0E BILT Paard wierp ruiter af: Middelburger gedood Selectie voor ploegkampioenschap in stromende regen te Souburg Zeeuws v.h.m.o. na de zomervakantie verwa'ch PAARDEN EN TRACTOREN OP DRASSIGE GROND VEEL DEELNAME AAN THOOLSE OESTER- EN MOSSELTOCHT EXPOSITIE RECENT WERK VAN R. K1MPE TE MIDDELBURG GEOPEND ALMANAK „SEA CORAL" DOOR „DE SCHELDE" OVERGEDRAGEN Bevestiging ds„ Beneder in Nieuwe Kerk te Middelburg Op Schonewalweg bij Veere Drie ongevallen met lichte schade DIEREN RAAKTEN IN VERWARRING Honderdjarige Belgische zeilclub vierde in en met Terneuzen feest Bromfietser had hotsing met hond Intrede ds. Scholing in Gereformeerde Kerk Scharendijke Jonge Walcherse hoeren streden om de bekers Kijkje nemen Prijzen Zeeuwse Weg... Behoorlijk Daling ZANDBAK OP DRIFT VOOR KORTGENE Eerste vrouwelijke vicaris hervormde kerk op Walcheren bevestigd PROVINCIALS! Z E E V W S B C O V R A N T MAANDAG 2 SEPTEMBER 1963 Met animo hebben ruim zeshonderd wandelsportenthousiasten dit afgelopen weekend hun sport beoefend. Daar was volop gelegenheid voor in Tholen: de Thoolse Wandelsport Unie nam zater dag namelijk voor de derde maal het initiatief om een „oester- en mossel- tocht" te houden. De deelnemers konden een keuze ma ken uit vijf afstanden: 's morgens reeds begon de dorpentocht, die de tippelaars via de verschillende dorpen op het eiland na 40 kilometer weer op het Havenplein in Tholen bracht, 's Mid dags konden de deelnemers aan de an dere afstanden 5, 10, 15 en 25 kilo meter hun hart ophalen. De dorpen- tocht telde 41 deelnemers. Naast vele individuele lopers vooral uit West-Bra bant en Zeeland gaven op de andere af standen ook verschillende wandelsport- De derde Oester- en Mosseltocht die saterdagmiddag, onder regie van de Thoolse Wandel Unie werd afge legd, betekende voor vele van de deelnemende groepen vaak een wandeling in de regen.... verenigingen acte de présence. Deelne mende verenigingen waren „De Vrolijke Tippelaars" uit Vlissingen, „Vlug" uit Bergen op Zoom, „De Vrolijke Trek kers" te Heerle, „Steeds Voorwaarts" uit Souburg, „W.l.K." te Sint-Annaland, „B.W.V." uit Bergen op Zoom, „Halep" uit Halsteren, „Wandelvrienden" uit Bergen op Zoom en de „W.W.V." uit Sint-Maartensdijk. De wisselbeker het eerste jaar voor de W.V.S. Kruiningen, en vorig jaar gewonnen door „Vlug" uit Bergen op Zoom ging ditmaal naar „De Vrolijke Tipelaars" uit Vlissingen, voor de groep, die de 15 kilometer liep. Aan het einde van deze uitstekend verzorgde wandel tochten kregen alle deelnemers weer de gebruikelijke Kerinneringsmedaille. Voor de groepsleiders waren er ook de tra ditionele mosselen. De deelnemers ont vingen ditmaal een traktatie in de vorm van fruit. In de Buitenhaven te Vlissingen is zater dagmorgen om elf uur het 14.800 brt me tende motorschip „Sea Coral" door de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" overgedragen aan de firma Verder en Co te Hongkong. De „Sea Coral" is het eerste schip, dat op een Nederlandse werf voor een reder te Hongkong werd gebouwd. Na de vlagwisseling overhan digde de heer J. W. Hupkes, voorzitter van de Schelde-directie, het hoofdcertifi caat van het schip aan de heer T. C. Hsin, directeur van de Jebmei Shipping Management Cy. Ltd, die het schip aan vaardde voor de opdrachtgevers. De heer Hupkes verzekerde de heer Hsin ervan, dat een ieder, bij de bouw van het schip het beste heeft willen geven en hij hoopte dat de Coral Sea" voor de rederij een goed schip zou zijn. De heer Hsin zei het schip met genoegen te aanvaarden. Hij ge loofde dat een reder met een zo goed schip kans heeft op succes. Hij dank te vervolgens allen die aan de bouw medewerking verleenden en hij wen ste kapitein P. Parr en zijn beman ning vele gelukkige reizen toe. Het m.s. „Sea Coral" vertrok zaterdag nog op zijn maidentrip naar Casa blanca. De „Sea Coral", die onder Britse vlag zal varen, loopt 17 knopen per uur. Het is het veertiende schip van een serie van achttien vrachtschepen van hetzelfde ontwerp, die diverse reders bij „De Schelde" besteld hebben. De lengte is 157.40 meter, de diepgang 9.31 meter. De voortstuwing geschiedt door een 6- cilinder Schelde-Sulzer hoofdmotor met een vermogen van 6600 apk. In de ochtenddienst van de Gerefor meerde Kerk te Scharendijke heetf dr. J. H. Becker van Nieuwerkerk zondag morgen ds. H. Scholing aan de Gerefor meerde Kerk te Scharendijke verbonden. Ds. Scholing werd in 1932 predikant te Arnemuiden, zijn eerste gemeente, ging in 1945 naar Kamperland, in 1949 ver bonden te Zuidland en stond van 1960 tot heden in Culemborg. Als tekst voor de predikatie had dr. Becker gekozen Hebr. 4 vers 12a. Het woord Gods is grote kracht en het wordt in geloof gebracht en in geloof ontvan gen, aldus dr. Becker in zijn predikatie. De gemeente van Scharendijke had twee jaar en vier maanden geen eigen predi kant na het vertrek van ds. T. Kamper naar Zoetermeer. In de middagdienst deed ds. Scholing zijn intrede, waarbij hij preekte over Hebr. 12 vers 1 en 2. Ds. Scholing toon de zich dankbaar, dat hij deze dienst kon beginnen met het dopen van twee kinde ren. Daarna preekte hij over verleden, heden en toekomst. De nadruk viel op het steeds in het oog houden van Jezus de leidsman. Na de preek voerde het woord ouderling J. N. Viergever namens de kerkeraad. Vervolgens spraken ds. B. Wentsel van Brouwershaven namens de classis Zie- rikzee, waar binnenkort veel vacatures komen, ouderling J. v. d- Panno namens de hervormde gemeente van Eikerzee, die hoopte op contact en samenwerking. Burgemeester S. Francke van Midden- schouwen sprak een gelukwens uit na mens het gemeentebestuur. In zijn ant woord betrok ds. Scholing ook de vele gemeenteleden, die de pastorie goed be woonbaar hebben gemaakt. Zondagavond is in de Nieuwe Kerk te Middelburg ds. H. G. Beneder, tot voor kort hervormd predikant te Baarland, bevestigd als predikant voor buitenge wone werkzaamheden, verbonden aan de kerknrovincie Zeeland. Ds. Beneder is thans reeds scriba van de praeses van de prov. kerkvergadering in deze provincie. De bevestiging had plaats door de prae ses van de prov. kerkvergadering dr. A. van Haarlem, predikant te Nieuw- en St.-Joosland. Ten slotte ving ds. Beneder met een kort woord zijn werkzaamheden voor de P.K. V. aan. Ds. Beneder zal zich in Middel burg vestigen. ENKELE BUIEN. Enkele onweersbuien, maar ook opkla ringen. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. 3 september Zon op 5.53 Maan op 19.45 onder 19.25 onder 4.57 Drie ongevallen met geringe persoonlijke gevolgen en lichte schade deden zich de afgelopen dagen in Axel voor. Op de kruising Joost de Moorstraat-De Ruyter- straat kwamen een personenauto, be stuurd door de 27-jarige Axelaar Th. J. L. en een bestelauto, bestuurd door A. I. B. uit Sint-Jansteen vrijdagmiddag om streeks zes uur met elkaar in botsing. De schade was gering. B. moest, na eerste hulpverlening van de arts K. Boor, per auto met een lichte hersen schudding naar huis worden vervoerd. Zaterdagmiddag omstreeks zes uur ver leende de Axelaar P. H. met zijn per sonenauto, op de provinciale weg Axel- Terneuzen geen voorrang aan de brom fietser J. P. D. P. uit Axel. De voer tuigen werden beschadigd en P. moest, na behandeling door de arts A. Kats, voor verdere behandeling worden over gebracht naar het Julianaziekenhuis te Terneuzen. P. had een gebroken teen. In de Zeestraat ontstond omstreeks ze ven uur zaterdagavond een ongeval, toen de bromfietser D. O. H. uit Axel de personenauto van E. T. H. V. uit Sint-Jansteen inhaalde terwijl die auto juist naar links afsloeg. Dé bromfiet ser kwam te vallen en beide voertuigen raakten licht beschadigd. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Onder grote belangstelling van de Ter- neuzenaren heeft de Royal Belgian Sai ling Club zaterdag en zondag het 100- jarig bestaan gevierd. Er waren zeil wedstrijden en een oriëntatie wedstrijd voor motorjachten. De Terneuzense thuishaven van de zeilclub was versierd en er was een Zeeuws steekspel in de haven, verzorgd door voor het meren deel jeugdige leden van de R.B.S.C. De harmonie „Terneuzen" gaf een marsconcert op de Scheldekade en het tamboer- en pijperkorps „Irene" trad daarna op. Zondagavond gaf „Irene" een taptoe. In hotel „Rotterdam" was er zaterdagavond een feestavond, waar aan medewerking verleende het orkest Jonkman. De zeilwedstrijden gingen 's zaterdags om de Vera Boersmabeker en zondags om de Holtebeker. De Vlissingse kapper A. B. kwam zon dagmiddag omstreeks 1 uur rijdend op zijn bromfiets in botsing met een hond. Het ongeval onstond in de Gravestraat. De heer B. kwam zo ongelukkig te val len, dat hij in het St.-Josephziekenhuis te Vlissingen moest worden opgenomen, wellicht heeft hij een hersenschudding opgelopen. De hond maakt het evenmin goed. goed te verwerken en het strekte tot voldoening, dat dit alles zo goed ver liep. De heer Bonthuis was lid van de ka mer van toezicht op de notarissen en kandidaat-notarissen in het arrondisse ment Middelburg. Hij was een meele vend lid van de hervormde gemeente, die hij diende als secretaris-kerkvoogd, terwijl hij deel uitmaakte van het be stuur van de school aan de Zuidsingel, Voorts was hij lid van de Unieraad der Christelijk-Historische Unie. Bij de velen, die de heer Bonthuis van nabij kenden heeft het gebeuren grote verslagenheid gewekt. In een stromende regen op een doorweekt land aan de Zuidbeekseweg in Sou burg hebben zes jonge Walcherse boeren elkaar zaterdagmiddag een plaats bekampt in een selectiewedstrijd voor de provinciale ploegkampioenschappen. Na een paar uur rondgaan over de vijf are met de paardeploeg of over de vijftien are met de trekkerploeg bleken Dirk Vos (Koudekerke), David Gide- onse (Veere) en Wim Mesu uit Arnemuiden het er nog het best te hebben afgebracht in respectievelijk de secties paardenploegen, trekkerwentel- en trek- kerrondploegen. Vos behaalde van de maximum 800 pun ten er 627, Gideonse sleepte 602 punten in de wacht en Mesu als enige deelne mer bij het trekkerrondploegen het hoogste aantal: 652 punten. Mét de drie andere deelnemers Willem Verhage Dzn, Jacobus Tevel en Willem Verhage Pzn allen uit Koudekerke, gaan zij naar de provinciale kampioenschappen in Goes, op zaterdag 7 september. Het ploegen op het natte land van boer L. W. Kodde in Souburg viel be slist niet mee. Maar het bleek wel een goede oefening. Hoog op de trac tors gezeten of diep in de zachte grond wegzakkend, lopend achter de paarden, deden de jonge boeren hun uiterste best te maken wat er van te maken viel. De percelen lichte klei grond waren nat en vrij diep gestop- peld, er had karwei op gegroeid en er zat flink wat onkruid in. Bovendien lagen de meeste percelen van de wedstrijdgrond niet zo gunstig: ge deeltelijk in lage natte plaatsen. Het was voor de deelnemers dan ook een aanpassen, een voelen en tasten hoe de ploeg stond. De eenscharige ploegen mochten er twee uur over doen en de tweescharige anderhalf uur. De diepte van de voren mocht niet meer dan zes tien centimeter zijn. „Maar daarop heb ben we onder deze omstandigheden maar niet teveel gelet", aldus de specia list landbouwwerktuigen van de R.L.V. D. uit Goes J. T. Andringa, die als voor zitter van de uit zeven vertegenwoor digers van landbouworganisaties samen gestelde jury de uitslag bekend maakte. Er bleek in het algemeen te diep te zijn geploegd, wat natuurlijk mede door de regenval was veroorzaakt. De heer An dringa wees er nog op, dat men bijzon der veel zorg moet besteden aan het af werken van de geer (rechtheid) bij het wentelploegen, want dat dit bij de wed strijden even belangrijk is als de voor bij het rondgaande ploegen. De rondgaande ploeg wordt in de prak tijk steeds minder gebruikt, meer en meer wordt met wentelploegen gewerkt. Dat bleek ook op deze wedstrijd, waar slechts één deelnemer was in de sectie rondgaande ploegen (Mesu). De overige vijf deelnemers gebruikten wentelploe gen. Van de zes deelnemers hadden er twee een paardeploeg (Vos en Tevel), de overige werkten met tractors. Mesu bleek flink overweg te kunnen met de rondgaande ploeg: hij haalde het hoogste aantal punten van allemaal. De ervaring, die hij al had opgedaan in di verse wedstrijden sprak hier beslist een woordje mee. Er was voor de wedstrijden een flinke belangstelling, juist ook omdat het slechte weer het binnenhalen van de oogst stagneerde. Enige tientallen land bouwers kwamen na half twee, toen de wedstrijden begonnen, een kijkje nemen naar het werk van hun merendeels jonge collega's. Met kennersblik keken zij vanonder hun petten naar de ploegen, die diepe voren sneden in het land, naar de stampende paarden en naar de snelle, brommende tractors. Ze bepraatten de resultaten in vaktermen en liepen van het ene perceel naar het andere. Aan het eind van de banen drentelden de juryle den, de vertegenwoordigers van de A.N.A.B., de BOVAL, de C.B.T.B., C.J.B.T.B., P.J.G., N.C.A.B. en Z.L.M. Dat waren respectievelijk de heren A. Francke, Aagtekerke; P. Francke, Grijpskerke; K. van Sparrentak, Koude kerke, W. Sanderse, Serooskerke; J. Da- vidse uit Middelburg; S. Wijkhuis Oost- kapelle en D. A. van Nieuwenhuijzen uit Nieuw- en St.-Joosland. Er waren heel wat goede punten, maar ook flink wat Nat was het land en de regen viel in stromen, zaterdagmiddag tijdens de selectie-ploegwedstrijden voor Walcheren in Souburg. Deze foto geeft een kijkje op de percelen. Op de voorgrond Dirk Vos uit Koude kerke, winnaar van het paarden ploegen. Foto P.Z.C strafpunten te behalen. Strafpunten voor bijvoorbeeld tijdoverschrijding, een punt voor elke minuut, voor het niet op juiste diepte ploegen en voor andere technische onvolkomenheden. Gekeken werd naar onder meer begin en eind van de voor, naar de aanstorting, naar dekking van groen en stoppel en naar het inzetten en uitlichten van de ploeg. Het geheel was afgesteld op de proble men, waarmee de deelnemers te maken krijgen op de provinciale en landelijke wedstrijden. Even na vieren konden de jonge boeren de grond weer dicht maken: de wed strijd was geëindigd. Voorzitter Andrin ga reikte de prijzen uit: drie wisselbe kers voor de drie hoogst geplaatsten, alsmede voor de allerhoogste als ex traatje een lauwertak en voor de twee anderen een medaille. Vos, die tweemaal achter elkaar de wisselbeker had ge wonnen, kon hem nu mee naar huis ne men, evenals Mesu. Voor iedere deelnemer was er voorts fraai gereedschap, beschikbaar gesteld door particulieren en de middenstand. De heer K. Oeleman, uit Arnemuiden, voorzitter van de ploegcommissie, be dankte alle medewerkers, in net bijzon der de heer Kodde voor het beschikbaar stellen van zijn land alsmede de heer P. Wielemaker, 'lid van de ploegcommissie, die veel werk had verricht voor de voor bereiding. De uitslag werd: paardeploegen: 1. Dirk Vos, Koudekerke, 627 punten; trekker- wentelploegen: 1. David Gideonse, Vee re, 602 punten en trekkerrondploegen: 1. Wim Mesu, Arnemuiden, 652 punten. W. Verhage Dzn, Koudekerke, behaalde bij het trekkerwentelploegen 596 punten, Jacobus Tevel, Koudekerke bij het paar deploegen 581 punten en Willem Verha ge Pzn, Koudekerke bij het trekkerwen telploegen 574 punten. De 48-jarige J. Bonthuis uit Middel burg is zaterdagmorgen om tien uur op de Schonewalweg onder Veere van zijn paard geworpen. Het slachtoffer werd in zorgwekkende toestand naar het Middelburgse gasthuis overgebracht en is daar 's avonds aan zijn verwondin gen overleden. De heer Bonthuis was gehuwd. De heer Bonthuis, die al meer malen had paard gereden, was in ge zelschap van twee andere ruiters, me juffrouw G. H. uit Middelburg en de Antwerpenaar V., die met vakantie in Zeeland verbleef. Twee ruiters reden aan de rechterkant van de Schonewalweg en één aan de linkerzijde. De Schonewalweg is een verharde zijweg van de Veerseweg. Het gezelschap was op weg naar een wei land om daar te oefenen onder leiding van de heer Bart Meyers uit Seroosker ke. Twee van de drie paarden raakten elk aar plotseling en dreigden op hol te slaan. Zij wierpen hun ruiters af, evenals het derde paard, dat van de heer V., dat tegen de grond viel. De heer Bonthuis stortte óver de hals van zijn rijdier en kwam op de verharde weg terecht. Hij werd zwaar gewond. De overige ruiters hadden enige schaaf wonden. De dieren mankeerden niets. De heer Meyers, die in zijn auto voor de ruiters uitreed, slaagde erin de paarden op te vangen en waarschuwde onmiddellijk de arts G. Schep uit Se rooskerke, die het slachtoffer per am bulance liet overbrengen naar het gast huis te Middelburg. Daar is de heer Bonthuis 's avonds overleden. De paarden waren eigendom van land bouwer J. de Nood te Veere. De heer J. Bonthuis was hypotheekbe waarder te Middelburg. Hij doorliep het Zeister Lyceum en bekwaamde zich vervolgens voor het examen van sur numerair der registratie, dat hij afleg de in het jaar 1935. In 1949 werd hij benoemd tot inspecteur der registratie en successie te Middel burg en tevens tot hypotheekbewaar der te Middelburg. Toen de hypotheek kantoren te Goes en te Middelburg wer den samengevoegd, werd hij op zijn ver zoek belast met de leiding van dit kan toor en legde hij zijn functie van in specteur der registratie en successie neder. De functie van hypotheekbe waarder strookte meer met zijn ambi tie dan de naoorlogse wijze van belas tingheffing. Tijdens zijn ambtsperiode gaf de herverkaveling van Walcheren aanleiding tot het nemen van veel maatregelen om deze administratief in de boekhouding van het onroerende Een, voor een vernissage opmerkelijk groot aantal belangstellenden, was zaterdagmiddag aanwezig in het Kunstmuseum te Middelburg, bij de officiële opening van de tentoonstel ling van recent werk, van de Mid delburgse kunstschilder Reimond Kimpe. Twee zalen van deze Mid delburgse expositieruimte waar van velen zo langzamerhand aan het bestaan vergeten, maar waar de schilderijen dank zij een goede lichtval zo goed tot hun recht ko men zijn gevuld met een selectie uit het recente werk van de beken de Middelburgse kunstschilder. Alle geëxposeerde werkstukken zijn ver vaardigd in de laatste drie jaren. Voor een toelichting op het werk zorg de ir. J. Coumou te Middelburg. Hij onderstreepte dat inderdaad velen, die het werk van Kimpe kennen, graag een grote retrospectieve ten toonstelling van hem zouden zien. Immers, het vroege werk van Kim pe, speciaal dat uit de jaren dertig, genoot buitengewone waardering en belangstelling van wellicht meer kunstliefhebbers dan Kimpe's moderne werk dat doet- „Zij die zeggen: Kimpe is Kimpe niet meer, hebben ongelijk", aldus de heer Coumou. Hij stelde daarentegen dat Kimpe juist gedurende de laatste jaren (de laatste acht, om precies te zijn) zijn volledige rijpheid heeft bereikt, dat zelfs al het voorgaande gerekend moet worden tot een aan loopperiode. „Waarom schildert Kimpe dan nu zo?, zullen velen zich afvragen", zo ging de heer Coumou verder. Als ant woord op deze vraag legde hij de nadruk op de grote technische ver anderingen welke zich gedurende die jaren in het leven algemeen hebben voltrokken. „Waarom zouden we dan voor de kunstenaar een uitzon dering moeten maken?", zo vroeg de heer Coumou zich af. Hij stelde dat daarom juist Kimpe zijn tijd van Walcherse boeren schilderen, achter de rug heeft. Ook de kleuren veranderen zodoende, aldus de in leider. „Kimpe bleef niet treuren bij de ver dwenen romantiek", stelde de heer Coumou, waarna hij in vogelvlucht aangaf hoe Kimpes ontwikkeling zich bewoog van wat hij noemde Vlaams expressionisme tot „ge abstraheerd expressionisme", waar na hij tot besluit zei Kimpe te wil len rekenen tot een schilder van Europees formaat. De tentoonstelling is tot 15 september van 4 tot 6 uur dagelijks geopend, en bovendien op woensdagavonden van 8 tot 10 uur. Velen dromden zaterdagavond sa men op de Oude Markt te Vlissin gen om te kijken en te luisteren naar de in keurige en kleurige uni formen gestoken muziekgezelschap pen „Vlijt en Volharding" Sou burgen „Ons Genoegen" (Vlissin gen), die er gezamenlijk een taptoe gaven. Het gevarieerde concert, waarop vele bekende en minder be kende melodieën werden uitgevoerd, begon omstreeks negen uur. Foto P.Z.C.) De eerste september heeft elk jaar zoiets... ja, wat is het eigen lijk. Zoiets droevigs, vinden wij altijd. Wat het precies is, is eigen lijk moeilijk onder woorden te brengen. Misschien kent U die melancholie van de eerste septem ber ook wel: het afscheid van een zomerseizoen, iedereen aan het werk, vakanties voorbij, badgas ten die in lange stromen wegtrek ken en ons alleen achterlaten met de regen... Een nieuw werkseizoen staat bru taal en veeleisend voor ons, de dagen zijn ineens zo kort gewor den en in een enkele etalage ver schijnt schuchter de eerste pop van taaitaai of speculaas. Ja, zo zijn wij wei- Maar vooral dat weggaan, dat maakt die eerste september tot zo'n droevige datum. Lege kam peerterreinen zeggen dat zo'n sei zoen ineens helemaal in elkaar is geklapt en dat we het weer lange sombere maanden zonder de ge zellige vakantiedrukte moeten stellen. Overal gaat men weg. Op grote schaal doet men niet anders dan weggaan, zoals die vakantiegan ger in Haamstede, die zijn scooter niet aan de gang kon krijgen, ,JSr is iets verkeerds aan miin wiel", verklaarde hij gistermid dag, druipnat van de regen. Of hij even wat gereedschap mocht le nen van een inwoner van Haam stede. Het mocht. De scooterrijdei dook in de schuur en kwam terug met een immens grote bijl en een ge weldige voorhamer. Men lachte een beetje om deze vakantiegan ger. Even later hoorde men enkele harde klappen en weer even later reed de man met de scooter netjes weg... Inderdaad, ook hij ging wet). En over weggaan gesprokeniemand maakte Ko, een Domburger, er op attent dat hij zo'n grote wrat op zijn hand had. ,fDie gaat wel weg"t sprak Ko en vastbesloten liet hij erop volgen: „En als 'ie niet weggaat, ga ik zelf weg...." Slot van pagina 1 ste klassen van de lagere scholen is dit jaar geringer. Bovendien gaat de af vloeiing naar het uitgebreid lager on derwijs door". Telde de school vorig jaar 241 jongens en 114 meisjes, dit jaar zijn het er respectievelijk 227 en 106. De eerste klassen omvatten 45 jongens en 24 meisjes. In de vierde klassen A en B zijn respectievelijk totaal 18 en 48 jon geren en in de vijfde klas A en B 8 en 32. De school begint dus het nieuwe sei zoen met 333 leerlingen, vorig jaar was het aantal 355. „De belangstelling is vrij behoorlijk!', al dus directeur E. Kuiper van de r.h.b.s. in Middelburg. De school telt nu 304 leerlingen, vorig jaar waren het er nog 286. In de eerste klassen zijn iets méér leerlingen dan vorig jaar: 68. De tweede klas telt er iets minder (54). In de derde en vierde klas zijn er respectie velijk 75 en 71 en in de vijfde klas 25. De rijks m.m.s. telt totaal 59 leerlingen. Voor de h.b.s. A zijn het er 25 en voor de B-afdeling 54. Dat de geboortepiek voorbij is, bevestig de ook conrector drs. J. Scheltens van het gemeentelijk gymnasium te Middel burg. „De lagere scholen hadden niet zoveel kandidaten voor het gymnasium". Het aantal aanmeldingen voor de eerste klas was 23 (vorig jaar 16). Met sep tember zijn er 131 leerlingen, zeven minder dan vorig jaar. De hoogste klas telt 17 leerlingen en de vijfde klas 18. Voor het overig is ook hier het aantal leerlingen constant te noemen. De tendens tot uitbreiding van de school is er voor de christelijke h.bs. voor Walcheren in Middelburg uit. Het aan tal leerlingen is de laatste vier jaar stabiel gebleven. Desondanks zijn er dit jaar nog dertien jongeren meer dan vorig jaar: 441 tegen 428. In de laagste klassen (onderbouw) zitten nu 86 leer lingen, de h.b.s.-A opleiding telt er 48 en de B-afdeling 74. De m.m.s. omvat 70 meisjes. Ook op het christelijk lyceum in Goes zijn de eerste klassen in aantal leerlin gen iets gedaald: ongeveer tien tot vijf tien. De school telde vorig jaar 428 leer lingen, nu 410, een daling, die vrijwel geheel zijn oorzaak vindt in de eerste klassen. Het Oostburgse Kon. Wilhelminaiyceum begint het seizoen '63-'64 met 256 leer lingen, vijf meer dan vorig jaar. Voor de eerste klassen liggen de cijfers on geveer gelijk met vorig jaar (67), maar de verwachting voor volgend jaar is; iets minder. Het wegtrekken van de mensen uit West Zeeuwsch-Vlaanderen is van weinig of geen invloed, maar wel speelt ook hier de voorbije geboortegolf een rol. De vierde klasse h.b.s.-A, B en m.m.s. tellen hier respectievelijk 10, 14 en 7 leerlingen. De gymnasiale afdeling heeft er in de vierde klas ook zeven. Voor de vijfde klassen liggen deze cij fers: 7, 7, 11 en 13. Wat de rooms-katholieke scholen betreft het St. Willibrordcollege in Goes, een h.b.s., heeft 80 jongeren in de eerste klassen van de totaal 300 scholieren (vorig jaar totaal 282). In de vierde en vijfde klasse A beginnen 30 jongeren en in de B-afdeling 48. Het Hulster r.-k. Janseniuslyceum heeft iets minder leerlingen met het nieuwe seizoen: 384 en vorig jaar 427, terwijl de r.-k. h.b.s. in Oostburg nu omstreeks 345 leerlingen telt. De vier klassen van de h.b.s. tellen 140 scholieren, A4 en A5 hebben er samen 26, B4 en B5 31 en de m.m.s. 40. Van de 345 leerlingen zijn er 115 voor de afdeling ulo; de middelbare opleiding wordt gevolgd door 140 jon gens en 90 meisjes. Zaterdag is voor Kortgene, gestuwd door het opkomende water, een zandbak van de fa. Faasse uit Goes op drift ge raakt. De bak, geladen met ongeveer 460 ton zand, raakte vast op de Vondelings plaat. Via het vaarwater de Witte Ton- nevlije was de bak op weg naar Kortge ne. Met de sleepboten „Daily" en „De Hoop" werd de bak naar Kortgene ge bracht. Een duiker van de fa. Harden- berg uit Vlissingen onderzocht de bak en ontdekte drie gaten in de romp. Deze werden gedicht. Ds. P. L. J. Wapenaar van Grijpskerke heeft zondagmorgen mej. ds. H. Valk be vestigd als vicaris van de hervormde ge meente te Grijpskerke. Ds. Valk is de eerste vrouwelijke vicaris van de Ned. Hervormde Kerk op Walcheren. Zij zal als vicaris de werkzaamheden van ds. Wapenaar gedurende één jaar waarne men, als deze predikant in militaire dienst is. Ds. Valk is afkomstig uit Hil versum. Ds. Wapenaar gaat eerst ten behoeve van enige militaire vorming voor predikanten naar Eindhoven en ver trekt vervolgens naar een landmachton derdeel. Ds. Wapenaar preekte naar aanleiding van Ef. 4 vs 11 en 12 en sprak daarbij over de taak van de gemeente: dienen in de wereld. Hij wees erop, dat de ambts dragers als taak hebben de gemeente de nodige toerusting daarvoor te geven. Na de bevestiging verwelkomde de her vormde predikant de vrouwelijke vicaris in een persoonlijk toespraakje. Na af loop van de kerkdienst hadden de kerk gangers de gelegenheid kennis te maken met ds. Valk. Onder hen bevonden zich vertegenwoordigers van het college van b. en w., van de kerkeraad van de Gene- formeerde Kerk te Grijpskerke en van kerkeraden uit omliggende gemeenten. In de middagdienst sprak ds. Valk naar aanleiding van psalm 34 vers 2 en 4.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2