Klaas Nunninga: „Abe Lenstra is ook tegen Luxemburg begonnen" Niet veel nieuws op de najaarsbeurs 1963 Landbouwer smeet man rol prikkeldraad toe Financiële berichten BRIEF AAN KERKERADEN EN R.-K. PASTOORS OVER 0.J.R.-C0NGRES „DE EENHOORN" TE OOSTBURG VIERDE 250-JARIG BESTAAN Talloze functies in zaken- en clubleven Amerikaan in Kiëw gearresteerd Rijp Mentaal Druk Nuchter Slobkous voor een strenge winter en veel speelgoed Sterren G.V.A.Vheeft Oranje-\andidaat „Ik wil niet in het nationale team geschreven of geschreeuwd worden" Weinig buitenlandse belangstelling Heerlijk warm Oecumenisch initiatief in Zeeland Voorbereidingsbijeenkomst van Zeeuwse deelnemers Afvaardiging Dubbeltas Opnieuw Britse werf gesloten Veel deelneming aan wedstrijden van A.V. '56 te Goes Sinds 1713 in Zeeuwsch-Vlaanderen Grapjes Handige uitbreker werd weer gevat Politierechter Middelburg EERSTE KLAP WAS MEER DAN EEN DAALDER WAARD: GELDBOETE VAN f 40,- Te veel gezegd In drift KERKNIEUWS Gereformeerde synode: geen nieuwe uitspraak over het oorlogsvraagstuk Kerkelijke mutaties Hogere omzet bij Co-op Nederland Interesse voor aandelen Palthe PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1963 „Hier in Groningen zijn ze na die wedstrijd van ons tegen Feijen- oord ineens niet meer te houden. Nuninga zestiende speler voor centrale training in Zeist, Nuninga moet middenvoor worden in het Nederlands elftal, schrijven de kranten hier. Dat benauwd me al lemaal een beetje. Ik wil niet in het nationale team geschreven of geschreeuwd worden. Ik wil door mijn capaciteiten er in komen. Wat heb ik er aan om in een roes na zo'n wedstrijd gekozen te wor den, een wedstrijd in het oranje shirt te spelen en dan terug te val len? Natuurlijk is het voor mij de hoogste eer dat shirt aan te mo gen trekken, maar dan omdat men er van overtuigd is dat ik de beste ben en niet omdat er toevallig voor zo'n wedstrijd geen be tere te vinden is of iemand anders zijn vorm nog niet bereikt heeft". Op de Winschoter markt troffen we hem, staande tussen enkele bouwvak arbeiders voor een groenwitte beton mixer. Hun stemmen klonken luid over het lege plein, waar andere dagen de bodewagens staan. Lachend hoorde hij, de toekomstige onderwij zer in een blauw colbertjasje en een hagelwit overhemd, het commentaar van zijn in overalls gestoken stadge noten. Gelukkig lachend stond hij er, genietend van hun lofuitingen. „Klaas Nuninga?", vroeg ik vrij overbodig. „Dat ben ik", riep hij vlug en vro lijk. Spontaan sprong hij in mijn wa gen om bij „moeke-thuus" wat te babbelen. In de huiskamer ligt een laag tafel tje vol met kranteknipsels over de wedstrijd GVAVFeijenoord. „Ziet U die koppen in de kranten? Ze schreeuwen me gewoon het Ne derlands elftal in. Prachtig natuur lijk, daar heb ik altijd van gedroomd, van zulke koppen. Maar nu ze er in staan, lijkt het me of ze me aan Elek Schwartz willen opdringen. Al leen als hij zoveel vertrouwen in me heeft, dat hij me niet gebruikt als noodspelertje, maar me echt rijp vindt voor internationaal voetbal, wil ik in het nationale team komen. Zo'n wedstrijd tegen de sterren van Feijen oord geeft je natuurlijk veel zelfver trouwen. Als een Hans Kraay tegen je zegt, dat je de beste middenvoor bent, die hij lange tijd tegenover zich had, dan is het een geweldige morele opjutter. Als ik nu gekozen zou worden, zou ik vol vertrouwen het veld in stappen, vooral ook omdat Luxemburg niet een van de meest gevreesde interna tionale tegenstanders is. Bovendien Abe Lenstra is ook tegen Luxemburg begonnen. Hij is mijn idool, 't Kli maat is voor mij dus nu erg gunstig, maar als de bondscoach nog niet he lemaal overtuigd is, dat ik, en ik alleen, die plek in het elftal verdien, dat hij bijvoorbeeld een Tonny van der Linden een heel knap voetbal ler -liever op die plaats ziet, dan zal ik dat zonder meer aanvaarden en hoop ik, dat ook mijn Groningse supporters dat zullen doen. „Een Elek Schwartz weet veel te goed wat er komt kijken voor zo'n interlandwedstrijd, dat je daar niet alleen een goed voetballertje voor moet zijn, maar ook een bepaalde mentale hardheid voor nodig hebt. Een goede lichamelijke conditie is de basis van alles, maar dan is het be langrijkste mentale conditie, geeste lijke rijpheid. Om maar wat te noe men. Als je het Wilhelmus voor zo'n wedstrijd hoort spelen en je knieën beginnen te knikken en je lip begint te trillen, dan moet je de mentale hardheid hebben om dat weeë gevoel van je af te zetten, zodra je een bal aanraakt. Ik ken jongens, die die slappe knieën de hele wedstrijd hiel den en ver beneden hun normale doen bleven. De coach en de medespelers moeten er van overtuigd zijn, dat ik rijp, qua spel en karakter ben voor die wed strijd. Dan kunnen ze je vertrouwen geven, kunnen ze je mentaal steunen. Ik heb het toch gehad, nu twee sei zoenen geleden, dat ik als 19-jarige in de eredivisie ging spelen in GVAV, dat ik van iedereen morele steun no dig had, maar van bijna niemand kreeg. Nu ben ik er in GVAV, nu kan ik anderen helpen". „Nu hebben we trouwens helemaal een elftal van spelers, die op elkaar bouwen, elkaar aanvoelen en helpen. Hoeveel dat waard is, heeft Feijen oord zondag gemerkt. Ik had medelij den met die jongens. Ze speelden allemaal of ze met zakken zand op de rug liepen. Wat zullen die een moeite hebben om onder die zware mentale druk opgelegd door de verwachting van iedereen dat ze zonder slag of stoot kampioen zullen worden uit te komen. Wij speelden het eerste kwartier als hoentjes zo nerveus. Toen we die Rotterdammers echter zagen zwoe gen, merkten dat ze onze nervositeit niet wisten uit te buiten, toen kwam ons zelfvertrouwen, dat na mijn eer ste goal en helemaal na mijn tweede groeide tot zelfverzekerdheid. Eerlijk, minstens twintig minuten lang na de rust deden we met Feijenoord wat we wilden, waren we oppermachtig". kant. In mijn spel kun je het zien. Ik kan als middenvoor niet voor „tank" spelen, ik schuw het „lijf- aan-lijf-werk" met een centerhalf, probeer door veel uit te zwenken, wat terug te komen, passjes te geven, in openingen te sprinten, mezelf en anderen kansen te scheppen. Mis schien klinkt dat woord estetisch wat hoogdravend, maar ik bedoel al leen maar te zeggen, dat voetballen geen rauw spel hoeft te zijn. Als men op de tribune meer zou wil len genieten van de kleine fijne trek jes in het spel, minder zou geven om de uitslag, zou er heel wat min der gejoeld worden. Ik weet dat het moeilijk is voor supporters, die zien je graag winnen, zijn sterk subjectief, moeten vaak hun opgekropte span ning uiten, maar als ze wat meer doordachten, lijkt me, zouden ze je niet de ene zondag op handen dra gen en enkele weken later je laten vallen. Kijk nog eens naar die krantenkop pen. Nuninga, DE middenvoor voor het Nederlands elftal staat er. Wat zal er over vier of acht weken in diezelfde kranten staan?" „Mijn ouders hebben me geleerd nuchter over dingen na te denken. Daarom, als ik niet gekozen word, speelt „Nuuntje" zoals ze me hier noemen gewoon prettig verder in GVAV. Kiezen ze me wel, dan zal ik mijn best doen wat te maken, wat ze van me verwachten. Voor de rest afwachten maar. Over een paar we ken hoofdakte-examen. Daar moet ik straks van leven JAN DASSEN (Van een onzer redacteuren) Opwindende noviteiten zullen ontbreken op de komende najaarbeurs die gehou den wordt van 9 tot en met 17 septem ber in Utrecht. Het accent ligt weer zoals gebruikelijk, op de gebouwen rond het Vreedenburg. De hallen aan de Croe- selaan blijven dit keer grotendeels leeg op zich een bedenkelijk verschijnsel. Daarbij komt nog dat de buitenlandse belangstelling ook niet bepaald impo neert, al verschijnen er al heel wat ar tikelen van over de grens. Maar de paar nieuwtjes die gelanceerd worden, volgens opgaaf van de stand houders, zijn meest van eigen bodem. Allereerst een modenouveauté, uit Am sterdam. Een hoofdstedelijke fabrikant hoopt kopers te vinden voor lange slob kousen tot aan de knie van vilt, voor dames. Met knoopsluiting aan de buitenkant van de voet en bovenaan opzij tegen de kuit. Midden over de in vele kleuren leverbare, op laarzen lij kende modellen, is de naad zichtbaar. Met sinterklaas en kerst, daarop is deze beurs ten slotte gericht, zullen deze attributen in de winkel liggen. „Heerlijk warm" schrijft de leveran cier, die kennelijk opnieuw een ijzige winter verwacht. Om even in de cadeausfeer te blijven: de papierhandel komt met allerlei uit breidingen van het verpakkingsassorti ment. Een Leeuwardense handelaar liet leuke motieven ontwerpen van de hand van Joop Geesink. nen -en rechts ballpoint met wegdraai- bare punt. Een pepermolen die elek trisch wordt aangedreven, door batterij en. Een aansteker met automatische ont steking ook elektronisch. Ook verder de nodige nieuwe modellen in kaarsen: stripfiguren en enorme blokken in de vorm van romantische hutten waarvan de ramen bij het branden echt oplichten. Advertentie 10,3 cm: niet te lang, niet te kort, nèt goed! Op initiatief van de oecumenische jeugd raad Middelburg en van een rooms-ka- tholiek en een hervormde is een brief naar kerkeraden en r.-k. pastoors in Zeeland uitgegaan. In de brief vragen de schrijvers de aandacht voor het door de oecumenische jeugdraad in Nederland en de katholieke jeugdraad voor Neder land georganiseerde oecumenische jon- gerencongres op 28 september in de Margriethal te Utrecht. Tevens wordt aangekondigd een voorbereidingsbij eenkomst op zaterdag 14 september in Middelburg of Goes voor ae Zeeuwse deelnemers aan het congres, dat als the ma heeft „Vijf broden en twee vissen". De brief is ondertekend door de heer C. B. Bisschop, (gereformeerd), voor zitter van de oecumenische jeugdraad in Middelburg' (de enige Zeeuwse o.j.r.) en door drs. W. Dusarduyn, directeur van de Katholieke Raad voor Zeeland en werkzaam in de diocesane katholie ke jeugdraad alsmede door Gerrit van Vliet, lid van de provinciale commissie voor jeugdwerk in de Ned. Hervormde Kerk. De brief is gezonden naar de ker keraden van de in de oecumene verte genwoordigde kerken alsmede naar de gereformeerde kerkeraden en r.-k. pas toors. In hun brief wijzen de initiatiefnemers erop, dat aan het jongerencongres voor het eerst officieel ook het georganiseer de r.-k. jeugdwerk in Nederland deel neemt. Zij vragen de speciale en na drukkelijke aandacht voor het congres en stellen concrete actiemogelijkheden voor, waarop men persoonlijk en geza menlijk aan de oecumene in het alge meen en aan het congres in het bijzon der een bijdrage kan leveren. Naast de damesslobkous is er ten slotte nog een mooi artikel dat de heren ca deau kunnen gaan geven. Een z.g. „da- mes-dubbeltas"twee vakken, voor zo wel make-upspullen als meer zakelijke aangelegenheden. Opnieuw hebben de moeilijke tijden in de scheepsbouw een Britse werf tot slui ting gedwongen. Commander Neil Rutherford, een direc teur van Rutherford and Co., heeft be kendgemaakt dat de Neptune-werf van zijn firma, te Birkenhead bij Liverpool, over enkele dagen geheel gesloten wordt. Rutherford is de op een na oudste scheepsbouw en -reparatiewerf aan de Mersey. Opgericht in 1853, zijn er wel duizend man in dienst geweest. De Goese atletiekvereniging „A.V '56" organiseert a.s. zaterdagmiddag, aan vang 3 uur op het hoofdveld van het ge meentelijk sportterrein te Goes atletiek baanwedstrijden, waarvoor, naar Zeeuw se begrippen, een zeer groot aantal deel nemers en deelneemsters hebben inge schreven. Ruim 150 atleten en atletes, waaronder velen van Westbrabantse atletiekverenigingen, gaan zaterdag a.s. de strijd aanbinden op de verschillende nummers. Ook de pupillen van 10-12 jaar, die nog niet op officiële wedstrij den mogen uitkomen, kunnen elkaar be kampen in een voorwedstrijd die om half twee begint. In het programma, dat bij gebrek aan voldoende atletiekaccommodatie beperkt moest blijven, zijn naast de verschillende loopnummers ook het ver- en hoogsprin gen opgenomen, terwijl van de techni sche nummers slechts het kogelstoten kon worden opgenomen. Van de loopnummers zal ongetwijfeld de 1500 meter heren en 1500 meter ju nioren A het hoogtepunt vormen. Bij de 1500 meter heren zal Cas Mulder van Dynamo het niet gemakkelijk hebben te gen Wim den Hamer van Schelde Sport, terwijl bij de junioren A Peter van der Schaaf van Marathon veel tegenstand zal ontmoeten van Willy Wijnackers van Schelde Sport. Op de sprintnummers komen bekende atleten uit, terwijl de strijd op de 80 m jongens B uitermate spannend zal zijn, daar in deze groep junioren (16 en 17 jaar) een aantal atleten zullen uitkomen die elkaar weinig ontlopen. Ook het aan tal inschrijvingen bij de dames is be vredigend. Twee jonge vrouwen zijn in hun flat in Manhatten (New York) door inbrekers op gruwelijke wijze vermoord. De vrouwen wa ren aan polsen en enkels gebonden en daarna met messteken om het leven gebracht. Enorm uitgebreid is de afdeling speel goed. Maar ook in deze branche weinig nieuws. Wel zijn er hier en daar wat grappige dingen. Een flesopener bijvoor beeld met als handvat vijf uitneembare pokerstenen. Verder een schrijfinstru ment dat links vulpen is op vulpatro- „Zou iedereen wel begrijpen, wat een mentale rijpheid je dan moet bezit ten om als aanvoerder en stopper- spil van het verliezend, over alle linies teleurstellend team na die wed strijd tegen je directe tegenstander die je toch eigenlijk een slecht figuur heeft laten staan te zeggen: „Je hebt fantastisch gespeeld, je was me de baas!" en tegen anderen NIET te zeggen: „Hij was goed, omdat ik een slechte dag had". HANS KRAAY is door zijn houding tijdens en na die wedstrijd voor mij een voorbeeld voor altrjd geworden. Dat is de ware sportiviteit! Trouwens alle Feijenoordjongens. Hoe makkelijk hadden ze hun teleurstelling, hun chagrijn over het mislukken van al hun acties niet kunnen afreageren door ruw spel of onvriendelijkheden. Niets daarvan! De wedstrijd bleef tot de laatste minuut een reclame voor de voetbalsport. Voor mij zijn die Rotterdammers sterren!" „U hoort wel. ik beschouw voetballen als meer dan alleen maar een spel letje" vervolgt enthousiast de 22- jarige blonde noorderling. „Misschien ligt dat wel aan mijn opleiding in september hobp ik mijn hoofdakte te halen. Ik probeer ook de mentale kant er van te ontdekken, te begrij pen en te verwerken. De estetische Rechercheurs van groep b van de Am sterdamse centrale recherche hebben gisterochtend omstreeks tien uur in een woning in de Da Costastraat in West de 24-jarige Amsterdamse chauffeur-mon teur A. H. F. gearresteerd, die in de nacht van 20 op 21 augustus op inge nieuze wijze wist te ontvluchten uit het Huis van Bewaring aan de Amstelveen- seweg te Amsterdam. De man zat daar sedert 18 juli in voor arrest wegens 24 door hem in de hoofd stad gepleegde inbraken Hij pleegde geen verzet toen de rechercheurs in de woning van een relatie van hem in de Da Costastraat, de inval deden. Via een door hem zelf gemaakt gat van 24 bij 35 cm in de anderhalve steens dikke celmuur koos de gedetineerde de vrijheid. Toen hij de cel uit was moest hij nog slechts een houten schutting ne men om in vrijheid te komen want de gevangenismuur is weggebroken in ver band met verbouwingswerkzaamheden. Ben scène uit het Europese tuin feest bij de viering 150 jaar ko ninkrijk, dat woensdagavond in iet Goffertstadion in Nijmegen zijn première beleefde. Voor de politierechter mr. C. E. Coe- ster te Middelburg is donderdagmiddag weer een aantal mensen dat bij scheld partijen en mishandelingen betrokken was, ter verantwoording geroepen. Bij een ruzie had de landbouwer P. van de M. uit Boschkapelle maar eigen rechter gespeeld, toen hij twee keer werd be dreigd door een buurman. De landbou wer was daarbij nogal rigoreus te werk gegaan. Hij zag namelijk kans om zijn aanvaller een rol prikkeldraad over het hoofd te gooien en daarna had iiij nog een paar flinke slagen uitgedeeld. „Waarom hebt U hem ook nog eens geslagen", vroeg de officier van justi tie, mr. J. L. Andreae. „Hij kon met die rol prikkeldraad toch geen vin meer verroeren?" „Ja, dat kon hij wel", ant woordde Van de M. „Dat zullen dan toch wel niet zoveel vinnen zijn ge weest", meende de officier, die zei dat in dit geval de eerste klap geen daal der, maar zelfs veel meer waard was. Mr. Andreae eiste een geldboete ten bedrage van 50 subs. 10 dagen. De po litierechter maakte er 40 subs. 8 da gen van. Mevrouw E. R.-de K. uit St.-Jansteen had haar plaatsgenote mevrouw T. J. C. van de B.-B. niet bepaald een compli mentje gemaakt, toen er na een onnozel voorvalletje harde woorden waren ge vallen. Voor de politierechter kon zij zich dat allemaal niet meer zo goed her inneren, maar de dame, die de woorden naar haar hoofd geslingerd had gekre gen en ook de als getuige gehoorde buurvrouw, mevrouw M. T. P.-V., kon den woordelijk aanhalen, wat mevrouw R.-de K. zich had laten onvallen. Later gaf deze toe, dat ze misschien in haar drift wel wat te veel had gezegd. Het beste middel tegen het schelden vond de officier het opleggen van een geldboete. „Dan worden boze woorden duur". Conform de eis werd mevrouw R.-de K. veroordeeld tot een geldboete van 20 subs. 4 dagen. Woorden van beledigende strekking waren ook gebruikt door mevrouw J. E. F. H.-de G. en mevrouw B. C. H.-K. uit Terneuzen. Omdat op de zitting bleek, dat de gemeenschappe lijke aanleiding tot de ruzie was ko men te vervallen, kwam de officier tot een eis van 15 subs. 3 dagen. De politierechter maakte er 10 subs. 2 dagen van. De veehandelaar R. E. A. P. uit Hulst, die zich op 15 mei tegenover een ander nogal kwaad had gemaakt en zijn woorden kracht had willen bijzetten met het uitdelen van een p&ar klappen, werd door een neef wat gekalmeerd. Deze tussenkomst had echter een ave rechtse uitwerking want toen was de neef het slachtoffer geworden. De mis handeling kwam P. te staan op een geldboete van 50 subs. 10 dagen. Mr. Andreae had hetzelfde geëist. „Ik heb het in mijn drift gedaan", be kende mevrouw J. W. uit Roosendaal, die voor het hekje moest verschijnen, omdat zij een beledigende brief naar een Terneuzense had geschreven. De offi cier vond, dat het niet door de beugel kon en kwam tot een eis van 25 subs. 5 dagen. Mr. Coester vonniste conform. De Vlissingse tuinder S. A. C. van der M. had op 11 mei bij V. en D. een ring weggenomen. Het ding, dat er nogal duur uitzag, bleek achteraf maar 95 cent waard. „Je hebt je handen maar thuis te houden", zei de officier, die voor deze keer wilde volstaan met het vorderen van een geldboete. „We zullen maar denken, dat het een soort kwa jongensstreek is geweest". De eis luid de 30 subs. 6 dagen. De politierechter reduceerde de geldboete tot 25 subs. 5 dagen. Voor het stelen van struiken en plan ten uit de tuin van zijn buurman kreeg de stoker L. B. R. uit Westdorpe, con form de eis, een geldboete van 30- Op een spontane en joviale wijze is don derdag in Oostburg het tweehonderd envijftig jarig bestaan herdacht van het hotel- café- en restaurantbedrijf „De Eenhoorn". Het bedrijf, zo bleek onder andere uit de jubileumspeeches van ver scheidene sprekers heeft in Zeeuwsch- Vlaanderen in het algemeen en in Oost- burg in het bijzonder een rol van bete kenis vervuld. Tientallen verenigingen uit Oostburg en omstreken zijn er opgericht, hon derden belangrijke beslissingen wer den er genomen, duizenden malen zijn er leden- en jaarvergaderingen gehouden. Een en ander had een aan tal vrienden van Oostburg en van „De Eenhoorn" aanleiding gegeven een comité te vormen en een pas sende jubileumviering op touw te zetten. Niet minder dan 38 verenigingen en 13 particulieren werden bereid gevonden hun financiële medewerking te verle nen. Hoogtepunt van de feestviering was de onthulling door burgemeester J. L. van Leeuwen van een koperen eenhoorn voor bevestiging aan de gevel van het gebouw, dat juist op de hoek van de Markt en de Brouwerijstraat staat. Als voorwaarde stelde het co mité, dat de door de heer A. de Hullu vervaardigde eenhoorn een onverbreke lijk geheel zou blijven vormen met de reeds tweeëneenhalve eeuw oude zaak. In het café-restaurant zelf werd voorts nog opgehangen een fraaie oorkonde, vervaardigd door oud-gemeente-secre taris M. A. Aalbregtse en inhoudend een korte geschiedenis van het Horeca bedrijf. De bijna 100 gasten ontvingen verder een eveneens door de heer Aalbregtse samengesteld jubileumboekwerkje waarin uitvoerig aandacht werd be steed aan de legende van de eenhoorn en de geschiedenis van het bedrijf en zijn exploitanten. Een herberg, die in de loop der eeu wen geschiedenis heeft gemaakt waar de gemeentepolitiek werd besproken en waar zelfs nog zittingen door het kantongerecht werden gehouden", zei com'tévoorzitter P. A. van der Plas tijdens zijn welkomstspeech. Hij dankte allen die, in welke vorm ook, medewerking aan de viering van dit zeldzame jubileum hebben gegeven. Ook burgemeester Van Leeuwen sprak van een zaak die in de gehele streek gekend is en naam heeft. „Wij hadden zelfs nog grotere plannen in onze ge dachten, maar in Nederland kent men geen koninklijke herbergen" aldus de burgemeester, die daarmee duidelijk te kennen gaf in welke richting die ge dachten waren gegaan. Uitvoerig ging hij in op de betekenis van de herbergen in de achttiende eeuw en noemde de geschiedenis van de ex ploitanten die elkaar hebben opgevolgd en de legende van de eenhoorn. Na mens de provinciale V.V.V. werden ge lukwensen aangeboden door secretaris J. de Regt. De oud-rector van het Oostburgs lyceum de heer A. Hool- horst zei onder meer dat in „De Een- Burgemeester J. L. van Leeuwen heeft donderdag een koperen een hoorn onthuld ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van hotel „De Eenhoorn" te Oostburg. Op deze foto rechts burgemeester Van Leeuwen. Links het echtpaar W. de Milliano, de huidige exploi tant alsmede mevrouw Duste, een dochter van degene die van 1898 tot 1910 eigenaar van ,J)e Een hoorn" was. Foto P.Z.C.) hoorn" in de oorlogsjaren ook nog mid delbaar onderwijs is gegeven. Namens de Oostburgse rederijkers kamer sprak de heer A. de Koning, die dacht dat zijn honderdvier jaar oude vereniging „De Eenhoorn" wel het lang ste als club en vergaderlokaal heeft. Verrassend was de reactie van dr. H. Bom uit Cadzand sprekend namens de Koninklijke maatschappij tot be vordering van de geneeskunde die uit oude notulen voorlas dat de ge neeskundige vereniging in het dis trict Zeeland in 1851 de eerste verga dering in „De Eenhoorn" had gehou den. Bepaald grappig werd het toen de heer A. de Lijs het speekgestoelte beklom en gelukwensen aanbood na mens de onderlinge brandwaarborg- maatschappij opgericht in 1818, die blijkbaar nog eerder in de zaak heeft vergaderd. Voor voorzitter Van der Plas was dit aanleiding te vragen of er ook nog ver tegenwoordigers van de verenigingen uit het jaar 1700 aanwezig waren. De heer Ph. A. de Vuyst, exploitant van „De Eenhoorn" van 1929 tot 1958 en nog steeds eigenaar, dankte de or ganisatoren voor de jubileumviering en de cliënten die de zaak steeds hebben bezocht. Mevrouw De Vuyst en me vrouw De Milliano, echtgenote van de tegenwoordige exploitant, ontvingen als aandenken aan de jubileumviering elk een receptieboek. Bij de feestelijke viering van het 250- jarig bestaan was ook aanwezig een dochter van wijlen de heer F. J. Duste, die de zaak beheerde van 18901910. „De kerk is vooral gediend met het interesseren en erbij betrekken van jongeren rondom de twintig jaar", al dus de brief. De schrijvers vragen de mogelijkheid na te gaan om namens de verschillende kerken één of meer jongeren af te vaardigen naar het congres. „Wij zien in afvaardigen nog iets meer dan in stimuleren. Door afvaardiging bestaat het verband van zender-gezon dene; dit houdt onder meer in: de be geleiding vanuit de kerk en na terug komst de reportageplicht c.q moge lijkheid", aldus gaat de brief verder. De initiatiefnemers vragen voorts of het mogelijk is, dat de kerkeraden of paro chies de kosten voor deelname aan het congres (ongeveer 20 totaal) op zich kunnen nemen. Ter kennismaking met elkaar heeft men het plan zaterdag 14 september een voorbereidingsbijeenkomst te houden, waar de deelnemers aan het O.J.R.-con- gres het voorbereidingsmateriaal, dat zij over het congres krijgen, gezamenlijk kunnen bespreken. Op het congres worden ongeveer vijf duizend jongeren verwacht. Prinses Ire ne zal het congres bijwonen. Het pro gramma omvat onder meer korte toe spraken, een modern ballet, samenzang, een gemeenschappelijke maaltijd, caba ret, een klankspel alsmede een expositie „Oecumene, een huis voor de wereld". De generale synode van de Gerefor meerde Kerken heeft donderdag in Gro ningen het schrijven besproken van de classis Groningen die vroeg deputaten te willen benoemen met de opdracht het oorlogsvraagstuk in zijn geheel (a-, b- en c-bewapening) in studie te nemen. De commissie die over deze zaak bij monde van de heer J. van den Haag rapporteerde, wees erop, dat de gene rale Synode van Assen 1957 t.a.v. het oorlogsvraagstuk reeds een uitspraak heeft gedaan en dat de synode van Apeldoorn 1961 zich met de algemene uitspraken van de gereformeerde oecu menische synode van Potchefstroom in zake de moderne oorlogsvoering heeft verenigd. Daarom adviseerde zij de synode de classis te verwijzen naar de uitspraken van Assen en Apeldoorn. Ds- Hommes diende een tegenvoorstel in, bedoelend aan het verzoek van de classis Groningen wél te voldoen en vijf deputaten te benoemen ter bezinning op de uitspraak van de synode van Assen en daarbij te overwegen of deze wijzi ging of aanvulling al dan niet behoeft. Ds. Hommes vond dat de Kerk ook thans moet spreken. De commissie bleef bij haar gevoelen dat het niet juist was dat de synode nu weer een uitspraak zou doen. Met deze zienswijze ging de synode met 36 tegen 11 stemmen mee, waarmee het voorstel-Hommes was ver worpen. NEDERL. HERVORMDE KERK. Beroepen te Leerbroek: B. Haverkamp te Blauwkapel; te Dalen (Dr.) toezeg ging: Y. Strikwerda te Marssum (Fr.); te Elkerzee-Scharendijke: F. C. M. Roodenburg, kand. te Vlaardingen; te Zonnemaire: K. van der Sluis, kand. te Diemen; te Tholen: H. Zethof te Koken gen. Bedankt voor Zunderdorp: J. Ch. Plaat, kand. te Weesp; voor Jorwerd, Beers- Jellum en Weidam: D. A. Brinkerink te Geesteren. GEREF. KERK Beroepen te Dokkum (vac. G. Oppe- dijk): W. Stuursma te Stadskanaal; te Drijber: J. Geel, kand. te Amsterdam; te Carambei (Brazilië): W. C. van Hat- tem te Terneuzen. Aangenomen naar Dokkum (vierde pred. plaats): A. Prins te Wormerveer, die bedankte voor Marknesse (N.O.P.). Beroepen te Zwartewaal: J. Geeuw, kan didaat te Amsterdam. CHRIST. GEREF. KERK Bedankt voor Dordrecht-centrum: E. Venema te Zwijndrecht. Bedankt voor Drachten: J. J. Rebel te Haarlem-Noord. De New Yorker Bernard Koten, de vijftigjarige employé van een Ameri kaans reisbureau, is maandag in Kiëw gearresteerd, toen hij in die stad ver toefde met Amerikanen die een toeris tisch bezoek aan de Sowjet-Unie brach ten. De zeven Amerikanen werden door een Russische gids die hen begeleidde, ver teld dat ze maar niet op de reisleider moesten wachten, omdat hij voorlopig toch niet zou worden vrijgelaten. De groep is intussen aangekomen in We nen. Waarom Koten is aangehouden is niet bekend. De Amerikanen hebben meege deeld dat ze hem op de avond van de 26e augustus voor het laatst in hun hotel in Kiëw hebben gezien. Meer wilden ze niet zeggen. Over de eerste zeven perioden van vier weken in dit jaar boekten de bedrij ven van „Co-op Nederland" een omzet stijging van 22 procent vergeleken met de overeenkomstige periode van 1962. Vrijwel alle handels- en produktieafdelin gen hebben tot de stijging bijgedragen, zo vermeldt het augustusnummer van „Co-op Maandblad". De „Co-op" is teleurgesteld over het re sultaat van de drie jaar studie die de commissie economische mededinging aan de verticale prijsbinding heeft be steed. Het rapport voegt weinig of niets toe aan wat over de verticale prijsbin ding al bekend was. Gevreesd moet wor den dat het rapport ertoe kan leiden dat het vraagstuk voortaan als afgedaan wordt beschouwd". (Van onze correspondent.) Te Almelo verluidt, dat twee financiële groepen zich op het ogenblik interes seren voor het aandelenpakket van „Palthes textielveredelingsbedrijf N.V.". Tot dusverre nam men aan, dat de be langstelling hoofdzakelijk kwam van een groep die zich interesseert voor het weliswaar zwaar belaste, doch gezien de ligging in de verschillende steden, foch zeer kostbare onroerende goed der vennootschap In dit verband werd de naam Zwolsman genoemd, de president directeur van de N.V. Exploitatiemaat- schappij Scheveningen, die in verschil- 'ende delen van het land grote belan gen heeft. De directie van de exploita tiemaatschappij deelde echter mede, dat zij slechts een beperkt aantal aandelen van Palthe bezit. Er is ook belangstelling van idustriële zijde voor Palthe, in het bijzonder voor het veredelingsbedrijf. Wat de gevol gen voor de N.V. Palthe zullen zijn is momenteel nog op geen stukken na te zeggen, zo menen nauw bij de onderne ming betrokken kringen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 4