Weer vele verkeersovertredingen voor kantonrechter te Oostburg 95 cent DE VEY MESTDAGK AGENDA ZUÏD-BEVEUND ScMnakket GEMEENTEBESTUUR ZOUTELANDE WIL BESPREKING MET G.S. Oud-gemeenteontvanger van Vlissingen A. van Dijk, keert terug op Walcheren MARKTBERICHTEN VERENIGINGSMAN NIEUWENHUIZE TE HEINKENSZAND MET PENSIOEN les maanden ontzegging rijbevoegdheid voor landbouwer uit IJzendijke Uitslag ringrijderij te Middelburg Oesterregeling buiten werking WALCHEREN RESULTATEN OPENBARE ULO TE MIDDELBURG NOORD-ZEELAND Thans werkzaam in tal van functies ER ZAT WEL WAT IN... Motorbotter oo de Ministerie betaalt ODslankosten SUFHEID DOOR PILLEN OF BIER Rommeltje Geert voorrang Goese jeugd begon strijd om „Jeugd Grand Prix" Beëdiging officier der mariniers KOR FBAI,FESTIVITEITEN 1 O-JARIG BLAUW-WIT Nieuwe verordening reinigingsrechten Vriendschappelijk voetballen Goese fruittelers naar Numansdorp en Deltawerken Over kwestie bijgebouwen Voorzitter: mogelijk kan dan open oor gevonden worden Wel gewenst Uitzicht Wedvluchten Concert St.-Caecilia K.L.M. pleit voor tariefverlaging VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1963 WISSEL BEVELANDEN WISSEL SCHOUWEN r ROV1NCIALB ZEBUW&B COURANT O „Het was een onverstandige daad van uw cliënt oni zo te rijden, temeer omdat hem enkele dagen tevoren een soortgelijk ongeval was overkomen", zei de of ficier van justitie mr. K. P. Doedens tijdens de donderdagmorgen gehouden kan tongerechtszitting te Oostburg tot mr. H. J. Q. Tichelman, die als gemachtigde optrad voor de landbouwer R. C. M de D. uit IJzendijke. Verdachte De D. reed op 4 mei met zijn personenauto tussen IJzendijke en Philippine, waarbij hij buiten verkeersnoodzaak eerst links een bermpaaltje ramde, daarna het stuur naar rechts draaide en via het rijwielpad in een afwateringskanaaltje terechtkwam. „De verdachte had gedronken en weigerde een bloedproef te ondergaan", al dus de officier, hetgeen volgens hem te denken geeft. „Iemand, die brandschoon is, hoeft niets te vrezen", zo voegde hij er aan toe. Voorts was hem ter ore gekomen, dat verdachte de laatste tijd meer dan normaal gebruik maakte van alcohol. „Dat zulks totaal verkeerd is, meende de officier duidelijk te moeten stellen met een boete 100 subs. 20 dagen hechtenis en 6 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. „Deze man wil ik voorlopig niet meer op de weg zien", zo voegde hij er aan toe. Mr. Tichelman betwijfelde zeer sterk, of er wel alco hol in het spel was. „Verdachte was bij een keuring voor een levensverzekering te zwaar bevonden en bezig met een vermageringskuur. Het gebruik van de pillen veroorzaakte behalve sufheid een lucht als van bier. conform, j 25 subs. 5 dagen luidden eis en uitspraak tegen J. F. de K. uit Groede, die op 5 februari in Schoondij- ke een aanrijding had veroorzaakt we gens het onvoldoende rechts houden. Verdachte weet dit aan de gladheid van de weg, waardoor zijn auto bij het rem men was gaan slippen. Zowel de offi cier als de kantonrechter wilden met die omstandigheid wel rekening houden en kwamen tot bovengenoemde boete. Het argument, dat iemand wel te veel zal hebben gedronken omdat hij gewei gerd zou hebben zijn bloed te laten on derzoeken vond hij fout. De manoeuvre van verdachte noemde hij normaal. „Hij is wakker geschrokken en heeft als re actie onmiddellijk het stuur naar rechts gegooid", aldus mr. Tichelman. „Mijns inziens zal verdachte zwaar gedupeerd worden als diens rijbewijs wordt afge nomen". „U had ook wel eens mogen denken aan het gevaar, dat andere weg gebruikers hadden kunnen lopen", inte- rumpeerde kantonrechter mr. J. Moo- lenburgh. Aangezien verdachte met de vermage ringskuur is opgehouden vroeg diens ge machtigde vermindering van de geëis te boete. In zijn repliek zei de officier gesterkt te zijn in zijn gedachte, dat de ze man momenteel op de weg niel thuis hoort. Er vallen volgens hem ai teveel doden op de weg. Voorts zei hij aanvankelijk een nog ho gere boete in zijn gedachten te hebben gehad. Ook mr Moolenburgh was van mening, dat een forse boete hier op ziin plaats was. .Eigenlijk zou het rijbewijs een jaar afgenomen 'moeten worden" zei hij, maar verder dan de officier wilde hij niet gaan. Uitspraak dus conform de eis. Opnieuw stond terecht de handelaar J. G. uit Breskens, die op 3 april met zijn bestelwagen in zijn woonplaats geen voorrang had verleend aan een daarop rechthebbende personenauto. De bestuur der daarvan, de boekhouder J. C. uit Zandvoort was nu als getuige opgeroe pen. Hij verklaarde onder ede, dat de auto van verdachte zeer langzaam reed, zodat hij de indruk kreeg, dat hij wilde stoppen.' Maar op het kruispunt werd hij plotseling door verdachtes auto aange reden. De Breskense handelaar bleef evenwel volhouden dat de getuige schul dig was aan de aanrijding. Getuige J. v. d. W., adjudant van de rijkspolitie te Breskens was van me ning, dat de gelijktijdige nadering op het kruispunt doorslaggevend was ge weest, hetgeen de officier voldoende achtte om verdachte een boete op te leg gen van 30 subs. 6 dagen. Uitspraak „Met het invullen van het werkboekje van uw chauffeur is het maar een rom meltje geweest" zei de officier tegen de vlashandelaar J. G. uit Groede. De bepalingen uit het rijtijdenbesluit wa ren enkele malen overtreden en hoewel verdachte beweerde, dat elke werk gever zoiets kan overkomen, werd hij toch verantwoordelijk gesteld. Conform de eis werd hij veroordeeld tot een boete van f 60 subs 12 dagen. Bij verstek werd M. P., monteur te Sas van Gent een boete opgelegd van 20 subs. 4 dagen, omdat hij op 16 april te Groede een aanrijding had veroorzaakt. Hij had met zijn vrachtauto onvoldoende rechts gehouden. Ook de eis luidde 20. De chauffeur G. B. uit Krommenie die eveneens verstek had laten gaan kreeg conform de eis een boete van 15 subs. 3 dagen plus betaling van een ci viele vordering van 45.20, omdat hij op 10 april te Cadzand met zijn truck met oplegger een stuk trottoir van de ge meente had beschadigd. De zaak tegen de chauffeur J. de P. uit Schoondijke, die zijn vrachtauto op zondag 26 mei op de Brink in zijn woon plaats had laten staan, werd voor na der onderzoek aangehouden. Verdachte beweerde namelijk, dat hij met zijn voer tuig al overal had gestaan, maar dat hij steeds werd weggeiaagd. Hij was overi gens van mening, dat hij öp de Brink wel mocht parkeren. "GES WEMELD1NGE De belangrijkste uitslagen van de ring rijderij te Middelburg zijn: 1. L. Minder hout, Westkapelle 32 ringen; 2. W. Mal- jers, Veere, 31; 3. A. J. Volkers, Mid delburg, 31; 4. H. Joosse, Gapinge, 29; 5. J. Reinierse Azn, Koudekerke, 29; 6. Jo Maljers, Veere, 29; 7. S. Koets, Big- gekerke, 28; 8. D. Willemse, St. Lau rens, 28; 9. J. van Wallenburg, Middel burg, 27; 10. L. Vos, Zoutelande, 27; 11. P. J. Cevaal, Ritfhem, 27; 12. P. Poppe, Grijpskerke, 2i 13. C. Houter man, Koudekerke, 26; 14. D. de Buck, Biggekerke 26; 15. A. de Visser Vrou wenpolder, 25; 16. B. Brasser, Koude kerke, 25; 17. H. van Eijzeren, Domburg, 25; 18. J. de Pagter, Ritthem, 25; 19. Jo Langebeeke, Gapinge, 25; 20 J. J. Minderhoud, Westkapelle. 25; 21. W. Provoost, Domburg, 24; 22. M Goed hart, Grijpskerke, 24; 23. P. Rooze, St. Laurens, 24; 24. L. Timmerman, Mid delburg, 24; 25. S. Blaas, Aagtekerke, 24; 26. S. Minderhoud, Westkapelle, 24; 27. J. Provoost, Domburg, 24: 28. Jac. van Wallenburg, Middelburg. 24; 29. D. van Eijkeren, Souburg, 23; 30 W. de Visser, Zoutelande, 23; 31. A. v. d. Heij den, Koudekerke, 23: 32. Jan Langebee ke, Gapinge, 22; 33. L. de Pagter, Kou dekerke, 22; 34. F Blaas, Aagtekerke, 22; 35. F. Langebeeke, Gapinge, 22; 36. K. de Visser, Oostkapelle, 22; 37. J. Koole, St. Laurens, 22; 38. C. J. Abra- hamse, St. Laurens 21; 39 J. Roelse, Koudekerke, 21; 40. P. Geertse. Grijps kerke, 21; 41. A. Maljaars, Oostkapelle, 12; 42. L. Maljers. Middelburg, 21; 43. J. van Eenennaam, Souburg, 21; 44. A. de Pagter, Ritthem. 20; 45. J. Minder houd, Middelburg, 20; 46. A. G. Pe per, Aagtekerke, 20: 47. A. Reijnierse, Koudekerke, 20; 48. J. Timmerman, Middelburg, 20: 49. P. de Kam, Middel burg, 20. Prijzen versiering paarden: 1. P. Ver burg, Middelburg, 40 punten: 2. F Wis se, St. Laurens, 35; 3. W. Rooze, St. Laurens, 32; 4. J. P. Reijnierse Koude kerke, 31%; 5. A. Brasser, Biggekerke 31%; 6. Jo Maljers. Veere, 31; 7. H. Joosse, Gapinge 30: 8. C. Stroo, Sou- burg, 29%; 9. D. v. d. Voorde, Koude kerke, 28%; 10. A. Wijkhuijs, Biggeker ke 27%. Advertentie met inktlap naar keuze Bellamypark 45-58 - Vlissingen Middelburg Electro- Scotland Yard neemt de uitdaging aan, 19.30 uur, 14 Jaar City: De ijzervreter, 20 uur, a.l. Molen water: Miniatuur Walcheren, 9-22 uur Zeeuws Museum Expositie verzameling Bal en J. H. Koekkoek, 10-17 uur. Van Benthem en Jutting Expositie Zeeland en Vlaanderen, landkaarten en atlassen (Mercator), 9-18 uur. Abdij. Klank- en lichtspel, 20.30 en 21 uur. Vlissingen - Alhambra De LJzervreter. 20 uur, a.l. Lux or Haat en hartstocht op Tahiti, 20 uur, 14 Jaar. Evangelisch Lu therse Kerk Concert. 20 uur. Goes Grand- Ontsnapping onder spervuur. 20 uur, 14 Jaar. Muspum expositie Beve- landse voorwerpen. 1012 en 1417 uur. Zierikzee Burgerweeshuis expositie 17e Zeeuwse meesters, 1017 uur. Veere De Schotse Huizen. Expositie unica mr. J C. van Schagen, 10-12 en 14-17 uur. Terneuzen Luxor: Operatie tortelduif. 20 uur. 14 laar. Sas van Gent Olympiatheater: Ik bemin, jij bemint. 20 uur, a.l. Oostburg Ledeltheater: Der Zigeuner- baron, 20 uur, a.l. Gemeentehuis: Ten toonstelling grafische kunst, 9-12 en 14- 17 uur. Westdorpe Kunsthandel „Troutzaerte" Tentoonstelling gouaches Helen van Zijl en van kerkelijk en profaan edelsmeed- werk van Kees van Berkel, 9-21 uur. Goes heeft de eerste dag van de strijd om de gouden helm en de coup des da mes achter de rug. De deelnemers aan het vakantiewerk beten het spits af. Meer dan 200 kinderen van 9 tot 13 jaar joegen per miniatuurrace-auto door het bochtige met strobalen omzoomde circuit en dongen daardoor mee naar de „Jeugd Grand Prix van BP". Over dit evenement schreven wij uitvoerig in de kroniek van Zwin tot Zijpe in ons nummer van 20 augustus. Ook in Goes de tweede plaats in Zeeland, waar de strijd om de „Jeugd Grand Prix" te zien was was het net echt": de rugnummers, de cou- rourskleding, de mecaniciens, de man met de geblokte vlag bij de finish en commentator Peter Knegjens, die het evenement „versloeg". Én uiteraard waren er, behalve glunderende deelne mers, ook de toeschouwers: het overige deel van de Goese jeugd, dat vandaag vrijdag en zaterdagochtend kan meedingen naar een plaats in de fi nale, die zaterdagmiddag verreden wordt en vele ouders, die nun kroost in de veilige raceautootjes oezig wilden zien. 's Morgens zetten de deelnemers aan het vakantiewerk van de Goese Jeugdge meenschap hun beste beentje voor in de autootjes op het circuit, 's middags ga ven daar de deelnemers aan het r.-k. vakantiewerk acte de presence. De be hendigheidswedstrijden, die voor het an dere deel van de dag op het programma stonden, kwamen te vervallen vanwege het slechte weer. Inplaats daarvan wer den verschillende films gedraaid en hield men zich bezig met de voorbereidingen voor de optocht, die vandaag het sluit stuk van de vakantiewerkweek vormt. In het „Schuttershof" nam brigadier Joh. Borrie ook van de oudere scholie ren een klein verkeersexamen af. De route, die de schooljeugd vandaag tijdens de optocht volgt is: Kreukel- markt, Dam, De Ruyterlaan, Naere- boutstraat, Scheldestraat, Ravelijn de Groene Jager, Brouwersgang, Koning straat, Beestenmarkt, Oostsingel, Heer- nisseveg, Lelystraat, Piccardstraat, Voorstad, Dam Kreukelmarkt. De op tocht begint om half twee. Op woensdag 28 augustus a.s. zal bij de Van Braam Houckgeestkazerne te Doorn de tweede luitenant der mari niers L. J. Oudeman uit Goes als be roepsofficier der mariniers worden be ëdigd. KLOETINGE De Kloetingse korfbalvereniging Blauw wit heeft donderdagavond het eerste deel van de festiviteiten rondom het 10-jarig bestaan van de vereniging af gesloten. Dat gebeurde met een wed strijd tussen het kampioenstwaalftal van de club uit 1959 en het tegenwoor dige eerste team van Blauw-Wit. De oud-kampioenen deden het ook ditmaal best. Zij waren beter op dreef op het natte veld dan hun tegenstanders in deze vriendschappelijke kamp onder leiding van scheidsrechter W. de Waard. De uitslag was 63 voor de „oudjes". Dinsdagavond speelden de veteranen van de jubilerende korfbalvereniging een wedstrijd tegen de veteranen van het Goese Togo. De oud-spelers van de Kloetingse club toonden zich met 2,1 de meerdere over hun collega's uit de Ganzestad. Na afloop van de partij boden Blauw-Witpupillen de spelers en speelsters bloemen aan. Deze wedstrijd werd gespeeld onder leiding van de heer Berrevoet. De pupillen en adspiranten van „Blauw- Wit" waren dinsdag betrokken in de feestelijkheden Zij hielden toen zaal- wedstrijden: kegelen, buswerpen, straf - worpen' nemen en dergelijke. Bij de jongens van 11-12 jaar kwam Han öe Regt als winnaar uit de bus, Ineke Versluis veroverde de eerste plaats bij de meisjes van deze leeftijdsgroep en Els de Leeuw was de sterkste 13-jarige, die aan deze onderlinge wedstrijden deelnam. Zaterdag aanstaande is het hoogtepunt van de jubileumviering. Dan wordt er een korfbaltoernooi voor pupillen, ad- spiranten en senioren gehouden met als sluitstuk de wedstrijd tussen de eerste twaalftallen van Swift en Tjoba. De raad van Wemeldinge heeft in de donderdagavond gehouden vergadering een nieuwe verordening op de heffing en invordering van reinigingsrechten vastgesteld. Eind september zullen de nieuwe emmers beschikbaar zijn. De kos ten per emmer zullen 10 per jaar be dragen. Tot leerling-ambtenaar ter secretarie is benoemd de heer J. v. d. Berghe te We meldinge. De termijn voor ontruiming van de woning Kerkweg 15, die onbe woonbaar is verklaard, werd verlengd tot 28 maart 1964. Aan de heer J. Land man werd met ingang van 1 oktober 1963 eervol ontslag verleend als amb tenaar van de burgerlijke stand. Dit in verband met zijn benoeming in de ge meente Middenschouwen. Tot kleuter leidster aan de kleuterschool werd met ingang van 16 juni jl. benoemd mejuf frouw S. C. C. van de Linde te Goes Een gemeenschappelijke regeling werd vastgesteld voor de brandweervoorzie ning in de gemeenten Kapelle, Kruinin- gen, Wemeldinge en Yerseke. Het voor stel tot het verlenen van een krediet van 3200 voor het plaatsen van een dubbelzijdig wachthuisje voor buspassa giers bij de Bonzijbrug werd aanvaard. Met de andere vier wachthuisjes die reeds zijn geplaatst meegeteld, bedragen de totale kosten 10.200. De raad ging akkoord met het voorstel tot het ver lenen van medewerking voor de aanslui ting op het P.Z.E.M.-net van vier per celen in de onrendabele gebieden. Het betreft hier twee percelen van de ge broeders Lindenbergh aan de Oude Pol derweg en twee woningen aan de Zand weg van P. Westveer en I. Ruissen. Dit zal voor de gemeente in eerste instan tie 4000 kosten. De nieuwe verorde ning op de heffing en invordering van reinigingsrechten werd vastgesteld. Eind september zullen de nieuwe em mers aanwezig zijn. De kosten per em mer zullen 10 per jaar bedragen. De rekening over 1962 werd aangeboden. Deze sluit met de volgende cijfers: ge wone dienst inkomsten 927.039,41, uit gaven 892.874,01, batig saldo 34.165,40 kapitaalsdienst: inkomsten 1.852.020,77, uitgaven 1.984.447,95, nadelig saldo 132.427,18. Burgemeester C. N. F. van Sas deelde mede, dat de kredietverlening voor de verbetering van de Molenstraat is goed gekeurd door G.S. Het werk is inmid dels aanbesteed en gegund aan de firma Bone en Besuijen te Goes voor 40.880. Collecte kankerbestrijding Vanaf 26 augustus tot 6 september zal te Wemeldinge de jaarlijkse collecte ge houden worden voor het Koningin Wil- helminafonds. Het contactadres voor Wemeldinge is de heer De Potter, Nrd. Achterweg. KAPELLE De voetbalvereniging „Kapelle" zal za terdagmiddag het voetbalseizoen ope nen met het spelen van vriendschappe lijke wedstrijden tegen de voetbalver eniging „Kloetinge". Om twee uur zul len de reserve-elftallen tegen elkaar uitkomen en om vier uur treden de eer ste elftallen binnen de lijnen. Zaterdag 31 augustus zal Kapelle I een ontmoe ting hebben met het Belgische F.C- „Vitesse" uit Stabroek. Dit betreft een tegenbezoek. Door de oesteradviescommissie is het produktschap voor vis- en visproduk- ten geadviseerd om de oesterverorde ning buiten werking te stellen, hetgeen inhoudt dat er in het a.s. seizoen geen bindende voorschriften meer zullen zijn voor prijzen en gewichten. Ook het aan koopfonds zal niet meer blijven bestaan waardoor ook de heffing voor dit fonds vervalt. Ter afwikkeling van enkele lopende za ken zal de oesteradviescommissie voor lopig nog gehandhaafd blijven. Wel be staan er bij de importeurs van Franse zaaioesters plannen om voor het a.s. seizoen betreffende gewichten en prijzen onderling enige afspraak te maken Een en ander op basis van vrijwilligheid. De afdeling Goes van de Nederlandse Fruittelers Organisatie is woensdag op excursie geweest. Ruim 20 leden maak ten de trip naar de fruitteeltproeftuin in Numansdorp mee. Zij kregen daar met name tal van wetenswaardigheden te horen over de bemesting en de aan draad geleide fruitetelt. In de middaguren stapten de deelnemers af van hun eigen branche: toen stond namelijk een bezoek aan de Deltawer ken op het programma. Daarvoor reed men naar Helievoetsluis om de bouwput in het Haringvliet te bezichtigen. Eerst kregen de Goese excursiegangers een film over het werk daar te zien. Per boot ging het daarna naar de put zelf. waar zij een beeld kregen van de stand van zaken. Tegen de avond koerste men, onder leiding van voorzitter J. West- strate uit Kloetinge, weer op Goes aan. De gemeenteraad van Zoutelande is woensdagavond in principe akkoord ge gaan met de voorgestelde wijziging van de bebouwingsvoorschriften behorende bij diverse uitbreidingsplannen in onder delen. De in de vergadering van 14 no vember 1962 overgelegde ontwerpbe sluiten waren ter beoordeling aan de provinciale commissie toegezonden. De ze commissie vond de toegezonden ont werpbesluiten volkomen in strjjd met het destijds ingenomen standpunt van G.S. Naar de mening van de commissie waren er geen omstandigheden, die zon den kunnen leiden tot herziening van dit standpunt. Men adviseerde daarom de voorgestelde wijzigingen achterwe ge te laten. In een brief van de gemeente Zoutelan de werd echter opgemerkt, dat het juist in de bedoeling ligt om hierdoor een nieuw standpunt van G.S te verkrijgen. Dit in verband met de behoeften, die er bestaan voor de bouw van bergplaatsen voor fietsen, brommers, wasmachines, alsmede voor de bouw van garages- Het college van G.S. heeft zich er nu mee kunnen verenigen, dat behalve een schuur of garage met een maximum inhoud van 65 kubieke meter nog een bergruimte of kippenhok wordt toege staan met een maximum inhoud van 15 kubieke meter en dat ten hoogste 30 pro cent van het achtererf bebouwd mag worden. De bouw van nog een garage BIEZEL1NGE Extra kerkdienst De Gereformeerde Gemeente te Bieze- linge zal dinsdag 27 augustus des avonds om half acht een extra kerk dienst houden. Voorganger is ds. M. van Dam uit Rotterdam. s-HEER-ARENDSKERKE Diaken Ned. Herv. Kerk In de vacature A. van Strien zijn voor diaken in de Ned. herv. kerk te 's-Heer- Arendskerke kandidaat gesteld de heren J. Beenhakker en P. J. v. d. Vreugde en mej. Chr. de Wolf. werd naast genoemde bijgebouwen niet toelaatbaar geacht. B. en w. van Zoutelande vinden deze bouw echter wel gewenst. Men ver wacht namelijk, dat er anders allerlei losse obstakels bij de woningen zullen verrezen en dat er daardoor veel auto's al of niet onder een hoes op straat wor den geparkeerd. Men wilde daarom het al eerder ingenomen standpunt handha ven. In verband daarmee werd voorgesteld geen veranderingen meer aan te bren gen in de ontwerpbesluiten en de daar in opgenomen mogelijkheid voor de bouw van garages te handhaven. Voor de totstandkoming van dit besluit zal dan de procedure ingevolge de wo ningwet worden gevolgd Burgemeester De Pree, dacht wel dat het een kwestie van jaren zou worden. „Als we dwars tegen G.S. ingaan wordt het een lange weg". Als tussenweg zag hij nog de mogelijkheid, dat het college nog eens in zijn geheel een bespreking heeft met Gedeputeerde Staten. „Moge lijk kan dan nog een open oor gevonden worden" De raad aanvaardde voorts de nieuwe richtlijnen voor wat betreft het bewonen van bijgebouwen bij niet per manent bewoonde woningen De postduivenhoudersvereniging „De Scheldeduif" te Krabbendijke nam met 81 duiven deel aan de wedvlucht naar Orleans (422 km). De uitslag was als volgt: 1, 8 en 10 C. J. Clement; 2 L. Paauwe; 3 en 7 M. Minnaard; 4 C. M. Prevo; 5 J. Moerland; 6 J. van de Vre de; 9 J. Minnaard. De leden van de postduivenhoudersver eniging „de Postduif" uit Wemeldinge namen deel aan de volgende wedvluch ten met de volgende uitslag: vanuit Bordeaux, afstand 801 km: 1 M. Oude man; vanuit Venlo, afstand 151 km, uitslag: 1 en 2 C. Lamper; 3 en 5 P. Oudeman; 4, 6 en 7 M. Oudeman; van uit Noyen, afstand 226 km, jonge dui ven: 1, 2 en 3 C. Lamper, en met oude duiven: 1 en 2 C. Lamper; 3 M. Oude man. De Goese postduivenvereniging „De Zeeuw' hield deze week een wedvlucht van Orleans uit. De resultaten van deze vlucht met 169 duiven waren: 1 L. Schmid; 2 C. J. Kuzee; 3 en 10 De Wit- te-Balvers; 4 en 8 Amperse-Van Hek ken; 5 L. Snoep; 6 L. Baert; 7 G. Koks; 9 Steaenhard en Zoon. "MODELBURG Tot de nieuwe cursus aan de openbare uloschool te Middelburg zijn toegelaten 73 leerlingen, iets meer dan het vorige jaar. Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd 55 leerlingen, afgewezen werden er 21 leerlingen. Van de tweede naar de derde klasse zijn be vorderd 64 leerlingen, afgewezen 8 leer lingen. Van de derde naar de vierde klasse werden bevorderd 69 leerlingen, niet bevorderd 5 leerlingen. Van de 59 leerlingen, die deelnamen aan het mulo examen, slaagden er 50 voor het A-di- ploma en 6 voor het B-diploma. Drie kandidaten werden afgewezen. Voor het middenstandsdiploma slaagden 22 leer lingen. Hiervoor werd er geen afgewe zen. Het diploma machineschrijven be haalden 33 leerlingen van de 41, die hiervoor examen deden. Vlissingen zal binnenkort weer een oude bekende burger door haar straten zien lopen; de heer A. van Dijk die deze gemeente bijna 23 jaar als secretaris-ambtenaar en gemeente-ontvanger heeft gediend, namelijk van 1926 tot 1948. Deze week heeft de heer Van Dijk wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd afscheid genomen in Vlaardingen, waar hij de laatste vijftien jaren gemeente ontvanger was. Nu de heer Van Dijk zelf over zijn tijd kan beschikken, keert hij terug naar het land waarmee hij zich door zijn lange diensttijd in Vlissingen het meest mee verbonden voelt. Hoewel hij zijn intrek neemt in Middelburg, trekt zijn hart naar de Scheldestad. De stad, waar hij 23 jaar gewerkt heeft, waar hij diaken was van de Hervormde Ge meente en zitting had in het hervormd schoolbestuur. Nu wil hij zich gaan wijden aan de schilderkunst die hij jarenlang door drukke werkzaamheden niet meer heeft kunnen beoefenen De oud-onderwijzer, die op 18-jarige leeftijd al voor een klasje van de chris telijke nationale school in het Friese Koudum stond, kwam na zijn diensttijd als volontair terecht op de gemeente secretarie van dit dorpje. Als tijdelijk ambtenaar werkte hij daarna in Capeile aan de IJsel en vervolgens drie jaar in Oude Pekela. Aanvankelijk wilde hij nooit ontvanger worden, liever secreta ris of eventueel burgemeester. Maar toen in 1936 hij werkte reeds zeven jaar op de afdeling financiën, on derwijs, pensioenen en personeelszaken in Vlissingen bleek, dat hij in Vlis singen de enige was met het diploma gemeentefinanciën, werd hij als ontvan ger aangesteld. In de rondvraag vestigde de heer J. Ver- hage (gb.) de aandacht op de werk zaamheden van de Heidemij op het voor- veld van het sportveld, dat hoognodig aan een verbetering toe was. „Het ziet er nu nog slechter uit als voordien", vond hij. De burgemeester zei, dat men eerst over een aantal maanden de re sultaten van de aangebrachte verbete ring zal kunnen opmerken. Hetzelfde raadslid vroeg voorts of er maatregelen kunnen worden getroffen om de straat naar het gemeentelijk parkeerterrein te verbeteren. „Het is nou een toestand van niks". De voorzitter kon meedelen, dat de kwestie voor aanvang van het nieuwe toeristen seizoen waarschijnlijk bijna helemaal zal zijn verholpen De heer C. de Wolf (s.g.p.) wilde weten of het niet mogelijk was, de liguster- haag bij de oprit van het rijwielpad aan de Duinweg weg te halen. Naar zijn me ning belemmert de haag ter plaatse het uitzicht van de wielrijders aanzienlijk. Door het snoeien van de struiken zou de toestand eveneens verbeterd kunnen worden. ,.De veiligheid gaat wel boven alles maar toch zijn we zuinig op ons Toen", zo zei de heer De Pree. Advertentie) DROST-VERF. VENLO EIERVEILING S.B.E. Aanvoer 677.204 stuks, handel redelijk. Prij zen (per 100 stuks) eieren van: 36 tot 48 gram 6.019.51; 50 tot 62 gram 12.7015.81; 62 tot 72 gram 15.7016.65; eendeëieren: 60 tot 66 gram 10.00—10.94; 67 tot 71 gram 11.00 —11.38. EIERMARKT Aanvoer plm. 2.100.00 stuks, handel in grote eieren redelijk met kalme afloop, in kleine eieren vlug. Prijzen (per 100 stuks): eieren van: 60 tot 65 gram 15.8016.60, alg prijs 16.15, kiloprijs 2.63 basis 61 Va gram. Henneëi- eren van 42 tot 57 gram 8.50 tot 15.00. kilo prijs 2.02 tot 2.63. VEILING KRABBENDIJKE. 22 augustus. Peren: Précoce de Trévoux 1 65-70 55, 60-65 5152, 55-60 41.3041.80. 50-55 32.40—32 90, 2D 26, 3 gr. 37—33, 3 f. 16—20, kroet 1011, rijp 30. Clapps Fav. 1 75-80 44, 70-75 47. 65-70 46, 2 70-75 42, 65-70 38, 3 gr. 30, kroet 15. Pruimen: Ontario 2 1541, 3 15 31. Dubb. bonen 1 51, 2 30. Rode bessen per doos 2 1719. Bramen per doos 2 38. Appels: Stark Earliest 1 75-80 77, 70-75 82, 65-70 76, 2 75-80 73, 70-75 77. 65-70 73, 60-65 53—62, 55-60 40—47, 2D 26, 3 gr. 40. 3 f. 22, kroet doordraai. P. Rode Zomerappel 1 75-80 31, 70-75 34, 65-70 36, 60-65 33, 2 80-85 26, 75-80 29, 70-75 31, 65-70 30, 60-65 24, 2D 21, 3 gr. 24, 3 f. 20, kroet 10. Zigeunerin 1 80-85 34, 75-80 38, 70-75 39, 65-70 32, 2 85-90 33. 75-80 30, 70-75 26, 3 gr. 21. COÖPERATIEVE VELUWSE EIERVEILING. Weekaanvoer ca 1.400.000 stuks, waarvan 418.089 in veiling werden gebracht. Handel vlot. Prijzen (per 100 stuks) eieren van: 43 tot 49 gram 8.039.50; 49 tot 58 gram 10.07— 15.10; 61 tot 65 gram 15.5016.10; 65 tot 68 gram 16.25—15.91 rpt 16.25—15.91. VEILING THOLEN. 22 augustus. Doré bonken 12.16, gewoon 13.50 13.80, poters 7.30. Koopmans Blauw 11— 11.40. Bintjes bonken 17.6017.90. Gewone 11.101390, poters 4. Witte eigenheimers 11.4017. poters 5.10. Aanvoer 2700 kisten. VEILING KAPELLE-BIEZELINGE. 22 augustus. Clapps Fav. 1 70 59, 65 51—58, 2 65 44. grof 38. Précoce de Trévoux 1 65 51—53, 60 51—53, 55 40.6042,50, 50 31.40— 31,80, 2 65 42, 60 44, 55 39—41, 50 29, 2D 25.20 —25.50, grof 29—31, fijn 16—17, kroet 6—13. N. H. Suikerpeer 1 60 23, 55 19, 2D 15, grof 19, fijn 11. Perzikappel 1 75 31. 70 33—34, 65 30—35, 60 30, 2 75 29—28, 70 28—29, 65 27— 28, 60 26, 2D 22, grof 22, fijn 1617 Earley Vict. 1 70 23, 60 19—21, 2 70 23, 60 18. 2D 11- 13, grof 12—15, fijn doordraai Zigeunerin 1 80 31, 75 35—37, 70 32—38, 65 30, 2 80 27, 75 28, 70 27, 65 25. 2D 21. grof 20, fijn 10. Stark Earliest 2 70 7883, 65 65, 60 57, 55 46 —52, grof 38, fijn 21. Bramen industrie 1 en 2 159—160, 3 118, in doosjes 1 186—192, 2 111. Dubb. prinsssenbonen 1 53, 2 36.20, 3 door draai. Rode bessen per doos 1 1415, 2 14, per kg 1 51, 2 3041. Pruimen per stuk: Préc. d'Ostrea 1 45J/2. 2 2. Pruimen Ontario 1 46—60, 2 24—32, grof 26—38, fabriek 6, ge scheurd 67. Czar 1 4260, 2 2439, grof 2242, fabriek 17, gescheurd 9Vi- H- Cl. d'Ouillins 1 27—42, 2 10—18, grof 19—34, ge scheurd 67. Mons. Hative 1 7998, 2 31, grof 5275, gescheurd 9%. Boerenwitte 1 33. Louvain 1 3853, 2 21, grof 2534, gescheurd 9V2. Reine Vict. 1 72. NIEUWERKERK Moedercursus in Nieuwerkerk Uitgaande van de afdeling Zeeland van het Groene Kruis zal zuster De Vries in het Groene-Kruisgebouw te Nieu werkerk een moedercursus geven. Aan vang woensdag 4 september a.s-, des avonds te half acht. „SPIL", WAAR VEEL OM DRAAIT Aan het eind van deze maand gaat in Heinkenszand een bekende figuur met pensioen: assistent A dienstge- leider bij 's rijks belastingen Jac. Nieuwenhuize.. Vooral bekend als de „spil" van het kerkewerk en het vere nigingsleven in deze Beveiandse ge meente „Een stuwende kracht" zoals dat heet voor de gemeen- VLISSINGEN Actiecomité voor 75-jarig Vlissings Leger des Heils In september viert de afdeling Vlissin gen van het Leger des Heils haar 75-ja- rig bestaan. Door verschillende jubi leum-samenkomsten, onder- meer op 21 september in de Scheidehal, zal deze vie ring niet onopgemerkt voorbijgaan. Er heeft zich bovendien een comité ge vormd, bestaande uit de heren G. N. van Ginkel, directeur van de N.V. Koninklij ke Mij. „De Schelde", R. Grippeling, arts en ds. J. Kwast, Nederlands hervormd predikant, dat zich beijvert voor het bij eenbrengen van gelden voor een passend jubileum-geschenk. Een mobiele geluidsinstallatie voor het evangelisatiewerk en een filmprojectie apparaat ten behoeve van het jeugdzorg- werk stonden als „zeer urgent" op de lijst van aan te schaffen artikelen van de afdeling. Het comité verwacht bijdra gen uit alle kringen van de bevolking voor deze jubileum-actie. Om de kosten van de mobiele geluids installatie waarvan er tot nu toe slechts één in Nederland (Delft) be staat te drukken, hebben enkele leden van het Leger des Heils hun medewerking gegeven aan de con structie van het apparaat. Door deze mobiele geluidsinstallatie zal het mogelijk zijn slechts met een of twee medewerkers straatevangelisatie-bijeen komsten te beleggen. Het filmprojectie apparaat, dat tevens op de verlanglijst van de afdeling stond, is bestemd voor de filmmiddagen van de jeugd. De harmonie „St. Caecilia" te Vlissin gen geeft aanstaande zaterdag. 24 au gustus, des avonds 8 uur, een concert op de Boulevard Evertsen. Bij ongunstig weer wordt dit concert op het Bella mypark gegeven. Het programma be vat de volgende nummers: Wanderle- ben, mars, J. Meister; Tesoro Mio, wals, E. Becucci, arr. G. Wittman; Marching Tro Georgia, mars, G. Meiller; Images de Franee (suite), Albert Thiry; Ame rican-Patrol, Meacham-Delhaye; Ma noeuvre, mars, P. A. Stenz. schap van Heinkenszand is de heer Jac. Nieuwenhuize al meer dan twin tig jaar. De ambtelijke carrière van de in Yer seke geboren heer Nieuwenhuize be gon in 1921 in Sittard. In de tijd dat er nog geen aparte dienst invoerrech ten en accijnzen bestond en de amb tenaren de eerste periode vaak bij de „grensdienst" kwamen om er onder meer 's nachts, gehuld in schape vachten, eventuele smokkelaars in de gaten te houden. Via overplaatsin gen naar Den Haag, Vlaardingen, Mijdrecht en Terneuzen kwam de heer Nieuwenhuize in Heinkenszand bij de dienst belastingen voor het rayon Heinkenszand, 's Heer Arends- kerke en 's Heerenhoek. Dat was in 1939. Vier jaar later stapte hij het kerkewerk binnen: hij werd gekozen tot ouderling van de Nederlandse Herv. Kerk. Daarna werd de heer Nieuwenhuize benoemd tot voorzitter van de commissie voor het hervormde verenigingsgebouw „Maranatha" „Zo kwam ik wat nau wer in contact met het verenigingsle ven in het dorp," vertelt hij „Vroe ger meer dan tegenwoordig waren het voorai ambtenaren, die werden gepolst om zitting te nemen in ver schillende besturen van verenigingen. Ik vind het wel plezierig om het vere nigingsleven op die manier mee te kunnen stimuleren." Dat deed de heer Nieuwenhuize bij voorbeeld op het gebied van de zang. In 1943 werd de bestaande christelij ke zangvereniging van Heinkenszand opgeheven: zij wilde niet onder de Duitse cultuurkamer blijven voortbe staan. Uit de vereniging groeide toen het hervormde kerkkoor, waarvan de heer Nieuwenhuize de voorzittersha mer in handen kreeg. De functie van voorzitter heeft hij nog steeds van de christelijke gemengde zangvereniging „Ons Genoegen", waarin het kerk koor na de oorlog werd omgezet. Sinds 1946 verzorgt de heer Nieu wenhuize verder ook het secretariaat van de christelijk nationale school in Heinkenszand. Het zijn echter niet alleen christelijk georiënteerde instellingen, die baat hebben bil de animo voor het vereni gingsleven van de op 15 augustus 65 jaar geworden belastingambtenaar. Ook algemene verenigingen profite ren van zijn gemeenschapszin De Oranjevereniging bijvoorbeeld, die na de oorlog in "hem een uitstekend secretaris en spelleider bij de fes tiviteiten bezit. Daarnaast is de heer Nieuwenhuize een van de orga nisatoren van de jaarlijkse bejaarden rijtoer. Buiten Heinkenszand vervult hij nog een bestuursfunctie in de af deling Goes var de Christelijke Bond van Overheidspersoneel. Een hele rij functies in het open bare leven dus. Waar er in de toekomst misschien nog één bij komt. Want schaken is ook een hobby van de heer Nieuwenhuize. Na zijn pensionering krijgt hij er meer armslag voor. Dat schept mogelijk kansen voor de enkele jaren geleden opgeheven schaak vereniging in Heinkenszand. VEILING SINT-MAARTENSDIJK Uien Stutgart plantuien 40-70 22.0121.50. Hebriden 21.26. Rijnsberger plantuien 21.55. Zaaiuien 21.50. Aanvoer 50 ton. Aardappelen: Doré 14.0013.50. Eigenheimers 14.7013.50. Bintje 13 509.00. Aanvoer 5000 kisten. VEILING GOES. 22 augustus. Perzikrode Zomerappel 1 80-85 26, 75-30 29, 70-75 32—33. 65-70 35. 60-65 32—33, 2D 22. 2 75-80 23. 70-75 26. 65-70 28, 60-65 27. grof 19—25. fijn 1316. Stark Ear liest 1 75-30 77. 70-75 80, 65-70 76. 60-65 67, 55-60 53. 2D 25. 2 70-75 67, 65-70 62. 60-65 59. 55-60 42. grof 23—43, fijn 10—19. Zigeu nerin 1 85-90 27. 80-85 31. 75-80 33, 70-75 35, 65-70 35. 2D 21, grof 23—24, fijn 17. Earley Victoria 1 70-80 23. 60-70 21, 2D 12—13, 2 70-80 21, 60-70 18—19. grof 15. fijn 13. Beauty of Bath 1 60-65 45, 55-60 32. Précoce de Trévoux 1 65-70 51 60-65 48.2049.20. 55-60 39.20— 40,25. 50-55 31.10—33. 2 65-70 44. 60-65 45. 55-60 37—33, 50-53 30. 2D 26.10—26,50, grof 24—37, fijn 928 Clapps Favourite 1 75-80 56. 70-75 51—52 65-70 48—49 2 70-75 45, 65-70 42. grof 3436. Dubb. pr. bonen 1 53. 2 36, 2B 33. Bramen 1 en 2 159160, 3 108. Totale aanvoer hard fruit 5300 kisten. Per doos: Bramen 1 4546, 2 3542, 3 1316. Rode bessen 2 1823. Per kg: Tonnenboerpruimen 18 (levering tot vrijdag a.s.). Rode bessen 2 3542. Druiven 2 230. Ontario 1 47—56. 2 7—31, grof 20—45, fabriek 423. Czarpruimen 1 3771, 2 2039. grof 2538, fabriek 925. Washington 1 26 63. 2 14 grof 1839, fabriek 1314. Witte Wijnpruimen 1 4453, 2 1123, grof 2334, fabriek 2. Belle de Louvain 1 58, 2 21, grof 1617, fabriek 1417. Mons. Hative 1 7291, 2 23, grof 43—75. fabriek 725. Dubb. Boe renwitte 1 47—53, 2 16, grof 2938, fabriek 11. Div. pruimen fabriek 6. VISMIJN COLIJNSPLAAT. 22 augustus. Exportgarnalen 4146 kg, f 1,52 f 2,82. Bot 105 kg Tong 29 kg. Paling 45 kg. Rog 3 kg. Griet 2 kg. Tarbot 3 kg. VEILING SINT-ANNALAND. 22 augustus. Doré gewone 14.80, bonken 11.70, drielingen 7.40. Eigenheimers gewoon 14.80, bonken 8.20. Bintjes gewoone 13.70, bonken 17, drielingen 6.30. Aanvoer 231 ton. Plantuien gewone 21.27. Aanvoer 10 ton. Te Madison New York, heeft de politie ten huize van een rijke we duwe tijdens een onderzoek 351.875 dollar aangetroffen in een afdeling van de brandkast waaruit zondag 250.000 dollar werd gestolen. De po litie vertelde dat deze „brandkast in een brandkast" woensdagavond moest worden opengebrand nadat sleutelsmeden twee dagen lang ver geefs getracht hadden deze open te krijgen. De dieven hadden dat ook al geprobeerd, zonder succes. De eigenaresse, mevrouw Grove Hinman, weduwe van een autohan delaar en boer die in 1961 overleed, had gezegd dat ze de combinatie van dat deel van de brandkast nooit had bezeten. Ze dacht echter dat er niets van waarde in zat. irt/VWVNAftfWWWWVWWVWWVVWVWVI/WVWW Het hoofd van de K.L.M. in de Verenig de Staten, gebiedsleider F. Kielman, heeft een beroep gedaan op andere luchtvaartmaatschappijen om de tarie ven voor vluchten op de transatlantische routes te verlagen. „Er kan geen twijfel over bestaan, dat de structuur van de tarieven voor de noord- atlantische routes moet worden vereen voudigd en dat de tarieven moeten wor den verlaagd in het belang van het pu bliek en van het bedrijf" aldus de heer Kielman op een persconferentie „Het is nu tijd om de werkelijke bijdrage, die de straalvliegtuigen op het gebied zowel van de snelheid en het comfort als van kostenbesparing hebben geleverd, te gaan gebruiken". Gevraagd naar wat hij in de gegeven si tuatie zou willen, zei de heer Kielman: „Waarom de tegenwoordige economy- klasse niet afschaffen en zich concentre ren op één enkele klasse. De service kan dan een hogere standaard hebben dan het niveau van de economyklasse en de tarieven tegelijkertijd lager worden. Als de tarieven belangrijk zouden worden verlaagd, bijvoorbeeld van 270 dollar tot 200 dollar .voor een enkele reis, zal ie dereen er voordeel van hebben", zei de heer Kielman. Van de zijde van de K.L.M. in Den Haag werd vernomen, dat de K.L.M. een voor stel heeft gedaan voor tariefverlaging, dat volgende maand op de conferentie van de International Air Transport As sociation (I.A.T.A aan de orde komt. De motorbotter „Willy Catharina" (K.W. 65) uit Katwijk aan Zee is gis termorgen tijdens buiig weer gestrand on de westpunt van Vliehorst, de weste- i'ike helft van Vlieland, ongeveer an derhalve mijl van de vuurtoren op Texel. De drie opvarenden hebben het sohin verlaten en zijn aan boord gegaan van de Texelse motorstrandreddingboot Baron van Kattendijke". Deze kleine reddingboot kreeg evenwel averij aan het roer en is daarna op sleeptouw genomen door de Terschel- hnger reddingboot „Carlot", die de boot naar de haven van west-Terschelling sleepte. De verlaten „Willy Catharina" zit in een zeer slechte positie. Het schip zit hoog op een droogte en rondom is een sterke branding. De sleepboot „Stortemelk" van Doeksen op Terschel ling heeft de situatie verkend maar kon onder deze omstandigheden geen ver binding maken. De extra kosten in Nederland, betrek king hebbend op de verhuisboedels van gerenatrieerde ambtenaren uit Nieuw- Guinea zuilen door het ministerie van binnenlandse zaken voor ziin rekening worden genomen. De reden daarvan is dat als gevolg van het grote vervoersaanbod van verhuis boedels uit Nieuw Guinea vertraging is ontstaan in de aflevering in Nederland, met bijkomende kosten als ODslagkosten, sorteerkosten en ontoakkingskosten. Als voorwaarde is gesteld, iat de be trokken ambtenaar voor 16 september meldt of aangeeft waar de goederen kunnen worden afgeleverd Na die da tum zijn de opslagkosten voor zijn eigen rekening. Voor zover de betrokkenen deze extra kosten reeds aan de expediteur hebben voldaan zullen ze door het ministerie worden gerestitueerd. Voorts heeft het ministerie van binnen landse zaken bepaald dat ambtenaren die in Nieuw Guinea dienst hebben ge daan ook nog hun reiskosten in Neder land, na hun aankomst aldaar tot hun eerste bestemming, zullen mogen decla reren Vroeger gold dat de reiskosten al leen werden betaald tot Schiphol of de haven van aankomst, maar nu worden dus ook de aanvullende kosten van trein en bus naar huis vergoed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 11