Leger bezet pagodes en vervolgt monniken Aardgas voor 7 aangeboden tot 8 cent Weg langs Leidse Rijn overspoeld Russen gaan te rade bij de Joegoslaven Noord-en Zuid-Sloe: ontginning 380 ha schor De koppelbazen AMERIKAANS PROTEST NA ACTIE TEGEN BOEDDHISTEN Kennedy stuurt Cabot Lodge met spoed naar Saigon Moskou verwerpt verklaring van Bonn Gasunie doet voorstel GEVANGENE „KRABT" ZICH DOOR MUUR WEG NAAR DE VRIJHEID Lesje in bedrijfsvoering Kroesjtsjew: „Bij ons heerst te veel bureaucratie" Britse treinrovers rrshon ?jrj mniek BRAND OP NEDERLANDS SCHIP IN MANCHESTER Over uitgifte van gronden nog geen beslissing 206e jaargang - no. 196 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 22 augustus '63 Hogepriester ontkwam President Ngo van Zuid-Vietnam heeft gisteren maatregelen tegen de boeddhisten in zijn land genomen door de staat van beleg af te kondigen, een avondklok in de hoofdstad Saigon in te stellen en de pagoden door troepen te laten bezetten. Honderden monniken en nonnen werden gearresteerd en met auto's weggevoerd. Onder hen bevond zich een groot aantal ge wonden. Volgens sommige berichten zijn verscheidene monniken die verzet boden, gedood. NOC NIET BEKEND WAT GEMEENTEN TULLEN VRACEN VAN CONSUMENT Inkoopsprijs Niet duurder Goedkeuring In Amsterdams huis van bewaring Politie perplex door ingenieuze ontsnapping Afvaardiging Massaproduktie Achter reproduktie Tafelpoot Niets gemerkt CORSICAAN WILDE ZICH LEVEND VERBRANDEN Nederlander kwam om bij bergtocht Dr. Hatta wellicht naar Nederland MAAGDELIJKE SCHORREN WORDEN CULTUURGROND Cultuurgrond PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W. Leertouwer en G. A. de Kok A Abonnementsprijs 62 cent per week, ƒ8,00 per kw.franco per post ƒ8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: Arsenaalstraat 2, tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. 0 Adv.pr. 30 ct. p. mm. Min. p. adv. 4,50. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 30 ct. p. regel (min. 1,50). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. STRIJD BARST LOS IN ZMD-VffTNAM AMUWUWWWUUWWtAAAAAAMAAIUWMMUWUIMM In de ivijk Carabanchel van Ma drid heeft een zeer felle brand ge woed in een grote rubberfabriek, de grootste brand in Madrid van de laatste jaren. Meer dan dertigdui zend opgeslagen autobanden gin gen in vlammen op. Bij de blussing werkte de Madrileense brandweer samen met die van een nabijgele gen Amerikaanse basis. De schade is bijzonder groot. Foto links: dik ke zwarte rookwolken dreven over de Spaanse hoofdstad. De stank was afgrijselijk. Rechts: nog te red den banden worden overhaast in veiligheid gebracht. De boeddhistische hogepriester Titjs Tri Kwang is aan arrestatie ontko men. Het is niet bekend waar hij thans vertoeft. De boeddhistische lei der werd enige tijd geleden door pre sident Ngo beschuldigd van betrek kingen met de communisten. De boeddhisten hebben dit echter ont kend. De boeddhisten hebben verscheidene ma len bij de regering geklaagd naar aan leiding van berichten over ophanden zijnde massa-arrestaties. De monniken in Xa Loi hadden prikkeldraad om de muren van de pagode aangebracht, even als een alarminstallatie. In de ramen van de bovenverdiepingen hadden zij tralies aangebracht. Politieke waarnemers achten de toe stand in Zuid-Vietnam bijzonder onsta biel. De kansen op een staatsgreep zou den zijn toegenomen doordat de macht van het leger door de staat van beleg is toegenomen. Het vliegveld van Saigon is voor het luchtverkeer gesloten. Washington heeft gisteren het optreden van de Zuidvietnamese rege ring tegen de boeddhisten gelaakt en heeft zijn nieuwe ambassadeur voor Zuid-Vietnam, Henry Cabot Lodge, opdracht gegeven onmid dellijk uit Tokio naar Saigon door te reizen. President Kennedy wordt voort durend op de hoogte gehouden van de gespannen situatie en het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken heeft een verklaring uit gegeven waarin de militaire acties tegen de boeddhisten aan de kaak worden gesteld als zijnde onder drukking en in lijnrechte tegen spraak met de bewering van de regering van president Ngo Dinh Diem, dat een politiek van verzoe ning werd gevoerd. Kort voordat de militaire actie begon pleegde een boeddhistische monnik gis teren zelfmoord uit protest tegen de po litiek van de Zuidvietnamese regering. In de stad Hue gingen de Zuidvietna mese militairen het eerst tot actie over. De militaire actie begon daar kort na middernacht. Terwijl enige troepen naar de belangrijkste pagoden oprukten, be zetten andere eenheden het postkantoor en andere sleutelposities in de stad. Algemeen wordt aangenomen, dat de Toe Dam pagode, waar een hevige strijd tussen monniken en militairen is geleverd, vrijwel geheel is ver woest. Volgens onbevestigde berich ten zouden elf boeddhistische studen ten zich in deze pagode in brand heb ben gestoken toen de militaire actie begon. De bevolking werd door luid sprekers en gongslagen gewekt en verscheen in groten getale in de stra ten van Hue, stokken en stenen naar de politie en de militairen werpend. Volgens Radio-Saigon werden negen le den van de veiligheidsdienst tijdens het gevecht bij de Toe Dam pagode gewond, enkele ernstig. Wat er met de honderden monniken en nonnen, die in Saigon zijn gearresteerd gaat gebeuren is niet be kend. Volgens sommigen zullen zij voor een militair tribunaal worden geleid, an deren vrezen echter dat tal van gearres teerde boeddhisten eenvoudig zullen ver dwijnen. Het Sowjetrussische ministerie van bui tenlandse zaken heeft gisteren gewei gerd de tekst te aanvaarden van een Westduitse verklaring betreffende de ondertekening van het beperkte kern- stopverdrag. De tekst van de verklaring werd op het ministerie door de Westduitse zaakge lastigde Scholl voor de plaatsvervangen de Sowjetrussische minister van buiten landse zaken Koeznetsov voorgelezen. Een woordvoerder van de Westduitse ambassade verklaarde dat Koeznetsov aandachtig naar het voorlezen luister de, waarna hij zei de verklaring niet te kunnen aanvaarden. In de door Scholl voorgelezen verklaring' verklaart de Westduitse regering dat haar ondertekening van het gedeelte lijke kernstopakkoord géén erkenning van het Oostduitse bewind inhoudt en dat zij de enige wettige vertegenwoor digster is van het Duitse volk. Koeznetsov verklaarde daarop dat hij de verklaring niet kon aanvaarden', „omdat de Westduitse regering hier mede in strijd handelt met de geest, waarin het kernstopverdrag werd ge sloten". Naar thans bekend is geworden, heeft de Nederlandse Gasunie bij haar onderhandelingen over de aardgasprijs met de speciaal daar voor gevormde werkgroep van de gemeenten aangeboden het aard gas te leveren tegen een prijs, die varieert van zeven tot acht cent per kubieke meter. Deze prijs is samengesteld uit een basis prijs van 6,35 cent per kubieke meter plus een vastrechttarief plus een capa citeitstoeslag, die varieert naar gelang van de hoeveelheid, welke een g'emeente afneemt en het verschil tussen zomer en winterverbruik Daar deze factoren van gemeente tot gemeente anders kun nen zijn, kan de eindprijs voor de ene gemeente zeven cent en voor de andere gemeente acht cent bedragen. Dit is dan de inkoopsprijs der ge meenten. Welke prijs de gemeenten aan de verbruikers zullen vragen, moet door henzelf worden bepaald. De hoogte van de prijs voor de con sument zal eveneens van gemeente tot gemeente kunnen verschillen. Dit hangt af van de vaste lasten, die de gemeenten hebben en die natuurlijk niet overal gelijk zijn. Of er op basis van de aangeboden prijs een goedkoper gasaanbod aan de ver bruiker uit de bus zal komen, is, zo ver nemen wij verder van de zijde van de Nederlandse Gasunie, mede in verband met de uiteenlopende vaste lasten, die de gemeenten hebben, niet te zeggen, Dit is alleen ai daarom moeilijk te bereke nen, omdat er in ons land verscheidene soorten gas (cokesovengas, propaan ge mengd met licht, puur aardgas, omge vormd aardgas, raffinaderijgas, hoog- ovengas) worden gedistribueerd, waar van de prijzen niet gelijk zijn. Hoe dit ook zij, wel kan worden aan genomen, dat het aardgas in ieder ge val niet duurder zal uitkomen dan het huidige gas. Het is het belang van de Nederlandse Gasunie, dat er zoveel mo gelijk aardgas wordt afgezet en zij moet daarom aanbieden tegen een redelijke prijs, die de concurrentie aankan met de goedkope brandstoffen, welke in de industrie worden gebruikt, en met de thans gebruikte brandstoffen voor ruim teverwarming. De besprekingen over de prijs en de an dere leveringsvoorwaarden zijn overi gens nog niet afgesloten. Wanneer de Gasunie en de gemeenten het eens zijn geworden, zal de minister van econo mische zaken zijn goedkeuring nog moe ten geven. Op het 235 ton metende Nederlandse schip „Fraingois Buisman", dat in de ha ven van Manchester ligt, is woensdag avond brand uitgebroken. Terwijl de brandweer trachtte de brand in een ruim te blussen, werkten twee ploegen havenarbeiders uit alle macht om de meer dan vierhonderd balen katoen, die het schip aan boord had te lossen. Toen het vuur zich ook naar een twee de ruim verspreidde, werd het schip naar een andere kade gesleept om het nog sneller te kunnen lossen. Waardoor de brand werd veroorzaakt is niet be kend. Prins Albert van Luik en zijn char mante echtgenote prinses Paola. zijn via Rome naar Beiroet gereisd om het internationale Baalbek- festival bij te wonen. De foto toont het prinselijk paar op het vliegveld van Rome. Prinses Paola verwacht haar derde kind. De 24-jarige Amsterdamse mon teur H. A. F. is op ingenieuze wij ze uit het Huis van Bewaring aan de Amstelveenseweg in Amster dam ontsnapt. Zijn vermissing" werd gisterochtend om half acht geconstateerd. Tot gisteravond toe ontbrak elk spoor van de jonge man, die de vrijheid verkoos door een zelfgemaakt gat van 24 bij 35 centimeter in de anderhalve steens dikke celmuur. Hoewel politie en gevangenispersoneel geschrokken zijn door deze geslaagde ontsnapping, heeft men toch ook een sportieve eerbied voor het grondige werk van de vluchteling. De monteur, die sedert 18 juli in voor arrest zit wegens 24 door hem in de hoofdstad gepleegde inbraken, moet zijn vlucht van het begin af hebben voor bereid, want het gat in de muur taxeert men reeds op een week werk. Als gevolg van de langdurige en zware regenval is de Leidse Rijn bij Harmeien op enkele plaatsen buiten de oevers getreden. Over een afstand van ongeveer 40 meter is de provinciale weg tussen Har- melen en Woerden weggespoeld. Eerst werd de berm door het water weg gevreten, dan spoelde het zand onder het wegdek weg en ten slotte verdween het asfalt. Verder is het water enige woningen binnengedrongen. De polders ter plaatse dreigen eveneens onder te lopen. De dijk- wacht en het gemeentepersoneel hebben aan beide oevers wallen van zandzak ken opgeworpen. De Sowjet-Unie zal deskundigen naar Joego-Slavië sturen om de rnanieh waarop president Tito het democratisch beheer van de indus trie heeft georganiseerd te bestu deren, zo heeft Kroesjtsjew giste ren in Belgrado onthuld. Kroesjtsjew zei tot arbeiders van een fabriek in Belgrado: „Ik denk dat nu onze ondernemingen zo sterk gegroeid zijn de verantwoordelijkheid van de di recteuren zeer groot geworden is. Wanneer de openbare mening niet wordt gemobiliseerd, is er kans dat zij dictators worden". Kroesjtsjew zei in zijn 80 minuten durende rede, dat de toestand in de Sowjet-Unie rijp is voor democrati sering van het beheer van de onder nemingen. „Er is te veel bureaucra tie. Wij zoeken naar vormen die niet in strijd zijn met het Leninistische principe van eenheid van leiding". De Sowjet-Unie stelt daarom belang in de Joegoslavische ervaring op dat ge bied en is van plan een afvaardiging van de communistische partii, de vak beweging en economische deskundigen te sturen om de toestanden in Joego slavië te bestuderen. Kroesjtsjew sprak zich uit voor de Joe goslavische „arbeidersraden", die zeg genschap hebben in ae leiding van de industrie, hoewel dit de laatste jaren minder geworden is. Rusland kent der gelijke raden niet, zei hij. Kroesjtsjew zei voorts dat de commu nistische landen het kapitalisme moe ten verslaan „in economische mededin ging, in massaproduktie". „Maar alleen Rusland en China zijn in staat alles op basis van massaproduktie te organiseren, Joego-Slavië, Bulgarije, Tsjecho-SIowakije en Polen kunnen dat niet". Het vluchtgat projecteerde F. achter een reproduktie die zijn op de par terre van het Huis van Bewaring gelegen cel moest opvrolijken. Nie mand kon zodoende de vorderingen van zijn werkzaamheden constate ren. Het gat werd gemaakt op een hoogte van ongeveer een meter boven de be gane grond in de anderhalve steens dikke celmuur, bestaande uit een halve steens dikke tufsteen-binnen muur en een buitensteen van gewone klinker. De monteur heeft het gat als het ware open gekrapt, want bij het wegschrapen van de voegen gebruikte hij als gereed schap de haak van de kapstok en het hengsel van een plastic emmer. De buitenmuur heeft de monteur ten slotte weggestoten met een tafelpoot, die hij met lappen had omwikkeld. Van enig rumoer hebben de bewakers niets gehoord, omdat het in de omgeving van het Huis van Bewaring door het drukke tramverkeer en ook door de verbou wingswerkzaamheden rumoerig is. Toen de uitbreker eenmaal door het nauwe gat de buitenlucht had geroken, vond hij op zijn weg nog slechts een schutting, want de gevangenismuur is weggebroken in verband met verbou wingswerkzaamheden en vervangen door een houten schutting. Daarin zat een deur, weliswaar met een prachtig slot erop, maar dit heeft F. vlot kun nen forceren. Niemand heeft van de geslaagde uitbraakpoging iets gemerkt. Een Corsicaans dichter, Pedrito Maestracci, heeft woensdag op een plein in Bastia op Corsica aan stalten gemaakt om zich levend te verbranden, ten einde de aan dacht van de regering op de eco nomische problemen van het eiland te vestigen. Hij had een hoop stro en oude dozen opgesta peld en stond met een kan petro leum naast zich een menigte van ongeveer honderd mensen uit te leggen, waarom hij zich ging ver branden. De mensen waren nog bezig hem af te brengen van zijn plan tot navolging van de Viet namese boeddhisten, toen de re gen neerplensde en zijn brand stapel doorweekte. Maestracci zei, teleurgesteld, dat dit „slechts uitstel" betekende. Een jonge Nederlander, Hendrik Visser uit Bergen op Zoom, die met zijn ouders in de plaats Schwendi bij Grindelwald in Zwitserland met vakantie was, is daar bij een bergtocht om het leven gekomen. Hij was sinds vrijdag vermist. Op die dag maakte hij met zijn broers en zusters eerst een voettocht naar In terlaken. Zijn familieleden keerden met de trein terug, maar Hendrik knoopte er nog een tocht over de Maenlichen aan vast. Hij arriveerde daar 's avonds. Sindsdien werd niets meer van hem ver nomen. Dinsdag is zijn stoffelijk overschot ge vonden. Het bleek dat de jongeman van de weg was geraakt en ongeveer 40 me ter naar beneden was gestort. (Van onze Haagse redactie). De mogelijkheid bestaat dat dr. Moham med Hatta, de voormalige Indonesische vice-president, begin volgende week naar ons land zal komen. Hij zou hier een rustkuur willen houden en zich on der specialistische behandeling willen stellen. Dr. Hatta is reeds enige maanden ziek, maar de aard van zijn ziekte waarvoor hij in het ziekenhuis te Djakarta is op genomen geweest, is niet bekend. De In donesische ambassade in Den Haag kon gisteren de komst van Hatta naar Ne derland niet bevestigen. Wel was men op de hoogte van het feit, dat hij met zijn gezin en een arts, naar Europa zou reizen. Naar in Indonesië verluidt zal dr. Hatta zich in Stockholm onder me dische behandeling stellen, maar de am bassade in Den Haag acht de kans groot dat hij naar Nederland komt. Een legertje draglines, bulldozers en spitmachines is de afgelopen maanden „losgelaten" op de maag delijke scliorregronden van het Noord- en Zuid-Sloe. Het betreft hier drooggevallen gronden, die door de Nederlandse Heide Maat schappij in opdracht van de Dienst der Domeinen te Breda worden ontgonnen. In totaal is dat 220 ha in het Noord-Sloe en 160 ha in het Zuid-Sloe. Het is nog slechts een eerste begin, want alvorens de landbouw bezit zal nemen van de gronden zullen nog wel enkele ja ren verstrijken. „We zijn inderdaad met de ontgin ning van de voor de landbouw be stemde gronden begonnen. Een be slissing over de uitgifte van de grond is echter nog niet genomen." zo ver klaarde ons een functionaris van de Dienst der Domeinen. Het thans in ontginning zijnde gebied van het Noord-Sloe is gelegen juist ten noorden van de spoorlijn en heeft een oppervlakte van 220 ha. Sloten zijn ge graven, kreken gedempt, geulen dicht gegooid en laagten weggewerkt. Een karwei, dat de mannen van de Heide Mij, uitgerust met een keur van machine rieën, eind april van dit jaar hebben aangevat en dat thans op een oor na is gevild. Het betreft nog steeds de eerste ontginning, want in een later sta dium zal het land nog moeten worden geëgaliseerd. Het is overigens een hele karwei geweest het dicht met vegetatie en onkruid begroeide schorrengebied te „ploegen". Daarvoor heeft men een drietal spit machines gebruikt, die tot 30 cm diep kunnen graven. In het Noord- Sloe en eveneens in Het Zuid-Sloe is men bewust zo diep niet gegaan. De machines werden ingesteld op een diepte van tien centimeter, om dat juist diep bewerken van de maag delijke scliorregronden bepaald niet aan te bevelen is en zelfs slecht is voor de structuur. Wie de moeite neemt de spoorlijn aan de Bevelandse kant van de Sloedam te passeren, ziet thans een grote opper vlakte ruw geploegd land, dat al spoe dig in cultuur zal worden gebracht. Het is de bedoeling, dat nog deze maand in het Noord-Sloe koolzaad wordt inge zaaid, een veel gebruikt gewas voor pas ontgonnen schorregronden. Volgend jaar kan dan gerst volgen, waarna de grond dan zo langzamerhand als cultuurgrond kan worden beschouwd. Dan kan ook een normale landbouwexploitatie wor den opgezet. Niet alleen in het Noord-Sloe zijn drag lines en bulldozers in actie geweest in totaal acht van elk maar ook in de nieuw gewonnen polder ten zuiden van de Quarlespolder en in het zuiden begrensd door de nieuwe afsluitdijk van het Zuid-Sloe hebben hun motoren ge ronkt. Ook hier heeft de Heide Mij. 160 ha schorregrond een eerste ontginning doen ondergaan. Uitgezonderd de zwaar dere gronden zal het nieuwe gebied worden ingezaaid met koolzaad en even als het Noord-Sloe volgend jaar met gerst. Nog slechts enkele jaren en het land bouwgebied Zeeland, waar industrie en stads-, kanaal- en havenuitbreiding steeds meer aan de oppervlakte cul tuurgrond knabbelen, zal de beschikking hebben over 380 hectare vruchtbare grond, veroverd op de zee. Grond, die geschikt is voor vruchtbare akkers, weelderige weiden en groene boomgaar den. In de achterliggende weken is in Am sterdam nogal veel rumoer gemaakt over het kwaad van de „koppelbazen", veel meer dan dit niet zo bijzonder gro te kwaad verdiende. De koppel- of krooibaas is in een wat verder verleden een a-sociale en be paald afkeurenswaardige verschijning geweest, die overal in Nederland en vooral op het platteland actief was. Het kwam er meestal op neer, dat hij zrjn werkers benadeelde door een te grote portie van het door zijn arbeiders ver diende loon voor zichzelf te houden. De regering heeft zich in de loop der jaren herhaaldelijk met deze koppel- of krooi- bazen beziggehouden en het kwaad werd behoorlijk de kop ingedrukt. De huidige koppelbazerij in Amsterdam, Rotterdam enz. echter gelijkt maar weinig op deze vroeger zo heftig ver oordeelde werkwijze. Wel heeft het mi nisterie van sociale zaken zich met die nieuwere vorm beziggehouden, maar dat was niet om te beletten, dat de ar beiders werden „uitgekleed". Het ging integendeel om ongewenste overbeta- ling! Via het koppelbazenstelsel worden namelijk dé C.A.O.'s ontdoken en wordt zwart loon betaald. De huidige herrie in Amsterdam nu is ontstaan door de ontevredenheid van het vaste personeel in enkele be drijven, waar men voornamelijk voor het opvangen van tijdelijke pieken bij reparatiewerk enz. groepen „losse ar beiders" voor enige dagen of weken in schakelde tegen zeer hoog loon. De losse werkers gingen met heel wat meer geld naar huis, dan dat vaste personeel en dat wekte jaloezie. Nu is het ontduiken van een CA.O. en het betalen van zwart loon een ernstig kwaad en wij zouden dat niet gaarne goed praten. Maar op zichzelf verrichten de koppelbazen toch een taak, waaraan een nuttige kant zit. Het zou uiteraard veel beter zijn, wan neer grotere bedrijven onder elkaar „tijdelijk" personeel uitwisselden om pieken in de werkbezetting op te van gen. Dat gelukt ech ter niet voor sommi ge bedrijven en die bedrijven maken dus uit „nood" gebruik van de koppelbazen, omdat ze dringend behoefte hebben aan personeel. Dat is dus nuttig werk en dat moet ook in de toekomst mogelijk blijven. Het N.V.V. vraagt nu aan de regering een „uitleenwet", waarbij het uitlenen van personeel slechts wordt toegestaan aan bedrijven, die voor dat uitleenwerk een vergunning hebben ge kregen. Deze bedrijven dienen regelma tig gecontroleerd te worden. Via dit stelsel zouden dan bona fide koppelba zen hun werk kunnen voortzetten, zo lang daaraan bij bepaalde bedrijven be hoefte bestaat. Het zal er straks wel van komen, dat aan dit volkomen ge zonde verlangen van het N.V.V. wordt voldaan. Hierbij moeten echter wel twee op merkingen gemaakt worden. In de eerste plaats, dat er voor tijdelijke werknemers toch altijd wel iets meer betaald zal moeten worden dan het normale C.A.O.-loon, omdat hun arbeid wisselvalliger is en dikwijls verricht moet worden op minder prettige uren of dagen. Enige overschrijding van de C A.O. dient dus mogelijk te zijn. De tweede opmerking is deze, dat in het algemeen de Nederlandse vakverenigin gen het verschijnsel van de koppelbaze rij zelf hebben bevorderd. Zij deden dat door zich al te fel te keren tegen over werk. Het volkomen juiste standpunt, dat een werknemer normaal moet kun nen leven van het loon, dat hij tijdens de officiële werkweek verdient, wordt in Nederland door niemand aangevoch ten. Maar als er in een bedrijf een „tij delijke piek" is, waarom moeten dan de mensen, die bereid zijn enig overwerk te doen en die daarvoor ook extra betaald worden daarin vrij sterk be lemmerd worden Het onaangename in Nederland is, dat men maar maxi maal een uur of drie per week mag overwerken en... als het bedrijf een diepe voetval doet voor een paar toe- zichtinstanties, dan kan dat wel eens 4V2 uur worden. Dat is een veel te straffe regeling. In het buitenland bijvoorbeeld Duitsland ligt dat heel anders. Daar beslist veel meer dan in Nederland de werknemer zelf of hij wil overwerken en verricht hij overwerk, dan geeft de overheid hem bovendien voor het overwerkgeld een beduidende belastingvrijstelling. Over onze grens wordt overwerk dus gewaardeerd en bij ons wordt het als iets „bijna-afkeu- renswaardigs" beschouwd. Wanneer in die Nederlandse houding verandering zou komen, dan zou het vrij snel gedaan zijn met de koppelbazerij, want dan krijgt de werkgever grotere overbrug gingsmogelijkheden in zijn eigen be drijf en dan kan hij het extra loon aan zijn eigen personeel uitkeren. Dat laat ste doet iedere werkgever liever dan zijn geld naar een koppelbaas brengen! De rovers die hebben deelgenomen aan Engelands grootste treinroof met een buit van 2,6 miljoen pond sterling, tonen in toenemende ma te dat zij in paniek zijn geraakt. Duizenden politiemannen met speurhonden hebben van Noord- Sehotland tot Zuid-Engeland haas tig gemaakte bergplaatsen van het geroofde geld ontdekt. De politie in Glasgow vond gistermid dag in de straten van de stad honderden stukjes van vijfpondsbiljetten, die ver moedelijk afkomstig zijn van de trein roof bij Cheddington, twee weken gele den gepleegd. Bij nader onderzoek bleken er zelfs 20- tot 50-pondsbiljetten onder de snippers te zijn. Eerder werd in een verlaten cara van 30.000 pond sterling gevonden. Tot dusver is 274.297 pond sterling van de buit teruggevonden, veel meer dan de 260.000 pond die als beloning is uit geloofd. De vondst van de pakken met vijfpondsbiljetten in de caravan gaf de politie aanleiding intensief te zoeken naar het echtpaar dat het voertuig op of omstreeks 11 augustus had gekocht, drie dagen nadat de overval op de ko ninklijke posttrein Glasgow-Londen was gepleegd. De caravan werd maandag ge vonden op slechts zes kilometer van de plaats waar 100.900 pond sterling in tassen was gevonden. Volgens de Oekraïense Prawda is een groep van 23 mannen voor de rechtbank in Odessa verschenen op beschuldiging van het stelen en verkopen van 6250 dames truien. Drie mannen, onder wie de eerste accountant van de fabriek, werden ter dood veroordeeld. Drie werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van 15 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 1