Amsterdamse werven weren koppelbazen Pas ontdekte Rembrandt wellicht in tijd van Napoleon verdwenen SURINAME WIL HAAR ARBEIDERS „TEGEN ZICHZELF" BESCHERMEN" Met ingang van vandaag Stakingsacties worden niet meer geduld Slechts 10 procent der bejaarden heeft speciale huisvesting Tas met anderhalve ton no# smoAoos Sensationele vondst in Knokke-Het Zoute „De telefoon staat niet stil", zucht restaurateur Corneel Leegenhoek DE KALE MANNEN VAN DER PUTTEN KRIJGT SALARIS TOCH UITBETAALD NEDERLANDERS 'N ITALIË BEROOFD RUSSISCHE ARBEIDERS OP EXCURSIE LANGS SPAANSE BEDRIJVEN STRALING IN RUIMTE Het Wereldgebeuren MOOIERE KLEUREN SCHERPERE BEELDEN MÉÉR GESLAAGDE FOTO'S m HET CONFLICT MET VEROLME Paspoorten thans toch teruggegeven Geding ingetrokken Personeelsbelang „Juiste wep" Indiase regering gereorganiseerd Nikita thuis Opdrachten Mariniers gaan op herhaling KORTE STAKING BIJ WILTON Familiebezit Gouden gloed VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S Een groep Russische arbeiders gaat vol gende maand in Spanje scholen en fa brieken bezichtigen en met Spaanse vakbondsfunctïonarissen praten, krach tens een uitwisselingsprogram van de Unesco. Krachtens het Unescoplan, kunnen de leden kiezen welk land zij wensen te bezoeken. Rusland koos Spanje en de Spaanse regering heeft met het bezoek ingestemd en het voorlopig reisschema goedgekeurd. De Russische groep zal onder leiding staan van Anatolie Sme- nov, de secretaris van een mijnwerkers vakbond. De stralingsgordel rond de aarde, die vorig jaar mei is veroorzaakt door de Amerikaanse kernexplosie op grote hoogte, zal daar tien jaar blijven. Dit heeft de Canadese satelliet „Alouette" aangetoond, aldus dr Ian McDiarmid van de nationale onderzoekingsraad in Ottawa. Dr. McDiarmid zei woensdag op een vergadering van fysici in de universi teit van Alberta, dat men aanvankelijk had gedacht dat de gordel slechts één jaar zou blijven bestaan. Volgens hem zou de gordel ernstig gevaar kunnen opleveren voor ruimtevaarders. Advertentie i&SStfipC&iKv.. aan Surinaamse bedrijven personen met een behoorlijke vakopleiding werden De Surinaamse minister van binnen landse zaken, de heer J. A. Pengel, heeft gezegd, dat Verolmes werven ten dele geen blaam treft in de kwestie van het aanwerven van Surinaamse ar beiders voor haar bedrijven in Neder land. Hij zeide dit na het besluit van Verolme om haar vertegenwoordiger, de heer Sonne, naar Nederland terug te roepen en na de verontschuldiging van de onderneming voor het feit dat de Surinaamse regering niet officieel in de werving is gekend. De minister van binnenlandse zaken vestigt er de aandacht op, dat een van de belangrijkste redenen waarom hij de afgifte der' paspoorten heeft aangehou den, de wens is, de betrokkenen en hun gezinnen tegen zichzelf te beschermen. In het verleden zijn er - aldus de mededeling immers reeds aanwer vingen in Suriname geweest, die he laas tot grote teleurstelling van de arbeiders en hun gezinnen hebben ge leid. Elke regering met verantwoor delijkheidsgevoel zal zich onder de gegeven omstandigheden ernstig die nen te beraden. Suriname beleeft thans een periode, waarin elke man en elke vrouw een bij drage hebben te leveren aan de versnel de ontwikkeling. De minister van bin nenlandse zaken stelt er prijs op te verklaren, dat er in dit geval geen werk lozen werden aangeworven, doch dat onttrokken. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de ad vocaat van de arbeiders die in een kort geding uitreiking van hun paspoort had den geëist, het geding ingetrokken. De regering van Suriname heeft de be trokken advocaat laten berichten dat de arbeiders die naar Nederland willen ver trekken, hun paspoorten kunnen afha len. De directies van de twee grootste Amsterdamse scheepswerven, de A.D.M. en de N.D.S.M., hebben gistermiddag in vergaderingen van hun ondernemingsraden ver klaard, dat zij met ingang van vandaag voorlopig géén gebruik meer zullen maken van de diensten van de z.g. koppelbazen. Voorts hebben zij meegedeeld dat sta kingsacties, zoals die o.a. tijdens het vorig weekeinde zijn voorgeko men, niet meer geduld zullen wor den. Werknemers die van nu af nog weigeren het hen opgedragen werk uit te voeren, of anderen beletten hun werk te doen, zullen zowel bij de A.D.M. als bij de N.D.S.M. op staande voet worden ont slagen. De ondernemingsraden van de werven waren (afzonderlijk) bijeen gekomen op verzoek van de directies. Bij de A.D. M. was het ir. J. W. R. Thomson en bij de N.D.S.M. ir. A. A. Gaasterland, die „naar aanleiding van de door de er kende vakbonden naar voren gebrachte bezwaren tegen het gebruik maken van koppelbazen „meedeelde, dat in overleg met de werkgevers- en werknemersor ganisaties besloten is om „na 30 augus tus, in afwachting van de resultaten van de besprekingen in de vakraad metaal, geen gebruik te maken van de diensten van de uitleenbedrijven". Met nadruk betoogden de beide directies, dat de inschakeling van deze bedrijven altijd erkend is. „Wij moesten hiertoe wel overgaan om concurrerende levertijden te kun nen aanhouden, onze klanten tevre den te stellen en deze niet te verlie zen", zo verklaarden beide directeu ren. Dat dit mede in verband met de bij hun maatschappijen bestaande winstdelingsregelingen ook in het di recte belang van het personeel was en dat hierdoor het „wachten op werk" als gevolg van onderbezetting kon worden voorkomen, behoefde vol- gehs hen nauwelijks betoog. Over de tijdens de stakingsacties door de werknemers gestelde looneisen ver klaarden de directies van de beide wer ven nogmaals nadrukkelijk, dat daartoe geen andere weg openstaat dan die van het georganiseerde overleg. Wij zullen dit standpunt, dat het enige is dat wij als deelnemer aan de c.a.o. voor de me taalindustrie kunnen innemen, onverkort blijven handhaven. Daar echter ook onze werknemers als partij bij deze c.a.o. gebonden zijn aan de daarin vastge legde voorwaarden kunnen acties zoals die hebben plaatsgevonden, niet meer worden geduld. Daarom zal iedereen die weigert de hem opgedragen werk zaamheden uit te voeren of aan samen scholingen deelneemt, of hoe dan ook an deren belemmert hun werkzaamheden uit te voeren, op staande voet ontslagen worden", aldus de directieverklaringen. In ons land wonen omstreeks één mil joen bejaarden (bijna 10 pet van de to tale bevolking). Ruim 540.000 of 54 pet van hen zijn gehuwd, 411.000 mannen en vrouwen vormen samen een echt paar en van de overige 130.000 gehuw den is of de vrouw of de man nog jon ger dan 65 jaar. De andere bejaarden zijn overwegend weduwnaars en wedu wen. Deze cijfers zijn opgesteld door het Cen traal Bureau voor de Statistiek aan de hand van de gegevens van de volkstel ling 1960. Bijna 750.000 of driekwart van alle bejaarden wonen in een gezin of huishouden, overwegend (627.000) als hoofd of echtgenote en voorts ruim 100.000 verwant en 20.000 niet-verwant aan het hoofd van het huishouden. Ca. 170.000 bejaarden voeren alleen een huishouding en ten slotte leven 75.000 personen van 65 jaar en ouder in groeps verband in gestichten en instellingen e.d. Ongeveer 11 pet van laatstgenoem de categorie verbleef in tehuizen, gedre ven door particuliere personen. Van de 407.000 hoofden van huishoudens van 65 jaar en ouder beschikten 325.000 met hun huishouden of gezin over een afzonderlijke woning; 54 000 waren hoofdbewoners en slechts 24.000 waren inwonend. Van de bijna 170.000 alleen staanden bewoonde eveneens de over grote meerderheid alleen of als hoofd bewoner een woning en waren 26.000 in wonend (kamerbewoner). Van alle in woningen wonende bejaar den waren 23.000 gehuisvest in z.g. bij zondere wooneenheden (met beperkte accommodatie) voor bejaarden. Dit be tekent dat, te zamen met de 75.000 in groepsverband in inrichtingen levende personen van 65 jaar en ouder, voor on geveer 100.000 bejaarden of 10 pet van het totaal sprake is van een speciale vorm van huisvesting. Slechts een gering aantal bejaarden heeft nog een beroep; 20 pet van de mannen en 3 pet van de vrouwen. Ten opzichte van vorige tellingen is dit per centage opnieuw teruggelopen. J'WVUWWWWWUVWU\AAfWWWWWVWWUW\/Wl De beide werfdirecteuren hebben in de vergaderingen van de ondernemings raden ten slotte het vertrouwen uitge sproken dat de door hen geschetste weg de enige juiste is. In Nieuw Delhi is gisteren de samen stelling bekendgemaakt van het gereor ganiseerde kabinet van premier Nehroe. Onlangs werd aan zes ministers ontslag aangezegd. Voor hen in de plaats zijn geen nieuwe figuren aangetrokken. Wei hebben drie ministers een andere por tefeuille gekregen. Willy Breuer, een caféhouder in Keulen, heeft de oprichting be kendgemaakt van een Westduitse „broederschap van kaalhoofdi- gen", die zich ten doel stelt min derwaardigheidscomplexen van kale en kalende mannen te bestrij den, en aan hen een groter werk zaam aandeel te geven in het ge meenschapsleven. Het genootschap van Breuer telt al zeventig leden, onder wie man nen uit Frankrijk, Spanje, België, Nederland en Afrika. De trots van de broederschap is de Amerikaan se acteur Yul Brynner. Volgens Breuer is hij het levende bewijs dat een kaal hoofd voordelen kan betekenen, al was het alleen maar dat vrouwen er voor in zwijm val len. Een tas met geld en effecten tot een totale waarde van 157.000 gulden, die woensdag in het water van de Kostver- lorenvaart te Amsterdam is verdwenen, nadat de 31-jarige employé van de Rot- terdamsche Bank P. J. Valk met zijn bestelauto in het water was geraakt, is I nog steeds niet terecht. Duikers zijn van woensdagmiddag tot gisterochtend vroeg bezig geweest met pogingen de waardevolle tas te vinden, evenwel zonder succes. Gisteren is er voortdurend overleg geweest tussen de politie de Rotterdamsche Bank en de assuradeuren Blom en Van der Aa over nieuwe pogingen om de tas te vinden, met als resultaat dat duikers van een particuliere bergingsmaatschappij gis teravond in opdracht van de verzeke raars opnieuw het water van de Kost- verlorenvaart zullen afzoeken. De politie heeft de plaats van het ge beurde gisteren streng bewaakt, maar aangezien het hier volgens een zegsman van de politie „naar alle waarschijnlijk heid geen misdrijf betreft", bemoeien de agenten zich niet met het opsporings werk. Gistermiddag heeft dr. J Zelden- rust sectie verricht op het stoffelijk overschot van de verdronken bestuur der. Daaruit is gebleken dat de dood door verdrinking is ingetreden. De auto is aan een nauwkeurig onderzoek on derworpen, maar werd geheel deugdelijk bevonden. De remmen en de stuurinrich ting werkten normaal. Hoe de heer Valk dan ook. over de vrij brede stoep heen, het water heeft kunnen inrijden, is voor de politie vooralsnog een myste rie. De boze buien van Mao Tse Toeng en zijn Leninistische muggenzifters hebben het humeur van premier Kroesj- tsjew blijkbaar niet kunnen bederven. Zelden zagen we de Russische partij- en regeringsleider zo opgeruimd als thans op zijn tournee door Joego-Slavië. Links en rechts de arbeiders op de schouders kloppend, volksdansend met de heer Tito en diens echtgenote en zeilend in het jacht Zeemeeuw, vermaakt Nikita zich zo op het oog uitstekend. Zelfs heeft hij zich even boos gemaakt over de in- pertinente vragen van westerse journa listen, die wel eens meer wilden weten dan de weinig geruchtmakende commu niqué'! „verklappen". En dat is een goed teken, want zich kwaad maken op bezoekers uit het westen is een van Kroesjtsjews speciale genoegens. Zo lijkt Kroesjtsjews bezoek aan Joego slavië meer een vakantiereisje dan een politieke aangelegenheid. En men vraagt zich nu af wie de echte Kroesjtsjew is, deze vriendelijk lachende grootva der van het proletariaat of de man die indertijd buiten zichzelf van woede zijn schoen uittrok en er voor het front van de gehele wereld een V.N.-lessenaar mee bewerkte. Een moeilijke vraag, waar we niet zo gauw uitkomen. Onge twijfeld beschikt de Russische premier over grote acteurstalenten. Hij weet zich snel aan de omstandigheden aan .te pas sen, zijn politieke manoeuvres zijn daar van het bewijs. Als dat zo in zijn kraam te pas komt omarmt hij overdreven blij heeft gered. zijn ergste vijanden, een gewoonte, waar mee hij welicht vele malen zijn positie Het is een gecompliceerde persoonlijk heid, die in het Kremlin resideert en vermoedelijk zijn er zelfs maar weinig Russen die hem in zijn ware gedaante kennen. Kroesjtsjew is een man van wie men mag verwachten, dat hij nim mer ongemaskerd door het Kremlin waart. De plaatsen waar hij dat masker laat vallen, bijvoorbeeld zijn woning in Moskou of zijn buitenhuizen aan de Zwarte Zee, blijven voor het Russische publiek verboden gebied. Er is geen enkele Russische krant, die het zou wa gen ook maar iets te schrijven over de omgeving, waarin premier Kroesjtsjew zijn vrije uurtjes slijt. Misschien heeft men daar gewoon nooit aan gedacht, omdat de Russische kranten toch al zo weinig ruimte beschikbaar hebben voor de gewone, dagelijkse onpolitieke zaken, misschien ook is het overdreven beschei denheid van Kroesjtsjew zelf. Of vreest men mogelijk toch dat de Russische ar beider aanstoot zou nemen aan het vrij luxueuze milieu der Kroesjtsjews? Wat echter voor de doorsnee burger in Rusland verborgen moet blijven, behoeft voor de lezer in het westen geen geheim te zijn. De journalisten in de Russische hoofdstad mogen ook wel niet alles weten, maar zij geven hun ogen goed de kost. Seymour Topping, de uit Moskou ver trekkende correspondent van de New York Times bijvoorbeeld, vergastte de zer dagen zijn lezers op een wetens waardige weergave van een werkdag uit het leven van Ruslands belangrijkste man. We leerden daaruit, dat Kroesjtsjew tot het zeldzame slag mensen behoort dat de dag weet te plukken, door steeds van zessen klaar te zijn. Reeds aan het vroe ge ontbijt wordt gewerkt. Een secretaris leest dan het nieuws voor dat uit alle delen van de wereld is binnengekomen. Ook officiële rapporten worden doorge nomen. Men zou zeggen, dat zo'n portie wereldnieuws op de nuchtere maag toch slecht moet zijn voor de eetlust en der halve voor de gezondheid. Maar Kroesj tsjew heeft daar geen last van. Inte gendeel, de doktoren hebben hem op dieet moeten zetten, omdat hij anders te dik werd. Een nierkwaal en te hoge bloeddruk waren een signaal om het aan tafel wat kalmer aan te doen. Maaltijden nemen dientengevolge weinig tijd in beslag, zodat er veel gelegenheid overblijft voor het werk. Gaat Kroesjtsjew al te overvloedig eten tjes dus angstvallig uit de weg, van werken krijgt hij niet genoeg. Wanneer hij na zijn schrale ontbijt door zijn chauf feur naar het Kremlin wordt gereden, blijft zijn secretaris trouw aan zijn zijde. Het rapporten lezen gaat op die manier door tot aan de poort van het Kremlin. In dit imposante, zwaarbewaakte ge bouw, heeft Kroesjtsjew zijn werkka mer, dezelfde die indertijd door Stalin werd gebruikt. Het is een nogal kaal vertrek met gele gordijnen voor de ra men en weinig meubilair. De premier troont er achter een enorm bureau, voor bezoekers staan er twee gemakkelijke stoelen aan een tafeltje. Op het bureau prijken twee telefoontoestellen, een geel en een groen. Wie aan de andere kant van de lijn op orders wacht is niet be kend. Bezoekers zijn er vaak. Kroesjtsjew houdt van een praatje, het liefst met belangrijke mensen uit de kapitalistische wereld. Met hen kan hij heerlijk rede twisten en daarvoor gebruikt hij vaak wel meer dan twee uur van zijn kostbare tijd. Voor zo'n gesprek begint, hebben zijn assistenten hem meestal reeds inge licht over de bezoeker en diens interesse, zodat het onderwerp van gesprek geen verrassing is voor de premier. Behalve zelf werken, ziet Kroesjtsjew graag werken. Als het bureauwerk dat toelaat, laat hij zich soms naar pro jecten buiten Moskou rijden, waar hij met de arbeiders praat en zich persoon lijk op de hoogte stelt van de problemen. De ene keer spreekt hij een marathon rede uit van uren, een andere maal be perkt hij zich tot het spuien van meest al zeer rake vergelijkingen en spitsvon digheden, die vaak werkelijke vondsten zijn. Spreekwoorden schudt Kroesjtsjew zo uit de mouw en een enkele keer laat hij zich door zijn temperament mee slepen Ook 's zondags trekt Kroesjtsjew er graag op uit en hij neemt dan de hele familie mee. Hij is dol op zijn kleinkin deren, de twee zonen van zijn dochter Rada en zijn schoonzoon Aleksel Adz- joebei, de hoofdredacteur van de Iz- westia. Met kinderen en kleinkinderen vermaakt hij zich bij voorkeur ook in een van de twee buitenhuizen van de Kroesjtsjews in het dorpje Usovo. een half uur van Moskou aan de Moskwa gelegen. Gasten ontvangt Kroesjtsjew wel eens in zijn buiten aan de rand van Moskou op de Lenin-heuvel. Onder de kristallen kroon luchters drinkt men dan Russische wij nen en champagne en eet men kaviaar. De Russische dames dansen er op de muziek van Weense walsen en men zou er n'et zeggen in Rusland anno 1963 te zijn. Enkele malen per jaar gaat Kroesjtsjew écht met vakantie. Naar de Kaukasus of naar de Krim. dat bepalen de klein kinderen. Want Kroesjtsiew heeft niet alles te zeggen. Echt niet. NIKITA OP DIEET (Van onze correspondent) om zijn beroep te leren zich omstreeks 1860 te Brugge kwam vestigen. Op 22 augustus 1878 werd Corneel II geboren en in januari 1903 de huidige Corneel Leegenhoek. Toen de kleine troonop volger nog in zijn korte broek naar school ging leerde hij reeds de penselen hanteren en het onderscheid kennen tus sen een barst uit de 16e eeuw of een meer recente barst. Na de stedelijke academie te Brugge volgde hij de „hoge re sektie" van de Koninklijke academie voor schone kunsten te Brussel, waar hij goede resultaten behaalde. Voor de oorlog werden hem een reeks belang rijke opdrachten verstrekt in (Belgisch) Limburg: het blootleggen van overkalk- te fresco's in de kerk van Zepperen. In de Begijnhofkerk te Sint-Truiden ont dekte hij 43 muurschilderijen onder de kalk Tegen de oorlog keerde hij naar Brugge terug en van toen af kwamen alle grote opdrachten van zijn vaderstad die een enorm patrimonium in stand moet hou den. Als restaurateur heeft de heer Lee genhoek menige ontdekking gedaan, al zal deze van Rembrandts „Christus met de overspelige vrouw" waarschijnlijk wel de meest opzienbarende uit zijn carrière zijn. De Brugse restaurateur, die in Knokke een Rembrandt ontdekte, komt uit een oud geslacht van schilderijherstellers en hij geldt in België als een der grootste des kundigen op zijn gebied. Hier is hij aan het werk in zijn atelier. <WWWMWWWUWWWWWWWWWWWWW»«mwwwww Van 2 tot 28 september zullen bij het korps mariniers herhalingsoefeningen worden gehouden, waarbij ruim duizend met groot verlof zijnde mariniers onder de wapenen zullen worden geroepen. Het personeel zal zijn basislegering vin den in een tentenkamp bij de Van Braam Houckgeest Kazerne te Doorn. Vanuit dit basiskamp zal men deelnemen aan landingsoefeningen bij het amfibisch le gerkamp Texel, gevechtsschietoefenin gen in het infanterieschietkamp de Hars kamp en aan de meerdaagse oefeningen op de Veluwe. Bij Wilton Feijenoord in Rotterdam is gisteren tussen 12 en 2 uur door onge veer tien procent van de arbeiders voor korte tijd gestaakt. De ploeg die om 2 uur moest beginnen en ook de avondploeg heeft volledig ge werkt. De directie van Wilton heeft veertien werklieden, die via koppelbazen op de werf werkten, op staande voet ontslagen. „De telefoon staat niet stil sinds maandagmorgen!", zuchtte de heer Corneel Leegenhoek. De pers, de radio, de televisiemaar ook een dozijn eigenaars van schilderijen, die menen dat ook zij een Rem brandt in huis hebben en hopen dat de befaamde Brugse restaurateur zal vaststellen dat het een authentiek meesterwerk is, hebben hem ook al opgebeld. En dat allemaal ten gevolge van een berichtje dat die morgen in alle Belgische en een aantal buitenlandse bladen ver scheen en waarin verteld werd dat de heer Leegenhoek bij het res taureren van een schilderij afkomstig uit een villa van Knokke-het Zoute had ontdekt dat het om een Rembrandt ging en dat de eigenaar van dit schilderij er in toegestemd had zijn ontdekking voorlopig af te staan aan de stad Brugge. het hier werkelijk om een Rembrandt gaat. Ik heb 42 jaar ondervinding als restaurateur. Ik heb tientallen van de grootste meesterwerken onderzocht en gerestaureerd, ik heb zelfs valse Rem brandts onder handen genomen: dit is ongetwijfeld een Rembrandt, bevestigde ons met zeer veel nadruk de heer Lee genhoek. Deze pas-ontdekte Rembrandt stelt voor „Christus en de overspelige vrouw". Het paneel meet 67 bij 51 cm. Het schilderij is sinds zowat 120 jaar eigendom van de familie van de vrouw van de notaris te Knokke. Het vermoeden is gewettigd dat deze R.embrandt in de tijd van Napoleon uit Nederland in Frankrijk zou zijn terechtgekomen en toen verder in het bezit van de familie van de Parij- se echtgenote van de huidige eigen aar. Corneel Leegenhoek is niet een restau rateur zoals er wel meer zijn. Sinds honderd jaar is er te Brugge een Cor neel Leegenhoek als restaurateur werk zaam. De eerste Corneel Leegenhoek was 31 jaar toen hij nadat hij bij ver schillende anderen in dienst was geweest (Van onze Haagse redactie) De vroegere technisch hoofdambtenaar van defensie, de heer F. H. van der Put ten, zal zijn achterstallig salaris van bij na 12 maanden toch uitbetaald krijgen. Deze beslissing is een gevolg van een besluit, dat de ministerraad nam en van een toezegging, welke de vorige minis ter van defensie, ir. S. H. Visser heeft gedaan op 13 maart van dit jaar bij de behandeling in de Tweede Kamer van de nota betreffende de zaak-Van der Put; ten. Het kabinet-De Quay stelde destijds een interdepartementale werkgroep in, die de vraag moest beantwoorden in hoever re verrekening van achterstallige bezol diging -verschuldigd na een nietig ver klaard ontslag moet geschieden met de door de ontslagen ambtenaar uit ar beid elders reeds verkregen inkomsten. Naar aanleiding van het thans door de ze werkgroep uitgebrachte advies heeft het kabinet-Marijnen in zijn vergadering van dinsdag 27 augustus besloten, dat zodanige verrekening achterwege dient te blijven. Het departement van defensie heeft thans opdracht gegeven het achterstallig salaris uit te betalen, verminderd met het door de heer Van der Putten geno ten wachtgeld. De Enschedese zakenman J. K., die met vakantie in Italië vertoefde, is beroofd. Toen hij met zijn echtgenote de Sint- Pieter te Rome verliet, merkte hij dat dieven hun slag hadden geslagen in de auto die hij op het plein voor de Sint- Pieter had geparkeerd Uit de auto wa ren ontvreemd drie koffers met kleren, een colbertjasje met een portefeuille met 2000 gulden en andere waardevolle papieren. Het echtpaar kampeerde op een camping in de buurt van Rome. Ten einde te voorkomen dat dieven hun slag 'ouden slaan op de camping had men alle waardevolle bezittingen meegeno men in de auto. Dit nieuws kenden wij eigenlijk al sinds een maand. Na de eige naars van het schilderij waren wij de eersten aan wie de heer C. Lee genhoek het verteld had, maar omdat hij een maximum aan zeker heid wilde hebben, vroeg hij ons meteen er nog geen woord over te schrijven. De bescheidenheid en de ernst van de heer Leegenhoek worden nog onderstreept door het feit dat hij op verzoek van de Brugse Dienst voor Kunst en Cul tuur er in toegestemd had om aan een lid van het Brugse schepen college de eer te geven het grote nieuws te onthullen. Door een on voorzien „lek" is het nieuws echter meteen verspreid geraakt, dat een bijzonder grote weerklank heeft gehad. Het was in het begin van juli, dat de heer Leegenhoek werd opgebeld om over enkele schilderijen, die opgehangen wa ren in een villa van het Zoute een ex pertise te verrichten en deze eventueel te reinigen of te restaureren. Reeds bij de eerste confrontatie met het werk, had de heer Leegenhoek een zeker vermoe den. Maar hij liet nog niets blijken. Hij had niet zoveel tijd en het was ook zo licht niet meer. De schilderijen werden netjes en met zorg in de koffer van zijn wagen geborgen. Dezelfde avond hebben wij ook in deze auto plaatsgenomen, zon der maar het minste benul te hebben van de waarde van de nog onontdekte schat, die juist achter ons geborgen lag Samen gingen wij naar een gala in het gemeentelijk Casino, maar de heer Lee genhoek wenste liever niet naar de re ceptie te gaan. Wij vermoedden dat hij te vermoeid was, maar nu weten wij dat het was omdat hij zodanig onder de in druk was van het doek, dat hij nog dezelfde avond aan het reinigen van het doek begon. Het was toen omstreeks middernacht. Het duurde evenwel niet lang of in de linkerbenedenhoek ontdek te hij de handtekening van Rembrandt en het jaartal 1643. De volgende dag ging hij verder met het reinigen van de vuil geworden vernislagen. En naar mate het werk vorderde, groeide zijn zekerheid. De onderste vernislaag, die het schilde rij een typische glans geeft, die eigen is voor de werken van Rembrandt uit zijn zogenaamde gouden periode, waarin hij zich vooral door bijbelse onderwerpen liet inspireren, werd er op gelaten. Toen het eenmaal zover was werd de eigenaar van het schil derij gewaarschuwd en sprak de heer Leegenhoek ons voor het eerst over zijn ontdekking. Maar hij liet het daarbij niet. Hij wenste de hoogst mogelijke zeker heid. Daarom onderzocht hij het paneel met ultraviolette stralen. Dit wees uit dat het schilderij wel degelijk op hout is gemaakt dat uit de 17e eeuw stamt. Ook werd vastgesteld dat de plamuur laag hier en daar barstjes vertoond: een daarvan loopt dwars door de handteke ning en het onderzoek van dit barstje geeft de zekerheid dat het werk geen vervalsing kan zijn. Thans durf ik met klem bevestigen dat J Dit is een foto van de Rembrandt, die in een villa te Knokke-Het Zoute werd ontdekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3