President Diem zou vrijwel machteloos zijn in eigen paleis Boor bereikt plaats bedolven mijnwerkers Arbeiders Amsterdamse werf leggen werk neer u1: G0ES-N00RD: „zere kies" in stadspatroon Anti-Frans SLECHTS BETROUWBARE DEEL VAN HET LEGER BIJ ACTIES INGEZET MARKEN KAMPT M Marinevliegtuig liet raketten in weiland vallen Redding zal nog vele uren in beslag nemen Oorlogsmisdadiger is gevlucht Eis om hoger loon afgewezen Bouwvakstaking in Engeland is geëindigd Wrijvinpvlak KROTTENWIJKEN IN ZEEUWSE STEDEN (1) WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Haringvreter roggeproducent Ontslag Verdrukking ONDERGRONDSE KERNPROEF V.S. Staking bij Ford is ten einde Na 11 dagen zwoegen... Lopend vuurtje Geen zomer, wel regen A.D.M.-avondploeg verschijnt slechts voor de helft Geen koppelkwestie Avondploeg „Vigeren" van saneringsplan niet genoeg 206e jaargang - no. 198 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zaterdag 24 augustus '63 Directie. F. van de Velde F B. den Boer en W de Pagter. Hoofdredactie. W. Leertouwer en G. A. de Kok 0 Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 pér kw.franco per post ƒ8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen. Walstraat 58-óü tel. 2355 (b.g.g. red. 3508. adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51. tel 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.ö.g red. 7853, adv. 5213); Oostburg. tel. 2395; Temeuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911. Zierikzee red. tel 2425. adm tel. 2094 Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4.50 Ir.gez med 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 F.z.u., Miaaemurg. Pagina 2 ONTEVREDENHEID NEEMT TOE IN SAIGON De Zuidvietnamese minister van buitenlandse zaken, Voe Van Maoe, heeft uit protest tegen de actie van de rooms-katholieke re gering tegen de boeddhisten niet alleen zijn ontslag ingediend maar ook zijn haar afgschoren, zoals de boeddhistische monniken doen. Vele buitenlandse waarnemers beschouwen deze daad als een eerste openlijk teken van het uiteenvallen van de heersende groep. Er zijn betrouwbare berichten ontvangen over misnoegen onder de hoge burgerlijke regeringsambtenaren ten aanzien van de re- geringspolitiek. Enige diplomatieke waarnemers menen dat pre sident Ngo Dinh Diem in een paleis-staatsgreep bijna al zijn macht verloren heeft aan zijn broer, Ngo Dinh Nhoe. Er zijn tevens sterke aanwijzingen °.°k de eerste secretaris van de Zuid- J J - - Vietnamese ambassade te Washington, van onbehagen onder de strijd krachten en enige diplomatieke waarnemers menen dat een staats greep in de nabije toekomst niet uitgesloten is. Enige generaals zou den ontevreden zijn over de manier waarop in deze crisis is opgetre den, het instellen van de staat van beleg, de overvallen op de pago des en de arrestatie van honder den boeddhistische monniken. In de hofdstad bevinden zich voor namelijk soldaten die trouw zijn aan Ngo Dinh Nhoe, de andere eenheden worden buiten Saigon ge houden. President Diem bevindt zich nog in zijn paleis maar zou tot machteloosheid ge doemd zijn. Het valt echter nog niet vast te stellen in hoeverre de president erin berust dat zijn 52-jarige broer de macht in handen heeft genomen. Deze is anti-Amerikaans. Hij is politiek raadsman van de president, hoogste lei der van de republikeinse jeugdbeweging en bestuurt tevens de Can Laopartij. Het hoofd van de militaire commissie van deze partij, kolonel Le Quang Toeng, zou de speciale eenheden in Saigon lei den. Intussen werd in Saigon bekendge maakt dat president Ngo Dinh Diem woensdag Tran Van Tsjoeong met onmiddellijke ingang" als ambassa deur van Zuid-Vietnam in de Ver enigde Staten heeft ontslagen. Tsjoeong had woensdag in Washing ton gezegd zijn ontslag genomen te hebben. Zijn echtgenote is ontheven van haar functie van permanente waarnemer bij de V.N President Kennedy heeft gisteren de eerste rapporten van zijn nieuwe ambas sadeur in Zuid-Vietnam, Henry Cabot Lodge, over de toestand in dat land ont vangen. Een woordvoerder van het Wit te Huis, die dit meedeelde, wilde verder alleen maar zeggen dat geen enkele Amerikaan rechtstreeks bij de inciden ten van de afgelopen dagen betrokken is geweest. De jeugd in Goes-Noord: een wijk, waar de kinderen zich vermaken tussen afbraak en krotten. (Foto P.Z.C.) dr. Ngo Ton Dat, heeft nu ontslag ge nomen. Hij legde zijn functie neer uit protest tegen „het dictatoriale karak ter" van de regering van president Ngo Dinh Diem, daarmee het voorbeeld vol gend van de Zuidvietnamese ambassa deur. Dr. Ngo Ton Dat noemde het huidige bewind in Zuid-Vietnam „de meest im populaire en verdrukkende regering die Vietnam ooit gekend heeft". De strijd tegen de communisten, die al zwaar ge noeg was, zal onder deze regering, zo zei hij, onmogelijk kunnen worden ge wonnen nu zij niet alleen moet vech ten tegen communistische guerillatroe- pen „maar ook te maken krijgt met de haat en onverschilligheid van haar eigen burgers". Door het uitvallen van het gemaal heeft Marken te kam pen met hoog water. Men heeft nu de hulp ingeroepen van de mobiele colonnes uit Laren, die met behulp van een groot aantal motorspui ten aan de slag zijn gegaan om het overtollige water in het IJselmeer te pompen. Op de foto een overzicht van een van de batterijen pom pen in actie op het eiland. Vliegtuigen van de marineluchtvaart dienst mogen niet meer gebruik maken van een bepaalde baan om het oefen terrein nabij Texel binnen te vliegen. Die maatregel is genomen omdat een toestel van deze dienst dondcrdagmid- Franse politiek op het stuk van de eco- 0 t n v.1- 1 -r> cmiTfii'hin r>- i r> Een medewerker van het Franse dag blad Le Monde is in Nederland geweest om te informeren naar de ge zindheid van de Nederlanders jegens Frankrijk. Hij heeft vervolgens een paar artikelen voor Le Monde geschreven en hoewel hij niet openlijk annonceert, dat hij beducht was voor een anti-Franse stemming in Nederland, komt in zijn be schouwingen wel enige malen de vraag aan de orde waarom de Nederlandse re gering het zo bijzonder oneens is met de dag, in die baan twee raketten met cementen kop heeft verloren. yolgens het hoofd van de marinevoor- lichtingsdienst die ons dit in antwoord op vragen meedeelde, zijn die raketten in een „volkomen leeg" weiland terecht- 3 gekomen, waar zich totaal geen men sen bevonden. Volgens toeschouwers ech ter zou één van de raketten op minder dan tien meter afstand van enkele op het weiland staande mensen zijn inge slagen. Het hoofd van de marinevoorlichtings dienst deelde verder mee dat nu al be kend is hoewel het onderzoek in deze zaak nog wordt voortgezet dat een technische storing in het afvuurmecha- nisme van de raketten er oorzaak van geweest is. dat ze te vroeg van het vlieg tuig loslieten. Onderzocht wordt ver der of misschien ook de vlieger te vroeg op de knop gedrukt heeft, waardoor het te vroeg lanceren van de raketten aan twee oorzaken te wijten zou zijn, na melijk een fout van de vlieger en een technische storing. Verenigde Staten hebben gisteren in de woestijn van Nevada ondergronds een kernproef genomen van geringe ex plosieve kracht, zo heeft de commissie voor kernenergie in Washington bekend gemaakt. Het was de derde ondergrondse kernont ploffing sinds te Moskou het verdrag werd ondertekend, waarbij het nemen van kernproeven in de ruimte, in de atmosfeer en onder water werd verbo den. Vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers hebben gisteren bekendge maakt dat een einde is gekomen aan de staking tegen de Amerikaanse Ford Motor Co. die zeven dagen duurde en meer dan 30.000 arbeiders in zes sta ten werkeloos maakte. De reddingsploegen hebben giste ren een gat geboord naar de plaats, waar twee mijnwerkers sinds 11 dagen zitten opgesloten. De red ders hopen de mijnwerkers van daag in veiligheid te kunnen bren gen. De uiteindelijke doorbraak vond gister avond om 20.31 uur onze tijd plaats na dat de redders eerder het boren had den stopgezet, toen de boor op enkele centimeters van het onderaardse ver blijf van de twee mannen was genaderd. De plaatsvervangend minister voor de mijnen Gordon Smith, gelastte om 19.10 uur het boren stop te zetten. Volgens hem bestond er minder gevaar voor val lend gesteente, als de opgesloten man nen zelf een gat zouden graven naar de schacht in plaats van te boren tot in hun verblijf. Het nieuws van de doorbraak ver spreidde zich als een lopend vuurtje door de rookzwarte vallei waar hon derden vrijwilligers zich inspannen voor de redding van de drie opgeslo ten mijnwerkers sinds de instorting werd ontdekt. Fellins vrouw bevond zich op slechts enkele honderden meters afstand van de telefoonpost. Zij huilde en bad tegelijk. - iitiiOüS liüiSSÉiliiSBliiH™ De 61-jarige voormalige advocaat dr. Gerhard Bohne uit Dusseldorp, die in het najaar, te zamen met zijn voormalige chef, prof. dr. Heyde (alias Fritz Savvade), terecht zou staan op beschuldiging van het om het ieven doen brengen in de afgelopen oorlog van Duitse krankzinnigen, is erin geslaagd uit zijn woonplaats te ontvluchten. De procureur-generaal van Hessen, Fritz Bauer, heeft te Frankfort meegedeeld dat Bohne „met onbekende bestemming uit Dusseldorp is vertrokken". Hij voeg de hieraan toe dat Bohne, „vermoedelijk met hulp van gelijkgezinden", de bonds republiek heeft weten te verlaten. Prof. Heyde, Bohne en nog twee ande ren worden ervan bescnuldigd verant woordelijk te zijn voor het om het leven doen brengen van ruim 100.000 krank zinnigen en voormalige bewoners van concentratiekampen. Bohne heeft 3% jaar in voorarrest door gebracht. Hij werd hieruit om gezond heidsredenen ontslagen, doch hij moest zich wei dagelijks bij de politie in Dus seldorp melden. De redders staan nu voor de taak de schacht te verbreden tot een middellijn van 45 centimeter en de mannen door middel van een speciaal ontworpen me talen cilinder omhoog te brengen. Men schatte de duur van deze werkzaamhe den op 30 uur. De ingesloten mijnwerkers hadden 81 minuten nodig om de resterende steen laag, die hen scheidde van het boorgat, te verwijderen. Fellin kondigde via de telefoon het heugelijke feit aan. (Van onze weerkundige medewerker De laatste 18 dagen bleven be langrijk te koel en het tekort aan zonneschijn bedraagt deze maand a! 55 uren. Ook dit weekeinde houdt een onbestendig karakter, doordat nieuwe depressies met de krachtige westelijke luchtstroom vrij snel van de oceaan naar West-Europa trekken. Nog voor de avond kan ons een volgend re genfront hebben bereikt. De neer slag ligt in vrijwel geheel Zee land in deze maand al tussen 140 en 180 millimeter, waarmee het plaatselijk al een record natte au gustus is geworden. /VWlAAfVWVWWVVVWVVVVWWWWWV/Wl/VVWVV AHllljH tl Sinds gistermiddag half twee heb ben enige honderden werknemers van de „Amsterdamsche Droogdok Maatschappij" het werk neerge legd. De directie van de A.D.M. spreekt van een „wilde stakings actie". De werknemers hebben kenbaar gemaakt dat zij een ho ger loon wensen. Nadat zich rond het middaguur onge veer vierhonderd (van de bijna zestien honderd) A.D.M.-arbeiders op het werf- terrein in Amsterdam-Noord hadden ver zameld en het besluit tot staking had den genomen, vroegen vier vertegen woordigers van hen de directie te spre ken. A.D.M.-directeur ir. J. W. R. Thom son weigerde echter het viertal te ont vangen. Hij verwees naar de erkende vakbonden en liet hen weten, dat hij niet in staat was over looneisen te spreken met vier willekeurige werknemers. Na de verwarring die daarop onder het per soneel ontstond, besloten successievelijk enkele honderden werknemers het werk stil te leggen. Tegelijkertijd poogden zij hun werkwillige collega's van het werk af te houden, met wisselend succes. Ir. Thompson verklaarde dat de sta king „absoluut niets" te maken heeft met de kwestie van de koppelbazen. ,Onze werknemers ageren niet tegen te hoge lonen van anderen, maar wil len alleen zelf een hoger loon heb ben", aldus ir. Thompson, die hier aan toevoegde dat hij zijn mensen daarvoor toch echt moest verwijzen naar het georganiseerd overleg. Bij de andere grote Amsterdamse scheepswerf, de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij (N.D.S.M.) werd gistermiddag normaal gewerkt. Ook op andere bedrijven in de hoofdste. delijke haven was de situatie normaal. In directiekringen in de Amsterdamse haven vreest men dat de wilde staking bij de A.D.M. zich in de komende dagen zou kunnen uitbreiden tot andere bedrij ven. Bij de A.D.M. zelf heeft men al wei nig hoop dat de werknemers vóór maan dag a.s. allen weer normaal aan het werk zullen gaan. Van de ruim tweehonderd arbeiders die deel uitmaken van de avondploeg, heeft slechts de helft het werk ter hand geno men. De andere helft werd door de ar beiders die de staking begonnen zijn, overgehaald het werk stil te laten lig gen. Alhoewel zich tussen de stakers en werkwilligen wel enige moeilijkheden hebben voorgedaan, hoefde de A.D.M.- directie de hulp van de politie niet in te roepen. De stakende arbeiders slaag den er in om op verscheidene plaatsen van het werfterrein de stroomtoevoer af te sluiten, zodat het de werkers bij de A.D.M. wei bijzonder moeilijk werd gemaakt hun taak uit te voeren. De Britse vakbonden van bouwvakarbei ders hebben gisteren besloten de stakin gen te beëindigen, die de afgelopen week het werk aan een aantal met zorg uitgekozen bouwprojecten in Engeland en Wales tot stilstand hebben gebracht. Na een bijeenkomst met de werkgevers deelde een vakbondsleider mee dat be sloten was tot instelling van een ge mengde commissie die de mogelijkheden inzake een regeling van de geschillen over betaling en arbeidsvoorwaarden moet nagaan. De vakbonden hebben een loonsverhoging van 75 cent per uur en een veertigurige werkweek voor de meer dan een miljoen bouwvakarbeiders geëist. Tussen de 150.000 en 200.000 ar beiders zijn in staking geweest waar door ongeveer 500 bouwprojecten wer den getroffen. De bouwvakkers die niet aan de staking deelnamen pasten een langzaam-aan-actie toe. nomische en politieke samenwerking Europa. Topambtenaren van het Neder landse ministerie van buitenlandse zaken hebben hem pogen uit te leggen, dat de Nederlandse regering er heel andere op vattingen op na houdt dan de regering de Gaulle en dat de Nederlandse rege ring zich wel telkens tegen de Franse regering keert, maar dat zij daarom geenszins anti-Frans zou zijn. it de artikelen in Le Monde krijgt men de indruk, dat de schrijver van die stukken bereid was enigermate ge loof te hechten aan het voorzichtige be toog van onze buitenlandse-zaken-men- sen. Nu zijn ook in Nederland de buitenland- se-zaken-mensen enigermate diploma tiek geschoold of zij zouden dat althans behoren te zijn. Dus verliezen zij zich graag in elegante formuleringen, die dan dienen om de minder elegante waarheid te verbergen. De waarheid blijft intus sen, dat de Neder landse regering bij al le acties "tegen Euro pese plannen van het kabinet-de Gaulle bepaald wel vooraan stond in het verzet. Zij trad bij dat ver zet soms zelfs als aanvoerster op! Zij wilde niet medewerken aan het reacti veren van de Europese politieke samen werking via het systeem de Gaulle, dat nadien werd aangeduid als „het Euro pa der vaderlanden". Zij kon geen waar dering opbrengen voor het voorlopige uitsluiten van Engeland uit de E.E.G. toen de Gaulle oordeelde dat Engeland nog niet rijp was voor volledige samen werking met de andere E.E.G.-landen. In Navo-vergaderingen stónd Nederland beslist niet aan de zijde van Frankrijk. Kortom de Nederlandse ambtenaren van buitenlandse zaken mogen zich dan ongetwijfeld in navolging van minister Luns beijverd hebben dit alles voor te stellen als incidentele gevallen welke niet voortkomen uit een anti-Franse ge zindheid, het kan niet anders of vele niet-Nederlanders moeten desondanks de Nederlandse buitenlandse politiek sedert een jaar zien als een duidelijk anti- Franse politiek. En het zal werkelijk niet lang meer duren óf Nederland krijgt dat verwijt openlijk te horen. Destijds heeft president Soekarno nog voordat hij zich meester had gemaakt van Nieuw-Guinea ver klaart geen verdere aspiraties te heb ben wat betreft de uitbreiding van het Indonesische grondgebied. Er is toen ai direct twijfel geopperd aan de waarde van deze verklaring en die twijfel werd bevestigd toen bleek, dat president Soe karno de voormalige Engelse gebieden in Noord-Borneo liever zag als (zwakke) onafhankelijke staten (onder invloed van Indonesië), dan als leden van een veel sterkere Maleise staten bond. Er is en er wordt nog van In donesisch Borneo uit guerilla-activiteit gepleegd in de voormalig-Britse gebie den. Aanvankelijk drong Soekarno aan op een volksstemming in het omstre den gebied over de vraag of dit gebied zou moeten behoren tot de Maleise sta tenbond. Maar hij kreeg zijn zin niet. Wel zal nu onder verantwoordelijkheid van het V.N.-secretariaat een opiniepei ling worden gehouden. Prompt wierp de heer Soekarno opnieuw roet in het eten door te eisen, dat een beduidend aantal Indonesische waarnemers bij de opinie peiling aanwezig moest zijn. Daarbij werd net wel duidelijk, dat Soekarno de opiniepeiling zolang mogelijk wilde uit stellen en haar vervolgens zolang moge lijk zou willen rekken om tijd te win nen voor het organiseren van subversie ve acties. Engeland heeft dit spel van Soekar no doorzien en het heeft ingegre pen. Deze week deelde de Engelse rege ring mede dat de onafhankelijkheid van het Noordborneose staatje Serawak op tijd afgekondigd zal worden ook al kan die staat niet direct worden opgenomen in de Maleise statenbond. De opiniepei ling moet doorgaan met een minimum aan Indonesische waarnemers. Intussen kwamen Britse vlooteenheden. waaron der een vliegtuigmoederschip in de wa teren van Noord-Borneo aan. Wij heb ben veel begrip en veel sympathie voor het Engelse optreden, maar het is voor ons wel duidelijk, dat er aan de agita tie van president Soekarno en de zij nen voorlopig geen einde zal komen. Geen einde door een opiniepeiling, geen einde door oprichting van de Maleise statenbond en geen einde door overleg tussen Maleisië en Indonesië. Dat einde kan alleen maar komen als de bevol king van Serawak met de wapens in de hand de infiltranten van Soekarno ver wijdert en ook dat kan een heel lang durige geschiedenis worden, want Indo nesië kan gemakkelijk uit communisti sche milieus in Indonesië honderden in filtranten recruteren, die actie willen voeren tegen de heftig anti-communisti sche Maleise statenbond. Er dreigt een nieuw „wrijvingsvlak" in Azië te ont staan. „EEN ZERE KIES van voor de oorlog". Veel milder hoeft de kwalificatie niet te zijn voor de krottenwijk van Goes-Noord. Het ene na het andere pandje zakt er geruisloos in elkaar. Dan komen de slopers om de restanten „aan te vegen". En weer is er een gat gevallen in de toch al zo brokkelige straat- wand. Mattheus Smallegange- buurt, Noordeinde, Rozemarijn straat: wie erheen loopt zou men instinctief een moker in handen willen drukken. Goed, er is een „vigerend saneringsplan". In september 1960 is er een raadsbesluit over gevallen en een jaar later kwam de goed keuring van Gedeputeerde Sta ten erop. Van tijd tot tijd koopt het gemeentebestuur weer zo'n schamel woninkje met scheef gezakte muren en uitgeholde ra men aan. Maar daar blijft het bij. Het saneringsplan beperkt zich op het ogenblik tot een „veilig stellen" van alle bouwmogelijkheden voor de gemeente. Het zal nog tal van wijzi gingen ondergaan en mogelijk komt het helemaal op de helling. Er zijn namelijk overwegingen om niet tot een rigoureuze afbraak te komen, maar te conserveren van de karakte ristieke historische resten in deze buurt, wat maar mogelijk is. Goes-Noord. Het is een van de oudste wijken van de Ganzestad. Een buurt, gebouwd op de historische wallen en bastions. Men wandelt er over de uit lopers van de ravelijnen, over dc stadswallen. Een boeiende gewaar wording is het niet op het ogenblik. De beste wegwijzers zijn de bordjes met het opschrift „Zagers". Bij tientallen lokken ze de sportvissers aan. Er is zelfs een huisje, waar prompt een ontkenning voor het raam verschijnt, wanneer de voor raad is uitgeput. Paardenstraat Rozemarijnstraat, Adolf van Westerwijkbuurt. Het zijn namen, die in Goes identiek zijn met het woord verval. Het grootste deel van de huizen is dichtgespijkerd met planken. En achter deze slordig ge blindeerde gevels schiet het onkruid als heesters uit de grond. Hier ligt een autowrak ondersteboven weg te roesten. Even verderop kijkt men binnen in wat vroeger een huiskamer tje was. Het lijkt alsof de bewoners zijn weggevlucht. Het achtergelaten meubilair verteert in mist en regen, die er binnendringen. Achter de mo len aan het eind van de Paarden straat is de jeugd in actie gekomen. Schooljongetjes hebben het dak van een krot beklommen. Over een ver molmd opstalletje hebben ze zich naar boven gehesen. Vijf minuten lang zijn ze druk in de weer om zoveel moge lijk dakpannen naar beneden te mik ken. Het is een boeiend spelletje. In de loop van de vakantie hebben ze de dakbedekking al voor driekwart ge sloopt. Wanneer er ergens uit een achtertuintje een woedende manne- stem op hen afkomt stuiven ze weg van het object van hun kattekwaad. Een kwartiertje later duiken ze weer (Zie slot pag. 2 kol. 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1