Onderwijs in voor Zeeuwse de bloembollenteelt kwekers slaat aan Geen door derde spoorbaan randstad Holland in Wim de Wilde snelste van Waarde ronde WERKNEMERS N.V. DE HOOP TERNEUZEN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Nieuwland spekte de Zonneveldkas Plannen gericht op Schiphollijn AGENDA Uitslag TaUoe S.S.-officier was 5 jaar joodse artsin Israël Gewonde bij ter naf printing WALCHEREN Onoplettende voetganger bracht bromfiets ten val MIDDELBURGS MUZIEKKORPS SPEELT IN DE SPEELTUIN Prachtige kleurendia's over West-Zeeuwsch-Vlaanderen CIRCUSARTIESTEN BIJ VAL ZWAAR GEWOND KerM*&*> mutaties Auto's botsten in Bergen op Zoom In Krabbendijke en Steenbergen Ook tulpenteelt komt in trek VLISSINGEN FIETSERS BOTSTEN: EEN GEWONDE NIEUW- EN ST.-JOOSLAND MIDDEI R' IRG Te weinig Leeftijd: 30 OVEZANDE Met september: schoolmelk op nijverheidsschool TERNEUZEN Gouden chef-drukker M. Harte in de bloemetjes C. L. Martinet 40 jaar lid van de raad Sint-Jansteen BRESKENS Wedvlucht Directie N.S. besluit: Zestig nieuwelingen aan de start 300 miljoen Nu ook leider in wieier competitie Marktberichten Gevraagd voor onze betonfabriek a) voor de vervaardiging van diverse soorten betonartikelen. b) voor de vervaardiging van een nieuw soort betonelementen. c) voor opleiding tot vakman in sierbeton-elementen. Wij bieden 9 prima loon en sociale voorzieningen 5-daagse werkweek (geen continu-dienst) vakantietoeslag 9 winstdelingsspaarregeling 9 opname in het premievrije pensioenfonds 9 moderne kantine en wasgelegenheid 9 hulp bij huisvesting 9 gratis 2 x per jaar bedrijfskleding 9 ontspanning in onze personeelsvereniging en kantine. Komt U eens met ons praten? Wij geven U graag alle gewenste inlichtingen. Stationsweg 4 Tel. (0 1150) 2744 Meer ruimte voor kleutertandzorg NA DOOD VAN KIND OUDERS GEARRESTEERD KERM VEROORDELEN RASSENDISCRIMINATIE NIEUWE DATUM VOOR MALEISIË 16 SEPTEMBER maandag 2 September 1963 Wisi&l Zeeuws-V laanderen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 VIJFTIG bloembollentelers en aanstaande kwekers zijn een paar weken geleden de eindfase inge gaan aan de twee vakscholen voor de bloembollenteelt voor Zeeland: in Krabbendijke en Steenbergen. Tegen het einde van dit jaar of in het begin van 1964 vormen zij de eerste „oogst" van de scholen, die in oktober van het vorige jaar zijn gestart. Dan zal blijken, of dit initiatief van de stichting tot exploitatie van tuinbouwvakscho- len aan de verwachtingen heeft voldaan. Aangeslagen bij de beoefenaren van de bloembollencultuur en met na me de gladiolenteelt heeft het in ieder geval: het aantal deelnemers aan de cursus 50 was verras send veel, zo vertelde de „dagelijkse leider" van de scholen, de heer J. P. M. van Westen. En het ziet er naar uit, dat het onderwijs stimulerend werkt. Want lopen er al niet ver- schiller.de aanvragen van gladiolen- kwekers, die aan de cursus deel nemen, voor de teelt van tulpen? En worden er al niet tulpen op contract geteelt Tien jaar geleden begon het allemaal: in Zeeland verschenen de eerste bloem- bollenvelden, met een zeer bescheiden totale oppervlakte van enkele hectares. Maar de Zeeuwse bijdrage aan de Ne derlandse bloembollencultuur groeide snel. Dit jaar wordt daarvoor 625 ha benut. En ook dat betekent een forse stijging bij het areaal van 1962: 495 ha. „De enorme groei van deze cultuur in Zeeland komt nog beter uit, als je het vergelijkt met de totale Nederland- Op de Koudekerkeseweg te Vlissingen kwam vrijdag de bromfietsbestuurder F. B. v. d. L. uit Vlissingen omstreeks 4 uur te vallen, toen een Duits jongetje plot seling vanaf een geparkeerde auto het rijwielpad overstak en tegen hei voer tuig opliep. Het knaapje mankeerde niets, de bromfietsbestuurder moest met een hersenschudding worden opge nomen in „Bethesda" te Vlissingen. Zijn rijwiel werd beschadigd. Omstreeks elf uur botsten zondag in de Margrietlaan te Vlissingen twee fietsen, respectievelijk bestuurd door T. J. van G. uit Vlissingen en mejuffrouw A. M. v. Li., eveneens uit Vlissingen. Voor Van G. kwam de botsing zo hard aan, dat hij met een hersenschudding in het zieken huis St.-Joseph moest worden opgeno men. De voetbalvereniging Nieuwland heeft de recette van de wedstrijd tegen Arne- muiden, die gespeeld is ter gelegenheid van de opening van het nieuwe sportveld in Nieuwland, spontaan ter beschikking gesteld van de stichting Sport Steunt Zonneveld. Het betekende een verster king van de Zonneveldkas van bijna 60. Het Middelburgs Muziekkorps zal van avond (maandag) om 8 uur een concert geven in de speeltuin van Nieuw Middel burg. Het programma hiervoor luidt als volgt: 1 Mars de Medici; 2 Ouverture (Simpresarie in augustie); 3 Andante in G; 4 Orgellied; 5 Ouverture Regina; 6 Wiener Prater leben; 7 Tuba Solo; 8 Florentiner mars; 9 Holland Jubelt. se oppervlakte. In Zeeland ligt namelijk 30 procent van dat areaal", zo illustreer de de heer Van Westen de Zeeuwse po sitie op dit gebied. In de loop van die tien jaar merkten de Zeeuwse telers, dat zij over te weinig vakkennis beschikten. Problemen waren er bijvoorbeeld met betrekking tot de schuren, waarin de produkten verwerkt moeten worden en de drogerijen. Naast de theorie bodemkunde, bemesting, plantkunde, bedrijfsleer kunnen zij op de beide scholen over deze zaken de fijne kneepjes te weten komen. En dan is er het praktisch werken. Daarvoor wordt ook bijna elke wekelijk se lesdag tijd voor uitgetrokken. De cursisten uit Walcheren, de beide Beve- landen en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, die in het dorpshuis te Krabbendijke hun onderwijs ontvangen, doen dat in hun eigen rayon. De deelnemers die in Steen bergen op les komen uit Tholen, Schouwen-Duiveland en West-Brabant gaan dan ook thuis aan het werk. Bij het onderwijs worden drie soorten bloem bollen behandeld: de gladiool, de tulp en de iris. Opmerkelijk is de gemiddelde leeftijd van de leerlingen aan de beide bloem bollenteelt-vakscholen. Die is name lijk 30 jaar. En dat is aanmerkelijk hoger dan de gemiddelde leeftijd van bijvoorbeeld de cursisten, die de fruit teeltvakscholen bezoeken. De adspi- rantfruittelers, die vorig jaar bijvoor beeld de school te Wilhelminadorp bezochten waren gemiddeld 23 jaar oud. De bloembollenvakscholen kennen geen examen. Aan het slot van de cursus is de eindles en de leerlingen, die daaraan deelnemen, ontvangen ook het getuig schrift. Een belangrijk papier: zonder dit diploma geeft het landbouwschap geen vergunning af om met de bloem bollenteelt te beginnen. En gelet op de animo, die er bestaat om, naast gla diolen ook tulpen te gaan kweken, ziet de toekomst voor de scholen er „roos kleurig" uit De leerlingen van de nijverheidsschool voor meisjes te Ovezande krijgen vanaf september dit jaar schoolmelk. De ge meenteraad is vrijdagavond akkoord ge gaan met een voorstel van b. en w. naar aanleiding van een schrijven van de school. De kosten zijn omstreeks 135 per jaar (45 weken). De raad kreeg de gemeenterekening over 1962 aangeboden, die sluitend is met op de gewone dienst aan inkomsten een be drag van 443.958,96 en aan uitgaven 452.490,06, een nadelig slot dus van 8531,10. De kapitaaldienst heeft een nadelig saldo van 133.871,49 met 737.699,06 aan inkomsten en op uit gaven 871.570,55. De raad kende premies voor woningver betering toe aan C. Ars, W. de Jonge en J. Rijk voor het maken van douche ruimtes en stelde het bedrag per leer ling voor de r.-k. lagere school voor 1964 vast op 65. De raadsleden gingen voorts akkoord met de door b. en w. voorgestelde subsidies en stelden een wijziging in de kapitaalsdienst van de begroting 1963 vast, betreffende de ver harding van het toegangspad naar de vuilnisbelt. Burgemeester N. W M. Mooyman deel de nog mee, dat de tweede fase van de restauratie van de r.k. lagere school waarschijnlijk begin november zal aan vangen. De heer W. Mol (p.c.) vroeg bij de rondvraag of het fietspad langs de Monsterweg, dat is verzakt, kan wor den opgeknapt. Zaterdagmiddag is in Lunchroom van Assche te Terneuzen een drukbezochte receptie gehouden ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de heer M. Harte, chef bij Ververs drukkerij te Ter- neuzen. De heer Harte kwam aanvankelijk in dienst van de heer De Jong, die 30 jaar geleden de drukkerij overdeed aan de heer Ververs. Op de receptie kwam tot uiting dat de heer Harte zeer veel vrien den heeft. Niets minder dan 90 bezoe kers hebben de heer Harte en zijn echt genote gelukgewenst met het jubileum. Ook van de zijde van de vakbonden was belangstelling. In de eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad van St. Jansteen zal de heer C. L. Martinet in de bloemetjes worden gezet. De heer Martinet, die zit ting heeft voor de K.V.P., beleeft name lijk dezer dagen zijn 40-jarig jubileum als raadslid en het ligt zeker niet in de bedoeling van b. en w. en de overige raadsleden, dit jubileum onopgemerkt voorbij te laten gaan. Alvorens men goede woorden tot de heer Martinet zal richten, wordt een elf punten tellende raadsagenda afgewerkt, welke voornamelijk bestaat uit voor stellen tot subsidieverlening, tot ver lening van bijdragen en tot net verle nen van medewerking aan schoolbestu ren ingevolge de lageronderwijswet. Ook zal een voorstel aan de orde komen tot het geven van een garantie maximaal 500 aan het wielercomité ,De Spor ters" te St. Jansteen in een eventueel tekort bij de, op 15 september aanstaan de, te houden wielerwedstrijd voor be roepsrenners. De raadsvergadering is op vrijdagmiddag 6 september aanstaande en begint om half drie. Vrijdagavond hebben de heren Gitten berger in hotel „Het Casino" te Bres- kens kleurendia's vertoond onder de ti tel „West-Zeeuwsch-Vlaanderen Va kantieland". Daarbij waren onder meer een vijftigtal dia's van de visserijfees ten 1963. Hoewel dit de laatste avond in het seizoen was, overweegt men ge zien de enorme belangstelling nog een voorstelling te geven. De Schoondijkse concours- en verenlgings bond hield een bondsvlucht voor jonge duiven vanuit Guivrain. Snelheid eerste duif 1455 m. Uitslag: 1 en 7 M. Vermeyre, Hoofd plaat, 2 R. Haers, Hoofdplaat, 3 D. Siben, Nummer Een, 4 J. v. d. Broecke, Breskens, 5 C. Brevet, Biervliet, 6 A. v. d. Voorde, Breskens, 7 J. van Gijs, Breskens, 9 G. Boek hout, Breskens, 10 P. Dellaert, IJzendijke. Oude duiven: snelheid eerste duif 1387 m 1 en 3 A. Vermeulen, Breskens, 2 M. Guaars, Breskens. ,,Nog Sneller" te Breskens hield een vlucht voor oude duiven vanuit Guivrain. Snelheid eerste duif 1387 m. Uitslag: 1 en 7 A Ver meulen, 2 M. Guaars, 3 Jac. Jacobs, 4 en 5 J. Oostenbrugge, 6 en 8 W. Bruinooge, 9 J, Adam, 10 J. v. d. Broecke. „Nog Sneller" te Breskens hield ook een vlucht voor jonge duiven vanuit Guivrain. Snelheid eerste duif 1433 m. Uitslag: 1 Jn. Dathijn, 2 en 4 Jn. v. d. Broecke, 3 A. Bon< dewel, 5 A. v. d. Voorde, 6 Jn. v. Gijs, 7 en 9 Jac. Pleijte, 8 G. Boekhout, 10 Ad Verstraa- te. De duivenvereniging „Strijd in Vrede" te Groede hield een vlucht vanuit Guivrain Snelheid eerste duif 1337 m. Uitslag: 1 C Brakman, 2 D Ekkebus, 3 en 8 L. v. d. Wege. 4 J. Risseeuw, 5 M. Robijn, 6 en 7 J. Robijn. 9 Barra-Zeegers, 10 O. de Zutter. (Van onze Haagse redactie). De directie van de Nederlandsche Spoor wegen heeft het plan om door de rand stad Holland een derde spoorbaan tus sen de bestaande rails te leggen, om technische en praktische bezwaren op gegeven. In plaats van op dit plan, zal de directie thans alle aandacht concen treren op de zogenaamde Schiphollijn, die een verbinding tussen Den Haag (Bezuidenhout) en Amsterdam (Mu seumplein) via Leiden en Schiphol tot stand zal brengen en waarvoor de direc tie reeds vorig jaar een plan bij de mi nister van verkeer en waterstaat heeft ingediend. Kort voor zijn aftreden als minister besloot drs. Korthals tot de instelling van een werkgroep, die onder voorzit terschap van de heer De Moll van Ot- terloo, het plan zal bestuderen uit be- drijfs-economisch oogpunt, de belangen van de verschillende gemeenten zal na gaan alsmede de invloed van de Schip hollijn op het verkeer op de rijkswegen. Behalve de spoorwegen zijn in de werkgroep dan ook vertegenwoordigd de gemeenten Den Haag, Amsterdam en Leiden, de provincies Noord- en Zuid-Holland en de rijksdienst voor het nationale plan Het kan echter nog wel enkele jaren duren voordat de werkgroep met haar studie gereed zal komen. De totale kosten van de Schiphollijn worden op meer dan driehonderd miljoen geschat. Het plan voor een derde spoorbaan door de randstad Holland, waarover alleen doorgaande sneltreinen zouden rijden, dateert al van 1955. Op de oude lijnen zouden alleen stoptreinen rijden om de passagiers uit de kleinere plaatsen op te nemen. Bij het opgeven van het plan van een derde spoorbaan is vooral van invloed geweest de overweging, dat de door gangen bij Haarlem, Delft en Leiden en de toegang tot Amsterdam te moeil'jk zijn. Verder heeft men overwogen, dat door de derde spoorbaan weinig nieuwe vervoersgebieden zouden worden aan gesloten. Wim de Wilde uit Oudelande is za terdagmiddag als de grote over winnaar uit de eerste „Ronde van Waarde" tevoorschijn gekomen. Na een vaak boeiende strijd zette hij in de laatste ronde uit het pelo ton een succesvolle demarrage in en ging als eerste door de finish. Maar deze overwinning was niet het enige succes van de in uitste kende vorm verkerende De Wilde: omdat deze eerste Ronde van Waarde ook meetelde voor de Zeeuwse wielercompetitie, veran derde deze ranglijst in zijn voor deel. Gabi Minneboo uit Heenvliet tot nu de aanvoerder van de lijst moest deze ereplaats afstaan aan Wim de Wilde. Want Minneboo haal de in Waarde de finish niet: na twee lekke banden, vlak achter elkaar, moest hij de strijd zes ronden voor het einde staken. Een keur van bekende nieuwelingen verscheen voor deze door het wieler comité Waarde voortreffelijk georgani seerde ronde over ongeveer 75 kilo meter. aan de start, mede omdat deze VISMIJN BRESKENS. Aanvoer week van 18 t.m. 24 augustus. 90 kg bot, 83 kg schar, 133 kg schol, 616 kg tong, 15 kg kabeljauw, 1 kg griet, 7 kg tarbot en 140 kg wulken. Middelburg City: De laatste der Vikingen, 20 uur, 14 jaar. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 918 uur. Van Benthem en Jutting: Expositie Zeeland en Vlaande ren, landkaarten en atlassen (Mercator), 918 uur. Kunstmuseum Schuttershof straat: Expositie Reimond Kimpe, 1618 uur. Vlissingen Alhambra: De laatste der Vi kingen, 20 uur, 14 jaar. De Ruyterschool: Tentoonstelling t.g.v. het 60-jarig be staan, 1012.30 en 14—17 uur. Kunst handel Bikker: Tentoonstelling schilde rijen, gouaches en tekeningn van An- toine Mes en van nautische boeken, 8.30 —12.30 en 1418 uur. Goes Grand: De laatste der Vikingen, 20 uur, 14 jaar. Museum: Expositie Beve- landse voorwerpen, 10-12, 14-17 uur. Zierikzee Burger Weeshuis: Expositie Oude Meesters, 10-17 uur. Bergen op Zoom Roxy: Harald Lloyd's wereld der zotheid, 20 uu, a.l. Luxor: Mogen wij zwijgen, 20 uur, 18 jaar. Hulst - Bioscoopgebouw. De weg tot elkan der, 20 uur, 18 jaar. Sas van Gent Olympiatheater: Hatari, 20 uur, a.l. Oostburg Ledeltheater: Die Brücke, 20 uur, 18 jaar. Westdorpe Kunsthandel „Trouzaerte": Tentoonstelling gouaches van Helen van Zijl en van kerkelijk en profaan edel- smeedwerk van Kees van Berkel. 921 uur. Heille Terrein nabij dorpshuis* Kring varkensfokdag, aanvang keuring 14 uur. wedstrijd gold voor de Zeeuwse wieler competitie. Dat rechtvaardigde de ver wachting in een aantrekkelijke strijd. Die kwam. De zestig deelnemers hadden er „zin in". Keer op keer sprongen er renners weg uit het peloton. Maar keer op keer ook werden zij teruggehaald door de groep, die geen ontsnappingen duldde. Het name Gabi Minneboo, Wim de Wilde, Jrn Veerman en Rini Wagt- mans wierpen de lont telkens opnieuw in het kruitvat en zorgden zo voor een boeiend kijkspel voor het publiek, dat zich tegen „finishtijd" rijen dik langs de Dorpsstraat had opgesteld en geregeld van de gang van zaken op de hoogte werd gehouden door commentator P. TTmdriks. Het hoge tempo als gevolg van de ontsnappingen, de regen en ook de pech eisten nogal wat slachtoffers: van de 60 nieuwelingen, die bij het startschot van burgemeester J. D. de Kam vertrokken gingen er 35 door de finish. Ook verschillende kanshebbers legden het loodje. Zo moest Rini Wagtmans twee ronden voor het einde wegens pech afstappen. Behalve Gabi Minneboo haal de ook Jan Veerman de eindstreep niet: hij sprong in de laatste van de 22 ron den uit het peloton weg, maar had ban- depech. Voor Wim de Wilde, die toen wegliep uit het peloton, was er geen be dreiging meer. Om meer ruimte te scheppen voor de kleutertandzorg zouden de verplicht bij een ziekenfonds verzekerden boven de 26 jaar niet twee, maar één maal per jaar bij de tandarts moeten worden gesaneerd. Het beschikbare aantal tand artsen dwingt hiertoe". Aldus een rap port over de tandheelkundige zorg van een commissie deskundigen, die op ver zoek van de Ziekenfondsraad is inge steld. 6 Daarnaast is het wenselijk, aldus het rapport om verzekerden met een saneringskaart onder bepaalde voor waarden recht te geven op „bijzon dere" verstrekkingen als gegoten vul lingen, kronen, stifttanden en een voudige bruggen. Bovendien zou het recht moeten wor den geschapen op tweemaal prothese hulp met bijbetaling door het fonds. De minister van sociale zaken heeft aan het begin van dit jaar laten weten dat hij met deze voorstellen kon instem men, aldus het jaarverslag 1962 van de ziekenfondsraad. De twee acrobaten, die donderdagavond tijdens een voorstelling van circus Strassburger in Scheveningen van vijf tien meter hoogte zijn gevallen, zjjn ernstig gewond. De 33-jarige Enio Dominici heeft onder meer een shock, een zware hersen schudding en een gebroken bovenbeen opgelopen. Zijn 16-jarige partner, Ag- nello Domenico, eveneens uit Moli di Bari, Italië, heeft onder meer een ern stige bekkenfractuur en een zware her senschudding. De „Dominici's" waren ongeveer een half jaar partners. Beiden worden verpleegd in het ziekenhuis „Bronovo" in Den Haag. De uitslag was: 1. W. de Wilde, Oude lande, 1 uur, 46 minuten; 2. P Sloten maker, Beverwijk; 3. C. Smit, Rotter dam; 4. J. de Goede, Beverwijk; 5. C. Rentmeester, Ovezande; 6. R. Koene, Achterhuizen; 7. W. de Feber, Sluiskil; 8. J. van Riel, Haaren; 9. K. Machielse, Fijnaart; 10. T. v. d. Valk, Haarlemmer meer; 11. W. Pons, Maasdam; 12. A. W. Deelen, Nw. Lekkerland; 13. C. Stulij- jens, Oosterhout; 14. C. Goossens, Ab- benbroek; 15. P. Weterings, Hank, allen z.t. De stand in de Zeeuwse wielercompe titie is nu; 1. W. de Wilde, Oudelande. 211 p.; 2. G. Minneboo, Heenvliet, 200 p.; 3. W. du Bois, Zuidzande, 157 p.; 4. xSr Aj!" K. Pijnen, Woensdrecht, 143 p.; 5. C. L®1?» toez; A: ?aart. te Papendreoht. NED. HERVORMDE KERKEN Beroepen te Arnemuiden J. G. Abbringh te IJselmuiden. Te Mastenbroek A. J. Mulder te Meteren en Es. Te Ter Aa- Rentmeester, Ovezande, 120 p.: 6. W. de Feber, Sluiskil, 113 p.; 7. M. Brouwer, St.-Willibrord, 108 p. De wielerwedstrijd was niet het enige evenement dat Waarde zijn inwoners za terdag te bieden had. Ook op muzikaal gebied kreeg het publiek een boeiend kijkspel voorgeschoteld, dank zij een initiatief van de muziekvereniging „Vooruit": een taptoe, waarvooi drie muziekgezelschappen 's avonds in de Dorpsstraat verschenen. De harmonie „St. Caecilia" uit Vlissin gen en de fanfarekorpsen „O.K.K." uit Wemeldinge en „Vooruit" van Waarde verzorgden onder de algemene leiding van Daan Manneke dit evenement uit stekend vanaf het openingssignaal van de pistonist van „Vooruit" tot aan het Wilhelmus. Daartussen brachten de drie gezelschappen en de deelnemende drumbands enkele klinkende shows, die het goed deden bij het talrijke publiek, dat de Dorpsstraat aan beide zijden om zoomde. De voetbalwedstrijd tussen Waarde en Kruiningen - opbrengst voor Skopje ging als gevolg van het slechte weer, niet door. Waarde heeft zaterdag zijn eerste wieier evenement beleefd: een wed strijd over 75 kilometer voor nieu welingen. Op de foto: het peloton jaagt door de Dorpsstraat. Foto P.Z.C.) Te Ooltgensplaat J. Kok te Zegveld. GEREF. KERKEN Beroepen te Bovensmilde J. Jonker te Terzooi. OHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Ermelo J. Kampman te Rijnsburg. Te Arnhem B. Bijleveld te Bussum uit Geref. Gem. Nederland. Te Giessendam J. v. d. Poel te Ede. GEREF. KERKEN Beroepen te Emmeloord R. Ypma te Amersfoort. Beroepen te Leeuwar den dr. J. Rensema te Aalten. GEREF. KERKEN VRIJGEM. Tweetal te Kantens: O. Doornbos, kandidaat te Rotterdam en J Geert- sema kandidaat te Groningen. EVANG. LITTH. KERK Tweetal te Enkhuizen-Hoorn S. E. Hof prop. te Amsterdam en C. Pel te Amsterdam. Vrijdagmorgen kwam de bestelauto van J. v. d. J. uit Yerseke op de Antwerp sestraatweg te Bergen op Zoom in bot sing met een auto bestuurd door J. S. uit Bergen op Zoom. S. die over de Antwerpsestraat reed en naar links af sloeg om de Piet Heinstraat in te rij den, liet geen doorgang vrij voor de in halende v. J. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor, de auto's werden beide beschadigd. De Israëlische politie heeft bekendge maakt dat een vroegere nazi-officier vijf jaar lang in Israël heeft kunnen vertoe ven door zich voor een jcodse dokter nit te geven- De betrokkene heet Herman Schmidt en volgens de Israëlische politie bevindt hij zich thans in handen van de Westduitse politie wegens beweerde oorlogsmisda den. De politie zegt dat zij op Duits verzoek een onderzoek heeft ingesteld naar het verblijf in Israël tussen 1949 en 1954 van een dr. Alexander Furt, die, wonend met een vrouw en twee kinderen, als huisarts werkte in de kustplaats Ashkelon, nabij de Gazastrook. Thans is bekend dat de echte Furt tij dens de tweede wereldoorlog is overle den te Treblinski. „Furt" was de eerste „joodse" dokter in Vshkelon, nadat deze plaats door Israë lische troepen was veroverd. Hoewel geen van de patiënten noch de autoritei ten enig vermoeden hadden van zijn wa re identiteit, had de dokter de bijnaam van „nazidokter", omdat hij zo autori tair optrad tegen zijn patiënten, joden zowel als Arabieren. De kinderpolitie in Rotterdam heeft de 32-jarige loodgieter G. N. en diens 24- jarige echtgenote A. N.B. uit de Ja- cobusstraat in Rotterdam gearresteerd onder verdenking dat ze zich schuldig hebben gemaakt aan ernstige mishan deling van hun bijna 2'/j-jarige zoontje Robbie, dat vrijdagavond omstreeks kwart voor elf onder verdachte om standigheden is overleden. De Wereldraad van Kerken heeft za terdag een verklaring uitgegeven waar in zij alle vormen van rassendiscrimi natie verwerpt, vooral in de Verenigde Staten en Zuid-Afrika. De raad stelde dat christenen, die de discriminatie steunen, hetzij actief, het zij passief, „Christus en zijn Kerk ver raden". Eerste minister Lee Keoan Yew van Singapore heeft zaterdag tc kennen ge geven dat zijn land „zich daadwerke lijk zal verzetten" tegen buitenstaan ders die de vorming van Maleisië wil len verhinderen. „Ais wij op 16 september de formele stap nemen en ons bij Maleisië voegen, hopen wij dat anderen deze vrijwillige keuze zullen eerbiedigen", aldus de pre mier. De 16e september is, volgens Lee, de laatste en onherroepelijke datum van toetreding en hij voegde er aan toe, dat een afgevaardigde uit Singapore als lid van de Maleisische delegatie op 17 sep tember in de algemene vergadering van de V.N. zal verschijnen. De Indonesische en Filippijnse waarne mers bij het V.N.-onderzoek naar het oordeel van de bevolking van Serawak in Noord-Bomeo over aansluiting bij de voorgenomen federatie-Maleisië zijn in middels via Singapore in Koetsjing, de hoofdplaats van Serawak, aangekomen. De Engelse troepen in Serawak zijn gisteren in staat van paraatheid ge bracht wegens de toegenomen activi teit langs de Indonesische grens. Hoewel de directie van de N.D.S.M. te Amsterdam alles heeft gedaan om incidenten te voorkomen bij de te waterlating zaterdagmiddag van de grootste tanker ooit in Amsterdam gebouwd, de Danaland (56.500 ton) is een van de tweehonderd speciaal genodigden toch gewond geraakt- De bejaarde heer Haycock, die uit Lon den was overgekomen om te zien hoe zijn dochter, mevrouw Annabella Brostroem (echtgenote van de pre sident van het Zweedse Brostroem- concern, waarvoor het schip bestemd is), het 235 meter lange schip doop te door er een fles champagne op de boeg stuk te doen vallen, kreeg een scherf van de fles in het voorhoofd. De wond was niet ernstig. Een dag voor de tewaterlating ver klaarde de directie van de N.D.S.M. ongeveer drieduizend toegangskaar ten ongeldig in verband met de re cente stakingen op de werf. Men wilde voorkomen dat ontevredenen van de gelegenheid gebruik zouden maken om een demonstratie op touw te zetten. Een detachement van de politie stond gereed om desnoods in te grijpen. De tewaterlating ge schiedde niet door normale ploegen arbeiders maar door werkbazen en beambten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 11