Van en voor de boekenplank J MODEFUT5EN VOOR DE U/INTER VAN Nieuwe kookboeken CHINA - Buitenlandse keuken ^eTovermórgen11 steeds meer in trek Een keur van exotische recepten Afrika in opkomst Elsas vrije leven Afrikaans dagboek RUSSISCHE DOUANE HEEFT HANDEN VOL WERK MET SMOKKELAARS Lydia Winkel Keukenprins Dieetserie Op zn Amerikaans TWEF ?Ï!T70NI)FR1 IJKE Derde druk GESCHIEDENIS VAN DE BATHÏSKAAF TRIESTE Portugal, land en volk ADRESBOEKJES Chinese propaganda in theekisten DINSDAG 27 AUGUSTUS 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T .vlarc Bohan ontwierp voor he Huis Dior een stijlvol namiddag-! pakje (boven) van mosterdgele wol. De kraag werd verwerkt tot sen soort stola. Hieronder een tailleur van Jacques! Heim, weer met een rok, die ver; over de knie valt. Van kastanjebruine satijn werd de korte avondjapon (helemaal rechts; onder) van Dior gemaakt. Blik-; vangers zijn de twee knopen van! edelstenen en de kachelpijpmou wen. In 1958 overleed na een welbe steed leven, de schrijver, dich ter en fijnproever J. W. F. We- rumeus Buning, een van alle -narkten thuiszijnde wereldrei ziger, die het goede der aarde ijverig onderzocht en beschreef sn die vooral thuis was in de ge- leimen van de internationale seuken. Het plezier, dat hij van al zjjn gastro nomische avonturen ondervond hield hij echter niet voor zich zelf. Hij schreef erover voor anderen in zijn vele boeken, waarvan één, zijn be roemde „Kookatlas" thans door N.V. Gebr. Zomer en Keunings te Wage- ningen opnieuw uitgegeven in een wat gemakkelijker te hanteren for maat onder de titel „Buitenlandse gerechten voor fijnproevers" Het be vat 139 beproefde recepten uit alle delen van de wereld en werd „gelar deerd" met uitspraken van beroemde fijnproevers uit de wereldgeschiede nis en geschreven in een smakelijke en „eetlustwekkende" stijl. den. Bij nader onderzoek bleken een paar Hamburger-recepten vermeld te staan onder het trefwoord „gehakt ballen". Onzes inziens een ernstige miskenning van de kwaliteiten der terecht wereldberoemde Hamburgers. Een andere culinaire pocket, waarvan we al lezend enorm hebben genoten, is „Samen lekker koken" uit de A.B. C.-pocketserie van de Arbeiderspers. De schrijver is Hugh Jans, die even vaardig de tekenpen hanteert als de pollepel, hetgeen hij heeft bewezen als culinair medewerker van het week blad Vrij Nederland. Simon „Kronkel" Carmiggelt schreef uit volle overtuiging een prijzend voorwoord bij Hugh Jans's recepten verzameling, waarin ons vooral opviel het aantrekkelijke oude Ierse recept voor een hartig hapje: „Auld Kilken ny Pickled Eggs" (op een bijzondere manier gemarineerde eieren). Bij G. J. A. Ruys, Amsterdam zag voorts het licht in de serie „Dokter mag ik?" een waardevol boekje voor huisvrouwen, die bij het koken reke ning moeten houden met een suiker patiënt. „Gerechten voor suikerpatiënten" werd samengesteld door diëtiste J. J. C. Mantz en de medische adviseur van de Nederlandse Vereniging van Suikerpatiënten, dr. Jac. J. Witte schreef een woord vooraf, waarin hij zijn volle waardering voor dit boekje uitspreekt. Wie meer wil weten over de verruk kelijkheden van de niet-Nederlandse keuken raden wjj ook aan een blik te slaan in twee nieuwe boekjes, die onder redactie van Lydia Winkel zijn verschenen bij G. J. A. Ruys in Am sterdam We bedoelen „Culinaria van ver en dichtbij" en „Oostenrijks eten thuis". Het laatste werkje is van de hand van Gretel Beer en voor de Hol landse keukenprinsessen (of -prin sen) bewerkt door Lydia Winkel. Vooral het eerste boekje staat vol voortreffelijke tips. Zo tracht Lydia Winkel ons inktvis aan te praten, ge vangen in de Zeeuwse wateren en toe bereid volgens Grieks recept. Om ons ervan te overtuigen, dat voorzichtig heid misplaast is, citeert zij Robert Byron, die bij een bisschopswijdings maaltijd in een Grieks klooster ach tereenvolgens kreeg voorgezet: inkt vis met knoflook, inktvis-puur, inkt vis met bonen en inktvis met een war me saus. Byrons reactie: „voortreffe lijk". Heerlijke dingen kwamen we ook te gen in H. P. van der Horst-Bekker's „Amerikaans Kookboek" een Zwarte Beertjes-pocket van N.V Bruna en Zoon, Utrecht. Vijfhonderd typisch Amerikaanse recepten bevat dit boek je. We geven er één: Frankfurters met paprika: snijd 8 worstjes in dun ne plakjes en bak ze in twee eetlepels boter vlug bruin. Voeg een kleinge sneden ui, een halve theelepel zout, een kwart theelepel peper en twee eetlepels kleingesneden paprika toe. Laat geheel sudderen tot paprika en ui gaar zijn. Doe er dan al roerend anderhalf kopje dikke yoghurt bij en laat dit alles goed warm worden. Is heerlijk op toast (we hebben het echt geprobeerd Eén aanmerking op „Amerikaans Kookboek" moeten we maken. Er is een uitvoerig register dat de laatste bladzijden in beslag neemt, maar Hamburgers konden we er niet in vin- Ten slotte willen we niet onvermeld laten, dat van kook-, bak- en braad- deskundige Fenriëtte Holthausens bekende boek „Hij, zij en de keuken- pan" een derde druk is verschenen (bij uitgeverij Het Wereldvenster. Baarn). Een smaakvol, sober uitge voerd boekje, dat in zijn dichtbedruk te pagna's een schat van culinaire wetenswaardigheden bergt. Enige tijd geleden werd de wereld geschokt door de ondergang van de Amerikaanse atoomduikboot Thre sher in vele mijlen diep water voor de Amerikaanse kust. De enige mo gelijkheid om een onderzoek in te stellen naar de ramp lag toen in een duik met de bathyskaaf „Trieste" van prof. Jacques Piccard naar de diepgelegen zeebodem. Over deze uitvinding van Piccard, de bathyskaaf, kan men alles lezen in een interessant boek dat de uitvinder zelf over zijn schepping schreef. „Ze ven mijlen onder zee" is een uitgave van J. J. Romen en Zonen te Roer mond-Maaseik. Hoogtepunt uit de inhoud is de be schrijving van de duik naar de bo dem van het Challenger Deep in de Mariana Trench bij Guam, 11.000 me ter onder de zeespiegel. Er is de laatste tijd veel geschreven over de Chinese Volksrepubliek, het geen vooral verband houdt met de dreigende taal, die Mao Tse Toeng laat horen en met de geschillen tus sen Peking en Moskou. Over deze twee zaken wordt echter weinig geschreven in het boek „Chi na tussen eergisteren en overmor- fen", dat onder redactie van prof. r. W. F. Wertheim en prof. dr. E. Zürcher door N.V. Uitgeverij W. van Hoeve in Den Haag is uitgebracht voor het China Studie Comité. De samenstellers hebben ernaar ge streefd een zuiver onpartijdig verslag te brengen van de huidige ontwikke lingen in China op gebied van land bouw, industrie, economie, kunst en cultuur. Of de cijfers, die de medewerkers van het China Studie Comité van de Chi nezen kregen en die zij met de eigen waarnemingen vergeleken, juist wa ren, valt niet nauwkeurig na te gaan. Om de achtergrond, welke het boek verschaft is het echter ongetwijfeld van grote documentaire waarde. In een bijna 700 pagina's tellend werk, in Nederland verschenen bij N.V. Uitgeverij Broekman en De Me- ris te Amsterdam, heeft de bekende Afrikanoloog Rolf Italiaander, een schets in grote lijnen gegeven van alle onafhankelijke staten van het nieuwe Afrika, en voor de wijze waarop deze staten tot stand kwa men. „Afrika in opkomst", geschreven door een man die op zijn negentien de jaar zijn eerste reis naar het „zwarte" continent maakte en die als een van de grootste deskundigen op zijn terrein bekend staat, geeft tal van inlichtingen over de wordingsge schiedenis van de jonge Afrikaanse landen en hun specifieke problemen. Door zijn uitvoerigheid en betrouw baarheid een waardevol standaard werk. Vakantieland in opkomst Portugal heeft een kundige beschrijver gevon den in Jakob Job, directeur van een radiostation in Zurich en in zijn vrije tijd auteur van reisbeschrijvingen. Zijn boek „Portugal" zag onlangs in Nederland hel licht bij Hollandia N.V. in Baarn. Het is een weidoor- wrocht werk dat zich in zijn inhoud niet beperkt tot het opsommen van een grote hoeveelheid bezienswaar digheden, zoals al te veel reisboeken doen, maar dat een uitstekend histo risch overzicht bevat (compleet met jaartallentabel) en voorts inzicht geeft in de uitspraak van een aantal Portugese woorden en dat bovendien geïllustreerd is met ruim veertig goede foto's van de auteur zelf. Ais vervolg op Joy Adamson's suc cesvolle dierenboek „In vrijheid ge boren", verscheen in de Forumboe kerij van uitgeverij Ad. M. C. Stok in Den Haag het fraai geïllustreerde relaas van de verdere avonturen van de leeuwin Elsa, getiteld „Elsa's vrije leven". Elsa sloot in het oerwoud van Kenia vriendschap met haar verzorgers, het echtpaar Adamson. Een zeldzaam verhaal van dierenliefde, dat boven dien biologisch verantwoord is en dat door de schrijfster met smaak wordt opgedist. De voortreffelijke Neder landse tekst is van Eibert H. Bunte, terwijl ir. F. J. Appelman, oud-direc teur van diergaarde Blijdorp de in houd op zijn technische kwaliteit grondig controleerde. De modderige bodem van de Theems heeft een archeologische schat prijs gegeven in de vorm van een groot aantal brokstukken van een Romeins schip. Het wrakt ligt vlak bij de beurs bij Blackfriars en wordt nu boven water gebracht. Een groepje studenten heeft zich vrijwillig opgegeven om de stukken en brokken met zorg en heel voorzichtig schoon te maken. Men hoopt later, als het hout voldoende gedroogd is, al deze brokken weer samen te kunnen voegen. Als U zich deze winter wenst te kleden a la de Parijse couturier Jacques Heim, dan loopt U er bij als het kerstmannetje (zie bo ven) Van ons mag U het kopen, maar we willen er wel even bij zeggen, dat we 't niet mooi vin- Jen. Het materiaal van dit pak, bestaande uit japon, mantel en voetbekleding, is zwart, groen en gele pied de poule, afgezet met bunzingbont. Midden boven ziet U een pakje van Yves Saint Laurent, be stemd voor de wintersport. De pijplaarsjes zijn van leer. Parijs heeft wel wat opschud ding verwekt met de langere rokken, die enkele modehuizen trachtten in te voeren. Daar naast zijn nogal wat exclusiewe, maar weinig bruikbare mode grapjes gelanceerd, waarvan we er U op deze pagina een paar laten zien. Gelukkig zijn er ook echte mooie dingen in de collec ties, zoals de avondjapon van Carven, die hiernaast is afge beeld. Het materiaal is gebor duurde witte satijn. In het rug decolleté wordt een collier ge dragen. De verlengde rok van het cock tailjaponnetje van Heim wordt nog eens extra geaccentueerd door de brede, even bestaande, strook. (Beneden midden). Links beneden weer een „fees telijke combinatie voor de kerst dagen, een ontwerp van Jacques Esterel. Het hemelsblauwe en semble is geborduurd met rijn- steentjes en afgezet met mink- bont. De benen van de manne quin zijn bekleed met lichtblau we suède aan wie de theekisten waren geadresseerd, hun vondst van het propa ganda materiaal zelf bij de douane aangaven. Tot nu toe zijn 50 bro chures van de Chinezen door de Russische dou ane in beslag genomen. Het geval van de miljo nair, die Kalantarof aan duidde met de naam Smith, was gecompli ceerder, zei hij. Smith bracht dikwijls bezoeken aan de Sowjet- Unie en altijd als de Russische douaniers zijn bagage wilden door zoeken, opende hij een van zijn koffers en kwam hij met een foto op de proppen, waarop hijzelf dicht naast pre sident Kennedy stond. Smith vertelde dan dat de president een goede vriend van hem was en hij vroeg de douane-be ambten of hij zo'n foto wilden hebben. Het aan bod werd altijd afgesla gen, zo vertelde Kalan tarof, maar de truc werkte toch en Smith werd niet verder lastig gevallen. Toen hij ech ter onlangs weer naar de Sowjet-Unie kwam, werd de douane achter- Tequila is de naam van een wonder schoon lied dat indertijd hoog geno teerd op de hitparade prijkte, het is echter ook de naam van een uiterma te pittige Mexicaanse cactusdrank. Voor wie nu nieuwsgierig is gewor den naar de smaak van dit drankje, maar denkt dat hij er wel voor naar Mexico zal moeten reizen om ervan te proeven, geven we deze tip: tequi la is in Nederland te koop en wei in Amsterdam bij de gebroeders Jonker op de Keizersgracht. We hebben deze tip niet van onszelf, maar ontleenden haar aan een han dig en handzaam boekje, dat dezer dagen verscheen bij uitgeverij Broek man en De Meris N.V. te Amster dam. Het heet „De winkel van Sin- kei" en het verstrekt talrijke adres sen van winkels, instellingen en per sonen, die unieke zaken hebben aan te bieden. Men kan er uit te weten komen waar poppen in klederdracht te verkrijgen zijn, wié de enige kweker van de zeldzame zwarte zwanen in ons land is en waar de beste rijsttafel wordt geserveerd. Dr. J. M. Fuchs en W. J. Simons zochten al deze wetenswaardigheden bijeen. Dezelfde dr. Fuchs schreef bovendien voor dezelfde uitgeverij een tweede boekje van soortgelijke strekking, maar dan uitsluitend over culinaire geneugten handelend. „Van eten en drinken weten" geeft voor lichting aan gastronomen van elke smaak. Twee uitzonderlijke adres boekjes dus. Uitgeverij Contact - Amsterdam, Antwerpen, heeft zich o.m. verdien stelijk gemaakt met de uitgave van de belangrijkste werken van de Brit se schrijver Graham Greene, wiens Third Man werd verfilmd om zijn thriller-eigenschappen, maar van wie vooral zijn Afrikaanse werk, dat niet in handen van Hollywood of Elstree kwam, de moeite waard is om te le- Het meest recente Greene-boek van Contact is zo'n werk uit de Afrikaan se reeks, namelijk „Afrikaans dag boek", dat vooral zo interessant is, omdat het de lezer inlicht over de totstandkoming van twee van Gree ne's Afrikaanse romans, te weten „Genezen verklaard" en „De kern van de zaak", beide eveneens inder tijd bij Contact verschenen. De vertaling van „Afrikaans dag boek", dat dus twee delen bevat, is van H. W. J. Schaap. Een hooggeplaatste Rus sische douane-beambte heeft onthuld, dat zijn mensen de handen vol hebben aan het ontdek ken van deviezensmok- keiaars en ideologische contrabande. Twee van de meest op zienbarende vondsten die in de afgelopen we ken werden gedaan, wa ren volgens zijn zeggen" de anti-Russische propa ganda die de Chinezen de Sowjet-Unie trachten binnen te smokkelen in theekisten met dubbele bodem en een hoeveel heid verboden godsdien stige boeken, die een miljonair, die beweerde een goede vriend van president Kennedy te zijn, bij zich had om in Rusland te verspreiden. De ontdekking van de anti-Russische propa ganda was vrij gemak kelijk zo vertelde dou ane-beambte Kalanta rof, omdat de mensen dochtig toen hij foto's liet zien die zo groot wa ren als het deksel van zijn koffer. Men stond er nu op dat zijn bagage werd doorzocht. On danks de protesten van miljonair Smith dat hij Rusland herhaaldelijk bezocht en dat hij de douane altijd had mogen passeren zonder te wor den gevisiteerd. Het eerste wat de dou ane vond waren 650 bal pennen. Smith werd meegedeel dat hij er 15 bij zich kon houden en dat hij de rest terug zou krijgen 'als hij het land weer zou verlaten. Daar op dreigde hij onmiddel lijk rechtsomkeert te zullen maken, maar de douane bleef er bij, dat ook zijn overige bagage zou worden doorzocht, of hij nu zou blijven of weggaan. Toen Smith tenslotte zijn koffers toch moest open maken kwam er een aantal godsdienstige boeken uit te voor schijn en honderd gram mofoonplaten waarop preken waren opgeno men, die aldus Kalanta rof, een anti-Russisch karakter hadden (UPT).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7