AMERIKA INFORMEERT BIJ FRANKRIJK Regering in Saigon zou goud overbrengen naar geheime bergplaatsen Russen en Joegoslaven weer dikke vrienden Voor kwart miljoen aan goud verdwenen Telexlijn Moskou- Washington in dienst GEKNAPTE DELTAKABEL NU NAAR T.N.0. Honderd per dag Friese vierling wordt al vijf VIETNAM NEUTRALISEREN VOLGENS RECEPT-LAOS Verklaring van de Gaulle sticht grote verwarring in Washington „Kroesjtsjew, Kroesjtsjew o o o o Vandaag... TWEE ACROBATEN VAN 15 M HOOGTE GEVALLEN Russen ontdekken zuurstof op Venus lil dowaueruimte vliegveld Bangkok zoekgeraakt Fabricage nieuwe kabel zou drie maanden vergen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Rogge van de Haringvreter Verkiezingen Spanning groter Boodschap paus Cruys Voorbergh ernstig ziek Tito nu wellicht naar Warschau Naar Polen NN>w*t UIT K.L.M.-VRACHT Uit Zwitserland Militair verlof gevraagd om oogst te redden NIEUWE SPANMETHODE NODIG Diep in najaar 206e jaargang - no. 204 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie f v/ai) de Velde F B. den Boer en W de Pagter HooldredactieW Leertouwer en Q. A. de Kok 0 Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,1X1 per Rw.franco per post ƒ8,25 p. rw. Losse nummers 15 ct. 0 Bureaus: Vlissingen: Waistraat 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 35U8 adv 3647/3643): Middelburg: Markt el lei 2841 (b.g.g red. 2078/3169. adv 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g red 7853 adv. 5213), oostburg: tel 2395; TerneuzenArsenaalstraat 2, tel. 2911: Z'erikzee red. tel 2425 adm tel. 2094 0 Adv.pr. 30 ct p. mm. Min. p adv 4.50. I-)e»z med 3 s tarief Kleine adv (max 8 regels) 30 ct. p. regel (min 1.50). .Brieven bur. van dit blad" 25 ct, meer. Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. Zaterdag 31 augustus 1963 Pagina 2 Amerika breekt zich het hoofd over de verklaring van president de Gaulle dat Zuid-Vietnam een „vriendelijke samenwerking" van Frankrijk zal ondervinden. De Franse ambassadeur, Hervé Alphand, zou gisteravond een onderhoud hebben met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, waarschijnlijk op uitnodiging van de laatste om uitleg te geven aan de verklaring van zijn president. In Amerika vindt men over het al gemeen de verklaring van de Gaul le cryptisch gesteld. Er wordt ge sproken van de Franse hulp om „eenheid" te bewerkstelligen en onafhankelijkheid van „invloeden van buiten af". De verklaring deed sommige diplomaten denken aan de eertijds besproken voorstellen om te trachten Noord- en Zuid- Vietnam te „neutraliseren" onder een soort coalitieregering naar het voorbeeld van Laos. De voorstellen van de Gaulle sloegen als een bom in, toen de minister van voorlichting, Alain Peyrefitte, ze na de kabinetsvergadering bekendmaakte. Men wacht in Franse regeringskringen nu op de reactie in Washington, Saigon en Hanoi. De Gaulle heeft volgens ge noemde regeringskringen, geen hoge dunk van de regerende familie Diem in Zuid-Vietnam, en aan dit regime, zo goed als aan dat van president Ho Tsji Minh in Noord-Vietnam, zou een einde moeten worden gemaakt. In geheel Vietnam zouden vrije verkie zingen moeten worden gehouden. Die hadden moeten volgen op de Geneefse vredesregeling van 1954, maar daar kwam niets van. Het nadien verenigd Vietnam zou neutraal moeten zijn en voorkeur moeten hebben voor het oosten noch het westen. De Franse pers heeft aan de Gaul- les Vietnam verklaring veel aandacht besteed. „Le Monde" dat dikwijls de officiële buitenlandse politiek weer spiegelt, zei dat ze een klap in het gezicht van de Verenigde Staten was, maar dat de Gaulle verder dacht dan vandaag. Le Monde was van mening dat de kwestie-Vietnam niet kon wor den opgelost door haar te scheiden «WWVWWWVWWWWWWIAAAAIWWWVWWWWVW Vrijdag heeft H.K.H P7~inses Ire ne een bezoek gebracht aan de Hunneschansbij het Uudeler- meer, waar de stichting Zilveren Jeugdcentra'' bij wijze van expe riment een kamp voor astmati sche kinderen heeft ingericht. De prinses, door de kinderen aange sproken als „Kanga", een naam ontleend aan liet verhaal van Win- üe the Pooh, en haar vriendin me}. M. Boy sen (Myra) leidden de ge nerale repetitie van het door de kinderen zelf bedachte spel „Ja- louzie in Tsarenland" dat. vrijdag avond werd opgevoerd en waar van de prinses en haar vriendin de regie voerden. Foto: bi} het Oostenrijkse huisje, een geschenk uit Oostenrijk aan het kamp, schikt prinses Irene lachend iets aan het kostuum van de prinses Ilonain het dage lijks leven Mime Weenink uit Haarlem. Prins Nikolawitch is El len Thomas uit Hengelo. van een breder geheel. Het blad zag mogelijkheden voor een oplossing in de toenadering tussen de Sowjet-Unie en het Westen, en de verbreding van de kloof tussen eerstgenoemd land en China. De spanning in Zuid-Vietnam is gisteren groter geworden als gevolg van de ver slechtering van de betrekkingen met de Verenigde Staten. Volgens welingelichte kringen zal de Vietnamese regering van daag een massabijeenkomst organiseren, die de maatregelen van de regering moet steunen. Aangenomen wordt, dat de nieuwe Ame rikaanse ambassadeur, Cabot Lodge, een politiek voert waarvan het kern punt is, dat Nhoe, de broer van de pre sident zijn machtspositie moet opgeven. Volgens betrouwbare waarnemers in Saigon zou de regering van president Ngo Dinh Diem zijn begonnen met het overbrengen van goud en buitenlandse valuta van de banken naar het paleis. Deze maatregel is waarschijnlijk bedoeld als voorzorg tegen een eventuele bot- sing tussen Amerika en de regering Diem. Diplomaten in Saigon menen ze ker te zijn dat zulks zal gebeuren. Het regime-Diem brengt het goud naar het paleis voor de verdere verzending vanuit Vietnam naar een geheime bergplaats. De paus heeft zich in een boodsehap tot het Vietnamese volk gericht. De paus zei, dat hij het zijn plicht achtte om zijn diepe bezorgdheid uit te spreken over de smartelijke gebeurtenissen die het volk van Vietnam hebben getroffen. „Iedere dag wordt onze vertwijfeling dieper", aldus paus Paulus de zesde. Hij heeft echter nog hoop en vertrouwt erop dat het Vietnamese volk, „dat tal van malen zijn vaderlandsliefde overduidelijk heeft bewezen, zich vastberaden zal to nen om zijn hoge geestelijke en morele waarden stand te doen houden en het gemeenschappelijk welzijn te bevorde ren". Ten slotte spreekt de paus de hoop uit dat allen zullen samenwerken voor het herstel van de wederzijdse broeder lijke eenheid. De 64-,jarige acteur Cruys Voorbergh heeft, naar wij van de Toneelgroep Cen trum vernemen, donderdag een hartaan val gehad. Hii is opgenomen In het Ro- de-Kruisziekenhuis te Den Haag. De toestand van de heer Voorbergh was gisteren naar omstandigheden redelijk wel, maar volgens een woordvoerder van de toneelgroep zal de acteur in ieder geval vele maanden rust moeten houden. Een gevolg van de ziekte van de heer Voorbergh is dat de première van het toneelstuk Panggilan die op 14 septem ber in Haarlem zou plaatsvinden, voor lange tijd uitgesteld moet worden „De fundamentele kwesties tussen |Onze partijen en volkeren zijn op gelost", zo heeft de Russische pre mier, Nikita Kroesjtsjew, gisteren gezegd in een op het voornaamste plein van Velenje (Joegoslavië) gehouden redevoering. Hij zei dat Rusland en Joegoslavië hun krach ten wilden verenigen in de strijd tegen het kapitalisme. Een 50.000-koppige menigte betuigde luidkeels haar bijval, zij hief de kreet „Kroesjtsjew Kroesjtsjew Kroesj tsjew" aan terwijl president Josip Broz Tito van Joegoslavië erbij stond te glim lachen. De Russische leider prees de door Ame rika en Engeland aan de dag gelegde „oprechte samenwerking", die de onder tekening van het kernstopverdrag van Moskou mogelijk had gemaakt. Hij herhaalde eerder afgelegde verkla ringen volgens welke Rusland over welk onderwerp ook met het westen wil on derhandelen om de zaak van de wereld vrede te bevorderen. Kroesjtsjew pleitte opnieuw voor de sluiting van een niet- aanvalsverdrag tussen de N.A.V.O. en de landen van het verdrag van War schau. In een nieuwe aanval op de Chinese Volksrepubliek zei hij: „degenen die zeggen dat het mogelijk zal zijn een hogere beschaving op te bouwen op de ruïnes van een door een kernoor log verwoeste wereld zijn onverant woordelijk. Welk recht hebben zij om in naam der volkeren te spreken?" WÊmk lljP pi Sgil-sMil De Friese vierling Lauten- bach in Deinum wordt op donderdag 5 september al vijf jaar. Foto: komt vader al van zijn werk? Onder links Dirkje, rechts Willem. Boven links Meint, rechts Ytje. Tijdens circusvoorstelling Tijdens een voorstelling van circus Strassburger in Scheveningen zijn gis teravond twee Italiaanse acrobaten van vijftien meter hoogte gevallen. Zij zijn direct met een ziekenauto naar het Bronovo-ziekenhuis in Den Haag ge bracht. Over hun toestand is nog niets bekend. Het ongeluk gebeurde omstreeks half tien. De onder de naam „Dominici's" op tredende acrobaten stonden op een me talen evenwichtsbalk op een hoogte van vijftien meter. Door onbekende oorzaak brak de balk, waarna de artiesten in bet zand van de piste terechtkwamen. Het ongeluk veroorzaakte in het bijna volle circusgebouw aanvankelijk grote consternatie, maar direct nadat de slachtoffers weggebracht waren, zette het orkest in en werd de voorstelling normaal afgewerkt. Russische geleerden hebben vast gesteld, dat er zuurstof in de dampkring van de planeet Venus voorkomt. Door de zuurstof zijn de atmosferische omstandigheden op Venus vrijwel gelijk aan die op aarde, zo heeft radio-Moskou be kendgemaakt. In de eerste zeven maanden van dit jaar zijn in de Verenigde Staten 22.930 mensen door verkeersongevallen om het leven geko men. Dit is vijf procent meer dan in de overeenkomstige periode van 1962. Na de verzoening met Moskou zal pre sident Josip Broz Tito wellicht volgende week voor een bezoek aan Polen worden uitgenodigd, zo is gisteren door politieke waarnemers gezegd. De Joegoslavische minister van buitenlandse zaken, Koca Popovic, komt morgen voor een officieel bezoek van zes dagen in Polen aan. Tito is er sedert kort na de tweede wereld oorlog niet meer geweest. Te Warschau bevindt zich het hoofd kwartier van de Comecon, de commu nistische tegenhanger van de Euro- markt, waarin Joegoslavië wellicht als gevolg van premier Nikita Kroesjtsjews huidige bezoek aan dat land de. status van waarnemer zal krijgen. Opnieuw is uit een vraohtzending van de K.L.M. goud verdwenen, ditmaal in Bangkok, en voor een waarde van 250.000 gulden. De K.L.M.-persdienst in Den Haag sprak van een kist met goud, die werd vermist. Alle kisten met goud waren afkom stig uit Zwitserland en hadden Bang kok tot bestemming. De zending ar riveerde daar donderdagochtend met het K.L.M.-lijnvliegtuig voor Tokio, dat daags tevoren van Schiphol was vertrokken. De vermissing werd ont dekt nadat het vliegtuig zijn reis naar Tokio reeds had voortgezet. Zowel de K.L.M. zelf als de plaatselijke politie hebben de zaak in onderzoek. Reeds eerder is de laatste jaren goud verdwenen bij vervoer door de lucht, ook bij andere luchtvaartmaatschappijen Uit een K.L.M.-zendmg op het traject Johannesburg-Amsterdam verdwenen in juni 1961 twee kisten goud uit een zending van 98 kisten en in februari jl. werd in Kano een van de 5 kisten vol met bankpapier gestolen, die per K.L.M.- DC-8 naar Schiphol moesten worden gebracht. De zending was bestemd voor een bank in Genève. In een verdwenen kist bevond zich Frans Equatoriaal bankpapier ter waarde van circa 95.000. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft gisteravond in een bericht van één zin, meegedeeld dat de rechtstreekse telexverbin ding tussen Washington en Mos kou in werking is getreden. Door de verbinding kunnen president Kennedy en premier Kroesjtsjew zich vrijwel onmiddellijk met elkaar ver staan. De verbinding is gereedgekomen twee maanden en elf dagen nadat een overeenkomst over het project op 19 juni tussen Amerikaanse en Russische gedelegeerden was gesloten. Eerder in deze week heeft het ministerie van defensie foto's van de zend- en ontvangstapparatuur in de bureaus van de gezamenlijke stafchefs in het Penta gon vrijgeg'even voor publikatie. De telexlijn zal Kennedy en Kroesjtsjew in staat stellen boodschappen uit te wis selen binnen enkele minuten, waar tot nu toe uren mee gemoeid waren, omdat ze gingen via de respectieve ambassa des. Elk jaar krijgen we het jaarverslag van de Wereldomroep toegezonden en we grijpen er iedere keer weer naar alsof het een boek is, waarop we al een hele tijd hebben gewacht. Want hierin wordt verslag gedaan van een bijzonder boeiend werk, waarvan de waarde niet in een paar getallen is uit te drukken. In hel eigen land tim mert de Wereldomroep siechts beschei den aan de grote weg: de gemiddelde burger ziet er maar af en toe wat van, een reporter bij de een of andere belangrijke gebeurtenis, een reportage wagen hier of daar, maar verder merkt men er niet veel van. In het buitenland daarentegen heeft deze Nederlandse in stelling een grote reputatie, zowel on der landgenoten als onder buitenlanders van allerlei nationaliteiten. De Wereld omroep heeft in 1962 meer dan tien duizend zenduren op zijn naam ge bracht en daarnaast meer dan vijfen dertigduizend programma's verspreid over radiostations in honderdtwintig landen. Dat zijn respectabele getallen, waarbij bovendien moet worden be dacht, dat de kwaliteit van de pro gramma's de toets der internationale kritiek ruimschoots kon weerstaan. Het opvallende bij dit omroepwerk is, dat het op de voet wordt ge volgd door tientallen reacties en brie ven, afkomstig van alle einden der aarde. Van deze reacties wordt in het verslag een bloemlez ng gegeven en juist deze samenvatting "maakt dit jaaroverzicht van de Wereldomroep extra boeiend. Er zijn ver talingen bij van brie ven in het Arabisch en in het Spaans, er zijn epistels uit Nieuw-Zeeland, Austra lië en Zuid-Amerika, er bevinden zich bij deze post ontroerende briefjes van Nederlanders, d e ver van huis zijn, en tenslotte zijn er zakelijk-waarderende brieven van omroepinstanties uit het buitenland. Zo is opvallend hoe goed het permanente „relay-programma" van de Wereldomroep „European Review" wordt ontvangen en beoordeeld. Deze rubriek wordt in het Engels en in het Spaans beschikbaar gesteld aan di verse buitenlandse radiostations en be handelt de achtergronden van interna tionale politieke gebeurtenissen. Met name universiteitsomroepen in de Ver enigde Staten blijken deze programma's hogelijk te waarderen. Van alle reacties echter zijn naar onze mening althans de brieven van de „gewone" luisteraars het boeiendst Uit de gehele wereld kwa men spontane en meelevende reacties binnen toen het overlijden van koningin Wilhelmina bekend werd. Naar aanlei ding van een programma over de zee schreef een Spaans zeeman emotioneel: ..Eindelijk een uitzending, die aan de j duizenden denkt die op de golven zwal- 1 ken, ver van het vasteland". Ontroerend ook is het briefje, vertaald uit het Indonesisch en geschreven in de periode, waarin de verbindingen tussen Neder land en Djakarta volkomen dicht za ten: „Met veel moeite gaat deze brief van Indonesië naar Nederland via Polen om aan alle omroepers mijn beste wen sen over te brengen. Wij kunnen als trouwe luisteraars niet nalaten om nlichtsgetrouw de Indonesische uitzen dingen van Hilversum te beluisteren". Het totaal aantal schriftelijke reac ties van luisteraars bedroeg in 1962 ruim zesendertigduizend stuks! Het lijkt wel de ..fan-mail" van een film ster, honderd brieven per dag. Het Tweede-Kamerlid Kolfschoten (k.v.p.) heeft schriftelijk aan de minis ter van defensie gevraagd of deze Be reid is onverwijld maatregelen te ne men om bij werkbaar weer extra verlof te geven aan dienstplichtige mili tairen voor het verrichten van oogst- werkzaamheden. De heer Kolfschoten verwijst in zijn verzoek naar het ongunstige weer van de laatste weken, waardoor een nood situatie of zelfs een misoogst zou kun nen worden veroorzaakt. A/U\AAAAAAAIVUWVUUV\A/U\A/\AAAAAAAAAAAA/VAA/WM ...is het 275 jaar geleden, dat de Engelse puriteinse schrijver John Bunyan te Londen overleed. Bun- yan is voornamelijk bekend door zijn meer dan vierhonderd maal herdrukte allegorisch werk „The Pilgrim's Progress from this World, tot That which is to come". MORGEN. ...heeft te Genève de officiële vie ring plaats van het eeuwfeest van het Indernationale Rode Kruis. ...is het 40 jaar geleden, dat Japan door een hevige aardbeving, ge volgd door brand, vloedgolven en wervelstormen, werd geteisterd, waarbij (voornamelijk te Jokoha- ma en Tokio) 99.733 personen werden gedood, 43.476 personen werden vermist en 103.733 perso nen werden gewond. Circa 600.000 woningen werden geheel en onge veer 120.000 gedeeltelijk verwoest. Wij stellen dit jaaroverzicht mede aan de orde omdat het financierings vraagstuk van de Wereldomroep een nogal heet hangijzer is. Ook het ver slag getuigt daarvan. Weliswaar is er een regeling tot stand gekomen, die op dit ogenblik niet geheel onbevredigend is voor deze omroep, maar die op de duur vooral gelet op de voortschrij ding der techniek toch niet kan wor den gehandhaafd. Maar men weet: de binnenlandse omroepen kijken (als de zusters van Assepoester) nogal argwa nend naar het „buitenlandse" zusje. Het is echter te hopen, dat de genegenheid het ten slotte zal winnen en dat met name ook het parlément tot de over tuiging zal komen, dat de financiering van de Wereldomroep in de toekomst een andere aanpak behoort te krijgen. In het jaarverslag schrijft het bestuur, dat een oplossing aanzienlijk „hoger zal moeten grijpen dan wij allen voor enkele jaren konden voorzien. Men zal daarbij niet moeten schromen om nieu we, tot dusver onorthodox geachte we gen te bewandelen". We willen er aan toevoegen, dat bij dit alles voortdurend in ogenschouw moet worden genomen van welk een onschatbare waarde dit radiostation voor Nederland is. Het levert een stuk beeldvorming over ons land, dat met geen goud is te betalen. 0 De regeringen van de Sowjet-Unie en Jor danië hebben besloten diplomatieke betrek kingen aan te knopen en ambassadeurs uit te wisselen. DE VORIGE WEEK gesprongen ka bel voor de gondelbaan over het sluitgat in de Grevelingendam gaat naar T.N.O. De Deltadienst van rijks waterstaat wil graag een bevestiging van zijn theorieën over de oorzaak van het ongeluk, dat opnieuw een vertraging in het schema voor de sluitingsoperatie heeft gedrongen. Bij het opvoeren van de trekspanning tot 300 ton knapte de meer dan ne gen centimeter dikke kabel plotseling af bij de klem, waarmee een motor- lier hem strak zou trekken... Voor lopig zal het volgende y,spannende" moment daar aan weerskanten van de noordelijke Grevelingengeul wel even op zich laten wachten. Er moet een nieuwe methode worden uitge dacht. Want kort geezgd komt net erop neer. dat mét de 90 ton zware kabel een unieke constructie eigenlijk het hele Deltawerk voor enkele maanden is „afgeknapt". En wanneer men dan terugkijkt op het verloop van de totale werkzaam heden aan dit object met zijn expe rimenteel karakter daar tussen Schouwen-Duiveland en Goeree-Over- flakkee, moet worden geconstateerd dat de mannen van de Deltadienst en van de aannemerscombinatie N.V. Dijksbouw een vol seizoen achterop zijn geraakt. Het oorspronkelijke programma had de blokkering van het laatste open gat 1200 meter voor de afgelopen maanden mei en juni genoteerd. Tot eind vorig jaar ging alles goed. De vijf kilometer dijk, die van de wal van Bruinisse de Grevelingen insteekt kon in een soe pel tempo worden afgewerkt. De 31 eenheidscaissons, neergepoot in het zuidelijke sluitgat van de dam, ver dwenen voor het oog onder het bo venste deel van het dijklichaam. De activiteit schoof op naar het noorden. De drie torens voor de Franse kabel baanconstructie groeiden met hun stalen spanten omhoog. Voorraden stortsteen werden tot vele duizenden tonnen opgevoerd. Alles was klaar om in het voorjaar met het experi ment te starten Om te beginnen heeft daarna de strenge winter voor drie maanden verlet in het werk gezorgd. De oost kop van de dam had in die tijd veel weg van een poolnederzetting, waar af en toe nog een stukje gemenied staal met voor de montage van de baan op sterke trailers uit Frankrijk arriveerde. Maar ook dat begon lang zamer te verlopen. En toen was daar plotseling de grote tegenvaller in het leveringstempo van de twaalf gondels. Het „motor- zweeftuig". dat de stortsteen in net ten boven het water zal werpen om die geleidelijk in de vorm van een stenen dam uit het water omhoog te brengen. Die gondels hadden er dit voorjaar moeten zijn. Drie weken ge leden is de eerste pas aangekomen uit de fabriek van Neyrpic in Gre noble. Hoewel de Deltadienst nog steeds vasthield aan 1 juli 1964 als datum van openstelling van de dammen, is het wel duidelijk dat daarvan niet veel meer kan komen. Het „zweef- werk" zou zich de komende maanden, zo was onder de druk van de vertra gingen besloten toch beperken tot „proefritten" met de eerste gon dels om in het vroege voorjaar van 1964 met de sluitingsoperatie te star- f-n '"t knappen van de kabel heeft voor de Deltadienst de deur dicht gedaan. Of zo men wil het sluitgat voorlopig opengelaten Want: het zal zeker tot diep in het najaar duren eer de kabelfabriek in Bourg et Enbresse een haspel met een nieuwe kabel van 1800 m lengte en exhorbitante cijfers qua gewicht en diameter naar Bruinisse kan af zenden. Dan zal inmiddels de nieuwe spanmethode de kabel was op een treksterkte van 900 ton gegaran deerd moeten zijn uitgedacht. Dan zal ook opnieuw de omzichtige ma nier van het overbrengen van de kabel met zes drijvende bokken, die de kabel vrij van het water moeten houden, worden gebezigd. Kortom, de kabelbreuk heeft een flinke hoe veelheid extra werk bezorgd. Met al deze strubbelingen op de achtergrond is het niet zo wonderlijk, dat hier en daar al kritisch wordt gevraagd: Waarom niet meteen terug naar de caissons, waarmee men in de Zeeuw se zeegaten al zo vertrouwd is ge- (Zie slot pag. 2 kol. 5)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1