zo zeker zijn van de uit slag van het klassieke treffen tussen de twee Zeeuwse eerste klassers Er is geen enkele factor, die deze verrassende triomf van Vlissingen kan verzwakken. De Valk, Neptunia en Wilhelmina '08 maakten er be slist geen vakantievoetbal van. De laatste beslissende wedstrijd bij voorbeeld begon Vlissingen met 3 punten, terwijl tegenstander Wil helmina 2 punten had. Een gelijk spel zou voor Vlissingen al voldoende geweest zijn, maar de moeilijkheid was, dat Wilhelmina toernooiwin- naar zou zijn als dit team deze laatste wedstrijd wonFel heeft Wil helmina er voor gevochten, maar tevergeefs: Vlissingen zegevierde met 1-0, bleef daarmee ongeslagen en zag in het hele toernooi zelfs geen enkel doelpunt tegen zich gescoord Welk elftal mag men nu voor de komen- het overigens geen indrukwekkende de competitie van Vlissingen verwach ten? Het antwoord op deze vraag zal de elftalcommissie heel wat moeilijkheden opleveren. Niettemin staan er enkele plaatsen wel duidelijk vast. Doelman Wim Bos, die gisteren niet eenmaal ge passeerd werd, kan zich rostvast verze kerd weten van zijn plaats. Maar voor de backlinie zijn er enkele vrijwel gelijk waardige krachten. Het meest waar schijnlijk lijkt deze keuze van Jo de Waal (rechts) en Henk Daalhuizen (links). Maar een Vlissings bestuurslid liet zich al ontvallen, dat misschien de voorkeur ook uitgaat naar deze situatie: een ge routineerde stopper (Loek Verhulst) tussen twee nieuwelingen. In dat geval zou dus Cockie Sinke op de rechtsback plaats komen. Jo de Waal of Cockie Sinke? Een fikse puzzle voor de elftal commissie.... De bezetting van de middenlinie lijkt niet moeilijk. Ex-back Hennie van Wezel heeft zich gisteren als linkshalf wel in het elftal gespeeld en ook Cees Stroo plaatste zich ver voor mogelijke andere solicitanten. En dan de voorhoede Jan de Nooijer linksbuiten, Jo Jansen linksbinnen, Henk van Oosterhout rechtsbinnen, dat lijkt een vrij duidelijke keuze. Maar wie midvoor en wie rechtsbui ten? Waarschijnlijk wordt Jan van de Broeke (drie doelpunten tegen De Valk!) voorlopig wel aanvalsleider, al mag hij dan wat tenger zijn voor deze plaats. Voor de rechtsbuiten plaats twee gegadigden: Wim van Maris en Adrie Stroo. Ook dat zal de elftalcommissie hoofdbrekens kos ten. Gisteren speelde Stroo misschien iets doortastender dan zijn rivaal en ploegmakker, maar of dat voldoende reden is om de „vaste" rechtsbuiten Van Maris op het reservebankje te zetten Hoe het ook zij: gisteren was Vlissingen onmiskenbaar de sterkste ploeg van het toernooi. Alleen Neptunia (0-0) ont kwam tegen Vlissingen aan een neder laag. Inmiddels is het niet helemaal dui delijk of dit revanchetoernooi inderdaad een revanchetoernooi is geworden. Met spanning werd natuurlijk vooral ge keken naar het treffen tussen landskam pioen De Valk en Neptunia, de club uit Delfzijl, die in de strijd om de landstitel na een voorsprong van vier punten toch nog het slachtoffer werd van een verrassende ontknoping en die de beslis singswedstrijd tegen De Valk verloor. Voor Neptunia was er wél en géén re vanche: de Groningers eindigden boven De Valk, maar juist hun wedstrijd te gen De Valk verloren zij (5-4). Het was de enige overwinning van de Brabantse kampioenen Al om tien uur begon Vlissingen aan zijn race naar de toernooizege met de strijd tegen Neptunia. Van beide kanten was WUWWMUVVWWUUUWUWUUUWWWVUUWUWUUWW Vlissingen is gisteren glorieus win naar geworden van liet eigen re vanchetoernooi. Hier zien we een duel van Jan de Nooijer (tweede van rechts) met een van zijn vele tegenstanders. Foto P.Z.C.j start. Kennelijk moeten de teams nog warm draaien en een supporter liet dan ook weten: ,,'t Gaat allemaal even sloom". Maar in de tweede helft (de wedstrijden duurden twee keer 25 minu ten) kreeg het spel toch meer inhoud en felheid. Vlissingen speelde met Cockie Sinke en Henk Daalhuizen als backs naast Loek Verhulst, die niet één wed strijd oversloeg. Ditmaal werd Van Hui zen als midvoor aan de tand gevoeld, ter wijl Van Maris op de rechtvleugel ope reerde. De uitslag zegt het al: de defen sies overheersten. Toch waren er aan beide zijden goede kansen. Zo kwam Jan van Huizen met aan zijn zij stopper Geert Koning voor doelman Klaas Plat. Maar van een kleine aarzeling kon de stopper profiteren. Aan de andere kant redde Wim Bos prachtig door een voor zet van midvoor Wim Sleeboom juist voor de voeten van rechtsbinnen Klaas Balk weg te duiken. Ook de wispelturige Jan de Nooijer kwam alleen voor de doelman, die prachtig redde. Na de rust was Vlissingen beslist vaker in de aan val, maar schoten van Van Oosterhout, Van Maris en Jan de Nooijer hadden niet de juiste richting. De Groningse links buiten Kees Bosker liet een voortreffe lijke kans onbenut door van dichtbij over het doel te knallen. Landskampioen De Valk. die op de laat ste plaats eindigde, kwam weliswaar met het vrijwel voltallige kampioenselftal in het veld (slechts één speler van het titel- team ontbrak), maakte in de eerste wed strijden toch geen „kampioensindruk", vooral de defensie blunderde nog al eens. Al in de derde minuut strafte links buiten Lancester van Wilhelmina een fout van back Teeuwis af: 1-0. En 2 minuten later profiteerde midvoor Stuitjes van een fout: 2-0. Even sloeg De Valk terug: uit een voorzet van Maas scoorde midvoor Timmermans: 2-1. Maar na rust capituleerde De Valk definitief, toen rechtsbuiten Weekers een pass van midvoor Stui tjes benutte: 3-1. Vooral voor rust van de zijde van Wilhelmina een snel le en aantrekkelijke wedstrijd. Matige wedstrijd. Wilhelmina had ken nelijk de vorige wedstrijd nog in de be nen en speelde nu beduidend minder. Ook bij Neptunia ontbrak lange tijd de doortastendheid, zodat de ruststand dub- belblank was. Vlak voor rust kwam Weekers van Wilhelmina (nu midvoor) in botsing met keeper Plat. Weekers moest zich vervangen door Lancester. Vijf minuten voor het einde werd een fout van rechtback Kerkhof Wilhelmina noodlottig: linksbuiten Hanning kwam alleen voor de doelman en scoorde (1-0). Vlissingen, nu met Jo de Waal als rechtsback, Burgs als rechtshalf, Van de Broeke als midvoor, Ko Huzer als linksbinnen en Jo Jansen als rechtsbin nen, speelde geïnspireerd. Vooral Jo Jansen deed zich als een aan winst kennen en voorzag zijn medevoor- waartsen van vele kansen. Maar de held van het veld werd toch Jan van de Broe ke die driemaal scoorde. Wel sloeg De Valk de eerste aanval af, maar direct was Vlissingen terug, Van de Broeke sprintte door op een „verdwaalde" bal en schoot het leer tussen de benen van de uitgelopen doelman door in het doel: 1-0. De Valk reageerde met felle tegen acties, maar nu groeide de Vlissingse defensie. en vooral doelman Bos naar een uitstekende vorm. Linksbinnen Vaassen kwam dicht bij de gelijkmaker, toen hij in één rush twee Vlissingers passeerde, maar ten slotte strandde op Van Wezel. Even voor rust plaatste Jan de Nooijer de bal in het centrum van de Brabantse verdediging. Uit de scrimmage, die nu ontstond, scoorde Ko Huzer plotseling: 2-0. Na rust profiteerde Jan van de Broeke al spoedig handig van een verdedigings- fout, kwam alleen voor de doelman en plaatste de bal beheerst in het doel: 3-0. Goed doorzetten leverde dezelfde speler even later een derde treffer op: 4-0. Kort voor het laatste fluitsignaal kwam deze midvoor weer alleen voor de doel man, maar nu speelde hij op het beslis sende moment de bal iets te ver voor zich uit. Juist in deze wedstrijd tegen zijn belang rijkste rivaal Neptunia kwam bij De Valk de kampioensvorm terug. Dit Bra bantse team moet wel een angsttegen stander voor de Groningers zijnHet scoreverloop was fascinerend: 0-1, 1-1, 1-2, 2-2, 2-3, 2-4, 3-4, 3-5, en 4-5.. Aan vallend speelde De Valk iets geraffineer der en doortastender, waardoor de klei ne zege juist verdiend was. Linksbinnen Klaas van Streun scoorde de Groningers drie keer en dat deed Timmersmans voor De Valk. Bovendien scoorden Van de Vorst en Maas nog voor de Braban ders. Kees Bosker bracht voor de Gro ningers nog een doelpunt op zijn naam. Nervositeit drukte aanvankelijk zijn stempel op deze match. De winnaar was immers ook toernooiwinnaarMaar langzamerhand werd het een uitsteken- De Haagse politieagente Gerda Kraan, Europees recordhoudster op de 800 me ter, heeft zaterdag een nieuw Euro pees record veroverd. Zij liep in Lon den tijdens een wedstrijd van een Haagse atletiekploeg tegen de Londen- se Thames Valley Harriers en de Spar tan Athletic Club de 880 yards in 2 mi nuten en 5.5 seconde. Het oude record stond sinds 24 september op naam van de Engelse Joy Jordan, die er 0,6 seconde langer over deed. De Haagse atletiekdames wonnen van de Spartan Athletic Club met 5956; de heren verloren met 73% tegen 74% van de Thames Valley Harriers. de wedstrijd, echter met een belangrijke tekortkoming aan beide zijden: de door tastendheid om een aanval af te ronden ontbrak. Niettemin zette de Vilissingse aanvalslinie (Adrie Stroo, Van Ooster hout, Van de Broeke, Jansen en Jan de Nooijer) vaak intelligente aanvallen op. Pas in de tweede helft viel de beslis sing: Cockie Sinke (nu linksback) rukte op, ontnam een tegenstander de bal, plaatste onmiddellijk door naar Jo Jansen, die op de rechtvleu gel Van Oosterhout in prettige een zaamheid zag staan. Deze speler kreeg de bal, lokte wat spelers naar zich toe en zette toen afgemeten voer. Jan de Nooijer, die soms wat ongeïnterreseerd scheen, maar vaak ook uitstekend speelde, was precies op tijd om de bal met een felle kop stoot in de hoek te plaatsen. Het be tekende de overwinning.... De eindstand werd dus: Vlissingen 5 punten, Neptunia 3 punten, Wilhelmina '08 2 punten en De Valk 2 punten, 's Avonds werden tijdens een diner in het Scheldekwartier de verschillende prijzen uitgereikt. Dit gebeurde onder meer door mevrouw Hüpkes-Damme, die haar man verving en die het zilveren schip overhandigde aan Hennie van Wezel. Velen voerden nog het woord, onder wie burgemeester mr. B. Kolff, die zei: „We zijn er gelukkig mee. dat onze club Vlis singen in het landelijk voetbal zo'n be langrijke plaats inneemt". ADA KOK (i6i Ada Kok, de zestienjarige Amster damse vlinderslag-zwemster, keek verbaasd omhoog. Zij had -als eer ste aangetikt op de 100 meter vlin derslag, het voorlaatste nummer van de internationale jubileumwed- van in strijden die ter gelegenheid het 75-jarig bestaan van de K.N. Z.B. het afgelopen weekeinde Soestduinen zijn gehouden. „Wat heb ik gemaakt?", was, zo als gebruikelijk, de vraag. De tijd- waarnemers stonden met grote ogen op hun horloges te staren en zeiden niets Ada Kok had de frêle Zweedse Karin Stenbaek, voormalig houd ster van liet Europees record, met groot verschil verslagen en was uiteraard nieuwsgierig naar haar tijd. Maar de officials konden hun ogen niet geloven en beduidden de zwemster, dat zij maar even op de officiële uitslag moest wachten, Maar men riep het Ada van de kant al toe: „Een wereldrecord, je heb het wereldrecord verbeterd". De verbazing en de achterdocht van de tijdwaarnemers was begrijpelijk. Want dit meisje, dat met 1.08.7 'het Europese en Nederlandse record op haar naam had staan en dat dit seizoen nog niet onder de 1.09 was gekomen, had de afstand afgelegd in 1 min. 6,1 secon den, 0.4 seconden sneller dan het onge naakbaar geachte wereldrecord, dat door de Amerikaanse Kathy Ellis enkele we ken geleden op 1.06.5 was gesteld. De dolgelukkige Ada Kok, die talloze ge lukwensen in ontvangst kreeg te ne men en onder de ovaties van het en thousiaste publiek onder andere werd gefeliciteerd door de chef de mission voor de Olympische Spelen in Tokio, Simon de Wit, en de voorzitter van de Nederlandse Sportfederatie, jhr. mr. A. Feith, vertelde dat zijzelf geen moment had gedacht aan de mogelijkheid in de buurt van het wereldrecord te kunnen komen. (Advertentie) tUAfU\AfU\A/UVUVA/UUU\AAZW\AAAAAAAAA/UWyUWUWl Judoreus Anton Geesink was een van de velen, die Ada Kok met haar mooie succes kivamen feliciteren. UUUWUUVUV/UWUVUVAAfUUWWWUV\A/UWW\AAA/\A/U „Ik was bang voor de kleine felle Karin Stenback en dacht: dan moet ik van het begin af aan zo hard mo gelijk. Nou, en toen ik aantikte, be greep ik al niet dat die Zweedse zo ver achter lag. Ik dacht in de buurt van de 1.08.0 te hebben gezwommen. Ik had een badpak aan van mijn zus je Gretta en het zat me eigenlijk veel te krap, maar volgende keer laat ik mijn eigen badpak lekker weer thuis...." Al vele malen zijn door Nederlandse meisjes verrassende prestaties op inter nationaal niveau geleverd. Nooit echter was een wereldrecordverbetering zo sen sationeel als deze 1.06.1 van de vrolijke Amsterdamse lachebek. Het was de cli max van een tweedaags-zwemtoernooi, dat zaterdagmiddag onder voortdurende plensbuien, triest, traag en met matige prestaties was begonnen. Een climax, waarop Carel Briels jaloers zou kunnen zijn. Want na die regendag kwamen zondag middag met de zomerse zon de goede prestaties zich aandienen, met halver wege het programma het Europese re cord van Korrie Winkel op de 200 m. rugslag. De Groningse, die daags te voren had laten zien met een 100 meter- overwinning in 1.10.4 tegen Ria van Vel- sen 1.12.0, dat haar verkeerd aantik ken bij de Nederlandse kampioenschap pen toch echt wel een vergissing was geweest, zwom deze afstand zonder te genstand van betekenis van Ineke Rey- merink (2.38.6) en Ria van Velsèn (2.41.1) in 2 min. 32.3 sec. 1.2 sneller dus dan het Europese record van de Francaise Christine Caron, die niet in Soestduinen was verschenen. Korrie ging stijl, hoog op in haar gemakkelijke het water liggend, Het onwaarschijnlijke is gebeurd: ook op eigen veld en voor eigen publiek heeft Feijenoord verloren! En er was niet eens een van de andere „groten" voor nodig om dezeverrassing te be werkstelligen: DWS uit Amsterdam speelde het klaar en won met 01. Voor Rotterdam was het overigens he lemaal een trieste dag, want ook Spar ta verloor en wel met 32 van een andere Amsterdamse club: Blauw Wit. Ook de derde Amsterdamse eredivisie club zegevierde, waarbij ADO (tegen Ajax) het slachtoffer werd. Opmerkelijk was voorts het treffen tussen DOS en GVAV, omdat hier twee gegadigden voor de midvoor- plaats in het Nederlands elftal in het veld stonden. Tonny van der Linden scoorde wél, zelfs tweemaal, maar Klaas Nuninga van GVAV kon niet tot een treffer komen. BLAUW WIT—SPARTA 32. Aantrekkelijke wedstrijd. Verdiende zege. Sparta was defensief zwak. In dien doelman Doesburg foutloos had gespeeld, zou er ten minste een gelijk spel uit de bus zijn gekomen. Sparta scoorde door De Vries als eerste, maar al spoedig maakte Verhagen gelijk. Het zwakke moment van Doesburg kwam in de 35e minuut, toen hij een voorzet van midvoor Koert liet glippen, waardoor Clement de stand gemakkelijk op 21 kon brengen. Veel konden de Spartanen hun doelman echter niet verwijten, want hij voorkwam ook vele treffersWel kwam Sparta nog gelijk, omdat Althoff in eigen doel schoot, maar tien minu ten voor het einde forceerde Mul de be slissing. Toeschouwers: 9000. AJAX—ADO 3—0. De ongrijpbare Piet Keizer was de held van het veld. Met snelle dribbels en ragfijne passes speelde hij keer op keer de Haagse defensie uiteen. Doelman Vianen van ADO zorgde er voor dat de nederlaag niet groter werd door tweemaal met een „dodensprong" de bal van de schoen van Keizer te pluk ken. Bij rust was de stand nog dubbel- blank, maar na rust profiteerde Cees Groot al spoedig van twee kan sen (20). Ook Vesters scoorde, nadat Piet Keizervijf spelers van ADO had omspeeld en zijn ploegmakker een niet te missen kans gaf. Toeschouwers: 20.000. FEIJENOORD—DWS 0—1. Slechte wedstrijd. DWS had kennelijk de „cupkunst" van Feijenoord afgeke ken: sterk verdedigend spel, maar hoogst gevaarlijke uitvallen. Voor rust vooral speelden de Rotterdammers de fensief. Negen minuten voor het einde viel de beslissing, toen midvoor Geurt- sen uitstekend reageerde op een diepte pass van Temming en Pieters Graafland kansloos liet. Weliswaar had Feijenoord vaak een overwicht, maar niet eenmaal schiepen de Rotterdammers zich een werkelijk gevaarlijke kans. Toeschouwers: 45.000. DOS—GVAV 2—1. Aantrekkelijke wedstrijd. DOS verdien de de zege, omdat het zich de meeste en ook de beste kansen schiep. Van de GVAV-ers had men na de zege op Feijenoord wat meer verwacht, maar ook bij Nuninga liet de afwerking nog al wat te wensen over. Nu kreeg deze Gro ningse midvoor van rechtshalf Mijnals en stopper Rooders ook een zware bewaking. Tonny van der Linden vestigde daarentegen de aan dacht op zich door zijn uitstekende spel en bondscoach Elek Schwartz zal zijn conclusie we! getrokken heb ben. Van der Linden 10, Koeman 11, rust, Van der Linden 21. Toeschouwers: 24.000. PSV—GO AHEAD 5—0. PSV heeft wel even duidelijk gemaakt, dat Go Ahead zich nog geen volwaar' dige eredivisieclub mag noemen. Zon der zich overmatig in te spannen won nen de Eindhovenaren gemakkelijk van de Deventenaren, die juist met veel geestdrift te werk gingen... In het veld was er niet van een PSV-overwicht sprake, maar in de opzet en de afwer king van de aanvallen liet de superieure techniek en tactiek van PSV zich toch duidelijk gelden. Allemann 10, Giessen 2—0, rust, Theunissen 30 en 40, Giessen 50. Toeschouwers: 16.500. MVV—ENSCHEDE 3—0. Enschede was beslist niet zwakker, maar trof een doelman (Körver) in het MVV-doel aan, die in een meer dan schitterende vorm stak. Hij won groten deels de wedstrijd voor de Maastrichte naren. Buhler 10, rust, Coenen 20 en 30. Laatste doelpunt viel drie mi nuten voor het einde. Toeschouwers: 13.000. HERACLES—FORTUNA 1—3. Een simpele fout van doelman Hente- naar brak het verzet van Heracles. Twintig minuten na rust was het nog gelijk door doelpunten van Schuman voor de thuisclub en Rhijn voor de be zoekers. Toen greep de overigens be trouwbare doelman mis op een voorzet van de Belg Piters en kon Rutten ge makkelijk scoren. De Almelose ploeg had niet de veerkracht terug te vechten en het doelpunt van Petacovic beteken de de genadeslag. Voordien had de de fensie van Heracles zich prachtig ge weerd tegen de uitstekende aanvals linie van Fortuna. Toeschouwers: 12000. VOLENDAM—NAC 2—3. Volendam zette geen luister bij aan de jaarlijkse kermis. Weliswaar waren de wijdbroeken niet minder dan de Breda- naren, maar zij verloren door minder gelukkige acties van hun doelman Greu ter. Saris 01, Kras 11, Pel 21. Saris 22, rust, Graaumans Toeschouwers: 8000. -3. PSV 2 2 0 0 4 6—0 MW 2 2 0 0 4 6—1 DWS 2 2 0 0 4 3—1 DOS 2 2 0 0 4 5—2 Fortuna '54 2 2 0 0 4 5—2 Ajax 2 1 0 1 2 4—2 GVAV 2 1 0 1 2 4—2 Blauw Wit 2 1 0 1 2 3—3 NAC 2 1 0 1 2 3—3 ADO 2 1 0 1 2 3—4 SC Enschede 2 1 0 1 2 1—3 Sparta 2 0 0 2 n 3—6 Volendam 2 0 0 2 0 3—6 Heracles 2 0 0 2 0 2—5 Feijenoord 2 0 0 2 0 0—4 Go Ahead 2 0 0 2 0 1—8 schitterend over de baan. Zij keerde na 100 m. in 1.11.8 en het was dui delijk dat een prestatie van bijzonder formaat mogelijk was. De cadans en het armtempo bleven gehandhaafd, waardoor zij het Europese record on danks de schoonheidsfoutjes, die zij bij de keerpunten maakte, weer in Nederlands bezit bracht. Eén van de verrassende resultaten van deze door zovele uitgenodigde bui tenlandse sterren gemeden jubileum wedstrijden, was verder de overwinnig van de schoolslagspecialiste Betty Heu- kels op de 400 m. wisselslag. Zij ver sloeg Marian Heemskerk (5.40.0) en Adrie Lasterie (5.40.1) dank zij een goede verdeling van haar krachten met ruim verschil: 5.36.4. De 400 m. vrije slag werd gewonnen door de Zweedse Elisabeth Ljunggren, die tot 200 m. werd bijgehouden door Ineke Tigelaar, maar die daarna met groot machtsvertoon op de wereld tijd 4.48.9 afging. Ineke Tigelaar had een week geleden in Vichy een goede 4.54.7 gezwommen, maar ging nu stroef en was niet bij machte een succesvolle tegenaanval in te zetten: 4.59.0. Bij de heren zorgde de Bredanaar Hem- my Vriens voor een surprise door de 200 m. schoolslag op zijn naam te bren gen in 2.38.8. Wieger Mensonides, de favoriet voor dit nummer, vertrouwde ons later toe dat hij zich volkomen had laten verrassen. De Nederlandse kam pioen had zijn tempoverdeling gericht op het zwemmen van de Hongaar Lenkei en van Rob van Empel. En toen hij zijn befaamde eindspurt inzette, was de voorsprong van Hemmy Vriens, die ongemerkt op één der buitenbanen naar voren was geschoven, te groot. De Hongaar Josef Katona was naar Nederland gekomen om revanche te nemen voor zijn nederlaag, die hij in Leipzig op de 400 m. vrije slag tegen Johan Bontekoe had geleden. Maar Bontekoe, die werd opgejaagd door het hoge tempo, waarin Dick Lan- gerhorst was begonnen, versloeg Ka tona en zijn Haagse rivaal zoals hij wilde: 4.31.6. De Hongaar kreeg een drievoudige teleurstelling te slikken, want hij werd niet alleen door Bon tekoe, maar ook door Dick Langer- horst (4.34.7) en de goed zwemmende Cees Bakker (4.36.7) geklopt. Jan Jiskoot kwam zondag op de 100 m. vlinderslag met een stevige revanche op zichzelf te voorschijn. Hij versloeg in 60.4 sec. de snelle Duitser Werner Frei- tag (1.01.16), nadat hij zaterdag op de 200 m. in 2.22.8 vierde was geworden achter de zegevierende Duitser Lotter (2.19.5), Freitag en Dick Langerhorst. Blauw-WitSparta M.V.V.Enschede 2 P.S.V.—Go Ahead V olendamNA .C. 4 AjaxA D.O. 5 HeraclesFortuna '54 f> FeijenoordDWS 7 D.O.S.—G.V.A.V. s R.B.C.—D.H.C. Z.F.C.Haarlem P.E.C.Zwolse Boys H.V.C.'t Gooi 12 GraafschapN.E.C. B.V.V.Excelsior 11 Willem HElinkwijk 15 Van de 539.474 deelnemers aan de sporttoto van deze week, die een bruto bedrag van 641.812 inlegden, hadden er zich zondagavond 16 met dertien goe de uitslagen gemeld. Zij delen voorlo pig de eerste prijs van 116.490. Voor de tweede prijs 63.540) waren 70 gegadigden. De extraprïjs van de ge lijke spelen 31.770) blijft nog een week staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3