CAMBODJA BREEKT MET ZUID-VIETNAM Mijnwerkers lichten ruimtevaartexperts in Geen winst meer bij K.L.M Ngo Dinh Diem stelt verkiezingen uit Cabot Lodge bij Ngo Dinh Nhoe Na geslaagde redding Onderzoek in ziekenhuis Appels „grootste kunstboek ter wereld" naar Vragen Vondeling over de K.L.M. Vergeefse reis van Nijmegen naar Drakesteyn Directie verwacht DI STEFANO NA GEVANGENSCHAP VERMOEID EN NERVEUS.... RUSSISCHE VISSERSSCHEPENSCHADUWEN DE VROUW STEEKT MAN NEER NA MISVERSTAND OOSTENRIJKER BEKENT MOORD OP 12-JARIGE BALLETLEERLÏNGE IR. F. SPREY TIJDENS VERGADERING OVERLEDEN DR. HATTA NAAR ZWEDEN a India bezorgd Uitstel verkiezingen V.N.-incident MARS NAAR WASHINGTON VIA TELSTAR OP T.V. Enorm karwei Ingevet Het Wereldgebeuren In 57 uur twee uur slaap NU TERUG NAAR MADRID Nerveus Vriendelijk CubaCastro en cultus Voorzien van alle technische snufjes Bewaking Golf van Biseaye Bases John Lyng nieuwe Noorse premier WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De regering van Cambodja heeft bekendgemaakt dat zij heeft be sloten de diplomatieke betrekkingen met Zuid-Vietnam te verbreken. Een der redenen is de vervolging der Vietnamese boeddhisten. De regering van Cambodja maakt duidelijk dat het besluit direct gericht is tegen de regering Ngo Dinh Diem. Zij zegt dat zij graag de betrek kingen weer wil aanknopen met „een democratische regering welke de steun van het volk geniet". Cambodja is het eerste land dat met het regime-Diem breekt wegens de boeddhistische kwestie. Advertentie In een communiqué wordt gezegd dat het besluit is genomen met goedkeuring door het parlement en dat het alleen op politieke betrek kingen slaat. De economische be trekkingen blijven er buiten. Be halve de vervolging der Vietna mese boeddhisten, worden als re denen voor verbreking der diplo matieke betrekkingen genoemd: vervolging van in Vietnam wonen de Cambodjanen en tal van geval len van gewapende agressie door Vietnamezen aan de grens van Cambodja. De Amerikaanse ambassadeur in Sai gon, Henry Cabot Lodge, heeft gisteren een gesprek gevoerd met de broer en belangrijkste politieke adviseur van pre sident Ngo Dinh Diem van Zuid-Viet- nam, Ngo Ding Nhoe, die in een geruis loze paleisrevolutie het grootste deel van de macht in het land aan zich heeft getrokken. De diplomaat en president Diem hadden maandag een onderhoud van ruim twee uur gehad. Het was niet bekend over welke onder werpen Nhoe en Lodge hadden ge sproken, maar men veronderstelde dat de ambassadeur Nhoe duidelijk te ken nen had gegeven hoe in Amerika over de situatie in Zuid-Vietnam werd ge dacht. Premier Jawaharlal Nehroe heeft gisteren verklaard, dat de Indiase re gering premier Ngo Dinh Diem schriftelijk in kennis heeft gesteld van haar bezorgdheid over de toes tand in z'n land en hoopt, dat het con flict tussen de regering en de boed dhisten met vreedzame middelen tot een oplossing zal worden gebracht. Een tweetal boeddhistische verenigingen heeft een beroep op de Birmese regering gedaan de diplomatieke betrekkingen met Zuid-Vietnam te verbreken indien de regering-Diem niet „ophoudt de vrij heid van godsdienst te schenden". die toestemming had gevraagd het standpunt van zijn regering te mogen toelichten. De vergadering van de 56 landen omvattende groep werd gehouden op initiatief van Ceylon, dat steun wilde hebben voor het aan de orde stellen van de toestand in Zuid-Vietnam in de algemene vergadering van de V.N. De gewezen minister van buitenlandse zaken van Zuid-Vietnam, Voe van Mau, is inmiddels maandagavond aangehou den toen hij trachtte Saigon te verlaten voor een pelgrimstocht naar India aldus werd door betrouwbare kringen in Sai gon meegedeeld. Voe Van Mau had vori ge week zijn ontslag ingediend uit pro test tegen de anti-boeddhistische rege ringsactiviteit, waarop de regering hem drie maanden verlof verleende. De president van Zuid-Vietnam heeft voorts de parlementsverkiezingen tot nader aankondiging uitgesteld. De ver kiezingen zouden oorspronkelijk a.s. za terdag worden gehouden. Een reden voor het besluit is niet bekendgemaakt. Het Afro-Aziatische blok in de Ver enigde Naties heeft gisteren gewei gerd een vertegenwoordiger van Zuid-Vietnam aan het woord te laten Beelden van de mars naar Wash ington, zullen Europa vandaag tweemaal via de communicatie satelliet Telstar bereiken. De N.T. S. zal de eerste reportage op beeldbanden vastleggen en om streeks 17,45 uur, onmiddellijk na afloop van het kinderprogramma van ae N.C.R.V., uitzenden. Het tweede beeldverslag wordt recht streeks overgenomen van 21.14 tot 21.44 uur. Arie Kleywegt zal beide uitzendingen van commen taar voorzien. In verband met de telstarverbin ding met de Verenigde Staten, die het de Nederlandse televisiekij kers mogelijk maakt getuigen te zijn van de mars naar Washing ton is het televisieprogramma voor vanavond als volgt gewij zigd: 20.20-21.10 uur: programma Car rière; 21.14-21.44 uur: Telstar reportage mars naar Washington; 21.45-21.55 uur: Memo; 21.55- 22.05 uur: Concert met Maria Stader; 21.05-22.45 uur: het fo rum, dat onder leiding van prof. Diepenhorst het onderwerp „ont groening" zal behandelen; 22.45- 22.50 uur: laatste N.T.S.-journaal. Naar verwachting 150.000 mensen zullen vandaag in Washington samenkomen. Met de „mars naar Washington" wil men er de nadruk op leggen dat de tijd voor volledige gelijkheid der negers is aangebro ken. In een aantal kerken in Washington zullen aan de voor avond speciale diensten worden gehouden. Deze kerken zullen de gehele nacht open blijven voor ge beden voor de goede afloop van de demonstratie waaraan mensen van verscheidene kerkelijke ge zindten zullen deelnemen. Een protestantse woordvoerder zei dat naar schatting dertig tot veertig duizend leden van protestantse kerken zich onder de betogers zul len bevinden. Organisatoren van de mars heb ben verklaard dat deze ordelijk zal verlopen, zonder gewelddaden. De houding der betogers zal „fier doch niet arrogant" zijn. TOEVAL. Bob Alderman bleef verrast staan. Hij had bij het lopen tussen de bedden van een mannenzaal in het Fleet ziekenhuis van Hampshire in Londen, een Australisch accent opgevangen. En voor Alderman, die vijftig jaar lang had gewoond in Perth, klonken de klan ken als „thuis". Hij was voor het laatst in Europa geweest toen hij in de eerste wereldoorlog diende in het Australische leger. Alderman deed navraag, en hoorde dat de andere Australiër Peter Duggleby heette, en afkomstig was uit Sandgate, Brisbane. Ook hij had gediend in het Australische leger in de eerste wereld oorlog. „Ik werd gewond bij de slag van Vil- lers-Bretonneux in 1918", zei Duggleby. „Ik ook", antwoordde Alderman. „Op 24 april, om precies te zijn", ver volgde Duggleby. „Ja, ik ook", zei Alderman. En zo kwam uit dat ze allebei naar het zelfde hospitaal gebracht waren, be handeld voor dezelfde verwondingen, en ontslagen op dezelfde dag. En toen kwam het gesprek op het he den. „Ik heb voor de thuisreis geboekt op de Himalaya", zei Duggleby. Alderman kon zijn verbazing nauwelijks onderdrukken. „Ik ook", moest hij weer antwoorden. En dan te bedenken dat ze elkaar nooit eerder ontmoet hadden. Twee mijnwerkers, die veertien da gen op meer dan 90 meter diepte in een mijn in de Amerikaanse plaats Hazleton opgesloten zijn geweest, zijn gistermorgen gered. Als eerste werd de 28-jarige Henry Throne met een lier naar de oppervlakte gehesen, spoedig gevolgd door de 58-jarige David Fellin. Beiden wer den met een hefschroefvliegtuig naar het ziekenhuis van Hazleton 19 km verder, overgebracht, waar hun echtgenoten al waren om hen te begroeten. Van een derde mijnwerker, de 42-jarige Louis Bova, is sinds vorige week dins dag niets meer vernomen. Hij was door acht meter puin van de anderen ge scheiden. De minister voor het mijnwezen van Pennsylvania, Charmbury, zei op een persconferentie dat er een zelfde boor gat naar Bova zal worden gemaakt. Op de vraag of er nog kans is dat hij nog leeft, zei hij: „Fellin zei, dat hij moge lijk nog in leven is". Dagenlang hebben de redders onver moeibaar gewerkt. Nadat zij erin ge slaagd waren een gat te boren naar de twee ingeslotenen, kon men hen voorzien van de nodige levensmidde len en bleven de redders via een te lefoon met hen in contact. Het boren van het gat, waardoor zij naar boven zouden worden gehaald, ging met moeilijkheden en gevaar voor instor ting gepaard. Tot maandagavond laat werd gewerkt aan de verbreding van het boorgat, waardoor men een metalen cilinder wilde neerlaten om de mannen daarin naar boven te halen. Het bleek echter, dat het boorgat niet volkomen recht was en dat de cilinder daarin vast zou komen te zitten. Besloten werd toen ge bruik te maken van een leren tuig, vastgenaaid aan overalls. Ruim twee meter hoog, tachtig centi meter breed en veel kilo's zwaar is Karei Appels „grootste kunstboek ter wereld" dat gistermiddag in de Maasstad ean boord van het vlagge- schip van de Holland Amerika Lijn, de „Rotterdam", werd verscheept met bestemming New York. De Amsterdamse uitgeverij die het kunstwerk „lanceerde" hoopt in Amerika een liefhebber te vinden, die bereid is 5225 dollar (18.000 gulden) voor dit merkwaardige voorbeeld van Westeuropese kunst op tafel te leg gen. Het Vlaams-Nederlands kunstprodukt bestaat uit drie twee meter hoge panelen van geperst glas met im pressies van Karei Appel en twee pa nelen met gedichten van Hugo Claus. Dit alles gevat in 'n aluminium kaft. Een woordvoerder van de uitgeverij zei gistermiddag dat met enkele Amerikaanse rariteiten-verzamelaars al onderhandelingen over de verkoop van het boek gaande zijn. Het Tweede-Kamerlid, de heer Vonde ling (p.v.d.a.) heeft schriftelijk aan de ministers van verkeer en waterstaat en van financiën gevraagd of zij kennis genomen hebben van de jongste ontwik kelingen in de leiding van de K.L.M „Zijn de ministers niet van mening dat de hoogst ernstige toestand bij deze grote, belastinggeldverslindende onder neming de volledige inspanning eist van directie en commissarissen van deze maatschappij? Zijn de ministers ervan overtuigd, dat de samenstelling en van de directie en van het college van ge delegeerde commissarissen deze inspan ning mogelijk maakt? zo vraagt de heer Vondeling. Met een speciale helm op, en alle onge klede lichaamsdelen ingevet, werden de mannen gisterochtend vroeg met een lierkabel omhoog gehesen. Bij Throne ging dit even mis. Hij raakte in de ka bel verward. Na een kwartier stond hij, even over zeven (Ned. tijd) weer op de aardoppervlakte. Korte tijd later, om tien minuten over half acht (Ned. tijd) verscheen ook Fellin. Het ophijsen duur de bij hem slechts acht minuten, waar mee een einde kwam aan de spectacu laire redding. In het ziekenhuis zullen de twee mijn werkers een volledig medisch onderzoek ondergaan. De beste Amerikaanse me dici zullen hun geval bestuderen. Zij kunnen belangrijke inlichtingen ver schaffen voor de ruimtevaart, over de gevolgen van hun verblijf in een kleine ruimte zonder licht, met slechte lucht en zonder levensmiddelen. Langs de rijksweg 13, tussen Delft en Rotterdam, is gisterochtend vroeg omstreeks half vier de ongeveer vijf tigjarige J. V. uit Rotterdam door een 29-jarige vrouw met een stiletto in de borst, armen en hals gestoken. De man is overgebracht naar het „Dijkzieht zie kenhuis" in Rotterdam. Er 'is geen le vensgevaar aanwezig. De man reed op zijn bromfiets met ach terop de 51-jarige vrouw J. van 't H. uit Rotterdam, met wie hij samenleefde, in de richting van de Maasstad. De man en de vrouw waren in gezelschap van de dochter van de vrouw, die op een andere bromfiets reed. Toen de dochter van mevrouw van 't H. bemerkte, dat zij al leen reed, is zij teruggekeerd. Zij zag dat haar moeder op de grond lag. terwijl V. over haar gebogen stond. Mej. Van 't H. nam aan, dat de man de oudere vrouw bedreigde en stak de nietsver moedende V. zonder omhaal enige ma len met het stiletto. V. was gestopt om dat mevrouw Van 't H. onwel was ge worden. Zij ging even langs de kant van de weg liggen, waarbij V. haar behulp zaam was. Dat wekte bij de dochter ech ter de indruk dat V. haar moeder be dreigde. De 33-jarige Josef Weinwurm heeft gis teren in Wenen toegegeven in maart van dit jaar een 12-jarig balletmeisje in de Weense Staatsopera gedood te hebben. Verleden maand had de gevaarlijkste Oostenrijkse misdadiger een 22-jarig Amerikaans meisje, Virginia Chieffo ge stoken toen zij op 30 juli een bezoek bracht aan een kerk in Wenen. Deze Amerikaanse herkende Weinwurm als haar belager. Weinwurm sloop op 21 maart de Staatsopera binnen en doodde met 17 messteken de jonge Dagmar Fuhrich die op weg was naar haar dagelijkse balletklasje. De bemanning van de mailcoach, die maandag van Nijmegen naar Drake steyn reed om prinses Beatrix offi cieel kond te doen van het begin van de koninkrijksviering in Nijmegen, is onderweg al spoedig tot het inzicht gekomen, dat in „de goeie ouwe tijd" de facteurs allesbehalve benijdens waardige lieden zijn geweest. Nadat bij het vertrek enkele genodig den in druipnatte feestkleding had den geluisterd naar het volkslied en het voorlezen van de missieve van burgemeester Hustinx aan de prin ses, begaf de stoet zich op weg. Niet voor lang echter. Want inmiddels is het geheim uitgelekt, dat de beman ning van de coach er in Oosterhout de brui aan heeft gegeven en per comfortabele auto de reis naar Huis ter Heide heeft voortgezet. Daar stond inmiddels een andere mail- coach gereed, waarmee de laatste kilometers naar Drakesteyn werden afgelegd. Hier wachtte de tweede teleurstelling. Wat kennelijk niemand in Nijmegen wist, werd medegedeeld aan de de putatie van het stichtingsbestuur „Koninkrijksviering" Prinses Beatrix is met vakantie en keert pas in het land terug als de festivi teiten in Nijmegen al zijn afgelopen. De secretaresse van de prinses nam nu de feestelijke brief van Nijmegens burgemeester in ontvangst. De algemene voorzitter van de Federa tie metaal- en elektrotechnische indus trie (F.M.E.), ir. F. Spreij, is gistermid dag tijdens een vergadering van het hoofdbestuur van de F.M.E. in Den Haag door een hartaanval getroffen en overleden. De heer Spreij trad sedert 29 mei jl. als algemeen voorzitter van de F.M.E. op. De overledene was voorzitter van de vereniging van protestants-christe lijke metaalindustrieën in Nederland en maakte als zodanig deel uit van het presidium van de F.M.E. Alfredo di Stefano, de aanvoerder van Real Madrid, die in Caracas ivas ontvoerd, is weer vrijgelaten. Op de foto luistert Di Stefano (links) met een van zijn ontvoer ders, Maximo Canales, naar een draagbare radio voor het verslag van de wedstrijd van zijn ploeg tegen Oporto. Gewapende militairen met rotan schilden en wapenstokken verla ten het terrein van de universiteit in Saigon na te zijn opgetreden tegen demonstrerende studenten. PWWWWWWWVWWMWWWWWWWWWWWWWWWWWW Met een alles voor de reis regelende dr. E. van Konijnenburg, ex-onderdirecteur van de K.L.M., als zijn speciale begelei der bij zich is dr. Mohammed Hatta, die maandagmiddag uit Djakarta op Schiphol arriveerde, gistermiddag naar Stockholm doorgereisd. O Griekenland en Hongarije hebben beslo ten hun wederzijdse legaties tot ambassade te verheffen, aldus heeft het Griekse mi nisterie van buitenlandse zaken meegedeeld. (Van onze Haagse redactie) De directie van de K.L.M. is tot de conclusie gekomen, dat de kans dat de K.L.M. nog eens een winst gevende luchtvaartonderneming zal worden vrijwel uitgesloten is, zo vernemen wij van goed inge lichte zijde. Een aanwijziging in die richting vormt reeds de verklaring van de algemeen bedrijfsdirecteur van de K.L.M., de heer E. H. Larive, in een gesprek gepubli ceerd in Het Parool, waarin hij ver klaarde „dat je wel stapelgek moet zijn" als je geen rekening houdt met de mo gelijkheid dat de K.L.M. ook na 1965 een verliesgevend bedrijf zal zijn. Blijkens onze informaties staat wel vast dat de directie van de K.L.M. de regering reeds duidelijk voor ogen moet hebben gesteld, dat de K.L.M. een verliesgevend bedrijf zal blijven en dat de regering binnen afzienbare tijd een beginselbe slissing zal moeten nemen over de om vang waarin zij bereid is de K.L.M. financieel te blijven steunen als gesub sidieerd semi-staatsbedrijf, een positie waarin de meeste Europese luchtvaart maatschappijen zich reeds nu bevinden. In het interview met Het Parool heeft de heer Larive verklaard, dat het verlies van de K.L.M. in 1963 ongeveer even groot zal zijn als in 1962 namelijk onge veer 75 miljoen. Hij verwacht betere uit komsten in 1964 en 1965, maar zeker toch ook verlies. Een woordvoerder van de K.L.M. be vestigde gisteravond, dat de K.L.M. een ontslagvergunning zal vragen voor on geveer 100 man personeel. De eerste man in Venezuela, die het verhaal van de ontvoering van Alfredo di Stefano, de veel beju belde aanvoerder van Keal Madrid, mocht optekenen was een zekere Juan Roca, die door de ontvoer ders van de Spaanse Argentijn bij Di Stefano werd toegelaten kort voordat deze de vrijheid terug kreeg. In het interview zei Alfredo dat hij za terdagmorgen volkomen verrast werd door enkele pseudo-agenten die hem, kort nadat hij zijn hotel verlaten had, erop attent maakten dat hij 'n ernstige verkeersovertreding had begaan. Zij be valen de Spaanse voetbalster mee te gaan naar een auto die Di Stefano naar het politiebureau zou brengen. Amper was de „Blonde Pijl" ingestapt of de pseudo-agenten grepen Di Stefano vast en blinddoekten hem. De mannen, die hem direct vertelden, dat zij deel uit maakten van de revolutionaire politieke F.A.L.N.-organisatie, stelden de grote voetballer gerust en verklaarden dat hem niets zou gebeuren, doch dat het slechts de, bedoeling was de wereld at tent te maken op het volgens de revo lutionaire organisatie tyrannieke bewind dat president Betancourt in Venezuela uitoefent. Toen het moment van invrijheid stelling was aangebroken boden de ontvoerders aan Di Stefano per auto terug te brengen voor hotel „Poto mac", waar hij tot zaterdag ver bleef. De middenvoor van Real Ma drid gaf er veiligheid ging hem op dat moment voor alles de voor keur aan vrij te worden gelaten bij de Spaanse ambassade. Een verzoek dat onmiddellijk werd ingewilligd. Oorspronkelijk, zo vertelde de 37-jarige Spanjaard later, waren de agenten van de F.A.L.N. van plan geweest op specta culaire wijze de gehele ploeg van Real Madrid te ontvoeren. Zij zouden de spe lersbus in een drukke straat klemrijden om dan onder bedreiging van mitrail leurs het gehele gezelschap weg te voe ren. Dit plan mislukte echter omdat niet de bus van Real Madrid vastraakte in de drukte, maar de wagen van de adspi- rant-ontvoerders. Hoewel Di Stefano bijzonder goed is behandeld was de Spanjaard maandag avond, toen hij op een persconferentie verscheen, bijzonder vermoeid. Slechts twee uur had de grote ster van Real Madrid in zijn gevangenschap, die 57 uren duurde, geslapen. Ook was hij bij zonder nerveus. Toch wilde Di Stefano in de laatste wedstrijd die Real zal spe len in Caracas worden opgesteld. De of ficials wilden echter geen enkel risico meer nemen. Niet alleen lieten zij „Blon de Pijl" uit de ploeg die woensdagavond Sao Paulo zal ontmoeten, direct werden ook pogingen in het werk gesteld om Di Stefano nog woensdag per vliegtuig naar Madrid te laten terugkeren. De perscon ferentie in de Spaanse ambassade moest overigens abrupt worden afgebroken om dat de spelers van Real Madrid, direct nadat zij wisten dat Alfredo in vrijheid was gesteld, naar de ambtswoning van de Spaanse gezant waren gegaan om hun grote medespeler in triomf terug te voeren naar het hotel. De laatste vraag die de Spanjaard be antwoordde kwam van een Engelse jour nalist die vroeg of Di Stefano zijn ont voerders vijandig gezind was. Met een zwakke glimlach antwoordde de aan voerder van Real Madrid: „Het is moei lijk vriendelijk te denken over iemand die een machinegeweer op je borst zet en rammelt met de bandelieren waarin de kogels zitten. Toch voel ik geen ran cune tegenover deze politieke ontvoer ders. De hele zaak ging Immers niet per soonlijk om mij doch slechts om via mij de aandacht ergens op te vestigen". De spectaculaire ontvoering deze week van de Spaanse voetbalheld Di Ste fano in Caracas heeft de schijnwerpers van de publiciteit weer eens gericht op de linkse extremisten in Zuid-Amerika, in het bijzonder die in Venezuela. De he le wereld heeft met Di Stefano meege leefd en zijn belevenissen gevolgd. Wat dat betreft hebben de rebellen hun zin gekregen. Aanslagen op olieraffinaderij en en boorinstallaties zijn blijkbaar al niet opzienbarend genoeg meer. De mensheid wordt niet meer zo snel ge schokt en zeker niet door wandaden van een opstandige beweging in een verafge legen land als Venezuela, waarvan we eigenlijk weinig meer weten dan dat het er warm is, dat er olie wordt gevonden en dat er grote tegenstellingen bestaan tussen arm en rijk. Het zijn vooral die tegenstellingen, die het klimaat rijp hebben gemaakt voor links-extreme bewegingen als die van de F.A.L.N., de Castroïstische groepering, die de ontvoering van Di Stefano op haar geweten had. Op het platteland hebben deze groepjes vrij veel aanhang onder de ontevreden pachtboertjes en arbeiders die zelden beseffen voor welk gammel karretje zij worden gespannen door de vlotpratende linkse politici. In de steden echter winnen de extremis ten geen terrein. Daar wordt de laatste jaren ook steeds meer verdiend, waar door er weinig belangstelling is voor de boodschap van Cuba s baardige leider. Zo verstomt geleidelijk Fidel Castro's profetische stem en nemen zijn volgelin gen op het Zuidamerikaanse vasteland noodgedwongen hun toevlucht tot wan hoopsdaden als het roven van een schip of het kidnappen van een beroemde voetballer. Zij vergeten echter, dat de wereld niet hén als de helden van zo'n avontuur ziet, maar veel meer belangstelling heeft voor de kapitein van het schip of voor de gevangen midvoor. Die geruchtmakende operaties van de F.A.L.N. zijn evenals de acties van bandietenbenden in Noordoost Brazilië en het binnenland van Columbia een te ken van de verminderende invloed van Fidel Castro op de gebeurtenissen op het Zuidamerikaanse vasteland. De vrees voor een door Castro geïnspireerde en testeunde revolutie in een van deze lan en is nu wel verdwenen. Het is duide lijk geworden, dat Cuba zonder de hulp van de Russen de grootste moeite heeft om zelf op de been te blijven, terwijl het communistische eiland in de Caraïbische Zee door de maatregelen van de Vere nigde Staten en de landen van de O.A.S. zo goed is geïsoleerd, dat een militair optreden naar buiten vrijwel onmoge lijk is. De Cubanen hebben trouwens nog steeds de handen vol aan hun binnen landse moeilijkheden. Want hoewel Cas tro en zijn militia de guerrilla-activiteit in de moeilijk toegankelijk bergstreken vrij aardie hebben beteugeld, is alle ver zet nog met gebroken. De breuk in het internationale communisme heeft trou wens ook Cuba niet onaangeroerd gela ten. Russen en Chinezen vechten er om voorrang en slepen Cubanen in hun strijd mee. Zo'n situatie eist vanzelfspre kend grote waakzaamheid van het re gime en de oplossing, welke Castro voorstaat is voorlopig die van de mid denweg, waarbij alle partijen tot op ze kere hoogte hun zin krijgen. Bezoekers van Cuba hebben kunnen constateren, dat op die manier niet al leen de fans van Moskou en Peking be trekkelijk rustig naast elkaar leven, maar dat ook aan de diverse kerkge nootschappen niets in de weg wordt ge legd, zolang religie en politiek althans niet door elkaar worden gehaald. Een aardig voorbeeld van deze Cu baanse verdraagzaamheid werd de ze week vermeld in de New York Timës. Deze krant citeerde een verslag van een Amerikaanse journalist, die een bezoek had gebracht aan het pittoreske Cu baanse vissersdorpje Regla. In Regla worden nog steeds bijeenkomsten ge houden van een geheimzinnige sekte, wier cultus men kan vergelijken met de Voodoo op Haïti. De Nanigo-cultus heeft enkele rooms-katholieke trekjes, maar is in wezen een heidense aangelegenheid, die tot voor enige tijd zelfs geregeld tot moordpartijen leidde, wanneer leden van de sekte het geheim van de ritus had den verraden. Zo sterk is de invloed van Nanigo-priesters in Regla, dat revolutio nairen tijdens het Batistaregiem een goed heenkomen zochten in het vissers dorp, omdat zij er zeker van konden zijn, dat zij daar niet zouden worden verraden. Toch gebeurde het, dat iemand zijn mond voorbijpraatte toen hij door de veiligheidspolitie van Batista op de pijn bank werd gelegd. Deze spraakzaam heid onder dwang had de executie van vier jongeren in Regla tot gevolg. De man, die niet kon zwijgen leeft echter nog steeds en hij woont weer in Regla. Omdat hij een goede Marxist was werd hij na een korte gevangenschap vrijge laten. Natuurlijk spreekt niemand in Regla met hem, maar men laat hem toch met rust. In datzelfde Regla met zijn Nanigo- adepten en zijn zuivere Castroïsten staat echter ook een goedbezochte kerk van de Baptisten. Bovendien wordt de rooms-katholieke kerk in het plaatsje trouw gefrequenteerd door de commu nistische leiders van het dorp en pastoor Angel Varela kan iedere zondag rekenen op een gehoor van meer dan duizend dorpelingen. Hij onderstreepte dan ook de conclusie van de Amerikaanse priester Felix McGowan, die een onderzoek heeft inge steld naar het religieuze leven op Cuba, dat de rooms-katholieke kerk na de moeilijkheden in het begin van het Cas troïstische tijdperk thans geen strobreed meer in de weg wordt gelegd. En dat on danks de Russische schepen in de haven van Regla. Dit alles is mogelijk door Castro's welbewuste zoeken naar een geheel eigen vorm van het Marxisme voor Cuba, aangepast aan de lokale si tuatie. Volgens Britse deskundigen heeft Rusland op het ogenblik naar schatting 100 „vissers schepen" verspreid over alle wereldzeeën in de vaart, die zijn uitgerust met radar en voorzien van de modernste elektronische snufjes. Bovendien heeft het er alle schijn van dat Rusland in de haar vriendelijk gezinde landen, waaronder Cuba en Egypte, bases gebruikt voor spionage- werkzaamheden, die het gebied van de Middellandse Zee tot de Atlantische Oceaan beslaan. Naar verluidt, maken de Russische activiteiten, die nog onlangs zijn waargenomen tijdens N.A.V.O.-oefe- ningen in de Golf van Biseaye, deel uit van een systematisch opgebouwde strategie en zijn er duidelijke aanwij zingen, dat de werkzaamheden wor den uitgebreid. Volgens Britse zegslieden maken de Russen op het ogenblik gebruik van betere en moderne uitrusting en pas sen zij de nieuwste technische snuf jes toe. Deze technische wonderen hebben blijkbaar ten doel berichten te onderscheppen van de geallieerde zeestrijdkrachten en inlichtingen dienst, maar zouden ook in staat zijn de geallieerde verbindingen te onder breken, hetgeen ten tijde van nood of oorlog grote moeilijkheden zou kun nen veroorzaken, aldus de zegslieden. caye en schaduwden de N.A.V.O.- schepen tijdens een oefening in de Golf. Het zag er niet naar uit, dat de Russen zich bijzondere moeite ga ven de aard van hun opdracht ge heim te houden, zoals dat in het ver leden meestal gebeurde. De geallieerde oefeningen worden meestal van te voren aangekondigd teneinde de schepen te waarschuwen zich buiten het oefengebied op te hou den om zodoende een aanvaring te vermijden. Volgens de Britse zegs lieden is dit de belangrijkste vinger wijzing voor de Russische spionage- vloot. Maar ook zonder deze tips kwamen de vissersschepen opdagen, waarbij de Russen dus ki tische Oceaan, Middellandse Zee, Rode Zee en Indische Oceaan ten dienste. Er zijn eveneens aanwijzingen dat de treilers rechtstreeks vanuit Riissische havens in de Zwarte Zee en vanuit bases in het Russische Verre Oosten werken. Van tijd tot tijd verschijnen zij in 't Engelse Kanaal, van waaruit zij verschillende kanten kunnen op gaan. De Russische tactiek brengt in toe nemende mate ongerustheid teweeg vanwege hun potentiële dreiging voor de veiligheid van de N.A.V.O.-zee- strijdkrachten en verbindingen. bruik maakten eigen bron. ennelijk ge- van inlichtingen uit De Russische treilers verschenen de vorige week weer in de Golf van Bis- De bases of faciliteiten in Cuba, Alexandrië, Jemen en andere plaat sen staan, naar men aanneemt, de Russische activiteiten in de Atlan- Er kan blijkbaar weinig worden ge daan om de Rnssische spionage- schepen in hun werkzaamheden te belemmeren. Speciale bewakings schepen van de N.A.V.O. trachtten hen zoveel mogelijk op afstand te houden. 'WWWWWWWWMM'ww'www,vwwwww,,wwvv,ww,wnMVWMVW^ innnniiRruuunnnnnnamuij iclito ■WANES FIDEL CASTRO ..Eigen weg in communistisch labyrint.... Koning Olaf van Noorwegen heeft de leider van de conservatieve partij John Lyng officieel benoemd tot opvolger van de afgetreden socialistische premier Einar Gerhardsen waardoor Noorwegen voor het eerst sinds 28 jaar en niet-so- cialistische regering heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3