afbraak en restauratie Reorganisatie van Di Stefano in handen van linkse beweging leger in voorbereiding IJmuidense zeeslepers bergen op drift geraakt booreiland Middelburgs saneringsmes snijdt aan 2 kanten ALGENIBBRANDEND DELFZIJL AFGEMEERD. SCHADE AAN HUTTEN IN JERUZALEM DE GAULLE ZET DOORMiljard meer voor de Franse defensie Auto rijdt huis in puin - gezin aan dood ontsnapt Rebellen haalden voetballer uit Belg doet poging zijn drie kinderen te ontvoeren Fraai staaltje zeemanskunst hotel in Caracas MIJNWERKERS NOG ONDER DE GROND KROTTENWIJKEN IN ZEEUWSE STEDEN (2) NIEUWE SERIE ARRESTATIES IN SAIGON Scotland Yard voert negende arrestatie uit SCHIETPARTIJ SANERINGSOBJECTEN OOK GOEDE WONINGEN REMBRANDT ONTDEKT IN BELGIË 206e jaargang - no. 199 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Voetbalsterren verbleekten in Groningen Zanddorphuizen zijn slecht Spectaculaire ontvoering De Mirage JV ACTIE BRITSE NAZI'S IN WEST-BERLIJN Perfectionering Britse kapitein betuigt zijn respect Windvangers NIEUWE DATUM VOOR MALEISIË loontje jarig Schip was van Antwerpen naar Bremen onderweg PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Direct!©; F. van de Velde, F B. den Boer en W. de Pagter Hoofdredactie; W. Leertouwer en Q, A. de Kok Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 per kw.franco per post ƒ8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911; Zierikzee: red. tel 2425. adm. tel. 2094 Adv.pr. 30 ct p. mm. Min. p. adv. ƒ4.50 Inge2 med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50), „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Maandag 26 augustus '63 Pagina 3 zien van een vergevorderd slijtage proces. Maar verpaupering of slijta ge, de huizen zijn slecht, het woon comfort is vrij minimaal en het Bas- ion zal daarom over enkele jaren uit nieuwbouwhuizen moeten bestaan. Er zijn al enkele „gaten" in de huizenrij: één pand stond op instorten, het an dere brandde, uit. Tijdens de tentoonstelling Middelburg '63 hebben b. en w. laten zien, dat ze nog veel meer saneringsobjecten op het oog hebben. De Korte en Lange Geere ko men voor afbraak in aanmerking; dan is het slijtageproces al ver gevorderd in ve le woningen aan de Achtersingel, de Pot tenbakkerssingel, de Beenhouwerssingel, de Walensingel, het Vüssingswagenplein de ring dus om het zuidwestelijk stadsdeel voor Klein Vlaanderen (een belangrijk deel) de Volderijlaagte, de Volderijstraat de Vlissingsestraat, nog verder de stad in de Damsanering: de binnenste wanden van de Korte Delft en de Lange Giststraat, verder de Spui straat, Achter het Hofplein, alsmede nog een aantal incidentele saneringen in ver schillende delen van de stad. Het zijn niet allemaal krotten, die in deze saneringswijken en -straten te vinden zijn. Maar in de totaliteit van deze objecten zal er ook wel eens een serie goede woningen opgeofferd moe ten worden. Een ander deel van de stad, waar de slij tageslag gedurende de afgelopen jaren in alle heftigheid gewoed heeft, is het Zanddorp. De noodwoningen in deze w jk zijn vlak naar de tweede wereldoorlog gebouwd, maar vooral de houten wonin gen zijn dermate slecht, dat ze wellicht nog dit jaar, maar toch uiterlijk volgend jaar moeten verdwijnen. Zo verpauperen verschillende delen van de binnenstad (en niet alleen in Middel, burg) omdat de huizen minder gemakke lijk bewoonbaar te krijgen waren. Er is in de Zeeuwse hoofdstad een schreeu wend gebrek aan pakhuisruimte en dat heeft in verschillende gevallen de be woonbaarheid van de straten beïnvloed. (Zie slot pag. 2 kol. 6) Aan de Israëlisch-Jordaanse grens heeft zich om middernacht van zaterdag op zondag het eerste grensincident in lan ger dan een jaar voorgedaan. Volgens een door de Israëlische rege ring uitgegeven communiqué, openden Jordaniërs in Notre Dame, de resten van een voormalig Frans klooster en ziekenhuis in het niemandsland tussen de Damascus- en Jaffapoorten langs de nude stadsmuren van het Jordaanse deel van Jeruzalem, het vuur op Israëli sche soldaten. Een van hen werd ge wond. De Israeli's beantwoordden het vuur niet. Dat deden ze wel drie uur la ter, toen de Jordaniërs opnieuw begon nen te schieten. De Israeli's maakten toen zelfs gebruik van bazookas'. Gezaghebbende Israëlische kringen heb ben het incident geweten aan „bepaalde pro-Nasser figuren die erop uit zijn moeilijkheden aan onze grenzen te for ceren". Men achtte hen ook veranwoor- delijk voor de recente incidenten aan de Israëiisch-Syrische grens. De Israëlische regering heeft een ..ern stige klacht" ingediend bij de gemengde V.N.-bestandscommissie, die ter plaatse optreedt als „waakhond". HET MIDDELBURGS gemeente bestuur heeft nog slechts kortgele den enkele forse plannen bekend gemaakt voor nieuwe woonwijken plan-Zuid, Griffioen, Breeweg enz.), waarin een paar duizend nieuwe huizen gebouwd zullen wor den. De hoofdstedelijke stadsbe stuurders denken echter niet al leen maar aan toekomstige huizen, zij hebben zeer zeker ook oog voor de huidige woningbezit, met name voor die huizen, die reeds zodanig door de „tand des tijds" zijn aan- getast, dat ze nu al of zeer binnen kort voor sanering in aanmerking komen. En om de woonfunctie van Middelburgs binnenstad zo hoog mogelijk op te voeren, werken b. en w. twee kanten uit: ze restaure ren en ze saneren afbraak en nieuwbouw dus. Om met het laatste te beginnen: het is in talrijke delen van de stad be. paald nodig. Om een voorbeeld te ne men: het Bastion. Wanneer men zich op de er tegenover gelegen Veerse- singel bevindt, merkt men dat Bas tion niet zo direct op. Het ligt daar verscholen achter een forse groene bomengordel. Maar die bomen ver bergen wat men zo graag noemt een verpauperd stadsdeel; wethouder W. P. J. Baars van openbare werken wil die Bastionhuizen veel liever de dupe FRANKRIJK VERSNELT KERNBEWAPENING In Parijs is vernomen dat president de Gaulle het defensiebudget voor 1964 met 5 procent heeft verhoogd om de opbouw van een eigen Franse kernmacht te kunnen bespoedigen. In financiële kringen in Parijs is gezegd dat de vermeerdering een miljard frank bedraagt en dat de minister van financiën, Giscard Valery d'Estaing, opdracht zou hebben gekregen de geraamde uitgaven voor enkele niet-militaire departementen te verlagen om zo aan het gewenste bedrag te komen, zonder dat daarvoor nieuwe belastingen zouden moeten worden geheven. Het nieuwe Franse begrotingsjaar begint op 1 januari 1964 en de re gering is van plan de begroting op 1 oktober aan het parlement voor te leggen. De één miljard frank maakt ongeveer 5 procent uit van de huidige Franse defensiebegroting, die tegen de 20 mil jard frank loopt, ongeveer 22,4 pro cent van het totale Franse budget. Verwacht wordt dat het eerste deel van het Franse programma voor een eigen kernmacht binnenkort zal zijn De Beig Johan .Alfred van Dyck, 42 jaar, die zaterdag zijn drie kinderen had ontvoerd van hun moeder in Upp sala, is gisteren gearresteerd toen hij op het punt stond Zweden te verlaten. Van Dyck werd samen met een „privé detective" ingerekend door de politie in Spillersboda toen ze met de kinde ren, Gudrun Margaret 7, Hein Johan 5, en Johan Rembrandt 2, het land tracht ten te verlaten. De moeder van de kinderen, Margareta M. L. van Dyck, woont in Zweden en heeft van een Zweeds gerechtshof de zorg voor de drie kinderen gekregen. Op de muur van een joodse instelling in Berlijn zijn gisteren vier in het Engels gestélde 'plakkaten opgeplakt waarin Hitier geprezen en de joden aangeval len werden. De Westberlijnse politie stelde een onderzoek in maar vond geen aanwijzingen. De plakkaten droegen de ondertekening „National Socialist Movement, 75 Princedale Road, London West 11." Onderaan stond de titel van een boek „Britain reborn, 2 shillings", waaruit de boodschap waarschijnlijk genomen was. Op de plakkaten stond ook het conter- feitsel van Adolf Hitler, een reproduktie uit Mein Kampf. Een wrakke schutting, een kapot te stoep, zo sluipt het verval bin nen in de oudere stadsgedeelten van Middelburg, zoals hier, in de Lange Geere. om langzaam tot sen beeld van verwaarlozing te groeien. (Foto P.Z.C.) voltooid, op z'n laatst tegen het eind van het jaar. De lichte tweemotorige Mirage IV bommenwerper, die een snelheid kan bereiken van 2400 ki lometer per uur, zal dan operatio neel worden. Dit vliegtuig zal wor den uitgerust met kernbommen van 60 kiloton (driemaal zo krachtig als de bom die in 1945 boven Hiroshima tot ontploffing werd gebracht). Een klein deel van de defensiebegroting zal worden besteed aan de reorganisatie van de Franse strijdkrachten, die ten tijde van de Algerijnse oorlog ruim een miljoen man sterk waren. Aan het eind van het jaar zullen er daarvan een kleine 750 000 over zijn. De Franse regering streeft ernaar zo veel mogelijk overtollig militair perso neel te laten afvloeien en te komen tot de vorming van geperfectioneerde divi sies die bestemd zijn voor de atomische oorlogvoering. De bemanning van twee Neder landse sleepboten heeft dit week einde onder moeilijke omstandig heden een booreiland geborgen, dat bij slecht weer (windkracht acht uit zuidwestelijke richting) door de Britse zeesleepboot „Service man" uit Huil op ongeveer twintig mijl ten noord-noordwesten van IJmuiden was verloren. De 750 p.k. sterke Britse sleepboot, die eigendom is van de United Towing Company, was zaterdagmiddag op de Noordzee met het booreiland toen het eiland op drift raakte, doordat de sleepdraad brak. Uit IJmuiden vertrokken direct de zee sleepboten „Simson" en „Nestor" van N.V. Bureau Wijsmuller om te helpen. Omstreeks elf uur gisterochtend meld den de kapiteins A. van de Wieie van de „Simson" en A. Perisutti van de „Nestor" dat zij met het booreiland „Hubinsel 4" koers zetten naar IJmui den. De kapitein van de Engelse sleep boot heeft jegens zijn maatschappij in Huil verklaard dat hij groot res pect heeft voor het zeemanschap dat de bemanningen van de „Sim son" en „Nestor" hebben getoond toen zij in stormweer op slechts een mijl uit de kust bij Texel ter hoogte van De Koog het eiland vastmaak ten. Met de „Serviceman" en zijn be manning was hijzelf hiertoe niet in staat geweest. De sleep werd vanochtend vroeg in IJmuiden verwacht. Het van de „Serviceman" losgeslagen eiland blijkt een booreiland te zijn van het zgn. Delongtype. Het is 30 meter lang, 18 meter breed en 6 meter hol en heeft een aantal 30 meter hoge palen. De „Serviceman" moest het eiland sle pen van Emden naar Southampton. Het was door een Duits bedrijf aan een Britse firma verhuurd voor boringen op de Engelse zuidkust. Het eiland is zaterdag zo vlug naar de kust gedreven doordat de palen van het eiland als enorme windvangers fun geerden. Premier Abdoel Bachman van de Ma- leise Federatie heeft zaterdag mede gedeeld, dat op korte termijn een nieu we datum voor de afkondiging van de federatie van Maleisië zal worden vast gesteld. De nieuwe datum zal worden bekendge maakt tijdens het verblijf in Singapore van de Britse minister' voor gemene bestzaken, Duncan Sandys, die daar za terdag is aangekomen voor overleg. „Belga" meldt dat in een villa in de Bel gische badplaats „Knocke-le-Zoute" een schilderij van Rembrandt, dat „Christus en de overspelige vrouw" voorstelt, is aangetroffen. Het schilderij hing reeds vele jaren in de villa van een Brusselse notaris. Kort geleden poogde hij het in de loop der eeuwen veel donkerder geworden schil derij voor achthonderd dollar te verko pen, doch hij slaagde er niet in een ko per te vinden. De notaris bracht het schilderij daarop naar een schilderijenrestaurateur, die bij het schoonmaken ervan Rembrandts handtekening en de datum 1647 ont dekte. Het schilderij is thans voorlopig in het kunstmuseum van Brugge onder gebracht. (Van een onzer verslaggevers.) In het plaatsje Bornerbroek, hal verwege Almelo en Delden, is za terdagmiddag een jong gezin op het nippertje aan een vreselijk lot ontkomen toen, tien minuten nadat het voor een bezoekje aan een fancy-fair zijn woning had verlaten, een zware, tien ton we gende, lege tankauto hun huis volledig in puin reed. De wagen, bestuurd door de eige naar, raakte in de moeilijke bocht ter plaatse aan het slippen en schoof onbestuurbaar over het rij wielpad de slaapkamer van de woning binnen. Dat gebeurde met zo'n geweld dat er van het be woonde deel van het pand niets overbleef. Toen de auto twee uur later werd weggesleept is het huisje dan ook in elkaar gestort. Even voor het ongeval was het gezin in kwestie de heer T. Peeze, zijn vrouw en hun twee jarig dochtertje Henriette nog thuis. Om het kleine meisje een plezier te doen gingen zij toen gedrieën naar een fancy-fair. Omdat nog dezelfde dag al eer der een auto uit de bocht was ge vlogen had mevrouw Peeze die middag al gezegd: „Er zal van daag nog wel een ongeluk gebeu ren". Op dat moment kon zij nog niet vermoeden dat men haar een klein half uur later op de fancy-fair zou komen zeggen: „Uw huis is in elkaar gereden". De ruïne was zo totaal dat de bewoners het huis niet meer kon den betreden. Maar toen de twee jarige Henriette door een „tante" tot vlak voor de puinhopen ge dragen, zei ze: „Dat kan mammie toch wel maken?" Alfredo Di Stefano, de beroemde midvoor van Real Madrid, is door leden van een extreem linkse on dergrondse beweging ontvoerd uit het hotel Potomac in Caracas, waar hij met de ploeg van Real Madrid, die in Caracas uitkomt in een toernooi met Sao Paulo (Brazilië) en Oporto (Portugal), verblijft. De 37-jarige Di Stefano werd zaterdag morgen om half elf uit zijn kamer ge haald. Volgens een anoniem telefoontje aan een correspondent van A.F.P. in Caracas heeft de ontvoering uitsluitend op poli tieke gronden plaatsgevonden. Di Stefano bevond zich zaterdagmorgen- op zijn kamer, toen twee mannen, die zich legitimeerden als agenten in bur ger, het hotel betraden, waarin de ploeg van Real Madrid was onderge bracht. Zij drongen Di Stefano's kamer binnen en dwongen met de revolvers in de aanslag de beroemde voetballer voor hen uit te lopen. Het was het laatste wat zijn ploegge noten van de Spaanse middenvoor zagen. Volgens een aantal anonieme telefoontjes zal hem geen haar wor den gekrenkt. Het bestuur van Real Madrid heeft de ontvoering licht op genomen. Raimundo Saporta, de vice- president van Real, die in Lausanne verblijft, verklaarde humoristisch: „ik hoop dat Di Stefano het record van Fangio breekt, die 25 uur in Ha vana werd vastgehouden". De be roemde coureur werd in 1958 ont voerd door de rebellen van Castro. Het is wel duidelijk dat Di Stefano in handen is van een' extreem linkse bewe ging, die door deze spectaculaire coupe de aandacht wil vestigen op de politieke toestand in Venezuela. Toen de verzamelde journalisten 's nachts in het kantoor van het Franse persbureau A.F.P. in Caracas bij het ZO' veelste anonieme telefoontje aandron gen, dat de ontvoerders het „waarom" van de ontvoering bekend zouden ma ken, antwoordde een vrouwenstem: „de ontvoering van Alfredo Di Stefano, die De Amerikaanse onderminister voor de mijnbouw, Gordon Smith, heeft gis teren de verwachting uitgesproken dat de twee mijnwerkers die al bijna veer tien dagen cp een diepte van ruim 90 meter onder de grond zitten opgesloten, vandaag naar de oppervlakte zullen worden gehaald. Intussen is de reddingsploeg erin ge slaagd een stalen buis van ongeveer tien meter in het bovenste deel van het gat te laten zakken dat inmiddels ver breed was tot 75 centimeter. Gister ochtend is een mis opgedragen voor de mijnwerkers die via de radio werd uit gezonden en waarnaar zij konden luis teren met behulp van de telefoonlijn, die wordt gebruikt voor het verkeer met de buitenwereld. Met een brandend middenschip is het 9000 ton metende motorschip „Algenib" van Nievelt Goudriaan uit Rotterdam zondagmiddag om streeks vijf uur de haven Delfzijl binnengesleept. De bemannings hutten aan stuurboordzijde en een opslagruimte waren reeds uitge brand. Met zwaar materieel uit gerukt greep de Delfzijlse brand weer het vuur aan. Om zes uur was het gevaar voor explosies ge weken. De brand op het schip was gistermor gen om kwart over elf door onbekende oorzaak uitgebroken, toen het schip ten noorden van Ameland voer. De beman ning begon te blussen onder leiding van kapitein H. Jansen uit Rotterdam. Daar er gevaar voor explosie van een voor raad gasflessen bestond en het vuur steeds gretiger rondvrat, werd via Sehe- veningen-Radio hulp van de vaste wal ingeroepen. Kapitein Jansen besloot de reis naar Bremen te onderbreken en de haven Delfzijl binnen te lopen. Vanuit Delf zijl stoomden daarop twee met blus installaties uitgeruste sleepboten van de firma Wagenborg uit. Men bracht slangen over op de „Algenib", die op volle kracht doorkoerste de Eems op. Om kwart voor negen gisteravond kon de brandweer van Delfzijl het sein „brand meester" geven. Tijdens de na- blussingswerkzaamheden is gebleken, dat het interieur midscheeps aan stuur boordzijde is uitgebrand. Dl STEFANO wij de operatie Julian Grimau noemen, is geschied in opdracht van comman dant Maximo Canal, de held van de ver overing van het schip de Anzoategui". Een ander telefoontje meldde, dat Di Stefano langs deze weg zijn zoontje liet feliciteren, die gisteren jarig was. In de straten van de Zuidvietna- mese hoofdstad Saigon zijn giste ren honderden studenten en andere jongeren aangehouden. Bij een studentenbetoging op de centrale markt, waaraan snel een einde werd gemaakt, zou volgens onbe vestigde berichten tenminste één meisje om het leven zijn gekomen. De autoriteiten die beducht zijn voor massademonstraties, hehben de stad in feite gemaakt tot één groot fort. Zaterdag hadden de studenten een mas sabijeenkomst gehouden om te proteste ren tegen het afkondigen van de staat van beleg op dinsdag jl. naar aanlei ding van het 'conflict tussen de door rooms-katholieken geleide regering en de boeddhistische meerderheid van de bevolking. De telefoonverbindingen met de buiten wereld werden zondag verbroken, toen militairen en politiemannen de belang rijkste punten in Saigon bezetten en pantserwagens en luchtdoelgeschut in stelling werden gebracht. Het paleis van president Ngo Dinh Diem kreeg een zo zware bewaking als het nog nooit had sinds het begin van het conflict met de boeddhisten in begin-mei. De universi teiten en middelbare scholen werden ook onder krachtige bewaking van militai ren en politiemannen gesteld. Om acht uur in de ochtend richtte de po litie met steun van militairen plotseling een wegversperring op bij de juridische faculteit en hield vrijwel iedere voorbij ganger aan. Studenten zouden van plan zijn geweest daar een masabijeenkomst te houden. De arrestanten werden in vrachtauto's geworpen, die voor het me rendeel de kentekenen van de Ameri kaanse dienst voor economische hulp droegen. De Londense politie heeft zaterdag we derom een man aangehouden in ver band met de overval op de posttrein Glasgow-Londen. Dit is de negende ar restatie in deze zaak. Zijn identiteit werd nog niet bekendge maakt. Het voorarrest van zeven der aangehouden mannen en vrouwen werd zaterdag tot 2 september verlengd. Schotland Yard meent dat het leeu- wedeel van de buit in Londen of in een van de buitenwijken is verborgen op een plaats die alleen aan de aan voerders van de bende bekend is. Het zou hier gaan om een bedrag van twee miljoen pond sterling. De achtste arrestant is de 26-jarige Robert Wil liam Pelham, die 5551 pond zou hebben aangenomen, terwijl hij wist dat deze van diefstal afkomstig waren. Hij werd zaterdag in Notting Hill in Londen aan gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1