Augustusmaand heeft slechte naam gekreg en Begroting Kloetinge 10.500 onvoorzien sluitend met Financiële berichten ZATERDAG „RONDE VAN SAS" VEELBELOVENDE WEDSTRIJDEN MEJ. H. M. BAVECO TE GOUD BIJ 40-JARIG JUBILEUM Dorothy en Susie al 89 dagen onder de grond Zeeuwse ruiters naar kampioenschappen Zeeuwse dambond vergadert KARDINAAL WYSZYNSKI VRAAGT MEER VRIJHEID GEMEENTE-ONTVANGER NA KASTEKORT MET NOORDERZON VERTROKKEN D. L. DAALDER OVERLEDEN BURGEMEESTER REIKTE ONDERSCHEIDING UIT ZEELANDIA VERLOOR IN BAARDWIJK NIEUWE DIRECTEUR VAN THOMSEN'S HAVENBEDRIJF Russische opdracht voor Duitse werf Al 15 jaren oogstmisère Al vele jaren te natte maand Boven 100 m Regering Suriname ontslaat ambtenaar In geen 25 jaar Schrijversprotest tegen delegatie naar Edinburgh Werk aan vangrail niet uitgevoerd door ronselbedrijf Slot van zivemseizoen in Zeeland Zeeuwse zwemmers verdedigen verscheidene wisselhekers Wensen: uitbreiding van sportterrein, opruiming krotten en woningbouw Woningbouw Uitbreidingsplan Zeeuwse sector Veertig jaar kleuterleidster 40.000 FUSIE FRANS HOLLAND SCHEEPSWERF Dividenden WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T Veel vakantiegangers nemen, wanneer zij met vakantie gaan, een boek mee. Dit voornamelijk bedoeld voor een eventuele re gendag. Vakanties in ons land doorgebracht in de augustus maand hebben vrijwel elke va kantieganger in staat gesteld meer dan een boek te lezen want al vele jaren (op een enkele uit zondering) lijkt de lucht in ons land, om het wat populair voor te stellen, zo lek te zijn als een zeef. Wij kunnen deze natte lijn vrijwel terugtrekken tot 3 au gustus 1948, toen er een record grote etmaal-regensom is geval len op de Veluwe waar Voort huizen 208 mm kreeg. Van de daarop volgende 14 augustus maanden (19491962) bleven er ge middeld over het hele land berekend vier maanden te droog nl. 1949 met 56; 1955 met 56; 1959 met 49 en 1962 met gemiddeld over het hele land 73 mm tegen normaal 80 mm. De overi ge tien jaar kregen ivij een te natte, dikwijls zelfs zeer natte augustus. Van de laatste 15 jaar geven wij hier de grootste regenhoeveelheden in au gustus in Nederland gemeten, waar uit blijkt dat deze toppen meer in het westen en noorden dan in het zuiden kwamen te liggen. 1948 292 mm te Voorthuizen; 1949 114 mm Wierin- germeer: 1950 183 mm Wieringer- meer; 1951 233 mm op Marken; 1952 208 mm Nes (Ameland); 1953 167 mm Oud Alblas; 1954 193 mm Heer- de; 1955 126 mm Zeerijp; 1956 224 mm Leiden; 1957 225 mm Castricum; 1958 173 mm Lauwerszijl (Gr.); 1959 106 mm Harskamp; 1960 223 mm Rotterdam; 1961 159 mm Spijk (Gr.); 1962 113 mm Vliegveld Eelde. De laatste droge augustus was die van 1959 met een minimum maand- som van 10 mm in Ter Apel. Zeer droog was augustus in 1944 toen in Veenhuizen (Dr.) niet meer dan 3 mm regen viel. In De Bilt werd dat de droogste augustusmaand met 9 mm, de record natste in De Bilt over 110 jaar werd augustus 1912 met 221 mm. Gemiddeld over heel Nederland werd augustus het natst in 1917 met 159 mm, het droogste in 1911 met 16 mm (normaal 80 mm). Daghoeveelheden boven 100 mm komen vrij zelden voor. Voor augustus staan, na het genoemde record van Voorthuizen, nog bekend 126 mm op 15 augustus 1915 te Uithuizen; 117 mm op 8 au gustus 1918 te Ruinen; 109 mm op 11 augustus 1877 te Hollum en 105 mm op 1 augustus 1951 te Boskoop. Mr. A. Th. de M., tijdelijk ambtenaar ter beschikking op het bureau voor de wetgeving van het ministerie van jus titie en politie te Paramaribo, is w gens wangedrag uit 's lands dienst ont slagen. De perschef van de minister, die dit meedeelde, zei, dat het ontslag in de eerste plaats gebaseerd is op het feit dat de heer De M. op een openbare ver gadering van de Partij Nationalistische Republiek, gehouden op donderdag 15 augustus jl., op onverantwoordelijke wijze ernstige beschuldigingen en be dreigingen heeft geuit aan het adres van de raad van ministers e.q. één of meer ministers. In de ontslagresolutie wordt overwogen dat deze uitlatingen van een ambtenaar in het algemeen en van betrokkene, ge let op zijn positie bij het ministerie van justitie en politie in het bijzonder, niet kunnen worden geduld. Bij de beslissing is bovendien in aanmerking genomen, dat de heer De M. zich herhaaldelijk aan plichtsverzuim en grove onachtzaamheid heeft schuldig gemaakt door zonder op gaaf van redenen van het kantoor weg te blijven en ook het kantoor tijdens werktijd te verlaten zonder aan de bo ven hem gestelde persoon daarvan ken nis te geven. Door deze gedragingen heeft hij, aldus de ontslagresolutie, blijk gegeven van een zodanige gezindheid, dat hij redelijkerwijs niet geacht kan worden voldoende waarborgen voor een getrouwe plichtsbetrachting te bieden. Voor een serie van drie opeenvolgen de te droge augustusmaanden moe ten wij in ons land teruggaan tot de periode 1935, 1936 en 1937. Berekend naar het landgemiddelde is er de laatste 15 jaar in augustus 224 mm te veel regen gevallen. Met recht mogen wij hier spreken van een au gustus die als oogst- en vakantie maand de laatste jaren zowel bij Va kantiegangers als bij de land- en tuinbouw een slechte naam heeft ge kregen. Ook nu ljjkt het al weer in de rich ting van een belangrijk te natte au gustus te gaan. In Zeeuwsch-Vlaan- deren is de 110 mm al weer over schreden. De julimaand die de laatste jaren ook dikwijls in deze malaise deelde, heeft zich dit jaar met wat beter zomerweer weten te rehabiiite- Terwijl een bankbediende achter gesloten deuren in Aylesbury het geld telt, dat gevonden is na de treinoverval, wordt de achtste ver dachte in de zaak, de 26-jarige William Pelham uit Londen, met een deken over het hoofd wegge leid na door de rechter in Lins- lade te zijn gehoord. ^WWVWWVAWWWWVWWWWA/WVWWVWWWV Het volledige bestuur van de Vereniging van Nederlandse Toneel-, Radio en Tele visieschrijvers heeft schriftelijk bij de minister van o. k. en w. geprotesteerd tegen het feit dat in een door de minis ter aangewezen delegatie voor de International Drama Conference te Edinburgh geen enkele hedendaagse Ne derlandse toneelschrijver is benoemd. Aangenomen wordt aldus het bestuur dat dit een vergissing is, aangezien men anders zou moeten concluderen, dat de minister geen enkele van onze heden daagse toneelschrijvers enige betekenis toekent, en de voorkeur geeft aan de benoeming van toneelvertalers, wier ver diensten overigens boven iedere twijfel verheven zijn. Het bestuur betreurt deze vergissing, die „ongetwijfeld in het buitenland de indruk zal maken, dat men in officiële kringen de Nederlandse dramaturgie te verwaarlozen acht". Hierdoor, aldus het bestuur, krijgt deze vergissing het ka rakter van een publiek affront. Tijdens de persconferentie, die de Fede ratie Metaal- en Elektrotechnische In dustrie F.M.E. op 22 augustus jl. na af loop van de vergadering van de Vak- raad voor de Metaalindustrie heeft be legd, is van de zijde van de F.M.E. ver klaard, dat ook de overheid in bepaalde gevallen gebruik maakt van de diensten van ronselbedrijven. Als voorbeeld heeft de F.M.E. medege deeld dat de aanleg van de vangrail, die in opdracht van de overheid op rijks weg nr. 12 zal worden aangebracht, zal worden uitgevoerd door een firma, die bekend staat als een van de grootste ronselbedrijven in het Botlekgebied. De F.M.E. deelt ons mede, dat uit een na der onderzoek is gebleken, dat de be trokken firma te goeder naam en faam bekend staat en niet als ronselbedrijf kan worden aangemerkt. De F.M.E. zegt het te betreuren, dat door een on juiste en onvolledige inlichting ten on rechte blaam is geworpen op de be trokken firma. De Provinciale Zeeuwse Dambond houdt zaterdag 28 september om half drie 's middags in de Landbouw te Goes de najaarsvergadering. De agenda ver meldt onder meer de prijsuitdeling van het frisdrankentoernooi 1963 en de be spreking van de competities. De club wedstrijden zullen beginnen in de eerste week van oktober, dit in verband met het feit, dat de kampioen op 1 februa ri bij de K.N.D.B. bekend moet zijn. De damkalender voor het seizoen 1963- 1964 luidt als volgt: wedstrijd tegen het district Dordrecht op 14 september in de Eendracht te Middelburg (aanvang 14 uur); wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van Zeeland (te begin- Nieuw Wereldrecord voo r ver blijf onder de grond Dorothy Williams, een 85-jarige schoonheidsspecialiste te Perth, zegt een wereldrecord te hebben gebroken door alleen 89 dagen onder de grond te vertoeven. Dorothy zei dat zij voornemens was nog tot dinsdag in de Ngil- gi-grot, nabij Yallingup in het westen van Australië, te blijven opdat er geen twijfel over kan bestaan dat zij het record van 87 dagen, eerder dit jaar in de zelfde grot gevestigd door de 20- jarige Australiër Wyndham Ren- dell, om zeep heeft geholpen. Miss Williams heeft een bed, een tafel en een stoel in de grot. Zij kookt op een gastoestel zoals tegenwoordig veel bij het kampe ren wordt gebruikt. Doch haar meeste maaltijden worden door een hotel naar beneden gestuurd. Om de tijd te doden, onderzoekt Miss Williams de grot en houdt zij een dagboek bij. Haar enige gezelschap is een opossum, Susie genaamd. nen op zaterdag 12 oktober)frisdran kentoernooi (aanvang direct na afloop van de persoonlijke wedstrijden); club competitie (aanvang eerste week van oktober)sneldamkampioenschap van Zeeland, waarvan de organisatie is op gedragen aan de vereniging 's-Graven- polder. Over de jeugdwedstrijden zal tijdens de vergadering nog moeten wor den beslist of deze doorgaan. Een van de meer dan honderd gevangen genomen leden van de Doukhobor secte in Brits Columbia, die ruim een maand geleden in hongerstaking zijn gegaan, is overleden. Verscheidene honderden Doukhobors zijn uit Vancouver naar Agassiz gekomen om uit sympathie met hun gevangen geestverwan ten eveneens een hongerstaking te beginnen. Zaterdag a.s. organiseert de Sasse zwem en poloclub „De Bruinvis" te Sas van Gent voor de 29ste maal (17de maal in ternationaal) een lange-baanzwemwed- strijd over twee kilometer, de „Ronde van Sas". Zoals gewoonlijk sluit deze wedstrijd het zwemseizoen in Zeeland af. Ook is daarmee de strijd om de Zwemkroniek- wisselbeker geëindigd. Dit een lande lijke wedstrijd over tien kilometer, ver deeld over twee- en drie- kilometerwed- strijden. Velen zullen zodoende in Sas van Gent nog proberen hun totaaltijd te verbete ren of hun tien kilometer vol te maken en dus een plaats in de rangschiking te veroveren. B. en w. hebben voorts het plan de moestuin bij de voormalige pastorie in te richten tot speelterrein voor de jeugd, waarbij men denkt over De gemeenteraad van Kloetinge kreeg dinsdagavond een gemeentebegroting voor 1964 aangeboden met een respecta bel aantal kapitaalwerken. De begro ting is sluitend met een post voor on voorzien van 10.500. Aan inkomsten en uitgaven voor de gewone dienst is een totaal van 928.491,66 geraamd. De kapitaalinkomsten worden geraamd op 2.761.185,84 en de uitgaven op 2.842.572,64, een nadelig saldo dus van 81.386,80. Aan kapitaal lasten voor in 1964 uit te voeren onrendabele kapitaalwerken is 5182 geraamd. Aan investeringen is voor 1964 179.785 geraamd. De kapitaalin komsten in de loop van het dienstjaar zijn begroot op 339.358,50. „Alhoe wel de financiële positie van de ge meente gunstig kan worden ge noemd", aldus b. en w. in hun toe lichting op de begroting, „zijn er ver scheidene wensen". Het college noemt: uitbreiding van het sportter rein met een voetbalveld, korfbalveld alsmede een speelveld voor de jeugd; woningwetbouw en de bouw van an dere huurwoningen; krotopruiming, riolering van de dorpskern, doortrek king van de Pr. Bernhardstraat en verbreding van de Opril alsmede sa nering van het kolenopslag bedrijf. De Grontmij. heeft opdracht gekregen een plan voor uitbreiding van het sport terrein te ontwerpen. Ook voor de ver werving van de benodigde grond zijn reeds stappen ondernomen. Omdat de begrotingspositie niet toelaat deze in vestering te doen, zal men trachten de uitvoering met D.A.C.W.-subsiöie tot stand te brengen. In het uitbreidingsplan ten westen van de Stelleweg is een strook bouwgrond opgenomen voor woningwetbouw en bouw van andere huurwoningen. Men zal proberen dertig huurwoningen te bouwen en men wil tevens trachten zo veel mogelijk woningwetwoningen toe gewezen te krijgen. Met het opruimen van krotwoningen zal het tot nu toe ge volgde beleid worden gecontinueerd. De pogingen om het bedrijf van Chr. Kole te saneren zullen onverminderd worden voortgezet. „Aangezien de ko- lenopslagplaats in het uitbreidingsplan ligt, bestaat ook nog de gelegenheid van onteigening", aldus b. en w. Het doortrekken van eerder genoemce we gen hangt af van de financiële mogelijk heden. B. en w. merken voorts op, dat het nieu we gemeentehuis waarschijnlijk volgend jaar in gebruik kan worden genomen. Andere programmapunten voor 1964 zijn: plaatsing van veertien lichtmasten in het uitbreidingsplan ten westen van de Stelleweg, twee aan het oostelijk ein de van de Schalklaan en twee aan de Stelleweg. Voorts acht lichtmasten aan de 's-Gravenpolderseweg. Voor krotopruiming en sanering is 27.000 geraamd: opruiming van de panden Schoolstraat 20, 22, 24 en 26 en Peperstraat 8 en 10. De hierdoor vrijkomende ruimte wordt gebruikt voor verbreding van de Schoolstraat, Peperstraat en Achterweg en voor doortrekking van het plein bij „Ami- citia". De kosten worden gedekt door een gedeelte van de reserve uitbrei dingsplan-oost. Voorts staan op het programma dou chegelegenheid in 47 woningwet- en pre miewoningen 25.000). De huurders krijgen een huurverhoging van gemid deld 60 cent per week. De beplanting van het terrein rondom de rioolwater zuiveringsinstallatie, waarvoor de Grontmij een plan heeft opgemaakt, zal 5760 kosten, Staatsbosbeheer geeft een subsidie van 3000. Op het programma staan verder de rea lisering van 't uitbreidingsplan ten wes ten van de Stelleweg (opbrengst grond- verkoop: geraamd op 280.500, op brengst grondverkoop in het oude uit breidingsplan 3645 geraamd). De kos ten voor realisering zijn geraamd op 21.375, waarvoor 7255 voor de straatverlichting. Kloetinge krijgt er voorts veertien auto boxen bij op een tussen de Pr. Irene- en de Lewestraat gelegen terrein (ra ming 48.500). Een sluitende exploitatie kan volgens b. en w. worden verkregen bij 20 maandhuur per box. Voor het opmaken van een plan voor een nieuwe openbare kleuterschool heb ben b. en w. reeds 2000 gevoteerd. Deze school is gepland in de moestuin van de voormalige pastorie. Kardinaal Wyszynski van Warschau heeft in de nationale Poolse bedevaarts plaats Czestochowa een beroep gedaan op de communistische overheid om „een eind te maken aan de discriminatie te gen de katholieken". Hij zei, dat de bis schoppen beknot worden in hun vrijheid van meningsuiting, dat de kerk wordt zwart gemaakt in de Poolse publiciteit en dat zij moeite heeft haar seminaries in stand te houden. In zijn preek tijdens de hoogmis zei de kardinaal onder meer: „Wij wachten nog steeds op de dag, waarop er in ons vaderland gerechtig heid zal heersen, niet slechts voor be voorrechte groepen maar voor alle bur gers, en met name voor de rooms-katho- lieke gelovigen". Een onderzoek in opdracht van de offi cier van justitie, mr. J. Muntendam, in Groningen heeft uitgewezen dat de ge meenteontvanger van de gemeente Kloosterburen en Leens onregelmatig heden heeft gepleegd. De kassen van deze gemeente vertonen tekorten. De officier van justitie kon gistermid dag nog niet meedelen hoe groot de te korten zijn en hoe de onregelmatigheden zijn gepleegd. Zoals bekend is de gemeenteontvanger, de heer H. A. van G., tijdens een routi ne-onderzoek van het verificatiebureau van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten met de noorderzon vertrokken. Hij is sindsdien spoorloos. In beide ge meenten is de ontvanger hangende net onderzoek voor een maand geschorst. Het onderzoek van de gemeentelijke fi nanciële papieren is nog in volle gang. twee tegelta bleaus, een zandbak en andere speel- werktuigen. Op de plaats waar de kleu terschool is geprojecteerd komt nog een grasveld. De totale kosten zijn geraamd op 13.000, waarvoor 4000 kan komen uit de ervoor gevormde reserve. Voorts heeft het gemeentebestuur het plan het cursuslokaal van „Amicitia" in te richten als vergaderruimte 4200). De gemeentelijke subsidie voor de restauratie van de korenmolen is met 600 verhoogd tot 4555, om dat de kosten met 3000 zijn gestegen tot 22.776. Voorts is uitbreiding van het secretarie- personeel met een tweede klerk voor 1964 noodzakelijk. Hiervoor is 5400 geraamd. Voor het Groene Kruis is een dubbele subsidie 2000) geraamd en de exploitatie van het gemeentelijk bad huis, dat nog maar vier uur per week is geopend, is 365 lager geraamd tot 1750. Sluiting van het badhuis hangt af van het tempo van plaatsing der 47 douchecellen.. Op het programma staat verder een verhoging van de reinigingsrechten met 2,50 tot 12,50 per emmer. Ook dit jaar heeft de „Bruinvis" hoe wel de inschrijvingstermijn nog niet is gesloten weer enige lange-afstands- cracks kunnen inschrijven. Zo zal de winnaar van vorig jaar Tino Janssen zijn bekers komen verdedigen. Hij doet het dit jaar niet voor de zwemvereni ging Tiel, maar voor „E.Z.P.C." uit Eist. Dit wil niet zeggen, dat de zwem vereniging Tiel niet deelneemt. Niet minder dan vijf Tielenaars zullen de clubwiselbeker verdedigen. Ook „Z.I.A.N." uit Den Haag is van de partij. Mejuffrouw Nicolai van „Z.I.A. N." zou wel eens kans kunnen maken voor de eerste plaats bij de dames. In de Zeeuwse sector zullen Theunie v. d. Heuvel uit Breskens en Michiel de Pooter uit Terneuzen hun wisselbeker verdedigen. Gezien de uitslagen bij de havenwedstrijden van zaterdag jl. te Breskens zouden zij hun positie wel moeten continueren. Bij de wedstrijden om de Bruisvis-wis- selbeker zouden zich wel eens verrassin gen kunnen voordoen. De vraag is of bij de dames Cobie Melieste haar wissel beker zal kunnen behouden. Heieen de Vries en de jeugdige Ellen de Cooker zullen haar zeker de beker terdege be twisten. Bij de heren verdedigt José v. d. Berghe zijn beker, maar Mario de Cooker en Ivan Cappart zullen hem het vuur na aan de schenen leggen. Ten slotte is ook een Belg van de partij: de heer v. d. Brande van de St. Niklase zwemvereniging, die vorig jaar een goede derde plaats vero verde. Op 75-jarige leeftijd is bij familie in Emmeloord overleden de pedagoog D. L. Daalder, laatstelijk woonachtig in Bergen in Noord-Holland. De heer Daal der heeft zich vooral bekendheid ver worven door zijn kinderboeken en door zijn publikaties over het onderwijs. Aanvankelijk onderwijzer, achtereenvol gens te 's-Gravenzande, Bloemendaal, Laren (humanitaire school), op Java en in Hilversum, werd de heer Daalder in 1922 leraar Nederlands aan de h.b.s. te Alkmaar. In 1947 werd hij benoemd tot directeur van de middelbare meisjes school te Bergen. Behalve als voorvech ter van de onderwijsvernieuwing ver wierf de heer Daalder zich naam op het gebied van de drankbestrijding. Van zijn publikaties zijn bekend „Het bran dende braambos" en de in 1950 ver schenen gids in de kinderlectuur „Wormcruyt met suiker". Een koninklijke onderscheiding vormde dinsdag, de eerste school dag van het nieuwe cursusjaar, voor mejuffrouw H. M. Baveco uit Kruiningen de bekroning van haar 40-jarig jubileum. Veertig jaar stond zij die dag als leidster tussen de kleuters van Kruiningen. Bur gemeester A. Schipper speldde haar het bewijs van de koninklijke waardering op: de gouden ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst in de fees telijk versierde kleuterschool ter gelegenheid van dit jubileum. „U hebt in die veertig jaar grote moei lijkheden meegemaakt, maar ondanks dat alles deed U met veel enthousiasme en liefde uw werk. Namens de bevol king: hartelijk dank daarvoor", zo zei Kruiningens eerste burger in een toe spraak, waarin hij mej. Baveco met de onderscheiding feliciteerde. Vele markante feiten uit de loopbaan van de jubilaresse passeerden in zijn ge lukwens de revue: het in 1932 behalen van de akte kleuterleidster, het belange loos fungeren als hulpleidster in 1936, het begin van haar loopbaan in Zeeuwse De Middelburgse derde klasser Zeelan- dia trok afgelopen weekeinde naar Bra bant en verloor daar zijn oefenwedstrijd tegen Baardwijk met 2-1. Zondag a.s. om half drie komt het Roosendaalse Al liance, zo juist uit de eerste klas gede gradeerd, bij Zeelandia op bezoek. Middelburg gaat zondag met twee elf tallen naar Alblasserdam. Middelburg I speelt daar tegen de derde klasser Al blasserdam, terwijl Middelburg II tegen de reserves van Alblasserdam in net veld komt. Vrijdag aanstaande neemt een aantal Zeeuwse ruiters deel aan de nationale kampioenschappen van de Koninklijke Nederlandse federatie van landelijke rij- verenigingen, die in het Goffertpark te Nijmegen worden gehouden. Deze titel strijd gebeurt in het kader van de na tionale manifestatie ter viering van het 150-jarig bestaan van het koninkrijk. Zo zullen de achttallen van de Oranje- ruiters uit Willemstad en van de lande lijke rijvereniging Walcheren uit Nieuw- land hun kansen verdedigen in respec tievelijk het kampioenschap achttallen Z. en M. Ruiter L. B. H. van der Slikke van de L.R. Walcheren komt uit in de Z-dressuur en het Z-springen. Voor dit laatste onderdeel is tevens uitgenodigd: J. van Dalen van de Eendrachtruiters. In de M-dressuur wordt Zeeland verte genwoordigd door mej. S. J. de Kroo van de L.R. Oranjezon. Koninklijk goud viel dinsdagmid dag mejuffrouw H. M. Baveco uit Kruiningen ten deel. Burgemees ter A. Schipper speldde het haar op, ter gelegenheid van haar 1,0- jarig jubileum als kleuterleidster. (Foto P.Z.C.) >wvwwwwvwwwwvwwwwvwwwwwt klederdracht, de moeilijke situatie in de oude school aan de Hoofdstraat, de er varingen na de ramp in 1953 en de me dewerking en steun daarna bij de bouw van het tegenwoordige kleuterpaleisje. Namens de gemeente bood de heer Schipper de jubilerende hoofdleidster een enveloppe met inhoud aan. Ook de moeder van mej. Baveco, die de feeste lijke bijeenkomst met tal van andere fa milieleden, leden van de oudercommissie, de beide andere leidsters aan de school en vertegenwoordigers van de gemeen te o.m. wethouder C. van Iwaarden bijwoonde, betrok hij in zijn felicita tiewoord. De ouders van de leerlingen feliciteer den mej. Baveco bij monde van voorzit ter W. van 't Hof. Hij benadrukte het belang van de eerste kennismaking van de jeugd met het schoolwezen. „Dat is in Kruiningen bijzonder goed", zo com plimenteerde hij mej. Baveco. Geschen ken van de ouders en de leerlingen wa ren een fraaie kleurenfoto van de kleu terschool en een mand met bloemen. Meer dan 40.000 uur hebt U in uw loop baan met de kleuters gewerkt", zo had de inspectrice van het kleuteronderwijs roor Zeeland, mei. M. J. de Jonge, bere kend. ,,'t Is nogal wat", vond zij. En zij wees op het feit, dat slechts zelden een kleuterleidster de 40 jaar bjj dit onder wijs „haalt". Verheugd toonde zij zich met de toeken ning van de koninklijke onderscheiding: „De laatste jaren gaat de waardering voor het kleuteronderwijs wel omhoog, maar heeft toch nog niet die plaats, die ze verdient", zo meende zij. De heer M. A. Hage, de directeur van de Middel burgse rijkskweekschool voerde even eens het woord. „U bent in uw loopbaan trouw gebleven aan wat de opvoeding centraal stelt: helpen bij het zelfstandig worden. U bent een helpster in de beste betekenis van het woord", zo formuleer de hij zijn waardering voor het werk van mej. Baveco. „Wij sturen onze aan staande kleuterleidsters voor hun prak tische opleiding graag naar U toe", zo verzekerde hij de jubilaresse. Waarde rende woorden voor het werk en de per soon van mej. Baveco spraken daarna ook de voorzitter van de afdeling Zuid- Beveland van de N.O.V., de heer J. Gle- rum „de profeet kan in dit geval ge rust in eigen land blijven" en de se cretaris van volksonderwijs te Kruinin gen, de heer M. Schrijver. Mej. Baveco sprak een dankwoord. Daarna was het gezelschap genodigden nog enige tijd ge zellig bijeen. In hotel „De Korenbeurs" drukten tus sen vijf en zes uur vele inwoners van Kruiningen mej. Baveco de hand tijdens een receptie, 's Morgens hadden de kin deren het jubileum op school gevierd, samen met de leerlingen, die voor het eerst de lagere school bezochten. Juist tegenover het Noorderdok te Ter- neuzen heeft dezer dagen de cutterzuiger ,J3rakman" van de Hollandse aanne mersmaatschappij Zanen-Verstoep een begin gemaakt met de feitelijke uitbrei ding van het kanaalgedeelte Terneuzen- Belgische grens. In betrekkelijk korte tijd groef de machtige zuiger zich door de oude rijksweg, waar een te voren ge reedgemaakt vak vol water liep, hetgeen de zuiger juist nodig had om zich ver der te kunnen bewegen. Inmiddels is in enkele dagen tijd een flink gat ontstaan. De cutter-zuiger die in staat is 50.000 m3 baggerspecie per week te verwerken een hoeveelheid die in dit beginstadium uiteraard nog niet kan worden bereikt voert de bo venlaag via een tussenstation naar de Westerschelde. De diepere laag, bestaan de uit gronden van betere kwaliteit en uit zand, gaat door buizen met een dia meter van 60 cm naar de Serlippenspol- der die ten behoeve van woningbouw en kele meters zal worden opgehoogd. Als die polder volgespoten is, worden de vrijkomende grond- en zandmassa's naar de Braakman getransporteerd om te dienen als dijken rondom de zoet waterspaarbekkens van de Zeeuws- Vlaamse waterleidingmaatschappij. Zodra de eerste zuiger voldoende ruim te heeft gemaakt, krijgt hij assistentie. Het ligt in de bedoeling totaal vier zand zuigers, een baggermolen en een bak- kenzuiger in te zetten voor het eerste gedeelte van de kanaalverbredingswer- ken op Nederlands gebied (Foto P.Z.C.) Dr. G. H. Bast, is met ingang van 1 september benoemd als directeur van Thomsen's havenbedrijf in Rotterdam. Hij wordt de opvolger van mr. M. G. de Bruin, die per 1 januari benoemd is tot directielid bij de Nederlandsche Spoor wegen. De besturen van Frank Rijsdijk's in dustriële ondernemingen N.V. en van de N.V. „Holland" Scheepswerf en Machi- nehandel zullen een fusie aangaan. De naam van het nieuwe bedrijf wordt Frank RijsdijkHolland N.V. De Howaldtswerke in Kiel eigendom van de_ Duitse Bondsrepubliek zullen acht visserij-fabrieksschepen ter waarde van ongeveer een kwart miljard D.M. bouwen. De onderhandelingen tussen de Ho waldtswerke en de Sudoimport in Mos kou hebben vele maanden geduurd. De schepen zullen in de jaren 1965 en 1966 geleverd moeten worden. Blijkens de geconsolideerde winst- en verliesrekening van N. J. Menko N.V. is het saldo-exploitatierekening over het boekjaar 1962 sterk gedaald, en wel tot 1,56 miljoen (v.j. 3,14 miljoen). Voorgesteld wordt het dividend te ver lagen tot vijf procent (negen procent). Het dividendvoorstel is mede gebaseerd op het feit dat de vennootschap zich be vindt in een periode van omschakeling op zeer hoogwaardige en gedeeltelijk duurdere kwaliteiten. Dit vraagt tijd, al dus de directie, doch zij heeft het ver trouwen dat het haar zal gelukken haar aandeel in de markt verder uit te brei den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7