Middelburg valt KNVB-sectiebestuur aan over indeling zaterdagteams Scholieren plukken nog steeds Financiële berichten VAR Iaat Nederlander Goudswaard (70) vrij Werkgevers keren zich tegen „koppelbazen EXAMENS OMROEPEN NIET REPRESENTATIEF VOOR ALLE RICHTINGEN' Artiesten op plaat binnenkort te horen én.... te zien Kistenfabriek in Vlaardingen moet bedriif sluiten Scheidsrechters bijeen op technische dag in Vlissingen In verband met hoge leeftijd In 1960 wegens spionage voor Israël gestraft Steun aan alle maatregelen Conditieproef ILLINOIS CENTRAL INDUSTRIES OP BEURS CIA'S GROOTHANDEL EN KRUIDENIERSBEDRIJF Samenwerking Bekentenis Zelfde standpunt Reiskosten met 100 procent gestegen „Belangen spelers zijn blijkbaar niet in goede handen" f 300 MINDER RIVALITEIT JEUGDAFDELING Jongeman tiidens stoeipartij door schot hagel gedood Oud-kamerlid P. J. S. Serrarens overleden Praktische les en conditieproeven Uiteenzetting over het instellen COVS-test Unie van Vrouwelijke Bedrijfshoofden wil Zeeuwse afdeling Opnieuw aandrang op mosselproef Dividenden WERKGROEP HERZIENING OMROEPBESTEL Voorstellen voor een reorganisatie Probst uitvinder van jeep, overleden Toeslag op export boter naar Engeland Akkoord met werknemersvoorstel 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 27 AUGUSTUS 1963 Het bestuur van de v.v. Middel burg is bijzonder ontevreden over de wijze, waarop het sectiebestuur zaterdagvoetbal van de K.N.V.B. het lijfde team van Middelburg in gedeeld heeft in de 4e klas van de landelijke competitie. Voorzitter S. Simonse en zaterdagvoetballei- der J. F. Bastiaanse noemden tij dens de jaarvergadering van gis teravond de indeling waarbij de post reiskosten voor het 5e en 6e elftal met bijna 100 procent zal toenemen, zeer onlogisch. De heer Bastiaanse zei de indruk te hebben, dat het sectiebestuur in Den Haag er „voor zichzelf zit" en niet voor de voetballers. „De belangen zijn daar blijkbaar niet in goede han den", aldus de heer Bastiaanse. Deze rekende voor, dat Middelburg V voor zijn acht wedstrijden in de 4e klas rond 1700 kilometer moet reizen, onder meer naar twee plaatsen in Gelderland, één bij Gorkum en voorts nog naar en kele verre Brabantse plaatsen. Voor het 5e en 6e elftal dit laatste moet 550 km reizen zou een bedrag aan reis kosten moeten worden uitgetrokken van ruim 1100 gulden. De heer Simonse wees er op, dat mede gezien de onzekere fi nanciële toekomst nu het eerste team in de hoogste afdeling van het Neder landse amateurvoetbal uitkomt, het be stuur de consequenties van deze hoge uitgaven niet aandurfde. Tenzij de heer Bastiaanse er in slaagde drastisch op de uitgaven te bezuinigen. De zaterdagvoetballeider ontvouwde nu gisteravond zijn plan-de-campagne. En hieruit bleek, dat hij met de hulp van enkele autobezitters er in geslaagd is om de reiskosten met 300 te vermin deren. Voorts deelde de heer Bastiaanse mee, dat dank zij bijdragen van enkele particulieren en voetballers zelf een nieuw te vormen en derde zaterdagteam zijn reiskosten zelf kan opbrengen. Er is voor dit derde team reeds een plaatsje gereserveerd in de 3e klas. Het bestuur zal nu vanavond besluiten of dit team mag meedoen aan de competitie en of het vijfde en zesde elftal aan de lande lijke competitie kunnen deelnemen. Overigens laat Middelburg het er niet bij zitten: de heer Simonse die reeds eerder naar Den Haag is geweest om de kwestie met het K.N.V.B.-be- stuur te bepraten, verzekerde, dat hij de zaak op de komende bondsverga dering van de amateurs en op de „grote" bondsvergadering nogmaals aan de orde zal brengen. „Ik heb sterk de indruk, dat rivaliteit in de hoogste regionen van de bond hier van de oorzaak is", zei Middelburgs voorzitter er van. In zijn openingswoord had de heer Si monse enkele hoogtepunten uit het af- elopen seizoen gereleveerd: uiteraard iet kampioenschap plus de promotie van het eerste team, de handhaving van het tweede team in de res. Ie klas, nadat het er voor de reserves heel slecht uit zag, alsmede het feit, dat niet één speler van de vereniging op het straflijstje is voorgekomen. Ook voor de jeugdafdeling had de heer Simonse verheugende berichten. Nadat het bestuur er in geslaagd was de leiding van deze afdeling te reorganiseren in verband met het bedanken als voorzitter van Henk Versluis, deelde hij tijdens de verga dering mee, dat men niet meer hoeft te zoeken naar een nieuwe voorzitter van de juniorencommissie. Henk Ver sluis is namelijk op zijn eerder ge nomen besluit teruggekomen en zal in het vervolg weer het voorzitter schap van de sterke jeugdafdeling van Middelburg op zich nemen. Mensen die grammofoonplaten draaien zullen de uitvoerende kunstenaars niet alleen kunnen horen, maar ook op hun televisieschermen kunnen zien wan neer de uitvinding van een jonge Britse elektronica-ingenieur aan de markt komt. Colin Mason (26) uit Wolverhampton heeft een „videoplaat" ontwikkeld, die op een speciale platenspeler wordt af gedraaid. Wanneer de platenspeler op een gewone televisie-ontvanger wordt aangesloten, worden zowel geluid als beeld gereproduceerd. De uitvinder heeft verklaard dat hij zich als kind altijd had afgevraagd waarom hij als hij de platen draaide de uitvoerende artisten nooit kon zien. „Nu is een kinderdroom in vervulling gegaan". De nieuwe pla tenspeler kan alleen worden gebruikt voor speciale platen. De platenspeler heeft de normale vorm en afmetingen en zal niet meer dan 35 kosten. De heer Mason heeft voor de ontwikkeling van zijn project de steun van de Wol verhampton Radio and Television Supplies Company in Wolverhampton, die van mening is dat de uitvinding van de heer Mason een omwenteling in de grammofoonplatenindustrie teweeg zal brengen. De vaten- en kistenfabriek en zagerij C. van der Burg Zoon te Vlaardingen (130 man personeel) zal op 15 septem ber de produktie stopzetten. Hoewel de directie enkele bescheiden compensaties heeft aangeboden, is het personeel niet tevreden over de gang van zaken. Het besluit om de fabriek te sluiten werd duidelijk, toen de direc tie de fabrieksruimte aan de gemeente Vlaardingen verkocht. Gevraagd naar de oorzaak van het slui ten van de fabriek zei de directeur dat het „een complex van redenen is, waar aan ook de kwestie van de koppelbazen niet vreemd is". Gistermorgen is te Lopik de 19-jarige jongeman F. W. van Dorp door een schot hagel in de buik getroffen en op weg naar het ziekenhuis overleden. Het on geluk gebeurde tijdens een stoeipartij met een logé die, niet wetende dat het geweer geladen was, op het slachtoffer richtte. In zijn woonplaats Bilthoven is gisteren op 74-jarige leeftijd overleden de heer P. J. S. Serrarens, o.m. oud-lid van de Eer ste en Tweede Kamer, oud-rechter in het gerechtshof van de E.G.K.S. en oud-se cretaris -generaal van het Internatio naal Christelijk Vakverbond. Verheugd toonde de heer Simonse zich over de nieuwe activiteiten die het ge meentebestuur van Middelburg ontplooit voor de verbetering van de sportaccom modatie. Ongetwijfeld ook mede dank zij de sportambtenaar en de stichting sportbelangen, meende de voorzitter, die erkentelijk was voor het feit, dat ook de raad thans een open oog heeft voor de opvoedende taak van de sportclubs. De heer Simonse hoopte, dat het half- verharde oefenveld spoedig gereed zal zijn daar anders de training van de Middelburgse sportclubs volkomen fout loopt. Ook zei de heer Simonse, dat het Mid delburg niet onwelkom zou zijn als er weer een gezonde supportersvereniging zou komen, had hij veel waardering voor de activiteiten van de totocommissie, die met de medewerking van de totoleden 6600 in de kas bracht. („Het kan er makkelijk 12.000 zijn" zei de heer Simon se), waarna hij dank bracht aan de velen, die Middelburg met hun werk en activiteiten steunen. De verslagen van secretaris, penningmeester en diverse commissies werden goedgekeurd, de pe riodiek aftredende bestuursleden J. A. Flipse, C. Houtepen en C. J. Priester werden herkozen, evenals de elftalcom missie. Zaterdagmiddag werd in het clubhuis van Zeeand Sport te Vissingen en op de rondliggende sportvelden een Techni sche Dag voor Scheidsrechters georga niseerd door de scheidsrechtersvereni- ging „Walcheren". Voorzitter Jaap Verkerk gaf in zijn ope ningswoord een uiteenzetting over het programma van deze dag waarop, naar hij meedeelde, men gemeend heeft iets meer te moeten brengen dan het afne men (verplicht gesteld door Centr. Org. van voetbalscheidsrechters) der condi tieproeven door het houden van een praktische les. Hij gaf voorts een uitvoerige en duide lijke uiteenzetting over het hoe en waar om van het instellen der C.O.V.S.-test. Naar hij zei, trainden de scheidsrechters vroeger praktisch niet, maar met de in voering van het betaalde voetbal is dit volgens hem beslist noodzaak geworden. De systeemverandering, die zich na de oorlog in het voetbalspel heeft voltrok ken, vereiste betere leiding en vooral betere conditie en vandaar de noodzaak van training en nog eens training. De C.O.V.S. begon met het organiseren van weekends e.d. in die geest, aldus spr. werd ook deze technische dag georga niseerd. Helaas kon het plan om een bekend ar biter uit het betaalde voetbal naar Vlis singen te krijgen geen doorgang vinden, omdat in het sportcentrum te Zeist op dezelfde dag proeven door de scheidrech- ters van de sectie betaald voetbal moes ten worden afgelegd. De technische lei ding der test is in handen gelegd van de heer G. de Pagter van Zeeland Sport/ K.N.A.U., daarbij door 3 assisten/K.N.A. U. juryleden bijgestaan. Er bleken 20 van de 22 opgegeven deelnemers tegenwoor dig te zijn. terwijl een aantal belang stellenden aanwezig was. De prakti sche les vond plaats tijdens de vriend schappelijke wedstrijd tussen V.A.W. en een Zeeland-Sportcombinatie. Deze werd geleid door twee daartoe aangewezen af- delings scheidsrechters alsmede 2 K.N. V.B.-grensrechter. Tijdens hun „optreden" werden zij vanaf de lijn door de heer Verkerk per megafoon van de nodige aanwij zingen voorzien, terwijl goede en fou tieve hoedanigheden werden geno teerd en na afloop der wedstrijd inte- genwoordigheid van alle scheidsrech ters besproken. heer J. J. den Boer, gaf een uiteenzet ting over de C.O.V.S.-conditieproef. Hij memoreerde dat met het groeien van het betaalde voetbal ook de leiding moest meegroeien. De C.O.V.S. ontplooide daardoor meer activiteit, óók met be trekking tot het amateurvoetbal, zulks in nauwe samenwerking tussen C.O.V.S. en K.N.V.B. Vandaar dat C.O.V.S. ook het instellen van het diploma ging verplichten voor amateurvoetbalscheidsrechters. De gees telijke vader van de ontworpen test is de bekende scheidsrechter Dries van Leeu wen. Tot nu toe behaalde 60% het diplo ma. De afdelingen hebben e.a. tot he den nog niet verplicht gesteld. Nadat de heer Verkerk nog een inleiding had ge houden over het onderwerp „hoe dien ik een strafzaak of een protest in" werd de test afgelegd. Van de 19 deelnemers (één viel uit) slaagden er 16 d.i. 84.4%. De leeftijd der deelnemers varieerde van 25 tot en met 45 jaar. Nadat de heer Ver kerk na de gezamenlijke koffiemaaltijd met eén geestig speechje de diploma's had uitgereikt, waarbij hij inzonderheid zijn dank betuigde aan het adres van de heer J. J. den Boer en de K.N.A.U.-leden (die een smakelijke attentie ontvingen), sprak de heer G. de Pagter woorden van waardering voor de uitstekende organi satie waardoor dit eerste contact met de C.O.V.S. van aangename en nutige aard is geweest. Hij complimenteerde de deel nemers met het hoge percentage ge slaagden dat dus bijna 25% hoger ligt dan het landelijk gemiddelde. De heer I. W. Bakker voorzitter van de afdeling Zeeland, gaf tijdens een deel van de praktische les van zijn belangstelling blijk. Het hoofdbestuurslid van de C.O.V.S., de In het zwembad „De Liesbosch" te Utrecht werden examens afgenomen ter verkrijging van het instructeursdiploma van de Kon. Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen. Hiervoor slaagden de heren W. Burgers, A. E. van Eek en G. J. de Rooij, allen lid van de Dr. A. Staverman Brigade te Vlissingen. De geslaagden hebben vóór het behalen van dit diploma een centrale cursus gevolgd in Dordrecht, welke onder leiding stond van de heer J. P. L. Verhoeven, chef badmeester in het recreatiecentrum Eurostrand te Westerhoven bij Eindho ven. Voor het praktijkexamen boekhouden, afgenomen door de vereniging van lera ren voor praktijkexamens slaagde de heer G. J. Dingemanse te Vlissingen. De Nederlandse Unie van Vrouwelijke Bedrijfshoofden belegt disdag 3 septem ber in hotel Wöhler te Middelburg een propagandavergadering. Het ligt in de bedoeling over te gaan tot de oprichting van een afdeling Zeeland van deze Unie. De doelstellingen van de N.U.V.B. bepa len zich onder meer tot het behartigen van de rechten en belangen van de leden, zowel bij de overheid als bij de bedrijfs- en andere organisaties, mede ter verkrij gen van de vertegenwoordiging door vrouwen in besturen, commissies en dele gaties. Daar vrouwen problemen op een heel andere wijze dan mannen benaderen, acht de N.U.V.B. het van groot algemeen belang, dat ook op het gebied der be drijfsvoering de stem van de vrouw wordt gehoord en dat daardoor met haar inzichten en opvattingen in het zakenle ven rekening wordt gehouden als nood zakelijke aanvulling van de mannelijke visie. Het was mevrouw Yv. Edmond Foinant, die in 1946 besloot tot de op richting van de „Association Frangaise des Femmes Chefs d' Entreprise" van welke vereniging zij presidente is. In 1949 werd op haar initiatief in België een dergelijke vereniging opgericht. Hiermee was de eerste stap gezet tot de verwezenlijking van haar doel om in alle landen soortgelijke verenigingen te vormen, teneinde deze samen te brengen in een overkoepelend orgaan. Op 27 ok tober 1950 ontstond in Amsterdam de „Nederlandse Unie van Vrouwelijke Be drijfshoofden". In een vergadering van mosselkwekers en -handelaars is gisteren te Goes het besluit genomen zich tot Gedeputeerde Staten van Zeeland te wenden, met het verzoek bij de minister van verkeer en waterstaat erop aan te dringen een proef met het kunstmatig verwateren van mosselen, alsnog in Zeeland te doen plaatsvinden. De gisteren gehouden vergadering was een vervolg op een eerder gehoudèn bij eenkomst, waarin naast belanghebben den uit de mosselwereld van Bruinisse, Zierikzee en Yerseke ook gedeputeerde M. J. van Poelje aanwezig was Zoals bekend bestaat bij de oesterkwe kers ongerustheid omdat het visserij laboratorium van Wemeldinge zal wor den overgeplaatst naar het Waddenzee gebied. Men meent dat een en ander zal inhouden, dat verder zal worden afge zien van verder onderzoek naar de mogelijkheid om mosselen in Zeeland kunstmatig te verwateren. Maandagochtend is het duizend- paar den-kampementonderdeel van de Europese manifestatie bij de herdenking 150 jaar koninkrijk in Nijmegenofficieel geopend door het vertrek van een post koets (foto) naar het kasteel Drakesteyn. Door middel van een missieve van Nijmegens burge meester mr. Ch. M. J. H. Hustinx, welke door de koets werd ver voerd, werd aan de voorzitster van het nationaal comité herden king 150 jaar koninkrijk, H.K.H. Prinses Beatrix, bekendgemaakt, dat de Europese manifestatie was begonnen. Op donderdag 29 augustus zullen ter beurze te Amsterdam worden geïntro duceerd certificaten aan toonder verte genwoordigende elk tien gewone aande len zonder nominale waarde in „illinois central industries, inc.". Opneming in prijscourant zal worden aangevraagd. De eerste koers zal worden vastgesteld op 2.119,50 per certificaat van tien aandelen. De „illinois central railroad company" heeft op 31 augustus 1962 op gericht „illinois central industries, ine." met het doel haar belangen buiten het oorspronkelijke arbeidsveld uit te brei den en aldus andere dan tot dusver ten dienste staande winstbronnen aan te boren. Naar het zich laat aanzien kun nen over 1963 brutoinkomsten van 280 miljoen dollar en een netto winst van 6,60 dollar per aandeel worden verwacht. De directie van de Rembours- en In- dustriefiank N.V. te Amsterdam is te vreden over de resultaten, behaald in het boekjaar per 31 maart 1963. Voor gesteld wordt 7 procent dividend (v.j. 6 procent). „HOUTVAART" De sombere verwachtingen van de di rectie der N.V. Houtvaart te Rotter dam over 1962 zijn ten volle bewaar heid- De resultaten zijn in genendele rooskleurig. De exploitatierekening sluit met een voordelig saldo van 163.867 tegen 922.297 over 1961. Dank zij re serveringen kan nog voorgesteld wor den 4 procent dividend (v.j. 7 procent) uit te keren.. Men dient er rekening mee te houden dat de resultaten ook over 1963 pover zullen zijn. De „Stichting van den Arbeid" heeft haar goedkeuring gehecht aan de wijzi gingen in de collectieve arbeidsovereen komsten voor het personeel in de groot handel in levensmiddelen en het gehele kruideniersbedrijf, die de Katholieke Bond van Werknemers in de Handel, de Algemene Bond „Mercurius" en de Ne derlandse Christelijke Beambtenbond met de werkgeversorganisaties zijn overeengekomen. De verhoging van de lonen en salarissen voor de groothandel in levensmiddelen bedraagt over de verschillende catego rieën gemiddeld 3,28 procent. Bij de nieuwe looncijfers die voor het kruideniersbedrijf gelden vanaf 1 juli 1963, zijn de vrouwenionen opgetrokken tot negentig procent van de mannen- lonen. Afgezien van deze optrekking bedraagt de loonstijging gemiddeld 2,3 procent. (Van onze Haagse redactie) Enige dagen geleden heeft de Egyptische regering plotseling vervroegd vrijgelaten de thans zeventigjarige heer Meeuwis Goudswaard, die in oktober 1960 door het Egyptische staatsveilig- heidshof tot vijftien jaar gevange nisstraf was veroordeeld wegens spionage voor Israël. Onmiddellijk na zijn vrijlating is de heer Gouds waard naar Nederland terugge keerd. De Nederlandse ambassade in Egypte had reeds herhaaldelijk op de vrijlating van de heer Goudswaard aangedrongen, tot voor kort echter zonder succes. Nu is de Egyptische regering er toch toe overgegaan de heer Goudswaard naar men moet aannemen met het oog op zijn hoge leeftijd en zijn gezondheidstoe stand in vrijheid te stellen. Op 20 april maakte het ministerie van voorlichting van de Verenigde Arabische Republiek bekend, dat er zes Israëlische spionagekomplotten waren ontdekt en dat er tien spion nen waren gearresteerd, vijf Euro peanen en vijf Egyptenaren. De Europeanen waren de Nederlander Goudswaard, twee Italianen en twee Grieken. Goudswaard werd een van de voornaamste spionnen van de Is raëlische inlichtingendienst genoemd. Een Griek zou geprobeerd hebben president Nasser te vergiftigen. Op 25 oktober 1960 werd Meeuwis Goudswaard tot vijftien jaar gevange nisstraf veroordeeld. Ook de Italiaan Ferdlnando Paciallo, die tegelijk met Goudswaard terecht stond, hoorde een gevangenisstraf van vijftien jaar tegen zich eisen. Een Italiaan, een Duitser en een Griek kregen elk tien jaar gevange nisstraf. Het hof bevestigde de dood straf die was geëist tegen drie Egypte naren. Acht Egyptenaren werden ver oordeeld tot dwangarbeid van maximaal tien jaar. „Alhoewel de omroepverenigingen op een verscheidenheid van beginsel berus ten, zijn zij toch niet volledig represen tatief voor de in ons land aanwezige richtingen. De huidige omroepverenigin gen bieden slechts enkele grote beddin gen, waarin de meer genuanceerde over tuigingen zich een plaats dienen te zoe ken". Dit wordt o.m. opgemerkt in het rap port van de „werkgroep herziening om roepbestel", die in 1961 op initiatief van de V.P.R.O. is opgericht. De werk groep had tot doel een mogelijke wijzi ging van de organisatie van de omroep in ons land voor te bereiden, aankno pend op door de V.P.R.O. gegeven grondgedachten. In de werkgroep ha'd- den Nederlanders van verschillende overtuiging zitting. Voorzitter was ir. Z. Th. Fetter te Wassenaar. In het rapport wordt grote positieve betekenis gehecht aan het feit, dat het omroepbestel stoelt op een aantal belangrijke geestelijke stromingen. Men acht het echter onjuist, dat dat gene wat in de jaren twintig als leidraad diende bij de oprichting van omroepverenigingen ook thans nog als enig organisatorisch gezichtspunt aanvaard blijft. Vooral na 1950 is de wens van het publiek naar een open- hartige samenwerking tussen de om roepen sterk toegenomen. Naar de mening van de werkgroep hebben de omroepverenigingen hieraan te wei nig gehoor gehecht. In het rapport wordt voorts gewezen op de belangrijke taak van de overheid ten aanzien van radio en televisie. Er dienen echter waarborgen te zijn, dat de vrijheid van meningsuiting strikt gehandhaafd blijft. De werkgroep acht het noodzakelijk dat het omroepbestel op een wettelijke grondslag berust, Zelfs nu nog, op het einde van de vakanties, zijn vele scholieren druk bezig met werken op het land. Zo ook in Biggekerke, waar ongeveer 70 scholieren sperziebo nen plukten. Het perceel met con tractgewas moet zo snel mogelijk leeggeplukt worden. Het is dan ook de bedoelingdat de 70 pluk kers per dag ongeveer vijf ton er af halen. Bovenstaande foto toont de energieke jongeren, die onder hoe is het mogelijk een nau welijks bewolkte hemel bezig zijn met het vakantiewerk. (Foto P.Z.C.) De uitvinder van de jeep, Karl K. Probst, is op 79-jarige leeftijd in zijn huis in Say ton (V.S-) overleden. Probst, die al enkele weken ziek was, had slaapmiddelen ingenomen. Hij heeft de jeep in 1940, toen hij ingenieur was bij de maatschappij „Bantam Car Co", in een week tijd ontworpen. De teke ningen van het beroemdste voertuig uit de tweede wereldoorlog lagen aan het hoofdeinde van zijn bed toen Probst stierf. De algemeen secretaris van de Britse unie van kleermakers heeft er voor gepleit dat parlementsleden, die een bezoek aan het buitenland brengen, meer aandacht beste den aan hun garderobe. Volgens hem ziet het merendeel van de leden der volksver tegenwoordiging er ..armoedig" uit. Een gunstige uitzondering wordt de leider der Labouroppositie, Harold Wilson, genoemd. mits waarborgen verschaft wórden voor de vrijheid van meningsuitingen. Voorts zou het naar de mening van de werk- commissie overweging verdienen in de wettelijke regeling de verplichting op te nemen dat de inrichting van het om roepbestel eenmaal per tien jaar ge toetst wordt op haar juistheid en bruikbaarheid. Ook zou het volgens het rapport aanbeveling verdienen, de ge- luids- en beeldomroep in één wette lijke regeling op te nemen. De wette lijke regeling dient te voorzien in de totstandkoming van een zelfstandig „openbaar lichaam", waarin, naast de omroepen, organen als het convent, het I.K.O.R. e.d. en het georganiseerde maatschappelijke en culturele leven als mede de overheid zitting hebben. De werkgroep adviseert de instelling van een raad voor de Nederlandse om roep en een bestuur van het omroep bedrijf. De raad zou tot taak hebben het bestuur aanwijzingen te geven ten aan zien van de hoofdlijnen van het om roepbeleid. Het programma zou ten dele door de omroeporganen en ten dele door de Nederlandse omroep uitgevoerd die nen te worden, in een verhouding van 50/50, aldus het rapport van de werk groep herziening omroepbestel. Tijdens het proces erkende de heer Goudswaard het hem ten laste gelegde, namelijk dat hij van een Egyptenaar militaire inlichtingen had gekocht. Zijn informaties zond hij door naar Israël met behulp van een geheim zendappa raat. Het proces werd achter gesloten deuren gevoerd. De heer Goudswaard verbleef vaak langdurig in het Nabije Oosten. Het produktschap voor zuivel heeft de toeslag bij export van boter naar Enge land, die op 60 cent per kilo stond, voor deze week verhoogd tot 85 cent. Dit geldt voor de hoeveelheid, niet groter dan de gemiddelde wekelijkse export in het tijdvak 1 juli 1960 1 juli 1963. Tegenover deze toeslag staat de voor al le bestemmingen geldende heffing van 75 cent, zodat per saldo nog een toeslag van 10 cent overblijft. Bij de export van boter in kleine verpakking naar andere bestemmingen dan Engeland wordt de heffing van 75 cent ongedaan gemaakt door een toeslag tot hetzelfde bedrag. Op de export in grote verpakking naar andere bestemmingen dan Engeland drukt de volle heffing. De contactgroep van werkgevers in de metaalnijverheid heeft gis teren het volgende communiqué verstrekt: „Reeds herhaaldelijk is in de contact groep van werkgevers in de metaal nijverheid (welke organisatie ruim 400 ondernemingen in de metaal- en elektro technische industrie vertegenwoordigt) zowel Intern als bij haar contacten met instellingen en organisaties, het stand punt ingenomen dat aan het euvel van uitleenbedrijven paal en perk moet wor den gesteld. Ingevolge een besluit van het buiten gewone landelijke ledenvergadering van 5 september 1960, zijn diciplinaire maat regelen mogelijk tegen leden van de ver eniging, die van diensten van de z.g. ron- selbedrijven gebruik maken. Ook bij ter zake bevoegde instanties werd bij herhaling aangedrongen op een effectieve beteugeling van het kwaad dat door de z.g'. koppelbazen wordt ge sticht. In het kader van de recente moei lijkheden, welke door de meergenoem de bedrijven worden veroorzaakt, heeft het landelijk bestuur van de contactgroep van werkgevers in de metaalnijverheid zich heden opnieuw over een en ander beraden. Het landelijk bestuur is van mening dat vooral ook gezien de positie welke de Nederlandse industrie zich nog op de exportmarkten moet verwerven, respec tievelijk dient te behouden, en mede ge zien het grote belang van de waarde vastheid van de Nederlandse munteen heid voor de gehele nationale economie, alle maatregelen genomen dienen te worden om de doelmatigheid van de In ons land gevoerde loon- en prijspolitiek te handhaven en te bevorderen. In verband hiermede meent het landelijk bestuur van de contactgroep dat alle adequate maatregelen, welke dienen tot bestrijding van het euvel van de z.g. ronselbedrijven, steun moet worden ver leend. Voor zover het landelijk bestuur van de contactgroep kennis heeft kunnen ne men van de voorstellen, welke door de werknemersorganisaties bij de vakraad voor de metaalindustrie zijn ingediend, voldoen deze voorstellen aan het boven geformuleerde standpunt".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 4