KLANKBORD Redding van opgesloten mijnwerkers vertraagd ONDERZOEK NAAR ACTIVITEIT KOPPELBAZEN IN GR0NINGFN BITTERE RUSSISCHE REACTIE OP CHINESE BESCHULDIGING Wagen kantelde - soldaat gedood Werven roepen looncontroledienst te hulp Bouw van grote fabriekscomplexen slokt tientallen werknemers op PR0DUKTSCHAP ZUIVEL BESLUIT IMPORT BOTER TE VERRUIMEN Russen ontdekken nieuwe vorm van radio-activiteit Oliepiipleiding over de Alpen in studie „De Ruygenhoek" vakantieverblijf hofpersoneel 'n vondst... en 25 voor 1 gulden! Geen uitspraak BETER WERKEN AAN ECONOMISCHE ONTWIKKELING Kort geding tegen stakende bouwers Russen geven hoop op toenadering toch nog niet op Onmenselijk BOREN VAN SCHACHT GESTAAKT Gevaar voor nieuwe instorting Contact PIAF NIET NAAR V.S. „De kapitalisten doen het beter.,." Contract Andersom Afspraken UITVOER MET 75 CENT BELAST Bestuur verwacht geen schaarste op binnenlandse markt Kroonprins van Marokk0 geboren Nieuw produkt van chemische fabriek DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1063 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S Aanvankelijk liet een der Delfzijlse scheepswerven zijn werknemers rustig vertrekken wanneer zij konden aantonen dat zij elders meer zouden verdienen. De Izvestia, het Sowjetrussische rege ringsblad, heeft gisteren geschreven dat in de Sowjet-Unie een nieuw soort siij- tingsprodukt is ontdekt, proton-radio activiteit genaamd. Deze ontdekking wordt een belangrijke stap vooruit bij het onderzoek naar de atoomkern ge noemd. Het bestaan van deze straling was reeds door verscheidene kerngeleerden in de wereld voorspeld, maar tot nu toe had men de straling nog niet proefon dervindelijk kunnen vaststellen, schrijft de Izvestia. De geleerden van het laboratorium in Doebna bij Moskou hadden „grote moei lijkheden" moeten overwinnen voordat zij hierin slaagden. Zij stelden het be staan van proton-radioactiviteit vast door middel van het bombarderen van een dun plaatje nikkel met versnelde kernen van neon-20. Tot nu toe waren bij de geleerden vijf soorten straling van radioactieve splij tingsproducten bekend: alphastraling, betastraling, gammastraling, spontane samensmelting en uitzending van zoge naamde vertraagde neutronen, aldus het blad. Een studiegroep van een aantal in Mid den-Europa werkzame oliemaatschappij en heeft de autoriteiten in Italië, Oos tenrijk en West-Duitsland in kennis ge steld van de voornaamste punten van een mogelijk traject voor een grote pijp leiding („transalpine") voor ruwe olie van de noordelijke kust van de Adriati- sche Zee over de Alpen naar Zuid- Duitsland. Van de zijde van deze maatschappijen wordt vernomen dat binnen enkele jaren uitbreiding van het huidige pijpleiding- net noodzakelijk zal zijn om de markten van Midden-Europa van olie te voorzien. Voorlopige onderzoekingen hebben aan getoond dat een pijpleiding langs de kortste route over de Alpen de meest economische oplossing zou bieden. Van af een nog niet vaststaand punt aan de noordelijke kust van de Adriatische Zee moet gezocht worden naar een tracee dat via de Alpen over Oostenrijks gebied naar Beieren loopt om in Zuid-Duitsland aansluiting te geven op reeds geprojec teerde pijpleidingnetten. De problemen, die aan een project van deze grootte vastzitten zullen zowel technisch als economisch in detail worden bestudeerd. Het personeel in dienst van het ko ninklijk huis heeft voor zijn vakantie voorlopig de beschikking gekregen over het buitenverblijf van wijlen koningin Wilhelmina, „De Ruygenhoek" dat in de duinen bij Scheveningen is gelegen. Koningin Juliana heeft het buiten voor dit doel beschikbaar gesteld. „De Ruy genhoek" is niet voor het publiek toe gankelijk. Noch over de definitieve be stemming van dit buitenverblijf noch over die van het paleis 't Loo is tot dus ver een beslissing genomen. sloten vergadering van gisteren nader beraden over maatregelen die beogen te voorkomen dat er in de loop van dit melkproduktiejaar spanningen ontstaan tussen het aanbod van en de vraag naar bo ter. Besloten is de export van boter met in gang van maandag a.s. te belasten met een heffing van 0,75 per kilogram. Voorts zal het bedrijfsleven ervan in kennis worden gesteld, dat de mogelijk heid aanwezig is, dat de invoer moge lijk zou worden gemaakt van een gro ter quantum boter dan de aanvankelijk vastgestelde maximale hoeveelheid van 2000 ton. Algemeen waren de. bestuursleden van oordeel, dat er ook in de komende maan den geen schaarste aan boter ter voor ziening van de binnenlandse markt is te verwachten. Het voornemen van het pro- duktschap om 2000 ton boter op de bui tenlandse markt aan te kopen moest volgens voorzitter, ir. B. van Dam, wor den gezien als een veiligheidsmaatregel teneinde er zorg voor te dragen, dat de exportmarkten, die het zuivelschap niet graag wil verliezen, ook in de komende winter van boter kunnen worden voor- De bestuursleden waren ook eensgezind van mening, dat aan het beginsel van stabilisatie van de boterprijs op de bin nenlandse markt niet mag worden ge tornd, zij het dat er een zekere variatie mogelijk moet zijn in verband met de marktomstandigheden. Voorzitter Van Dam achtte het daarom goed mogelijk, dat de boterprijs in de winter iets zal stijgen. met steeds weer andere, leuk getekende stadstafreeltjes op elke verpakking SIK. Over de Oostduitse partijleider Ulbricht zijn betrekkelijk weinig mop jes in omloop. Wel wordt hij algemeen „de spitsbaard" oftewel „de sik" ge noemd. Hierop slaat ook het verhaal van de man, die in Chemnitz op een straathoek staat en luidkeels roept: „Adenauer is een schoft, een militarist, een fascist! Als ik Adenauer ooit eens tegen kom „dan ruk ik hem zijn sik van zijn gezicht!" Vraag: wanneer een vliegtuig waarin Kroesjtsjew, Mao Tse Toeng, Gomoel- ka, Kadar en Novotny zitten, neer stort, in welk land heerst dan de groot ste verslagenheid? Antwoord: in de Sowjetzone, omdat Ulbricht er ook niet in zat. De heer S. van der Ploeg (A.N.A.B.) wilde echter een uitspraak van het bestuur, dit naar hij zei, ter gerust stelling van de Nederlandse consu menten, dat het bestuur er naar zal streven met alle te dienste staande middelen de boterprijs te stabiliseren op een prijs, die ligt tussen de f 3,80 en f 4,per kg. De overgrote meerderheid van het bestuur wilde een dergelijke uit spraak niet. De voorzitter wees er op, dat het pro- duktschap niet de bevoegdheid heeft een prijs vast te stellen. Andere bestuursle den gingen nog verder en betoogden, dat het aanvaarden van een dergelijke motie in strijd zou zijn met het karakter van een marktorgaan in de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Zij verklaarden zich daarom zelfs tegen het in behandeling nemen van de motie-Van der Ploeg. De vertegenwoordiger van de particuliere fabrieken, prof. mr. K. Wiersma, diende een desbetreffend voorstel in, dat met 12 tegen 4 stemmen werd aangenomen. Naar wij vernemen heeft de Rotterdam se Aannemingsmaatschappij J. P. van Eesteren een kort geding aangespan nen tegen 40 van de 100 bouwarbeiders, ''ie al sinds half iuli in staking zijn bij het in aanbouw zijnde brief postkantoor bij het Centraal Station in Amsterdam. De aannemer wil deze wilde staking door de rechter laten verbieden. De stakers eisen een loonsverhoging van tien gn'den per week. Enkele andere eisen, die zii aanvankelijk ook stelden, zoals een vakantietoeslag van 100, "ebben zii laten vallen. De bouwarbei ders bii het briefnostkantoor gingen "a'f iuli in staking omdat zij meenden dat on een ander bouwobjeet van Van Eesteren in Amsterdam de Neder- 'andsche Bank on het Frederiksnlein f;en vulden meer loon werd uitbetaald. De looncontroledienst vond hierin aan leiding een onderzoek in te stellen, doch "Olgens een woordvoerder van Van Ees teren is daaruit gebleken dat de aanne mer zich ook on dit bouwobjeet evenals bii de bouw van het nieuwe raadhuis in Velsen aan de geldende C A.O.-bepalin- gen houdt. De heer Van Eesteren. die de staking onrechtmatig acht, en de nieuwe bouw-C.A O. niet heeft onderte kend, maar wel de nieuwe lonen uitbe taalt, zal zo nodig ook korte gedingen aanspannen tegen de bouwarbeiders, die gisteren bij de bouw van de Neder- landscbe Bank het werk hebben neerge legd. aldus deelde een woordvoerder van de Rotterdamse Aannemingsmaatschap- pii mede. De bonafide vakbonden distan- ciëren zich van deze wilde stakingen. Rusland heeft communistisch- China dinsdagavond aangeraden zijn „kernbomdromen" op te ge ven en zich uit alle kracht te wij den aan zijn economische ontwik keling. Dit gebeurde in een lange en vaak verbitterde verklaring in antwoord op de Chinese beschuldi ging van 15 augustus, dat Rusland zijn belofte om Peking te voorzien van kernwapens niet nagekomen was. De weigering van Peking om het kern- stopverdrag van Moskou te onderteke nen heeft de Chinezen geplaatst buiten de sfeer van vertrouwen inzake kern- zaken, aldus de Russische verklaring. „China is nog niet in staat kernwapens in enige hoeveelheid te produceren. Ais China twee of drie bommen zou maken, zou dit geen enkele oplossing brengen, maar niettemin een vergaande uitput ting van de Chinese economie met zich mee brengen". De Russische regering verwijt de Chine zen dan dat zij van de lijn, die door het Marxisme en Leninisme is uitgestippeld, zijn afgeweken door vast te houden aan de opvatting dat het er niet toe doet of er 300 miljoen Chinezen in een kernoor log omkomen als een dergelijke oorlog maar leidt tot de val van het imperialis me. Maar dit is een „onmenselijke op vatting" waarmee de Russische regering het volstrekt oneens is. Voor de regering en de communistische partij van de Sowjet-Unie is het leven van ieder indi vidu „oneindig veel waard". De Chinese regering, zo gaat het dan verder in de verklaring, had mis bruik gemaakt van het vertrouwen tussen de communistische landen door geheime documenten over de de fensie te publiceren. De Russische re gering zal uit dit feit haar eigen con clusies trekken. De Chinezen hadden voorts getracht de zaak zo voor te stellen alsof zij spraken namens „de onderdrukte volkeren van Azië, Afrika en Latijns-Amerika". Maar dit was allemaal maar bedrog, achter elkaar traden de landen van Azië, Afri ka en Latijns-Amerika toe tot het kern- stopverdrag. Maar toch, aldus de verklaring, heeft de Russische regering de hoop nog niet op gegeven dat de Chinese leiders hun hui- dfge politiek zuilen herzien en deel zul len nemen aan de strijd ter voorkoming van de kernoorlog en voor vreedzame coëxistentie. Een reddingsploeg die drie op hon derd meter diepte ingesloten mijn werkers tracht te bereiken, heeft gisteren haar pogingen moeten on derbreken. De mannen waren in een mijn in Hazleton in de Ameri kaanse staat Pennsylvania bezig een gat te boren waardoor twee mijnwerkers, die sinds vorige week dinsdag door een instorting opge sloten zitten, omhoog gehaald zou den worden. Men moest het boren echter staken om dat er gevaar bestond voor een nieuwe instorting. David Fellin en Henry Thro ne, die samen in één ruimte zijn opgeslo ten, gescheiden van hun gewonde kame raad Louis Bova, meldden dat het pla fond van hun gang ging scheuren. De redders zullen zo spoedig mogelijk beginnen met het boren van een ander gat. Men hoopt dat dit gunstiger zal lig gen, zodat de trillingen van de machtige boren geen nieuwe gevaren zullen ver oorzaken. Intussen is contact gemaakt met Bova, van wie men bijna veertig uur niets had vernomen. Hij is verzwakt door zijn verwondingen en gebrek aan voedsel. Hij kan alleen water drinken van een ondergronds stroompje. De andere mannen hadden voedsel, me dicijnen en tabak gekregen door een smal gat dat al eerder was geboord en waardoor men ook een microfoon had neergelaten. Hoewel Fellin en Throne het redelijk goed maken klagen zij over de kou die in de mijngang heerst. De redders hebben klein gereedschap naar beneden gelaten dat Fellin en Thro ne kunnen gebruiken bij hun pogingen om Bova te bereiken. Fellin meldde dat zij bezig zijn een tunnel te graven die zij stutten met oud hout uit de mijn. De twee mannen zijn in een uitstekende stemming. Fellin maakt grapjes door de microfoon. Hij was zeer ingenomen met de pakjes die naar beneden komen: „Ik krijg nu meer pakjes dan met Kerst mis", zei hij tevreden. De 47-jarige Franse zangeres Edith Piaf heeft met het oog op haar gezond heidstoestand een voorgenomen tour nee van twee maanden in de Verenigde Staten in de herfst afgezegd. Volgens haar agent die dit meedeelde rust zij uit aan de Rivièra. Zij zou van plan zijn daar nog minstens twee maanden te blijven. Op het Londense vliegveld London Airport is een vijf verdiepingen hoge parkeergarage geopend. Het gevaarte, vijftien meter hoog, is geheel van gewapend beton gemaakt en biedt plaats aan 1150 personenwagens en ZO bussen. De automobilist, die de garage wil inrijden, moet geld in een automaat stoppen waardoor hij niet alleen een kaartje met datum en tijd krijgt, maar waardoor ook een afsluitboom omhoog gaat. Daarna kan hij via opritten tot het dak toe, zelf een plaatsje zoeken voor zijn wagen. Boven: een overzicht van de garage. Onder: een veilige, droge parkeer plaats en nog een mooi uitzicht op het vliegveld toe. Bij het oefenterrein bij Havelte (in de omgeving van Steenwijkerwold) is dins dagavond een dienstplichtige soldaat om het leven gekomen, toen het gepantser de voertuig waarin hij zat van de weg af raakte en kantelde. Het is de ongehuw de soldaat A. J. Thijs uit Klundert. In het gepantserde voertuig een YP 408, het door D.A.F. vervaardigde leger voertuig waarmee een deel van de para te troepen in de toekomst wordt uitge rust zaten acht soldaten van de de monstratiecompagnie van de infanterie- school in Harderwijk. De YP 408 raakte van de weg af en kantelde via de berm in een zandafgraving. Soldaat Thijs kwam onder de wagen terecht en was vrijwel onmiddellijk dood. Niet ernstig gewond werd de 19-jarige dienstplichtig soldaat D. Ploeg uit Over- veen. Hij liep verscheidene beenwonden op. Hij is opgenomen in het diacones- senziekenhuis in Meppel. Twee andere inzittenden kregen wat water binnen. In de zandafgraving stond namelijk een halve meter water ten gevolge van de overvloedige regenval van de laatste da gen. Deze militairen zijn opgenomen in het ziekenzaaltje van de legerplaats Steenwikkerwold. De kon. marechaussee stelt naar het ge beurde een onderzoek in. Het Wereldgebeuren Zodra enige tijd geleden de onderhan delingen begonnen waren tussen Amerika, Engeland en Rusland over een gedeeltelijk kernstopverdrag, kwa men aan deze zijde van het ijzeren gor dijn van alle kanten waarschuwingen los om toch vooral geen concessies te doen aan de Russen. Moskou zou dat van zijn kant ook niet doen, zo rede neerden de voorzichtigen. Nu het verdrag tot stand is gekomen, verzekeren de regeringen in Londen en Washington om het hardst dat men de heren in het Kremlin geen voordeel heeft gegund. Niet iedereen is daar echter zo zeker van. De „vader van de waterstofbom", dr. Elward Teller, zo hebben we kunnen lezen, is bijvoorbeeld van mening, dat de ondertekening van het verdrag een van de grootste ram pen is, die de mensheid had kunnen treffen. En er zijn enkele Amerikaanse senatoren, die het wat dat betreft roe rend met de kerngeleerde eens zijn. Gelukkig voor de Amerikaanse rege ring zijn er honderd senatoren, zoals president Kennedy dinsdag op zijn we kelijkse persconferentie opmerkte en die zullen waarschijnlijk niet en masse roet in het eten strooien. Intussen is er één troost voor mensen als dr. Teller: concessies of geen con cessies, het Kremlin heeft ongetwijfeld een veer moeten laten. Lieden, die er hun vak van maken de gebeurtenissen achter het ijzeren gordijn nauwlettend te volgen en deze vervolgens analyseren zijn tot de conclusie gekomen, dat het ondertekenen van het kernstopverdrag de Russen reeds een eerste nadeel beeft bezorgd. De gevolgen van Kroesjtsjews joviale parafering doen zich al voelen en wel in de kring van Ruslands satel lieten zelf. De onenigheid met communistisch Chi na en de duidelijk uitgesproken wens van Rusland om van de vreedzame coëxistentiegedachte een doelbewust beleid te maken, heeft nameliik de in vloed van het Kremlin op de Oosteuro- pese regeringen verzwakt. Was er de laatste iaren reeds sprake yan een groeiend nationaal bewustzijn m de Oosteuropese landen, door de halsstar rige houding van Peking en door Rus- lands gewijzigde politiek ten opzichte van het westen zijn de satellietlanden nog zelfbewuster gaan handelen. Het gedrag van de Roemeense regering bijvoorbeeld en de reactie daarop van Moskou zijn tvperend voor de nieuwe situatie. De wijze waarop Roemenies leider Gheorghiu-Dej zich van de Russi sche economische voorstellen, gedaan op de jongste geheime Comecon-vergade- ring', heeft gedistantieerd, getuigt van een aanmatigende eigenzinnigheid, die het Kremlin zich een aantal jaren gele den zeker niet zou hebben laten welge vallen. Roemenië heeft op de bijeenkomst van de Comecon namelijk ronduit ge weigerd de Russische voorstellen voor multilaterale samenwerking op economisch terrein te aanvaarden. Boe karest is voorstander van een stelsel van bilaterale overeenkomsten, waar door de satellietlanden een grotere zelf standigheid bewaren. Al eerder toonde Roemenië trouwens, dat het niet als een onmondig lid van de Sowjet-familie beschouwd wilde wor den, toen het als enig Oosteuropees land Albanië buiten beschouwing gelaten de 25 punten van de Chinese be schuldiging in zijn kranten publiceerde. Bovendien liet de heer Gheorghiu-Dej demonstratief verstek gaan op net ove rigens zo druk bezochte verjaardags feestje van Oost-Duitslands baardige chef Walter Ulbricht en sinds kort ook heeft Boekarest de contacten met Alba nië weer opgenomen. Een directere klap in het gezicht van Kroesjtsjew kan men zich moeilijk indenken, want als Kroesjtsjew aan iemand een hartgron dige hekel heeft dan is het wel aan die armetierige Albanezen, die de Russische beer met hun propagandistische spelde- prikken voortdurend blijven tergen. Enkele jaren geleden zou men de Roe meense koerswijziging een gewaagde stunt hebben gevonden. Nu echter bren gen Roemeense sportlieden ongestraft visites aan de Albanese hoofdstad Tira na waar ze uitkomen in sportieve ont moetingen met Chinese communisten, welke door de rest van het Oosteuro pese satellietenrijk volgens afspraak worden geboycot. Toch is de Neue Zurcher Zeitung van mening, dat de afkoeling in de betrek kingen tussen Roemenië en de overige satellietstaten niet alleen een ideologi sche oorzaak heeft. De regering in Boe karest zou voornamelijk op economische gronden voor een losser verband hebben gekozen. Hoewel het land tot de minder- ontwikkelde lidstaten behoort, heeft het de beschikking over een uitgebreid grondstoffenreservoir en voldoende ar beidskrachten. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld Oost-Duitsland, dat met een groot tekort aan werkkrachten kampt, met name in de landbouw. Het is niet zeker of dit laatste Walter Ulbricht zo dwars zit of dat hij nog steeds boos is, omdat Gheorghiu-Dej niet op zijn verjaardag is verschenen, in ieder geval heeft hij zich woedend uitge laten over zijn Roemeense collega. In een verslag over de Comeconvergade- ring, dat nu pas is gepubliceerd, be schuldigt Ulbricht de leider van Roeme nië van defaitisme. Gheorghiu-Dej zou in de vergadering namelijk hebben ver klaard dat de kapitalisten het veel beter doen. Dat juist Ulbricht daar kwaad om moest worden is wel te verklaren. Van alle communistische staten heeft Oost- Duitsland het nog steeds het moeilijkst. De collectivisering van de landbouw heeft een averechtse uitwerking gehad op de produktie. Er is een exodus van het land naar de steden en er doet zich thans het vreemde verschijnsel voor, dat terwijl boerendochters een baantje in de stad gaan zoeken, stadsbewoners in hun schaarse vrije tijd naar het land trekken om daar te helpen de oogst binnen te ha len. Voor hun plezier doen de stedelingen dat natuurlijk niet, maar ze hebben in het rijk van Ulbricht weinig keus. De pro pagandamachine draait dan ook overbe last op volle toeren om de oogsthelpers maar genoeg te prijzen. Op die manier hoopt men wroeging te wekken bij de boeren, die er de brui aan geven. Zo werd laatst een vijftienjarig meisie, dat haar dorp had verlaten om in de stad voo»- kanster te gaan leren, fel aange vallen in het blad van de communisti sche ieugd. „Waarom ga je naar de stad?" werd haar gevraagd. „Omdat er geen toekomst is od het land", ant woordde het meisje en zij vertelde dat een volwaardige boerenknecht met 280 gulden in de maand naar huis ging. „Is geld dan alles?", vroeg het blad toen. Daar was moeilijk een antwoord op te "even. althans niet in Oost-Duitsland. In Roemen»ë is men wat dat betreft echter wat praktischer. WALTER ULBRICHT ...boert niet best... De scheepsbouwvereniging „Hoogezand" te Groningen heeft de loon controledienst verzocht met spoed een onderzoek in te stellen naar de activiteiten van koppelbazen in het noorden. Massa's vakmensen worden momenteel weggekocht van vrijwel alle scheepswerven en constructiebedrijven in de vier noordelijke provincies, zo valt op te maken uit verklaringen van ondernemers in deze sectoren. honderd vijfendertig Het ging om een man of tien in vier we- ken tijds. „Wij willen niemand het brood mond stoten", lichtte de „Lonen van gulden schoon per week en gega randeerd een contract voor vier tot vijf jaar", wordt hen in het voor uitzicht gesteld door de koppelba zen. „Het loonpeil in onze bedrijfs sector dreigt volledig uit de hand te lopen", vreest directeur Keuning van de Groninger Scheepsbouwver eniging. Er is zelfs sprake van een ernstig struc tureel probleem, zo meent hij. Het kan uiteindelijk gaan om een verloop van honderden vakmensen, die weer opdui ken bij ondernemers op spectaculaire bouwprojecten als de Petro-Chemie, AKU Amoco in Delfzijl of de aardgas pijpleiding Slochteren-Rotterdam. De weggekochten krijgen contracten van vier tot vijf jaar in het vooruitzicht ge steld. De niet aan c.a.o.'s gebonden koppel bazen rekenen er namelijk op, dat binnen die tijd vooral in Delfzijl vol op personeel nodig zal zijn voor de constructie van de Billitonfabriek, het ammoniakbedrijf van de Staats mijnen en wellicht nog meer chemi sche fabrieken. De concerns hebben allen haast en kijken niet op een paar centen als het erom gaat een fabriek in de kortste tijd gereed te hebben, zo redeneren de koppelbazen. En zij worden steeds driester met lokkende lonen. uit de mond stoten", lichtte de perso neelschef van deze werf toe, „maar het gaat nu te gek worden". Wij hebben be sloten geen ontslag meer te verlenen, maar om alle aanvragen via het arbeids bureau te laten lopen. Er zijn reeds twee zaakjes aanhangig. Dat nog zo'n twintig volgen bij deze scheepswerf is niet denk beeldig. Het is een akelig probleem, vindt di recteur Keuning. Het gaat hier in het noorden precies andersom als in de randstad: daar zijn het namelijk de scheepswerven die zelf koppelba zen gebruiken om aan personeel te komen. Hier zijn het dus de grote bouwpro jecten, vooral in de industriekern Delfzijl. „Bij de Petrochemie werken momenteel reeds 900 mensen, maar men kan er zeker nog 400 bij gebrui ken, zo is de directeur van de scheepswerf bekend geworden. situatie noemt hij zeer ernstig. Kleine bedrijfjes immers, die hun paar vakmensen verliezen, en alleen hand langers en hulpjes overhouden, gaan on herroepelijk over de kop. Daarnaast ont staat onder de werknemers, die geen ontslag krijgen van hun huidige werk gevers, een stemming die beslist slecht wordt. Een staking ten slotte zou niet onmogelijk zijn, aldus de heer Keuning. De Hij hoop dat de looncontroledienst spoe dig met de bewijzen kan komen. Men heeft dan wellicht de mogelijkheid de koppelbazen boete te laten betalen. Niet dat deze daardoor afgeschrikt raken, zegt de scheepsbouwwereld. De enige de finitieve oplossing van het probleem zou zijn, onderlinge afspraken in de noor delijke metaalwereld, zo meent men. De heer Van der Ploeg betoogde ver der, dat als de verkoopverenigingen over enkele weken de prijs van Buis man zullen volgen, niet Buisman, maar zij de speculanten zullen zijn, omdat zij de boter tegen een lagere prijs hebben ingekocht. Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft zich in zijn be- Koning Hassan II van Marokko is vader geworden van een zoon en troonopvol ger. Dit is het tweede kind van het Marok kaanse koninklijk paar. Verleden jaar werd in Rome een dochtertje geboren. De jonggeborene zal de naam Moham med krijgen, naar zijn grootvader wijlen koning Mohammed V. Volgens een officieel communique is de gezondheidstoestand van moeder en kind uitstekend. De naam van de moeder is nooit offici eel bekendgemaakt. Volgens Marok kaanse traditie is er geen „koningin van Marokko", doch slechts de „vrouw" van de koning. Haar identiteit is geheim ge houden. Het verluidt echter, dat zij Balla Latifa heet en de 19-jarige dochter is van een stamhoofd uit het midden-Atlas gebergte, in centraal-Marokko en een nicht van majoor Hamoe Hassan, een adjudant van koning Hassan II. Een chemische fabriek in Nederland (de N.V. Titaandioxydefabriek in het Bot- lekgebied behorende tot de Billiton- groep) deelt mede dat zij zeer binnen kort zal overgaan tot de produktie van de z.g. rutiel-typen van titaandioxyde, een wit pigment. Dit produkt, dat in grote hoeveelheden door verschillende Nederlandse fabrieken gebruikt wordt, werd tot nu toe uitsluitend geïmpor teerd. Met deze invoer zijn grote bedra gen gemoeid. De fabriek heeft een eigen methode ont wikkeld voor de beoordeling van het produkt op fotochemische reactiviteit, hetgeen vooral van belang is voor de verfindustrie. De methode wordt uniek ter wereld geacht. De rutiel-typen van titaandioxyde wor den in Nederland in grote hoeveelheden gebruikt door de verf-, de rubber- en de plasticindustrie. Daarnaast vindt rutiel toepassing bij de fabricage van druk inkt, pharmacêutica, cosmetica, papier, vloerbedekking en emailles. De titaandioxydefabriek werd geopend door prins Bernhard in november 1962. Dit is het nieuwe stadhuis van Hengelo, dat op S september a.s. zal worden geopend door de mi nister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus. Het in Scandina vische stijl opgetrokken gebouw, dat zeven en een half miljoen gul den kost, biedt onderdak aan alle gemeentelijke diensten en instellin gen. Het ontwerp is van prof. ir. Berghoef. Advertentie mokum

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3