Armdikke kabel Grevelingenbaan knapte plotseling af Tempo in „poten" zetten voor Oosterscheldebrug „Zeevaart" onderwerp van unieke expositie in de De Ruyterschoo! Ringlijders maakten in Middelburg geschiedenis ALMANAK Toestand 5 gewonden ongeval Middelburg thans bevredigend Kunstkring Zuiden zorgde voor de „illustraties" BIJ OPVOEREN VAN TREKSPANNING Groeten KUNST Tegenvaller voor Deltadienst Zeilers houden clubwedstrijd op Veerse Meer 0p Tholenoester- en mosseltocht Kans op capaciteit drie palen per week Geen hinder meer ANTWERPSE AUTORITEITEN TE GAST BIJ COMITÉ ZEELAND-WEEK J. S. Adriaanse te Vlissingen ter aarde besteld HET WEER IN EUROPA Zeeuwse Helen van Zijl en Kees van Brakel Jaar gewacht Havenwedstrijd in Breskens Gondel Kinderziektes graafmachines kop ingedrukt VAN POSTZEGEL TOT ATOOMSCHIP... Uitreiking van erepenning Stad Antwerpen Maandag a.s. excursie door Zeeland RESULTATEN OOK KNAP WERK „MACHTIGE SPORT" Geen voorrang auto's botsten I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1963 Iedere zomer kunnen we weer in hoge mate genieten van de toeris tische pret van anderen. Want zie al die kleurige verzamelingen prentbriefkaarten eens aan, die goedwillende van zon genietende collega's vanuit den vreemde naar het bureau zenden. Meestal kaarten van blauwe me ren, met vriendelijke zeilbootjes, van nature wuivende palmen en gevoelige bergsilhouetten op de achtergrond. Die kaartenverzamelingen stape len zich op, naarmate het seizoen vordert. We geloven dat alle kan toren en werkplaatsen wel zo'n prentenkabinet hebben, dat in de loop van het Nederlandse grauwe najaar stilletjes wordt opgeruimd. Toch hebben die prentbriefkaar ten iets onprettigs. Want voor wie al met vakantie is geweest bete kenen ze: hij zit daar nu lekker, maar voor mij is het alweer voor bij. En voor wie nog met vakantie moet: het is er nu 'mooi weer, dus als ik kom zal het er wel regenen. Of: Hij wel. Man met poen gaat naar het Lago Maggiore en ik mag blij zijn met een weekje Dis hoek. En zo meer Nee, dan houden we het maar op de kaart van Harry. Een grijze foto van de bank op de Vlissingse Boulevard, bij het bekende stand beeld van een eertijds bekend zee held genomen. Het opschrift op de foto zegt: ,JHen rustig zitje on der hoede van Michiel". En op de achterkant schreef onze man be minnelijk: „Goed aangekomen. Harry". Een van de armdikke kabels (92 mm diameter) voor de gondel- baan van de Deltadienst over het laatste, twaalfhonderd meter brede sluitgat in de Grevelingendam is donderdagmorgen plotse ling geknapt. Dat gebeurde om kwart voor elf, toen de monteurs van de Franse fabriek Neyrpic en van Kloos Kinderdijk de span ning om de kabel strak te trekken geleidelijk opvoerden tot 300 ton. Bijna was deze trekspanning bereikt of boven de noordelijke aanzet van de dijk, aan de Flakkeese kant, begaf de kabel het. Met een ruk schoot hij naar twee kanten los: sindsdien hangt de drie ton kostende kabel weiswaar nog door de portalen van de torens slap boven en in het water. Een lelijke tegenvaller voor de man nen van de Deltadienst bij Bruinisse, die toch al zo veel vertraging in de aflevering van de kabelgondels hebben moeten incasseren. Persoonlijke ongelukken deden zïcli niet voor. Nu de eerste gondel vorige week is gearriveerd en het tijd werd om de baan voor een „openingsproefrit" af te monteren moesten ook de dikke kabels op hun werkspanning worden gebracht: 300 ton trekkracht. Dat gebeurde in de buurt van de zoge naamde vaste verankering aan de Flakkeese kant. Via een sterke lier en met behulp van een dunnere kabel. Toen de. monteurs een spanning van 280 ton hadden behaald, knapte met een doffe knal plotseling eerst de dunne en daarna de definitieve ka bel. De andere van de twee, de wes telijke zou nog op spanning moeten worden gebracht. De breuk ontstond tussen het ankerhlok en de noorde lijkste toren, op de kop van de Flak keese djjkaanzet. wielen, die met een 310 pk sterke mo tor zichzelf, hangend aan de kabel, over het water moet voortbewegen. In transportnetten eronder moet dan per „reisje" 10 ton steen worden mee gevoerd om deze uit te „strooien" op de drempel onder water. Aldus met deze experimentele methode wil men een stenen dam omhoog laten komen, die het stroomgat moet af sluiten. Vorige maand zijn zes drijvende bok ken in actie gekomen om de in totaal 92 ton zware kabels door de stalen torens op de opleggeleiders te tillen. Dat was een langdurig en omzichtig karwei. Sindsdien hingen de twee kabels op een spanning van 100 ton te wachten tot de gondels zouden ko men. Voor zover gisteravond bekend was, ver keerde geen der vijf min of meer ernstig gewonden van het dubbele verkeerson geluk op de Nieuwe Vlissingseweg te Middelburg, dat donderdagavond laat gebeurde, in levensgevaar. Zoals bekend botsten eerst frontaal twee auto's op elkaar, waarbij één dode te betreuren viel, waarna kort daarop een Duitse auto uit de richting Vlissin- gen op een file van vier auto's inreed, welke file stond te wachten voor het eerste ongeluk. De 17-jarige bestuurder van de Duitse auto had geen rijbewijs. De politie kon gisteren de slachtoffers echter nog geen verhoor afnemen; wel kon zij korte tijd praten met de jon ge Duitser. De zwemvereniging „Scheldestroom" uit Breskens houdt a.s. zaterdag weer de jaarlijkse havenwedstrijd. De start is om 4 uur. De deelnemende verenigingen zijn: „Luctor et Emergo" uit Middel burg, „S.Z.V." uit Souburg, „De Ganze" uit Goes, „De Schelde" uit Terneuzen, „De Bruinvis" uit Sas van Gent, „De Zeehond" uit Vlissingen en „De Star ters" uit Aardenburg. Hoe het kon gebeuren is nog een raadsel. De zware haspels met de ka bels zijn al een jaar geleden van de fabriek naar Bruinisse gezonden. Ze arriveerden begin september vorig jaar en hebben tot vorige maand op gerold onder een zeil staan wachten. Na het pechogenblik kreeg gistermor gen iedereen het consigne „afblijven", daar bij het sluitgat in de Grevelin gendam. Onmiddellijk zijn de experts van de verzekeringsmaatschappij ge waarschuwd. Wanneer nu een nieuwe draagka- bel moet worden besteld zal er zeker een aantal maanden ver strijken, eer de monteurs zover zijn als gistermorgen. Overigens duurt het ook nog geruime tijd voordat alle twaalf gondels zijn gearriveerd. Vorige week is zoals wij reeds hebben gemeld de eerste motor gondel uit Grenoble bij de Oostkop- haven aan het eind van de Grevelin gendam, die vanuit de Bruinisser wal vier kilometer het water insteekt, ge arriveerd. Een soort autobus-zonder- Zaterdag en zondag worden op het Veerse Meer clubwedstrijden gehouden tussen de Royal Yacht Club de Belgique en de watersportvereniging Wol- phaartsdijk. Beide teams bestaan uit drie O.K.-jollen. De stuurlieden worden aan gewezen door beide clubs. De winnaar komt voor een jaar in het bezit van de wisselbeker, beschikbaar gesteld door de Nederlandsche Heidemaatschappij. Er worden zaterdag 3 wedstrijden ver zeild. Voor zondag staat er dan nog één race op het programma. Zaterdag 31 augustus houdt de Thoolse Wandel Unie voor de derde maal de oester- en mosseltocht. De start is op het Havenplein in Tholen. De 40 kilo meter lange dorpentocht begint om 10 uur. Voor de afstanden 5, 10, 15 en 25 kilometer kunnen de deelnemers tussen NA EEN AARZELEND begin is er nu tempo gekomen in het palen zetten voor de Oosterscheldebrug. De appa ratuur aan boord van de gigantenbok „Ir. J. G. Snip", de unieke paaldrijf- inrichting om de officiële term te gebruiken voor de Noordbeveland- se dijk bij Colijnsplaat is alle kinder ziektes te boven. Gistermiddag stond de vijfde betonnen cilinder met zijn gemeniede muts onder het blok. Diep in het binnenste van de paal maalde de cuttermachine, het schoepenrad dat de bodem loswoelt om de cilinder te laten zakken. In negen uur tijd zit zo'n dertig meter lange poot voor de pijlers van de Oosterscheldebrug er nu in. Zo zijn er dus deze week twee de bodem ingedreven De kans zit er in, dat het bouwleger van de aannemerscombinatie Ooster scheldebrug de N.V. Van Hattum en Blankevoort en de Amsterdamse Ballast Maatschappij de capaciteit weten op te voeren tot drie palen per week. Op het ogenblik loopt het storten van de segmenten midden op het werkterrein aan de veerhaven van Kats zo vlot, dat er best drie trans porten per week naar „buiten" kun nen. Op de kantelbak arriveert zo'n paal dan voor de grote bok. Een dag later is er bij hoog water van de volgende poot ook al weer niets meer te zien. Het gaat al een beetje op rou tine lijken. Maar om die te verkrijgen moesten er in de afgelopen weken eerst een reeks moeilijkheden uit de weg worden geruimd. Mankementen, voornamelijk aan de cutterinstallatie, die zich al dadelijk bij het inboren van de eerste put voordeden. Het ging al lemaal wat minder vlot dan de direc tie, provinciale waterstaat, en de des kundigen van de aannemerscombina tie hadden verwacht. Het schoepen rad vertoonde „kuren" en daarvan moest eerst de diagnose worden ge steld. In de bouwvakantie, een vastgestel de adempauze in werkrumoer voor de bouw van de Oosterscheldebrug, is de graafmachine duchtig onder handen genomen, geprobeerd en ge controleerd. En toen de betonstorters, de timmerlieden, de vlechters en kraanmachinisten na veertien dagen weer op hun bouwterrein verschenen stond het er allemaal veel beter voor met het indrijven van de palen. Bij de eerste serie van drie putten, waar- overheen een caisson wordt gelegd, de drager voor de brugeinden, is het werk ook nog gestagneerd als ge volg van een steenslag in de bodem van de Oosterschelde. Maar ook daar van heeft men thans geen hinder meer. Zoals gezegd: gisteren stond de vijfde paal overeind. Met 95 meter tegelijk zal de reuzenbok „Ir. J. G. Snip" telkens na het inheien van een rijtje van drie poten steeds meer afstand nemen van de Noordbevelandse wal. Met dezelfde regelmaat zullen ook de afmetingen van de betonnen cilinders variëren. Zodra men in dieper water komt zal de lengte oplopen van 30 tot maximum van 50 meter. Het wordt een soort doorlopende voor stelling, die pas eindigt wanneer er in totaal 162 palen in de bodem van de Oosterschelde staan. Meer dan tot nog toe het geval is geweest komt er zicht in de bouw van de Oosterscheldebrug. Het wordt 'n boeiend gezicht de eerst komende jaren, daar tussen Noord-Beveland en Schouwen Op de foto: het achter de dijk in aanbouw zijnde eerste brugdeel met op de achtergrond de bok en tussen zijn takels de vijfde poot voor de pijler (Foto P.Z.C.) twee uur en half drie starten. Iedere deelnemer, die de tocht volbrengt, krijgt een medaille. Bovendien wordt er weer gestreden om de wisselbeker, die mo menteel in het bezit is van Vrederust (Vlug). WIE ZICH veel (of ook maar enigszins) voor de scheepvaart interesseert, kan van 24 augus tus tot en met 5 september in de Vlissingse zeevaartschool te recht. In verband met het 60-ja- rig bestaan van de „De Ruyter- schooP' wordt daar dan de ten toonstelling „Scheepvaart en Onderwijs" gehouden. Een unie ke expositie met vele facetten: over Vlissingen, over Michiel Adriaanszoon de Ruyter, over schepen en postzegels, over schilderijen en tekeningen, over het loodswezen, over kernreac tie, over radar, over radio en na tuurlijk over de opleiding van de stuurlieden en werktuigkundi gen. Bijna alle theorie- en prak tijklokalen van de school zijn er voor nodig om deze tentoonstel ling te herbergen. Natuurlijk werd er van vele instan ties medewerking ontvangen. Dat merken de toeschouwers op hun tocht door de school al direct als zij het lokaal bezoeken, waar veel over de gemeente Vlissingen is te zien in een prachtige selectie foto's (vooral over oorlog- en ramptijd), talrijke te keningen, vele oude kaarten en ook voorwerpen. Hiervoor werd met suc ces de hulp ingeroepen van onder meer het gemeentelijk museum. Dat is ook het geval met de expositie in het volgende lokaal: alles wordt daar (in oude prenten, geschrift en voor werpen) uit de doeken gedaan over de man, wiens naam voor altijd aan de school verbonden werd, Michiel A. de Ruyter. Natuurlijk: ook de school zelf heeft een geschiedenis, rijk genoeg om een vol lokaal bezienswaardigheden op te leveren. Frappante tegenstellingen zijn er te zien. Zoals de twee begro tingen van de school, die vlak naast elkaar liggen. De ene begroting (uit het eerste jaar van de school) sluit met een totaal van om en nabij 2000 gulden, de andere (over 1963) met een totaal van 2,3 miljoen gulden... Voorts zijn er in dit schoollokaal de tekeningen te zien van het uitbrei dingsplan van de school (die nu be- stekklaar zijn gemaakt) en van het nieuwe internaat. Uitzonderlijk is ook de expositie „Schepen op postzegels", bijeenge bracht door de Vlissingse afdeling van de internationale vereniging „Philateliea" en die drie lokalen in beslag neemt. Opmerkelijk is vooral de verzameling van de oud-gezag voerder J. J. van der Starre uit Den Haag. die 15 jaar aan deze hobby werkte en die zijn verzameling hier voor het eerst laat zien. Van boom stamkano's tot de modernste sche pen staan afgebeeld op de postzegels van de heer Van der Starre. Vanzelfsprekend ontbreekt het Ne derlands loodswezen niet op deze ten toonstelling. Met name een grote ma quette, waarop het gehele kustgebied van Zeeland, alsmede van de Zuid- Hollandse eilanden en een deel van België is te zien, lokt de aandacht. Deze maquette is verlicht en men kan dan ook een voortreffelijke in druk krijgen van het „samenspel" van de lichtseinen, die de scheep vaart beveiligen. Bovendien zijn er onder meer te zien een model van het lichtschip Terschellingenbank, als mede van een loodstender. Even van zelfsprekend is het, dat ook grote Even vanzelfsprekend is het, dat ook grote scheepvaartmaatschappijen voor modellen van hun bekende sche pen hebben gezorgd: onder meer die van de Shell-tanker „Ondina" en van de „Rotterdam" van de Holland Ame rika Lijn. Dank zij de medewerking van de pro vinciale bibliotheek te Middelburg is er in een volgend lokaal een boeiende selectie oude zeekaarten te zien. Zelfs interessant voor een leek is de afde ling nautische instrumenten en ook het scheikundelaboratorium. Hier is onder meer een model (schaal 1 op 50, maar nauwkeurig identiek aan zijn „grote broer") te zien van de reuzenbok „Ingenieur Snip" die ge bruikt wordt bij de bouw van de Oosterscheldebrug. Interessant, mys- Maandag 26 augustus a.s. zal een groot aantal prominente figuren uit Antwer pen, o.a. het stadsbestuur, de heer K. de Vocht, lid van de Bestendige Depu tatie der provincie Antwerpen, dr. Pica- vet, griffier der provincie Antwerpen, mr. Th. F, ValckLucassen, consul- generaal der Nederlanden in Antwer pen, prof. dr. K. C. Peeters, stadssecre taris, de heer H. Jacobs, chef van het protocol van de stad Antwerpen, Graaf D. Ie Grelle, voorzitter Belgisch-Ned. Ver. enz., gast zijn van het comité Zee land-week. 's Morgens om 10 uur wordt op een boot van de Oestermaatschappij „Bona Fides" te Tholen ingescheept om een tocht te maken naar de Deltawerken bij Bruinisse, waar deskundige voor lichting zal worden gegeven.' Vervol gens zal naar de mosselpercelen worden gevaren en het ter plaatse gevangen zeebanket aan boord worden genuttigd. terieus zelfs is de inzending van het Reactiecentrum te Petten. Te zien is onder meer: een model van het atoomschip „Savannah", een „door gesneden" reactor en dummies van splijtstoffen. Aandacht is natuurlijk ook geschon ken aan de radiotelegrafie. Zo is er een practicumlokaal ingericht, maar aantrekkelijk is vooral het lokaal, waarin een radiohut-anno-1913 en een radio-hut-anno-1963 is te aan schouwen. Voor deze toch wel schril le tegenstelling zorgde de N.V. Radio Holland. Vele facetten van de radar krijgen de bezoekers ook te zien en op bepaalde tijdstippen zal de bekende radar-si mulator, waarmee alle in de werke lijkheid voorkomende situaties op het radarscherm „in scène" kunnen wor den gezet, ook in bedrijf komen. Ten slotte zijn ook in de praktijkgebou wen vele onderwerpen van het onder wijs te zien. De kunstkring „Het Zuiden" zorgde voor de finisshing touch: in de gan gen en ook in enkele lokalen zijn ve le schilderijen, gouaches en tekenin gen te zien, natuurlijk met als on derwerpen zee, scheepvaart havens, werven enzovoort. De naam van deze expositie is dan ook toepasselijk: „Ars nautica". Aanvankelijk was de expositie alleen opgesteld voor de reünie van oud leerlingen, maar de tentoonstelling groeide zo uit, werd zo van importan tie, dat men besloot een ieder in de gelegenheid te stellen te komen kij ken. Daarna wordt de tocht vervolgd naar Goes, waar het gemeentebestuur, de bestuurders en andere genodigden uit Antwerpen om vijf uur op het stadhuis officieel zal ontvangen. Bij deze gele genheid zal het stadsbestuur de ere penning van Antwerpen aan enige ver dienstelijke Zeeuwen uitreiken. Van Zeeuwse zijde zullen o.a. aan deze bijeenkomst deelnemen: jhr. mr. A. F. C- de Casembroot, commissaris der ko ningin in de provincie Zeeland, luite nant-kolonel Y. de Meeter van de Ned.- Belgische Vereniging, de heer J. Parent, secretaris van het kabinet van de com missaris der koningin, de heer A. Kor- stanje, rijksmiddenstandsconsulent voor de provincie Zeeland, het college van b. en w. van Goes, de burgemeesters van Vlissingen, Westkapelle en 's-Heeren- hoek enz. Vervolgens zal de Stichting „Het Zeeuwse Fruitcorso", in samenwerking met het Goese gemeentebestuur, het Initiatiefcomité „De Bevelanden" en de prov. en plaatselijke V.V.V., een kreef tendiner aanbieden. De Stichting „Het Zeeuwse Fruitcorso" wil dit jaar trachten, een groot aantal Antwerpenaren te animeren het fruit corso te komen bezichtigen. Slot van pag. 1 burg 2 en Joosse 3, goed voor de be ker van de gemeente Middelburg. De Visser en Cevaal streden nog een spannende kamp of de 5e en 6e prijs, die De Visser won. Direct na de grote kamp werden op de baan de ereprijzen uitgereikt. Na het welkomstwoord van V.V.V.-voorzitter P. H. Blaauw richtte de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot, zich tot de „koninklijke" win naars. De commissaris roemde de ring- rijders om de grote opkomst ondanks het slechte weer en de vermindering van het aantal paarden op Walcheren en prees voorts de steeds beter worden de resultaten. Hij hoopte, dat de beker van wijlen prinses Wilhelmina een dier bare en mooie herinnering voor Jo van Wallenburg zou zijn aan de oude ko ningin, die altijd een grote belangstel ling had voor de ringrijderij. Burgemeester mr. J. Drijber van Mid delburg was er trots op, dat de belang rijkste bekers in zijn stad bleven. Henk Joosse won deze bokaal nu definitief. De heer Blaauw overhandigde vervol gens de fraaie beker van wijlen Jac. Frank aan Wim Maljers, waarna de heer F. B. den Boer de nieuwe P.Z.C.- beker (de vorige belandde definitief bij Piet Rooze uit Sint-Laurens) aan Adrie de Visser ter hand stelde. Namens de „Algemene Zeeuwse" bood de heer W. Don de beker aan Piet Cevaal aan, de heer A. Jobse sr. overhandigde zijn pla quette aan Leen Minderhoud, de heer J. Coone die van de Caltex aan Lou Vos; de beide laatste prijzen werden definitief het eigendom van de rijders. De rijders, die geen plaatsje hadden gevonden bij de dertig besten kamp ten in de baan bij de Lutherse kerk- iaan en in de nieuwe baan naast de muziektent in de „kleine finales" Ook hier werd voortreffelijk werk geleverd: M. Goedhart uit Grijpsker- ke stak in de eerste baan eveneens de 10 finaleringen, met J. Provoost uit Domburg en D. Coppoolse als 2e en 3e elk met 9 ringen, terwijl D. van Éijkeren uit Souburg en Joh. Vos uit Koudekerke in de andere baan elk 9 maal raakstoken. Na spannende strijd won de Souburger de eerste beker. A. v. d. Heijden uit Koudekerke werd met 8 ringen der de. De twee eerste plaatsen waren goed voor bekers, de derde voor een medaille, alle beschikbaar gesteld door de Z.R.V. Ondanks de druilerige regen was het toch nog vrij druk rond de ring- rijdersbanen op het Middelburgse Molenwater. (Foto P.Z.C.) Gouaches en edelsmeedwerk, Kunsthandel „Troutzaerte", Westdorpe. De kunsthandel Troutzaerte te West dorpe, heeft in de korte tijd van zijn bestaan de goede gewoonte van een maandelijks wisselende expositie inge steld, en het ziet er naar uit dat het ernst is met deze opzet. In de ongeveer negen weken die verlopen zijn sinds deze, enigszins verborgen gelegen kunsthan del werd geopend, werden reeds drie tentoonstellingen gehouden. Onlangs werd er het werk opgehangen en uitge stald van de Amsterdamse kunstenares Helen van Zijl en van de Arnhemse edel smid Kees van Brakel. Tot 11 septem ber is deze expositie te bezichtigen. Het aantrekkelijke van de maandelijks wisselende tentoonstellingen is dat zo vele kunstenaars aan bod kunnen komen en dat men in Zeeland dus met vele, in deze streek onbekenden kan kennisma ken. Dat hier een element van verle vendiging wordt ingebracht, is zeker toe te juichen. Helen van Zijl zet de bezoekers een se rie gouaches voor die in ieder geval een charmante indruk maken. Het zijn voor namelijk strandgezichten van Zandvoort en het Franse Le Touquet. Verschil lende strandgezichten, waarin de kun stenares de juist aan het strand, bij de zee zo sterk wisselende atmosferen ge raffineerd heeft ingebracht. Het zijn impressies, zwaar en somber als de Zandvoortse no 8 of speelser, fragieler en levendig zoals het „Strand bij Le Tou quet" no 10. Haar gouache „Poes met Ria" is erg vlot van opzet, direct en raak, maar niet geheel overtuigend. Dit geldt eigenlijk voor alle tentoonge stelde werkstukken van deze Amster damse kunstenares. Het zijn charmante, uiterst vlotte en rake krabbels, die ze ker een sterke bekoring weten op te roe pen, doch de vereiste diepgang missen om dringend en overtuigend te zijn. Het werk van de edelsmid Kees van Brakel getuigt van een ernstige werk wijze en van een sterk gevoel voor het monumentale, liet evenwichtige. Wel licht dat daardoor juist een speels ele ment ontbreekt dat het werk van Van Brakel meer charme had moeten ge ven. B. Donderdagmiddag is op de algemene be graafplaats te Vlissingen het stoffe lijk overschot van de waarnemend-direc teur van de gemeentelijke dienst voor so ciale zaken J. S. Adriaanse ter aarde besteld. Hij was maandag na een kort stondige ziekte tijdens zijn vakantie in Duitsland overleden. De begrafenis werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de gemeentelijke diensten in het bij zonder die voor sociale zaken en een groot aantal belangstellenden. Het ge meentebestuur was vertegenwoordigd door de wethouders Ch. J. Gillissen Verschage en F. G. Smit en waarne mend-secretaris I. van Waarde. Voorts was een aantal raadsleden aanwezig. Aan de groeve vertolkte wethouder Gi- lissen Verschage de gevoelens van ver slagenheid, die het overlijden van de heer Adriaanse, bij het gemeentebestuur heeft opgeroepen. Hij sprak voorts woorden van waardering en dankbaar heid voor hetgeen de overledene met grote kennis van zaken, een juist in zicht en een groot gevoel voor verant woordelijkheid in het kader van het so ciaal-maatschappelijke werk in de ge meente heeft gedaan. De heer Gillissen Verschage richtte ten slotte enkele woor den van medeleven tot de nabestaan den. De heer M. J. van Poelje sprak namens de Partij van de Arbeid woorden van waardering, voor hetgeen de heer Adriaanse voor de partij heeft gedaan „Hij werd lid van de Partij van de Ar beid, omdat hij rechtvaardigheid zocht", aldus de heer Van Poelje, die voorts zijn medeleven met de familie betuigde. De directeur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken, mr. J. L. Oster- man, getuigde van zijn waardering voor het werk, dat de heer Adriaanse voor zijn dienst heeft gedaan. Hij was van mening, dat dit werk ook in brede re kring werd geapprecieerd, getuige on der meer de bloemstukken van gerepa trieerde Indische Nederlanders uit het Havendorp en van het personeel van de G.S.W.-werkplaats. Mr. Osterman dank te ten slotte namens de familie voor de belangstelling. Bij de begrafenis waren o.m. kransen van het bestuur en leden van de Algemene Bond van Ambtena ren te Vlissingen, de gerepatrieerden van het Havendorp, de sportvereniging G.P.C., het personeel van de werk plaats G.S.W., van vrienden en colle ga's van de dienst voor sociale zaken, van het gemeentebestuur van Vlissin gen, van de revalidatiestichting Zeeland, van de P.v.d.A.-afdeling Vlissingen en van de Nederlandse Vereniging A.V.O. Zeeland. Op de Seisweg te Middelburg botsten vrijdag een Nederlandse en een Duitse auto tegen elkaar, toen de Nederlandse chauffeur, S. J. B. uit Den Haag, naar links de r.-k. begraafplaats opdraaide zonder daarbij voorrang te verlenen aan de Duitse bestuurder E. G. uit Hanclu, die hem in zijn auto tegemoet kwam. Beide auto's werden beschadigd; per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. Tijdens de prijsuitreiking 's avonds in de Concert- en Gehoorzaal verzekerde de V.V.V.-voorzitter, de heer P- Blaauw, dat vele vreemdelingen een prettige middag hebben gehad met dit ring- rijdersfestijn. „Velen vonden het een machtige sport", zei de heer Blaauw. „Jullie hebben laten zien, welke waarde er zit in de Zeeuwse paarden, ruiters en ringrijders. Veel bewondering was er voor het rijden op ongezadelde paar den", vertelde de V.V.V.-voorzitter, die tot slot de vele medewerkers dankte, in het bijzonder Z.R.V.-voorzitter P. Bras ser en „platendraaier" Wim Imanse. De heer Brasser gaf de lof door aan zijn medebestuurders en de leden van de folkloristische commissie. Daarna reik te hij de prijzen van de „kleine finale" uit, aan Leen Minderhout de door de C.O.A.K.-commandant beschikbaar ge stelde zilveren medaille voor de rijder met de meeste volgringen (32 dus), waarna de grote prijzentafel „aange sneden" werd. Rest nog te vermelden, dat de ring rijders 's middags onder grote belang stelling een tocht door de stad maak ten, dat de pollepel werd gewonnen door Jo Maljers uit Veere uit een veld van 25 gegadigden, en dat 's morgens een damescomité de versieringen van de paarden beoordeelden. Deze dames, me vrouw M. Drijber-Halbertsma, I. C. Blaauw-de Wilde, Tj. den Boer-Roelfse- ma en M. J. Sandberg tot Essenburg- Hiebendaal, kenden P. Verburg uit Mid delburg de eerste prijs toe. Brussel, regen 16 gr. C. Parijs, regen 19 gr. c. Nice, onbewolkt 23 gr. G. München, zwaar bewolkt 18 gr. C. Zürich, zwaar bewolkt 18 gr. c. Locarno, onbewolkt 23 gr. c. Innsbruck, zwaar bewolkt 21 gr. c. Rome, onbewolkt 28 gr. c. Madrid, onbewolkt 33 gr. c. Mallorca, onbewolkt 28 gr. c. IETS ZACHTER Verspreid voorkomende opklaringen en weinig of geen regen. Iets zachter. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. STRANDVERW ACHTING (Van onze weerkundige medewerker) De zuidwesten wind voert nu vochtige en iets warmere lucht aan. Vandaag weinig of geen regen maar nog vrij veel bewolking. In de middag 18 tot 20 gra den. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: langzaam wat stabieler met opklaringen en een aangenamere temperatuur. ZON EN MAAN 24 augustus Zon op 5.37 onder 19.48 Maan op 11.02 onder 22.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2