„Maria-Oord" te Hansweert: van school tot bejaardentehuis Herinneringsstenen aan dijkherstel Schouwen Politiecursus als proef op de Outward Bound School Renesse ALMANAK Herdenking met mis en receptie HET STROOMT REGISTRATIE KAARTJES HET UWE OOK? Gemeenteraad beslist vanavond PLAN VOOR OPENLUCHTZWEMBAD BIJ SPORTCOMPLEX IJZENDIJKE Rijksinstituut voor opleiding van hogere politieambtenaren stuurt eerste ploeg Foutjes ZEVIBEL NEEMT NIEUWE STAPPEN VOOR VERHOGING MOSSELPRIJS DRIE BASSINS, WAARVAN GROOTSTE 25 BIJ 13 M Nieuwe maatschappelijk werkster voor Gereformeerde Kerken JACHT NA VERTREK UIT VLISSINGEN ZOEK? HET WEER IN EUROPA DE BIL Zondag 8 september 25 jaar Mobilisatie T opperiode Zeeuwse Gasgeiser ontplofte Schipper verkocht gestolen schroot Douche-automaat in Breskens gelicht Hoop herleefde Ooggetuige Busje ondersteboven dijk bij Oostdijk af Zomeravondfeest in Wolphaartsdijk KUNST Winfried Damrow Orgelconcert in Bergen op Zoom NovietenHilversums instituut Hoofdpunten Treinkaartjes in R.T.M.-bussen te koop Anglicaanse dienst in Vlissingen VERWACHT. t PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1963 VAN internaat voor schipperskin deren tot bejaardentehuis. Zo is de ontwikkeling samen te vatten van het werk, dat de zusters van de congregatie Dochters van Onze Lieve Vrouw van het Heilig Hart" uit Tilburg in september 1938 in Hansweert begonnen. Een kwart eeuw dus houden zij in het „Maria- Oord" zich bezig in dit Zuidbeve- landse kanaaldorp met twee be langrijke taken van de congrega tie: het onderwijs en de verzor ging. Dit feit zal Hansweert zon dag 8 september a.s. sober en stijl vol herdenken, 's Morgens wordt een mis opgedragen en daarna is er in het „Maria-Oord" een recep tie. Het jubileum is niet alleen een rooms-katholieke zaak. Heel Hans weert draagt het „Maria-Oord" een warm hart toe. Want kon niet ieder een terecht op de naaischool, die tot voor enkele jaren aan het internaat verbonden was? En accentueert het begrip „tehuis voor bejaarden van alle gezindten" niet het algemeen be lang van het werk dat de zusters doen? Pastoor D. Schoenmaker nam begin 1938 het initiatief om te proberen Hansweert arbeidsterrein te maken voor de zusters van de congregatie. Met name dacht hij daarbij aan het r.-k. onderwijs voor de schipperskinderen, dat tot nu toe ont brak. Met dat doel reisde hij naar Til burg en „kreeg er geen afwijzend ant woord", zoals het herdenkingsboekje bij het 10-jarig bestaan van het „Maria- Oord" vermeldt. Dat was al veel. De parochie van Hansweert kocht de uit spanning „Het Paviljoen" om een start plaats voor het werk te hebben. Eind september nam het voltallige personeel 9 zusters zijn intrek in het toe komstig internaat en begon ook het onderwijs. Voor twee schipperskinderen. Het aantal leerlingen groeide de eerste maanden gestaag, maar er waren andere moeilijkheden: de uitspanning „Het Paviljoen" die was omgedoopt in „Ma- Advertentie) ria-Oord" bleek een bouwvallig onder komen en er heerste armoede bij de zus ters. Dat geldgebrek was een van de oorzaken die in februari 1939 leidden tot de opening van een naaischool, die van het begin af uitstekend liep. „Er was van vele kanten bezoek, ook van buiten Hansweert', zo zegt het herden kingsboekje. Naast de naaischool werd ook een r.-k. kleuterschool in de schuur van de uitspanning ondergebracht. Toen kwam de mobilisatie van 1939. Dat werd het begin van een serie moeilijk heden, die het werk ernstig zouden be lemmeren. Honderd soldaten kregen in kwartiering in het „Maria-Oord". De zusters moesten zoveel mogelijk ont ruimen kleuterschool en naaischool gin gen de deur uit en kregen in het dorp in een cafézaal en de pastorie onder dak. Mei 1940: de zusters en de kinderen, die niet door hun ouders waren opgehaald moesten evacueren naar 's-Heerenhoek. Zij kwamen er aan met een totaalbezit van vijf gulden, maar kregen veel steun van de inwoners. Twee weken later kon men naar Hansweert terugkeren om er het werk weer te beginnen en in het „Maria-Oord" ook opnieuw te starten met de kleuter- en de naaischool. September 1944: opnieuw moesten zus ters en schipperskinderen evacueren. Naar Schore ging het ditmaal, waar 9 weken lang op een zolder het internaats- werk gebeurde. Wat zou het leven zonder foutjes zijn? Waar blijft dat sprankje plezier bij ernstige zaken als ze foutloos en gaaf verlopenBij of ficiële plechtigheden bijvoorbeeld, hoe kan men dan intens genieten als de sleutel, icaarmee een hoog geplaatste het nieuwe gebouw moet openen, niet blijkt te pas sen. Of als bij de officiële tewa terlating alle laatste beletselen worden weggenomen en het schip gewoon blijft liggen.... Of wan neer tijdens de gróte toneeluitvoe ring van die en die club het décor bij de première omvalt.... Het zijn allemaal van die grappige kleinig heden, die voor een korte, maar brede glimlach kunnen zorgen. Wie heeft er zo niet de ernst be wonderd, waarmee de Vlissingse jongelieden van de enthousiaste kunstkring ,flet Zuiden" hun hy permoderne en minder moderne kleurige werkstukken in de Schel- destraat tegen speciale stellages hebben opgehangen. En toch is menigeen met reeds genoemde milde en brede glimlach langs de ze openluchtexpositie gewandeld, na de ontdekking te heben gedaan dat er eentje zijn werkstuk zó modern had gemaakt, dat hij het zelf, getuige ondertekening en prijskaartje, op zijn kop gehangen had.... Of onlangs in Middelburgwaar bij een stralende huwelijksplech tigheid de ernst van de gezichten zelfs plaatsmaakte voor een lach bui, toen de glanzende auto met bruid en bruidegom na de plech tigheid van het stadhuis wegreed, en twee feestelijk aangeklede meisjes op de stoep eenzaam ach terbleven. Dis meisjes zetten het onmiddel lijk op een huilen. Want het waren de bruidsmeis jes.... Na de bevrijding eind oktober ging het „Maria-Oord" een top- periode tegemoet. De kleuterschool opende zijn deuren weer, de naai school kwam weer op gang en begin 1945 kwamen ook de schipperskin deren weer terug: 22 jongens en 23 meisjes bevolkten toen het internaat. Daarbij kwam nog, dat er in het oude Maria-Oord" ook nog 45 be lief bejaardentehuis Maria-oord te Hansweert, dat wordt gedreven door zusters van de congregatie „Dochters van Onze Lieve Vrouw van het Heilig Hart" viert op zon dag 8 september haar 25-jarig be staan, 's Morgens icordt een mis opgedragen en daarna is er in het tehuis, vroeger tevens een inter naat voor schipperskinderen, een receptie. (Foto P.Z.C.) In een vergadering van de mosselad viescommissie zal binnenkort weer ge sproken worden over hogere prijzen voor de mossels. De vereniging tot be vordering van de Zeeuwse visserjjbeian- gen „Zevibel" zal voorts in contact treden met de mosselhandel en die trachten te bewegen een hogere prijs te betalen en zoveel mogelijk gegevens verzamelen, die de verlangens van de mosselkwekers kunnen adstrueren. In het bijzonder gaat het hier om gegevens over de stijging van de exploitatielasten sedert de laatste bepaalde prijs. Maandag hebben bestuursleden gesnro- ken met" mosselkwekers van de afdeling Bruinisse en andere vertegenwoordigers uit de mosselsector van Zevibel. De Bruinisser mosselkwekers hadden zater dag op een vergadering in hun gemeen te besloten tot een protestvergadering van de mosselkwekers in Bergen op Zoom. Zij verzochten Zevibel deze ver gadering te beleggen. Na gemeenschap pelijk beraad heeft men besloten tot het' bewandelen van andere wegen om de prijsverhoging er door te krijgen. Men heeft dus afgezien van de protest vergadering in Bergen op Zoom. Ove rigens verklaarde men ons van de zijde van het Zevibelbestuur, dat de Zevibel uitdrukkelijk staat op het standpunt, dat een hogere prijs voor de mossels ge rechtvaardigd is. „Als die hogere prijs er komt", aldus Zevibelvoorzitter A. L. S. Lockef eer, burgemeester van Hulst, kan dit de exportbelangen van Neder land in geen enkele opzicht schaden". Zoals bekend zijn er reeds enige maan den onderhandelingen gaande over een noodzakelijke prijsverbetering, die tot nu toe zonder resultaat bleven. WWWWWyVWWWWWWWWWWWA/VWWWVWVWV bejaarde evacués uit Walcheren wer den ondergebracht. Er komen steeds meer aanvragen bin nen. Het internaat raakt overvol. Bouw plannen worden gelanceerd. Maar de congregatie krijgt geen toestemming, omdat de nieuwbouw te dicht bij de r.-k. begraafplaats is gesitueerd. In die periode krijgt het „Maria-Oord" boven dien het opschrift „onbewoonbaar ver klaarde woning". Er is geen andere ver blijfplaats. Het gevolg: de congregatie staat op het punt weg te trekken uit Hansweert. Toen dit bekend werd, deed de parochie het idee aan de hand een villa te kopen. Dat lukte na veel moeite: er was een onderhoud met de secretaris in algemene dienst van de koning voor nodig, want de villa „Anfrewo", die men op het oog had, was eerst bezet door een aantal kinderen van „Jeugdzorg" en later door acht politieke delinquenten. In 1948 was het zover en prijkte op de villa de naam „Maria-Oord". Ér werd een kapel ge bouwd. En ook de schipperskinderen kregen een nieuwe school. Na vier jaar werd dit gebouw verwoest tijdens de watersnood in 1953 liep de school zoveel schade op, dat zij werd afgebroken en niet meer opgebouwd Het onderwijs aan de schipperskinderen kwam te vervallen en de zusters spitsten zich toe op een andere taak: de bejaar denzorg. Van dat jaar af werd het „Maria-Oord" omgevormd tot een bejaardentehuis. Dat zich in de afgelopen tien jaar, met de regelmaat van de klok moest uitbrei den Ir. Heidelbergen van de Kon. Ned. Heide Maatschappij heeft voor de ge meente IJzendijke een bijzonder aardig plan ontworpen voor de aanleg van een openluchtzwembad. Het zwembad met drie bassins is geprojecteerd aan de noordzijde van de gemeentelijke sport velden. Volgens het plan krijgt het grootste bassin een lengte van 25 meter bij een breedte van 13'/2 meter en een diepte die varieert van 90 cm tot 2 meter. Voor de beginners is er een ondiep bassin ontworpen met een opper vlakte van 21 bij 10 m2 en een diepte van 30 tot 80 cm. De kleuters van IJzendijke krijgen de beschikking over een geheel eigen badje waarvan de diepte slechts één tot drie deci meter bedraagt. Om het bad komen de nodige kleedge bouwen waarin onder andere wissel cabines voor dames en heren en een wisselgarderobe. Voorts voorziet het schetsplan in een personeelskamer, kassa en een waterzuigingsinstallatie. In de onmiddellijke nabijheid van het bad is ruimte geprojecteerd voor een speel- en ligweide. De wegen naar en om het zwembad en de groen-voorzie- ning zullen aan het sportcomplex wor den aangepast. Aan de raad van IJzendijke, die heden avond (woensdag) in vergadering bij eenkomt, zal worSen voorgesteld de nodige gelden voor uitvoering van het plan te voteren. Het voorstel omvat ook de aankoop van het perceel grond ter grootte van 70 are van de heer M. van der Stallen. Dit stukje is name lijk nog nodig om het gehele plan rond te krijgen. De rest van de gronden heeft de gemeente reeds in haar eigen dom. Het geheel kan worden beschouwd als een completering van het fraaie ge meentelijke sportcomplex met zijn twee goed onderhouden voetbalvelden, een dubbele tennisbaan waarvan reeds 130 leden gebruik maken en een reeks me tershoge bebossing, die de sportvelden een uitstekende beschutting waarbor gen. De gedachte van het gemeentebestuur van IJzendijke gaan voorts nog uit naar een breed trottoir van de dorpskom naar het sportcomplex en als de nood woningen aan de Mauritsweg kunnen worden gemist, naar een parkeerter rein. Dezer dagen ontstond plotseling brand in de woning van de heer C. van Tigge- le aan de Schoolstraat te Poortvliet door het springen van de gasgeiser. Door het kordaat optreden van de vrouw des huizes en de hulp van buren werd het vuur spoedig geblust. Men kon echter niet voorkomen, dat enig huisraad verbrandde en de zolde ring werd beschadigd. Toen de brand weer arriveerde was het vuur reeds ge doofd. De verzekering dekt de schade. De uit Geertruidenberg afkomstige bin nenvaartschipper Van A. heeft vorige week in Vlissingen circa duizend kilo gram schroot waarde 100 ver kocht, afkomstig van diefstal. De man had schroot verscheept naar Vlissingen. Tijdens het lossen in de ha ven hield hij stukken schroot achter tot een gewicht van circa duizend kg. 's Avonds laat kwam de Middelburgse handelaar H. K. het gestolen schroot met een vrachtauto ophalen. Juist het overladen op het late uur wekte achter docht. Toen de gemeentepolitie de tip ontving, was het schip reeds vertrok ken, maar het vaartuig kon de volgende dag in Kats worden achterhaald. Zowel tegen schipper Van A. als tegen de Mid delburgse koopman K. de laatste wegens heling werd proces verbaal opgemaakt. Eenenvijftig kwartjes bedroeg de buit na het lichten van een automaat van de douches op het kampeerterrein van de N.V. Zeebad „Breskens" te Breskens. De onbekende dader had het dezer dagen bij zijn snode daad gemakkelijk: de automaten zijn geplaatst in de dou cheruimten en ze zijn van niet te stevige makelij. Het is dus daar moge lijk om rustig onder de douche staand tegelijk het voor het douchen benodigde kwartje en méér „terug te nemen..." De Breskense politie heeft de zaak in onderzoek. Slot van pag. 1 deze geul reeds geblokkeerd en nog een halve week later gelukte het te gen de avond, de laatste 121 meter van de ringdijk om het Schelphoek- gat met caissons vol te zetten". Voor de mannen, die het in 1953 alle maal hebben meegemaakt, leek het gistermiddag of deze woorden van dijkgraaf Geluk hun brandende ac tualiteit terugkregen. Ze keken naar de kale betonnen wand van de cais son. Middenin wapperde een wit la ken over de gedenksteen, toen de dijkgraaf dit zei: „Men hield vol, men werkte met man en macht, men nam risico's, men had vertrouwen". Ach ter de ruggen van de aanwezigen bij deze sobere plechtigheid het water schapsbestuur, directieleden van rijks- en provinciale waterstaat, de burgemeester van Westenschouwen en oud-dijkgraven blonk de zon op het Schelphoekbassin, een watervlak te van veie hectares, die achter het geweldige gat in de zeewering moest worden prijsgegeven in ruil voor een droog eiland. „Juist in een augustusmaand, zoals we die nu meemaken met het vele onwerkbare weer en de harde wind beseffen we nog eens terdege hoe de bouwers tien jaar geleden in spanning moeten hebben geleefd. Temidden van de de uitgestrekte watervlakte herleefde de hoop. Een paar maan den later was het eiland gered". Met enkele fragmenten uit de historie van dit heroïsche dijkherstel prikkelde de heer Geluk het geheugen aan het rampjaar 1953, dat op 1 februari in zuidwestelijk Nederland nog zo tref fend is herdacht. Langzaam liet hij daarop het doek voor de gedenksteen zakken. „Namens de Ingelanden wil het dagelijks bestuur van het water schap bij deze handeling getuigen van zijn bewondering en zijn dank baarheid jegens allen, die Schouwen- Duiveland met hun persoonlijke inspanning weer een toekomst bo den", zo besloot de dijkgraaf zijn toe spraak. De bedoeling van de gedenkplaat kreeg een korte maar duidelijke ty pering in de woorden van burge meester jhr. R. J. H. Q. Röell van Westerschouwen: „Mogen velen op deze plaats vertoeven en hun gedach ten laten teruggaan". De burgemees ter van de samengevoegde gemeenten in de Westhoek van Schouwen ook het dorp Serooskerke vóór het Schelp- hoekgat is dharin gevat had waar dering voor het initiatief van het waterschapsbestuur. „Voor de toe komst is dit een belangrijk feit. Dank zij uw goede zorgen is deze gedenk plaat op een uniek punt gekomen". Het relaas van de beroemde Schelp- hoek-sluiting kreeg het gezelschap genodigden op de winderige zeedijk te horen uit de mond van een oog getuige: de oud-dijkgraaf van het voormalige waterschap „Schouwen", de heer J. Klompe. De waterschaps figuur ook, wiens naam nog in de historie blijft hangen door de Klom- pe-geul, een van de gevaarlijke uit schuringen in de polder als gevolg van de Schelphoek-bres. „Ik woonde op Burgh en stond ginds achter een muurtje te kijken, hoe men deze enorme caisson naar zijn plaat ma noeuvreerde. Ik was niet uitgenodigd om het moment mee te maken. Toch heb ik de mannen van waterstaat op een boot gevonden en kunnen feli citeren: ir. Van de Velde, professor Jansen, professor Thijsse De heer Klompe vertelde het in zijn eigen trant. Hij noemde de namen, die bij het dijkherstel in 1953 een bekende klank in Zeeland hebben gekregen. Het was een datunt met rijke her inneringen gisteren. Tien jaar ge leden zag het er voor het ramp gebied na angstige maanden weer zonniger uit. Ook nu was er die zon. Ze speelde over de woorden van een gedenksteen aan de grijze wand van een caisson. Een iog stuk beton, dat boven de kruin van de dijk uitsteekt. Het „waar om" daarvan is nu bij Schelphoek en bij Ouwerkerks „Phoenixen" met granieten woorden voor de toekomst geboekstaafd Een busje met zeven passagiers is dins dagmiddag van de weg afgeraakt en nabij de buurtschap Oostdijk (gem. Krabbendijke) de Boomdijk afgereden. Het busje raakte in zijn val twee bo men, sloeg over de kop en gleed on dersteboven het dijktalud af. De chauf feur, E. V. uit Yerseke, kreeg een hoofdwonde en moest zich in het zie kenhuis Oostwal laten behandelen. De zeven passagiers kregen slechts enige schaafwonden. Het autootje werd zwaar beschadigd. Het voertuig sleepte in zijn val nog drie onder aan de dijk geplaatste fietsen mee, die werden vernield. Het busje was op weg van Yerseke naar een conser- venfabriek in Zundert. Door onbekende oorzaak werd het stuurloos. Het onge val gebeurde omstreeks half twee dins dagmiddag op ongeveer honderd meter afstand van rijksweg 58. De gereformeerde stichting voor maat schappelijk werk te Goes beschikt sinds kort over een eigen maatschappelijk werkster. Het is mejuffrouw D. L. Veldt, die 2 september in haar nieuwe functie zal worden geïnstalleerd door ds. W. Kats, voorzitter van het bestuur. De bijeenkomst vindt plaats in de zaal bij de gereformeerde Westerkerk te Goes. De nieuwe maatschappelijk werkster is geboren in Den Haag en studeerde aan de sociale academie in die gemeente. De V.V.V. van Wolphaartsdijk en de middenstandsvereniging „Algemeen Be lang" haken deze week in op de interna tionale zeilwedstrijden op het Veerse Meer, die de Royal Yachtclub de Bel- gique, de jachtclub Veere en de water sportvereniging Wolphaartsdijk houden. Zij doen dat vrijdagavond in de vorm van een zomeravondfeest in de open lucht. Om 8 uur begint het programma: een lampionoptocht achter „A.D.V.E.N.D.O." met de drumband. Op het Dorpsplein worden de volgende onderdelen afge werkt. Leerlingen van de Chr. Nationale school voeren „Catootje" op, de jeugd drumband geefte acte de présence, le den van de Instuif van de Nederlands Hervormde Kerk verzorgen enkele num mers volksdansen en er is een show van zeilkleding, door verschillende winke liers georganiseerd. Ten slotte is er ge legenheid om te dansen op muziek van „The Barbados". Gisteren heeft een Neptune van het marinevliegkamp Valkenburg enige uren gezocht op de Noordzee tussen Vlissingen en de kust van Zuid-Enge- land naar een Engels jacht, dat moge lijk in moeilijkheden is gekomen. Aan leiding tot de vlucht van de Neptune was een bericht van North Foreland- radio, dat heeft verzocht uit te zien naar het jacht „Deborah" uit Malden in Essex, dat op 22 augustus uit Vlissingen is vertrokken met bestemming Malden en waarvan sindsdien niets meer is ver nomen. De jachthavenmeester te Vlissingen heeft meegedeeld, dat de „Deborah", die ongeveer 7 meter lang is maar overi gens volkomen zeewaardig, inderdaad op 22 augustus uit Vlissingen is ver trokken. Het scheepje was daags te voren in Vlissingen aangekomen uit Veere na een tocht door Nederland. Het wordt bemand door de eigenaar, de heer Rob Daws uit Malden, en diens echtgenote. De „Deborah" heeft geen radio aan boord. De jachthavenmeester te Vlissingen acht het niet uitgesloten, dat het scheepje tijdens het slechte weer van de afgelopen week de wijk heeft geno men naar een kleine haven aan de Vlaamse kust. Expositie kleurengrafiek, inkttekeningen en monoto- pieën, restaurant Wöhler, Lange Delft, Middelburg. Niet dagelijks worden wij geconfron teerd met het werk van een kunstenaar toerist, een buitenlander zelfs die in zijn vakantieland een expositie houdt van werken die voor een groot deel in dat vakantieland zijn vervaardigd, en als zodanig herkenbaar zijn. De uit Stutt gart afkomstige, 36-jarige Duitse gra ficus Winfried Damrow heeft, we mo gen wel zeggen uit puur enthousiasme, in Middelburg zo'n expositie ingericht. Een aantrekkelijke onderneming. We ontvangen op deze tentoonstelling niet alleen de gebruikelijke informatie over de artistieke opvattingen, capaci teiten en technische kennis des kunste naars, we leren ook hoe deze „vreemde ling" het Zeeuwse landschap ziet, ab sorbeert en expressief noteert. En dat is altijd interessant. Het is ons al vaker opgevallen dat kunstenaars van buiten Zeeland de Zeeuwse beelden in kleuren en sfeer verwerken met een merkwaardige, haast té geromantiseerde couleur locale, alsof ze aanvankelijk verwacht hebben een exotische maritieme atmosfeer aan te treffen die, na gebleken afwezigheid toch opzettelijk werd ingebracht. Alsof ze min of meer teleurgesteld werden door het in wezen zo broodnuchtere Zeeuwse landschap. Damrow heeft dat ook een beetje. We krijgen beelden van molens, van Westkapelle en Arnemui- den te zien die eigenlijk wel wat ge chargeerd zijn, doch in zichzelve zeker niet onaantrekkelijk. Het zij de de kunstenaar overigens vergund. En het zou verkeerd zijn als wij hierop te diep ingingen, want op de zeer uit gebreide tentoonstelling is veel meer te zien. We Ieren er een graficus kennen die zijn métier voortreffelijk verstaat, die zijn materialen zo effectief mogelijk weet aan te wenden en die daarbij een onmiskenbaar talent voor vormgeving, compositie en kleurstelling bezit. Winfried Damrow noemt zichzelf na drukkelijk een „beroepsgraficus", dus eigenlijk niet voor de volle honderd procent kunstenaar, (alsof dat vandaag de dag algemeen als een belemmering zou worden gezien„Ik verdien mijn brood met grafisch werk, voorna melijk in de publiciteitssector. Druk werk, decoratie en zo meer. En tot beroepsgraficus werd ik in Stuttgart dan ook opgeleid". De beroepsgrafiek is voor Damrow een zaak van „brood op tafel voor man, vrouw en drie kinderen". En overigens met plezier! Maar daarnaast kan hij het toch zeker niet laten om zelf te gaan experimenteren, nieuwe mogelijk heden van zijn materialen en technieken te onderzoeken en zo misschien wel tot een echt kunstwerk te geraken. En er zijn van Damrow te Middel burg zeker grafische notities te zien die boven het experimenteren-alleen uit stijgen. Zijn monotype met vissen (no. 54) bijvoorbeeld of enkele van zijn ab stracte kleurendrukken. En zeker niet te vergeten zijn rake, scherpe tekenin gen waarin elk overbodig detail is weggelaten. Andere prenten neigen naar hst té effectieve, naar het al te vlotte. Zij laten een oppervlakkige prettige indruk achter, maar overtuigen niet. Voor Damrow is dat geen nieuws. Hij weet het en heeft die prenten zelf dan ook nooit hoger aangeslagen. Toch is het zeer zeker een genoegen deze tentoonstelling te bezoeken, rond te dwalen langs die kleurige beelden, scherpe en speelse tekeningen. De ruim te waarin de expositie is ondergebracht doet niet alle werkstukken tot hun recht kómen, maar met een beetje goede wil kan men alles toch redelijk bezien. En wel tot de zevende september aanstaan de, want Damrow besloot zijn tentoon stelling met een week te verlengen. De graficus weet dus zelf dat zijn meeste prenten experimenten zijn. Waarom hij er dan zo'n omvangrijke expositie van op touw zet? Wel, uit puur enthousiasme, omdat hij het net zo min laten kan als voor zichzelf te gaan experimenteren als hij met zijn zakelijke grafische opdrachten klaar is. En dit soort enthousiasme verdient te allen tijde belangstelling! R. De Middelburgse organist Jan Rijn zal morgenavond (donderdag) in de Grote kerk van Bergen op Zoom een orgelcon cert verzorgen. Het programma, dat deze organist van Middelburgs Nieuwe Kerk brengt zal werken bevatten van Bach, Sweelinck, Albert de Klerk en Flor Peeters. Het concert begint om acht uur. ff Toekomstige politie-inspecteurs en -officieren zullen in september als een soort aanloop op hun driejarige opleiding een cursus meelopen aan de Outward Bound School in het slot Moermond te Renesse. Het rijksinstituut tot opleiding van hogere politie-ambtenaren, de cen trale opleiding voor gemeente- en rijkspolitie die is gevestigd te Hil versum, heeft besloten hiermee een proef te nemen. Over enkele we ken zal een groep van 27 novieten van de school naar Renesse ver trekken om er een training in harding en karaktervorming te doorlo pen, voordat zij in Hilversum aan de eigenlijke opleiding in het insti tuut beginnen. „Hun verblijf in de Schouwse West hoek is bedoeld als een eerste injec tie. In de eerste fase van het onder wijs op ons instituut bestond hieraan behoefte. Valt de proef goed nit, dan zal een dergelijke politiecursus aan de Outward Bound School in Renesse ongetwijfeld ieder jaar terugkeren", vertelde ons het hoofd onderwijs van het Hilversumse opleidingsinstituut, hoofdinspecteur C. Hameetman. Zoals ieder jaar doet begin september weer een twintigtal nieuwe „studenten' hun intrede aan deze school voor politie officieren. Het zijn jongens van acht tien en negentien jaar met een diploma van de middelbare school op zak. Drie jaar duurt hun studietijd en in die perio de ontvangen zij naast hun theoretische en praktische lessen ook een militair getinte training, omdat ze nu eenmaal een uniform zullen dragen. De politie- functionarissen-in-spé zijn vrijgesteld van militaire dienstplicht. Hun nieuwe cursus aan de Outward Bound School in slot Moermond kan evenwel worden beschouwd als een eerste kennismaking met het „ontwikkelen van initiatief en zelfstandigheid", zoals deze in het les programma wordt aangekondigd. Evenals de jonge mannen uit de Neder landse industrieën en het bedrijfsleven dat nu al sinds zomer 1961 hebben ge daan, zullen de adspirant politie-officie- ren in 26 dagen een uitvoerig lespro gramma te verwerken krijgen. De oefen stof omvat zes hoofdpunten: zeeman schap, sport en lichaamstraining, ge- meenschapswerk, cultureel werk, recrea tie en excursies te voet en over water. Onder leiding van directeur J. H. Ranft en zijn instructeurs hebben in de nu af gelopen eerste schooljaren al honderden jongelui een dergelijke vormingsoplei ding, op praktische leest geschoeid, ge volgd. Voor de studenten van het Hilver sumse politie-instituut is een derge lijke inleiding op de komende drie studiejaren van grote betekenis. En voor het bestuur en de staf van de Renesser Outward Bound School vorig jaar door prins Bernhard offi cieel geopend is het een bewijs, dat de methode van vorming steeds meer aanslaat. Een overzicht van de winderige plechtigheid bij de caisson te Schelphoek op Schouwen-Duive- land, waar gisteren, tien jaar na de sluiting van dit beruchte dijk- gat, een door het xvaterschap aan gebrachte gedenksteen werd ont huld. (Foto P.Z.C.) iwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwvwwwwwwwwwwtf Ten einde tegemoet te komen aan de be zwaren van de korte overstaptijd van de bus op de van Roosendaal in de rich ting Rotterdam vertrekkende sneltrei nen kan men thans aan de stations Haamstede, Zierkizee en Zijpe en in de R.T.M.-bussen op Schouwen-Duiveland bij de chauffeur plaatsbewijzen kopen voor de treinreis in de 2e klasse (niet voor de le klasse) van Roosendaal naar Dordrecht, Rotterdam C.S., Den Haag H.S., Leiden, Haarlem en Amsterdam C.S. Afgegeven worden biljetten voor enkele reis en retour, zowel voor vol wassenen als, tegen halve prijs, voor kin deren (4 t.m. 9 jaar en kinderen tot en met 3 jaar, voor wie een afzonderlijke zitplaats wordt verlangd). Alle biljet ten zijn slechts geldig op de dag van afgifte. In gebouw „Ophir" aan de Badhuis straat te Vlissingen is zaterdag 31 au gustus een H. Mis, opgedragen door re- verend W. Popham Hosford van St. Ma ry's Church te Rotterdam. Deze Angli caanse kerkdienst begint om kwart voor negen 's morgens. Vrijdagavond is er een evensong om acht uur. (Adverte In de Abdijgebouwen. Iedere woensdag-, donderdag- en vrijdagavond, aanvang 20.30 en 21 uur. Ingang: Nieuwe Kerk. Brussel, zwaar bewolkt. Parijs, regenbui, Nice, half bewolkt, München. regenbui, Zürich, regen, Locarno, onweer. Innsbruck, regenbui, Rome. licht bewolkt, Madrid, licht bewolkt, Mallorca. zwaar bewolkt. 18 gr. 13 gr. 25 gr. 26 gr. 18 gr. 21 gr. 30 gr. 28 gr. 29 gr. 30 gr. (Van onze weerkundige medewerker.) Een rug van hoge druk passeert met zonnig weer en een matige zuidwesten wind. In de middag 17 a 18 graden, met een kleine kans op buien. Zeewater 17 graden. VOORUITZICHTEN: het storingsfront van een volgende depressie heeft met regen Ierland reeds bereikt, waardoor donderdag meer bewolking met op nieuw wat regen kan komen. WISSELVALLIG WEER. Enkele zonnige perioden, maar plaat selijk ook buien. Maximum temperatu ren omstreeks 18 graden. Matige, maar aan zee af en toe krachtige wind tussen west en noordwest. ZON EN MAAN 29 augustus Zon op 5.45 onder 19.36 Maan op 16.24 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2