COMMUNISTEN SMOKKELDEN GEHEIME AGENTEN DOOR MUUR Weer „spijtoptant" uit China aangekomen KLANKBORD Scotland Yard zoekt 2 nieuwe verdachten Oostduitse Vopo vertelt: Vluchtelingen weer ontvoerd? Belg wil kinderen een toekomst geven Zuid-Afrika laat gevangengenomen arts toch vrij Afgelopen halfjaar minder oebouwd Geen publiek bij tewaterlating mammoettanker Politiebescherming in Caracas voor Maurice Chevalier De Britse treinroof Vermagering ten koste van het gezichtsvermogen Ontvoering Zelf gevlucht Dime, dollar en zoen van Doris Day Na 10 jaar achter bamboegordijn Naar België Met tangen Slecht bewaakt NOG NIET NAZOMERS Samenwerking gemeenten en waterschappen Visum Indonesische werd niet verlengd Drie kinderen N.A.V.O. verdeeld over niet- aanvalsverdrag Van helft gestolen biljetten thans nummers bekend Arbeidsmarkt in E.E.G. blijft gespannen Foto's Arrestatie Finse regering is afgetreden ARTS AANGEKLAAGD AMSTERDAM LOOFT DIAMANTEN UIT OM TOERISTEN TE TREKKEN Russen arresteren Franse fotograaf Julius „Caesar" Nyerere ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Een Oostduitse grenswacht, die afgelopen zondag naar de Ameri kaanse zone van West-Berlijn is gevlucht, heeft gisteren meegedeeld dat de communisten geheime agenten naar West-Berlijn smokkelen om vluchtelingen terug te brengen. Hij zei dat hij toen hij zelf bij de grens op wacht stond had gezien dat leden van de Oostduitse geheime politie door de prikkeldraadversperring heen naar West-Berlijn slo pen. De 21-jarige voormalige grenswacht vertelde een en ander op een perscon ferentie in West-Berlijn. Hij zei per soonlijk op de hoogte te zijn van drie gevallen van ontvoering en hij sprak de verdenking uit dat er nog meerdere wa ren voorgekomen. De man was zo bevreesd voor repres- sailles van de zijde van de Oostduitse communisten dat hij alleen zijn voor naam „Lothar" wilde onthullen en zijn achternaam slechts met de letter „W" wilde aanduiden. Hij zei dat hij zo spoedig mogelijk naar West-Duitsland wilde gaan, waar hij meende veilig te zullen zijn. Ter staving van zijn beweringen noemde Lothar W. het geval van een sergeant Klein, die naar West- Berlijn vluchtte en op de Westduitse televisie verscheen. Enige tijd later werd hij in Oost-Duitsland tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld, al dus Lothar W. Hij voegde daaraan toe dat het uitgesloten was dat Klein vrijwillig naar Oost-Duitsland was teruggekeerd. Waarschijnlijk werd er een verdovend middel in zijn bier gedaan toen hij een café bezocht, waarna hij werd ontvoerd, zo meen de Lothar. slechts bij hun familieleden in het wes ten wilden zijn, door honden werden aangevallen en meegesleurd. Zij werden als misdadigers behandeld, het was ver schrikkelijk te zien. Tenminste eenmaal per week werd een groepje vluchtelin gen in de grensstrook waar ik wacht moest lopen, gevangen genomen, aldus het verhaal van Lothar. Afgelopen zondag vluchtte hij zelf naar West-Berlijn, toen hij samen met een andere grenswacht zijn post ging be trekken in een uitkijktoren aan de sec torgrens. Daarbij richtte hij zijn ma chinepistool op de andere man, ontwa pende hem en dwong hem in een loop graaf te gaan liggen, waarna hijzelf door de prikkeldraadversperring naar het Westen vluchtte. De Amerikaanse onderzeeboot- matroos Lloyd Cartwright uit El- wyn in Pennsylvania, stapte in Long Beach, Californie, van zijn schip, de U. s. S. Blackfin naar een telefooncel op de wal. In de cel verrichtte Cartwright de vereiste handelingen met de dime, maar er kwam niets. Hij hing de hoorn weer aan de haak, maar het geldstuk viel niet terug. En toen zag Cartwright de grote groep mensen die om de cel heen was komen staan mensen met camera's en belichtingsappara- tuur. De cel waarin onze zeeman was beland, was een schertscel, in gebruik voor de opnamen van de nieuwste Doris Day-film „Mo ve over darling", die gemaakt wordt op een marinebasis. Miss Day bood Cartwright een van haar handtekening voorzien dollarbiljet en een zoen aan. 'Niettemin ben ik die dime kwijt, want dit biljet geef ik niet uit,' zei hij. WWIMAAMM^UWUMMAA/UWVIA/UVWUWUUWUVAi Een voormalige soldaat van het Amerikaanse leger en Belg van nationaliteit is gisteren uit com munistisch China in Hong Kong aangekomen na tien jaar achter het bamboegordijn te hebben door gebracht. Albert C. Belhomme, 34, die met zijn Chinese vrouw en drie zoontjes in de Britse kroonkolonie arriveerde, bevond zich onder een tiental soldaten van het Amerikaanse leger die tijdens de Ko reaanse oorlog door de Chinezen gevan gen werden genomen. Hij weigerde re patriëring toen Chinezen en Amerikanen krijgsgevangenen gingen uitwisselen. Belhomme die als zijn adres Ashland, Pensylvania, heeft opgegeven, woonde vroeger in Antwerpen. De voormalige soldaat vertelde dat hij besloot China te verlaten omdat hij meende dat zijn kinderen buiten dat land een betere toekomst zouden hebben. Een tweede geval dat hij noemde had betrekking op een grenswacht die even eens naar West-Berlijn was gevlucht en aan wie was gevraagd mee te hel pen bij het graven van een ontsnap pingstunnel. De man stemde erin toe, maar werd volgens Lothar door drie leden van de geheime politie gevat, toen hij de tunnel binnenging. Lothar had voor zijn vlucht, sinds ja nuari dienst gedaan in een gebied langs de sectorgrens, waar de Oostduitsers de muur niet hadden doorgetrokken, maar de grens met prikkeldraad hebben afge zet. Hij had gezien dat daar van tijd tot tijd een auto arriveerde met een officier en een aantal burgers. De officier be val daarop de grenswachten het gebied te verlaten, zodat zij de burgers niet zouden opmerken. Deze laatsten stapten vervolgens uit en met knijptangen ge wapend baanden zij zich een weg door de prikkeldraadversperringen naar West-Berlijn. De doorgeknipte draden werden later hersteld en alle voetspo ren werden door de geheime politie uit gewist, aldus Lothar. Voorts zei hij dat de geheime agen ten soms gekleed waren in het uni form van de Westberlijnse douane agenten en dat zij na hun tocht door het prikkeldraad aan de Westber lijnse kant van de grens heen en weer gingen lopen. Op een vraag of hij dacht dat de westelijke zijde van de grens slecht werd bewaakt, knikte hij bevesti gend. Lothar was tot aan zijn vlucht hoofd van de communistische jeugdorganisa tie in zijn compagnie en hij werd door zijn meerderen politiek betrouwbaar geacht. Zelf zei hij hierover dat hij aanvanke lijk dacht dat de toekomst aan het communisme behoorde, maar dat zijn ogen werden geopend door hetgeen hij aan de sectorgrens had gezien. Ik zag hoe mannen, vrouwen en kinderen die MET professionele belangstel ling heb ik gelezen dat het dagblad New York Herald Tribune, na enige jaren afwezig heid, weer genadiglijk is toegela ten tot het Witte Huis in Wash ington. Althans: dit is medege deeld door de presidentiële, pers- meneer Salinger. De strat is ge ëindigd. De ban is opgeheven Het blad had met zijn kritiek op de- zelfs bewind de toorn des presi denten opgeroepen. Daarom wer den de abonnementen opgezegd. In de eerste plaats geloof ik er niets van dat het blad al die jaren niet in het Witte Huis gelezen is. Dat maakt zelfs de heer Salinger mij niet wijs. Want het ,s een der beste, meest-gezaghebbende dag bladen, die in de Verenigde Sta ten verschijnen en het is een voudig plicht van de bewindvoer- deren kennis te nemen van wat een dergelijk blad schrijft. Ik durf er een nickel om te verwed den dat zowel de president zelf als zijn perschef alle nummers van de Herald Tribune die niet per abonnement ten Witte Huize mochten binnenkomen, tóch gele zen hebben. Dat van die straf was een kinderachtig en naief verhaal tje. De heer Salinger kan mij nog meer vertellen, Bovendien was het een dom ver haaltje, omdat het altijd dom is een blad met ivelks mening men het niet eens is, zelfs wanneer het die mening op naar oordeel van de bekritiseerde) onoorbare wijze formuleert, niet te lezen. Naar mijn mening dient men zulk een blad juist wél te lezen. Het komt herhaaldelijk voor dat brave lieden hun abonnement op een blad opzeggen, omdat de me ning en de strekking van dat blad lijnrecht tegen hun opinie in druist. Dat is altijd dom Men moet de uiting van een tegenge stelde opvatting kunnen verdra gen. ook ai is deze in lijnrechte tegenstelling met die van U zelf. Wie dlelen maar datgene leest waarmee hij het eens is wordt eenzijdig ingelicht. Voor een min- of-meer juiste beoordeling van wat er omgaat dient men van alle standpunten kennis te nemen en zeker van die welke men zelf nu juist niet inneemt. Uit een op zich zelfve niet al te belangwekkend incident als dit moet ten zoveelste male de conclu sie worden getrokken dat zelfs de belangrijkste mensen bij tijd en xcijle onstellend kinderachtig kun nen zijn. Hetgeen overigens een niet bijzon der verrasende ervaring is Ik ben daarvan reeds vele jaren overtuigd. ELIAS (Van onze weerkundige medewerker. Tot vrijdagavond stond Vlissingen wat de regenval in augustus be- j! treft op 163 mm neerslag, zodat sinds het begin der waarnemingen ij in 1S54 alleen augustus 1864 met 166 mm wellicht recordhouder I j Dlijft. j De afgelopen zomer (drie maap- j| j! den bracht in Vlissingen drie zo- merse dagen (boven 25 graden) I; tegen normaal tien. September zal nog niet met nazomerweer be- j ginnen want een storingsfront met j enige regen kwam vrijdagavond ji al dicht bij ons land. Het zijn de restanten van een oude tropische cycloon. Deze zullen ook zondag het weer wisselvallig houden met i| kans op een bui. De aangevoerde !j lucht blijft vrij zacht. Bij de Tweede Kamer is ingediend oen wetsontwerp tot aanvulling van de wet gemeenschappelijke regelingen, zulks in zake samenwerking tussen gemeenten en waterschappen. Deze aanvullende wet zal het mogelijk maken dat gemeenten en waterschappen een gemeenschappelijke regeling treffen ter behartiging van bepaalde belangen dier gemeenten en waterschappen, beleid van provinciale staten ten aan zien van de waterschappen niet wordt Er is met zorg naar gestreefd dat het doorkruist. In het wetsontwerp is na melijk bepaald, dat gemeenten met wa terschappen alleen een gemeenschappe lijke regeling kunnen aangaan voor zo ver deze daartoe krachtens reglement of inrichting bevoegd zijn. Voorts zullen alle gemeenschappelijke regelingen tus sen gemeenten en waterschappen aan de goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten onderworpen zijn. Zoals bekend is bij de totstandkoming van de wet gemeenschappelijke regelin gen afgezien van het aanvankelijke voornemen mede een voorziening te treffen voor de samenwerking, op pu bliekrechtelijke grondslag, tussen ge meenten enerzijds en waterschappen, veenschappen en veenpolders anderzijds, omdat de behoefte aan een dergelijke regeling zich nog niet duidelijk had doen gevoelen en omdat deze materie nog nadere bestudering vereiste. Het Tweede Kamerlid mr. dr. C. Berk houwer (V.V.D.) heeft de minister van justitie schriftelijke vragen gesteld over de weigering van de minister een visum van de Indonesische mevrouw Melinda Diah-Ong te verlengen. De heer Berkhouwer zegt dat deze maatregel in het licht van de zich ver beterende betrekkingen tussen Neder land en Indonesië enig opzien heeft ge baard. Mevrouw Diah-Ong moest in strijd met haar bedoeling naar Duitsland vertrek ken toen haar visum niet werd verlengd. Is het juist, dat mevrouw Melinda Diah- Ong meerdere familieleden in ons land heeft, doch het niettemin redenen van staatsbelang geweest zijn op grond waarvan de hierbij betrokken ambtelijke instanties gemeend hebben aan het ver blijf van mevrouw Melinda Diah-Ong hier te lande een einde te moeten ma ken? Indien inderdaad zulke zwaarwichtige redenen aanwezig zijn geweest, is de minister dan bereid mede te delen van welke aard deze redenen waren, zo vraagt dr. Berkhouwer Wil de minister voorts een uiteenzetting geven van al hetgeen te dezer zake van belang is bekend te zijn met betrekking tot deze gedwongen verblijfsbeëindiging van een Indonesisch staatsburgeres in Nederland Hoewel Belg van nationaliteit had Belhomme als sergeant in het Ame rikaanse leger gediend. Belhomme en zijn gezin zijn voornemens naar Bel gië te gaan. zowel man als vrouw bezit een Belgisch paspoort. Belhom me is de tweede overloper die besloot uit China te vertrekken. De eerste was de Amerikaan Lowell D. Skin ner die op 1 augustus in Hong Kong arriveerde. Belhomme werd bij de grens verwel komd door een functionaris van het Bel gische consulaat en een van het Britse Rode Kruis. Zijn moeder woont in Ash land. Zijn vader stierf toen hij nog een kind was. Hij vertelde dat hij in Tsian in de pro vincie Sjangtoeng in Noord-China als elektricien in een metaalfabriek had ge werkt. Hij kwam tot zijn besluit dat zijn kinderen het buiten communistisch Chi na beter zouden hebben „na de afge lopen 10 jaar de toestanden in China te hebben meegemaakt". „Ik dacht altijd aan de buitenwereld toen ik in China was", zei hij. Belhomme en zijn 28-jarige vrouw, Hsioe Jing, heb ben een zoon van zes, een van vier en een van een jaar. De Zuidafrikaanse minister van justitie, Vorster, heeft gisteren bekendgemaakt dat de Zuidafrikaanse regering dr. Ken neth Abrahams en drie van diens met gezellen naar Beetsjoenaland zal terug sturen. De minister zei daartoe besloten te hebben „in het belang van de goede betrekkingen met de regering van nabu rige landen". Dr. Abrahams had ver klaard dat hij met drie metgezellen door de Zuidafrikaanse politie uit het Britse protectoraat Beetsjoenaland was ont voerd, nadat hij vorige maand daarheen was gevlucht. Hij werd in Kaapstad vastgehouden we gens verdenking van overtreding van de wet op onderdrukking van communisti sche activiteit De Engelse regering had haar „ernstige bezorgdheid" over deze zaak uitgesproken. Na zijn vlucht kreeg de 26-jarige prak- tizerende negeiarts dr. Abrahams van de Britse autoriteiten in Beetsjoeana- land een tijdelijke verblijfsvergunning. Begin dezer maand was hij verdwenen, volgens zijn zeggen was hij ontvoerd van een plaats in de Kalahariwoestijn op 160 km binnen de grens. Hij kwam in de Zuidafrikaanse stad Gobasis te voor schijn, werd beschuldigd van sabotage en naar Kaapstad overgebracht. Daar is hij sinds 13 augustus gevangen gehou den. Hij zou op 5 september voor de rechter hebben moeten verschijnen. Twee ontsnapte Zuidafrikaanse politie ke gevangenen, Arthur Goldreich en Harold Wolpe, verblijven sedert donder dag op eigen verzoek in de gevangenis van Francistown (Beetsjoeanaland). Beide mannen besloten dat de gevange nis de veiligste plaats voor hen was, na dat zij talrijke bedreigingen hadden ont vangen dat zij zouden worden vermoord. Goldreich en Wolpe zouden gisteren naar Dar-es-Salaam vertrekken. De Verenigde Staten en zijn N.A. V.O.-bondgenoten hebben gisteren geen overeenstemming kunnen be reiken over de problemen van een niet-aanvalsverdrag tussen Oost en West en een overeenkomst die voorziet in het beschermen tegen verrassingsaanvallen. De permanente N.A.V.O.-raad heeft over bovenste onderwerpen gedurende ander half uur gesproken. Volgens goed inge lichte waarnemers zou men niet tot overeenstemming zijn gekomen. De vol gende bijeenkomst van de raad is vast gesteld voor 4 september. Het voorstel van een niet-aanvalsverdrag tussen de landen van het Warschaupact en de N.A.V.O. werd twee maanden geleden gedaan door president Kroesjtsjew tij dens een toespraak in Oost-Rerlijn. Gezien de onenigheid binnen de N.A. V.O. zien waarnemers voorshands geen bekrachtiging van het voorstel. De lan den die vóór stemden waren: Amerika, Engeland, België en Canada. Tegen een dergelijk verdrag keerden zich: Frank rijk, West-Duitsland, Griekenland, Tur kije, Nederland en Portugal. Andere lan den zou den zich, volgens de waarne mers, van stemming onthouden hebben. Scotland Yard zoekt nu naar zeven personen tegen w'e zij verdenking koes tert in verband met de treinroof bij Cheddington op 8 augustus. Tot dusver had Scotland Yard om aan houding verzocht van de caféhouder James White en diens vrouw Cherry of Sheree. de race-auto enthousiast Roy |i Op de internationale autotentoon- i| stelling, welke 12 september in i| Frankfort wordt geopend, zal ]i Opel-Riisselsheim de Rekord Coupé en de Kadett Coupé intro- I duceren. De Rekord Coupé (bo- ven) heeft een speciale 1.7 liter i| motor, welke goed is voor Ij6 km per uur. Prijs in Duitsland 8015 mark. De 1000 cc motor van de |i Kadett Coupé (onder) zorgt voor een snelheid van 136 km per uur. I Prijs in Duitsland 5775 mark. MWV/WVVVMVVVVWWVWVVVWVVVVUVVVVVWVVVVVVtf De E.E.G.-commissie heeft de zes ge- meenschapslanden aanbevolen gezamen lijk te streven naar versterking van de maatregelen om tot vermindering van de aanhoudende spanning op de arbeids markt te komen. Haar jaarlijkse verslag over „de con juncturele ontwikkeling van de arbeids markt in de gemeenschap" bevat de aanbeveling dat gezamenlijke maatre gelen door de lidstaten en haarzelf zul len worden genomen of verder ontwik keld ter coördinering van de werkgele- genheidspolitiek, verdere uitbouw van initiatieven op het gebied van de be roepsopleiding (met aanvullende pro gramma's voor versnelde beroepsoplei ding voor bedrijfstakken waar het grootste tekort aan arbeidskrachten be staat), maatregelen voor opleiding op langere termijn van hooggeschoolde ar beiders en specialisten, verdere ontwik keling van de beroepsvoorlichting en voorlichting over het vrije verkeer van arbeiders binnen de gemeenschap. Het verslag verwacht dit jaar geen wer kelijke ontspanning op de arbeidsmarkt ondanks de lichte vertraging die in de economische groei zal optreden. Het ge brek aan evenwicht op de arbeidsmarkt zal het sterkst op het kwalitatieve vlak gevoeld worden. John James, in de onderwereld beter bekend als „De Wezel" en de antiquair Richard Reynolds. Gisteren zijn daarbij gekomen de vrouw van Reynolds, Frances en de Ier John Thomas Daly, eveneens een antiquair en zijn vrouw Babara Maria. Scotland Yard heeft gisteren een foto verspreid van het laatste drie tal waarop ook Bruce Richard Rey nolds voorkomt. De foto gaf de in druk, dat zij in een nachtclub was genomen. Intussen heeft de vliegende brigade van Scotland Yard opnieuw in Lon den enkele invallen gedaan in hui zen, waarvan men denkt dat zij tot schuilplaats dienen van leden van de bende die aan de overval hebben deelgenomen. Ook is een vrouw, Ruby Marie Josie Joseph, gearresteerd die in het bezit zou zijn van 13 bankbiljetten van 5 pond. Zij zal nog worden verhoord. Het grootste deel van het geroofde geld bestond uit 5-ponds bT,jetten, en Scotland Yard zou thans de nummers kennen van ruim de helft van alle gestolen bank papier. De Finse premier, Anti Karjalainen, heeft president Urho Kekkonen gisteren zijn ontslag aangeboden. Tevoren hadden drie ministers allen vertegenwoordigers van de vakbeweging aangekondigd te zullen aftreden uit protest tegen een voorgenomen stijging der prijzen. President Kekkonen ging akkoord met het ontslag van het kabi net maar verzocht de bewindslieden hun werk te blijven doen totdat een nieuwe regering zou zijn gevormd. Nadat Karjalainen zijn ontslag had in gediend voerde hij een lang persoonlijk gesprek met de president. Politieke waarnemers menen dat langdurige en moeilijke besprekingen aan de formatie van een nieuw kabinet zullen vooraf gaan. Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat in het eer ste halfjaar van 1963 aan woningen en andere gebouwen (zonder normaal on derhoud en werken van minder dan 2000,voor een bedrag van 1324 min werd geproduceerd. Dit is 50 min of 4 pet minder dan in het eerste half jaar van 1962. Met uitschakeling van de invloed van prijsstijgingen lag de reële produktie naar schatting ca. 10 pet lager. Dit achterblijven van de bouwproduktie komt geheel voor rekening van het zeer ongunstige eerste kwartaal 1963. De produktie in het tweede kwartaal van dit jaar bedroeg nl. 925 min tegen 847 min. In het tweede kwartaal 1962 (geschatte reële stijging: 2 4 3 pet). Een miljoen frank schadevergoeding, ongeveer 70.000, hebben elf Belgische vrouwen elk geëist van een Brusselse arts, die haar een vermageringskuur had voorgeschreven waarbij een genees middel was gebruikt, dat het gezichts vermogen heeft aangetast. De arts staat thans terecht voor een Brusselse rechtbank. Hij had zijn patiën ten in de periode van 1953 tot 1957 een middel voorgeschreven om op snelle wij ze te vermageren en bereikte daarbij, dat enkele tot vijftien kilo in drie maan den verloren. Het middel bevatte echter dinotrofenol, dat een oogziekte, de grau we staar, veroorzaakte. De arts, die door enkele publikaties over de bestrijding van zwaarlijvigheid op dit gebied vermaardheid genoot, verklaarde niet op de hoogte te zijn geweest van de gevaren van het door hem voorgeschre ven middel. De grote propaganda-actie die de ij Amsterdamse V.V.V. het vorig jaar in de Verenigde Staten heeft |i gevoerd, heeft volgens de direc- teur J. Strijkers bijzonder veel succes opgeleverd. Zoals bekend, konden Amerikanen die de eerste I] 24 uur van hun verblijf in Euro- pa in Amsterdam doorbrachten, |i van de V.V.V. een certificaat krijgen, dat hen gratis veertien 11 verrassingen bezorgde, zoals een bezoek aan een molen, een plat- !j I; tegrond van de hoofdstad en het I1 recht om vijf minuten een draai- |l i orgel te bespelen. Aan dit certificaat was een en- 'l quêteformulier gekoppeld, waar- i| op de toeristen gevraagd werd of deze actie invloed had uitge- oefend op hun komst naar Am- sterdam. Uit de antwoorden is ge- bleken dat ongeveer 2700 Ameri- jkanen uitsluitend door de propa- j ganda van de Amsterdamse I V.V.V. naar Amsterdam zijn ge- komen, en dat ongeveer 1200 |i Amerikanen toch wel naar Ne- '1 derland gekomen zouden zijn, maar nu allereerst naar Amster- i| dam gekomen waren vanwege de veertien verrassingen. Het totale bezoek van Amerikanen aan Am- sterdam is na de actie met 17 procent gestegen. iThans is weer een certificaat voor gratis verrassingen ontworpen. Een extra stimulans vormt een |j prijsvraag die hieraan thans ver- bonden is: de toeristen kunnen in enige regels hun ideeën over Am- sterdam als toeristenstad beschrij- ven en iedere dag wordt uit de in- zenders een prijswinnaar gekozen |i die of een ring met een diamant ]i of een diamant krijgt aangeboden, jwaarvan de winkelwaarde onge- 11 iveer 350 gulden bedraagt. De to- tale kosten van de actie bedragen ruim 250.000 gulden, maar gezien I de eerste resultaten gelooft de Am- 1 sterdamse V.V.V. dat dit bedrag er ook nu weer zeker „uit" zal komen. Het geld wordt beschik- baar gesteld door het bedrijfs- - i leven. WWWWVWWVWWWWWWVfWVWWWWMWWWWWWWWA De Russische politie heeft volgens Fran se zegslieden in Moskou, vorige week vrijdag in Sebastopol aan de Krim een Franse fotograaf gearresteerd wiens naam werd opgegeven als Julien Ga- leotti. Het is niet bekend waarom hij werd aangehouden. De Franse ambassade in de Russische hoofdstad zou volgens de zegslieden bij het Sowjet-ministerie van buitenlandse zaken trachten nadere inlichtingen in te winnen. Geleotti werd gearresteerd toen hij met een groep toeristen een rondreis maakte door de Krim. zo werd gezegd. De tewaterlating van het grootste ooit in Amsterdam gebouwde tankschip, de 56.500 tons motortanker „Danaland", vanmiddag op de werf van de Neder landse Dok- en Scheepsbouwmaatschap pij. zal slechts worden bijgewoond door de directie en haar genodigden. De directie van de N.D.S.M. deelde gis terochtend mede dat zij in verband met de moeilijkheden, die zich de afgelopen dagen met werknemers op de werf heb ben voorgedaan, tot haar spijt hiertoe heeft moeten besluiten. De reeds eerder aan een zeer groot aan tal belangstellenden verstrekte toe gangskaarten zijn door de N.D.S.M.-di- rectie ongeldig verklaard. Maurice Chevalier, de Franse zanger, die vrijdag in Caracas is aangekomen voor enkele televisieprogramma's, Het Wereldgebeuren Voor de midueiDare scholen in Tan ganyika is er goed nieuws. Binnen kort zal in Engeland een bijzonder boek verschijnen, het meest curieuze, dat ooit door de Oxford University Press werd uitgegeven. Het boek is een vertaling van Shakespeares drama Julius Caesar en de tekst is modern Swahili. Men zal misschien geneigd zijn dit geen opzien barend nieuws te vinden, er zijn immers al zo veel vertalingen van Shakespeares werken over de wereld verspreid en een versie van Julius Caesar in het Swahili kan er ook nog wel bij. Inderdaad, de Britten zijn er zeer op gesteld, dat ook andere volken kennis nemen van Shakespeares culturele erfe nis en geen enkele Engelsman, die voor enigszins ontwikkeld wil doorgaan, zal de citaten uit Hamlet en Macbeth, wel ke hem op de public school in het hoofd zijn gestampt, ooit vergeten. Shakespeare komt in de Angelsaksische cultuurkring dan ook dagelijks van pas. Maar niet alleen daarom heeft het ver schijnen van de Shakespeare-uitgave in het Swahili het tot een berichtje op de voorpagina's der Britse kranten ge bracht. Het is de naam van de vertaler, die het meeste opzien heeft gebaard, want die behoort toe aan niemand min der dan de president van Tanganyika, Julius Kambarage Nyerere, veertig of eenenveertig jaar oud en een vriende lijke man, wiens zwarte haar al een beetje grijs wordt aan de slapen. Maar dat laatste komt niet door Shakespeare, want de heer Nyerere heeft zijn vertaal werk volkomen vrijwillig verricht, zon der daartoe om de een of andere ma nier te zijn gedwongen en hij heeft het op zijn gemakje gedaan, zo tussen het regeren door. Ook heeft het feit, dat hij zelf Julius heet niets met zijn voorkeur voor Julius Caesar te maken. „Mijn minis ters hebben dat ook gevraagd", vertel de hij. Gelukkig kon president Nyerere hun geruststellen. Want stel je voor, dat hij zou hebben toegegeven, dat er een symboliek school in zijn keuze. De regering van Tanganyika had dan de vergelijking gemakkelijk kunnen door trekken en was wellicht in eigen kring naar een Brutus gaan zoeken. Dat zou natuurlijk een vervelende toestand heb ben geschapen, een sfeer van intriges en wantrouwen. Vandaar die wijze ont kenning van de president: tussen Julius Caesar en Julius Nyerere moet men geen parallel trachten te trekken. Van de keizerlijke eigenschappen Caesars, die wij dank zij de overlevering en Shakespeare kennen, vinden we trou wens bij Julius Nyerere hoogstens een grote mate van waardigheid in hou ding en voorkomen terug, maar van een heersersnatuur is bij Tanganyika's pre sident geen sprake. Wel bezit Nyerere organisatievermo gen. Zonder dit laatste zou hij het in zijn nog maar enkele jaren onafhanke lijk zijnde land nooit ver hebben ge bracht. Nyerere heeft, zoals opgemerkt, zijn vertaling in de schaarse vrije uur tjes die hij heeft, afgemaakt. Soms werkte hij tussen twee afspraken door aan zijn literaire liefhebberij en hij deed het uitsluitend om de ontspanning. „Ik begon ermee in december 1961". zei hij. Dat was enkele maanden voor Tan ganyika soevereiniteit verkreeg en Nye rere 's lands eerste premier werd. Vo rig jaar was hij in de gelegenheid om de vertaling te voltooien, nadat hij als premier was afgetreden teneinde al zijn krachten te kunnen wijden aan de re organisatie van zijn partij. Hoewel Nye rere in zijn jeugd letterkunde heeft ge studeerd aan de universiteit van Edin burgh, moet het hem niet eenvoudig zijn gevallen voor de uitdrukkingen van Shakespeare overeenkomstige fraserin gen in het Swahili te vinden. Bovendien heeft Nyerere het zichzelf niet gemak kelijk gemaakt door te trachten mo derne Swahilileuzen te gebruiken, wel ke toepasselijk zijn op de nationalisti sche beweging in zijn land en tevens passend in het Romeinse denken. Met het woordje vrijheid is dat eenvoudig genoeg, want het Swahilisynoniem Oehoeroe ligt alle Oostafrikanen in de mond bestorven, maar met andere uit drukkingen ging dat moeilijker. Cae sars beroemdé kreet „Et tu Brute" bleef dan ook maar onveranderd. Over de persoon van de vertaler zou men nog kunnen opmerken, dat hij zeer populair is in zijn land, zowel bij blank als zwart. Dat hij niet weet of hij veertig jaar oud is of eenenveertig, kunnen wij hem niet kwalijk nemen. Dat is de. schuld van zijn vader, het stam hoofd Nyerere Burito. Die hield er vele vrouwen op na, zodat de jonge Julius zesentwintig broers en zusters had. In zo'n grote familie wil een geboorte datum wel eens aan het geheugen van het gezinshoofd ontglippen en bij de stam van de Zanaki hield men geen ge boorteregisters bij. Niettegenstaande dit gemis groeide Ju lius voorspoedig op tot een intelligente en vriendelijke jongeman, wiens gevoel voor humor hem goed te pas kwam toen hij in Engeland ging studeren. Zodra hij daar een graad had behaald, keerde hij naar zijn geboorteland terug, waar hij speciale belangstelling toonde voor de Tanganyika Afrikaanse Asso ciatie, een sociale instelling, die onder de invloed van de jonge doctor echter al spoedig veranderde in een politieke organisatie, welke een geestelijk tehuis bood aan Tanganyika's progressieve na tionalisten. De naam van de instelling werd veranderd in Tanganyika African National Union en al spoedig telde deze partij 800.000 leden. Dat Nyerere Tan ganyika's eerste premier werd, lag voor de hand. Iedereen in Tanganyika heeft thans respect voor Nyerere. De blanke kolonisten prijzen hem, omdat hij als nationalist minstens vijftig jaar vooruit is op de roerige negerleiders elders in Afrika. Deze liefhebber van „gin and tonic", deze eeuwig lachende ketting roker en Shakespearevertaler weet, dat de Afrikaan geduld dient te hebben als hij zijn doel wil bereiken. En hij ver werpt de goede zaken van het westen niet. TANGANYIKA'S CHEF ...Shakespeare in Swahili... krijgt een „onopvallende maar voort durende bewaking". De Venezolaanse autoriteiten hebben hiertoe besloten om te voorkomen, dat de populaire Fransman hetzelfde lot on dergaat als de Madrileense voetballer Di Stefano, die onlangs enkele dagen door een ondergrondse verzetsbeweging werd vastgehouden nadat hij uit zijn ho tel in Caracas was ontvoerd. Een jongeman is in Ludwigshafen door de brandweer van dak gespoten sn van 11 meter hoogte omlaag gestort. Hij had de vlucht genomenna een aanslag op zijn zuster te hebben gepleegd. Toen de politie zijn schuilplaats vond, vloog de jongeman met een. bijl het dak op om zich te kunnen ver dedigen. De politie slaagde er niet in hem naar beneden te krijgen en riep de hulp van de brandweer in. Tegen de krachtige waterstraal was de ver dachte evenwel niet opgewassen en viel, vergezeld door de bijl. De jonge man werd licht gewond. ft

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3