Regen en wind debet aan uittocht van kampeerliefhebbers in Zeeland Slecht tot matig jaar voor Zeeuwse landbouw Westerschouwen krijgt dienst gemeentewerken KATJES KIPLEKKER BIJ KIP ALMANAK EXAMENS WEMELDINGSE ONDERWIJZER GAF COLLEGES IN BEIROETH Zeeuwse Sas van Gent -177 mm regen - voert de landelijke ranglijst aan Twee Middelburgers kregen B.B.-kruizen CAMPINGS SOMS ÉÉN MODDERPOEL Voor korte vakantie weer in Nederland VIJF AUTO'S BESCHADIGD BIJ AANRIJDINGEN IN GOES Achille Berruti schiep fraaie klankwereld Oud kerkhof gevonden bij Kleverskerke Mast knapt af zes opvarenden schip bleven ongedeerd Buurman Top afgeroomd Uien matig Verkoop te Terneuzen jubileumpostzegels van Rode Kruis HET WEER IN EUROPA Raad vergadert vanavond Ds. Top werd uitgezonden Tweede trap Contacten Kantoor in oude raadzaal Renesse Modderpoel Financiën PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1963 Zeelands commissaris der koningin mr. A. F. C. de Casembroot heeft dinsdag middag om half zes op het provinciaal bureau van de B.B. in Middelburg twee „tienjarenkruizen" uitgereikt. De ko ninklijke onderscheidingen vielen de he ren G. van Loo en P. W. Spruyt uit Middelburg ten deel, omdat zij tien jaar als vrijwilliger in dienst zijn ge weest bij de organisatie der B.B De heer Van Loo is hoofd van de ver bindingsdienst op het provinciaal com mando en de heer Spruyt is zijn plaats vervanger. Bij de uitreiking van de on derscheidingen was de vaste staf van het provinciaal bureau aanwezig. Daar bij waren de provinciaal commandant mr. L. A. Kakebeeke, de plaatsvervan gend commandant o 'C A. D. Fokker, het hoofd van de A-B-C-dienst, de heer G. Sweres en secretaresse, mej. Wagen voorde. Zes opvarenden van de garnalenbotter „Brouwershaven I" zijn dinsdagmiddag ternauwernood aan de dood ontsnapt, toen plotseling de ijzeren mast afknap te en over het schip viel. De mast nam ook de achtermast mee. De stuurhut schoof naar voren en werd van boven vernield. Het ongeval gebeurde op ;e Ooster- schelde nabij de zandplaat „Banjaard". De opvarenden, J. de Nooijer, C. de Nooijer, de knecht L. Lievense en drie Hollandse vakantiegangers die zo'n „reisje" wel eens wilden meemaken, ont kwamen ternauwernood. De vistuigen werden tegen het vaartuig gesjord en zo koerste de botter naar Brouwersha ven. De motorsleepboot „Nelly" nam daar de drie vakantiegangers van boord. Met hulp van de „Ouddorp III" en de „Ouddorp VIII" van de gebroeders Sper ling heeft men getracht de haven van Brouwershaven binnen te lopen. Dit lukte niet. Daarop koerste men naar de Deltawerkhaven in den Osse, waar het I schip naar binnen werd geloodst. Twee jaar geleden stond ds. E. M. Top in Wemeldinge voor de klas als onderwijzer aan de school voor schipperskinderen. Nu geeft hij colleges in de kerk geschiedenis. Niet in Wemeldin ge, maar in Beiroeth. Als lec tor aan de Near East School of Theology, een onderwijsinsti- Onze zuiderbuurmannen, de Bel gen, hebben Zeeland al lang ont dekt. En hoe ze Zeeland ontdek ten (zeilend, zonnebadend of boter- kopend) wordt wel eens haarfijn uit de doeken gedaan in een of ander welwillend krantenartikel. Zo troffen wij dezer dagen in het te Brugge verschijnende Burger welzijn, een weekblad, van ene Walter Baes een interessant arti kel aan over „Zeilen in Zeeland". Interessant, zeggen we. We laten enige passages volgen: afdamming van de Wester- schelde zal een binnenzee tot stand komengroter dan de Zui derzee". Afgezien van de vergelij king met de Zuiderzee, vragen ive ons af hoe'een Belg zonder blikken of blozen kan schrijven over afdamming van de Wester- schelde. Alsof over vergrendeling van Antwerpen in het verleden al niet genoeg moeilijkheden zijn ontstaan. Een andere passage: „Wie van spectaculaire werken houdt, moet naar de Grevelingendam rijden, waar langs een 1800 metei lange kabelbaan 150.000 ton stenen en grint over het te dichten zeegat tussen Noord-Beveland en Over- flakkee worden gevoerd" Het zou inderdaad een bijzonder spectacu lair staaltje worden, maar of die kabel 1800 meter lang zou zijn... f Het artikel zegt ook ergens dat Zeeland zich losrukt uit zijn af zondering. Hoe dit in de praktijk tot stand komt, vertelt een ande re, ook zeer aandoenlijke passage van de schrijver, die wandelend over de dam bij Vrouwenpolder het volgende waarnam: „Er was een sterk contrast merk baar tussen de oude Zeeuwen, die haast stikten onder hun typische kledervracht en de meisjes in bi kini op het strand. Jaren geleden was dat zo niet". Schrijver heeft gelijk: jaren gele den stikten de oude Zeeuwen niet haast onder hun typische kleder vracht. Maar of ze het nu wel doen f Nee buurman, we geloven echt van niet.... (Slot van pag. 1) meen goed overeind is gebleven, is het natte en koude weer, alsmede een te weinig aan zon, er de oorzaak van, dat de korrels klein zijn gebleven. Daarnaast speelt de botrytis een rol, zodat vele aren lege pakjes vertonen. De verwach ting is, dat de wintertarwe niet meer zal opbrengen dan 4000 kg per hectare tegen 4800 tot 5000 kg normaal en zelfs 5400 kg gemiddeld in 1962. Zo gauw het nu goed weer wordt kan men gaan oogsten, want het graan is volledig maai- en dorsrijp. Vele gerstpercelen hebben last van lege ring, waardoor doorwas is ontstaan. Doorwas gaat ten koste van de kwali teit van de eerst gevormde aren. Voorts zijn de korrels bijzonder smal. Momen teel zit men volop in de gerstoogst, maar dat is later dan normaal. Men verwacht een opbrengst van gemiddeld 4000 kg per ha, tegen normaal 4400 kg en in het topjaar 1962 zelfs 5000 kg per ha. Bij al deze produkten is de top er bij voorbaat .1 afgeroomd. Juist die enkele honderden kilogrammen méér kunnen de winst van een jaar betekenen. Dat is ook met name het geval met de erwten, die zwaar te lijden hebben gehad van de regen. De opbrengsten lopen sterk uiteen: van 1200 tot 4000 kg per hec tare, met een gemiddelde van circa 2500 kg per hectare, hetgeen belangrijk be neden normaal is: 3800 tot 4000 kg. De oogst van graszaad in het bijzon der hiet ras veldbeemd is 30 be neden normaal en bedraagt thans 1200 tot 1300 kg per hectare. De veel minder fezaaide soort Westerwolds, waarvoor elangrijk minder wordt betaald, laat een opbrengst zien van 3000 tot 4000 kg. De situatie in de aardappelsector geeft evenmin reden tot optimisme. De vroe ge aardappelen hadden weliswaar een behoorlijke opbrengst, maar de prijs liet het te vroeg zitten. De percelen met middelvroege en late aardappelen zijn voor 75 aangetast door de ge vreesde aardappelziekte, phytophthora. De ziekte openbaarde zich al vrij vroeg, toen de knollen nog klein waren. Hoe wel de aardappelen nog moeten worden ferooid wordt een belangrijke oogstre- uctie verwacht, terwijl men eveneens aanneemt, dat het uitvalpercentage wel eens tot 30 procent zou kunnen stijgen In mineur is de stemming bij de uien telers. Aanvankelijk leek het hier ook allemaal erg rooskleurig, maar het uien- vliegje heeft roet in het eten gegooid. Zelfs het tegen de uienvlieg behandelde zaad is in opbrengst tegengevallen, zo dat het wel eens mogelijk zou kunnen zijn, dat het uienvliegje resistent is te gen de gebruikte middelen. Een en ander heeft een niet onaanzienlijke oogstre- ductie tot gevolg, terwijl 'de kwaliteit van de uien niet zo best is. Met name de telers van eerste jaars plantuien be horen tot de zwaarst getroffenen Het gewas bieten ongeveer 10 minder uitzaai in Zeeland kan het bij gunstig weer in de komende weken nog tot een goede kg-opbrengst bren gen, maar dan moeten echt wel alle factoren meewerken. De Zeeuwse land- bouw hoopt dat vurig, want dan is er dit jaar in elk geval nog een (hoofd)- gewas, dat niet tegenvalt! Voor het door de Vereniging ter bevor dering van elektrotechniek vakonder wijs in Nederland (V.E.V.) afgenomen examen sterkstroommonteur slaagden de heren L. P. Engelse te Goes en J. J. Goeree te Biezelinge. Dinsdagmorgen om half negen is in het postkantoor te Terneuzen de verkoop begonnen van een speciale serie postze gels, ter gelegenheid van het eeuwfeest van het internationale Rode Kruis. De eerste zegels werden verkocht aan mr. H. Rijpstra, burgemeester van Terneu zen en voorzitter van de plaatselijke af deling van het Rode Kruis. Voorts wa ren daarbij aanwezig enkele andere be stuursleden van de Terneuzense afde ling. De verkoop wordt verzorgd door leden van de Federatie Vrijwillige Vrou welijke Hulpverlening en van de Rode- Kruiscolonne. Bij twee aanrijdingen in Goes hebben maandag en dinsdag vijf personenauto's enige materiële schade opgelopen. Drie auto's kwamen maandagmorgen tegen zessen met elkaar in botsing: op de Wilhelminastraat bij hotel Ockenburg stopte een door J. de K. uit Vlissingen bestuurde auto om een lifter in te la ten. Hij werd aangereden door de auto mobilist J. G. uit Vlissingen, wiens wa gen een duwtje kreeg van de door M. v. d. M. uit Westkapelle bestuurde auto, die niet tijdig tot stilstand kwam. De tweede aanrijding deed zich dins dagmiddag om kwart voor vier voor op de parallelweg naast de Patijnweg. De chauffeur J. B. uit Kloetinge remde voor een tegenligger en werd daarbij aangereden door een hem achterop ko mende auto van J. M. uit Kloetinge. Ook hier was enige materiële schade het gevolg. t Advertentie) Brussel, regenbui 19 gr. C. Parijs, regenbui 17 gr. C. Nice, onbewolkt 24 gr. C. München, regen 21 gr. C. Zurich, zwaar bewolkt 16 gr. C. Innsbruck, zwaar bewolkt 24 gr. C. Madrid, licht bewolkt 33 gr. C. Mallorca, half bewolkt 28 gr. C. bi Breskens, bij de familie C. van Zeelen in de Achterweg doet et broedzieke kip een poesemoeder concurrentie aan. Tussen haar en twe< poesjes is zulk een goede verstandhouding ontstaan, dat de katje: 's nachts als kuikentjes onder haar veren kruipen. Overdag zoeken dt katjes de kip trouwens ook op en loopt de poesemoeder wat verloren rond. Haar iongen weten haar uitsluitend omstreeks etenstijd te vinden... Foto P.Z.C.) WESTELIJKE WIND. Veranderlijke bewolking met buiten, maar in de loop van de dag toenemende kans op opklaringen. Matige en aan de kust nu en dan vrij krachtige westelijke wind. Aanhoudend koel weer. STRANDVEKW ACHTING. (Van onze weerkundige medewerker). Wij zijn in West-Europa momenteel geheel overgeleverd aan depressies van de oceaan. Vandaag enkele opklaringen, maar ook nog kans op een bui. Vrij krachtige, later matige westenwind. Bij 16 tot 18 graden te koel. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: met de krachtige wes telijke luchtstroom blijven depressies vrij snel naar West-Europa komen. ZON EN MAAN 22 augustus Zon op 5.33 onder 19.52 Maan op 8.48 onder 21.27 tuut van de zending, waar stu denten uit bijvoorbeeld Grie kenland, Turkije, Perzië, Jorda nië, Syrië en Egypte een oplei ding ontvangen voor predikant van een van de inheemse protes tantse kerken. In 1961 zond het genootschap Mor genlandzending departementen in Nederland, Frankrijk en Zwitserland ds. Top uit. Hij was toen juist predikant geworden in de Ned. herv. kerk. Zijn studie verrichtte hij naast zijn dagelijkse werkzaamheden als onderwijzer aan de school voor schip perskinderen. Op de school in Bier vliet, de „N.E.S.T.", ontmoette hij een andere Nederlandse collega: dr. J. Bouman, die via de Amerikaanse zending als lector aan de school is verbonden. „Oorspronkelijk had het instituut het niveau van een bijbel- school," zo vertelde ds. Top (47) tij dens een gesprek ten huize van me vrouw L. N. Glerum-Stevense, in we meldinge waar hij een deel van zijn vakantie heeft doorgebracht. Maar dit peil veranderde: „Langzamerhand werden er hogere eisen gesteld aan de leden van de faculteit; de doctors graad werd verplicht gesteld. Met die studie ben ik nu bezig." Dat gebeur de met het oog op een ingrijpende reorganisatie: in de toekomst wil de school de studenten voor de doctors graad opleiden. Het ziet er naar uit, dat Nederlandse theologen daarbij een belangrijke plaats zullen innemen. Behalve dr. Bouman en ds. Top wil men trachten een derde Nederlandse theoloog aan te trekken. Daar naast worden besprekingen gevoerd over de mogelijkheid een Nederlander te benoemen tot president van de school, die de reorganisatie ten uit voer brengt. Ongeveer veertig theologische stu denten lopen aan de Near East School of Theology in Beiroeth college. Be halve voor predikant kunnen zij ook voor leraar godsdienstonderwijs wor den opgeleid. De school is een onder deel van „de tweede trap" van het zendingswerk: de opleiding van in heemse krachten, die het evangelie kunnen uitdragen. „De zending wijkt de laatste tijd meer en meer af van het conventio nele pad, het brengen van het evan gelie," zo formuleerde ds. Top de veranderingen, die aan de gang zijn. „De zending heeft het christendom nu praktisch over de hele wereld verspreid. De taak wordt in de toe komst vooral hulp bij de opleiding van de „eigen" mensen in deze ge bieden en het verspreiden van lectuur. Naar de mening van ds. Top heeft een instituut als de Near East School of Theology tot nu toe het nadeel, dat zij een opleiding voor de doctors graad mist. Het gevolg: „Veel men sen, die bij ons afgestudeerd zijn gaan voor een verdere studie naar Ameri ka. Want zoals het oosten voor ons aantrekkelijk is, lokt het westen hen. En dan ben je ze vaak kwijt." Ds. Top geeft in Beiroeth niet al leen colleges voor „eigen publiek". Tussen de Amerikaanse Universiteit in Beiroeth en de Near East School of Theology bestaan namelijk nauwe contacten. Het komt dan ook vaak voor, dat ds. Top voor een groep studenten van deze universiteit ais algemene ontwikkeling een cursus verzorgt over de kerkgeschiedenis. „Uit het oogpunt van de zending is dit ook belangrijk," zo meent hij. „Want de studenten komen behalve uit het nabije oosten ook uit bijvoor beeld India of Indonesië." Ds. Top komt in zijn vakantie graag naar Nederland. „Je hebt dan weer contact met je eigen professoren je kunt je op de hoogte stellen van eventuele nieuwe boeken." Binnen kort loopt zijn Nederlandse vakantie- tijd weer ten einde en rijdt ds. Top in zijn auto met het Libanese ken teken de 5600 kilometer naar Bei roeth terug... In de Abdijgebouwen. Iedere woensdag-, donderdag- en vrijdagavond, aanvang 20.30 en 21 uur. Ingang: Nieuwe Kerk. WESTERSCHOUWEN heeft de organi satie van een eigen dienst voor gemeen tewerken en bouw- en woningtoezicht „bestekskiaar". Met vier andere gemeen ten op het eiland is ook de Westhoek van het eiland uit de Centrale Dienst „Noord-Zeeland" gestapt en met ingang van 1 augustus jl. stond men op eigen benen. Dat vergt dus de nodige voor zieningen en vanavond (woensdag) zal de raad nu beslissen over een voorstel van b. en w., waarin de opzet van deze eigen dienst is uitgewerkt. In een vorige vergadering heeft de raad reeds besloten de in Wester schouwen werkzame opzichter van de gemeenschappelijke regeling, de heer Z. Roseboom over te nemen. Thans stels het college voor hem te benoe men tot directeur van gemeentewer ken, technisch ambtenaar eerste klas. Verder zou in de dienst moe ten worden opgenomen een technisch ambtenaar, tevens plaatsvervanger van de directeur en een opzichter C. te belasten met het dagelijks opzicht over het werkliedenkorps. B. en w. zijn van mening, dat zo het bouw- en woningtoezicht en de dienst gemeentewerken naar behoren zullen kunnen functioneren. Bovendien stellen zij zich op het standpunt, dat de dienst met deze personeelsbezetting in staat is bijzondere werken voor de gemeente te De kampeerterreinen aan de Zeeuw se kust hebben de laatste dagen veel te lijden gehad van de regen. Sommige zijn in ware modderpoe len herschapen. (Foto P.Z.C.) De Italiaanse organist Achille Berruti gaf gisteravond een concert in de Nieu we Kerk te Middelburg. Hij had zijn pro gramma vrij chronoligsch opgebouwd uit werken van Giovanni Gabriëli, Fresco- baidi, Pierre du Hage, Johann Sebastian Bach, Tagliavini en Jean Langlais. Het optreden van deze vertegenwoordi gers uit de Italiaanse orgelschool is een imponerend gebeuren geworden. De op lettende toehoorder gisteravond zal er ongetwijfeld in geslaagd zijn een fraaie klankwereld te ontdekken, waarin alles op voortreffelijke wijze gecoördineerd was. Berruti's vertolking was boven al lés bijzonder helder, terwijl hij ondanks zijn zuidelijk temperament er steeds in slaagde zijn tempo uiterst bescheiden te houden. Met name de vertolking van het slechts kleine Bachprogramma heeft ons ge troffen; Berruti speelde twee fuga's, één op een thema van Corelli, de an dere op een thema van Negreuzi, als mede het koraal „Wachet auf, ruft uns die Stimme". Hier kon men genieten van spontaan orgelspel, waarin Bach op prachtige wijze gestalte kreeg. Zijn aparte stijl kwam duidelijk tot uiting in de „suite du premier ton", van Pierre du Hage, waarbij de regis- terkeuze van Achille Berruti een zeer bekoorlijke was. In de „Ricercare" van Frescobaldi en het slotdeel van dit con cert „Prélude au Kyrie", communion en epiloque" van Jean Langlais kreeg de Italiaanse organist bovendien nog alle gelegenheid zijn waarlijk niet geringe technische en virtuoze kwaliteiten te la ten horen. Er was voor dit concert een 'behoorlijke belangstelling. Storm en regen hebben begin deze week een ware uittocht ten gevolge gehad van kampeerders op de campings aan de Zeeuwse kust. Zon dagavond stak een stormachtige wind op (windkracht 8), die de sterkte van de tenten en tentjes op de proef stelde en met name dins dag regende het vrijwel gedurende de gehele dag. In Vlissingen werd gisteren 23 millimeter gemeten en Sas van Gent spande opnieuw de kroon met 31 mm. Deze Zeeuws-Vlaamse grensgemeente geniet thans de twijfelachtige eer de landelijke ranglijst aan te voeren met liefst 177 millimeter. Normaal valt er in augustus 70 tot 75 millimeter. En dan te bedenken, dat augstus nog lang niet voorbij is Hier ziet men de resten van wat eens de strandkerk te Vrouwen polder is geweest... (Foto P.Z.C.) t/WWWWWWVWWWWWtfWWWWWWVWWW nu te wachten op de heren van de ver zekering, die de schade moeten vast stellen. Waarschijnlijk zullen de beide tenten niet meer worden opgetrokken, daar het einde van het seizoen nadert. In geheel Zeeland is het gisteren een uittocht geweest van kampeerders, met name op Walcheren, waar het aantal kampeerders op diverse campings tot de helft slonk. „Er zijn zeker 600 men sen vertrokken de laatste drie dagen", vertelde ons een man op een kampeer terrein te Vrouwenpolder. „Er zijn nog circa 500 mensen gebleven, zodat er dus duidelijk sprake is van een grote uit tocht", zo voegde hij eraan toe. Overi gens: de grote uittocht komt niet alleen voor rekening van het slechte weer. Ook speelt een rol, dat tal van lagere scholen over enkele dagen de lessen weer her vatten. De campings die op duingrond staan, hebben het over het algemeen beter ge troffen. De overvloedige regenval werd door het duinzand snel opgenomen, zodat erge piasvorming, die de tenten bedreigt, daar achterwege bleef. Dat was met name het geval in de kop van Schou wen, waar bepaald geen sprake was van „wegspoelen" van tenten en hun bewoners. Wat er gebeurt als het water niet snel verdwijnt hebben wij kunnen constateren op een camping in Oost- kapelle. Deze kampeerplaats was gisteren veranderd in één grote mod derpoel. Geen wonder, dat meer dan de helft van de kampeerders daar vandaag zijn biezen heeft gepakt. Maar in diezelfde camping kwamen dinsdag nog drie nieuwe kampeer ders. Het zullen wel de laatste der Mohikanen zijn geweest.... In Zeeuwsch-Vlaanderen was, evenals op Walcheren, sprake van een uittocht van kampeerders. De caravans bleven over het algemeen nog wel bevolkt, maar degenen, die hun vakantie in ten ten doorbrengen, hebben er gisteren in groten getale de brui aan gegeven, zo bleek ons bij informatie in Cadzand. Hoewel regen en wind de laatste dagen aanval op aanval hebben ondernomen op de kampeerplaatsen langs de kust, is het opmerkelijk, dat er zo weinig tenten zijn omgewaaid. „Veel minder dan tij dens het noodweer vorig jaar", vertelde ons een beheerder van een kampeerter rein op Walcheren. Wel zijn er een paar grote tenten tegen de grond gegaan, onder meer de strandkerken voor toe ristenzielzorg (r.-k.) in Kamperland en in Vrouwenpolder. De tenten, die 's nachts zijn omgewaaid, hebben dat niet bepaald geruisloos gedaan „Ik dacht, dat het leger schietoefeningen hield", vertelde een omwonende in Vrou wenpolder, die 's nachts wakker was geworden van de knallen, waarmee de klapperende tentzeilen tegen elkaar sloe gen. Gehavend en gescheurd ligt de tent In het ruilverkavelingsblok Kle verskerke bij Middelburg is een historisch kerkhof bloot gelegd. On der de hoede van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek is ter plaatse een proefsleuf gemaakt. Ir. A. Trimpe Burger heeft daarbij een aantal skeletten gevonden. Hij detamineerde het kerkhof uit de 14e eeuw. Binnenkort zal hij nagaan, of het hier een in de kronieken be kende begraafplaats betreft. verrichten. In bijzondere gevallen met betrekking tot het bouwtoezicht zou dan een supervisor kunnen worden inge schakeld. Voorlopig kan na een beseheiden ver bouwing de voormalige raadzaal in Renesse bestemd worden als bureau van gemeentewerken. Voor de inrichting van dit bureau en voor de aanschaf van zo genaamd „buitenmateriaal" vragen b. en w. een krediet van 7500. De aan wezige inventaris in het kantoor van de Centrale Dienst te Renesse is zo ver ouderd dat geen pogingen worden ge daan om dit over te nemen. Financieel komt de uittreding van Wes terschouwen uit de Centrale Dienst „Noord-Zeeland" de gemeente op niet onaanzienlijke bedragen te staan. Zoals bekend hebben G.S. in een voorstel aan het algemeen bestuur van de gemeen schappelijke regeling gesteld dat het wachtgeld van de te ontslane directeur gedurende zes jaar en tien maanden voor rekening van de „uittreders" komt: af lopend van 1,07 tot 86 cent per inwo ner. Bovendien zouden de „uittreders" vol gens het voorstel van het provinciaal bestuur gedurende tien jaar een bijdrage van 40 cent per inwoner moeten opbren gen. Daartegen nu hebben de aanblij vende gemeenten van het eiland Tho- len, St. Philipsiand en Middenschouwen bezwaar gemaakt. Hoe deze zaak zich verder zal ontwikkelen is nog niet duidelijk. DS- TOP van Wemeldinge naar Beiroeth

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2