VAN N.V.V.: ER MOET „UITLEEN-WEr KOMEN EIS EEN Euvel in Amsterdam slechts zeer beperkt KLANKBORD Prinses Irene zal deelnemen aan Oecumenisch Jongerenkongres 1963 I van de Arbeid bespreekt koppelbazenprobleem Stichting BUDELSEERITESVERKOPER DIENT KLACHT IN TEGEN DER SPIEGEL VERLIES BIJ K.L.M. IN EERSTE HALFJAAR RUIM ƒ56 MILJOEN Ook 72-iarige meldde zich aan Weer fabriek op Cuba beschoten Bij busongeluk in Chili 23 doden Vier gewonden door explosie in laboratorium ARTIKEL WAS BELEDIGEND Ook commandant Duitse troepen is verontwaardigd Beklag Vader overleden militair overweegt proces tegen staat Eerste verkoop van Rode-Kruiszegels OPLICHTER ZAG ZIJN TRANSACTIE MISLUKKEN Inkomsten sterker gedaald dan bedrijfskosten Beladingsgraad Kolonel Scharroo overleden Vijf broden en twee vissen9 Expositie Hoogtepun Plaatsvervanging ministers geregeld Kroesjtsjew prijst de Joegoslaven Kampenaar bracht huisgenoot om het leven Het Wereldgebeuren Nehroes dilemma Nu WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 (Van onze Amsterdamse redacteur) Vandaag, woensdag, staat het probleem van de koppelbazen bovenaan op de agenda bij de Stichting van den Arbeid. Als uitgangspunt bij de besprekingen over het uitlenen van arbeiders fungeert een al ander half jaar oud advies over deze kwestie van de Sociaal-Economische Baad. Destijds heeft de regering geweigerd de aanbevolen maatre gelen over te nemen. Door de S.E.R. werd toen gesuggereerd onderne mingen die arbeiders uitlenen te binden aan een vergunningenstelsel, zodat de niet-bonafide bedrijven zouden kunnen worden uitgesloten. De vakcentrales handhaven, voorzover wij konden nagaan, nog steeds deze stelling. Bij het N.V.V. werd ons gistermorgen gezegd: „de werkgevers, die gebruik maken van niet-geregistreerde arbeiders, zouden strafbaar moeten worden gesteld. Er moet een uitleen-wet ko men. Zo niet dan draagt de regering van nu af alle verantwoordelijk heid want de zaken lopen kennelijk uit de hand". Overigens is nog nergens bekend welke omvang het euvel van de uitlenerij heeft bereikt. Natuurlijk zijn er allerlei voor schriften, maar het is geen geheim dat de mogelijkheden om die te ontduiken legio zijn. Elke aannemer in de metaalsector kan via een ronselaar goed geld verdienen door zijn relaties te bedienen bij spoed opdrachten met losse krachten die al dan niet uitsluitend werken tijdens de weekeinden. En de indruk is algemeen dat dit vooral ook in de Amsterdamse scheepsbouw steeds meer gebeurt met name schoonmakers, oftewel klassl ficeerders laten zich hiervoor graag ge bruiken, naar het schijnt. Maar ook de volstrekt legale uitleenbe drijven hebben als gevolg van de krappe arbeidsmarkt een grote vlucht genomen. Er staan op dit moment in ons land een kleine 300 ondernemingen geregistreerd, die sociale lasten betalen voor een loon bedrag dat zich beweegt rondom de 30 miljoen gulden. Ruw geschat zijn een dikke 15.000 arbeiders in loondienst bij als zodanig geregistreerde uitleenbedrij ven, gerekend over het hele land maar voornamelijk natuurlijk in het westen. Grote industrieën zijn onderworpen aan een meldingsplicht wanneer zij van deze diensten gebruik maken. De uitleners zelf moeten lid zijn van de Nieuwe Algemene Bedrijfsvereni ging. Zij betalen een hogere verzeke ringspremie omdat de incasseerders een hoog risico lopen in deze wissel- Gistermiddag is in het research labora torium van de Koninklijke Nederlandse Zoutindustrie in Hengelo een apparaat, dat werd beproefd, uit elkaar gespron gen, waardoor vier personen werden ge wond. Van een van hen zijn de verwondin gen ernstig. De gewonden waren perso neelsleden die in het vertrek werkzaam waren en onder andere door glassplin ters en chemische stoffen werden getrof fen. Zij zijn naar het Koningin Juliana- ziekenhuis in Hengelo overgebracht. Na te zijn behandeld, konden twee van hen weer naar huis gaan. vallige branche en bovendien meer werk vergen van het Gemeenschap pelijk Administratie Kantoor. De directeur dr. P. Beyer van het Ge meenschappelijk Administratie Kantoor, hoofdkantoor in Amsterdam, zei ons hierover: „Normaal vragen wij meestal kwartaalafrekeningen, of zelfs betalin gen per jaar, maar wat de uitleners be treft, die moeten we per week of per maand laten betalen, omdat er nogal wat wisselingen ontstaan, de goede niet te na gesproken. Soms blijkt zo'n bedrijf als eenmanszaak ineens te zijn gevestigd in het buitenland of is het op andere wijze verdwenen en dan schieten wij er de premie bij in. Vandaar dus onze haast bij het innen en dus ook de grote re premie." Eén naar koppelbaas Het is echter niet zó, dat de arbei ders bij honderden zouden weglopen van de scheepswerven om in dienst te treden van koppelbazen. Maandag werd door de „boulevardpers" in de hoofdstad gesuggereerd dat verleden week zelfs een 600 ontslagaanvragen waren binnengekomen. De adjunct directeur K. de Jong van het gewes telijk arbeidsbureau in Amsterdam verklaarde echter dat normaal over het hele bedrijfsleven niet meer dan gemiddeld honderd arbeiders per week van werkgever veranderen. In de metaalsector was tijdens de onrus tige week het aantal veranderingen precies achttien en daarbij bleek er maar één te zijn die naar een koppel baas wilde overstappen. „Wij mogen geen toestemming geven als de werknemer een positie wil aanvaarden waarbij hij kennelijk bo ven de c.a.o.-voorschriften wordt ge honoreerd. Wij onderzoeken deze ge vallen natuurlijk zorgvuldig", zo zei de heer De Jong. Intussen heeft het bestuur van de Nieu we Algemene Bedrijfsvereniging, waar bij de bona fide uitleenbedrijven zijn aan gesloten opdracht gegeven een onder zoek in te stellen naar de omvang van de ontduikingen via de koppelbazen. Voorzitter B. Terboreh in Amsterdam, hoofdbestuurslid van de bedrijfsgroepen- centrale, zei hierover nog: „Dit is een ellendige ontwikkeling. De overheid zal meer moeten doen. Op deze manier ont staan ontwrichtingen. Van een reserve kweken voor tijdelijke pieken kan niet meer worden gesproken." 99 Het ziet er naar uit, dat „Der Spie gel", 't Duitse weekblad, dat enige tijd geleden als gevolg van bepaal de publikaties over de Bundeswehr ernstige moeilijkheden met de bondsregering heeft gehad, nu moeilijkheden gaat krijgen met een jeugdige Nederlander. OMDAT U misschien in koort sige spanning zit te wachten op mijn oordeel en commentaar, heb ik de eer en het genoegen U bij deze beleefd mede te delen, dat ik mij over het aftreden van de heer Joeloe als president van Kongo noch over de aanstaande onafhankelijkheid van Transkei zal uitlaten. In de eerste plaats zijn het lot van de heer Joeloe en heel Trans kei aangelegenheden, die mij in genen dele ter harte gaan en in de tweede plaats heb ik het te druk met andere dingen: trein- roof en staatssecretarissen. Een mens kan zich niet van alles op de hoogte houden, zeggen ze en wie met zijn aandacht bij het slimme speuren van Scotland Yard en met zijn hart bij de be noeming van een bundeltje staats secretarissen is, kan zich niet met zijn volledige persoonlijkheid aan Transkei geven. Dat moeten an deren dan maar doen. Van mij hebt U er geen stom woord over te verwachten. Trouwens: als U mij doodslaat weet ik niet eens waar Transkei ligt, en ivat al die Afrikaanse staatshoofden betreft: ik kan de één niet van de ander onderscheiden; ik kan al die na men niet onthouden, ik weet niet wie bij wat hoort, ik kan niet eens de rij van al die nieuwe staten met hun hoofdsteden opzeggen en bovendien neig ik tot de overwe ging, dat ook als ik mi) er niet mee bemoei alles toch wel niet of wel voor mekaar zal komen. Ze zitten daar niet op mijn advies te wachten. Trouwens, nu ik daarover zit na te denken, kom ik tot de conclu sie, dat eigenlijk alles wat er ge beurt zonder mij gebeurt. En niet alleen in Afrika, maar zelfs bij mij zelf thuis, hier in Nederland. Er is een zekere overeenkomst (om slechts een voorbeeld te noe men.tussen de heer Joeloe en de heer doctor Van der Walivant zowel bij het aftreden van de één in Kongo, als bij het optreden van de ander bij de K.L.M. ben ik niet gekend. En eigenlijk is dit mei alles het gevalZowel met Brunai als met Buisman heb ik nog niet het topje van één vinger in de pap. Ze doen maar. Maar je vraagt je, als commen tator op de wereldgeschiedenis, als stukjesschrijver, dan toch wel mistroostig af, waar al die stuk jes eigenlijk toe dienen en of je eigenlijk niet een heel mensenle ven tevergeefs hebt geleefd, om dat je na al die moeite niet de geringste invloed hebt op de gang van zaken in 8erawak, nocl op de boterprijs in Leeuwarden. Indertijd had ik volontair ter ge meentesecretarie te 8leen kunne worden en met een beetje gelul zou ik dan nu burgemeester vat Nieuw- en Sint-Joostland. of van Dronrijp geweest zijn. Dan had ïk ten minste érgens een beetje invloed gehad, ook zondei stukjesschrijverij ELIAS. Zijdelings houdt ook deze zaak verband met de defensie: „Der Spiegel" had een reportage gewijd aan de legering van Duitse militairen in Budel en hierin zou een opmerking voorkomen, die beledi gend is voor de 17-jarige Harry van Meyl uit Budel, die een mobiele con sumptietent bij de kazerne bedient. Het was het Duitse weekblad opgevallen, dat de consumptietent, die korte tijd vlak voor de poort had gestaan, op verzoek van de kampleiding enige honderden meters was verplaatst. De tent staat nu halverwege de rijksweg en de leger plaats en op ongeveer 500 meter van de kazernepoort. Dit, zo schreef „Der Spiegel" van de kampleiding te hebben vernomen, was geschied, omdat de kampleiding het vermoeden koesterde, dat de jongeman niet alleen tuinstoelen, maar ook vrouwen verhuurde. Harry van Meyl vernam uit de Ne derlandse kranten, waarvan hij door het Duitse weekblad werd beticht en zijn woede hierover is nu zo gestegen, dat hij bij de groepscommandant van de rijkspolitie in Budel, adjudant M. H. Visse, een klacht heeft ingediend. Zoals bekend, bestaat er een soort af koelingsperiode van acht dagen in der gelijke gevallen, d.w.z., iemand, die bij de politie een klacht indient, heeft acht dagen de tijd om zich te bedenken en eventueel de klacht in te trekken. Zijn deze acht dagen om, dan zal adjudant Visse proces-verbaal opmaken, wanneer Harry van Meyl inmiddels niet spijt van zijn klacht heeft gekregen In die tus sentijd hoop de adjudant ook de hand te kunnen leggen op een exemplaar van het bewuste nummer van „Der Spiegel". Hij heeft dit nodig, omdat hij de bele digende uitlatingen van het blad in zijn proces-verbaal moet opnemen. De leiding van de legerplaats is even min ingenomen met het Spiegelartikel, zo weet men in Budel te vertellen. Zij had alleen om verplaatsing van de con sumptietent verzocht omdat zij het niet prettig vond, dat er bij de kazernepoort allerlei afval van de consumpties, zoals lege friteszakjes, etensresten enz. kwam te liggen. De kampcommandant, die zich beijvert voor een goede verstandhouding met de Nederlandse bevolking, zou zich door de uitlating van „Der Spiegel" hierin ge dwarsboomd zien, vooral ook omdat de opmerking hein in de mond werd gelegd. Men meent te weten dat h«j zich in Bonn over het blad heeft beklaagd. De vader van de militair die op 4 juli van dit jaar in zijn cel in de „Juliana van Stolberg kazerne" in Amersfoort zelfmoord pleegde, de heer A. Meereboer uit Hippolytushoef, overweegt een pro ces tegen de Nederlandse staat te begin nen naar aanleiding van een afwijzend antwoord op het door hem bij de minis ter van defensie ingediend request, waarin hij de commandant van de ka zerne aansprakelijk stelt voor de dood van zijn zoon. In zijn request stelt de heer Meereboer, dat de militaire autoriteiten op de hoog te moesten zijn van het feit dat zijn zoon een ernstig zenuwpatiënt was en dat er gevaar voor zelfmoord aanwezig kon zijn. Ook verwijt de heer Meereboer de militaire autoriteiten dat ze nog geen blijk van medeleven hebben gegeven. Hij verzoekt tevens de begrafeniskosten te vergoeden en hem smartegeld te doen toekomen. De minister zei volgens de beer Meere boer in antwoord op dit request, dat er geen aanleiding bestaat de commandant kortzichtigheid en onverantwoordelijk heid te verwijten, omdat deze zich er van vergewist had, dat er medisch ge zien geen bezwaar bestond tegen het op leggen van celstraf. De minister geeft in zijn schrijven aan, dat wel van mede leven blijk is gegeven en tevens ver meldt hij', in welke vorm dit is gebeurd. Daar er geen sprake is van een onrecht matige daad van de staat, acht de minis ter het verstrekken van smartegeld niet op zijn plaats. Wei zuilen de begrafenis kosten worden vergoed. Naar aanleiding van de suggestie in het request van de heer Meereboer, dat per sonen met een bekende afwijking in hun zenuwgestel niet voor de militaire dienst zullen worden opgeroepen, deelt de mi nister mee, dat hieraan bij de keuring I steeds grote aandacht wordt besteed. Premier Kroesjtsjew is met zijn vrouw en twee kinderen in Belgra do aangekomen voor een korte va kantie in Joegoslavië. Men ziet hem hier met. zijn gastheer, presi dent Tito, bij het inspecteren van de erewacht op het vliegveld van Bel grado. De officiële eerste verkoop van de Rode- Kruispostzegels heeft gistermorgen aan boord van het Rode-Kruisschip „J. Henry Dunant" plaatsgevonden, tijdens de vaart van Rotterdam naar Dordrecht. De directeur-generaal van de P.T.T., prof. ir. G. H. Bast, verkocht de eerste serie zegels aan de 63-jarige mevrouw A. Elderkamp uit Schiedam, één der 70 patiënten aan boord van de „J. Henry Dunant'. Bij de plechtigheid waren ver der aanwezig de voorzitter van het Ne- derlandsche Rode Kruis, mr. F. H. A. de Graaff en de directeur-generaal, de heer A. van Emden. Het is de vierde maal in het bestaan van het Nederland- sche Rode Kruis dat dergelijke postze gels worden uitgegeven. Foto: bij het bed van de eerste afneem- ster, mevrouw A. Elderkamp uit Schie dam, ziet men hier v.l.n.r. de voor zitter van het Nederlandsche Roode Kruis mr. F. H. A. de Graaff, prof. ir. Bast, en dr. M. Dura, voor deze reis scheepsarts op de J. Henry Dunant. Een zakenman uit Arnhem, de heer A. Fein, is bijna slachtoffer geworden van de 34-jarige J. V. uit Groningen, die vorige week in Roermond werd gearres teerd op beschuldiging een bandenim porteur daar voor 200.000 te hebben opgelicht. De echtgenote van de heer Fein, die handelsrelaties heeft met lan den achter het ijzeren gordijn, was met V. in onderhandeling over de aankoop van een partij autobanden. De onder handelingen werden echter afgebroken. Met de transactie was een bedrag van een miljoen dollar gemoeid. In ruil voor de banden zou de heer Fein bloembol len, chemicaliën en duplicators naar Hongarije, dat de banden zou opleve ren, exporteren. De transacties is ge strand op de betaling. Nagegaan wordt nog of V. ook elders in het land slacht offers heeft gemaakt. BELADINGSGRAAD VLIEGTUIGEN LAGER De K.L.M. heeft in het eerste half jaar van 1963 een verlies geleden van f56,2 miljoen (1962: f56,6 min) waarvan in het tweede kwar taal een verlies van f 18 min (2e kw. 1962 f 16,2 min). De bedrijfs- inkomsten over het tweede kwar taal waren 12,7 min gulden lager dan in dezelfde periode van 1962, de vervoersinkomsten zelfs f 15 miljoen. De bedrijfskosten bedroegen in het tweede kwartaal 6 miljoen galden min der dan in 1962, de afschrijvingen f 4,8 miljoen. De directie van de K.L.M. deelt de aandeelhouders mede. dat de daling van de bedrijfsinkomsten ten opzichte van 1962 voornamelijk toege schreven moet worden aan het wegval len van het vervoer naar Nieuw-Gui- De beladingsgraad van de vliegtuigen bedroeg in de periode april/juni 1963 44,7 procent tegen 57,0 procent in de zelfde periode van 1962. Over het eerste halfjaar zijn deze cijfers respectievelijk 45,5 en 55,3 procent. Deze achteruitgang van de beladings graad, zo werd van de zijde van de K.L.M.-directie medegedeeld, is deels te wijten aan een vergroting van de produktie (in het tweede kwartaal 1963 201 miljoen ton/kilometer tegen 181 miljoen ton/kilometer in 1962), deels aan het achterblijven van de verkoop. Men constateert dat de K.L.M. thans de kosten goed in de hand heeft doch, onder meer onder invloed van de zeer lage tarieven onvoldoende vervoersin komsten boekt. Deze zijn namelijk zo wel absoluut als relatief achtergeble- wel absoluut als relatief achter geble ven bij vorig jaar. Het zal, aldus een zegsman van de K. L.M. de taak van de nieuwe directie zijn, de verkoop en daarmee de ver voersinkomsten te stimuleren. Bovendien hoopt men, dat op de komen de I.A.T.A.-conferentie in Salzburg be vredigender tarieven kannen worden vastgesteld. Op 79-jarige leeftijd is in Den Haag overleden de kolonel b/d Pieter Wilhel mus Scharroo. Hij was ridder in de Or de van de Nederlandse Leeuw en offi cier in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis is vastgesteld op donderdag (te 15.30 uur) op de begraafplaats „Oud eik en duinen" in Den Haag. Kolonel Scharroo heeft een belangrijke invloed gehad op de ontwikkeling van het sportleven in Nederland in de jaren voor de tweede wereldoorlog. Als be stuurslid van het Nederlandsch Olym pisch Comité (19151929), vicevoor- zitter van het organisatiecomité van de Olympische Spelen 1928 te Amsterdam, vertegenwoordiger van het Internatio naal Olympisch Comité in Nederland (19241946) en als lid van het uitvoe rend comité van deze organisatie (1946 1953) gold hij als een der voorvech ters van de Olympische gedachte in ons land. Hij werd dan ook tot erelid van het I.O.C. benoemd. Eenzelfde onder scheiding werd hem ook geschonken door de Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie (waarvan hij van 1915 tot 1928 voorzitter was), de Nederlandse Krachtsportbond en verschillende ande re bonden en verenigingen in Neder land en het buitenland. Voorts was ko lonel Scharroo van 1924 tot 1928 presi dent van het permanente bureau van de internationale sportfederaties en van 1919 tot 1933 lid van het algemene col lege van advies voor lichamelijke op voeding in Nederland. Het „Oecumenisch Jongeren- congres 1963", dat op 28 sep tember in de Margriethal in Utrecht wordt gehouden, mag zich in koninklijke belangstel ling verheugen. De organisato ren (vertegenwoordigers van de Oecumenische Jeugdraad in Ne derland en de Katholieke Jeugd raad voor Nederland) hebben gisteren op een persconferentie in Den Haag kunnen mededelen, dat prinsès Irene het congres als deelneemster zal bijwonen. Voorts zullen de kosten van het con gres, waarvoor een 5000 jongeren van 16 tot 30 jaar worden verwacht, gedeeltelijk bestreden worden uit de opbrengst van het album met gram mofoonplaten van de kerkdienst bij de begrafenis van Koningin Wilhel- mina. Het congres heeft als thema „Vijf broden en twee vissen", geïnspireerd op het bijbelverhaal van de spijziging der vijfduizend door de wonderbare broodvermenigvuldiging. De organi satoren hopen, dat de conferentie geen eendagsvlieg zal zijn, doch het uitgangspunt voor jongerencontact op plaatselijk en regionaal niveau in het gehele land. De sprekers, dr. L. G- M. Alting van Geusau, gedele geerde van de bisschop van Gronin gen voor oecumenisch werk, en ds. H. van Andel, secretaris van de oecu menische jeugdraad in Nederland zullen in hun uiteenzetting mogelijk heden en voorbeelden hiervoor schet de organisatoren opstellen aan de hand van materiaal, dat een twaalf tal „verspieders" tijdens de zomer maanden op bijeenkomsten van jon geren vergaren. Een gezamenlijke maaltijd, waar bi de deelnemers naar analogie van het bijbelverhaal over de wonderbare spijziging in groepen van vijftig aar tafel zullen gaan, vormt het hoogte punt van deze dag. Aan de maaltijd zal gediscussieerd worden aan de hand van gesprekspunten die op de servetten worden afgedrukt en die Het programma omvat voorts sa menzang, een balletuitvoering en be zichtiging van de expositie „Oecu mene, een huis voor heel de wereld", die speciaal voor deze conferentie wordt ingericht. Er zijn ook blijken van belangstel ling uit het buitenland ontvangen. Uit België komt een gemeenschap pelijke afvaardiging van rooms-katho- iieke en protestantse jongeren, de Oostenrijkse oecumenische jeugdraad zendt een delegatie vergezeld van een staflid der Oostenrijkse rooms- katholieke jeugdorganisaties en ook uit Duitsland worden deelnemers verwacht. De deelneming blijft overigens niet tot jongeren beperkt: een 72-jarige heer heeft een brief geschreven waarin hij getuigt van zijn bewogen heid door het eenlieidsstreven van de jonge generatie. Hij kondigt aan dat hij het congres zal bijwonen VU\A/lA#lA/\A/Vl/\A/VtAAAAAA^nAAn^a/VWnAAA<VVWWnAAAAAA/UlAAnAnJ\nAAAf\l\AA/MV\AA/\A/\AA/\/\A/VWAAAAAAAAfVVWWAnj\AA#VVVlAnAAi»AAA^UWlWAJVW\/tAAJ\i\l (Van onze Haagse redactie) Bij de taakverdeling binnen het kabinet is thans ook vastgesteld welke ministers als plaatsvervanger zullen optreden bij afwezigheid van één of meer van hun collega's. Deze interimaten zijn als volgt verdeeld: als vervanger van de minister-president zal mr. Biesheuvel optreden, voor bui tenlandse zaken mr. Marijnen, voor jus titie mr. Toxopeus, voor binnenlandse zaken mr. Scholten, voor o.k. en w. me vrouw Schouwenaar-Franssen, voor fi nanciën dr. Andriessen voor economi sche zaken dr. Witteveen, voor defensie en voor volkshuisvesting en bouwnijver heid mr. Van Aartsen, voor verkeer en waterstaat drs. Bogaers, voor socia le zaken mr. Biesheuvel, voor landbouw dr. Veldkamp en voor maatschappelijk werk mr. Bot. Twee bewindslieden zul len dus niet „ad interim" optreden: mi nister Luns en De Jong. De ministers Biesheuvel en Van Aartsen hebben daar entegen elk twee interimaten op zich genomen. De Russische premier Nikita S. Kroesj tsjew heeft gisteren een beroep gedaan op de Joegoslaviërs voor een nieuwe, ge zamenlijke inspanning om te komen tot „de triomf van de vrede, socialisme en communisme". Enige uren daarvoor had de Russische premier de Joegoslavische president Jo- sip Broz Tito omhelsd en op de wangen gekust tijdens de begroeting op het vliegveld van Belgrado. Kroesjtsjew maakte de reis naar Joegoslavië met zijn vrouw en twee kinderen. De premier prees in zijn rede op het vliegveld de „onverwoestbare" vriend schap tussen Rusland en Joegoslavië Hij verklaarde dat de besprekingen zou den worden voortgezet die in december van het verleden jaar in Moskou waren gehouden tussen de beide leiders. Na een heftige, plotseling opgekomen ruzie in een woning aan de Groen van Prinstererstraat in Kampen heeft in de nacht van maandag op dinsdag de 24- jarige R. S. uit Kamden zijn huisgenoot, de 54-jarige D. Kanis, van het leven beroofd door het slachtoffer met de helft van een schaar zware hoofdwon den toe te brengen. De politie trof de heer Kanis zwaar gewond aan op de vloer van de huis kamer. Een kwartier na aankomst van de politie en een Kamper huisarts overleed het slachtoffer. S. was de binnenstad ingevlucht. Daar werd hij later bij een cafetaria gearre steerd. Hij werd overgebracht naar het politiebureau. Reeds geruime tijd heerste er een ge spannen sfeer tussen dader en slacht offer. S. is licht geestelijk gestoord en heeft af en toe last van plotseling op komende woede-aanvallen. Tijdens het onderzoek is gebleken, dat S. al geruime tijd met plannen rond liep iemand opzettelijk te doden. Hij had daarvoor een halve schaar geslepen. De ruzie was er de oorzaak van, dat S. zijn idee een moord te plegen niet lan ger uitstelde en zijn huisgenoot, de heer Kanis tot slachtoffer koos. Radio-Havanna meldde, gisteren dat twee vaartuigen maandag een metaal verwerkende fabriek in de provincie Pinar del Rio, aan de noordkust van Cuba, hebben beschoten waarbij tanks en buizen werden beschadigd. „Dit is de derde piratenaanval op ons land In de afgelopen 72 uur", aldus de zender die een regeringscommuniqué aanhaal de. De nieuwe aanval bewijst dal men be- begonnen is met de uitvoering van een nieuw plan van agressie tegen Cuba. Wij stellen de Amerikaanse regering di rect verantwoordelijk voor deze laffe aanval, zo werd in het communiqué gezegd. Volgens de radio hadden militairen de vaartuigen verdreven die vluchtten on der dekking van zwaar machinegeweer vuur van een „vlaggeschip". Jawaharlal Nehroe, India's eenzame sterke man, staat op het ogenblik voor de moeilijkste beslissingen in zijn leven. Op alle fronten zijn de wapens op hem gericht. Drieënzeventig jaar oud, geplaagd door een slechter wordende ge zondheid, een boze oppositie, Mao's drei gementen en de afbrokkeling van het zo minutieus door hem zelf opgebouwde systeem van de Congres Partij, lijkt het alsof zijn vitaliteit hem heeft verlaten, i Voor het eerst in zestien jaar is in het parlement een motie van wantrouwen legen de bejaarde premier ingediend. En al heeft Nehroe voor het voortbe staan van zijn regering niet te vrezen, de motie is toch een zware slag voor de Indiase staatsman. Zij is typerend voor de stemming in het land, een symbool van de ontevredenheid, die alom heerst en die Nehroe reeds heeft gedwongen de structuur van zijn partij aan een ernstig onderzoek te onderwerpen. Sedert India zeventien jaar geleden on afhankelijk werd en dc Britse bestuurs ambtenaren hun taak overdroegen aan Indiase collega's, heeft de Congres Par tij het land geregeerd. Die onafgebroken regeringsperiode is noch het land, noch de partij geheel ten goede gekomen. Er heeft zich door de monopoliepositie van de Congres Partij een soort bureaucratie gevormd, die niet bevorderlijk was voor de ontwikkeling van het land. Terwijl in alle Indiase staten, het communistische Kerala uitgezonderd, de Congres Partij of haar zusterorganisatie, de „National Conference" aan de macht was, sliep de oppositie in en werden de schaarse waarschuwingen tegen Nehroe's beleid overstemd door de neutralistische leuzen van de premier. Binnenlandse moeilijk heden op het gebied van de voedselvoor ziening, stammentwisten, onderwijs en industrialisatie gaven de regeringen der afzonderlijke staten trouwens voldoende werk om het grote beleid aan Nieuw Delhi over te laten. En in Nieuw Delhi werden de beslissingen genomen door slechts één man. de premier in eigen persoon. Want Nehroe is iemand, die even weinig vertrouwen stelt in anderen als hij aan zijn eigen capaciteiten twij felt, een houding, waarmee hij zichzelf isoleerde en in totale eenzaamheid dreef. u, na zestien jaar, wreekt zich het autoritaire gedrag van Nehroe op elk terrein. De motie van wantrouwen der oppositiepartijen valt samen met een reorganisatie van de Congres Partij, waarbinnen het de laatste tijd ook al gistte. En hoewel Nehroe in het parle ment kan rekenen op een tweederde meerderheid van zijn partij, is het de vraag of dit overwicht wel de verhoudin gen in het volk weerspiegelt. De Congres Partij is feitelijk ook geen politieke partij op zichzelf, maar een overkoepelende organisatie, waarin mensen met zeer uiteenlopende politieke meningen hun plaats vonden. In de loop van de zestien jaar, dat de Congres Par tij het voor het zeggen heeft, hebben zich binnen de organisatie onvermijdelijk afzonderlijke groeperingen gevormd, die nu het verkeerd gaat met de rege- ringspolitiek hun kritiek laten horen. Zo ziet Nehroe hoe de eigen gelederen in deze crisistijd van binnen uit worden on dermijnd. Zijn reactie komt echter wat laat. Evenals ten tijde van de Chinese aanvallen op het Indiase grensgebied heeft Nehroe thans getracht het kwaad achteraf aan te tasten door de partij een nieuwe leiding te geven. Een aantal mi nisters zal zich met de partijzaken be lasten, omdat een gebrek aan geschikt kader een vernieuwing vanuit de partij leiding zelf onmogelijk maakt. Een van de grootste problemen, waar mee de Congres Partij te maken heeft, is namelijk de veroudering van haar be stuursapparaat. De meeste leiders zijn ouder dan zestig jaar en zij besteden hun tijd voornamelijk aan de beveiliging van hun eigen positie. Jongeren worden op die manier geweerd en daardoor, zo schrijft de correspondent van de Guar dian in Nieuw Delhi, Prem Bhatia, wordt de nieuwe ledenaanwas voorna melijk gevormd door mensen van het ja- zeggerstype, dat bereid is zijn leiders dociel te volgen, maar dat niet in staat is nieuw talent binnen de partij te bren gen. Het is triest voor Nehroe, dat de moei lijkheden in zijn organisatie zich juist voordoen nu hij een steuntje in de rug zo hard nodig heeft. Steeds luider wordt de kritiek op de premier en voor al ook zijn binnenlands beleid wordt door vriend en vijand gekraakt. Men verwijt Nehroe nu, dat hij alleen op zijn eigen krachten heeft vertrouwd en geen kring van ingewijden om zich heen heeft ge duld. Zelfs onder zijn naaste medewer kers zijn er geen, die zonder voorbehoud door hem worden geraadpleegd. Nehroe is gewoon zijn beslissingen zelf te ne men. Hij krijgt dan ook de volle laag van de kritiek te verduren en zal zelf de aanval in het parlement moeten pareren zonder op zijn ministers te kunnen te rugvallen. Erg gunstig ziet het er niet voor hem uit. Militaire en diplomatieke rapporten hebben melding gemaakt van nieuwe Chinese troepenconcentraties aan de grens en boven Kashmir pakken zich opnieuw donkere wolken samen, want het overleg met Pakistan is gestrand op Nehroe's recente verklaring in het par lement, dat alle Indiase voorstellen aan Pakistan zijn ingetrokken, nadat dit laatste land zich volgens Nehroe te heb berig had getoond. Daarmee zijn ook de bemiddelingspogingen van het westen tussen India en Pakistan mislukt. Vanzelfsprekend heeft ook deze tegen slag ongerustheid en ontevredenheid ge wekt onder het Indiase volk. De eis, dat de neutraliteitspolitiek dient te worden herzien, is daarom niet alleen maar een handigheidje van een oppositie, die haar kans schoon ziet en die koste wat het koste in de contramine wil zijn, maar zij is een wens die bij zeer vele mensen in India leeft en waarmee Nehroe ze ker rekening zal moeten houden. PREMIER NEHROE ...oud, eenzaam en vermoeid... Drieëntwintig mensen zijn om het leven gekomen en 15 zwaar gewond toen een bus maandag op rond 200 km ten zui den van Santiago in Chili in de rivier de Cachapoal stortte. Op de weg tussen de landelijke gemeenten Las Balsas en Las Cabras deed de versnelling het plotseling niet meer, waarna de bus ver ongelukte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3