ORDELIJKE „MARS NAAR WASHINGTON" als winkelcentrum Drie arbeiders uit ingestorte mijn veilig in Neo-Nazi in arrest na tegenbetoging Kroesjtsjew niet naar V.S., wel naar Cuba Sanering in Vlissingen versterkt binnenstad Lawaai TWEEHONDERDDUIZEND MENSEN OP DE BEEN - GROOTSTE BETOGING UIT HISTORIE VAN V.S. Weer ongeluk in Amerika Extra belasting van beter gesitueerden die goedkoop wonen Plannen Russische premier ALLES RUSTIG IN SAIGON AUTO TE WATER - BESTUURDER VERDRINKT Meisje op overweg door trein gegrepen OMGESLAGEN BOOT GEVONDEN OP NOORDZEE VAN ZESTIEN MENSEN IS LOT ONZEKER RUSTIGE MARS IN AMSTERDAM Draadloos alarm voor spuitgasten van Venray En misschien ook nog naar Egypte Krottenwijken in Zeeuwse steden (4) 206e jaargang - no. 202 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 29 augustus '63 Duistere Duitser bracht verwarring Pagina 2 BOODSCHAP VAN KENNEDY UIT INDONESIË Nog dit jaar begint bouw van twee panden aan nieuwe Lange Zelke Bova Luisteren Gedachtenwisseling WEER OLIE Nazi-leider Filmacteurs Boos Taakverdeling PROVINCIALE ZEEDWSE COURANT Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 per kw.franco per post ƒ8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen; Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm, tel. 2094. 0 Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Een kleine combi-bestelauto is gister middag omstreeks half vier in de Kost- verlorenvaart te Amsterdam te water geraakt. De bestuurder, een employé van de Rotterdamsche Bank, is daarbij om het leven gekomen. De auto kwam uit de richting van het Surinameplein en verdween over de brug naar de Overtoom, tot verbazing van de vele voorbijgangers, plotseling in het water. Onmiddellijk sprongen drie jon gemannen te water, maar hun moedige pogingen mochten niet baten. Nadat de brandweer eerst de auto uit het water had opgehaald, dregde de rijkspolitie te water ruim een uur na het ongeluk het levenloze lichaam van de bestuurder op. Over de oorzaak van het ongeluk tast de politie volkomen in het duister. Nader wordt gemeld, dat de verdronken bestuurder de 31-jarige bankemployé J. P. Valk is. In de bestelauto zat een tas, waarin een bedrag van ongeveer 157.000. De 10-jarige Hendrika Hendrikx uit Bel- feld is gistermorgen om het leven geko men bij een ongeluk op een niet-bevei- ligde overweg in Belfeld. Het meisje wilde de overweg in de spoorlijn Tegelen-Belfeld op de fiets oversteken op het moment dat er een trein naderde. Mensen die aan de over kant van de overweg stonden, riepen haar nog toe uit te kijken en niet over te steken. Het meisje aarzelde enkele ogenblikken en stak toch over: zij werd gegrepen door een diesel-elektrische lo comotief en dodelijk gewond. Kort daar na is zij overleden. Het lied van de arbeid, het lied van het verkeer en het lied van het ver maak, zij mogen in een wat verder verleden een poëtische klank gehad hebben, die liederen plegen in onze da gen vaak uit te groeien tot een ontstel lend lawaai, dat de mens benauwt Soms vinden vakantiegangers nog ergens op de wereld een stil plekje, maar voor de meeste vakantiegangers is ook dat niet weggelegd. Zij ko men niet verder dan de „bermen" I IL/intli van onze jachtige Ji*»™»" samenleving en zij moeten daar in geroezemoes hun vakantiedagen door brengen. Doen wij genoeg tegen al dat lawaai, be vorderen wij de stilte wel intensief ge noeg? Neen, moet welhaast iedereen daarop antwoorden en neen heeft in België ook het ministerie van volksgezondheid en gezinszorg gezegd. Het heeft daarom aan alle provinciale gouverneurs te vergelijken met onze commissarissen van de konin gin een verslag gestuurd over de be strijding van het lawaai. Een verslag, dat tevoren was goedgekeurd door de Hoge Raad voor de Hygiëne, welke raad ■zich in het bijzonder ongerust had ge maakt over de nadelige invloed van al het lawaai op het menselijk organisme. Het verslag bevat een reeks aanbevelin gen voor het bestrijden van lawaai. Het reeds genoemde Belgische ministerie verwacht nu, dat via de provinciale gou verneurs alle Belgische gemeenteraden gealarmeerd zullen worden en dat deze raden maatregelen zullen nemen tegen het steeds toenemende lawaai. Ook in Nederland kunnen we van die aanbevelingen wel iets leren. Men wil in België onder meer het volgen de verbieden: Het op geruchtmakende wijze repareren van motorvoertuigen op of langs de openbare weg. Reclame via luidsprekers op openbare wegen en plei nen. Het langer dan vijftien seconden gebruiken van sirenes, schellen enz. om rust- of werktijden aan te geven (de scheepvaart wordt hiervan uitgezon derd). Muziek mag des avonds na tien uur bui ten de feestgebouwen niet meer hoor baar zijn. Draagbare radio's mogen in het openbaar alleen met behulp van een kop telefoon gebruikt worden. Op bouwplaatsen en andere plekken waar met lawaaimakende apparaten wordt gewerkt, moet daarvoor een tijd- begrenzing worden gesteld. Eigenaars van honden dienen langdurig geblaf te voorkomen. Er moeten zones komen, waarin elk lawaai verboden wordt. Dat zijn enkele Belgische adviezen. Wij nemen aan, dat ze ook voor vele Ne derlandse steden en zelfs dorpen! nuttig zijn. Het lied van de arbeid mag dan schoon klinken, het lied van het vermaak mag opwekkend zijn en het lied van het verkeer stimulerend, maar voor onze geestelijke en lichamelijke ge zondheid is het lied van de stilte onmis baar. Het is wenselijk die onmisbaarheid zo nadrukkelijk als maar mogelijk is, vast te leggen in onze gemeentelijke verorde ningen en bepaald wat uitvoeriger dan thans met de voorschriften betreffende burengerucht het geval is! President Kennedy heeft gisteren het Amerikaanse volk opgeroepen zijn krachtsinspanningen om gelijke rechten voor alle burgers te bereiken, te vergro ten. De boodschap van de Amerikaanse pre sident was oorspronkelijk bestemd om volgende week maandag, op „Labour day" te worden bekendgemaakt. Het Witte Huis besloot echter de publikatie te vervroegen met het oog op de „mars naar Washington". Kennedy noemde werkgelegenheid, on derwijs en kiesrecht als de gebieden waar voor gelijke rechten diende te worden gezorgd. De afgelopen maan den, honderd jaar na de afschaffing van de slavernij, hebben laten zien dat een grote meerderheid van onze bevolking van mening is dat alle burgers recht hebben op volledig deelgenootschap in onze nationale gemeenschap, aldus de president. i Prins Rainier en prinses Gracia van Monaco zijn met vakantie in Ij County Kildare, Ierland. Be kin- |j I deren, de 6-jarige prinses Caroline I en de 5-jarige prins Albert, zijn j! ook van de partij. V\AAAAA/UUU\MAAAAAAAAAA/U\AA/UUWW\/\/V\/WWt De Indonesische regering heeft het verbod op de uitvoer van olie naar Nederland opgeheven, zo is giste ren in Djakarta meegedeeld. Het verbod werd ingesteld naar aan leiding van het geschil over weste lijk Nieuw-Guinea. Een Duits schip heeft gistermorgen in de omgeving van Txel een omgeslagen bootje aangetroffen. De marine heeft een onderzoek ingesteld. De oceaanmij- nenveger „Onverdroten" heeft het bootje een zeiljol naar Den Helder gebracht. Op het scheepje zijn de volgende woor den geschilderd. Dormoase, Ragleshan. Een Ne-Vune van de vliegbasis Val kenburg heeft eerst een onderzoek in gesteld. Toen de piloot van dit vliegtuig berichtte dat inderdaad een omgeslagen vaartuig in zee lag, kwam de mijnen veger „Onverdroten" in actie De marine houdt er rekening mee, dat het jolletje het slachtoffer is geworden van één der laatste stormen. Waar schijnlijk is het uit Engeland afkomstig. IN GEEN enkele Zeeuwse plaats heeft het zo „gestormd" rond een saneringsplan als juist in Vlissingen Dat heeft dan ook wel zijn reden. Het Vlissingse saneringsplan is namelijk niet te verge lijken met welk saneringsplan van welke andere Zeeuwse gemeente dan ook! In Middelburg, Goes en Zierikzee gaat het immers eerst en vooral om het gezond maken (zoals de letterlijke betekenis van sanering luidt) van het wonïngbezit en ook om het prepareren van een historische woningbezit. Nu zal niemand ontkennen, dat ook in Vlissingen deze programmapunten mede de stoot hebben gegeven tot het ontwerpen van een saneringsplan. Maar de hoofdzaak voor het Vlissingse „gezondmakingsplan" voor de oude binnenstad way toch een andere: deze binnenstad behouden en versterken als koopcentrum! Dit en geen enkele andere factor heeft het Vlis singse saneringsplan zo ingrijpend gemaakt. Met enige voorzichtigheid kan nu zo langzamerhand toch gezegd worden, dat deze politiek van het Vlissingse stadsbestuur (binnenstad koopcen trum) gaat slagen. Er zijn met name twee punten, die kracht 'bijzetten aan deze conclusie. Die punten zijn: Door de bouw van net grote Hema-pand heeft ie Lange Zelke reeds een ander gezicht gekregen. Binnen afzienbare tijd za! deze straat werkelijk een winkelstraat zijn, want nog dit jaar wordt begonnen met de bouw van twee andere grote winkelpanden. 2 Een belangrijke steunpilaar van het Vlissingse sanerings plan is de zogenaamde zelf- sanering: toen de raad dit sa neringsplan accepteerde wer den de rooilijnen definitief vastgesteld en wisten de win keliers waar ze aan toe waren en hoe ze hun zaken konden verbouwen en uitbreiden. Het aantal winkeliers, dat nu in derdaad vergevorderde plan nen heeft voor verbouwing en uitbreiding, is verrassend groot. Nu nog gapen er holle gaten in de Lange Zelke. maar nog dit jaar zal er begonnen worden met een belang rijke opvulling. Binnenkort zal na melijk gestart worden met de bouw van de winkelpanden voor De Gruy- ter investering: een half miljoen en voor het kledingmagazijn Kreymborg Co. N.V. Daarmee is de zuidzijde van de Lange Zelke dan voor een belangrijk deel „vol" ge bouwd. Het wachten is dan nog op de rijksgoedkeuringen voor de nieuw bouw van Van Haren, van de zaak van een Vlissingse middenstander, die voorlopig nog onbekend wenst te blijven, en voor de fa. H. J. Luitwie- ler, wiens huidige zaak in verband met de verbreding van de Lange Zelke moet vervallen. (Zie slot pag. 2 kol. 5) KAMERLID STELT VOOR: zestien anderen aan de hand is, is niet bekend. Alle ingeslotenen zijn bouwvakarbeiders die in de mijn waren toen zich daarin een explosie voordeed. Ze waren toen op een diepte van 914 meter. Een van de geredden, Don Hanna uit Price in Utah, zei dat met hem „alles goed" was. Hanna werd het eerst naar boven gehesen in een emmer die voor erts gebruikt wordt. Daarvoor was hem uit een draagbare houder zuurstof toe gediend. Beide arbeiders konden staan, toen ze kort voor het middaguur plaat selijke tijd, acht uur gisteravond aan de oppervlakte kwamen. Ze hadden negen tien uur opgesloten gezeten. Het Eerste-Kamerlid de heer H. Algra (a.r.) wil mensen met hogere inkomens weren uit woningwetwoningen. Hij vindt het niet juist dat zij een goedkoop huis bewonen met hulp van bijdragen uit de openbare kassen en stelt voor dat zij een extra belasting betalen. De inkomstenbelasting van mensen mt meer dan 10.000 gulden inkomen zou moeten worden verhoogd met 200 gul den, die van personen met 12.000 gulden of meer met een bedrag van 400 gulden. De heer Algra ontwikkelt dit idee in het weekblad van de Anti-Revolutionai re Partij „Nederlandse Gedachten". Hij verwacht dat dit middel succes zal heb ben, maar is bereid zijn idee te laten vallen voor een beter voorstel. In een toelichting zegt de heer Algra dat de door hem voorgestelde maatregel gericht is tegen gezinnen met zeer goe de inkomens, die beslist geen toeslag op de huur nodig hebben. Men heeft gistermiddag voorts in Sheppton V.S. een zeer gevoelige mi- crofoon en een camera laten afzak- ken in de boorschacht naar de plaats waar de sedert 13 augustus op een diepte van 100 meter onder de grond f ingesloten mijnwerker Louis Bova (42) zich mogelijkerwijs bevindt. De leden van de reddingsploeg zeiden dat men zou blijven luisteren totdat defi- S nitief zou zijn vastgesteld of Bova nog in leven was en dat dit wellicht „uren" s zou duren. Dit beeld is typerend voor het Vlissingse saneringsplan. Reeds strekt zich. een brede nieuwe straat (de nieuwe Lange Zelke) uit, maar de weg eindigt nog in een „slop"het laatste stukje naar de Walstraat moet nog verbreed worden. Dan is er nog een schril contrast: midden in het beeld rijst het moderne ivinkelpand van 'de Hema op, terwijl rechts op de voorgrond een oud pand gecamou fleerd wordt door wat. gekleurd houtwerk. Maar het begin van de nieuwe Vlissingse binnenstad neemt hier toch reëel gestalte aan (Foto P.Z.C.) Tienduizend betogers zijn gisteren naar Washington getrokken om deel te nemen aan de grootste demonstratie voor de rechten van de negers, die ooit in de geschiedenis van de Verenigde Sta ten is gehouden. De hoofdcommissaris van politie in Washington, Robert V. Mur ray, zei, toen de betoging eenmaal goed op gang was, dat er naar schatting zo'n 200.000 mensen voor op de been waren. De „mars op Washington" begon gistermiddag om kwart over vier onze tijd, toen bij het Washington Monument de tienduizenden zich in beweging zetten voor de tocht naar het 800 meter verder gelegen Lincoln Memorial. Bijna 3000 politiemannen, ruim 300 leden van de reserve-politie on geveer 1700 militairen van de na tionale garde en 350 brandweerlie den waren al paraat toen de eerste betogers, zowel negers als blanken, de stad begonnen binnen te stro men. Met extra-treinen, bussen, particuliere auto's en gecharterde vliegtuigen togen zij naar Washington om de eisen van de negers voor gelijke burgerrechten te ondersteunen. Alles verliep echter bij zonder ordelijk. Voordat de eigenlijke mars begon werden liederen gezongen en de menigte raakte zeer onder de indruk, toen de negerzangeres Odetta een emotionele vertolking gaf van de spiritual „Where I stand". Tezelfdertijd hadden enkele neger leiders een onderhoud met vooraan staande leden van het Amerikaanse congres. Ds. Martin Luther King, Roy Wilkins en de „vader van de mars" Philip Randolph vergezeld vanj enige andere topfiguren onder de negers spraken met de democratische senator Mike Mansfield, de voorzit ter van het Huis van Afgevaardigden, John McCormack en de republikeinse senatoren Everett Dirksen en Char les Halleck. Een negerdelegatie zou later nog een onderhoud hebben met president Kennedy. De negerleiders waren niet unaniem in hun oordeel over de vraag of het ge sprek een groot succes was geweest. Philip Randolph had echter reeds eerder verklaard dat de mars zelf al een succes was voordat deze in feite was begonnen door de grote aandacht die deze gebeur tenis overal in de wereld ten deel viel. Pers, radio en televisie waren in grote getale aanwezig en in totaal werden er door de politie 2300 speciale perskaarten uitgereikt aan Amerikaanse en buiten landse journalisten. De Amerikaanse nazi-leider George Lincoln Rockwell had aangekondigd dat hij met enkele van zijn volge lingen een tegenbetoging zou hou den. De politie arresteerde echter een van zijn aanhangers, Carl Al len, toen deze een redevoering wilde houden, waarop Rockwell en 50 van zijn mannen het toneel verlieten. Het groepje zonk in het niet bij de tien duizenden met vlaggen en spandoeken zwaaiende betogers. Onder hen was ook Junius Kellog, een neger uit New York, die voortgeduwd in een invalidenwagen de mars meemaakte. Kellog zei: „Ik ben gekomen om te demonstreren tegen de onrechtvaardige behandeling van de negers in Amerika". N Zo was er verder een jonge neger uit Greenwood, James Lee Pruitt, die met zijn eigenhandig geschilderde spandoek kwam, waarop hij had geschreven „maak een eind aan de misdadige ver volging van negers die zich als kiezer willen laten inschrijven in Mississippi". Pruitt werd onlangs gearresteerd omdat hij de negers opwekte zich bij de stem bureaus te laten registreren. Een beeld van de protestmars te gen de rassenscheiding, welke woensdag in Washington is ge houden. (Telefoto A.N.P Toen de menigte het Lincoln Memorial bereikte, waren daar ook de afgevaar digden uit de film en toneelwereld, Mar lon Brando, Charlton Heston, James Garner en Paul Newman en de neger schrijver James Baldwin. Ook was er de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, dr. Ralph Bunche. Ds. Martin Luther King, die zich na zijn bespreking met de congresleiders bij de demonstranten had aangesloten riep uit „geweldig, eenvoudig geweldig", toen hij de duizenden langs zich heen zag trek ken. Ruim duizend demonstranten hebben gisteravond in Amsterdam deelgenomen aan een mars voor rassengelijkheid. De tocht was bedoeld als een uiting van solidariteit aan de mars van Washing ton. Om ongeveer nalf acht vertrokken naar schatting ongeveer 300 Amsterdammers, merendeels jongeren, van de Nieuw- markt in de richting van het Museum plein waar een petitie overhandigd zou worden aan de Amerikaanse consul- generaal, de heer Byron Blankinship. Toen de stoet op het Museumplein aan gekomen was, bedroeg het aantal deel nemers ruim duizend. Voorop liepen de organisatoren: de Amerikaanse ne ger-schrijver Paul Harrison en de in Amsterdam wonende schilder Ksam Middleton, de leraar A. van Soest en de assistent televisieregisseur Huib de Vries, die gevieren met een uiterst vrien delijke handdruk door de heer Byron werden ontvangen. Buiten wachtten de demonstranten, on der wie de acteurs Ko van Dijk, Guus Hermus en Ton van Duinhoven, in dood se stilte, een stilte die nagenoeg de hele betoging kenmerkte. De commandant van het korps vrijwillige brandweer in Venray overweegt, zijn ondergeschikten uit te rusten met een kleine tran sistorontvanger. Deze zouden ze dag en nacht bij zich moeten heb ben. Wanneer de P.T.T. haar medewer king wil verlenen, zullen de Ven- rayse spuitgasten in de toekomst niet meer via de sirene, maar over een kortegolfzender worden opgeroepen. Deze zender ontlokt dan een schrille huiltoon aan de zakontvangertjes van de spuit gasten, ten teken dat hun aanwe zigheid in de brandweerkazerne ten spoedigste gewenst is. Premier Nikita Kroesjtsjew van de Sowjet-Unie heeft gisteren ge zegd dat hij niet van plan is dit jaar een bezoek aan Amerika te brengen, maar naar Cuba zal gaan „als ik er zin in heb". De Russische leider sprak tijdens een op het eiland Brioni gegeven persconfe rentie. De vragen der journalisten deden hem af en toe in woede ont steken. Kroesjtsjew gaf het volgende antwoord op vragen over berichten ais zou hij naar Egypte gaan: „ik verheug me erop Egypte te bezoeken. Ik heb mijn Egyp tische vrienden beloofd dat ik zal ko men. maar ik weet niet wanneer dat zal zijn. Er is geen datum bepaald". Kroesjtsjew en Tito gaven een geza menlijke persconferentie, maar de Russische leider was meestentijds aan het woord. Kroesjtsjew werd boos toen een Britse journalist hem vroeg of de Joegoslavische arbeiders het beter hadden dan hun Russische col lega's en bleef de verslaggever een antwoord terzake schuldig. Ook vragen of Kroesjtsjew en Tito het op Brioni over vraagstukken betreffende de Balkan en het Chinees-Russisch ge schil hadden gehad ontstemden de Rus sische leider. Hij gaf de journalisten de raad zelf naar China te gaan om een en ander aan de weet te komen. In Saigon is uit welingelichte bron ver nomen, dat een aantal van 2000 a 3000 studenten die zondag jl. in de hoofdstad van Zuid-Vietnam zijn opgepakt door leger en politie, misschien zal worden ingelijfd in het leger. De censuur die verleden week in Zuid- Vietnam is ingesteld, is nog steeds van kracht. Die telegrammen waarin de re gering er genadig afkomt, worden over het algemeen doorgelaten door de cen suur. De regering en het leger zijn de situatie volkomen meester in het gehele land. Het verluidt dat de regering overweegt de avondklok te beperken en het aantal militairen in de steden te verminderen. In Saigon zijn nog alle scholen, biosco pen, grote boeddhistische pagodes en de meeste parken gesloten. Kroesjtsjew gaf geen rechtstreeks ant woord op vragen over zijn te Split ge houden redevoering, volgens welke er 'n verdeling van de arbeid zou komen on der de socialistische landen, waaronder Joegoslavië. Hij zei dat de socialistische landen verenigd moesten zijn in de strijd tegen het kapitalisme en dat journalis ten in vele gevallen geen verstand had den van economische vraagstukken. Drie van de vijfentwintig mannen die dinsdagmiddag na een explosie in een potasmijn in Moab in de Amerikaanse staat Utah waren in gesloten, zijn gisteren gered. Een van de leden van een reddingsploeg had kort tevoren mondeling con tact met negen ingesloten arbei ders gehad. Hij vroeg hoeveel er in leven waren, en kreeg als ant woord „negen". Wat er met de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1