Contributie en kadervorming in Z.K.B. de knelpunten Verhoging zeedijk nabij Borssele in volle gang Schouwse zaterdagclubs uit isolement verlost K.N.K.B. KOMT IN ZEELAND PRATEN „K.L.M. IS EEN UITDAGING EN EEN FASCINEREND PROBLEEM" £ckte VOOR MOW DIJKLICHAAHI 800.000 m3 ZAND NODIG Fascinerend Parallellen 560ste STAATSLOTERIJ 4e klas 2e lijst Aan verhoging niet te ontkomen Mendes Gans N.V. plaatst aandelen bij Dow Chemical Dividenden 3.600.000 dollar wegens smaad toegewezen WEINIG WERK! WITTE KRUIS WITTE KRUIS Deltadijk van 2,3 km Droog werk DR. G. VAN DER WAL Open oog voor wensen van klant In voetbalcompetitie INGEDEELD MET WALCHEREN EN BEVELANDEN MACHINIST VERLIET RIJDENDE LOCOMOTIEF Animo donderdag tegen Tjoba Nationalisten in Suriname worden berecht Lijndienst met „Challengers" op Rotterdam Kerkelijke mutaties VERBETERDE OPGAAF. WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1963 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT 7 AAIWWWUVIflJVUUWVUWVWVWtMJVIMWUWIMIflIIIVWIMfVIflMWWIMVWVWWIIIJUIJVWWUWVWWWWIMMA Een felle brand heeft te Gooreind- Wuustwezel in België twee wonin gen vernield nadat die dinsdag wa ren geramd door een Nederlandse tankauto uit Rotterdam. De tank auto vatte vlam na een botsing met een vrachtauto en kwam tegen de gevels tot stilstand. De chauf feur werd licht gewond, de schade is groot. Foto: het uitgebrande wrak van de tanker bij de verniel de woningen. IN EEN voorwoord (of zo men wil „vafeantieoverpeinzing") bij de jaarvergaderingszaken van de Zeeuwse korfbalbond opgeno men in het Z.K.B.-nieuws be steedt vice-voorzitter A. A. Mar- teijn ruime aandacht aan twee be langrijke facetten: de financiën en de kadervorming. Het lijkt de heer Marteijn nuttig, dat de Zeeuwse clubs zich eens over de contributie beraden. De landelijke verenigin gen (Swift, Tjoba, Animo) hebben de contributie al behoorlijk ver hoogd om de meerdere kosten, die aan het spelen in Zuid-Holland verbonden zijn, op te vangen. Voor al Togo, dat definitief besloten heeft naar de landelijke 3e klas te promoveren, heeft financiële zor gen, zo wijst de vice-voorzitter er op. Uit het jaarverslag en de begroting voor het volgend seizoen van penningmeester A. Buijs blijkt, dat ook in de Z.K.B. de contributies en/of de inleggelden voor de competitie omhoog moeten, wil de Zeeuwse bond het K.N.K.B.-voorstel tot gelijke afdracht aan landelijke en regio nale bond kunnen volgen. In principe heeft de bondsraad besloten, dat elke korfballer evenveel bijdraagt aan het centrale bondsapparaat, hetgeen dan zou betekenen 1,25 voor senioren, 0,75 voor junioren en 0,25 voor adspi- ranten. De K.N.K.B. heeft geadviseerd om de contributie voor de regionale bond gelijk te stellen aan de K.N.K.B.-contri- butie, zodat dan overal gelijke contribu ties verkregen worden. Bijzonder nadelig is voor de Z.K.B., zo stelt de heer Martejjn, de aparte ju niorencontributie, die lager is dan de bondscontributie, terwijl toch de junio ren ruim in de meerderheid zijn. Com pensatie zal volgens hem dan ook moe ten worden gevonden in een drastische verhoging van de inleggelden voor de competitie. Nu de 'Z.K.B.-afgevaardigden steeds met klem op elke bondsraad stellen, dat de Zeeuwse kosten in verband met de geografische ligging bedui dend hoger zijn dan voor andere re gionale bonden, heeft de K.N.K.B. Onderhandelingen, gevoerd tussen The Dow Chemical Company Midland (Mi chigan) U.S.A., een vooraanstaand che misch concern, en bankierskantoor Men des Gans N.V. Amsterdam, hebben tot resultaat gehad, dat laatstgenoemde 800.000 nominaal aandelen harer ven nootschap bij Dow zal plaatsen, bij on derhandse emissie, waardoor het ge plaatste aandelenkapitaal zal stijgen van 1.200.000 tot 2.000.000. Dow zal op de door haar te verwerven aandelen waardoor zij voor 40 pro cent zal participeren in het geplaatste kapitaal van Mendes Gans geen divi dend ontvangen over de jaren 1963 en 1964, terwijl Dow deze aandelen niet zal vervreemden vóór betaalbaarstelling van het eventueel in 1965 over het jaar 1964 uit te keren dividend op de overige aandelen. Het bestuur van bankierskantoor Men des Gans N.V. verwacht door deze rela tie met The Dow Chemical Company haar bankzaken verder uit te breiden, met behoud van de huidige signatuur van de vennootschap. Commissarissen en directie van de Koninklijke Vereenigde Tapijtfabrieken N.V. (K.V.T.) te Moordrecht zullen op de aanstaande vergadering van aandeel houders de navolgende dividenden over het boekjaar 19621963 voorstellen: gewone aandelen: 20 procent in contan ten, preferente aandelen: 8 4/5 procent in contanten (beide onveranderd). Een z.g. federale jury heeft in Atlanta de uitspraak gedaan dat een Ameri kaans blad, de Saturday Evening Post, aan de vroegere voetbalcoach Wally Butts 3.060.000 dollar moet betalen we gens smaad. Het blad had over Butts geschreven dat hij had getracht de uit slag van een voetbalwedstrijd te be- invloeden. Butts had 10 miljoen dollar geëist 5 miljoen smartegeld en 5 miljoen bestraf fende schadevergoeding. De jury stelde het smartegeld op 60.000 dollar en de bestraffende schadevergoeding op 3 miljoen dollar. Butts huilde, toen uitspraak werd ge daan. De hoofdredacteur van het blad, Clay Blair jr. was aanwezig toen de uitspraak van de jury werd voorgelezen. Hij kondigde aan dat beroep zou wor den aangetekend. tóegezegd eens met dit „probleem gebied" te komen praten. „Misschien dat uit een dergelijk gesprek een gunstiger financiële positie verkre gen kan worden", aldus hoopt de vice-voorzitter. Een ander punt, dat vooral in de jaar vergaderingen van de clubs volgens de heer Marteijn de aandacht moet krijgen, is de kadervorming. Ledenwinst is prachtig, maar als er voldoende kader ontbreekt schept het grote problemen. Vooral de heel jonge leden vereisen spe ciale zorg; laat men hen aan hun lot over, dan zal men zeker een deel ervan verliezen, terwijl een ander deel inboet aan mentaliteit en sportiviteit, aldus de heer Marteijn. Hij wijst erop, dat symptomen hier van reeds geconstateerd zijn en hij vraagt de verenigingsleiders dan ook hieraan de uiterste zorg te be steden. Uit het jaarverslag van het afgelopen seizoen (dat tijdens de jaarvergadering op 31 augustus in Goes aan de orde komt) blijkt onder meer, dat het leden tal gestegen is met 172, waarvan 5 se nioren en 167 junioren. De competitie werd beëindigd met 98 twaalftallen, een record, voor zover competitieleider M. Nieuwdorp bekend is. Niettemin hadden (en hebben) enkele twaalftallen met grote moeilijkheden te kampen; ze staan zelfs op het punt te verdwijnen als er niet snel hulp komt. „Al hebben de grote verenigingen zorgen, laten ze toch trach ten de kleinere te helpen door eens een trainer af te staan, leiding te geven enz", pleit de competitieleider. - Éjll De protest- en strafcommissie heeft heel weinig werk gehad: er werden 3 strafgevallen behandeld en slechts 1 protest. In aanmerking nemend, dat overal elders in Nederland ge klaagd wordt over een toenemend aantal strafzaken, daalt dit aantal echter in Zeeland. Correct optreden door spelers, speelsters en scheids rechters zal aan dit verheugende verschijnsel niet vreemd zijn. Uit het verslag van de scheidsrech- terscommissie blijkt, dat het aantal af schrijvingen van arbiters 22 procent be dragen heeft, nog altijd 7 procent bo ven het landelijk gemiddelde.... Het Z.K. B.-bestuur floot 62 wedstrijden en het is diudeiijk, dat de tijd, die besteed werd aan het opheffen van deze hiaten, niet meer beschikbaar kwam voor taken, waarvoor dit bestuuur is aangewezen door het Zeeuwse korfbalpariement! (Advertentie) DE PIJNSTILLER Fijn op vakantiel Maar neem voor de zekerheid WITTE KRUIS mee. In 3 vormen verkrijgbaar,'(poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij, en daardoor geen maagklachten. Een zwarte, vette rookpluim ach ter de dijk, een pijpleiding van 1800 meter lengte en grote hoe veelheden op de dijk gespoten zand markeren de laatste weken de werkzaamheden, die de zeewering bij Borssele tot een van de hoogste van Zuid-Beveland moet maken. Het „op Deltahoogte brengen van de 2300 meter lange zeedijk van de calamïteuze Borsselepolder" is in volle gang. Met man en macht zijn zestig personeelsleden van de N.Z. Zandtransportmij. uit Breda bezig de dijk te verhogen en te verzwaren. Bijna 800.000 kubieke meter zand zijn nodig om de veiligheid van de dijk van de Hoek van Borssele af tot de Noord nol te waarborgen. Zes meter hoog is de oude dijk. Als het werk is voltooid zal de hoogte bijna verdubbeld zijn: de hoogte varieert dan van 9% tot 11% me ter N.A.P. Sinds de Zandtransport mij. met het opspuiten een begin heeft gemaakt de derde week van juli is ongeveer 120.000 kubieke meter zand verplaatst. Het natte werk begint bij de havenaanleg in het Sloe. Daar zuigt de zeezuiger „Tern" dagelijks bakken vol zand. Boten en bakken brengen die „vangst" naar de perszuiger „Marker waard. Via een pomp een stuwcapa- citeit tot 2200 meter gaat het zand door de pijpleiding naar de plaats van bestemming: het dijklichaam. Volgende week komt een pompstation de „Mar kerwaard" een „stootje" helpen; de af stand, waarover het zand moet worden gestuwd wordt dan te groot voor één pomp. Draglines en bulldozers houden zich intussen bezig met het „droge werk". Dit bestaat uit de ontgraving van de 2300 meter lange dijk tot een hoogte van 3 meter. De opzet is, dat dit deel van de werkzaamheden in de loop van het aanstaande najaar klaar komt. Daarna gaat de dijk „de lucht in". De oude dijk heeft een breedte van 30 meter. De nieuwe zeewering wordt gerekend vanaf N.A.P. 70 meter breed. Daarin zit ongeveer zeven me ter glooiing. De dijk wordt na de ont graving eerst opgehoogd tot vijf a zes meter. Daarna wordt het achterste dijk- gedeelte afgegraven om van deze grond de top te maken. Voor de bekleding van het dijklichaam moet zo'n 130.000 ku bieke meter klei worden „verzet": dit wordt ter plaatse afgegraven. De totale werkzaamheden, die de huidige dijk in een Deltadijk moeten veranderen, ver gen twee jaar tijd. De eerste opleve ringsdatum is 1 juli 1965. Zoals bekend komt het werk op een bedrag van bijna drie miljoen gulden; de aanbestedings som was 2.871.000. (Van onze Haagse redactie). „Ik heb deze functie na rijp beraad aan vaard. Ik trof bij de K.L.M. een si tuatie aan, ook in de verhouding tot de regering, die mij het vertrouwen geeft om met animo te kunnen be ginnen", aldus motiveerde dr. G. van der Wal, de nieuw te benoemen plaatsvervangend president-directeur van de K.L.M. zijn besluit om toe te treden tot de directie van de K.L.M. tijdens een in Den Haag gehouden kennismakingsbijeenkomst met de pers. Hij is, na in juni reeds contact gehad te hebben met de president-directeur van de K.L.M., mr. H. Albarda, for meel benaderd door de president commissaris, ir. F. Q. den Hollander. Aan zijn voordracht tot benoeming is een gesprek met de huidige rege- rig voorafgegaan. Op dat tijdstip was de benoeming van mr. De Blocq tot staatssecretaris van buitenlandse zaken nog niet bekend. „Ik betreur het van K.L.M.-standpunt uit ten zeerste, dat hij dit bedrijf verlaat", zei dr. Van der Wal hierover. De reden? „De regering heeft hem ge roepen Op de vraag of uit het feit van het aanvaarden van deze functie mag worden afgeleid, dat hij mogelijkhe den ziet voor de toekomst van de K.L.M., antwoordde dr. Van der Wal: „Het is een uitdaging - en: „voor mij is het oplossen van een probleem de heerlijkste opgave. Ik heb altijd ge zegd: je bent een slecht econoom als je je na je vijftigste jaar moet bezighouden met andere dingen, dan die je facineren. Dit fascineert me". „Kan een klein land beschikken over een grote luchtvaartmaatschappij 1" De heer Van der Wal: „Dat is een probleem, waar je heel reëel tegen over moet staan". Over de landingsrechten en de vraag of verruiming daarvan niet nood zakelijk is zegt dr. Van der Wal: „Dit is voor de K.L.M. een van de belangrijkste factoren, maar het is een zaak, die in handen van ce rege ring ligt". En over de toekomst van de K.L.M. in het algemeen: „We zullen ons enorm moeten inspannen om de K.L.M. weer bloeiender te maken. A hell of a job". Zeventien jaar was dr. Van der Wal president van „De Bijenkorf". Ziet hij parallellen? „Het was de moeilijkste opgave, die ik ooit had. Vooral in het menselijke vlak. Dergelijke pro blemen liggen er ook hier. En wat de commerciële kant betreft: ja er zijn parallellen, want wat je ook ver koopt, je moet een open oog hebben voor de wensen van de klant". De geografische indeling van Zeeland met de daarmee verbonden reismoeilijk- heden stelt de competitieleiders steeds opnieuw voor bijna onoplosbare proble men. Een van de nare gevolgen daarvan is dat tot heden de elftallen op Schou- De zuiger „Markerwaard"veran kerd op de Wester schelde bij Bors sele, levert een belangrijke bijdra ge in de verhoging en verzwaring van de zeewering te Borssele. (Foto P.Z.C.) wen-Duiveland er steeds een „onder onsje" van moesten maken, met vaak noodgedwongen dubbele of anderhalve competities. De competitieleider zater- dagvoetbal van de K.N.V.B.-afdeling Zeeland heeft nu een poging gedaan om deze en dergelijke geestdodende com petities uit de weyeld te helpen. De ploe gen uit Schouwen en Duiveland zijn dan ook dit seizoen uit hun isolement ver lost en ingedeeld met elftallen uit Noord en Zuid-Beveland en Walcheren. Natuurlijk zullen hierdoor enkele ande re verenigingen grotere reizen moeten gaan maken, wat hier en daar ongetwij feld protesten zal uitlokken, maar des ondanks is op enkele verschuivingen na de voorlopige indeling, zoals die enige tijd geleden werd bekendgemaakt, ge handhaafd. Door opgave van meer elftallen heeft men de derde klas alsnog in 4 groe pen kunnen indelen. Uit de in het ko mende seizoen opgedane ervaringen met deze gewijzigde indeling hoopt men dan lering te kunnen putten bij de vast stelling van toekomstige indelingen. De definitieve indeling is als volgt: le klas: AZVV II, Bruse Boys I, Hoek I, Kapelle I, Kats I, Krabbendijke II, Mevo I, Nieuwland I, Wemeldinge I, Wolphaartsdijk I, Yerseke III. 2e klas A: Kloetinge II, VI, Oostkapelle I, RCS IV, Rillandia Serooskerke I, Tern. Boys II, Veere I, Waarde I, Wemeldinge II, Zaamslag I, Zeeland Sport VI. 2e klas B: Arnemuiden II, Beren I, Brouwershaven II, Colijnspl. Boys I, Duiveland I, Heinkenszand I, Kloetinge I, SKNWK I, SVD I, WIK I, Zeemeeu wen I. 3e klas A: AKF 1, Bevelanders II, Meeu wen II, Nieuwland H, Oostkapelle II, Serooskerke II, Veere II, VCK II, Vlis- singen VI, Wissenkerke II. 3e klas B: AKF II, Beren II Borssele II, 's H.-Hendrikskinderen I, Heinkens zand II, Kloetinge IH, Nieuwdorp II, SVD II, VCK III, Wolphaartsdijk II. 3e klas C: AZVV III, Borssele I, Hoek II, Kapelle II, Rillandia III, Spui II, SVD H, Tern. Boys II, Colijnspl. Boys II, Cortgene n Mevo II, SKNWK II, Wis senkerke I, Zwaluwen '61 1, Zwaluwen '61 II. De aanvang van de competitie is gesteld op zaterdag 7 september a.s. Middelburg (Van onze correspondent) Naar aanleiding van het ongeval met de elektrische locomotief van de Ne derlandse Spoorwegen, die zondag avond van het ruim zeven meter hoge Iandhoofd voor de nieuwe Maasbrug te Venio stortte en op de onder de brug doorlopende klinkerweg terechtkwam, waardoor een over deze weg fietsend echtpaar ternauwernood aan de dood ontsnapte, heeft de justitie in samen werking met de spoorwegrecherche een diepgaand onderzoek naar de toedracht van dit merkwaardige ongeval inge steld. Hierbij is gebleken, dat een machinist met de locomotief rangeerde en deze in strijd met de voorschriften verliet, ter wijl de locomotief nog was ingeschakeld en voortreed. Hij riep een iets verder staande collega, die met rangeren zou doorgaan, toe om op de onbemande en nog steeds rijdende locomotief te sprin gen. Deze collega-machinist slaagde hierin echter niet, waardoor de onbe mande locomotief op een spoor reed, dat is aangelegd voor de nieuwe ver binding met de spoorbrug, doch nu nog op het Iandhoofd op de oostelijke Maas oever doodloopt, waardoor de locomo tief aan het einde van de rails liep en over het Iandhoofd naar beneden stort te. De schade aan de locomotief, die een miljoen gulden heeft gekost en ter plaatse zal worden gedemonteerd om vervolgens in de werkplaats in Tilburg te worden gerepareerd, beloopt verschil lende tienduizenden guldens. Donderdagavond a.s. zal Animo I op het gemeentelijk sportterrein te Sou burg een oefenwedstrijd spelen tegen het naar de 2e klas K.N.K.B. gepromo veerde Tjoba I uit 's-Heer-Hendriks- kinderen. De wedstrijd begint om 7.30 uur. De tweede helft zal bij kunstlicht worden gespeeld. Tijdens de wedstrijd zal er gecollecteerd worden voor „Sport Steunt Zonneveld". Donderdag zullen de mede-oprichters van de Nationalistische Beweging Suri name, de heren R. Ravales en Th. Uiter- loo, terecht staan voor mr. Abendanon rechter in het tweede kanton. Beiden werden aangehouden in verband met een door hen ondertekend commu niqué, waarin de regering onder meer willekeur en provocerend optreden werd verweten. Kort na hun aanhouding wer den zij uit 's lands dienst ontslagen. De heren Ravales en Uiterloo zullen worden bijgestaan door de advocaten mr. Bru- ma, die tevens leider is der nationalis ten, en mr. Chandie Shaw. Naar het A.N.P. verneemt heeft Ravales zowel bij de politie als bij de rechter commissaris geweigerd een verklaring af te leggen. Ook verschillende nationa listen van de kerngroep werden gehoord in verband met het uitgegeven commu niqué. Deze zouden hebben verklaard dat zij vooraf geen kennis hebben gehad van de publikatie en dat slechts de onderteke naars Ravales en Uiterloo aansprakelijk zijn voor de inhoud. Onder meer wordt ten laste gelegd: verstoring van de openbare orde of om verwerping dan wel aanranding van het in Suriname gevestigde gezag. president van de United States Lines in New York, de heer William B. Rand, heeft bekendgemaakt dat zqn rederij begin volgende maand een nieuwe dienst zal beginnen op Antwerpen en Rotter dam, die wordt uitgevoerd met vijf sche pen van de snelle z.g. „Chailenger- klasse". Deze meer dan 21 knopen va rende vrachtvaarders kunnen de afstand NED. HERV. KERK Beroepen te Daarle, toez. C. Snoey, kandidaat te Utrecht. Beroepen te Pan- ne-Alteveer toez. K. Schaap, kandi daat te Huizen N.H. Beroepen te Pa- pendrecht: L. Kievit te Putten. Beroe pen te Zevenhuizen (Gr.) G. v. d. Meu- len te Garijp. Aangenomen naar Kloos ter-Ter Appel toez. P. C. Dick te Nuis- nibet. BEROEPBAARSTELLING F. C. M. Roodenburg, kand., Maassluis- sedijk 124, Vlaardingen. P, C. Pettinga, Ned. gemeente Hamburg en koopvaar- dijpred., Venusberg 34a te Hamburg 11. Benoemd tot vicaris te Grijpskerke: mej. H. Valk te Hilversum. GEREF. KERKEN Tweetal te Leeuwarden (vacature H. van Benthem) A. Nagelkerke te Over schie en dr. J. Rinzema te Aalten. Aan genomen naar Heinenoord J. B. van Mechelen te Oostburg. Aangenomen naar Spijk (Gr.) H. Dijkslag te Mee- dum, die bedankte voor Anjum en Westerbork. Bedankt voor Spijkenisse (2e pred. plaats): F. de Jong te Lich tenvoorde. Bedankt voor Kapelle-Bie- zelinge E. Kim te Reitzum. CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Ermelo J. Kampman te Rijnsburg en M. Vlietstra te IJmuiden. Beroepen te Thesinge J. Vogel te Steen- wijk. BAPTISTEN GEMEENTE Aangenomen naar Hengelo (O.) R. J. Vóórhaar te Vroomshoop. ZELANDICA Wij hebben vorig jaar niet teveel gezegd, toen wij schreven dat de archivaris van het wa terschap De Brede Watering van Zuid-Beveland, de heer W. L. A. Roessingh, zijn taak met voort varendheid heeft opgevat. Thans liggen voor ons de inventarissen van het waterschap Baar land, 's-Gravenpolder, Ooster-Zwake, Middel-Zwake en die van de Boonepolder en de Wilhelminapolder. Wat allereerst opvalt is het feit, dat alleen het archief van de Wilhelminapolder, beschreven in samenwerking met de heer G. Stadermann, min of meer volledig bewaard is gebleven. De andere beschreven archieven van de wa terschappen, veel ouder dan de Wilhelminapolder, bevatten niet veel meer dan stukken van de vorige en deze eeuw. Voor het archief van het waterschap Baarland ligt de verklaring voor de hand. „Bij de brand in de herberg tevens gemeentehuis te Baarland op 15 juli 1882 verbrandde tevens bijna het gehele archief van het waterschap, uitgezonderd waren alleen een aantal bestanddelen die op het ogen blik van de brand niet aanwezig waren". Het is tevens de oorzaak dat van de voorgeschiedenis van het waterschap weinig bekend is. Het oudste gedeelte van het archief van 's-Gravenpolder - vanaf 1648 bevindt zich in het oud-archief der gemeente 's-Gravenpol der. Vermenging van polder-, gemeente- en heerlijkheidsarchieven treft men in Zeeland nog al eens aan. Cumulatie van functies was vaak de oorzaak. Hoe gemakkelijk dit mogelijk was, ontwaren we uit de inleiding van de inventaris van het archief van het water schap Middel-Zwake. Omstreeks 1850 werd het ambt van dijkgraaf (tevens van Ooster-Zwake) bezet door B. Burger, dat van ontvan ger-griffier tevens gezworene (eveneens van Ooster-Zwake) door C. P. Lenshoek van Zwake, die beiden de ambachtsheerlijkheid Ooster en Middel-Zwake in eigendom hadden. „Tot 1852 oefenden zij hun ambachtsheerlijk recht tot het voordragen en benoemen van leden voor het dijkbestuur nog uit, hoewel dit in feite bij de grondwet van 1848 al was afgeschaft" (overheidsgezag als handelsobject). Overi gens geven de inleidingen van deze inventarissen nog voldoende stof tot overdenking van de lacunes in onze waterschapsgeschiedenis. In het driemaandelijks tijdschrift voor orgelcultuur in de Neder landen „De praestant" (juli 1963) schrijft de heer W. H. van Dort over het orgel van Cornelis Ramault in de St.-Jacobskerk te Vlis- singen. Volgens de inscriptie was het in 1685, vermoedelijk te Fran- kenhausen in Thüringeren of Saksen gebouwd. Ramault hield zich in 1688 te Middelburg bezig met het onderhoud van het orgel in de Nieuwe Kerk. In augustus 1689 besloot de kerkeraad te Vlissingen bij de magistraat te protesteren tegen het besluit „een orgel in de kerke te doen stellen". Het orgel werd desondanks in 1690 ge plaatst, maar het was voor de grote kerk veel te klein. Jacob de Feiler wilde in 1754 wel een betrekking als organist aanvaarden, mits men een nieuw orgel liet maken. Albertus van Os kreeg in 1765 opdracht voor het bouwen van het nieuwe orgel in de St.-Jacobs- kerk. In 1911 ging dit orgel tegelijk met wat restte van het kleine orgel bij de kerkbrand verloren. Verder wordt nog gesproken over een orgel dat volgens overlevering uit de kerk te Oud-Vlissingen naar de St.-Jacobskerk zou zijn overgebracht. */^WVWWWV*WWVW\A/VWWVA/VWVWSA^fWWVWV\*AA van New York naar Antwerpen in 6% dag afleggen, een dag sneller dan alle andere wekelijkse diensten op dit tra ject. Na Antwerpen zullen de „Challengers" naar Rotterdam varen, waar zij binnen 9 dagen na het vertrek uit New York zijn, een halve dag sneller dan vracht schepen in de rechtstreekse dienst New York—Rotterdam. De terugreis van Rotterdam naar New York zal recht streeks in 6% dag worden gemaakt. De schepen zullen ook de havens Boston, Philadelphia, Baltimore en Norfolk aan doen. De „Challenger"-schepen hebben een draagvermogen van 13.100 ton, inclusief 45.000 kubieke voet vrieslading en 1100 ton ruimte voor vloeibare lading in vier roestvrijstalen en vier met plastic be klede dieptanks. Heden overleed na een korstondige ziekte in het Gasthuis te Mid delburg, onze geliefde en zeer zorgzame man, vader, behuwd- en grootvader PIETER PLEYTE, in de ouderdom van 70 jaar. Nieuw- en Sint-Joosland J. Pleyte-de Klerk. J. M. Pleyte. Vlissingen N. de Bruin-Pleyte. J. C. de Bruin en kinderen Nieuw- en Sint-Joosland, 20 augustus 1963. Molendijk 48. De begrafenis zal plaatshebben op zater dag 24 augustus op de algemene begraaf plaats. Vertrek sterf huis 12 uur. De opvoering van „Ivanhoe" op vrijdag 23 aug. a.s. (zie grote advertentie in dit nummer) zal NIET plaatsvinden in het openluchttheater Toorenvliedt maar in het CITY-THEATER te Middelburg, zelfde tijd. Com. Jeugd-Vakantie-Vreugd. HOGE PRIJZEN 1500 7650 1000 6779 18008 400 4182 9759 10723 11768 16358 17888 f '00 1774 oode sosa 3345 5296 7366 7628 7751 7910 8080 9032 9261 9775" 11414 11701 12612 1MM ASo w™ 15127 16279 17506 18306 19492 20511 20914 20961 21329 13080 14280 PRIJZEN VAN ƒ80 1017 077 101 120 172 233 271 375 380 411 609 688 801 948 960 2027 035 114 304 372 409 411 504 555 558 620 764 767 814 851 3064 213 223 312 362 521 633 735 811 814 927 950 956 4060 150 178 281 326 436 494 497 566 719 741 802 5101 115 259 269 304 407 411 629 652 694 734 761 814 819 834 868 890 924 933 996 6247 261 354 535 574 634 678 748 799 867 922 945 7018 140 379 416 519 550 712 853 931 983 8367 401 439 730 782 803 9013 029 088 134 319 443 544 563 575 639 664 702 723 750 865 957 10051 081 083 085 224 280 360 504 795 830 U957 028 175 243 255 267 335 428 524 559 12028 079 212 375 738 741 777 862 977 13005 034 072 094 129 146 218 498 762 854 916 14060 438 449 486 587 656 814 899 919 939 lo005 006 065 076 169 367 372 437 509 529 586 951 16030 207 550 613 781 939 17004 066 137 212 280 307 420 425 430 740 811 946 18002 037 038 247 330 353 537 621 624 648 649 690 740 859 864 936 942 954 969 19110 273 402 408 442 664 677 712 805 835 856 866 927 929 9SU 2°592 g? e1?"!3 930 986 372 554 574 585 217°I3° 88? 933 il 171 322 425 516 648 772 NIETEN 1030 341 610 809 2009 228 379 755 3011 220 541 693 4003 198 471 762 5005 250 585 793 6011 256 575 868 7005 390 613 966 8009 361 702 952 9018 216 620 965 10002 273 663 950 11005 137 242 553 058 099 376 401 658 660 831 838 053 099 245 247 393 406 770 795 051 058 284 308 544 556 705 729 005 007 241 270 498 509 869 870 015 037 277 283 616 624 802 809 017 018 299 303 609 616 876 886 033 104 409 411 614 703 998 046 048 371 434 737 748 991 028 040 243 337 621 638 969 983 039 065 322 413 703 737 966 025 033 154 158 272 354 603 621 116 128 418 420 667 676 870 945 105 133 263 280 421 442 865 915 093 121 324 329 564 601 773 793 047 052 292 348 550 654 888 942 047 050 298 401 636 647 847 871 026 028 309 364 643 675 907 920 118 141 442 449 716 719 232 251 443 462 681 748 969 971 134 175 289 320 469 472 926 939 156 168 392 427 630 642 825 961 065 075 404 420 660 669 943 956 091 113 455 535 674 702 909 952 033 057 398 430 721 757 929 939 153 183 472 479 772 845 102 127 157 224 462 469 495 564 752 770 777 819 077 085 125 165 383 448 451 474 655 675 715 816 077 146 230 249 457 503 529 564 746 781 804 873 045 049 053 056 178 187 190 191 368 395 419 464 641 713 793 809 263 313 338 493 521 524 757 778 783 986 189 199 218 330 ?33 375 575 679 718 970 988 990 177 188 204 447 469 496 651 656 668 966 998 085 118 160 443 450 470 685 696 697 957 981 987 13S 192 239 551 577 584 738 745 774 089 130 143 440 556 567 760 768 803 992 204 219 237 493 499 577 859 862 871 261 276 278 634 640 681 829 873 917 172 192 210 555 579 604 850 937 961 252 258 272 570 594 596 886 906 948 060 064 097 193 223 235 478 520 544 815 842 867 879 13009 210 599 828 993 13006 200 457 863 14025 348 692 15063 318 836 16023 218 456 622 837 17003 313 542 736 928 18040 338 500 814 961 19008 233 471 742 20021 201 530 763 21036 266 504 706 898 917 930 059 084 269 292 600 627 830 867 016 026 217 264 492 501 933 958 036 080 381 470 796 808 132 135 345 468 857 876 080 142 267 268 469 501 629 636 866 884 010 012 329 330 582 588 792 794 938 953 048 102 375 379 538 567 819 832 980 014 029 272 298 487 501 774 809 023 072 241 247 571 581 805 806 071 087 287 291 524 539 718 719 929 958 953 954 961 976 977 9S0 085 134 137 164 185 192 194 359 369 393 514 544 593 597 639 641 655 659 701 754 823 872 878 890 924 925 927 941 051 056 112 281 306 324 581 627 666 967 991 993 103 105 144 515 564 617 829 848 873 156 179 231 542 561 567 880 914 940 143 155 158 286 288 313 503 523 534 637 654 664 890 95C 111 136 245 336 341 367 591 593 603 837 852 854 991 158 186 187 388 407 419 581 647 654 838 862 910 178 183 342 352 712 810 998 199 207 632 652 945 984 262 271 570 618 960 994 173 179 367 374 535 553 679 759 189 191 452 456 838 853 216 345 664 666 987 997 278 301 654 762 188 209 426 437 595 596 776 816 253 270 289 293 370 502 535 541 614 627 630 655 859 893 898 917 200 237 240 257 423 451 468 488 666 749 772 784 916 927 937 960 049 063 380 401 522 554 852 903 099 116 255 337 607 612 838 849 112 114 312 336 547 555 726 757 976 977 066 089 434 440 558 5S4 957 979 152 170 357 365 669 693 855 881 115 133 375 396 569 588 827 828 093 177 206 445 449 466 617 656 731 187 188 200 401 474 481 712 726 743 896 946 162 199 229 447 451 456 603 622 633 830 848 874

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 7