Na woningen scheuren nu ook bedrijfsgebouwen in Terneuzen CKefarine .4 E HALF ZWAAR - HEEL LEKKER! ANTWERPSE STADSPENNINGEN VOOR ZEEUWSE VRIENDSCHAP Saneren in Zierikzee is (nog) camoufleren im ALMANAK VERONTRUSTENDE GELUIDEN AAN INDUSTRIEWEG Deputatie van zuiderburen maakte vaartocht met comité Zeeland-Week Dag... DIRECTEUR BONA FIDES IN DIRECTIE VAN SOLIDAIR N.V. YERSEKE Bromfietser aangereden Kritiek HET WEER IN EUROPA DE 61 VERWACHT... Verbindingen tussen bouwelementen brekenkoelleidingen slaan lek Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! Kanalen lek Zeeuwse R.Kimpe exposeert recent werk in Middelburg Sluiswerken 7 Afscheid bij rijks verkeersinspectie te Middelburg JOVIAAL GEBAAR IN GOESE STADHUIS f GGiGG wÊÊm WÊÊrn tmmk „Verzuim" Deltakijkje 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 27 AUGUSTUS 1963 Het aantal scheuren, dat de laatste weken is geconstateerd in gebouwen en woonhuizen te Terneuzen, begint nu verontrustende vormen aan te nemen. Aan vankelijk kwamen de klachten alleen uit de kom van het oude Terneuzen. waar in diverse laaggelegen straten vrij plotseling scheuren werden ontdekt in de muren van woon- en zakenpanden, terwijl bovendien kasten en deuren veel moeilijker bleken te sluiten dan kort daarvoor. Sinds een aantal dagen som migen spreken van weken doet het euvel van de scheurvorming zich ook voor in de bedrijfsgebouwen aan de Industrieweg. dig zullen zijn om de oorzaak op te spo ren. Ook de heren Den Hamer en Vroeg op, die koelhuizen of magazijnen aan de Industrieweg hebben staan, hebben ver se scheuren geconstateerd aan hun be drijfsgebouwen. De heer Verlinde ont dekte gisteren voor het eerst verticale scheurtjes in zijn twee jaar oude tim merfabriek. Hij maakt zich ongerust, omdat hij het best mogelijk acht, dat na een paar da gen de scheuren in de muren van zijn bedrijf groter worden. „Een heel ver velende situatie" noemde hij het. Scheuren zitten er voorts in de muren van de gemeentelijke werkplaats en in die van de beschuttende werkplaats „Midden-Zeeuwsch-Vlaanderen". Direc teur P. Dingemanse van laatstgenoemde werkplaats zei, dat in dat gebouw al eerder scheuren waren waargenomen. Maar ze worden groter, zodat het er bepaald niet op verbetert. Zijns inziens is het evenwel niet te constateren of het scheuren van de laatste tijd of van jaren geleden zijn. Het gebouw dateert van 1959. Wel heeft men nu reeds be sloten voor de uitbreiding (vleugel met kantine) eerst een grondonderzoek te doen instellen en na te gaan of er ge heid zal moeten worden. Bij de coöperatieve vruchtenveiling „Zeeuwsch-Vlaanderen", waar men voor wat betreft de koelhuizen is aangewezen op grondwater heeft men de laatste tijd steeds watergebrek. Zoals wij reeds eerder hebben gemeld is rijkswaterstaat na ontvangst van de eerste klachten destijds in de kom van het oude stadsdeel Terneuzen met peil buizen gaan controleren of het grond waterpeil inderdaad zakt als gevolg van het dag en nacht drooghouden van de bouwput voor de nieuwe binnenvaart- sluis. Vrij algemeen houdt men het er namelijk op, dat deze grondbemaling het grondwater onder Terneuzen wegtrekt, waardoor verzakkingen plaatsvinden, die de scheurvorming veroorzaken. «iKÉ:4' Dit werd eerst goed bekend in de loop van gisteren maandag toen eige naren van dergelijke gebouwen en be drijfsleiders contact met elkaar zochten ,om te informeren of anderen dit scheu ren van muren en plafonds ook al had den bemerkt. Het ergst van al blijkt er aan toe te zijn het gebouw van de n.v. melkinrichting „Combinatie". Dit vier jaar oude gebouw vertoont sinds een drietal weken tientallen scheuren in huiten- en binnenmuren en plafonds. Sommige lopen verticaal van de goot tot op de vloer, andere horizontaal over een afstand van enkele meters langs de muren. Het breedst zijn ze in de hoeken en bij de verbindingen. Af en toe hoort men in het gebouw gekraak of een he vige klap op een plaats, waar waar schijnlijk de verbinding tussen de bouw elementen afknapt. Deskundigen vragen zich af in hoe verre de schade aan dit gebouw nog kan worden hersteld omdat de con structie sterk is aangetast. Een der gelijke ontzetting is niet meer bij te pleisteren met een beetje metselspe- Advertentie) Vier middelen in één tablet doen wonderen zonder de maag van streek le maken I De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastge steld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders door toevoeging van nieuw ontdekte middelen belangrijk te verster ken en veiliger te maken, zodat ook zij die een gevoelige maag hebben zonder be zwaar Chefarine „4" kunnen gebruiken. cie, afgezien nog van het feit of het de komende dagen en weken niet er ger wordt. Honderd meter verder op de Industrie weg staat het koelbedrijf van de heer G. van Willigenburg, dat ook scheurvor ming vertoont. Dit gebouw is tien jaar oud. Er zat wel een enkel scheurtje in, maar er zijn erbij, die wel erg vers blij ken te zijn. Dit bedrijf heeft een onder grondse koeling, waarvan alle kanalen sinds korte tijd lek zijn. Een volkomen raadsel, aldus de heer Van Willigenburg, die van mening is, dat deskundigen no- BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 Het is een greep uit het verleden. Uit het verleden van de Schouivse Westhoek, om precies te zijn. Me nigeen kan er zich nog best her inneren dat Cornells voor de kan tonrechter moest verschijnen. Cornells, een eerzaam gemeente werkman leidde er een rustig en vreugdevol bestaan. De achter naam van Cornells was Dag. Ge woon Dag, een naam die men in Skandinavië nogal eens tegen komt als voornaam. Maar voor niemand in de Schouivse West hoek was deze naam enige belem mering. Men sprak er altijd ge woon van Dag. Kees Dag. Het kan zijn dat Kees eens een konijntje had gestrikt. Dat komt in de Westhoek trouwens meer voor. Het kan ook zijn dat Corne lls Dag een of ander ongelukje is overkomen. Hoe het allemaal pre cies gelopen is werd niet helemaal duidelijk en is trouxvens el. te lang geleden. Maar zeker is dat Kees zich voor de kantonrechter te melden had. Kees had absoluut geen ervaring in die dingen en hij kon zich dan ook helemaal niet voorstellen dat het kantongerecht een ernstige zaak is. Helemaal op zijn gemak verkeer de hij echter ook niet, maar groot was zijn opluchting, toen de kan tonrechter hem, zij het toat for meel aansprak: „Dag, Cornells". En diep onder de indruk van zo veel vriendelijkheid antwoordde Kees: „Dag, meneer Na de woningen, komen in Ter neuzen nu ook bedrijfsgebouwen aan de beurt wat scheuren be treft. Op vele plaatsen worden ze geconstateerd, op evenzovele plaatsen onrust zaaiend. Op de foto: een scheur in een bedrijfsge bouw. Een smalle nog, maar het begin is er. En wat op de foto niet te zien is: het is een lange! (Foto P.Z.C.) AAAflAAAAAAAAAAAfl/VAAAAAAAAAAAAAAAAAA/VWVIV Van aanstaande zaterdag 31 augustus tot 15 september zal de kunstschilder Reimond Kimpe een selectie van zijn jongste werken exposeren in het Kunst museum in zijn woonplaats Middelburg, Schuttershofstraat 5. Na een lange tijd zal het dus weer mogelijk zijn om wer ken van deze bekende schilder op een grotere tentoonstelling bijeen te zien. Enkele vrienden van deze kunstenaar op rijpere leeftijd, hebben hem gehol pen deze expositie mogelijk te maken. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de tentoonstelling een ruimere en retros pectieve opzet te geven, doch voor dit doel bleken de zalen van het Kunst museum te weinig ruimte te bieden. Reimond Kimpe gaf toe zelf de voor keur aan een selectie uit zijn meest re cente werk. De tentoonstelling zal zaterdagmiddag om vier uur met een vernissage wor den geopend. Ir. J. Coumou te Middel burg zal, als Kimpe-kenner, een inlei ding geven op het tentoongestelde werk. De tentoonstelling zal dagelijks van vier tot zes uur geopend zijn. Bovendien op de woensdagavonden van 8 tot 10 uur. Een deputatie Antwerpse autori teiten is op uitnodiging van het comité Zeeland-Week maandag naar het stadhuis van Goes geko men. De eerste schepen van Ant werpen, de heer F. Detiège (rechts op de foto) overhandigde aan de commissaris van de konin gin in Zeeland en aan vier andere Zeeuwse initiatiefnemers van deze week bronzen penningen van de stad Antwerpen. Foto P.Z.C.) Advertentie DRUIVI De heer F. van Rossum, hoofdingenieur van het bouwbureau Werken Kanaal van Terneuzen, zei officieel nog niets te weten van beschadigingen aari bedrijfs gebouwen aan de Industrieweg. Op een vraag of hij het mogelijk achtte, dat deze zijn veroorzaakt door de grondbe maling in de sluisput, zei hij dit niet te weten. „Dit is niet zo maar te zeggen", voegde hij eraan toe. De gegevens be treffende de grondwaterproeven op ver schillende plaatsen in Terenuzen worden volgens hem door taxateurs verzameld. Of dit onderzoek zich nu zal uitstrekken tot de Industrieweg, wist hij nog niet. „Als wij officieel bericht van verzakkin gen in de Industrieweg krijgen, zullen wij de zaak daar wel eens bekijken", aldus de heer Van Rossum, die verder geen commentaar wilde leveren. „Als bewezen kan worden, dat de ver zakkingen én de scheuren het gevolg zijn van de werkzaamheden aan de bouwput, dan zal rijkswaterstaat wél voor de gevolgen moeten opdraaien", dacht de heer M. de Vos, wethouder van openbare werken te Terneuzen. „Formeel heeft de gemeente weinig met deze zaak te maken, al adviseren wij de mensen wel zoveel mogelijk wat ze moeten doen", aldus de wet houder, die ook nog niets over de verzakkingen in de Industrieweg had vernomen. Nader vernemen wij nog, dat in de loop van maandagmiddag eigenaren van be drijfsgebouwen aan de Industrieweg een gesprek hebben gehad met het hoofd van het bouwbureau van rijkswater staat. Er is aangeraden alle klachten van verzakkingen en dergelijke schrifte lijk te bevestigen. Daarna zal in ieder geval de schade aan de gebouwen door taxateurs worden opgenomen. De directeur van de Thoolse oestermaat schappij Bona Fides N.V., de heer j. Bal (55) is benoemd tot onderdirecteur van de mosselenexportfirma Solidair N.V. te Yerseke. De heer Bal krijgt er de leiding van de afdeling mosselhandel. Het ziet er na de afgelopen strenge winter naar uit, dat Bona Fides N.V. met ingang van 1964 de oesterkweek stop zal zetten. De heer Bal blijft voor lopig nog in functie als directeur van de maatschappij. Zoals bekend heeft de heer Bal zitting in verschillende visserij-instellingen. Onder meer is hij bestuurslid van het Produkt- schap van Vis en Visserijprodukten, hij heeft zitting in het bestuur der Visse rijen op de Zeeuwse Stromen en is on dervoorzitter van „ZEVIBEL". Maandagmiddag nam het personeel van de rijksverkeersinspectie te Middelburg afscheid van de heer L. J. Woudstra, die de dienst gaat verlaten, wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd. De heer Woudstra, die vergezeld was van zijn echtgenote en zijn beide zoons met hun echtgenoten, werd toe gesproken door het hoofd van dienst, de rijkshoofdinspecteur van het verkeer voor Zeeland, de heer D. de Vries. Deze schetste, in aanwezigheid van het vol tallige personeel in het kantoor aan de Bierkaai, in een hartelijke toespraak, de levensloop van de scheidende ambte naar. De heer Woudstra trad in 1940 als agent voor Middelburg in dienst van de toenmalige Bevrachtingscommis sie. In 1954 ging de Bevrachtings commissie op in de rijksverkeersin spectie en kreeg de heer Woudstra een hogere functie bij de administra tie van de afdeling Binnenscheep vaart. Voor de wijze waarop de heer Woudstra zijn taak steeds heeft vervuld, had de rijkshoofdinspecteur veel waardering. Als blijk van erkentelijkheid overhan digde de heer De Vries namens het ge hele personeel een aandenken in de vorm van een fraaie vulpen. Mevrouw Woud stra kreeg een stijlvol opgemaakt bloemstukje. De rijkshoofdinspecteur sprak de wens uit, dat de heer Woud stra zich nog vele jaren in goede ge zondheid aan zijn geliefde schaaksport kan wijden. De heer Woudstra dankte met een ste vige handdruk voor de welgemeende woorden, waarna zijn oudste zoon, de voormalige schaakkampioen en sport- crack J. Woudstra (thans gemeente secretaris van Stellendam) namens zijn vader, woorden van dank sprak, niet alleen voor de betuigingen van sympa thie die de scheidende deze middag ten deel waren gevallen, maar ook voor de prettige samenwerking die hij geduren de zijn gehele loopbaan van superieuren en collega's ondervond. Een kijkje in de Venkelstraat van Zierikzeè, die in het saneringsplan van het gemeentebestuur op de nominatie staat om „uit te ster ven". Men vindt er al heef wat schuttingen Foto P.Z.C.) iAAAAA/V/VWWWWVWlAAAAAAAAAA/WVMUUMAA/WWl Bij het inhalen van een bromfiets heeft de wielrijder F. de B. uit Halsteren zondagavond op de Halsterseweg te Bergen op Zoom door niet voldoende uitwijken, een botsing veroorzaakt. De bromfietsbestuurder, L. G. uit Scherpe- nisse, kwam ten val en moest in het Algemeen Burger Gasthuis worden be handeld voor verwondingen aan gelaat en handen. EEN DEPUTATIE AUTORITEITEN, de Antwerpse jovialiteit in eigen persoon, heeft maundag Zeeland „geproefd" zoals het zijn karakter heeft gekregen. Het gezelschap was te gast bij het comité Zeeland-Week en het kwam een tegenbezoek brengen als „antwoord" op de spontane tocht, die de fruitfee vorig jaar naar de bevriende Belgische havenstad heeft gemaakt. En waar had het ijverige comité Zeeland-Week en zijn mede-organisatoren de autoriteiten beter kun nen ontvangen dan op een \issersboot, een kotter van de Thoolse vloot? Op een frisse vaartocht zijn daar op de Oosterschelde de vriendschapsbanden weer eens aangehaald. Aan het eind van de mid dag heeft de Antwerpse deputatie dat in het stadhuis te Goes nog eens onderstreept door vijf penningen van de stad uit te reiken a*an Zeeuwse promotors van deze vrienschapsketen. Met een kreeftendiner op de goede afloop van het komende Zeeuwse Fruitcorso heeft de deputatie 's avonds afscheid genomen. Slot van pag. 1 Groendal tot de Korte Sint-Jan straat. Daar heeft men een brede winkelstraat geprojecteerd, die men moet zien als een nieuwe „levens- streng" voor het gehele sanerings- blok. Een straat, waarvan de animo moet uitgaan om ook de omliggende havenstraten op te knappen. De Ven kel, de straat die er momenteel het ergste aan toe is, zal volgens het plan van Zierikzee geheel van de kaart worden geveegd. Het westelijk deel van het saneringsgebied, de om geving van Breestraat, Ravenstraat, Peterseliestraat, blijft qua platte grond ongewijzigd. Wat nieuwbouw betreft zal Zierikzee zich in de toekomst dus ook op het WWUUUWWIMMNUIMIWIAAAMAMMMtM Maandag heeft het comité Zee land-Week een deputatie Ant- iverpse autoriteiten ontvangen op de kotter van de Thoolse vloot. Op een frisse vaartocht op de Oosterschelde werden de vriend schapsbanden vorig jaar ont staan bij het bezoek van de fruit fee aan Antwerpen aangehaald. (Foto P.Z.C.) „De vriendschap tussen België en Zeeland, in het bijzonder Antwerpen, is keihard en onverwoestbaar". Zo karakteriseerde de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C- de Ca- sembroot, in de raadzaal van het Goese stadhuis de sfeer, waarin de speciale banden waren ontstaan en nu weer eens verstevigd. Even te voren had hij uit handen van de kliSilll 1 Ié is; wMÊrnm fmm mwMmm eerste schepen van Antwerpen, de heer F. Detiège, de plaquette van de stad ontvangen. Een forse bronzen penning met de sym bolen, waarin de fierheid van de haven stad tot uiting komt. Met vier andere Zeeuwse initiatiefnemers, promotors en organisatoren was de commissaris zo onderscheiden: de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Noord- en Midden-Zeeland, de heer C. A. Kammeraad de rijksmiddenstands- consulent, de heer A. Korstanje, de se cretaris van het kabinet van Zeelands commissaris, de heer J. Parent en de gemeentesecretaris van Tholen, de heer V. Laban. De ijveraars voor de Zeeland- Week in Antwerpen en de goede con tacten met deze, stad in het bijzonder zagen zo hun stimulerend werk met een vriendelijk gebaar gehonoreerd. „Voor de toekomst staan onze armen open, zover onze kredieten reiken be loofde de goedlachse schepen Detiège spontaan. .We hopen U nog vaak terug te zien. Vandaag hebben we gemerkt, dat de vriendschap zeker bestendigd zal worden". Eigenlijk gebruikte de Antwerpse depu tatie de ontvangst in de raadzaal van het Goese stadhuis om een verzuim van de vorige maal recht te zetten. „Toen hebben we die penningen namelijk ver geten bekende schepen Detiège eer lijk. „Duizend maal dank", was even later de reactie van jhr. De Casembroot en uit zijn toespraak kon ieder opmaken dat dit verzuim de aanleiding is geweest tot een extra duidelijk bewijs van de voortreffelijke onderlinge verstandhou ding. Verschillende Zeeuwse instanties heb ben zich ervoor ingezet om „iets terug te doen" tegenover de Antwerp se autoriteiten na de geslaagde Zee land-Week in 1961 en de vorstelijke ontvangst van de fruitfee vorig jaar. De burgemeester van Goes, mr. F. G. A. Huber somde ze in zijn welkomst woord aan het begin van de ont vangst even op: het comité Zeeland- Week Antwerpen, het initiatief- comité „De Bevelanden", de stichting Zeeuws Fruitcorso, de plaatselijke en provinciale V.V.V. en het gemeente bestuur van Goes. Op al deze ont vangende instanties is 's avonds in hotel „De Korenbeurs" te Goes nog eens het glas geheven. De Antwerpse autoriteiten maakten 's morgens hun entree in Zeeland op het bedrijf van de oestermaatschappij ..Bona Fides" te Tholen. Daar waren de sche penen van het stadsbestuur van Ant werpen en de stadssecretaris, prof. dr. K. C. Peeters, het lid van de bestendige deputatie der provincie Antwerpen, de heer R. de Vocht, dr. R. Picavet, de pro vinciaal griffier Antwerpen, mr. Th. F. Valck-Lucassen de consul-generaal der Nederlanden in Antwerpen, graaf D. Ie Grelle, de voorzitter van de Belgisch- Nederlandse vereniging en nog verschil lende ander vooraanstaande Antwerpe naren. Met de „Tholen 7" toog men op pad. Eerst maakten de gasten en gast heren kennis met de weinige overgeble ven oesters. Op de Oosterschelde opge vist en met een wit wijntje genuttigd. saneringsgebied richten. Binnen het beschikbare volume zal een plan om in het havenkwartier te bouwen zo veel mogelijk worden gestimuleerd. De initiatiefnemers zijn daarbij na tuurlijk gebonden aan voorschriften voor wat betreft de hoogte en de breedte van de nieuwe of te verbou wen panden. De Nieuwe Boogerd- straat en de Sint-Janstraat bijvoor beeld zijn in hun totaal onderhevig aan de monumentenwet. Het saneringsplan heeft van de zijde van de oudheidminnaars nogal wat kritiek gekregen. Maar het gemeen tebestuur ziet geen andere mogelijk heid. Er is een poging ondernomen met dit saneringsplan om van het historisch waardevolle zoveel moge lijk te behouden. Maar conservering was in vele gevallen al niet eens meer mogelijk. De pandjes met hun markante geveltjes 'staan op instor ten. En in de huisjes, 'die op het punt staan om onbewoonbaar te worden verklaard, wordt gespot met alle moderne eisen voor huisvesting. Het wonen is er vaak een paskwil. Daar om moest naar het beroemde juiste midden worden gezocht: ruimte scheppen en toch het eeuwenoude karakter zo weinig mogelijk geweld aandoen. En om dit te bereiken zal bijvoor beeld de Venkelstraat geheel moe ten verdwijnen. Dat schept bouw- en leefruimte voor de omliggende stra ten. Dat geeft gelegenheid voor par keerruimte en voor groenvoorzie ning. Bij een saneringsplan, zoals Zierikzee het heeft geproduceerd, moet dan in tientallen jaren worden gedacht. Voorlopig zal het zich alles er wel toe beperken, dat er nog meer schuttingen verschijnen. Er gaat geen raadsvergadering voorbij of de gemeente koopt weer een krot aan. Op die manier begint de „operatie" al een beetje. Alleen zal het wel een lange „narcose" vergen... Brussel, regenbui. Parijs, geheel bewolkt, Nice, geheel bewolkt, Münehen, licht bewolkt, Zürich, licht bewolkt, Locarno, licht bewolkt, Innsbruck, half bewolkt, Rome, onbewolkt, Madrid, licht bewolkt, Mallorca, onbewolkt, 19 gr. 20 gr. 24 gr. 28 gr. 21 gr. 27 gr. 29 gr. 31 gr. 33 gr. 30 gr. De vaartocht over de weerbarstige Zeeuwse wateren op deze winderige augustusdag ging op Bruinisse aan, waar het gezelschap het kabelbaan project van de Grevelingendam wilde bezichtigen. Aan de haven stonden hoofdingenieur A, ïr. N. Biezeveld van de Deltadienst en technisch ambtenaar L. Becu klaar om tekst en uitleg te geven en het gezelschap rond te leiden over het werkterrein bij het sluitgat. Anderhalf uur later scheepte men zich weer in voor de verdere vaartocht, die nu op Goes aan ging. Halverwege wer den nog mosselen opgekord en gebak ken. Via het Goese Sas arriveerde het gezelschap voor het officiële gedeelte van deze dag in het centrum van Zeeland, de stad waar binnenkort weer het Fruitcorso door de straten trekt. Mogelijk zullen daarvan dan vele Antwerpenaren getuige zijn. De „Antwerpse Trommelaere" hebben in ieder geval hun medewerking al toe gezegd. VEEL WIND Veranderlijke bewolking met enkele buien. Middagtemperaturen van 17 tot 20 graden. Matige tot krachtige, maar in de kuststreken af en toe harde tot stormachtige wind tussen zuidwest en west. STRANDVERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Een randstoring passeert met enkele buien. Tijdelijk is er een harde tot stormachtige wind uit westelijke rich ting. Enkele opklaringen en koel weer. Overdag 16 tot 18 graden, zeewater 17 graden. VOORUITZICHTEN: later een kleine verbetering, maar door een krachtige wind vanuit zee nog steeds te koel. HOOGSTRATE 2 ZON EN MAAN 28 augustus Zon op 5.43 onder 19.39 Maan op 15.24 onder 23.47

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2