PREMIER NEHROE ONDER DRUK Amsterdam ontvangt bemanning „Thamrin" KLANKBORD HELP MET DIT ETUITJE GRATIS UW RODE KRUIS Eerste motie van wantrouwen in zestien jaar Oppositie eist wijziging van India's neutraliteitspolitiek Bloemen en geschenken SCOTLAND YARD-DET ZOEK NAAR „COCKNEY MARY" Lijm hout met CETAFLEX Hp Ceta-Bever „Concordes" voor de K.L.M.? BOUWVAKARBEIDERS IN ENW.AW STAKEN Minister trekt aanzegging aan deurwaarders niet in VERDACHT VAN OPLICHTING VOOR ONGEVEER 2 TON Verdediging Communisten Geen vertrouwen Slechts 50 ton stukgoed voor Nederland aan boord Ontvangst 100 jaar Internationaal Rode Kruis! Koop nu een étuitje Hansaplast tegen de normale prijs van 75 ct. De netto opbrengst is voor het Nederlands che Roode Kruis. Zie raambiljetten bij apotheker en drogist CHINESE VLUCHTELING MAAKT MELDING VAN ONGEREGELDHEDEN PROCES TEGEN DE STAAT OU PLAATSING T.B.R. IN RIJKSINRICHTING „Topper taptoe voor de prins NIEUW SPOOR IN TREINROOFZAAK Paar betaalde auto met biljetten van vijf pond Vliegtuig Ter bezichtiging Vier verdwenen Prinses Margriet terug naar Italië Boom met wortel en auto uit de grond LICHAAM VERONGELUKTE LUITENANT NAAR NEDERLAND GEBRACHT Jacht voor sjeik - kosten 1 miljoen - „niet zó luxueus Het Wereldgebeuren Afrikaanse schijnwereld DINSDAG 20 AUGUSTUS 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Advertentie U m Het Indiase parlement heeft gisteren een begin gemaakt met de be handeling van de motie van wantrouwen, die vorige week door de op positie met uitzondering van de communisten, is ingediend. Het parlementslid Kripalani, die de motie indiende, noemde de bin nenlandse en buitenlandse politiek van de regering een mislukking. Hij eiste verandering van de Indiase neutraliteitspolitiek. Ook zei hij dat de diplomatieke betrekkingen met China moesten worden ver broken en dat het door China veroverde land teruggenomen moest worden. Kripalani, die vroeger voorzitter is geweest van de regerende con grespartij, eiste ook nieuwe verkie zingen en de zonodige vorming van een coalitiekabinet. Hij verklaarde dat het vijfjaren plan verkeerd was opgesteld en on nauwkeurig werd uitgevoerd. Op iet gebied van de kolenwinning, elektriciteitsvoorziening en de win ning van ijzererts was geen voor uitgang geboekt, aldus Kripalani. De voorzitter van het huis van af gevaardigden heeft drie dagen voor de behandeling uitgetrokken. Niettegenstaande het feit, dat alle op positiepartijen met uitzondering van de communisten de motie steunen, behoudt de regerende congrespartij een grotere meerderheid in het parlement, namelijk 371 van de 509 zetels. De minister van justitie, mr. Y. Schol ten, heeft in antwoord op schriftelijke vragen van de leden van de Tweede Ka mer de heren Van Rijckevorsel (k.v.p.) en Moorman (k.v.p.) medegedeeld, dat hij zijn aanzegging aan de deurwaar ders in een tiental arrondissementen in zake eventuele beslaglegging op Indo nesische handelsschepen of hun lading niet zal intrekken. De minister had de deurwaarders aan gezegd, dat zij het doen van exploten waaronder begrepen het opmaken van processenverbaal dienden te wei geren, voor het geval hun zou worden verzocht op Indonesische staatsschepen, die ons land aandoen, of op lading, die eigendom is van de Indonesische staat, beslag te leggen wegens vorderingen op de staat Indonesië. Volgens de minister verzet namelijk het volkerenrecht zich tegen het nemen van conservatoire en executoire maatrege len, tenzij de vordering betreft of de ex ploitatie van het schip of het vervoer van de lading. Bij deze aanzegging verwees de minister naar artikel 13 lid 4 van het deurwaar dersreglement, dat als volgt luidt: „de deurwaarder is verplicht het doen van een exploit te weigeren, indien hem door of vanwege onze minister is aan gezegd, dat het doen van dat exploit strijdig zou zijn met de volkenrechtelijke verplichtingen van de staat". De Kamerleden wensten, dat de minis ter zijn aanzegging introk en de beslis sing van de vraag van de volkenrech telijke toelaatbaarheid van eventuele conservatoire of executoriale maatrege len tegen, aan de staat Indonesië toebe horende, schepen en/of ladingen overliet aan de rechterlijke macht. De politie van Roermond heeft een 33- jarige Groningse zakenman gearre steerd, die ervan wordt verdacht een bandenimporteur te Roermond, de heer J. Vaessen, voor naar schatting 200.000 te hebben opgelicht. De Gro ninger zou erin geslaagd zijn de Roer- mondse bandenimporteur dit geld af handig te maken door hem een goede zakelijke transactie voor te spiegelen. Premier Nehroe verdedigde tijdens zijn verklaring voor het parlement in het debat over de motie van wan trouwen de overeenkomst die zijn land met Engeland en de Verenigde Staten heeft gesloten voor het hou den van gemeenschappelijke lucht machtoefeningen. Nehroe verklaarde, dat deze oefenin gen noodzakelijk waren om de In diërs ervaring te laten opdoen bij het gebruik van ingewikkelde radarappa- tuur. Nehroe zei ook, dat er „goede vooruitzichten" zijn, dat India van Rusland en Tsjechoslowakije mate rieel zullen kunnen krijgen om de luchtverdediging te versterken. Professor Moekerjee, de plaatsvervan gende leider van de 33 leden tellende communistische parlementsfractie, zei, dat Nehroe zijn regering zou moeten reorganiseren door „reactionaire minis ters" buiten het kabinet te houden. Volgens Moekerjee is de overeenkomst met Engeland en Amerika een eerste stap naar de vestiging van luchtbases van die landen in India. Ook oefende hij kritiek op een overeenkomst met het Amerikaanse radiostation „Voice of America". Deze overeenkomst noemde Moekerjee een voorbeeld van rechtse in vloed. Het is voor het eerst sinds Nehroe 16 jaar geleden aan het bewind kwam, dat tegen hem een motie van wantrouwen wordt ingediend, waarin zijn regering er onder meer van wordt beschuldigd gefaald te hebben bij het verzekeren van India's territoriale integriteit tegen de Chinezen. Kripalani zei bij het begin van het de bat dat het Indiase volk geen vertrou wen meer heeft in de regering en dat deze dient heen te gaan. Er bestond zeer grote belangstelling voor het debat en ook de loges voor de diplomaten waren met belangstellenden gevuld. Altijd, heb ik die mannen be nijd die, gehuld in een paar- dedeken en óf met lange haren óf met een kaal geschoren hoofd (de tussenweg van gewoon-met-een- scheiding bestaat in die kringen niet) ergens in de stilte een hut bewonen met een 'n beetje ivazige dame op blote voeten, ten einde van puur-natuur te leven. U kent ze wél: de geitemelkboys, de rau- wewortéljongens en die juffrouw zorgt voor de tuin en de geit en- zit overigens almaar achter de iveefstoel. U kent die mensen wel: t zijn ook geestdriftige honing- mais- en boontjeseters. Vanzelf geen vlees. Zij voorzien voor 99 procent in eigen (karige) behoeften. Geen bioscoop. Nimmer sterker drank dan boven reeds genoemde geite- melk. Ik heb altijd een hang naar zulk soort leven gehad, maar de omstandigheden hebben mij steeds tegengezeten en nu durf ik mijn baard niet meer te laten staan en op blote voeten in een paa-rdedeken rond te lopen. Maar ontzegging, om niet te zeggen versterving hebben altijd hoog op de lijst van mijn levensambities gestaan. Ik heb trouivens altijd naar zo'n etherische weefdame ge zocht, maar er nooit een gevon den. Integendeel (mag ik wel zeg gen). Ik kom op dit uiterst-persoonlijke onderwerp omdat er zoveel gezeur in de kranten is over de boterprijs en omdat ik al sinds /aren geen likje van dat spul geproefd heb Indertijd, toen de zwellende lijn mij zorg ging baren, leb ik sui ker, boter, jus, aardappels en vrij wel alle broodgebruik afgeschaft en nu is het resultaat dat ik al die zaken niet alleen niet mis maar dat. ik ze zelfs ben gaan veraf schuiven Ik vertel U dit om li ie zeggen dat U zich niets van de boterprijs zou behoeven aan te trekken als U er eenvoudig toe overging h.et botergebruik af te schaffen Laat die meneer Buisman uit Leeuwar den er desnoods drie gulden per pakje óp doen, mij deert het niet en U zoudt in diezelfde prettige positie verkeren als U mijn raait zoudt opvolgen. Het is zo eenvou dig mogelijk: boter te duin bo ter afschaffen, kapper te duur baard, laten staan; tleermaket omhoog - paarde-dekendame t' begrotelijk frugale weef daw aanschaffen Het is allemaal zo stmpei als wat Ieder dag wat sla met boontjes er, wat de drank betreft: vooruit mei de geit! Probeert U het maar eens. Het zal U best bevallen en het zat uw figuur ten goede komen bo vendien. EL1AS De rood-witte vlag van Indonesië wapperde gisterochtend naast onze nationale driekleur vanaf het Am sterdamse stadhuis, toen burge meester Van Hall daar de beman ning van het eerste Indonesische schip dat sinds ongeveer zes jaar in ons land is aangekomen, ont ving. Toen dit schip, de „Thamrin" zondag in de Amsterdamse haven arriveerde, was er al een onoffi cieel welkom geweest, maar gister ochtend werden kapitein H. Lie en enige van zijn officieren en beman ningsleden van de ene officiële ge beurtenis naar de andere gebracht. Op het stadhuis begroetten burgemees ter Van Hall en enkele wethouders, in het bijzijn van vele gemeenteraadsleden, de Indonesische zeelieden op bijzonder hartelijke wijze. Mr. Van Hall zei daar bij te hopen dat de komst van de „Tham rin" het begin mag zijn van een nieuwe en goede verhouding tussen Nederland en rndonesië. „Ik weet dat er aan beide, kanten nog vele moeilijkheden te over-: winnen zijn, maar als de vriendschappe- lijke verhouding van mens tot mens de; gelegenheid krijgt zich te ontwikkelen, zullen onze beide landen ongetwijfeld tot! een vruchtbare samenwerking komen", i aldus de Amsterdamse burgemeester die: de wens uitsprak dat de band die de ..Djakarta Lloyd" met de hoofdstad heeft gelegd, een zeer hechte zal zijn. Als her innering aan dit eerste bezoek bood mr. Van Hall de aanwezige Indonesiërs foto boeken over Amsterdam aan Voordat kapitein Lie en zijn mannen op het stadhuis werden ontvangen, hadden zij in de vroege ochtenduren aan boord van hun schip al bezoek gehad van een delegatie van Am sterdamse havenautoriteiten, Wilna Siegers, een dochter van de direc teur van de fa. Vinke en Co. over handigde kapitein Lie daarbij een bloemstuk, bestaande uit rode rozen en witte anjers. Nog veel meer ge schenken werden aangeboden, waar op de kleine Indonesische gezagvoer der steeds met een eerst in het In donesisch en daarna in het Neder lands uitgesproken toespraak rea geerde De heer Lu- zei daaroij o.a dat zijn maatschappij ervan overtuigd is dat er in de toekomst hoe langer hoe meer goe deren tussen Nederland en Indonesië vervoerd zullen moeten worden. Nu be- Maandagochtend is de bemanning van het Indonesische schip „Tham rin", door burgemeester mr. G. van Hall in het Amsterdamse stadhuis ontvangen. De foto toont de bur gemeester (links) in gesprek met (van rechts) de eerste stuurman Soekarto, kapitein H. L. Lie en 'persattaché Wiarto. WWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWVWI staat de lading (voor wat Amsterdam betreft) nog maar uit ongeveer 50 ton stukgoed, maar in de toekomst zal dat zeker meer worden, zo zei de heer Lie. Tegen het middaguur werden de Indone sische officieren naar het havengebouw gebracht, waar het Amsterdamse ge meentebestuur hun een lunch aanbood. De bemanningsleden waren toen druk bezig met het laden van het schip. Van avond zal de Indonesische zaakgelastig de, Mom Sharif, aan boord van de „Thamrin" een officiële ontvangst hou den. Hansaplml Meer dan 400 mensen zijn doodgescho ten door machinegeweren tijdens onge regeldheden in Tsjioe Izoeng in com munistisch China, aldus is gisteren medegedeeld door de „Hong Kong Standard". Volgens de Standard zou een onderwij zer, Chan Wah, die kortgeleden in Hon Kong was aangekomen, medege deeld hebben dat bij de ongeregeldheden 3100 mensen betrokken waren geweest. Ex-communistische autoriteiten hadden aan het hoofd gestaan van de demon stranten, aldus de onderwijzer. Chan zei dat de ongeregeldheden waren begonnen toen communistische autori teiten een grote hoeveelheid landbouw- produkten confisceerden afkomstig uit het landbouwdwangarbeiderskamp. Volgens Chan hadden de arbeiders de boerderij in brand gestoken, waarna men de communistische autoriteiten aanviel. Hij verklaarde dat er onmiddellijk ver sterkingen waren aangerukt die met machinegeweren begonnen te vuren op de verzamelde menigte. Chan zei dat 400 personen werden ge dood en ongeveer 1000 anderen zich uit de voeten maakten naar de heuvels. An deren werden gearresteerd. Van onze Amsterdamse redacteur) Dreigen met een proces tegen de staat is voor de zo genoemde „T.B.R." ter beschikking van de regering gestel de delinqunt tegenwoordig de enige manier om na het uitzitten van zijn straf snel een plaats toegewezen te knj- ;en in een rijksverpleeginrichting. Uit et Amsterdamse Huis van Bewaring werd de 42-jarige musicus J. W. G. overgeplaatst naar het selectie-instituut in Utrecht prompt nadat door zijn advo caat de dagvaarding was uitgebracht voor een kort geding dat gisteren voor de president van de hoofdstedelijke rechtbank had zullen dienen. Maar zoals gezegd haastig werd deze pro cedure vermeden. Wegens oplichting was betrokkene des tijds veroordeeld tot vijf maanden hech tenis, met daarna ter beschikking stel ling van de regering. Deze verdachte werd dus dermate geestelijk gestoord geacht, dat hij niet zonder meer in de maatschappij kan terugkeren maar eerst psychiatrisch moet worden behandeld. Aangezien er in de weinige asiels door gebrek aan bekwaam personeel vrijwel nooit capaciteit is voor het opnemen van nieuwe gevallen, moeten de betrok ken patiënten vaak wekenlang wach ten in een Huis van Bewaring wat in feite een ontoelaatbare verzwaring betekent van een straf. Deze onbevredigende situatie heeft in diverse steden van ons land al ettelijke advocaten die meestal „pro deo" zijn toegewezen gebracht tot het dag vaarden van de Staat der Nederlanden. Zo ook in Amsterdam mr. G. Polak. In Den Haag is op dit moment opnieuw zo'n zaak in de maak. De methode maakt blijkbaar school. In het hoofdkwartier van prins Bern- hard de Zwaluwenberg in Hol- landsche Rading heeft generaal- majoor arts dr. H. J. van der Giessen gisterochtend de eerste „Topper tap toe" overhandigd aan de chef-staf van de prins, luitenant-kolonel jhr. mr. C- C. van Lidth de Jeude. „Top per taptoe" is de naam van de gram mofoonplaat die de militair genees kundige dienst heeft laten maken om met de verkoop ervan het werk van het Prinses Beatrix Polio Fonds te steunen. Generaal-majoor Van der Giessen ver telde, dat sergeant eerste klasse W. de Ruiter van zijn staf het eerst op het idee gekomen is om een lang speelplaat te laten maken waarvoor de militaire muziekkorpsen hun me dewerking zouden verlenen. Toen men het idee verder ging uitwerken, bleek dat die korpsen die medewer king graag gaven. Een moeilijkheid was nog-, de grammofoonplatenmaat schappijen van de korpsen ertoe te bewegen toestemming te geven dat de vier korpsen hpn muziek op één plaat zetten. Ook dat gelukte. Britse rechercheurs gaan de pas sagierslijsten na van vliegtuigen die de laatste tijd van het vliegveld van Londen zijn vertrokken. Zij proberen het spoor te vinden van een vrouw, bijgenaamd Cockney Mary, en haar lange vriend. Zij hadden een dag na de grote trein- roof een zwarte sportwagen, een Austin Healey, van een garage in een voorstad van Londen gekocht en deze betaald met biljetten van vijf pond. De koopsom bedroeg 835 pond. De auto is gisteren op j fèn. vingerafdrukken onderzocht. bekend. Vier bekende onderwereldfi guren zijn sinds de overval niet meer gezien en de politie zou deze mannen graag ondervragen. De belangstelling van het publiek om een kans te maken op een gedeelte van de uitgeloofde beloning van ruim tweeëneenhalf miljoen is nog steeds groot. De politie wordt over stroomd met aanwijzingen. Een aaneengesloten net detectives en politiemannen met een actieradius van ongeveer 50 kilometer bestrijkt het ge bied rond de boerderij in Buckingham shire, in de overtuiging dat sommige ro vers en het grootste gedeelte van de buit zich nog in deze streek bevinden De zwarte Austin Healey werd zondag avond gevonden in een straat dicht bij London Airport. De autodealer, die de sportwagen had verkocht, had hem daar geparkeerd, nadat de kopers hadden ge zegd, dat zij het vliegtuig moesten ha- De boerderij Leatherslade, waar de treindieven enige tijd verblijf hebben ge houden, wordt inmiddels meter voor me ter door de politie doorzocht, waarbij ge bruik wordt gemaakt van speurhonden. De eigenaar van de boerderij. Bernard Rixon, zal de boerderij, zodra de politie haar werkzaamheden heeft beëindigd, voor het publiek ter bezichtiging open stellen. Hij heeft de toegangsprijs al vastgesteld: één gulden vijfentwintig per persoon. Volgens de Londense Evening News is de naam van de organisator van de treinroof nog niet bij de politie Uitgeleide gedaan door jvr. C. E. B. Roëll, hofdame van het paleis Soestdijk, is prinses Margriet gisterochtend in een vliegende storm van Schiphol terugge keerd naar het zonnige Italië. Zij maak te de reis samen met de twee zoons van de commissaris der koningin in Lim burg, de heren F. en Ph. Houben, die eveneens met vakantie gaan in Italië. Naar bekend had de prinses vrijdag jl. haar vakantie in Porte Ercole onderbro ken om zaterdag in Maastricht het hu welijk bij te wonen van mej. Jenny G. M. Houben en mr. Joseph P. M. H. Merckelbach, zoon van de burgemeester van Wittem. tVWWWWWWWMMWWVWWWWWWWWVWW Een auto kwam maandagmiddag in Amsterdam in een vreemde positie, toen de boom, op de wortels waar van de wagen aan de Keizersgracht stond geparkeerd, door een ruk wind werd ontworteld. De boom kioam in het water terecht de auto nog net niet... De Britse bouwvakarbeiders zijn giste ren begonnen met een stakingsactie waarbij tol nader order liet werk aan een vijflionderdtal belangrijke projecten op ongezette tijden voor een week zal worden neergelegd Daarbij zijn 150.000 arbeiders recht streeks betrokken, maar de andere 850.000 leden van het vakverbond zijn tot een langzaam-aan-actie overgegaan. Dit is de eerste officiële staking in het bouwbedrijf sinds bijna veertig jaar. De vakbonden besloten hiertoe, nadat de1 overheid hun eisen voor salarisverho ging en een veertigurige werkweek had verworpen. Uit berichten in de Britse pers blijkt, dat een aantal grote luchtvaartmaat schappijen thans bestellingen heeft ge plaatst voor 30 „Concordes", het Brits- Franse supersonische passagiersvlieg tuig, dat over twee jaar gereed zal zijn. Met de aankoop van deze toestellen is een bedrag van ruim 120 miljoen gulden gemoeid. De K.L.M. is niet bij de maatschappijen, die bestellingen heb ben geplaatst. Wel blijkt echter uit me dedelingen van de zijde van de K.L.M. dat de maatschappij de mogelijkheid van de aankoop van „Concordes" over weegt. Er zullen, echter geen beslissin gen kunnen worden genomen, voordat met de regering overeenstemming Is be reikt over de financiering. De K.L.M. is volledig op de hoogte met en ge ïnteresseerd In de ontwikkeling van de „Concorde". De laatste reis van res. tweede luite nant P. G. Dekker uit Santpoort is ten einde. Zijn stoffelijk overschot is gister middag met militaire eer op Schiphol ontvangen en per auto naar de begraaf plaats Westerveld vervoerd, waar het woensdag zal worden begraven. Vorige week woensdag kwam luitenant Dekker te Zanderij in Suriname om het leven, toen hij een handgranaat waar van de veiligheidshefboom reeds om hoog kwam iets te lang vasthield. De granaat ontplofte in zijn hand, doodde de luitenant en verwondde twee andere militairen zeer ernstig. Een van hen, soldaat J. L. van Eden uit Veenendaal, kwam gistermiddag met hetzelfde vlieg tuig onder het zorgzaam oog van zijn ouders, die snel naar Suriname warén gevlogen, op Schiphol aan. „Hij is nog steeds niet buiten levensgevaar", deelde majoor-arts J. P. Ofner mede, die ter verzorging van de gewonde soldaat de reis uit Paramaribo naar Schiphol had meegemaakt. Geheel bedekt werd soldaat Van Eden op een brancard de trap afgedragen en per ambulance naar het centraal mili tair hospitaal „Oog in Al" te Utrecht vervoerd, waar hij ter verpleging werd opgenomen. Gistermiddag om tien minuten voor één zakte het jacht „Gazal" van sjeik Khalifah Bin Sulman al Khalifa van Bahrein in het water van de Greve- lingen. Daarmee was een ze nuwslopende operatie tot een goed einde gebracht, want het 31,38 meter lange en 6,29 meter brede jacht met een waterverplaatsing van 125 ton, moest door twee drijvende bokken van de helling worden getild en'in het water gezet. De helling was na melijk door een aanvaring bescha digd en kon geen jacht van dit ge wicht dragen. De vertegenwoordigei van sjeik Khali fah, de Nederlander J. Hoekman, vertelde dat het jacht niet uitzonder lijk luxueus is Dit is speciaal ge beurd op verzoek van de sjeik. Bij Akerboom zijn wel jachten gebouwd, waarin de duurste metalen zijn ver werkt, maar op dit jacht zijn slechts het wapen op de boeg en de Gazelle op de schoorsteen van goud Mevrouw E M. Hoekman-Bergefurt verrichte de doopplechtigheid met rozenwater uit Bahrein, omdat het geloof van de sjeik het gebruik van alcoholische dranken verbiedt. Daar na begon het moeizame manoeuvre ren om dit jacht, waarvan de bouw kosten meer dan een miljoen gulden bedragen, zonder beschadiging in zijn element te tillen Er stond wind kracht zeven, maar alles verliep vol gens de berekeningen. Het jacht zal ongeveer half september de 6500 mijl lange trip naar Bahrein op eigen kracht afleggen. De reis naar Bahrein wordt uitgevoerd door Smit en Dirkzwager Internationale Schepentransport N.V. uit Maassluis. De directeur, de heer J. G. Bijker vertelde, dat zes Hollandse beman ningsleden onder leiding van kapi tein S. Kris uit Voorschoten het jacht naar Bahrein zullen brengen. Het lot van de Afrikaanse priester president Fulbert Youlou, die de af gelopen week met grof geweld uit zijn luxueuze paleis in Brazzaville werd ver jaagd heeft het zoveelste bewijs gele verd van de stelling, dat orde, rust en democratie in het nieuwe Afrika slechts vage begrippen zijn, die op geen enkele concrete basis rusten. Fulbert Youlou, die er tegenover westerse diplomaten en regeringsleiders graag prat op ging, dat in zijn (voormalig Frans) Kongo nie mand de vroegere blanke bestuurders rancunes had behandeld na de soeve reiniteitsoverdracht en die bij iedere ge legenheid beweerde, dat revolutie in zijn land een ongekende zaak was, moest zelf ondervinden hoe zeer de schijn be driegen kan. Achter een facade van ge moedelijke berusting, beheerste een op standige geest de meerderheid van de nog geen miljoen Kongolezen, die drie jaar geleden hun vereerde leider nog als „de zwarte messias" inhaalden. In die drie voorbijgegane jaar verloor Youlou de steun van de massa voorna melijk door eigen schuld. De voor het grootste deel ongeletterde bevolking van het voormalige Franse gebied, ge loofde aanvankelijk namelijk maar al te naïef de fraaie beloften van de ex-pries ter, die zo meeslepend kon spreken. Waar hij zich toen ook maar vertoonde werd hij begroet als de langverwachte bevrijder. Youlou, zo geloofde men, zou in een handomdraai alle armoede veran deren in welvaart en waar alle Franse ambtenaren bij elkaar niet geslaagd wa ren, daar zou Youlou de za: cn wel eens even regelen. Slechts één st zeker, dat deze verwachtingen vervuld zouden worden. Dat was - oulou zelf. Maar hij paste wel op om dat te ver tellen. Integendeel, hij wist de grote massa achter zich te krijgen door de bijgelovige negers een mythe op te drin gen, waarin nij zelf de hoofdrol speel de. Die mythe was de bouw van een hydro-elektrische dam in de Kongo- rivier. De dam, die Kongo nieuwe voor spoed zou brengen. Om zijn grootscheepse plannen te ver wezenlijken had Youlou echter veel geld nodig en dat was er nu juist niet in het arme Kongo, dat zelfs te weinig produceerde om het betrekkelijke ge ringe aantal mensen dat er woont ook maar een beetje behoorlijk bestaan te verschaffen. Zo viel Youlou al direct na de onafhankelijkheidsverklaring terug op Frankrijk, dat grif geld stuurde, na dat Brazzaville aan bepaalde voorwaar den had voldaan. Sedertdien was de priester-president van Kongo in grote mate afhankelijk van zijn grote collega de Gaulle, een af hankelijkheid, die Youlou graag de schijn gaf van samenwerking op voet van gelijkheid. Schijn was ook Youlou's werkzaamheid ten bate van een nieuw welvarend Kon go. In plaats van het geld, dat hij van het westen ontving aan te wenden voor de verheffing van het hele volk, profi teerde slechts een kleine selecte groep in de hoofdstad Brazzaville van de door de president zo handig verkregen franken. Terwijl de abbé privé een luxe-wereldje bouwde, dacht hij zijn onderdanen zoet te houden met vage beloften. Met het westen, dat hij voor de financiering van zijn particuliere behoeften broodnodig had, bleef hij intussen op goede voet door voortdurend te zinspelen op het communistische gevaar: Youlou deed zich voor als een principiële anti-com munist. Ook de verstandhouding met president Tsjombe van Katanga liet niets te wensen over, ten gevolge waarvan de betrekkingen met Leopoldstad daaren tegen minder aangenaam waren. De an ti-Belgische relletjes indertijd in het voormalige Belgisch Kongo moeten Youlou zeer welkom zijn geweest. Niet alleen gunde hij de nieuwe leiders aan de overkant van de brede Kongo-rivier van harte de moeilijkheden, welke door de ongeregeldheden werden veroor zaakt, maar bovendien kon hij in een goed blaadje komen bij de westerse lan den door aan de Belgische vluchtelin gen de grootst mogelijke gastvrijheid te bieden. Elk incident in Belgisch Kon go deed daarbij de rust in Youlou's ge bied nog duidelijker uitkomen. Een rust, die echter ook alleen maar in schijn bestond. De schijnwereld van de priester, die president werd is nu eindelijk inge stort. De druppel die de emmer deed overlopen was Youlou's plan om een één partij-staat te stichten, naar het voorbeeld wellicht van Ghana, dat in zijn neutralisme een tegenpool van Kon go vormde. De rivaliteit tussen Nkroe- mah van Ghana en Youlou van Kongo is al jaren een der oorzaken van de verdeeldheid in Centraal Afrika. Youlou was de promotor van de met Frankrijk samenwerkende en daardoor met het westen geassocieerde Brazzavillelanden, terwijl Nkroemah de baas speelde bin nen de neutralistische Casablanca-groep. De ironie wil, dat beide elkaar bestrij dende leiders door hun volgelingen „ae messias" werden genoemd. Zowel Nkroe mah als Youlou eiste deze erenaam op. Beiden waren zij ook van mening dat de ander van het Afrikaanse toneel moest verdwijnen. Zij speelden daarom een hoog spel, en de abbé heeft als eer ste dit spel verloren. Het heeft niet ge holpen, dat hij ondanks het feit dat de Rooms-Katholieke Kerk hem in het verleden al had verboden de mis te le zen, tóch het priesterkleed bleef dra gen, omdat hij daarmee de Youlou- mythe wilde doen voortleven. Het heeft ook niet geholpen, dat hij onder zijn wit habijt een geweer met zich meedroeg, waarmee hij van tijd tot tijd onwillige parlementariërs aan het schrikken maakte. De politiek bewust geworden massa had ten slotte genoeg van de excentrieke president, die als een slu we medicijnman profijt trok van de goed gelovigheid van zijn onderdanen. Of het verdwijnen van Youlou een overwinning is van het neutralisme op de westers gezinden in Afrika, valt moeilijk vast te stellen. Daarvoor is de Afrikaanse wereld nog te weinig stabiel. Veranderin gen als deze zullen ongetwijfeld nog door vele andere revoluties eri hergroe peringen worden gevolgd. Ook de een heid van Addis Abeba is voorlopig nog maar schijn. FULBERT YOULOU „ex-priester ex-president... 9 Italië neett de 45-jarige Amerikaanse antiquaii Robert Emanuel Hecht uitgewe zen omdat hij „gevaarlijk voor het Italiaan se archeologische bezit" wordt geacht. Hecht dreef voornamelijk handel in zeld zame voorwerpen, die uit oude Etruskische en Romeinse nederzettingen waren gestolen. Vanuit Zwitserland werden deze naar de Verenigde Staten en Engeland gezonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 3