Problemen en perspectieven van de grensgebieden in Europa Problemen bij geboorte van federatie Maleisië Sport en T®T Financiële berichten Ook voor Zeeland Waarnemers van VU. hebben onderzoek uitgesteld Meer uranium uit V.S. voor Euratom Feijenoord speelt in Middelburg honkbalmatch VERVOERSOVERZICHT P.S.D. Gunstig halfjaar voor Philips Nationale titelstrijd 3000 m steeple-chase in Middelburg vpi ni# Drs. Verburg voor congres in Zweden Lord Nuffield overleden KONINGIN FABIOLA ZOU IN VERWACHTING ZIJN Acht Feijenoorders in selectie voor het Oranjeteam V.C. Vlissingen naar Engeland MIDDELBURG OEFENT TEGEN CORN BOYS Fusie in de linnenindustrie MEEUWEN TEGEN OUD ZEEUWS ELFTAL Aandelenemissie; geen bonusuitkering „Drie Hoefijzers" Dividenden Jonge giraffe na protest omgedoopt tot „Farhat" S.H.V. en Amoco zoeken olie en gas onder Noordzee Kopa uit selectie wereldelftal 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1963 De districten in Europa die een gemeenschappelijke staatsgrens hebben, tellen ruim 15 miljoen inwoners. Zij omvatten behalve Zeeland, dat grenst aan West en Oost-Vlaanderen, o.a. de Franse departementen Nord- Pas de Calais en Lotharingen; het Hertogdom Luxemburg, Luik, Limburg, Antwerpen, N. Brabant, Noord-Nederland, en de Duitse districten Eifel-Huns- rück en Eemsland. Zij liggen op 100 tot 200 km afstand van de belangrijkste groeipolen, de randstad Holland, het Ruhrge- bied, Antwerpen-Brussel en Saarlaiid en beschikken over rij ke hulpbronnen, waaronder een natuurlijke toegang tot de zee (Zeeland!)kolen en ijzererts en arbeidskrachten. De staatsgrenzen zijn historisch toe vallig ontstaan en doorsnijden econo misch bij elkaar horende gebieden. Zeeuwsch-Vlaanderen en Gent, West- Vlaanderen en de omgeving van Lille, Trier en Luxemburg bijvoorbeeld we ten van de nadelen hiervan mee te praten. De grenszones zijn nooit erg gekoesterd door de regeringen of het moest zijn om militaire redenen. Het gevolg is dat zij een zeer verschil lend niveau van ontwikkeling te zien geven. Nu de E.E.G. de handelsbe scherming gaat liquideren, moet er ook regionaal-economisch iets wor den georganiseerd, anders worden de onevenwichtigheden nog groter. De industrie-ontwikkeling is er onvol doende, het verkeersnet is over de grens heen zeer gebrekkig, de water verontreiniging vindt bij de buren haar afzet, stadsuitbreidingen stuiten op de grens en de premiëring van de industrialisatie, b.v. tussen Gent en Terneuzen loopt sterk uiteen. Meest al ligt het inkomen er laag en is de vakopleiding er achter. Door dit alles worden de groeipolen, die toch al bevoorrecht zijn, nog ver der bevoordeeld. REGIONALE PROGRAMMA'S Voor al deze districten zijn regionale programma's vastgesteld, maar deze houden over de grens heen nauwelijks verband. Zij passen immers in het nationale beleid en in de hoofdsteden is over de noden der grensgebieden maar weinig bekend. Zo zijn er vele zeehavenprojecten, van Duinkerken, via Zeebrugge, Vlissingen-Middel- burg, Gent tot Antwerpen toe. Maar Lille krijgt met veel moeite een 1350 tons waterweg naar Duinkerken, ter wijl de aansluiting op de tot 1350 ton te vergroten Schelderivier op enige kilometers afstand op grote moeilijk heden stuit, zodat Gent zijn aanslui ting mist. Een eerste voorbeeld van samenwerking onder auspiciën van de E.E.G. vormen Noord-Lotharingen hoogovengebied, en het zuiden van de Belgische provincie Luxemburg. Luxemburg beschikt over zoet water maar heeft geen industrie, Longwy heeft een belangrijke zware industrie maar heeft een tekort aan water. Er is nu een project in voorbereiding waarbij Longwy water ontvangt en bijdraagt in een ontwikkelingsfonds voor Luxemburg. Bovendien zal (en moet) deze stad over de grens heen worden uitgebreid. VERBINDINGEN Het stelsel van wegen en waterwe gen blijft volkomen in gebreke, zodat ook hierdoor de afzet van produkten altijd beprekt bleef. Lille b.v. heeft weinig economische connecties met Vlaanderen en Nederland Zo dient ook in E.E.G. verband gepleit te wor den voor een versnelde uitvoering van de E3-weg, voor een verbinding over de Westerschelde, voor aanslui ting van Luik en Luxemburg met het Ruhrgebied of voor een snelle uitvoe ring van de E8-weg tussen Osna- brück en Utrecht. Het plan voor een vaste verbinding onder of over het Kanaal zal Noord-Frankrijk onaf hankelijk maken van Parijs en nieuwe injecties geven. Om het gehele gebied heen tekent zich een communicatie af tussen Calais en Saarbrücken, van daar naar de Ruhr en vervolgens via de zogenaamde Hansalinie naar Bre men. De toekomstige 1350 tons-wa- terweg van Marseille naar de Maas en de Moezel kan eveneens van be lang worden. Soortgelijke opmerkin gen gelden de toeristische of land bouwprogramma's. ARBEIDSRESERVE De belangrijkste troef ligt in de ar beidsreserve die op 60 000 mannen per jaar is gesteld. Wil men echter industrialiseren en een spontane groei opwekken, dan is een hoge graad van moderne scholing nodig. Juist om dit gebrek heeft de moderne industrie voor deze gunstig gelegen zone nog weinig interesse vertoond. Maar daarnaast is er nog veel ruim te om nieuwe ontwikkelingen op te vangen, wat men van randstad of Ruhr niet kan zeggen. De geograaf Kingsley Davis heeft opgemerkt, dat Noordwest-Europa met 45 miljoen in woners, waarvan er 21 miljoen leven in 36 grootstedelijke zones een even beeld zal worden van de Amerikaan se reuzenstad (op een vijfde van de oppervlakte van N.W.-Europa) met zijn 40 miljoen inwoners in de rand stad Boston-New York-Philadelphia. PERSPECTIEVEN Voor de mogelijkheden die de grens zone biedt, is een uitvoerige „bewijs voering" nodig waarvoor de economie geraffineerde technieken aan het ont wikkelen is, die in Nederland overi gens weinig worden toegepast. De kern daarvan is of men in de grote randsteden de fabrieken nog moet uit breiden om van produktie op grotere schaal te profiteren of dat men wel iswaar wat langere afstanden gaat afleggen maar nieuwe produktie-om- standigheden zal zoeken. Bedrijfseco nomisch komt b.v. Philips tot een Van 26 tot 29 augustus vindt aan de Universiteit te Lund Zwedenhet jaarcongres plaats van de Regional Science Association, die als hoofdzetel Philadelphia (V.S.) heeft. Op dit congres spreekt drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. voor Zeeland, over het onderwerp: „Some Aspects of Location Analysis". Hierbij geeft hij een theoretische uit eenzetting over het probleem van de gemeenschappelijke grensgebieden in de E.E.G., van welke organisatie hij de inmiddels gekweten opdracht heeft hierover te rapporteren. Wij hebben de inleider ver zocht een populaire samenvat ting van zijn inleiding te ge ven. maximale grootte van een bedrijf van 2000 man. Bovendien is aangetoond dat de grote steden enorme fondsen vragen uit de overheidskas. Al derge lijke en andere krachten kan men te genover elkaar zetten en dan zal de grenszone het winnen, mits de over heid en de E.E.G. er het milieu willen verbeteren. Op dit laatste gaat het lijken, want het toporgaan van de E.E.G. is er zich persoonlijk mee gaan bemoeien. Voor Zeeland dat heel lang geleden heeft onder zijn excentrische, verbrokkelde en grensligging, is dit uiterst belangrijk. De groep V.N.-waarnemers, die gisteren in Jesselton een ontmoe ting met politieke leiders van Noord-Borneo zou hebben gehad om zich op de hoogte te stellen van hun inzichten betreffende de tot standkoming van de nieuwe fede ratie Maleisië, heeft deze ontmoe ting voor onbepaalde tijd uitge steld. Aanleiding hiertoe is, volgens welinge lichte kringen, de afwezigheid van de waarnemers van de Filippijnen en Indo nesië. De V.N.-vertegenwoordigers vre zen namelijk dat als bij hun onderzoek geen waarnemers van deze landen aan wezig mochten zijn, het verslag van hun bevindingen niet zal worden aanvaard. Ook in Koetsjing, Serawak, heeft de V.N.-commissie de aanvang van haar onderzoek verschoven, omdat de politie ke leiders daar meer tijd vroegen om zich voor te bereiden. Zowel Noord-Borneo als Serawak hadden erin toegestemd, dat de Ma- leise Federatie, Indonesië en de Fi lippijnen bij het V.N.-onderzoek elk twee waarnemers sturen, doch de Filippijnen en Indonesië willen meer waarnemers sturen en hebben secretaris-generaal Thant gevraagd het onderzoek op te schorten totdat deze kwestie geregeld zal zijn. Engeland zou echter bij Thant hebben aangedrongen om de V.N.-commissie op te dragen het werk voort te zetten. Als aan de vastgestelde datum van 31 augustus voor de verwezenlijking van de federatie Maleisië niet de hand mocht kunnen worden gehouden, zal het een nieuwe datum vaststellen en zich daaraan houden zonder rekening te hou den met de V.N.-commïssie. De Amerikaanse regering en de Eura- tom-commissie hebben een aanvulling op de bestaande samenwerkingsovereen komst getekend, waardoor het mogelijk wordt dat de Verenigde Staten meer dan de in de overeenkomst vastgestelde hoe veelheid uranium U-235 (t.w. 30 ton) aan Euratom zullen leveren. De Euratom-ministerraad heeft deze aanvullende overeenkomst reeds goed gekeurd. Het Amerikaanse Congres moet dit nog doen. Het betreft hier splijtstof voor reactoren en onderzoek programma's van Euratom zelf en on dernemingen in de gemeenschap. isgfllöl MM Nu de Domburgse badgasten door het slechte weer zon en warmte moeten missen, hebben zij zelf voor de jeugd een tennistoernooi georga niseerd. Op deze wijze kunnen de kinderen zich in ieder geval warm slaan! Dat gebeurt dan ook tijdens dit toernooi, dat enkele dagen in beslag neemt. Er moeten in totaal 100 partijen worden gespeeld. De stichting „Badplaatsbelangen" heeft de banen beschikbaar gesteld. Op de foto een van de partijen tussen twee meisjes. (Foto P.Z.C.) WVWWWWmwNVWWWMMMMMMMVWUl Wordt aan het Belgische hof een blij de gebeurtenis verwacht? Talloze Bel gen hebben gisteren voor zichzelf deze vraag bevestigend beantwoord na een communiqué, dat in de middag door het paleis in Brussel werd bekendgemaakt. Hierin wordt gezegd, dat „hoewel de gezondheidstoestand van Koningin Fa- biola uitstekend is, haar voor het ogen blik lange reizen worden afgeraden". Aanleiding tot het communiqué is het feit, dat de Belgische koningin niet, zo als aanvankelijk was medegedeeld, haar vakantie in Spanje zal onderbreken om twee plechtigheden in België op 24 augustus in Gent en op 25 augustus in Mechelen bij te wonen. Koning Boudewijn zal echter alleen daarvoor voor enkele dagen naar België terugkeren. In Brussel wordt nader vernomen, dat Koningin Fabiola niet ziek is of ziek is geweest. Het Belgische koningspaar trad op 15 december 1960 in het huwelijk. Tot dus verre is het huwelijk kinderloos geble ven. Het Belgische koninklijke paar ver toeft al enige weken met vakantie in Spanje. Volgens radio-Brussel werd van de zijde van het hof in Brussel later nog ver klaard, dat het „voorbarig" zou zijn te spreken over een komende blijde gebeur tenis. „Maar een zeker optimisme is ge rechtvaardigd", werd er aan toegevoegd. Wie belangstelling heeft voor uitste kend honkbal, kan zaterdag 14 septem ber in Middelburg terecht. Op twee vel den aan de Sportlaan wordt daar 's mid dags om twee uur een demonstratie wedstrijd gespeeld door de teams van Feijenoord en Neptunes. Vanzelfspre kend zal een deskundige voor explicatie zorgen bij deze wedstrijd. (Advertentie) De Britse autokoning en miljonair Lord Nuffield is op 85-jarige leeftijd in zijn woning in Oxfordshire overleden. Lord Nuffield was de stichter van de Austin- en Morrisfabrieken. Lord Nuffield werd, als William Richard Morris, op 10 oktober 1877 in Worcester geboren, als een van de zeven kinderen van de boekhouder Frederick Morris. Na zijn schooltijd werd hij leerling in een rijwielhandel in het dorpje Cow ley, doch al spoedig rijpte bij hem het verlangen eigen baas te worden. Toen hij dan ook eens om een shilling loonsver hoging vroeg en te horen kreeg dat hij „verdiende wat hij waard was", legde hij zijn baantje neer en begon hij, op zes tien-jarige leeftijd, in een gehuurde ga rage fietsen te fabriceren. Toen de ver brandingsmotoren hun intrede deden, schakelde William Morris, die geen en kele technische opleiding had gehad, over op het maken van motorrijwielen. In 1902 leverde hij zijn eerste motorrij wiel af en daarna begon zijn omvangrij ke organisatie vorm aan te nemen. Bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog had zijn fabriek in Cowley vaste voet aan de grond. Zijn droom om aan de lopende band een goedkope personenauto op de markt te brengen, verwezenlijkte hij in het begin der jaren twintig, toen zijn Morris-Ox- ford-auto's op de Britse verkeerswegen de concurrentie aangebonden met Ford's tin lizzies". Later stichtte hij autofabrieken in Frankrijk, Australië en Nleuw-Zeeland, en in 1939 reikte de gezamenlijke pro duktie van al zijn ondernemingen het peil van 150.000 auto's per jaar. In 1951 ging Lord Nuffield een fusie aan met de Austin-autofabrieken, waaruit de British Motor Corporation ontstond, die ongeveer de helft van de Britse autopro- duktie voor haar rekening nam. Met de ze transactie was een bedrag van bijna 660 miljoen gulden gemoeid. In 1952 trok Lord Nuffield zich uit de zaken terug. De centrale training van de kandidaten voor het Nederlands voetbalelftal, dat woensdag 11 september in Amsterdam in de eerste wedstrijd voor de achtste finales van het toernooi om de Europe se Cup voor landenteams Luxemburg zal ontmoeten, begint woensdag 28 aug. en staat uiteraard onder leiding van bondscoach Elek Schwartz. Niet minder dan acht Feijenoordspelers maken deel van deze selectie uit. De spelers zullen dan op het K.N.V.B. sportcen trum te Zeist bijeenkomen. Een week later volgt een tweede trainingsbijeen komst. Aangezien de wedstrijd tegen Luxemburg op een door de weekse dag wordt gespeeld, zal er ditmaal geen trai ningskamp zijn waar de spelers enkele dagen voor de wedstrijd samenkomen. Bondscoach Schwartz heeft voor deze centrale training een vijftiental spelers uitgenodigd. Opvallend is dat Piet Krui- ver, de middenvoor van de Rotterdam mers, niet is uitverkoren. Het ligt in de bedoeling van de bondscoach nog een zestiende speler aan de groep toe te voegen. De vijftien geselecteerden zijn: Eddie Pieters Graafland (Feijenoord), Piet La- garde (S.C. Enschede), Guus Haak (Feijenoord), Piet Ouderland (Ajax), Cor Veldhoen (Feijenoord), Fons van Wissen (P.S.V.), Jan Klaassens (Feijen oord), Daan Schrijvers (D.W.S.), Ton- nie Pronk (Ajax), Sjaak Swart (Ajax), Henk Groot (Feijenoord), Tonnie van der Linden (D.O.S.), Rinus Bennaars, Pummey Bergholtz en Coen Moulijn (allen Feijenoord). Van de ploeg, die op 2 mei in Amster dam wereldkampioen Brazilië met 10 versloeg, maken alleen rechtshalf Ben nie Muller en Peter Petersen, beiden om fysieke redenen niet beschikbaar, geen deel uit van de selectiegroep. Vanmorgen, vrijdag, om half zeven is de eerste klasser Vlissingen vertrokken naar Engeland om daar zaterdagmiddag de traditionele wedstrijd tegen Bromley te spelen. De Vlissingse verwachtingen zijn voor deze wedstrijd niet hoog ge spannen, omdat enkele bekende spelers de reis niet meemaken. Jan de Nooijer, Jo de Waal en Kees Stroo zullen niet van de partij zijn, terwijl vanzelfspre kend Rob Moens, die thans in de be drijfsvoetbalclub Uiterton speelt en niet meer voor Vlissingen uitkomt, ook niet mee zal gaan. Ook de „nieuwe aanwin sten" van Vlissingen als Jan van Hui zen en Jo Jansen maken de reis niet mee. Waarschijnlijk zal Vlissingen in de wedstrijd tegen Bromley met zes spelers van het tweede elftal uitkomen. Zaterdagmiddag om 4 uur speelt Mid delburg op het Nadorstterrein een oe fenwedstrijd tegen het pas naar de der de klas gepromoveerde Corn Boys uit Sas van Gent. Hieronder volgt het vervoersoverzicht van de P.S.D. In de krant van donderdag werd reeds een toelichting op de cijfers gepubliceerd. AANTAL PASSAGIERS. 1938 1959 1961 1962 1963 VlissingenBreskens TerneuzenHoedekensk. KruiningenPerkpolder ZierikzeeKats 181.926 48.445 48.193 24.804 1.155.054 157.398 522.279 112.892 1.275.500 170.598 644.495 140.767 1.411.960 164.854 709.677 162.936 1.475.466 151.227 720.084 162.751 303.368 1.947.623 2.231.360 2.449.427 2.509.528 AANTAL AUTO'S. VlissingenBreskens TerneuzenHoedekensk. KruiningenPerkpolder ZierikzeeKats 26.791 219.285 271.372 3.789 17.627 18.412 9.041 188.838 238.520 2.556 26.290 35.442 286.036 312.210 17.488 16.811 263.819 268.534 42.793 41.280 42.177 452.040 563.746 610.136 638.835 Hieronder volgt nog een overzicht over de maand juli alleen: AANTAL PASSAGIERS. VlissingenBreskens TerneuzenHoedekenk. KruiningenPerkpolder ZierikzeeKats 58.104 8.886 9.040 4.569 346.472 34.944 111.244 26.707 400.712 36.353 126.575 35.634 421.087 36.984 142.781 42.162 447.967 39.151 165.170 50.098 80.599 519.367 599.274 643.014 702.386 AANTAL AUTO'S. VlissingenBreskens TerneuzenHoedekensk. KruiningenPerkpolder ZierikzeeKats 6.569 643 1.467 433 53.659 3.386 32.994 5.209 66.011 3.552 39.377 8.053 70.255 3.344 43.382 9.697 79.211 3.624 52.003 11.343 9.112 95.248 116.993 126.678 146.181 De omzet van Philips is in het eerste halfjaar 1963 ten opzichte van dezelfde periode van 1962 met dertien procent gestegen. De omzet nam toe van (in miljoenen guldens) 2386 tot 2686. Het bedrijfsresultaat in deze periode steeg van 342 tot 352. De nettowinst nam. toe van 152 tot 156. In percenten van de omzet daalde de nettowinst van 6,4 tot 5,8, en in pro centen van het eigen vermogen daalde de nettowinst van 9,9 tot 8,6. Het aantal werknemers in de wereld is sinds 1 januari 1963 gedaald met 5200. Ten aanzien van de verwachtingen over het tweede halfjaar 1963 vernamen wij, dat zowel wat betreft het algemene be- drijfsbeeld als de winstmarges, er meer een tendens aanwezig is naar een mati ge stijging dan naar een daling. Wat de liquiditeit betreft, kan het bedrijf nog een aantal jaren voort zonder nieuw eigen vermogen te behoeven aan trekken. De daling van de winstmarge is niet speciaal te wijten aan de t.v. sector. Een wezenlijke invloed heeft de transis torsector uitgeoefend, maar hiervan is nu langzamerhand het dieptepunt be reikt en de huidige marge biedt nu goe de kans op stijgen. Door verdere mecha nisatie grotere efficiency en kosten besparing zal er naar worden gestreefd de winstinkrimping te compenseren. De verwachtingen op langere termijn te dien aanzien zijn bepaald niet pessimis tisch. Naar het A.N.P. verneemt is per 1 augustus 1963 een fusie tot stand geko men van de N.V. iinnenfabrieken E. J. F. van Dissel en Zn. en de N.V. linnen- fabrieken Van den Briel en Verster, bei de gevestigd te Eindhoven. De gezamenlijke onderneming zal de naam dragen van: „N.V. Linnenfabrie ken Van Dissel, Van den Briel en Ver ster". De directie zal worden gevoerd door de heren W. P. J. van Dissel en M. J. Janssens. De bestaande verkoopapparaten van beide N.V.'s zullen volledig in stand worden gehouden en de nieuw gevormde combinatie zal zich blijven toeleggen op het fabriceren van kwaliteitsgoederen en specialiteiten op het gebied van huis- houdgoederen en aanverwante artikelen. De produktie van beide bedrijven zal worden geconcentreerd in de gebouwen van Van Dissel. De produktie in dit be drijf, dat de beschikking heeft over een moderne jacquard-weverij met een eigen bleek-, finish- en confectieafdeling, zal worden uitgebreid. Zaterdagavond om half zeven speelt De Meeuwen uit Zoutelande, dat pas pro moveerde naar de 4e klas van de K.N. V.B. (zaterdagvoetbal) een wedstrijd tegen een elftal, samengesteld uit oud- Zeeuws-elftalspelers. In dit laatste elf tal komen enkele bekende namen voor. De opbrengst is bestemd voor Sport steunt Zonneveld. Op het militaire vliegveld van Bar- karby in de omgeving van Stock holm is een Volkswagen op de taxi- baan in botsing gekomen met een taxiënde Dakota en door de draai ende propeller van een van de mo toren geheel vernield. De 29-jarige bestuurder, die de schrik van zijn leven kreeg, bleef ongedeerd, door dat hij tijdig op de vloer van zijn auto dook. 5en bonusuitkering over 1963 is op di moment, aldus de directie van de bier brouwerij „De Drie Hoefijzers", te Bre da niet mogelijk. De maatschappij gaat wel het maatschappelijk kapitaal verho gen, namelijk van 6.090.000 tot 25 min. Dit houdt verband met een op han den zijnde aandelenemissie. In een bin nenkort te houden buitengewone alge mene vergadering zal een statutenwijzi ging aan aandeelhouders ter goedkeu ring worden voorgelegd, waarin onder meer ook de winstverdeling wordt be handeld. OBAM Voor de Onderlinge Beleggings- en Ad ministratie Maatschappij Obam N.V. is het per 30 juni geeindigde boekjaar, blijkens het verslag, niet alleen een be langrijk, maar ook een goed jaar ge weest. Er kwam een belangrijke kapitaalsver groting tot stand. Door onderhandse plaatsing steeg het geplaatste gewone aandelenkapitaal van 3,52 min tot 4,52 min. Dit is de eerste belangrijke kapitaalsuitbreiding sinds 1959. De di rectie acht een geleidelijke toeneming van het gewoon aandelenkapitaal van groot belang, omdat dit de verhandel baarheid der aandelen ter beurze op den duur ten goede kan komen. De inkom sten vertoonden een verheugende stij ging. Het winstsaldo bedraagt 539.427 (v.j. 457.709). Hierdoor is het moge lijk een -dividend voor te stellen van 6,60 per aandeel B van 50 nominaal 6,25), plus 2y2 procent in aandelen B uit de agioreserve (onv.). De reële waarde per aandeel B steeg tot 335,92 269,05), een nieuw hoogtepunt. Het vermogen liep op tot 30,13 min 18,93 min). VEENENDAALSCHE Commissarissen en directie der N.V. Ko ninklijke Veenendaalsche Sajet- en Vijf- schachtfabriek voorheen wed. D. S. van besloten aan de algemene vergaderi Schuppen en zoon te Veenendaal hebben van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1962-1963 15 pet dividend (onveranderd) uit te keren. De giraffe, die dezer dagen in de dieren tuin ,Artis" in Amsterdam werd gebo ren heeft een andere naam gekregen en zal voortaan „Farhat" heten. Oorspron kelijk was het dier „Mohammed" ge noemd, maar het Islamitisch zendings- enootschap „Institute for Islamic Stu- Jies in Europe", gevestigd in Den Haag, had grote bezwaren tegen deze naam geving. In een brief aan de directie van „Artis" werd opgemerkt dat de naam „Moham med" heilig is voor vele miljoenen mos lims. „Het. is een belediging voor vele moslims wanneer deze heilige naam ge bruikt wordt voor een dier". Het insti tuut suggereerde het dier de naam „Faith" (de overwinnaar) of „Farhat" (de vreugde) te geven. De directie van „Artis" heeft daarop telefonisch het in cident de wereld uitgeholpen. „De jonge giraffe zal van nu af „Farhat" heten' aldus dr. E. F. Jacobi, „natuurlijk is het niet onze bedoeling geweest iemand te beledigen". Zondag organiseert de Middelburgse at letiekvereniging Dynamo op de sintel- baan aan de Sportlaan atletiekwedstrij den (aanvang 14 uur). Het hoofdnum mer is de 3000 meter steeple-chase om het kampioenschap van Nederland. Op dit nummer heeft een 15-tal atleten in geschreven, onder wie de besten van ons land. Favoriet op de 3000 m steeple-chase is de Middelburgse atleet Hein Cujé, die Nederlands kampioen 1962 is. Cujé moet op dit nummer dus zijn titel ver dedigen. Hij is eveneens in het bezit van het Nederlands record, gevestigd in 1961 te Dóle (Frankrijk), met 9 min. 4 SGC' Onder de deelnemers treffen we aan Roland Spierenburg en R. de Schipper van Memphis uit Enschede; Jos Schey- en en H. Coumans van Unitas, Geleen; G van Walsum en A. Bak van Metro uit Rotterdam; Ties van Wijk van Nur- mi uit Groningen; De Wit uit Medem- blik; Ferdy van de Zant van Quick uit Nijmegen en de Dynamo-atleten Hein Cujé, Cas Mulder, Hans Bostelaar en Wim Back. Naast het hoofdnummer is er een kort, doch attractief bijprogramma, te weten: voor de heren een sprinttweekamp over 100 en 200 meter, waaraan o.a. Benny van Zundert van Thor-Roosendaal en Cees de Groot van Dynamo deelnemen, alsmede de 800 meter, terwijl de ]on- De heer J. M. Fentener van Vlissingen, president-directeur van de S.H.V., en de heer L. Chase Ritts jr., president van Amoco International, maakten gelijktij dig te Utrecht en New York bekend dat hun ondernemingen gezamenlijk een bodemonderzoek in de Noordzee zullen gaan verrichten naar de aanwezigheid van aardolie en gas. De Nederlandse regering heeft toestem ming verleend voor een seismisch on derzoek in een gedeelte der Noordzee, grenzend aan de Nederlandse territoria le wateren. Aangezien reeds vele voorbereidende werkzaamheden zijn verricht, zullen de feitelijke onderzoekingen nog deze zo mer worden aangevangen. De S.H.V. bedrijft haar olie- en gasacti viteiten in Europa onder de merknaam PAM. Amoco International (American Inter national Oil Company) is een geïnte greerde oliemaatschappij waarin de Standard Oil Company (Indiana) haar belangen buiten de Verenigde Staten en Canada heeft ondergebracht. De explo ratie zal geschieden door een nieuw op gerichte onderneming: de Amoco Ne therlands Petroleum Company. i-A de 100 en 300 meter lopen. gens Raymond Kopa, de Franse voetbalster, is in verband met de hem door de Fran se voetbalbond opgelegde schorsing af- gevoerd van de lijst van 22 spelers, die door de F.F.A. zijn geselecteerd voor het wereldvoetbalelftal, dat op 23 oktober te Londen tegen Engeland speelt. Nagekomen advertentie ADVERTENTIE- De Provinciale Afzetcom- missie voor Zeeland maakt aan de Fruittelers bekend, dat op de veilingen kunnen worden aangevoerd en ge veild, vanaf MAANDAG 26 AUGUSTUS 1963. James Grieve, 70 mm en op, met blos en gele tint, op 5 mm sorteren. Overtuigt U in veiling of pakstation hoe de kleur moet zijn. Partijen welke niet voldoen de kleur hebben kunnen niet geveild worden. Tydeman's Early Worces ter, alle maten, mits vol doende rood gekleurd, op 5 mm sorteren. Benoni, alle maten, vol doende gekleurd, op 5 mm sorteren. Codlin Keswick, alle maten, op 10 mm sorteren. Clapp's Favourite, alle ma ten, op 5 mm sorteren. DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1963. Manks Codlin 60 mm en op. met voldoende gele tint, op 5 mm sorteren. Juttepeer, alle maten, op 5 mm sorteren. Zie maten „Enkele Jut". *K' Heden overleed, na een langdurig lijden, mijn innig geliefde vrouw en onze lieve moeder, mevrouw J. CRUCQ- DINGEMANSE, op de leeftijd van bij na 57 jaar. Middelburg: F. G. Crucq. Hoogerheide: L. Barentsen-Crucq. J. Barentsen. Middelburg, 22 augustus 1963. Augustijnenstraat 7. Geen bezoek aan huis. De overledene ligt op gebaard in de aula van het ziekenhuis Noord- poortplein 2. De teraardebestelling zal plaatsvinden op zaterdag 24 aug. a.s., op de algemene be graafplaats om 11.30 uur. Heden overleed mijn geliefde dochter me vrouw J. CRUCQ- DINGEMANSE, op de leeftijd van bijna 57 jaar. Wed. L. Dingemanse- Houmes. Middelburg, 22 augustus 1963. Heden overleed onze lieve zuster, behuwd zuster en tante me vrouw J. CRUCQ- DINGEMANSE, op de leeftijd van bijna 57 jaar. Uit aller naam, J. Net-Dingemanse. Middelburg, 22 augustus 1963. .*.4 - I' .J-. op de formulieren voor 25 aug. - 1 sept. en 8 sept. 1963 moet het slot van art. 1 van de voorwaarden worden gelezen: „voor het seizoen 1963 64" (officiële rectificatie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 4