in Waterverbruik op Zuid-Beveland 1982 met tien procent omhoog Vragenlijstje P.v.cLA. voor Souburgs b. en w. DE VEY MESTDAGH Eerste fase nieuw pompstation ijbergen al achter de rug Huijb( WALCHEREN MARKTBERICHTEN NIEUWS UIT DE KERKEN ZUID-BEVELAND ZOETE TEENAGERROMANTIEK, LACHFILM EN DONKER DRAMA AGENDA Aandeelhouders stelden jaarstukken vast Nieuw tarief Raad IJzendijke in vergadering bijeen Wielerwedstrijden t rtapMitd 2 vuiliken ƒ250 MIDGETGOLFWEDSTRIJD OP DOMBURGSE BAAN Voorlichting over zonnebloemcursus Perceel bouwland te Veere niet gegund Kapelle sterker dan Kloetinge Kampioensschieting BELASTÏNGSTATION WORDT OPGEHEVEN Wedvlucht O.W.T.B. Agenda met 400 punten voor synode Gereformeerde Kerken Talrijke aanwinsten voor openbare bibliotheek Films in Zeeland Voor derde maal Tati in Middelburg Aandacht voor speelterreinen gevraagd Korfbalveld nog niet gekeurd? Korfbalveld Raad Kloetinge koopt grond voor uitbreiding van het sportveld Gevarieerd orgelconcert in gereformeerde kerk „Fundamentele verschillen tussen protestanten en rooms-katholieken blijven" Afscheid en intrede van ds. C. D. Otte AFSCHEID DS. BENEDER VAN HERVORMD BAARLAND Kerkeliike mutaties WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 HET VERBRUIK in het voorzieningsgebied van de N.V. Waterleidingmaat- schappij „Zuid-Beveland" is in 1962 toegenomen met tien procent en gestegen van 2,8 tot 3,1 miljoen kubieke meter water. Er werd een totale verkoop bereikt \an 4,8 miljoen kubieke meter: daarvan ging meer dan 2 miljoen kubieke meter naar de N.V. Waterleidingmaatschappij „Midden-Zeeland". Het gemiddeld ver bruik kwam voor het eigen gebied van de Bevelandse maatschappij op 91,1 liter per hoofd per etmaal. Ook daarin viel een stijging te constateren: 6,5 procent. Deze cijfers kan men putten uit het jaarverslag over 1962 van de maatschappij dinsdagmiddag vastgesteld in de algemene vergadering van aandeelhouders in de „Prins van Oranje" te Goes. Het jaarstuk, dat weer een interessant beeld geeft van de gang van zaken in het bedrijf. De jaarresultaten bijvoorbeeld laten zien, dat een voordelig saldo kon worden geboekt van 34.913,58 te gen een saldo van f 7048,26 in 1961. De aandeelhouders hebben besloten voor extra afschrijving een bedrag van dertigduizend gulden te reserve ren. Er zijn in het verslagjaar weer tal van opmerkelijke zaken gepasseerd en de technische dienst heeft een drukke pe riode achter de rug. In het pompstation van Ossendrecht bijvoorbeeld kwam een reinwaterkelder van 1000 kubieke meter gereed. Een stuk van 3 km transport leiding bij Rilland is klaargekomen, ter wijl een aanvang is gemaakt met de vernieuwing van de ringleiding in wes telijk Zuid-Beveland. In dit district ook ondervond de watervoorziening moeilijk heden zodat moet worden vastgesteld dat de groei in de transportmiddelen niet voldoende is om aan gestegen vraag te beantwoorden. De plannen voor een nieuw pompstation te Huijbergen hebben inmiddels vastere vormen aangenomen. Er werd in 1962 al een begin gemaakt met de uitvoering van de eerste bouwfase: tijdelijke zuive- ringswerken. De bouwstop zal de ver dere realisering van de nieuwbouw wel aanzienlijk vertragen, zo veronderstelt de directeur, ir T Verheul in zijn over zicht. Ook de hoofdtranportleiding naar Goes werd sterk uitgebreid en de accu mulatieruimte vergroot. Vernieuwingen, die in de komende jaren grote investe ringen zullen vergen. Met ingang van 1 januari Jl. is een nieuw tarief voor huishoudelijk ge- De gemeenteraad van IJzendijke komt vandaag, woensdag, in openbare verga dering bijeen. Op de agenda staat een voorstel van b. en w. om de huidige ko- lenkachel van de centrale verwarming van het gemeentehuis te vervangen door een ketel, geschikt voor oHestook. De kosten worden begroot op 8500. Voorts is er een voorstel om een krediet van f 7500 beschikbaar te stellen voor de aanschaf van bestratingsmaterialen. Ten behoeve van de sanering van de Zuidstraat en omgeving wil het college het pand Zuidstraat 6 voor de som van 1000 aankopen. B. en w. stellen voor definitieve medewerking te verlenen aan het z.g. 100 pet. elektrificatieplan van de P.Z.E.M, Hiervoor dient een krediet van 16.000 te worden uitgetrokken. De raad moet verder een verzoek van het r.-k. kerkbestuur te IJzendijke behande len waarin gevraagd wordt de vergoe ding voor het gebruik van het parochie huis met ingang van 1 juli 1963 te ver hogen van 2 tot 3 per lesuur. Als laatste punt krijgt de raad een voorstel van b. en w. te behandelen om aan het college van Gedeputeerde Staten te be richten, dat de raad instemt met de voorgestelde verbetering van het weg dek Parkzicht-IJzendijke. OOSTBl IRG De Oostburgse wielersportvereniging „Luctor et Emergo" houdt op zaterdag 21 september twee wielerwedstrijden op het Kroonwijkparcours te Oostburg. De eerste koers voor adspiranten begint om half drie, daarna zullen de nieuwe lingen elkaar de eer van de overwinning betwisten. f Advertentie) Bellamypark 45-58 - Vlissingen bruik in werking getreden. Het be tekende een geringe verhoging en een sterke vereenvoudiging. Tevens is er mee bereikt, dat de ongelijkheid in tarieven tussen Noord-Beveland en Huijbergen enerzijds en het overige deel van het verzorgingsgebied an derzijds werd weggewerkt. Van het nieuwe tarief verwacht de maatschappij een verhoging van de watergelden van ongeveer IC procent in 1962 een bedrag van 1.685.532. Men betwijfelt evenwel of deze verhoging voldoende zal zijn om de hogere lasten, die uit de sterke uitbreiding van de bedrijfsinrichting zullen voortvloeien, te compenseren. Eind december 1962 bedroeg het aantal watermeters 17.722, waarvan 16.643 ge plaatst, hetgeen bij 24.603 waterafnemen- de aansluitingen een bemetering van 67,5 procent betekent. Het leidingennet is in 1962 toegenomen met rond 15.540 meter, waarvan 6790 meter voor leidingen van 80 mm en gro ter en 8750 meter voor de kleinere dia meters. De totale lengte van het net be liep eind december 910 kilometer, een afstand zo groot als die van Goes naar midden Zwitserland. De capaciteit van de hoofdtransportleiding is onvoldoende gebleken. Voor een versnelde uitvoering van de uitbreiding van de transportmid delen zijn inmiddels voorbereidingen ge troffen. Ook voor een vergroting van de transportcapaciteit naar Walcheren. Het aantal aangesloten percelen is in 1962 toegenomen met 537 tot 26.076 Ultimo december vorig jaar waren nog 385 wo ningen niet aangesloten. Wat de financiering betreft kan nog worden aangehaald, dat de totale schuld aan langlopende leningen ul timo december een bedrag van 7.640.820 beliep tegenover f 7.841.553 het jaar daarvoor. MIDDELBURG Bevestiging van ds. Beneder in Nieuwe Kerk Middelburg DOMBURG In de avonddienst van zeven uur zal ds. H. G. Beneder zondag aanstaande in de Nieuwe Kerk te Middelburg worden be vestigd als predikant voor buitengewone werkzaamheden, verbonden aan de kerk provincie Zeeland. Dit houdt in, dat ds. Beneder vrijgesteld wordt als scriba van de provinciale kerkvergadering, dat hij functionaris wordt van het provinciaal college van toezicht en dat hij tevens zal gaan fun geren als chef op het bureau van de provinciale kerkvergadering in Zeeland. De bevestiging zal geschieden door dr. A. van Haarlem, praeses van de pro vinciale kerkvergadering van Zeeland. Na afloop van de dienst is er in „De Schakel" gelegenheid tot feliciteren. Tijdens een propagandabijeenkomst in ,De Schakel" te Middelburg zullen be langstellenden in de Zonnebloemcursus sen worden voorgelicht. Het programma vermeldt onder meer de vertoning van de film „Het zout der aarde" en het optreden van het duo Suus en Emma. In „Het Anker" te Vlissingen wordt op 4 september een dergelijke bijeenkomst ge houden. Beide bijeenkomsten beginnen om half acht. O.- EN W.-SOUBURG Korfbalwedstrijd Woensdagavond zal op het sportterrein te Souburg de korf bal wedstrijd Animo I tegen Tjoba I gespeeld worden. Deze wedstrijd moest vorige week door het slechte weer worden afgelast. De baten komen ten goede aan „Sport Steunt Zon neveld". De aanvang van de wedstrijd is half acht. VEERE Notaris R. Batten te Middelburg heeft dinsdagmiddag ten verzoeke van de heer P. J. Boogaard te Veere in het ver enigingsgebouw te Veere een 2.40 are groot perceel bouwland trachten te ver kopen. Het perceel werd echter inge houden op een bedrag van 27.190. Burgerlijke stand MIDDELBURG. Bevallen: P. de Visser-Wisse d.; F. Louwer- se-Meliefste d.; A. van Weeren-v. d. Blom z. Ondertrouwd: C. P. Kats 26 jaar en F. A. Ketelaars 19 Jaar; A. G. C. M. Mustert 27 jaar en A. van Riel 24 jaar. Getrouwd: C. Ingelse 22 jaar en A. van Donk 21 jaar: L. Christiaanse 25 jaar en M. J. D. Schellings 23 jaar: J. Schout 24 jaar en J. Neve 27 jaar. Overleden: C. W. M. de Bruijn 4 mnd.; A. C. Adriaanse 60 jaar; L. Gioultzidis 27 jaar; P. Pleijte 70 jaar, e.v, J. de Klerk. Op de midget-golfbaan te Domburg worden a.s. zondag midget-golfwedstrij- den gehouden, waarbij een wisselbeker de inzet voor de le prijs is. De wedstrij den beginnen om 10 uur en zullen onge veer 6 uur geëindigd zijn. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 26-8: Teunika van Terneuzen, 27-8: Castor van Antwerpen. Gepasseerd naar Antwerpen op 26-8: Goote van Liverpool, Witmarsum van Hamburg, Rubicon vail Gdansk, Magas van Algiërs, Ceres van Rotterdam. 27-8: Tjerk Hiddes van Liverpool, Dido van Faro, Zanzibar van Rot terdam, Eagle van Londen, Marcella van Zee Gent. Gepasseerd van Antwerpen op 26-8: Medon naar Rotterdam, Amasus naar Dublin, Din- teldijk naar Rotterdam, Steenbergen naar Bordeaux. 27-8: Sophocles naar Rotterdam, Aagtekerk naar Amsterdam, Charis naar Amsterdam, Servaaskerk naar Hamburg. Op eigen terrein heeft Kapelle I za terdagmiddag met 30 gewonnen van Kloetinge I. In deze vriendschappelij ke wedstrijd had Kapelle van meet af de beste papieren. Alle drie de doelpun ten werden gescoord door A. Zegers. Bij rust had Kapelle een 10-voor- sprong. De voorwedstrijd tussen de reserve-elftallen van beide verenigingen moest vanwege de slechte weersomstan digheden worden afgelast. OVEZANDE De Prov. Zeeuwse Schuttersbond hield een kampioenschieting op de doelen te Ovezande. Kampioen voor 1963 werd de heer P. Steketee uit Yerseke. Het was voor de schutter De Koeër Raas en Doene geen gemakkelijke opgaaf de nieuwkomer Steketee in te tomen, wat dan ook niet ging. St. Sebastiaan van Yerseke gaat wat het doelschieten be treft weer een woord meespreken. Meeste punten en kampioen: P. Steke tee, St Sebastiaan, Yerseke; meeste ro zen: P. de Koeier, St. Sebastiaan, Yerse ke; meeste negens; C. D. Raas, St. Se bastiaan, Ovezande; meeste achten: M. Steenbakker, Juliana, Kwadendamme; meeste zevens, J. Beulens, Juliana, Kwadendamme; meeste zessen: J. Doe ne, St. Sebastiaan, Ovezande; meeste vij ven: M. Geus, Juliana, Kwadendamme; meeste vieren: F. Peeters, Juliana Kwa dendamme; meeste drieën, L. Remijn, Juliana, Kwadendamme; meeste tweeën, L. Geus, Juliana, Kwadendamme; mees te enen: M. G. Verbeek, Juliana, Kwa dendamme. HEINKENSZAND Het stationnement Heinkenszand van de dienst der directe belastingen en ac cijnzen wordt ingaande 1 september a.s. opgeheven. De dienstgeleider van deze post, de heer J. Nieuwenhuize is op ge lijke datum wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ont slag verleend. De assistent A, de heer W. D. Kuijs wordt overgeplaatst naar Goes. KAPELLE Collecte hulpfonds De op 4 augustus in de Nederlands hervormde kerk te Kapelle gehouden collecte voor het classicale hulpfonds kleine gemeenten heeft 76,67 opge bracht. Een inzameling voor het restau ratiefonds op 11 augustus bracht 176,27 op. Ten slotte werd op 18 aug. voor het protestants streekziekenhuis weer 118,98 bijeengebracht. De postduivenhoudersvereniging „Oost, West, Thuis Best" te Kapelle nam deel aan een wedvlucht voor jonge duiven vanuit Orleans, afstand 424 km. De uit slagen zijn: 1, 2, 4 en 5 Jac. Schrier, 3 en 6 A. J. L. Luteijn, 7 P. Glas, 8 M. P. v. Oeffelen, 9 W. C. Hundersmarck en 10 J. H. C. Poley. VEILING ST. ANN ALAND. 27 aug. Doré, gewoon 14, bonken 8.20, drie lingen 6.70. Eigenheimers gewoon 14.50, bon ken 9.50, drielingen 5.50. Bintjes, gewone 11.50, bonken 15.80, drielingen 6.20. Aan voer 166 ton. VISMIJN COLIJNSPLAAT. 27 aug. Exportgarnalen, aanvoer 3913 kg., f 0,89—f 2,40. Bot 84 kg. Schol 5 kg. Tong 32 kg. Paling 24 kg. Rog 3 kg. Visiever 2 kg. Ongesorteerde vis 11 kg. VEILING THOLEN. 27 aug. Doré, gewone 14.60, poters 5.80. Koopmans blauwe 10.80, Bintjes, bonken 16.20, gewone 11.10—12.10, poters 4. Witte Eigenheimers, bonken 9, gewone 1013.20 poters 5.50. Aanvoer 2600 kisten. VEILING SINT-MAARTENSDIJK Doré 15.3711.97; Bonken 9.08; Eigenheimers 12.96—9.10; Bintje 11.18—8.51: Bonken 15.60. Aanvoer 4500 kisten. Dinsdagmorgen is te Groningen de ge nerale synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland begonnen. De voorzitter, dr. P. G. Kunst uit Am sterdam zei in zijn welkomstwoord dat het aantal agendapunten tot over de 400 is uitgegroeid. Medegedeeld werd dat op zondag 1 december de kerken in gebed en predi king zullen stilstaan bij het feit, dat Nederland 150 jaar koninkrijk is. De synode deed allereerst de stukken af over de aanvullende opleiding waar over ds. Vellenga rapporteerde. Een bezwaarschrift van de heer P. Knotters te Bodegraven betreffende de uitspraak van de synode van Apeldoorn 1961 over de crematie en de vorm van lijkbezor- Concert O.K.K. Donderdagavond, 29 augustus, zal de muziekvereniging O.K.K. uit Wemeidin- ge onder leiding van haar dirigent de heer P. Manneke een concert geven op de tent aan de Prinses Beatrixweg. GOES In juli en augustus werden aan de openbare leeszaal en bibliotheek te Goes de volgende werken aangeschaft. Romans: Van Aerschot: Kinderen van Atlas; Bastet, Lava; Blake: Aan het eind van het hoofdstuk; Borstlap: De verborgen zee straat; Bruyn-Ouwehand: Het machtige vi sioen; Christie: De grote vier; Cormack: Ge- Show, dramatiek en romantiek, alle drie niet al te ver doorgevoerd dat is wat de bioscopen in Middelburg, Vlissingen en Goes deze week te bieden hebben. Daarbuiten valt de prolongatie van een film, die door bijzondere fijne humor, alom bekendheid heeft gekre gen. In Electro te Middelburg is we gens grote belangstelling thans voor de derde maai in vertoning „Monsieur Hulot met vakantie" van Jacques Tati. Woensdagavond om 7.30 uur voor alle leeftijden. In Electro draait voorts op donderdag avond ,,De snertsoldaat" met de komiek Brian Rix in een dubbelrol als de dap pere kolonel Blenkinsop en de domme rekruut Atwood. Een lachfilm over een hachelijk en ingewikkeld avontuur uit de tweede wereldoorlog. Toegankelijk voor alle leeftijden. Luxor in Vlissingen heeft het deze week gezocht in „Zoutwaterliefde", een luchtige teenagerfilm; onnozel ver haaltje, lieve liedjes en wat suikerro- mantiek. Desondanks in technicolor en panavision. Op dinsdag- en woensdag avond voor alle leeftijden. Topsterren in deze Paramountfilm zijn Tommy Sands, Toby Michaels en Fabian. Wie van dramatiek houdt kan in Grand Vlissingen: Alhambra: Wien, wie es weint und lacht, 20 uur, 14 jaar. Luxor: Zout waterliefde, 20 uur, a.l. De Ruyterschool: Tentoonstelling t.g.v. het 60-jarig be staan, 10—2.30 en 14—17 uur. Boekhandel Bikker: Tentoonstelling schilderijen, gouaches en tekeningen Antoine Mes en van nautische boeken, 8.3012.30 en 14 —18 uur. Middelburg: Electro: Monsieur Hulot met vakantie, a.l. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9—22 uur. Zeeuws Museum Expositie verzameling Bal en J H Koe koek, 1017 uur Van Benthem en Jut ting- Expositie Zeeland en Vlaanderen, landkaarten en atlassen (Mercator) 9— 18 uur. Goes: Grand: Gevaarlijke verhoudingen, 20 uur, 18 jaar. Museum. Expositie Beve landse voorwerpen 1012 en 1417 uur Zierikzee: Burgerweeshuis. Expositie oude meesters, 10—17 uur. Veere: De Schotse huizen: Tentoonstelling unica mr. J. C, van Schagen, 1012 en 1417 uur. Bergen op Zoom: Roxy Die man is gevaar lijk, 20 uur. 14 laar. Luxor Samar het Duivelseiland, 20 uur, 14 jaar. Terneuzen: Luxor. Lift naar de misdaad, 20 uur, 14 jaar. Oostburg: Ledeltheater. Meneer de Gravin is niet thuis, 20 uur. a.l. Gemeentehuis: Tentoonstelling grafische kunst, 912 en 1417 uur. Westdorpe: Kunsthandel Troutzaerte: Ten toonstelling gouaches Helen van Zijl en van kerkelijk en profaan edelsmeed- werk van Kees van Bergen, 921 uur. De fractie van de P.v.d.A. in de Sou- burgse gemeenteraad heeft met de ge woonte om slechts mondeling vragen te stellen aan b. en w. gebroken. De drie P.v.d.A.-raadsieden hebben nu een serie van elf vragen schriftelijk gezonden aan b. en w. van Oost- en West-Souburg, mede omdat zij van mening zijn, dat een aantal van deze vragen op korte ter mijn onder de aandacht van b. en w. dient te worden gebracht. In hun vragenlijst willen de P.v.d.A.- raadsieden onder meer nogmaals de aandacht van b. en w. vestigen op het ontbreken van speelplaatsen en andere terreinen voor de jeugd in het plan Na gelenburg. Zij schrijven „reeds tijdens het burgemeesterschap van wijlen de heer Stemerding is hierop door diverse raadsleden gewezen, óók is hiervoor in één der laatste raadsvergaderingen op nieuw uw aandacht gevraagd" Voorts vragen de raadsleden wanneer in het Tuindorp kan worden begonnen met het schoonmaken van de riolering. Niet alleen de kolken moeten worden gerei nigd, maar óók de straatriolering, waarvoor de hoofdputten, die onder het wegdek liggen, moeten worden geopend. Eveneens dienen de sloten in het Tuin dorp te worden uitgedolven. De P.v.d. A.-fractie vraagt b. en w. hoe het staat met de levertijd van de nieuwe kolken- zuiger en of reeds aandacht is geschon ken aan de aanschaf van het apparaat voor het regelmatig schoonhouden van de riolering. „De raad is destijds toege zegd, dat de aanschaf van een dergelijk apparaat onder ogen zou worden ge zien", aldus de P.v.d.A.-fractie. Ook stelt de fractie de vraag of het juist is, dat het korfbalveld door de hiertoe bevoegde instantie nog niet is goedgekeurd. „Animo" gaat met sep tember in de K.N.K.B. spelen, terwijl waarschijnlijk geen ontheffing van de aan het terrein gestelde eisen zal wor den verleend. In dit verband informeren de P.v.d.A.-raadsieden ook of reeds een oplossing is gevonden voor de toege zegde kleedkamers op de korfbalvelden. De P.v.d.A.-fractie stelt verder de vol gende vragen: Is uw college bereid aandacht te schenken aan het door bromfietsen ver oorzaakte lawaai, speciaal op zaterdag en zondag in de Kanaalstraat? Wan neer wordt de vuilnisbelt aan het Koop mansvoetpad beplant, overeenkomstig een hiertoe genomen raadsbesluit Wanneer zal het terrein met loods van de aannemer Haeck gereed zijn? Wie heeft opdracht gegeven aan de aan nemersmaatschappij „Zeeland" om daar een verharde weg aan te leggen en voor wiens rekening geschiedt dit Is het uw bedoeling om, zodra de zaak van de heer Haeck kan worden verplaatst, te beginnen met het slopen van de huizen op het Oranjeplein? Kan de sloot achter de J. I. Sandersestraat en de Pieter Louwersestraat ter plaatse van de overstort van het rioolwater, wor den uitgedolven? Zijn reeds voorbe reidende maatregelen getroffen om te komen tot uitbreiding van de begraaf plaats te Goes „genieten" van „Gevaarlijke verhoudingen" met de bekende sterren Raf Vallone, Annie Girardot en Em- manuele Riva. Het is de geschiedenis van een gedeserteerde soldaat, die on der een andere naam in Parijs gaat wonen. Aanvankelijk beleeft hij daar een gelukkige tijd met een FranQai.se, Germaine. Vanaf de dag dat een vroe gere vriend uit de verzetsbeweging hem herkent heeft. wordt hij achtervolgd door het noodlot. Hij raakt Germaine kwijt, en wordt, tot slot, in een poging om haar weer terug te vinden, door een politieagent gedood. Toegang 18 jaar. KLOETINGE De gemeenteraad van Kloetinge heeft zich dinsdagavond akkoord verklaard met aankoop van 1.00.28 ha bouwland aan de Breeweg van de heer A. J. Trimpe te Kloetinge, voor f 8268. Dit bouwland zal worden ingezaaid en dient ter compensatie van het voor uitbrei ding van liet sportveld benodigde wei land. De raad besloot al eerder tot uit breiding van dit sportveld: een tweede sportveld (voor korfbal) en een oefen- veld. Voorts besloot de raad tot ruiling van de woning Lewestraat 82 voor de pre miewoning Pr. Bernhardstraat 27. De woning aan de Lewestraat is nodig voor realisering van het uitbreidings- olan in onderdelen. Het huis wordt bin nen veertien dagen gesloopt. De inrit van de Dreef wordt daardoor breder en zal een onderdeel gaan vormen met de nieuw te stichten wijk van een uitbrei dingsplan. Het V.V.D.-raadslid H. G. Jung be treurde het, dat f 1500 nodig is ter compensatie voor enkele onkosten om te voldoen aan enkele ambtelijke voor waarden. De raad verklaarde zich voorts akkoord met in het kader van de begroting voor 1964 voorgestelde subsidiëverhogingen en met aankoop van enige perceeltjes grond voor het uitbreidingsplan. De kapperszaak zal in het vervolg de gehele maandag zijn ge sloten en de toelatingsdata voor de kleuterschool werden vastgesteld op 1 augustus, 1 november, 1 februari en 1 mei. Bij de rondvraag informeerde het P.v.d. A.-raadslid J. Schelfhorst naar de toe gezegde bank voor de bejaarden op de hoek LewestraatKon. Wilhelmina- straat. Burgemeester mr. H. N. baron Schimmelpenninck van der Oye zegde toe, dat die bank er spoedig komt. WEMELDINGE Instuifvergadering De instuifcommissie van Wemeldinge kwam dezer dagen bijeen om het ko mende winterseizoen te bespreken. Het ging voornamelijk om de groep van 16 jaar en ouder. Men besloot om op de zelfde voet als vorig jaar verder te gaan. Op het programma staan dia voorlichting en een toneelavond. Het toneelgroepje zal gevormd worden door de instuivers zelf. Men besloot op 5 oktober met het win- terprogramma te starten. Op veler ver zoek zal voor die tijd nog een dans avondje worden gegeven en wel op 31 augustus a.s. De muziek zal worden verzorgd door „The Bell-Wethers" uit Goes. mist bestek; Davenport: Mijns broeders hoe der; Dostojewski: Het dorp Stepantsjikowo; Durrell: Witte adelaars boven Servië; Von le Fort: De laatste bij het schavot; Gillois: Rue Montmartre 25; Goytisolo: Het eiland; Graham: Demelza, mijn vrouw; Greene; De „Mozart" vertrekt om 9.12; Gregor: De brug; Hare: Het geheim van Mary Rose; Hartung: Piroschka; Ikink: Samuel Wasselie; Keil- son: In de ban van de tegenstander; Van der Kop: Spel van droom en werkelijkheid; Liep- man: Verslaving; Lubis: Schemer over Dja karta; Narayan: De menseneter; Nordh: De zon gaat op in Gulbrandstal; Olivier: Met de hemel voor ogen; Van Oostrom: Blijf met het geluk; Pressburger: De muis stierf op zondag, Raedt de Canter; Engelen en dieven; Rayner: Duel op de Atlantic; Renault: De stier uit zee; Schouwenaars: Dokter Simon Falbeck; Stafford: Het begon in Bangkok; Streuvels: De vlaschaard; Verdenius: Waarom ik nou!; De Vries en Reiss: Maartje eu Maart je; De Vries en Reiss: Maartje en de praktijk; De Vries en Reiss: „Mevrouw" Maartje; Wallis: Ontmoeting in de avond; Weil: Naar het eind van de wereld. Studieboeken: Aloni: Zypressen zerbrechen nicht; Böll: Ansichten eines Clowns; Hoch- muth: Arm und reich und überhaupt Moosdorf: Nebenan; Callaghan: A. passion in Rome; Faulkner: The reivers; Hansford Johnson; Night and silence who is here? Marsch: Singing in the shrouds; Murdoch: The unicorn; Powell: Agents and patients; Styron: The long march; Tey: The daughter of time; Aletrino: Zes wereldgodsdiensten; Beth: Inleiding tot de differentiaal- en inte graal rekening; Böll: Hier is Tibten; Bijbel; Carmiggelt: We leven nog; De Dalai Lama van Tibet, Mijn leven en mijn volk; Devi: Yoga voor het westen; Enter: Het sporenplan voor de modelbaan: Van Eijkern: Woonkitsch en wooncultuur: Fortmann: Actuele geloofs- probelmen: Graftdijk: Van Stek en Verhoe ven: World Press Photo '62: Van Hemel- donck: Schalken, schelmen en schavuiten; Herlin: Dwaaltocht naar de dood: Van der Hoeven: Fasen en facetten: Honderd uit: Kaus: Catharina de Grote; Kishon: Kijk maar om, mevrouw Lot; Last: Meesters der Japanse vertelkunst: Lubberink: Onze sa menleving; Maris en Rijneveld: Landbouw en platteland in een stroomversnelling; Metz: Het orkest onder de loupe; Van der Meulen: en van Bergeijk: Tuinbouw in een notendop; Müller: De Franse revolutie; Roodnat: Zij zijn anders; Röttger en Klante: Klei; Rost- boll: De heilige armoede; Spock: Gesprek ken met moeders; Stilma: Kent U Friesland ook zó?: Thielicke: Het geheim Thielicke, Het geheim van het koninkrijk; Van Tienho ven: Camerajacht op vogels en wild; Toe komst: Vriesland-Canivez en Kamphoff: Praktische wenken voor creatief spel; Wedg wood: Willem de Zwijger. Collecte Een collecte in de Nederlands hervormde kerk te Heinkenszand waarvan de op brengst bestemd is voor de slachtoffers van de aardbevingsramp in Skopje heeft 212,53 opgebracht. 375 300 260 125 100 80 68 63 50 110 100 80 125 100 90 1125 1000 875 875 725 625 850 750 625 525 400 350 500 400 350 ruimer. handel kalm. Bevordering Stookolie op het strand De laatste dagen komen er veel klachten over stookolie op het strand in Westen- schouwen. Het is dit jaar voor het eerst dat dit in zo sterke mate voorkomt. De heer H. Meliefste te Goes, commies le klasse bij 's rijks belastingen werd bij beschikking van de staatssecretaris van financiën bevorderd tot commies-secre taris. De heer Meliefste, chef van het kantoor der directe belastingen en ac cijnzen te Goes, is reeds enige tijo belast miet de waarneming van dit kantoor. Wedvlucht De Goese postduivenhoudersvereniging „De Zeeuw" hield dezer dagen een wed vlucht van Neufvilles uit. In concours waren 134 duiven. De eerste tien prijs winnaars: 1 en 10 A. Sorber; 2 J Voois; 3. 4, 7 P. C. Voois; 5 C. Biomaard; 6 A. Kimmel; 8 C. van Dalen; 9 G. Koks. GEERSD1JK De Amsterdamse musicus Bernhard Steinvoort gaf dinsdagavond voor slechts een veertigtal belangstellenden een concert op het sympathieke orgel van de gereformeerde kerk te Geers- dijk. De heer Steinvoort, die zijn ge hoor bijzonder wist te boeien, is onder meer cantororganist van de Kruiskerk te Amstelveen. Op het kerkorgel, het orgel, dat op de Expo te Brussel in het protestantse pa viljoen heeft gestaan, speelde hij onder meer improvisaties over bekende ge zangen en werken van Bach, Mendels sohn en Joh. Pachelbel. Het programma omvatte daardoor composities van 1600 tot de twintigste eeuw. De plaatselijke gereformeerde predi kant ds. H. L. van Aller, die de avond had geopend, besloot deze met een dankwoord aan de organist voor het door deze genomen initiatief voor het orgelconcert, alsmede voor zijn fraaie spel. Bernhard Steinvoort had het pro gramma geopend met het Wilhelmus en speelde tot slot als hommage aan zijn Zeeuwse luisteraars het Zeeuwse volks lied. ging werd niet ontvankelijk verklaard. Aan het werk van de protestantse mu ziekschool te Utrecht zal de synode meewerken. Aan de stichting centrum voor protestantse kerkzang zal de sy node het gevraagde subsidie niet ver lenen. Een klacht van de kerkeraad van Loos duinen over de viering van de Hemel vaartsdag gaf de synode geen aanleiding bij de jeugdbonden aan te dringen hun toogdag naar tweede pinksterdag te verplaatsen. De kerkeraden moeten de gemeenten ernstig opwekken tot bij woning van de kerkdienst op Hemel vaartsdag. De secretaris-generaal van de Wereld raad van Kerken, dr. W. A. Visser 't Hooft, heeft begin dezer week verklaard dat ondanks het werk van het oecume nisch concilie de „fundamentele ver schillen" tussen protestanten en rooms- katholieken „hardnekkige realiteiten blijven". Hij zei dit in een verslag op de ope ningszitting van de jaarlijkse raadsver gadering in Rochester, New York, waaraan ongeveer 200 personen deelne men. De vergadering duurt tot en met 2 september. In zijn verslag zegt dr. Visser 't Hooft dat „het niet makkelijk te vermijden is om de betekenis van hetgeen in en door het Vaticaanse concilie gebeurt te over schatten of te onderschatten". „De vitale vraag is thans niet of wij ons kunnen verenigen, maar of wij een ware dialoog met elkaar kunnen aan gaan", zo besloot hij. Ds. C. D. Otte heeft zondagmiddag af scheid genomen van de Hervormde Ge meente van Herwijnen in de classis Bommel. Hij zal zondagmiddag 1 sep tember zijn intrede doen als predikant van de Hervormde Gemeente van Hol- landsche Veld. Ds Otte werd op 20 juli 1919 te Hein kenszand op Zuid-Beveland geboren. Hij bezocht eerst het stedelijk gymnasium te Middelburg en studeerde daarna the ologie aan de rijks universiteit te Utrecht. Nadat de heer Otte in 1946 door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Brabant en Limburg was toegela ten tot de evangeliebediening in de Ne derlandse Hervormde Kerk werd hij op 23 februari 1947 bevestigd als predikant van de Hervormde Gemeente van Veere en Kleverskerke in de classis Middel burg. Op 20 juli 1958 verwisselde ds. Otte deze gemeente met die van Herwij nen in de classis Bommel. Tijdens zijn ruim elfjarige ambtsbedie ning te Veere en Kleverskerke was ds. Otte o.a. quaestor van de weduwenbeurs in de classis Middelburg, eerst voorzit ter en naderhand vice-voorzitter van de provinciale commissie van het Neder lands Bijbelgenootschap in Zeeland- Te Veere gaf ds. Otte mede de stoot tot de oprichting van een jongensclub. De Nederlands hervormde gemeente van Baarland heeft zondagmiddag afscheid genomen van zijn predikant, ds- H. G. Beneder. Zoals bekend is ds. Beneder benoemd tot scriba van de provinciale kerkvergadering van Zeeland. Als tekst voor deze afscheidsdienst koos de predikant Philippenzen 4 vers 7: „En de vrede Gods, die alle verstand te bo ven gaat, zal uw harten en gedachten behoeden in Christus Jezus". Aan het slot van zijn prediking bracht de schei dende voorganger dank aan de gemeen teleden en de verschillende verenigin gen en instanties, die hem hebben ge steund bij zijn taak in de periode van bijna 20 jaar, dat hij in Baarland stond. Ouderling Van Hemert vertolkte de dankbare gevoelens van de gemeente voor het werk van ds. Beneder en bracht hem dank voor zijn werk. Na afloop van de kerkdienst was er een bijeenkomst in het verenigingsge bouw voor genodigden en ringcolleca's Daar sprak ds. L. W. Blok uit Elle- woutsdijk namens de classis Goes van de Ned Hervormde Kerk ds Beneder was verschillende jaren praeses en namens de ring Borssele waarvan ds. Beneder penningmeester was en ad ministrateur van het kerkblad een dankwoord. Woorden van waardering en dank spraken daarna nog burge meester W. N. van Liere, M. Klooster man namens de Gereformeerde Kerk, de president-kerkvoogd van de Her- vormede Kerk. de heer Sinke en de consulent ds. D. H. Jonker van Oude- lande. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te IJsselmuiden: J. H. Cirkel te Huizen (N.-H.). Aangenomen het beroep van de Genera le Synode tot predikant voor buitenge wone werkzaamheden (legerpredikant) C. G. Bons laatstelijk predikant in Ca nada, wonende te Harderwijk. Bedankt voor Zuilichem-Niewaal: B. J. Zaal te Nieuwe Tonge; voor Poortugaal (toez.): J Kloosterman te Westerbork: voor het beroep van de prov. kerkver gadering van Zuid-Holland te Krimpen aan de IJsel (nevenpastoraat, over gangsbepaling 235): J. Smit te Lopik. BEROEPBA AKSTELLING. De heer A. A. Drost, kandidaat, Made- lievenlaan 9. Aerdenhout is beroepbaar. GEREF. KERKEN." Beroepen te Bodegraven. E. C. Kim te Reitsum; te Schoondijke: E. Hooger- werf, kand te Baarn; te Edam, tweede Exloërmond, Zoutkamp en te Zwaag- westeinde: M. Meijering, kand. te Noor deloos, die geen verdere beroepen in overweging kan nemen. Aangenomen naar Oosterend (Fr.); R. Pluim, kand. te Meppel, die bedankte voor Elim, Siegerswoude, Wapenveld, Warns, Wilsum, Wormer, Woubrugge en voor Zwartemeer; naar Sint-Annapa- rochie: J. W. de Roo te Sellingen, die bedankte voor Maasland (tweede pred. plaats). VEEMARKT ROTTERDAM Totale aanvoer 3458. Weekaanvoer 5333. Vet te koeien en ossen 475. Gebruiksvee 971. Vet te kalveren 475. Graskalveren 326. Nuchtere kalveren 467. Varkens 8. Lopers 96. Biggen 87. Paarden 77. Veulens 47. Schapen of lam meren 371. Bokken of geiten 58. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit). (in ets per kg.) Vette koeien 300330 265290 250265 Vette kalveren 300—330 270—295 255—270 Slachtpaarden 295 265 250 Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit), (in guldens per stuk) Graskalveren Lopers Biggen Schapen Lammeren Kalf- en melkkoi Vare koeien Vaarzen Pinken Veulens Vette koeien: aai prijzen eerste kwaliteit. Vette kalveren aan voer iets minder, handel vlot, prijzen onver anderd, vooral niet lager. Graskalveren: aan voer iets meer, handel goed, prijzen vooral niet lager Nuchtere kalveren: aanvoer als vorige week, handel levendig, prijzen iets stijver, vooral voor de mesterij. Lopers en biggen: aanvoer ruimer, handel redelijk, prijzen iets stijver. Slachtpaarden: aanvoer gewoon, handel goed. prijzen als vorige week. Schapen en lammeren: aanvoer tame lijk, handel goed, prijzen vast. Kalf- en melkkoeien: aanvoer matig, handel kalm, prijzen onveranderd. Vare koeien: aanvoer tamelijk, handel rustig, prijzen prijshoudend. Vaarzen en pinken: aanvoer gewoon, handel stug, prijzen staande. Veulens: aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen staande. VEILING STAVENISSE Bintje I 11.60, II 10.50—10.70, Bonken 15.60— 15.70. Drielingen 6.20—5.50. Eigenheimers 10.8013.50. Bonken 8. Drielingen 6. Doré, gewone 13.7014.50. Bonken 8.50. Drielingen 6.80. Aanvoer 3900 kisten. VEILING KRABBENDIJKE. 27 augustus. Appels: James Grieve 1 85-90 34. 80-35 4344, 75-80 49—51, 70-75 55—56, 2 85-90 38, 80-85 41, 75-80 45, 70-75 48, 3 gr. 35, kroet 11. Benoni 1 80-85 65, 75-80 73, 70-75 71—76, 65-70 7071, 60-65 5359. 55-60 32—46, 2 D 18. Early Vic. 2 70-80 20. 60-70 16. 2 D 10, 3 gr. 13, 3 f 5, kroet 5. Zigeu nerin 1 80-85 33, 75-80 33, 70-75 34, 65-70 26, 2 85-90 31. 80-85 32, 75-80 29, 70-75 27, 3 gr. 14. Perzikrode zomerappel 1 30-85 21, 75-80 25, 70-75 28, 65-70 28, 60-65 27, 2 80-85 22, 75-80 23, 70-75 25, 65-70 27, 60-65 24, 2 D 17, 3 gr. 19, 3 f. 14, kroet doordraai. Stark Earliest 2 75-80 62—72, 70-75 68—78, 65-70 61— 74, 60-65 56—63, 55-60 36—45, 2 D 18, 3 gr. 46, 3 f. 14, kroet doordraai. Peren: Précose de Tr. 1 65-70 44, 60-65 43, 55-60 31, 50-55 23.10—23.90, 2 D 20, 3gr. 22, 3 f. 13—17. kroet 11, rijp 10—14. Clapps Fav. 1 75-80 43, 70-75 43, 65-70 39—41, 60-65 32—33, 55-60 23—29, 3 gr. 26—31, 3 f. 17, kroet 7. Pruimen: Ontario 2 1738, Wash ington 2 15—27, 3 10. Czar 1 21—24, 2 10— 19. Bramen per doos 24. Rode bessen per doos 2 18. Dubbele bonen 1 41, 2 35. EIERNOTERING GOES. Bericht van verzamelaars. Kippeëieren 15 ct. Poeljeëieren 8 cent. VEILING KAPELLE. 27 augustus. James Grieve 1 85 39, 1 80 45, 75 54, 70 58. 2 80 45, 75 44, 70 51, grof 36. Clapps Fav. 1 70 43, 65 39, 60 34—36, 55 26, 2 70 33, 65 30, 60 28, 55 24. 2 d 23, grof 22, fijn 16. Préc. de Tr. 1 65 45, 60 4041, 55 28.40—29.40, 50 23.20—23.70, 2 65 36, 60 32, 55 27. 50 21, 2 d 18.60—19.30, grof 22, fijn 10—13, idem niet geschikt voor overzee 1 60 32, 55 28, 50 22, Perzikappel 1 75 17, 70 24, 65 27, 60 26, 2 75 21. 70 20—22, 65 22—23, 60 20—23, 2 d 17, grof 15—17, fijn 11—13. Early Victoria 1 70 17. 60 16. 2 70 16—17, 6C 13. 2 d 5, grof 12, fijn 5. Codlin Keswick 1 70 20, 60 15, 2 70 17, 2 60 12. 2 d 5, grof 10. Zigeunerin 1 80 22, 75 26, 70 27. 65 23, 2 80 20, 75 20. 70 23, 2 65 21, 2 d 17, grof 15, fijn 11. Stark Earliest 1 70 79, 65 72, 60 5861, 55 40, 2 70 68. 65 61, 60 53. 55 40, 2 d 18, grof 3344, fijn 17—21. Bramen in kratten voor industrie 1 en 2 145167, 3 118, stek door draai, bramen in doosjes consumptie 1 68, 2 4748. Dubb. pr. bonen 1 58, 2 35, 3 door draai. Pruimen bloc: witte fabriek 6. witte gescheurd doordraai, blauwe fabriek 7, bl. gescheurd doordraai. Czarpruimen ex. 1 22 —35, 2 6—23, grof 14—20. R. Cl. d' Ouillin 1 18—31. 2 613. grof 1222. Belle de Lou- vain 1 20—34. 2 619, grof 1025. Monsieur Hative 1 52—59. 2 17—21. grof 42. Reine Victoria 1 46—51. 2 12—16. grof 32—47. Uti lity 1 1420. Jefferson 1 37. Ontario 1 21, 2 611. Reine Claude d' Althan 1 53, Boeren- witte 2 610, grof 19. BEURSBERICHT MARKT GOES. 27 augustus. Granen en peulvruchten. Gerst, basis 17 f 24f 28,50. Tarwe, basis 17 f 3032. Groene erwten f 35f 47. Schok kers f 5Cf 63, alles boerensehoon af boer derij per 100 kg. Hooi: Luzernehool f 115f 120. Weidehool f 90—f110. Dijkhool f 70—f 90, alles per 1000 kg, geperst uit de ruiter. Veldbeemd f 50f65 Engels raai f 50f 60, beide per 100 kg, geperst. Voor extra kwaliteit worden iets hogere prijzen betaald. Voor tweede soort hooi be staat geen belangstelling. Stro. Tarwestro f 45f 50. Gerstestro f 45 f 52,50. Erwtenstro (kl. groen) f 65f 75, alles per 1000 kg, geperst. Voor extra kwaliteit worden Iets hogere prijzen betaald. Vlas. Voor vlas uit de schelf geleverd Is de nrijs 7—27 cent per kg. Eieren. De eierprijs bedraagt f 2.15 per kg. VEILING GOES. 27 aug. Perzikrode zomerappel 1 80-85 30, 75-80 20—21. 70-75 23—24. 70-75 23—24, 65-70 23—26, 60-65 19—20, 2 80-85 19, 75-80 17—18, 70-75 19. 65-70 17, 60-65 16, 2 D 13—15, grof 13—18. fijn 10. Zigeunerin 1 85-90 22, 80-85 24, 75-80 27. 70-75 27. 65-70 24, 2 85-90 24, 80-85 18, 75-80 18, 70-75 19, 65-70 16, 2 D 15, grof 1316. fijn 10. Early Victoria 1 80-90 IS. 70-80 17. 60-70 14—15. 2 80-90 18, 70-80 13—16, 60-70 12—13. grof 10—11. Stark Earliest 1 75-80 69—73, 70-75 76—78, 65-70 42—70. 60-65 56. 55-60 31—34, 2 65-70 60, 60- 65 39, 55-60 24, grof 1249, fijn 10. James Grieve 1 90-95 51. 80-85 48—54, 75-80 53—56, 70-75 5558. Précose de Trevoux 1 65-70 35, 60-65 29.70—30.75. 55-60 24.10—25, 50-55 19.20—21 2 60-65 29. 55-60 25. 50-55 19, 2 D 16.20—16.90, grof 17—20. fijn 10—13. Clapps Fav. 1 75-80 43. 70-75 42. 65-70 37.50—37.80, 60-65 33.30—34.70, 55-60 26. 2 70-75 35. 65-70 32, 60-65 30. 55-60 25, 2 D 22. grof 20—24, fijn 1016. Div. appels en peren kroet door draai. Dubb. pr. bonen 2 48, B 34. Tonne- boers 18. Bramen 1 en 2 152167. 3 18. Totale aanvoer hard fruit 7950 kisten. Per doos: Rode bessen 2 22. Bramen 1 33 37. 2 2432. 3 13. Per kg: Rode bessen 2 35—37. Ontario 1 18—33. 2 6, grof 7—22, fabriek 617 Czarpruimen 1 2438. 2 13 22, grof 1026. fabriek 6. Washington 1 26 —33. 2 6—13. grof 10—27. fabriek 7—13. Belle de Louvain 1 3952. 2 1327 grof 2534, fabriek 720 Mons. Hative 1 69 78. grof 29—78. fabriek 18—31. Dubb boe- renwitte grof 1325. fabriek 12. Reine Vic toria 1 82, grof 2328, 2 20. fabriek 6. Reine Claude Verte grof 70. fabriek 21. Nagekomen advertentie De buurtvereniging „Noordweg" geeft met leedwezen kennis van het overlijden van haar voorzitter, de heer A. C. v. d. WELLE, op de leeftijd van 54 jaar. Dankbaar gedenken wij zijn warme vriend schap. Het bestuur Middelburg, 27 augustus 1963.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5