Principeslagje in Middelburgs raad over afwijken van de rijksregeling MIDDELBURGSE JEUGD HAALDE RIDDER IVAM0E JUICHEND IN AGENDA WALCHEREN B.B.A.-bus schept bromfietser bij St.-Philiosland MARKTBERICHTEN Bestuurder NCAB D. den Hollander vertrekt uit Goes BIJ VERGOEDING VAN ZIEKTEKOSTEN MEERDERHEIDSVOORSTEL B. EN W. MET 12 TEGEN 3 AANGENOMEN GEEN UITZONDERING GELIJKE TRED EERSTE STAP BOUWRIJP G0DSD1NSTCURSUS BADHUIS BLAUWEDIJK WALCHEREN Laatste „zomeravondstilte" Eenhoorntoernooi gaat niet door Auto reed terras op Eerste deelnemer meldde zich reeds na half uur TIJDRACE ORIGINEELST Langzame afname toeristendrukte BRAND IN HOUTEN KEET TE KLOOSTERZANDE rr PERFECT L AC VJ AUTOMATISCH HANDIGE OPEN GREEP VEDERLICHT Concert Scooter botste tegen auto J. S. Adriaanse te Vlissingen overleden Feestelijk begin vakantie-spelweek Botsing te Haamstede A CC PERFECT L ACU AUTOMATISCH SPIEGELGLADDE STALEN ZOOL VEDERLICHT DINSDAG 20 AUGUSTUS 1963 P R O V I N C I A L E ZEEUWSE COURANT B De Middelburgse gemeenteraad heeft maandagmiddag onder voorzitterschap van burgemeester mr. J. Drijber een principeslagje geleverd over het wel of niet afwijken van de rijksregeling inzake de zogenaamde „hardheidsclausule" bij ziektekosten, die hoofdstedelijke ambtenaren en hun gezinnen moeten maken. Het ging de raadsleden niet in de eerste plaats om de vraag of een vergoe ding in de gemaakte kosten (bijvoorbeeld huishoudelijke hulp) zou moeten worden toegekend indien deze kosten 5 procent van het salaris van de amb tenaar zouden overschrijden, dan wel 4 procent. Het kardinale punt was ech ter de vraag óf er afgeweken kon worden van de rijksregeling, waarin het per centage van de „hardheidsclausule" op 5 gesteld is. De meerderheid van b. en w. wilde het percentage op 4 stellen en dus afwij ken van de rijksregeling; de wethouder van financiën wilde het percentage van 5 ongewijzigd laten De raadsleden wa ren evenmin allemaal unaniem in hun mening: er moest een stemming aan te pas komen en die wees met 12 tegen 3 stemmen uit, dat een vergoeding gege ven wordt als kosten reeds 4 procent van het salaris uitmaken. Tegen het voorstel stemden de heer A. J. Schot (s.g.p.), wethouder J. S. Hoek (van financiën) en de heer M. Wattel (beiden a.r.). Vóór waren de heren M. A L. Hu- bregtse, P. H. Geers, H. Gillissen, F. Steutel, W. Don (allen p.v.d.a.), M. L. Almekinders (c.h.), C. A. Kammeraad, B. A. Hesselink (beiden v.v.d.), J. A. van Bennekom (a.r.) en de drie overige wethouders W. P. J. Baars (c.h.), drs. Th. J. Westerhout en A. J. Berenpas (beiden p.v.d.a.). De heren Schot en Wattel, die het eerst aan het woord kwamen, vonden het niet juist, dat in dit geval een uitzondering gemaakt wordt en van de rijksregeling afgeweken wordt. Het ging beide heren niet om de ene procent meer of min der, maar om het principe. De heer Van Bennekom zei niet enthousiast te zijn over het standpunt van de meer derheid van het college, maar hij kon zich wel indenken dat 'dit standpunt in genomen was om bij het vinden van personeel nog niet meer moeil"kheden te krijgen In verschalende andere ge meenten in de omgeving van MH-telbure is het percentage namelijk ook reeds teruggebracht tot 4. Wethouder Hoek wees er op, dat Middelburg steeds op basis van de rijksregeling vergoedingen of salaris verhogingen aan zijn ambtenaren uit gekeerd heeft en. hij zag geen nood zaak in dit geval er van af te wij ken, ondanks het feit, dat enkele ge meenten in de omgeving dat wel ge daan hebben. Gevraagd naar de reden van de voor gestelde afwijking (de heer Hesselink wilde die namelijk gaarne weten) zei wethouder Berenpas, dat Middelburg ge lijke tred moeten met omliggende ge meenten bij het scheppen van gunsti ger arbeidsvoorwaarden. Hij knoopte daaraan vast, dat sinds 1946 toen het rijk alles regelde op dit gebied wel het één en ander veranderd is. Burgemeester Drijber verklaarde, dat het college over het algemeen de rijksregeling volgt. Behalve de aan passing met andere gemeenten gold voor mr. Drijber ook het feit, dat het college zich op dit gebied enige vrijheid veroorloven wil. Wanneer enerzijds zeker met de ontwikke ling, die Middelburg doormaakt een hogere arbeidsprestatie van de ambtenaren gevergd wordt, achtte de burgemeester het anderzijds toch wel verantwoord om dit gebaar te maken. Een soort psychologische af wijking van de rijksregeling dan, noemde de heer Drijber de voorge stelde percentagever'laging. De heer Hesselink wilde in tegenstelling tot wethouder Berenpas niet te zeer vasthouden aan de grotere werfkracht, die de gemeente door de percentagever- laginr. zou krijgen Het ging het V.V.D.- raadslid meer om deze eerste afwijkings- stap dan om het ene procent. „In de verlofregeling zijn we ook af geweken van de rijksregeling" mengde Advertentie Slachtoffer ongeval op weg bij Baarland In het ziekenhuis te Tilburg is zater dag overleden het slachtoffer van een auto-ongeluk op de weg tussen Baarland en Oudelande mevr. J. G. Meertens- Camman uit Oudelande Dit ter cor rectie van een bericht in ons blad van maandag, waarin was vermeld, dat het ongeluk in Brabant was gebeurd. Middelburg Electro: Fra üiavolo, 19.30 uur, a.l. Molenwater: Miniatuur Walche ren, 922 uur. Zeeuws Museum: Expo sitie verzameling Bal en J. H. Koekkoek, 1017 uur. Van Benthem en Jutting: Expositie Zeeland en Vlaanderen, land kaarten en atlassen (Mercator), 9-18 uur. Nieuwe Kerk: Orgelconcert Achille Be- rutti, 20 uur. Vlissingen Alhambra: Meneer pastoor zet een kraak, 20 uur, a.l. Luxor: Revolver- vechters, 20 uur, 14 iaar. Veere De Schotse Huizen. Expositie unica mr. J. C. van Schagen, 1012 en 1417 u. Bergen op Zoom Roxy De slavin van Rome, 20 uur, 14 Jaar. Luxor. Sodom en Gomorra, 20 uur, 18 laar. Terneuzen Luxor. Drijfzand der begeerte, 20 uur, 14 Jaar. Oostburg Ledeltheater Hebben de tieners alleen schuld, 20 uur, 14 Jaar. Gemeente huis Tentoonstelling grafische kunst, 9 —12 en 1417 uur. Sas van Gent Olymplatheater: De mis daad was bijna volmaakt, 20 uur, 18 j. Westdorpe Kunsthandel Troutzaerte: Ten toonstelling gouaches van Helen van Zijl en van werkelijk en profaan edelsmeed- werk van Kees van Berkel, 921 uur. Goes Grand: Jerry als huisknecht, 20 uur, a.l. Museum: Expositie voorwerpen de Bevelanden, 1012, 1417 uur. Zierikzee Burgerweeshuis: Zeventiende eeuwse meesters, 1017 uur. In een rondvraag merkte de heer Kammeraad op, aat er van de zijde van de hoofdstedelijke aannemers enige teleurstellende opmerkingen ge maakt zijn over het reit, dat de ge meente geen bouwgrond in optie uit geeft. Het V.V.D.-raadslid meende, dat de sluimerende bouwcapaciteit toch wel benut moet worden de heer Hubregtse zich in het gesprek. „Toen hebben we geen principiële be zwaren gehoord", voegde hij er aan toe. Wethouder Berenpas verklaarde nog van reeds 150 Nederlandse gemeenten te weten, dat ook zij het oercentage tot 4 verlaagd hebben. Daarna besliste de stemming over het voorstel van b. en w. Dat de ambtenaren in de gelegenheid moeten worden gesteld om zich tijdens hun werktijd verder te bekwamen in hun vakonderwijs, kon de heer Hesse link zich voorstellen, maar hij vond het enigzins vreemd, dat de ambtenaar daarbij ook faciliteiten gegeven zouden worden voor het volgen van cursussen in godsdienstonderwijs. Hij vroeg zich af welk belang daarmee voor de gemeente gemoeid is; hjj achtte dit een privézaak van de ambtenaar. Wethouder Berenpas wees er op, dat deze faciliteiten reeds voor minder jarige ambtenaren golden, maar dat zij voor meerderjarigen nu ook van toepassing zouden moeten komen. Overigens betreft het hier een voor lopige redactie van een wijziging van het ambtenarenreglement. Aan de hand van de praktijk zal een basis gezocht worden voor een definitieve redactie, lichtte de wethouder toe. Voorts gaf de wethouder nog een na dere toelichting op de exploitatiecijfers van het gemeentelijk badhuis in verband met het feit, dat besloten is om het ba den op donderdag af te schaffen Deze regeling is getroffen omdat er op die dag heel weinig belangstellenden waren. „Het badhuis voorziet op andere dagen echter nog in een dringende behoefte," verzekerde de heer Berenpas. De raad trok verder een krediet van 55.500 uit voor aankoop van 3 saneringspanden en een restauratiepand. Wethouder Baars antwoordde, dat in het verleden de gronden altijd uitgegeven zijn als ze bouwrijp waren. Momenteel zijn er geen bouwrijpe gronden en daar om wordt er ook geen optie verleend. De wethouder verklaarde, dat er momen teel een nieuwe regeling in voorberei ding is, waarbij de uitgifte van gron den aan nauwkeurige voorschriften wordt onderworpen. B. en w. zullen aan de hand daarvan in de toekomst min der moeilijkheden op dit punt ontmoeten, verwachtte de wethouder. De invloed van de hogere rijksbijdra ge van 1 ton voor de Schouwburg- vernieuwing is een mindere rente last van bijna 5500 gulden, zo re kende wethouder Westerhout de heer Hubregtse desgevraagd voor. De wethouder voegde er nog aan toe, dat Middelburg hoopt op een even redige verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds; als dit lukt betekent het een tweede verbetering van rond 10.000 gulden. De heer Hubregtse wilde voorts weten hoe het gesteld is met de verbetering van de Blauwedijk. Hij wees er op, dat de toestand van de rijwielpaden slecht is en wilde een brief aan het provin ciaal bestuur daarover sturen. Burge meester Drijber was van oordeel, dat men het provinciaal bestuur geen ver wijten moet maken. De verbetering van de Blauwedijk is een onderdeel van de verbetering van de toegangswegen naar de Stationsbrug. De heer Drijber ver wachtte, dat in het najaar nader beslist zal worden hoe het nieuwe tracé van de Blauwedijk er uit zal zien. De bur gemeester voegde er nog aan toe, dat er plannen zijn om in de nabije toekomst enkele wegen van de provincie over te nemen, o.a. de Blauwedijk en de Veerse- weg, tot de grens. Op suggestie van de heer Geers zullen b. en vv. zich nader beraden over de ver keerssituatie op donderdagen van de Pottenmarkt tot de Markt. Aan het begin van de vergadering had de burgemeester de heer Kammeraad gelukgewenst met diens benoeming tot Tweede-Kamerlid, waarmee net aantal kamerleden uit de Middelburgse raad thans tot drie uitgebreid is. MIDDELBURG Italiaanse organist Berruti concerteert De uit Milaan afkomstige Italiaan Achille Berruti zal vanavond dins dag in de Nieuwe Kerk te Middel burg een orgelconcert verzorgen. De in 1932 te Biella geboren organist werd on der meer uitgenodigd om in Hamburg te spelen tijdens de internationale orgel- week. Vorig .jaar juli heeft hij in Neu renberg en voor radio Frankfurt en Beieren gespeeld. Andere concerten heeft hij gegeven in Gmuend, Coburg en Zü- ri'ch. Het programma voor vanavond bestaat uit de volgende onderdelen; Jubilate deo, achtstemmig van Giovanni Gabrieli, Tocate V „Sopre i jedali dell' organo e senze". Ricercare „con 1' obbligo di- cantare la quinte parte senze toccarbe" van Girolamo Frescobaldi; Suite du pre mier ton; plein jeu, fugue, récit, basse de trompette, duo, grand ieu van Pierre du Hage; Fugue su teme di forelli. Co- rale „Wachet auf, ruft uns die Stimme Fugue su teme di Negreuzi van J. S. Bach. Passiecaglie su teme di Hindemith van L. F. Tagliavini en prélude au Ky rie, communion en Epilogue van Jean Langlais. Het concert begint om acht VLISSINGEN Vrijdag 23 augustus, 's avonds om 8 uur zal in de Evangelisch Lutherse Kerk te Vlissingen een concert gegeven wórden- Medewerkenden zijn; Nicolette de Voogd, harp, Philip Fey, hobo en Daan Manneke, orgel. Op het programma staan onder meer werken van Buxtehu- de, Handel, Bach en Loeillet. Auto's botsten Op de hoek Badhuisstraat-Koudekerk- seweg te Vlissingen verleende de Belg W. E. L. F. met zijn personenwagen geen voorrang aan de personenwagen, bestuurd door W. P. uit Vlissingen. De wagen van de Belg werd licht, de wagen van de Vlissinger zwaar beschadigd. Woensdag zal in de Johanneskerk te Vlissingen de laatste „zomeravondstil- te"-bijeenkomst worden gehouden. Ds. v. d. Schoot zal de meditatie uitspreken, terwijl verder medewerking verleent de heer N. Top, bas, Paul van Belzen trompet en de organist der kerk, Jan Hekhuis. Maandagavond keerde in de Schelde- straat te Vlissingen een personenauto, bestuurd door J. van E. uit Vlissingen, zonder op het achter hem komende ver keer te letten. Dat kwam hem „duur" te staan, want de Duitse scooterberijder P. D. reed daardoor tegen de auto. Bei de voertuigen werden licht beschadigd. DOMBURG Zomeravondstilte Woensdag, 21 augustus zal in de gere formeerde kerk te Domburg een zomer- avondstiltebijeenkomst worden gehou den. Stoffel Gunst, orgel en Philip Fey, hobo, verlenen muzikale medewerking. Op het programma staan werken van Corelli, Bach en Pepping. ARNEMUIDEN Collecte D.E.L. De inzameling ten bate van D.E.L. heeft te Arnemuiden een bedrag van f 841,30 opgebracht. ZOUTELANDE Zomeravondstilte Woensdagavond wordt in de hervormde kerk te Zoutelande de vijfde en laatste zomeravondstiltebijeenkomst gehouden. Muzikale medewerking verleent het mannenkoor „Zang en Vriendschap" uit Kapelle-Biezelinge, onder leiding van Daan Manneke. Er zal ook harpspel ten gehore worden gebracht. Burgerlijke stana MIDDELBURG. Bevallen: J. P BliekBoone, z. P. Sturm— Maljaars, z. L. C. LantingCompanjen, d. H. HoumesCoppejans, z. C. A. Zijnen- van Blerkum, d. A. C. Geelhoed -Meulen- berg, d. A. BuijsDingemanse, z. R. S. van DammeSleyster, d. N. E. KoddeBaas. d. M. SchonisReijnierse, z. Ondertrouwd: P. D. Marijs 25 3. en L. W. Joosse 24 j. H. N, van Vliet 21 j. en C. de Kam 24 J. K. Ph. Bastian 42 j. en M Mul ler 49 j. Getrouwd: G. Somsen, 28 J. en J. P. Cam per 26 J, W. M. M. de Bruin 25 j. en M. V. J. H. Castenmiller 23 j. E. J, Snip 24 j. en I. Huisman 25 j. W. J. van den Bosse 29 j. en W. G. E. Glerum 21 j. P. de Zwarte 30 J. en J. de Ridder 22 J. Overleden: J. B. J. M. Hillege, 55 J.. geh. J. C. Bosschaart, 86 j., wed. G. J. de Vries van Doesburgh, 70 j.t geh. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 17 aug.: Andrea- Costa van Rostock. 18 aug.: Samuel-Bakke van zee. Heemraadsingel van Antwerpen. Hoyledesingel van Antwerpen. Vlissingen vertrokken op 17 aug.: Andrea- Costa naar Zwarte zee. 18 aug.: Breehorn naar Moh. I Rane, Samuel-Bakke naar zee, Hoyledesinged naar zee. Heemraadsingel n. zee. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 17 aug.: Eddystone van Londen-Gent. Vangu ard van Hull. Fravizo van Pitea. Spirit van Ipswich. Castor van zee-Terneuzen. Sloter- kerk van Bremen. Admiralengracht van Amsterdam. Meeuw van Ipswich. 18 aug.: Victory van Boston. Viking van zee. Schie- dijk van New York. Ares van La Guaira. Alert van Grangemouth. Overijsel van Swansea. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 17 aug.: Marne naar Rotterdam. Tycha naar Londen. Wil ja naar zee. Prins Johan Wil lem Friso naar Hamburg. Nassauhaven naar Kopenhagen. Hathor naar Amsterdam. Texel naar Londen. Oosterburgh naar Karlsham. Appingedam naar Rotterdam. Aardenburgh naar Gothenburg. Seabreeze naar Londen. 18 aug.: Jell naar Londen- Gent. Heiloo naar Norwich. Annenkerk naar Rotterdam. Diet naar Rotterdam. Alcor naar Rotterdam. Virgo naar Londen. Vesta naar Duinkerken. Sheratan naar Rotterdam. Cor- nelis Houtman naar Vannes. De sportvereniging „Oostburg", die tel- kenjare voor de aanvang van de nieuwe competitie op twee achtereenvolgende zondagen het „Eenhoorn-voetbaltoer nooi" organiseert, heeft het toernooi 1963 moeten afgelasten. Nadat de vier deelnemende elftallen reeds bekend wa ren, stelde één van deze verenigingen op het laatste moment te hoge financiële eisen, waaraan de organiserende vereni ging niet kon voldoen. Ook was het niet meer mogelijk een andere geschikte club aan te trekken. In plaats van het Eenhoorntoernooi speelt „Oostburg" nu vriendschappelijke wedstrijden. Op zondag 25 augustus worden de wedstrijden Oostburg 2 Aardenburg 2 en Oostburg 1 tegen Aar denburg 1 gespeeld. Zondag 1 septem ber komen de junioren C 1 en het eerste elftal van Biervliet op bezoek. Verder spelen de Oostburgse juioren B 1 op zaterdag 31 augustus een thuis wedstrijd tegen de B 1 junioren van Aardenburg. Op de rijksweg van Sint-Philipsland naar Steenbergen, aan het eind van de Slaakdam heeft een autobus van de B.B.A. maandagmorgen om half acht een bromfietser uit Bruinisse geschept en tegen het wegdek geslagen. De 33- jarige opzichter bij rijkswaterstaat, I. de W. reed 's morgen op zijn bromfiets in de richting Steenbergen over het fietspad langs de linkerzijde van de betonweg. Aan het eind van de Slaak dam houdt dit ifetspad op en moeten de weggebruikers op een dijkovergang oversteken naar de rechterkant. Juist toen de De W. dat wilde doen was de bus van de B.B.A. hem al zover achterop genaderd dat een aanrijding niet meer te vermijden was. De man werd tegen de weg geslingerd. Buiten bewustzijn moest hij per ambulance naar het Al gemeen Burger Gasthuis in Bergen op Zoom worden vervoerd. Op de hoek van de Kade en de Oude Kerkstraat te Sluis reed dezer dagen een automobiliste het terras van hotel ,.De Korenbeurs" op en veroorzaakte daarbij nogal wat schade aan het wind scherm. Na een korstondigc ziekte is maandag tijdens zijn vakantie in Duitsland plot seling overleden de heer J. S. Adriaan se, in leven waarnemend-directeur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken te Vlissingen. De heer Adriaanse werd 37 jaar. In februari 1951 trad de thans overlede ne als klerk 1ste klas in dienst bij het gemeentelijk bureau voor sociale zaken. In de 12% jaar, die hij daar werkzaa:» was, heeft hij een uitstekende staat van dienst opgebouwd. Na op verschil lende afdelingen werkzaam te zijn ge weest en diverse rangen te hebben door lopen. volgde op 1 juli 1956 zijn be noeming tot kommies, op 1 april 1959 tot kommies 1ste klas en op 1 juli 1962 tot hoofdcommies in de functie van waarnemend directeur. De heer Adriaanse, die bij zijn collega's zeer gezien was, heeft met veel kennis van zaken een grote bijdrage geleverd in de praktische uitvoering van het maatschappelijk werk in Vlissingen. Zijn overlijden gedurende zijn vakantie in Duitsland op de leeftijd van 37 jaar, heeft bij allen die op de dienst werk zaam zijn, grote verslagenheid teweeg gebracht. De begrafenis is bepaald op donderdag 22 augustus om 15.30 uur op de algemene begraafplaats te Vlis singen. Met veel gejuich hebben honderden kin deren maandagmiddag in Middelburg de grote ridder Ivanhoe ingehaald. Als of hij zo uit de beeldbuis was gestapt de jeugd kent Ivanhoe voornamelijk van de t.v. stond hij daar ineens op het Abdijplein: trots en fier op zijn paard gezeten en omringd door een grote groep schildknapen en jonkvrouwen, die iiadden deelgenomen aan de speurtocht naar de heldenfiguur. Het was een tocht, die door het comité Jeugd-Vakan- tie-Vreugd was uitgeknobbeld en waar mee in de provinciale hoofdstad de vierde vakantiespelweek werd ingeluid. Een feestelijk begin, dat ondanks de minder gunstige weersomstandigheden tot voile tevredenheid van de organisa toren „uit de verf" kwam. Reeds om kwart over één waren 39 groepjes van vijf kinderen bij het ge meentehuis begonnen met het afwerken van een tiental opdrachten. Dat gebeur de nadat burgemeester J. Drijber in de hal van het stadhuis de vakantiespelweek officieel had geopend en de schare vol gelingen van Ivanhoe had gewezen op de belangrijke taak die zij hadden te vervullen vóór zij door de grote helden figuur tot hulpridder en hulpridderika's zouden worden geslagen. Alsof het om een tijdrace ging, zo snel trokken de feestelijk verklede en met zwaarden, schilden en hel men getooid schildknapen en de in lange jurken en puntmutsen gesto ken jonkvrouwen langs de verschil lende adressen waar zij een stempel voor hun tochtenboekje konden krij gen. Bij het militair hospitaal moesten de kinderen door een glijkoker, op het Hof van Tange was er een wijnschenkproef (met water), de Kuiperspoort moest te (stok)paard worden genomen en door de Schuddebeursstraat ging het ge blinddoekt. Dan moest er onder meer nog een bewijs voor goed gedrag worden gehaald op het politiebureau. Voorts moesten de kinderen met een stempel tje aantonen dat ze spaarzaam zijn. Wa ren de organisatoren van de veronder stelling uitgegaan, dat de hele speur tocht wel een paar uur in beslag zou nemen, een half uur na de start meldde zich de eerste deelnemer al met een vol gestempeld A.N.W.B.-boekje present op het Abdijplein. Tegen drie uur waren de meeste kinderen op het plein, waar ze in de Kloostergangen door in een nis opgestelde Ivanhoe met het blanke zwaard tot hulpridder of -ridderika's werden geslagen. Een beetje fris was het wel met die gure wind maar de ijstraktatie, die daarop volgde, viel bij de deelnemertjes best in de smaak. Een jury bstaande uit de dames C. van de Briei-Frank, A. Scholten-Linker en de heer J. van de Linde maakte onder tussen uit, wie van de jongens of meis jes het origineelst gelsleecl gingen. Te gen half vijf kondigde een trompetter in de toren van het Rijksarchief de komst van de ridder aan. Onder luid Ivanhoe-geroep haalden de kinderen hun favoriet binnen. Op het Abdijplein reikte Ivanhoe vervolgens de prijzen uit aan de best geklede deel nemertjes. Nic de Klerk en Martien van Riemsdijk werden uitgeroepen tot hulp ridder van de week. Ineke Kunnen werd hulpridderika van de week. Op het programma van vandaag staan zwemwedstrijden in het gemeentelijk zwembad en poppenkastvoorstellingen op de Vismarkt en het terrein van „Kin- derzorg". Op de Groenmarkt kunnen de kinderen vanmiddag hun talenten bot vieren tijdens straattekenwedstrijden Als dit onderdeel door slechte weers omstandigheden van het programma moet worden geschrapt, zal dit worden bekendgemaakt met vlaggetjes op de Lange Jan. In plaats daarvan zal de kinderen in het Citytheater een film voorstelling worden aangeboden. De uitslag van de verkleedwedstrijd is als volgt: eerste groep: 1. Wilma Hen- drikse, 2. Hannie Koole. Tweede groep: 1. Adrie Geelhoed, 2. Christien Drijber. Derde groep; 1. Nic de Klerk, 2. Mo nique Pijnenburg. Vierde groep: 1. Mar tien Riemsdijk, 2. Coen Volp. Vijfde groep: 1. Ineke Kunnen, 2. Harold Over- wijk. Ondanks het wisselvallig weer, neemt het aantal toeristen in de Schouwse Westhoek maar langzaam af. Op veel campings komen nu lege plaatsen. Aan het veer te Zijpe zijn de rollen omge draaid en de stroom auto's aan de eilandzijde was in het afgelopen week end groter dan aan de andere kant. Toch komen er nog regelmatig late gas ten. Ook komen nog verschillende auto bussen hun passagiers in de Westhoek afzetten, om dan meestal een andere groep mee terug te nemen. Zondagmor gen konden voor het eerst niet alle r.-k. gelovigen te Renesse in de voor het sei zoen opgebouw strand-kerktent een plaats vinden. Dit was in het seizoen nog niet voorgevallen. Ook in Haam stede was de belangstelling voor het kerkbezoek weer groot. In Haamstede en Burgh konden laat- komende badgasten zaterdagmiddag geen brood meer krijgen. De bakkers barometer meldde voor de afgelopen week een teruggang van de gasten met 17 procent. Donderdagmiddag naderde de heer J. H. M. uit Rotterdam, kamperende op de camping van de heer L. J. B. aan de Hogeweg zijn tijdelijk woonverblijf uit de richting Westenschouwen, minderde ,gas en stak zijn linker richtingaanwijzer uit. Net voordat hij de inrit wilde in draaien naderde achter hem op een mo torfiets uit dezelfde richting zijn stadge noot P. C. V. De heer M. die juist aan zijn linker bocht begon, stopte plotse ling, waardoor de motorrijder, die van mening was dat de auto door zou rijden en hem rechts wilde passeren, met zijn knie in aanraking kwam met het rech ter achterlicht van de auto. De heer V. kreeg een diepe vleeswonde. Dr. Sten- ger achtte het noodzakelijk deze in het Zweedse Rode-Kruisziekenhuis te laten hechten. WWW/WWWWWWWWWWWWWWA/WWWW. Het waren geen alledaagse tafe reeltjes, die men maandagmiddag in de straten van Middelburg te zien kreeg. Tal van volgelingen van ridder Ivanhoe gingen namelijk op zoek naar de grote held. Op weg naar de verblijfplaats van hun fa voriet moesten de kinderen allerlei opdrachten vervullen. De foto toont een groepje deelnemers tijdens de speurtocht. (Foto P.Z.C.) VEILING MIDDELBURG. 19 augustus. Bintjes: bonken 14.20, grote 8.60, drielingen 2.20. Eerstelingen: bonken 12.60, grote 10.70, drielingen 5.30, kriel 3.50. Fruit: Tomaten Al 2.05, A2 2.02, BI 2.55, B2 2.25, Cl 1.81, C2 1.53. Pruimen: R. Cl. d'Ouil- lons 1856. Washington 3155. Ontario 27 Earley Laxton 18. Druiven 235252. Czar- pruimen 2065. Rode bessen per doos 19— Meloenen: Net 26—104. Suiker 122—160. Oranje Ananas 118183. Oogen 25- -91. Per ziken per stuk 543, per kg 7283. Bramen per doos 3645. Appelen: Yellow Transp. 1 60 42, 2 65 39, 60 3233, 3 fijn 10. Stark Earliest 1 70 72, 65 60—65, 60 54—64, 55 36—48, 2D 11—27, 3 grof 37, 2 65 58, 60 46—53, 55 34—41. Perzik- rode Zomerappel 1 70 3238, 65 29, 60 2534, 2D 10—16, 3 grof 23, 3 fijn 10—15, 2 70 20, 65 2527, 60 20—24. Précoce de Trévoux 1 60 54, 55 37—46, 50 37—40, 3 grot 26—30, 3 fijn 14—24, 2 50 35. Groenten: Dubb. bonen 2 56, 3 38. Sav. kool 7—18. Prei 11—26. Spinazie 26—32. Sla 3.50— 22. Uien 525. Pronkbonen 52. Snijbonen 4581. Komkommers groen 60-75 1727. 50-60 1729, 40-50 20 krom 13. Breekpeen 11. Was- peen 1241. Spitskool 721. Andijvie 1 20, 2 14.50. Bloemkool 3 per kist 9092, 4 per kist 67—94, 6 per kist 54—76, 8 per kist 28—54. Kroten per kg 6, per bos 710. Rode kool 516. Komkommers wit 75 2021, 60-75 17 20, 50-60 14—27, 40-50 18—19, krom 18—23. Bospeen 1046. Advertentie De Zeeuwse hoofdbestuurder van de Nederlandse Christelijke Agrarische Be- drijfsbond, de heer M. D. den Hollan der (37) te Goes, vertrekt eind deze week naar Zwolle Hij zal daar de zorg van de bond krijgen voor de leden in het gebied Noordoostpolder en Flevo- older. In de toekomst zal daaraan ook e provincie Overijsel wordeD toege voegd. Negen jaar heeft hij in Zeeland op de bres gestaan voor de organisatie van landarbeiders, die sinds kort haar oude naam N.C.L.B. heeft veranderd- In totaal 2600 leden uit de provincie kwa men regelmatig met de nu vertrekkende hoofdbestuurder in contact. De plaats van de heer Den Hollander zal worden ingenomen door de heer P. Minnaard te Kapelle, tot nog toe „mobiel" bestuur der van de N.C.L.B. in algemene dienst. In Zwolle zal de heer Den Hollander de toekomstige algemeen voorzitter van de N.C.A.B., de heer W. IJstha opvol gen. Deze vertrekt met ingang van 1 mei 1964 naar Utrecht en zal de beide nieuwe polders als werkterrein moeten opgeven. De heer Den Hollander kwam na in de Bommelerwaard als propagan dist werkzaam te zijn geweest in 1954 naar Zeeland. Daar zette hij de functie voort van de in dat jaar overleden heer A. Vingerling. In zijn Zeeuwse tijd heeft de heer Den Hollander snel promotie gemaakt. In april 1955 benoemde de N.C.L.B. hem als bestuurder in vaste dienst en een jaar later tot hoofdbe stuurder. De heer Den Hollander heeft de belangen van de landarbeiders in Zeeland op alle mogelijke terreinen ver dedigd. Hij kreeg het meest te maken met de sociaal-economische positie van de landarbeider en had verder veelvul dige contacten met de instanties en or ganisaties, waarin de bond is vertegen woordigd. Dezer dagen is brand ontstaan ln een houten keet aan de woning van de we duwe De Kerck te Kloosterzande. De brand, ontstaan door een petroleumka chel, werd ontdekt door de 58-jarige zoon van de weduwe. Hij wist het vuur met een tuinslang te bedwingen, waar door de inmiddels gealarmeerde brand weer van Kloosterzande met nablussen kon volstaan. De keet, waarin diverse kisten, een wringer en verder tuin- en landbouwmaterialen waren opgeborgen, ging grotendeels verloren. De schade wordt door de verzekering gedekt en bedraagt naar schatting f 1000. Flessenactie Voor hulpverlening aan het door een aardbeving getroffen Perzische dorp Dousadj zal het actiecomité te Yerseke diverse acties organiseren. Met mede werking van een aantal jeugdclubs is inmiddels gestart met een lege flessen actie. VEILING GOES. 19 augustus. Perzikrode Zomerappel 1 80-85 25, 75-80 28—27, 70-75 27. 65-70 27, 60-65 25, 2D 16, 2 75-80 19. 70-75 20. 65-70 21, 60-65 20, grof 17—20, fijn 16—11. Stark Earliest 1 75-80 64, 70-75 71, 65-70 70, 60-65 54, 55-60 39, 2D 16, grof 36—42. fijn 13, 2 70-75 56. 65-70 54, 60-65 47, 55-60 33. Earley Victoria 1 70-80 21, 60-70 18. Yellow Transp. 1 75-80 34, 70-75 35, 65-70 32—34, 60-65 28, 55-60 15, 2 70-75 23, 65-70 32. 55-60 29. grof 25, fijn 18—20. Zigeunerin 1 70-75 28—31, 65-70 29— 32, 2D 23, 2 75-80 18, 70-75 19, 65-70 21, 60-65 31. Précoce de Trévoux 1 65-70 56, 60-65 54, 55-60 47, 50-55 39, 2D 28, grof 34—41, fijn 17—32. Bramen 1 en 2 154—163. 3 63. Bramen in doosjes per kg 2 168. Per doos: Bramen 1 3948, 2 3641, 3 22. Rode bessen 2 2830. Per stuk: Perziken 1 1243, 2 23. Per kg: Ontario 1 41—58, 2 1042, grof 855, fabriek 615, gesch. 310. Czarpruimen 1 4864, 2 942. grof 2443. fabriek 317. Washing ton 1 22—55, 2 18, grof 1048, fabriek 619. Belle de Louvain 2 38 Dubb. Boerenwitte grof 22. Witte wijnpruimen 1 33. Mons. Ha- tive grof 61. Druiven 1 250. Groenten: Per stuk: Bloemkool Al 54—69. A 29—72, BI 38, afw. 1245. Komkommers Al 2425. A2 10 22, B2 14. afw. 10—12. Kropsla 2 11. Cl 58. Per bos: Kroten 1 9 Per kg: Tomaten A 36—37. B 33—37, C 27—32. Waspeen 1 10—17. Augurken A 6069. B 4144, C 1821, D 14, E 7. Dubb. pr. bonen 2 33—46. Snijbonen 2 3360. Pronkbonen 1 46, 2 4447, afw. 21. Postelein 1 2426. Andijvie 1 1521, 2 15. Gr. sav. kool 1 1521, 2 1014, afw. 5. Kroten 1 14, 2 10. Uien afw. 26 Rode kool BI 14. Aardappelen bonken 813, grote 811, drie lingen 57. VEILING KAPELLE-BIEZELINGE. 19 augustus. Pree. de Trévoux 1 65 58, 60 57, 55 46,20—47,40, 50 38,10—39,60, 2 60 47. 55 44, 50 40, 2D 28,10—29,30, grof 30, fijn 22. Stark Earliest 1 75 76, 70 71—81. 65 71—77. 60 64—60, 55 48—50, 2 70 67, 65 65. 60 58, 55 46, 2D 28, grof 3944, fijn 12—16. Earley Victoria 1 10 21, 60 20, 2 70 22, 60 20—21, 2D 13, grof 16, fijn doordraai. Perzikappe! 1 75 17, 70 24, 65 26, 60 24—25, 2 75 20—18, 70 22—23, 65 24— 25, 60 23, 2D 16, grof 15, fijn 14. Zigeunerin 1 80 34. 75 40, 70 36. 65 31, 3 grof 15. N. Hol. Suikerpeer 2 60 21, 55 20—23, 2D 17—18, fijn 15. Oomskinderenpeer 2 45 4955, 2D 22, 55 74, 50 69. Yellow Transparant 1 70 40, 60 38, 55 32, 2D 16. Bramen in doosjes 1 159166, 2 152. Bramen in kratten voor industrie 1 en 2 154163, 3 63. Dubb. pr. bonen 1 48, 2 3033. Tomaten per krat van 6 kg IA 182. 1B 188—192, 1BB 182, IC 168, 2A 185, 2B 182. 1BB 180, 2C 151. Pruimen: Ontario 1 3460, 2 1531. grof 21 41, fabriek 615. Czarpruimen ex. 6882. 1 49—75, 2 23—37, grof 25—52, fabriek 9—26. R. Cl. d'Ouillin 1 34—62. 2 13—24. grof 23— 40. Mons. Hative 1 8992. 2 41, grof 4678, fabirek 919. Boerewitte 1 43. Jaene Blut 1 37. Red June 1 26. Pruimen gescheurd 616. Rode bessen per doos 1 21—23, 2 1519. Aard beien per doos 1 9596. 2 4380, 3 2631. Pruimen per stuk (Pr. d'Ostrea) 1 3)45. Rode bessen per kg 1 5866, 2 4158. Kas- perziken per stuk ex. B 16. ex. C 11, 1D 5)4. Abrikozen per stuk 1 6. Aardappelen: bonken 8)4—10. 1 8—9. 2 6—7)4. drielingen 3. Groenten: Kropsla 69)4 Bloemkool 3251. Pronkbonen 4450. Uien 15 Komkommers 10M. Rode kool 12. Andijvie 18. Tomaten 25—29. VEILING KRABBENDIJKE. 19 augustus. Précoce de Tr. 1 65-70 54. 60-65 54, 55-60 44. 50-55 38, 2D 26. 3 gr. 34. 3 fijn 20. kroet 11. Stark Earliest 2 75-80 55. 70-75 61, 65-70 58, 60-65 50, 55-60 35, 3 gr. 33, 3 f. 10, kroet 10. P. Rode Zomerappel 1 80-85 18, 75-80 20, 70-75 24, 65-70 25, 60-65 21. 2 80- 85 18, 75-80 18. 70-75 21, 65-70 13, 60-65 10. 2D 11, 3 gr. 10. Pruimen: Ontario 2 1955, 3 9 20. Washington 2 37, gescheurd 1416. Bra men per doos 1 46. Dubbele bonen 2 3032. VLASMARKT ROTTERDAM. 19 augustus. Waterroot vlas: lage soorten van 1,65 tot 1,85)4, middensoorten van 1,85 tot 1,95, best vlas van 2,00 tot 2,15. Dauwroot vlas: van 1,45 tot 1,85. Breekvlas: van 0,95 tot 1,55, afhankelijk van kwaliteit en be werking. Gezwingelde lokken: van 0,70 tot 1,00. Doordat alle arbeidskrachten op de bedrijven beschikbaar gesteld moesten worden voor het binnenhalen van de nieuwe oogst, was de produktie van waterrootvlas in de af gelopen week uiterst gering. Het aanbod bestond uit lagere- en middensoorten. Voor alle kwaliteiten was goede belangstelling en de vraag was ruim voldoende om nagenoeg alle aangeboden partijen op te nemen. De prijzen bleven goed gehandhaafd tot iets hoger. De produktie van dauwrootvlas is klein, de vraag blijft voldoende om het aanbod op te nemen. Breekvlas blijft nog steeds van weinig be tekenis, het aanbod is beperkt tot pp» enkele partij per week. Het aanbod van gezwin gelde lokken is door de geringe vlasproduktie klein. VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 1839 dieren. Vette koeien en ossen 1482 Varkens 357. Vette koeien, prijzen voor resp. Ie, 2e en 3e kw. in ets. per kg 300—330. 270—290. 255 -270. Varkens (levend gew. 200. 198, 196. Vette koeien aanvoer even groter, handel kalm, prijshoudend, niet hoger. Varkens (lev, gew.) aanvoer Iets ruimer, handel re delijk. prijzen even hoger, prima vleesvar kens, slachtzeugen 1.70—1.75 per kg. GRAANBEURS ROTTERDAM. 19 aug. Zomergerst nieuwe oogst volgens monster f 25,5026.50. Haver oude oogst volgens monster tot f 25,25. Groene erwten nieuwe oogst volgens monster t 35f 43. Schokkers nieuwe oogst volgens monster 4032,50, franco Rotterdam. VEILING TERNEUZEN. 19 augustus. Bloemkool A 70. A2 6366. B2 2855, C2 18. afw. 1243. Groene komkom mers 1217. Witte komkommers 1013. Me loenen 2490. Knolselderij 12. Peen 2 1015. Kroten 4. Uien 13. Eerstelingen bonken 14,00, 1 8.4010,70. Bintjes bonken 17.00, 1 5,90—9,00. Eigenheimers 14,10. Andijvie 15—24. Stoksnijbonen l 64—76, 2 59. Prinses- senbonen 2 32—53 Rode kool 13—25 Sav. kool 14—27. Witte kool 3—11. Waspeen 10— 20 Prei 4557 Tomaten A 3210. A2 29, B 31—52, B2 25. C 25—30. CC 25. Bramen per doos 1 3543. Per kg- Czar grot 52—53, 1 5563, 2 2346. 3 lb Washington 49, 2 30—38, 3 22. Ontario grot 36 -52. I 5264, 2 43, 3 3032 Appelen Victoria 2 75 18, 70 15.90—16,40, 65 16.80—17.20. 60 14,90, 3 grof 16. 3 fijn 10. Stark Earliest 1 75 70.20- -73.00, 70 73,10— 74.50. 65 71.80 72.90, 60 55,90--60,70, 55 37.80—43,00, 2 75 73.60. 70 61.30—64.40, 65 55.30--61,70, 60 47,20- 4890. 55 34.80—36.60, 2D 10, i grof 38—44, 3 fijn 10 Perzikrode zomerappel 1 60 27.90. 2 70 28.70 31,10. 65 26.60, 2D 1011, 3 fijn 10—11. Préeose de Trévoux 1 65 57.20. 60 56.30. 55 45,10—45,80, 50 37.90—38.00. 2D 18. VISMIJN COLIJNSPLAAT. 19 augustus. Exportgarnalen 2215 kg. 139 260. Bot 74 kg Schol 13 kg. Tong 29 kg Pa ling 45 kg. Rog 15 kg. Ongesorteerde vis 10 kg. VEILING BERGEN OP ZOOM. 19 augustus. Sla 4—21. Bospeen 22—36 Was peen 10—28. Witte kool 4—9 Rode kool 8— 23 Andijvie 7—10. Bloemkool 1285. Prei 30— 48. Sav. kool 12—16. Selderij 4—30 Uien 10— 22. Aardappelen 616. Dubbele spereiehonen 40—56 Snijbonen 30—76 Meloen 40- 85 Rode bessen 4065 Pruimen 20- 78. Ye'low 15—35. Stark Earliest 30—66. Précoce 25—68 Per ziken 7—32. VEILING ST AVENIS SE. 19 augustus. Bintjes, gewone I 10.6010.70, 2 9,409.80 honken 15.70, drielingen 5,50. Doré gewone 12.30- 1250. drielingen 6,40. Eigenheimers gewone 10—12.60. drielingen 5. Aanvoer 2200 kisten. VEILING THOLEN 19 augustus. Doré bonken 10, gewone 10.60 13.80, poters 6.80 Bintje bonken 15.70, ge woon 4.2010.60, poters 5 Eigenheimers ge woon 10.5012. poters 5. Koopmansblauw 10.50. Aanvoer 2300 kisten. VEILING ST.-ANNALAND. Doré gewone 13.50. bonken 9.50. Eigenhei mers gewoon 12 50, bonken 7 drielingen 6.30. Bintje gewone 10.50, bonken 15, drielingen 6.30.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5