,KOPPELB AZENPRO BLEEM DOOR WIJZIGING CAO. OPLOSSEN' Jachten in nood door storm en ruwe zee Kroesjtsjew in Skopje geestdriftig begroet KLANKBORD Vakbonden doen een voorstel Vakraad zou toestemming moeten geven voor inschakeling uiüeenbedrijf ARRESTATIES IN VERBAND MET TREINROOF Tito spreekt zijn vriendelijkste redevoering uit Bomaanslag op oude buren na paar glazen bier Stephen Ward liet anderhalve ton na TOONKUNSTENAARS ZULLEN EEN NIEUWE BOND OPRICHTEN ANDERHALF JAAR MET AFTREK GEËIST TEGEN „MAJOOR-VLIEGER", DIE RIJKSDAALDERS MAAKTE Ernstige zaak Kort geding Slanksky postuum gerehabiliteerd Ondergraving Boot met Britse lord vermist Met spreekkoren en applaus JOOR EN NA WATERLOO" VRIJWEL ZEKER OP DE T.V.-SCHERMN Politie arresteerde vrije boer' Het Wereldgebeuren N.V.V. akkoord met de plannen Luchtmachtofficierwas gewoon kruidenier n Valsemunterij met een stencilmachine Experimenten Majoor-vlieger Fantast Diepe val na Sprong voorwaarts" Bevoegdheid N.V.V. akkoord Wilde staking in Amsterdam is geëindigd VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S De vakraad voor de metaalindustrie heeft gistermiddag in Den Haag het probleem van de koppelbazen besproken. De besturen van de drie vakbonden van werknemers in de metaalindustrie menen, zo is gis teravond in een persconferentie meegedeeld, dat een oplossing kan worden gevonden door een tussentijdse wijziging van de c.a.o. Er zou een nieuw artikel moeten worden ingevoegd, dat, zoals het voorlopig is gesteld, zal bepalen dat de werkgever die gebruik wil maken van een uitleenbedrijf dit alleen kan doen met toestemming van de vak raad. De vakraad kan dan voorwaarden stellen. vakraad van volgende vrijdag overeen stemming te bereiken over de voorge stelde tussentijdse wijziging van de c.a.o. Later 's avonds werd op een persconfe rentie van de federatie van metaal- en elektronische industrieën de werkge vers over de bijeenkomst van de vak raad gezegd dat zij zich bereid heeft verklaard zich te beraden over het voor stel van de drie vakbonden. Als werkgevers gebruik zouden maken van een uitleenbedrijf zon der de toestemming van de vak raad te vragen, dan zouden voor de óplossing van deze kwestie de artikelen 31 en 32 van de c.a.o., die het recht van werkstaking en uitsluiting bepalen, niet van toe passing zijn. Een oplossing via de Advertentie Rechercheurs van Scotland Yard die op zoek zijn naar de bende die de grootste treinoverval in de ge schiedenis hebben gepleegd, heb ben gisteren een vrouw beschul digd van het aannemen van gesto len geld. Mary Kazih Manson, 42, klein, donker harig werd er van beschuldigd 835 pond sterling te hebben ontvangen hoewel zij wist dat deze ponden gestolen wa ren. Ze werd tot zaterdag op vrije voe ten gesteld, dan zal men ze opnieuw ho ren. Scotland Yard heeft een uitgebreide campagne georganiseerd door het ver spreiden van foto's van de drie mannen die worden gezocht in verband met de diefstal, nu twee weken geleden. Bin nen een uur nadat de foto's van de drie op de frontpagina's van de kranten en op de televisieschermen waren versche nen werd de eerste ingerekend. De politie deelde medé dat men goede hoop had de anderen snel te vinden en dat er spoedig nog meer arestaties zou den volgen, mogelijk van de bendeleiders. De man die gearresteerd is bleek Frede rick Wilson te heten, 31 jaar oud en be roepswedder. De twee mannen die zich nog op vrije voeten bevinden zijn: James White, 43 jaar, café-eigenaar en de antiquair Ri chard Reynold, 41 jaar die ook in auto's handelt. Gisteravond is Wilson van Londen naar de hoofdkwartieren in Aylesbury over gebracht in een Jaguar. Hij had een de ken over zich heen zodat niemand zijn gezicht kon zien. geschillencommissie zou niet mo gelijk zijn, zo menen de besturen van de werknemersorganisaties. Deze werkt te langzaam hiervoor, De werknemer zou alweer ergens anders kunnen werken als zij met haar uitspraak zou komen. De wijziging van de c.a.o., zo menen de werknemersorganisaties, zal per 1 sep tember a.s. reeds moeten ingaan. Twee van de voorwaarden die de vakraad zal moeten stellen voor toestemming een uitleenbedrijf in te schakelen zouden moeten zijn dat onder geen beding uit lening van werknemers voor de zater dag en de zondag zal geschieden en dat de werkgevers zich er van moeten over tuigen dat het arbeidscontract van het uitleenbedrijf met de werknemer in over eenstemming is met de loonregeling van het college van rijksbemiddelaars. De besturen van de werknemersorganisa ties deelden nog mee dat de werkgevers zich in eigen kring zullen beraden over deze voorstellen. Volgende week vrijdag zal de vakraad weer bijeen komen. De werkgevers zullen volgende week een ledenvergadering houden. Het bezwaar van de werkgevers zo menen de werk nemers, is gericht tegen de bepaling dat de artikelen 31 en 32 niet toegepast zou den moeten worden als geen toestem ming van de vakraad wordt gevraagd. In antwoord op de vraag of een dwangsom ook aanvaardbaar zou zijn als dwangmiddel naast of in de plaats van de niettoepasselijkheidverklaring van de artikelen 31 en 32, zei men op de persconferentie van de werk nemers dat dit als het mogelijk zou zijn, een zeer machtig middel is. Men zou dit eigenlijk liever zien dan de uitschakeling van de artikelen 31 en 32, waarin wordt afgezien van werk staking en uitsluiting. Van werknemerszijde werd nog gezegd dat men hoopt op de bijeenkomst van de De werkgevers zien het optreden van de koppelbazen ook als „een bijzon der ernstige zaak" en „een maat schappelijk kwaad". De werkgevers voelen dus wel voor een oplossing van dit euvel in de metaalindustrie, maar een oplossing uitsluitend in de ze bedrijfstak hangt in de lucht. Het gevaar zou dan groot zijn dat de ronselaars arbeidskrachten uit de ze ene sector zouden wegtrekken naar andere sectoren, daar ook in andere bedrijfstakken koppelbazen optreden. Het is noodzakelijk dat een dergelijke maatregel zal moeten gevolgd worden door een maatregel voor het gehele be drijfsleven. Er zal dan ook landelijk overleg moeten volgen, evenals bespre kingen met de overheid. De werkgevers hebben ernstige bezwa ren tegen het voorstel de artikelen 31 en 32 bij overtreding van de voorgestelde bepaling niet toe te passen. Dit is iets wat niet meer in deze tijd past. Zij zijn ook van oordeel dat de geschillencom missie te langzaam werkt. Men zou bij voorbeeld een soort „kort gedingprocé dure" kunnen invoeren. Hierover is met de werknemers gesproken. De werkgevers zeiden in de vergadering van de vakraad te hebben meegedeeld dat zij bereid zijn bijzondere aandacht te besteden aan het verhinderen van het ronselen van werkkrachten door koppel bazen voor arbeid uitsluitend op zater dag en zondag. Dit is één van de voor gestelde voorwaarden van de werkne mers voor toestemming van inschakeling van een uitleenbedrijf. ...En het is nog steeds vakantie seizoen in de „zomer" van 1963.... i/VWWVVWVVVVVVVWWVVVVVVVVWWVWVVVVW De voormalige Tsjechische communisti sche partijleider Rudolf Slansky is gis teren postuum gezuiverd van de ge uite beschuldigingen van samenzwering tegen de staat. Advertentie Op de persconferentie van de werkge vers deelde men mee dat de metaal industrie het optreden van de koppel bazen ziet als een ondergraving van het sociale gebouw. Vele bedrijven zien zich om economische redenen genoopt ge bruik te maken van koppelbazen. Men wees erop dat zelfs de overheid ge bruik maakt van dergelijke ronselarij. Ais voorbeeld noemde men de aanleg van de vangrail tussen Woerden en Utrecht. Een tot stormkracht aanwakke rende „mistral" heeft de Middel landse Zee van een diepblauwe spiegel tot een grijsgroene kolken de watermassa omgetoverd en in de afgelopen twee dagen op zijn minst 7 jachten in moeilijkheden gebracht. Het zoeken naar een 9 meter lange speedboat met aan boord een Britse edelman en een officier van de Engelse marine is gisteravond gestaakt. De twee mannen vertrokken maandag uit Cap Ferrat naar Corsica, maar zijn nog steeds niet aangekomen. Een zegsman van de marine reddingsdienst identifi ceerde de 2 mannen als lord Willoughby de Eresby en zijn vriend Bill Lloyd. Er is nog een kleine kans, dat zij hun toe vlucht hebben g-enomen tot een smalle inham aan de verlaten noordkust van Corsica. Op zijn minst twee jachten zijn giste ren naar een haveu aan de Franse Rivièra gesleept, nadat zij onbemand waren aangetrofen op zee Het was niet bekend of de jachten bemand zijn geweest of van de aanlegsteigers zijn losgeslagen. De Franse oorlogsbodem René 1, een vis sersboot en nog een schip sleepten even eens een vijftal jachten naar de havens terug. Aan boord van het jacht „Fan- chon" bevonden zich twee mannen, die volledig uitgeput waren. om via Scheveningen naar Great Yar mouth te varen. Tot op heden heeft het vaartuig echter Scheveningen niet aan gedaan. De „Victoria" is 44 voet lang en voert een vierkant zeil. Later meldde radio-Scheveningen dat het schip terecht was. Er was het vaar tuig niets overkomen. De Joegoslavische president Josip Broz Tito heeft gisteren in gezel schap van zijn gast, premier Nikita Kroesjtsjew een bezoek gebracht aan de verwoeste stad Skopje. Ge durende de tocht van de beide lei ders naar Skopje, maakte het of ficiële persbureau Tanjug een re devoering van Tito bekend die hij had gehouden tijdens een diner ter ere van Kroesjtsjew. Tito zei in zijn toespraak: „Wij zijn tot de wederzijdse conclusie gekomen dat vele dingen die ons in het verleden ver deelden thans slechts bijkomstigheden Israëlische bewoners van de neder zetting Almagor aan de grens tus sen Israël en Syrië houden de wacht aan de Israëlische zijde van de rivier de J or daan, naar aanlei ding van de hoog opgelopen span ning tussen beide landen na de laatste conflicten aan de grens. Frederic Wilson ADVERTENTIE. In de Londense Daily Telegraph" stond deze advertentie van een winkel in de provincie: „Gevraagd winkelbediende, bij voorkeur met erva ring. Vacature permanent". STETHOSCOOP. Wie zich al eens het hoofd mocht hebben gebroken over de vraag hoe dat nu met het zuchten gaat wanneer de onderzoekende geneesheer doof is, kan thans gerust zijn. Een Brit se firma vervaardigde een stethoscoop die speciaal ontworpen is voor slecht horende artsen. Het instrument, dat veel gelijkenis met de traditionele ste thoscoop vertoont, werkt op transistors en een batterij van twee-en-een-half volt. Het is ook bruikbaar voor perso nen met normaal gehoor en kan worden aangesloten op een geluidsregistratie toestel. De scheepvaart is voorts verzocht uit te zien paar het Noorse Vikingschip „Victo ria", dat op 13 augustus met twee man aan boord uit Cuxhaven is vertrokken (Van een onzer verslaggevers) Het is zo goed als zeker dat de Neder landse televisiekijkers zullen kunnen kij ken naar de nationale manifestatie „Voor en na Waterloo" die Carel Briels in de laatste dagen van augustus in Nij megen zal verwezenlijken. De N.T.S. heeft het voornemen om een telerecor- ding te maken op een van de vier speel avonden en deze op zondag I september uit te zenden. De A.V.R.O. zal voor de voorbereiding zorgen. Carel Briels heeft zelf de t.v.- rechten voor het buitenland. N.V. Cine- centrum zal van zijn manifestatie een film van 49 minuten maken, die in ver schillende landen op de beeldbuis zal ko men. Zoals men weet is „Voor en na Water loo" geïnspireerd op de Europese samen werking. De rijkspolitie te Driebergen heeft de 43- jarige landbouwer T. J. van Y. uit Drie bergen aangehouden en overgebracht naar Utrecht. De heer Van Y., die secre taris is van de afdeling Leersum en om streken van de B.V.L. („vrije boeren") heeft een veebedrijf van 27 ha met 31 koeien. Hij is gearresteerd omdat hij heeft geweigerd de inventarisatielijst van het landbouwschap in te vullen. zijn en dat wij thans worden geconfron teerd met gemeenschappelijke belangen en taken". Volgens westelijke waarnemers waren het Tito's vriendelijkste woorden voor de Russen sinds wijlen Josef Stalin hem uit de communistische beweging ver wijderde omdat hij er een eigen interpre tatie van de communistische ideologie op na hield. „Er is een tijd geweest dat de Joego slavische communisten geen recht hadden zich communisten te noemen", zei Tito, kennelijk doelend op de jaren na 1948. „Wij hebben ons niet altijd correct gedragen. Het is een goed ding dat wij onze fouten kunnen herstellen. Het is gevaarlijk als dat niet gedaan wordt", aldus de Joegoslavische leider. Tito deed een aanval op de westelijke beweringen als zouden Joego-Slavië en Rusland concessies moeten doen om weer tot een wederzijdse goede verhou ding te komen. „Er is geen sprake van dat wij concessies zouden moeten doen. Er zullen ook geen onderhandelingen hierover plaatsvinden". In Skopje werden de beide leiders har telijk toegejuicht door de mensen die bezig waren puin te ruimen. Een afde ling van de jeugdbrigade zong: „Tito en Jovanka (mevrouw Tito) wij zullen een nieuw Skopje bouwen. Skopje zal net zo mooi worden als Moskou". De Russische premier ontving hartelij ker toejuichingen in Skopje dan in de hoofdstad Belgrado. In de hoofdstad werd Kroesjtsjew hartelijk maar niet enthousiast ontvangen. Maar in Skopje kreeg hij een donderend applaus van de verzamelde menigte. (Van een onzer verslaggevers) In de nacht van woensdag op donderdag is in Venio een aanslag gepleegd, die wat de opzet betreft deed denken aan de aanslagen van de O.A.S. Omtrent het middernachtelijk uur werd de familie Horsten wonende aan de Hogevveg 327 opgeschrikt door een hevige knal waar door een raamkozijn van de woning werd versplinterd en een grote ravage in de woonkamer van het gezin werd aang richt. Het onderzoek van de recherche wees uit dat een massa kneedbare spring stof aan het raamkozijn was aange bracht en door middel van een vuur- koord tot explosie was gebracht. Als verdacht van deze aanslag heeft de politie enkele uren later de 25-jarige J. S. van zijn bed gelicht en ingeslo ten. Bij de aangehoudene die vroeger naast de familie Horsten heeft gewoond en die met de familie in onmin leefde, waren, nadat hij 's avonds meedere glaasjes bier had gedronken, de wraak gevoelens weer naar boven gekomen. Bij 'n huiszoeking in de woning van de aan gehoudene, die in Duitsland in een mijn werkzaam is, werd nog een voorraad van de springstof gevonden en in beslag ge nomen. Aan de aangehoudene, die voor de of ficier van justitie zal worden geleid, zal poging tot moord subsidiair het opzet telijk teweegbrengen van een ontplof fing, waardoor gevaar voor personen of goederen kunnen ontstaan, ten laste worden gelegd. De Londense osteopaat Stephen Ward, die op 3 augustus overleed nadat hij een ?e grote dosis slaapmiddelen had ine' nomen, heeft een vermogen van 14.620 pond (ongeveer 150.000 gulden) nagela ten. Zijn broer Raymond Lawrence die erfgenaam is, krijgt na aftrek van de successierechten slechts omstreeks 45.000 gulden. „N.T.B. NIET MEER ERKEND ALS ONDERHANDELINGSPARTNER" In Hilversum zal volgende week (waarschijnlijk op 28 augustus) een nieuwe toonkunstenaarsbond worden opgericht, die meteen het i/VVWVVf\AAAAAAAAA/\AA/\A/7/\/W\AAAAAA#W\/\AA/\AAAAAA^\/V\#\AAAAA/\AA/\A/VA/\AAAAAA/V\/VWW*UIWV\A/\AAA/V\/VVV\/\AA/\A/V\/V\AAA/\AA/\A/Vn/\/V\AAA/\A/\/\AtfVVWW\/\Ar De officier van justitie bij de rechtbank in Groningen, mr. J. Muntendam, heeft gistermor gen tegen de 38-jarige kruide nier H. J. S. uit Delfzijl, die te rechtstond op beschuldiging van valse-munterij, een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek geeist. De man had, aldus de tenlasteleg ging, op een gewone stencilmachine, valse rijksdaalders vervaardigd, er 28 in omloop gebracht en 3313 in voorraad gehad. Verdachte had zich omstreeks de jaarwisseling een stencilmachine aangeschaft, omdat hij als kruide nier zelf zijn folders wilde vervaar digen. Hij kwam op het idee om een folder te maken over het onderwerp „het regent rijksdaalders". Op het ontwerp plakte hij echte rijksdaal ders en hij liet er een stencil van maken bij een stencilbedrijf in Gro ningen- De afdrukken waren zo goed, dat hij begon te experimenteren. „Zomaar voor de aardigheid, edelachtbare", zei verdachte ter zitting. „Maar U dreef de aardigheid zo ver dat U de rijksdaalders ging uitgeven", aldus de president mr. C. J. W. van Groe ningen. De grote moeilijkheid was om beide kanten van de rijksdaalders precies op elkaar te krijgen. Dat ge lukte hem op een gegeven moment heel aardig. Eerst werd een rijksdaalder, bij wijze van proef, in zijn winkel in omloop gebracht, vervolgens nog eens acht en toen twintig. Inmiddels waren de falsificaties ontdekt en was de poli tie in het gehele land waakzaam. In de week na Pasen werd de zaak plotseling opgelost toen twee "jongens uit Delfzijl bij het ophalen van oud papier, in een kartonnen doos, die zij bij kruidenier S. hadden gekregen, snippers van rijksdaalders vonden Ze gingen er mee naar de politie. Het onderzoek in de kruidenierszaak leverde een stencilmachine met toe behoren op en 3313 afdrukken van rijksdaalders de een beter, de ander minder geslaagd. Ook werd een uniform gevonden van majoor- vlieger, hoewel verdachte niet in mi litaire dienst was, ja zelfs niet kon zijn, omdat hem de bevoegdheid om te dienen was ontzegd. Een in zijn huis gevonden revolver bleek afkomstig te zijn van zijn broer, die in de oorlog bij een bombarde ment om het leven was gekomen. Verdachte wilde meer schijnen dan hij was en daarom schreef hij voor zichzelf een oproep voor de keuring uit. Hij vertelde zijn vrouw, dat hij bij de luchtmacht was ingedeeld, kocht zich een uniform met onder scheidingstekens, ging regelrecht op reis „naar de vliegbasis", maakte snel promotie en gaf voor de buren een feestje toen hij „majoor-vlieger" was geworden. In zijn requisitoir zei de officier van justitie dat het niet zijn bedoeling was. een extra zware straf te vra gen voor het ongeoorloofd dragen van het uniform en wapenbezit. Hij vroeg voor deze delicten tweemaal tien gulden boete, subsidair twee dagen hechtenis, alsmede inbeslagna me van het uniform en de revolver. De raadsman mr. J. J. v. d. Minne, drong aan op een lichtere straf, waarvan een groot deel voorwaarde lijk. Hij schetste zijn cliënt als een fan tast, die de rijksdaalders niet had gemaakt met het oogmerk ze uit te geven, en die het luchtmachtuniform droeg om meer te schijnen dan hij was. De man heeft steun en toezicht nodig. Hij is inmiddels al erg ge straft, zei pleiter, want zijn zaak is verkocht en juist vandaag opent een concurrerend kruideniersbedrijf in dit pand een filiaal. De rechtbank zal over veertien dagen vonnis wij zen. lidmaatschap van het N.V.V. zal aanvragen. Initiatiefnemers zijn de leden van het oude afdelingsbestuur van de Neder landse Toonkunstenaars Bond en een aantal orkestcommissies. Harry Meijer, de door de N.T.B. geroy eerde ex-voorzitter van de N.T.B., deelde het A.N.P. mede dat de nieuwe toonkun stenaarsbond, die geen afdelingen meer zal kennen, in de eerste plaats een vak groep vocale en instrumentale musici bij radio en televisie wil formeren. Daarna staat de oprichting van de vakgroepen symfoniemusici en amusementsmusici op het programma. De nieuwe bond wil zijn activiteiten zo spoedig mogelijk uit breiden tot het hele land. Afdelingen zullen niet meer worden opgericht, wel vakgroepen. Met een „berouw-komt-na-de-zonde"- achtige onzekerheid vertoonde be gin dezer maand Lowell Skinner (32) zich in Hongkong aan de pers. Skinner, ex-soldaat van het Amerikaan se leger in Korea, was juist in de Britse kroonkolonie gearriveerd na een jaren lang verblijf in communistisch China, waar hij was terechtgekomen als krijgs gevangene en waar hij na het Koreaanse bestand besloten had te blijven wonen. In 1956 trouwde hij er een Chinees meis je, hetgeen hem echter toch niet met de Chinese leefwijze kon verzoenen. Niet dat hij iets tegen de Chinese keuken had, want die was uitstekend. Maar zelfs een Amerikaan leeft niet bij bami alleen. En Skinner was ondanks zij keuze voor Mao toch nog te veel Ame rikaan om zich goedschiks neer te leggen bij de onmenselijke dwang en het volstrekte gebrek aan persoonlijke vrij heid, dat de communistisch-Chinese maatschappij kenmerkt. Skinner bekende in Hongkong, dat hij na zijn krijgsgevangenschap niet naar Amerika was teruggekeerd, omdat hij er toen nog volkomen zeker van was. dat de levensstandaard in communistisch China hoger zou zijn dan in de Verenigde Staten. Die mening had soldaat Skinner ongetwijfeld opgelopen door de hersen spoelingen, waaraan de Chinezen tijdens de Koreaanse campagne hun gevange nen plachten te onderwerpen. Skinner was niet de enige die zo vriendelijk over de Chinezen was gaan denken. Tientallen Amerikaanse en Britse militairen deden net als hij: zij bleven in het Rijk van het Midden om net als Skinner na verloop van jaren vlot op hun besluit terug te komen en toch maar om een visum voor het westen te vragen. Zo zijn er van de 21 Amerikanen, die na de Koreaanse oorlog weigerden te repatriëren thans 13 naar de States teruggekeerd. Een is in China overleden, 2 zuilen bekeerling Skinner spoedig volgen en van de overige 5 weet men niet of zij plannen hebben voor terugkeer naar hun land. Voor Soldaat Skinner was het verblijf in China vooral zo teleurstellend, omdat hij er wel voor een karig loontje mocht ploeteren in een papierfa briek, maar niet de kans kreeg om ver der te studeren, zoals hem was beloofd. Met het bedienen van een der machines in de fabriek verdiende hij een maand salaris van 189 yuan. Hoeveel of liever hoe weinig dat is, wordt de westerling pas duidelijk, wanneer hij weet, dat Skinner voor zijn eten 100 yuan per maand moest uitgeven en dat hij voor een nieuw kostuum 149 yuan kon er- tellen. De huur daarentegen bedroeg slechts 2 yuan, maar of de behuizing evenredig klein was aan dit bedrag, ver meldt het verslag in de New York Times niet. In ieder geval zullen de heer en mevrouw Skinner wel niet in een villa hebben gewoond. Aan de andere kant had Skinner het nog bijzonder getrof fen vergeleken met zijn Chinese colle ga's in de fabriek, want die ontvingen maandelijks slechts eenderde van het geen de Amerikaan verdiende. De belo ning van het zo luid bezongen proleta- tariaat in een communistische maat schappij. Hoewel de befaamde Chinese keuken dus ook Skinner heus wel beviel, was het een tegenvaller, dat er vrijwel nooit tijd was om iets behoorlijks klaar te maken. Dank zij Mao's uitvinding, het collecti visme, kwam ook 't diner der honderden fabrieksarbeiders uit één grote pot. Een maagkwaal en een gewichtsverminde ring, waarop iedere dieetvolgende mana ger in het westen jaloers zou zijn, wa ren voor Amerikaan Skinner het gevolg. Thuis", in Ohio, wachten hem nu ge lukkig de steak en pies van de westerse cultuur. Home, sweet home. Wanneer overigens de door westerse waarnemers gesignaleerde tekens niet bedriegen, dan is Lowell Skinner juist op tijd uit China vertrok ken. De Amerikaan, die vertelde, dat hij tijdens de „Grote Sprong Voorwaarts" Mao's mislukte economische campagne in 1958 soms werktijden maakte van 21 uur. waaraan later een eind werd gemaakt toen de arbeiders bij tientallen het loodje legden, is waarschijnlijk een nieuwe „produktie-rage" ontsnapt. Want alles wijst erop, dat Mao nieuwe planne tjes heeft met de „onvergetelijke" volks communes, de slavengemeenschappen, welke volgens het regime het enige mid del zijn om China uit zijn moeilijkheden te halen. De bedoeling van de volkscommunes, la ter produktiebrigades genoemd, was door massaproduktie eindelijk eens te kunnen voorzien in de behoeften van het volk. Maar ondanks alle gezwoeg^ onbetaald overwerk en kinderarbeid", mislukte de opzet van het regime Mao was met zijn „Grote Sprong Voor waarts" verder gesprongen dan zijn pols stok lang was. Verdoofd door de klap, die hem tot de werkelijkheid terugbracht, heeft Mao daarna een tijdlang een ge ringe liberalisering getolereerd. Peking liet de teugels even vieren. De volks communes vielen uiteen tot kleinere col lectieve gemeenschappen, de boeren mochten weer een stukje eigen land be bouwen en de Amerikaanse ex-soldaat Lowell Skinner werkte acht uur per dag in zijn papierfabriek. Maar hoe weinig we ook van de Chine zen afweten, we weten we! dat Mao niet een man is, die eenmaal geadopteerde denkbeelden zo maar laat schieten. De versoepeling is van korte duur geweest en diverse verschijnselen wijzen erop, dat Peking een nieuw sprongetje in voor waartse richting wil proberen. Reeds worden de collectieve boerderijen over stroomd met popelend-actieve partij commissarissen. Zij zullen wel eens even de oude geest van discipline en sla vernij terugroepen, die ex-soldaat Lo well Skinner te veel geworden was Zodra de nieuwe bond is gesticht, wil hij onmiddellijk onderhandelingsbe voegdheid aanvragen bij de Neder landse Radio Unie en de Nederlandse Televisiestichting, omdat de op 18 juli door het N.V.V. geroyeerde N.T.B., volgens de heer Meijer niet meer als onderhandelingspartner wordt erkend en bovendien zijn ver plichtingen niet kan nakomen. De heer Meijer verwacht dat het over grote deel van de 536 Hilversumse leden van de N.T.B. (bijna een derde van het totale ledental van de N.T.B.) zich ach ter de nieuwe bond zal scharen. Uit ontvangen invulformuiieren is geble ken dat een groot aantal N.T.B.-leden in principe achter een bij het N.V.V. aan gesloten toonkunstenaarsbond staat. Een aantal musici wil zijn beslissing nog uitstellen, omdat zij het betalen van dubbele contributie vrezen. Beëindiging van het N.T.B.-lidmaatschap is n.l. al leen mogelijk aan het einde van een ka lenderjaar. Het N.V.V. is op de hoogte gesteld van het voornemen van het oude afdelings bestuur van de N.T.B. en gaat akkoord met de plannen tot oprichting van een nieuwe toonkunstenaarsbond. De heer Meijer deelde voorts mede dat de voorzitters van de katholieke en christelijke bonden van kunstenaars en musici de op te richten bond alle steun en medewerking hebben toegezegd. Tij dens de oprichtingsvergadering zal een nieuw bestuur worden gekozen. MAO TSE TOENG ...vader der volkscommunes... De 180 bouwarbeiders, werkzaam bij de bouw van de Nederlandse Bank op het Frederiksplein in Amsterdam, die woens dag het werk neerlegden, zijn gister ochtend weer aan het werk gegaan. Door deze wilde staking wilden de 180 bouwarbeiders sympathie betuigen met hun 100 collega's bij de bouw van het nieuwe stationspostkantoor in de hoofd stad, die al sinds half juli staakten voor hoger loon. Later zijn echter deze 100 ook weer aan het werk gegaan. De eisen waarvoor zij in staking gingen zijn niet ingewilligd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3