Principeslagje in Middelburgs raad over afwijken van de rijksregeling Rilland heeft gunstige begroting voor 1984 Gosse schooljeugd begon aan vakantie-feestweek AGENDA B.B.A.-bus schept bromfietser bij St.-Philipsland MARKTBERICHTEN NOORD-ZEELAND Bestuurder NCAB D, den Hollander vertrekt uit Goes MEERDERHEIDSVOORSTEL B. EN W. MET 12 TEGEN 3 AANGENOMEN BOUWRIJP GEEN UITZONDERING GELIJKE TRED EERSTE STAP BADHUIS BLAUWEDIJK Auto reed terras op J. S. Adriaanse te Vlissingen overleden Langzame afname toeristendrukte Realisering van kapitaalswerken Concert „Nu met Hope" Vijf dagen erop uit met 't boterhammetje ZU'D BEVELAND Afscheid en installatie BU VERGOEDING VAN ZIEKTEKOSTEN VEDERLICHT GODSDIENSTCURSUS Onvoorz^n bijna f 59.000 Botsing te Haamstede Burghveteranen verloren van veteranen van Zierikzee School uitbreiden A Cf PERFECT L ACU AUTOMATISCH SPIEGELGLADDE STALEN ZOOL VEDERLICHT Grondaankoop Surinamers traden op in Renesse Tot vreugde van huismoeders Gezamenlijk DINSDAG 20 AUGUSTUS 1963 2G>IHJUYYtN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 0 De Middelburgse gemeenteraad heeft maandagmiddag onder voorzitterschap van burgemeester mr. J. Drijber een principeslagje geleverd over het wel of niet afwijken van de rijksregeling inzake de zogenaamde hardheidsclausule" bij ziektekosten, die hoofdstedelijke ambtenaren en hun gezinnen moeten maken. Het ging de raadsleden niet in de eerste plaats om de vraag of een vergoe ding in de gemaakte kosten (bijvoorbeeld huishoudelijke hulp) zou moeten worden toegekend indien deze kosten 5 procent van het salaris van de amb tenaar zouden overschrijden, dan wel 4 procent. Het kardinale punt was ech ter de vraag óf er afgeweken kon worden van de rijksregeling, waarin het per centage van de „hardheidsclausule" op 5 gesteld is. In een rondvraag merkte de heer Kammeraad op, dat er van de zijde van de hoofdstedelijke aannemers enige teleurstellende opmerkingen ge maakt zijn over het feit, dat de ge meente geen bouwgrond in optie uit geeft. Het V.V.D.-raadslid meende, dat de sluimerende bouwcapaciteit toch wel benut moet worden De meerderheid van b. en w. wilde het percentage op 4 stellen en dus afwij ken van de rijksregeling; de wethouder van financiën wilde het percentage van 5 ongewijzigd laten. De raadsleden wa ren evenmin allemaal unaniem in hun mening: er moest een stemming aan te pas komen en die wees met 12 tegen 3 stemmen uit, dat een vergoeding gege ven wordt als kosten reeds 4 procent van het salaris uitmaken. Tegen het voorstel stemden de heer A. J. Schot (s.g.p.), wethouder J. S. Hoek (van financiën) en de heer M. Wattel (beiden a.r.). Vóór waren de heren M. A L. Hu- bregtse, P. H. Geers, H. Gillissen, F. Steutel, W. Don (allen p.v.d.a.), M. L. Almekinders (c.h.), C. A. Kammeraad, B. A. Hesselink (beiden v.v.d.), J. A. van Bennekom (a.r.) en de drie overige wethouders W. P. J. Baars (c.h.), drs. Th. J. Westerhout en A. J. Berenpas (beiden p.v.d.a.). De heren Schot en Wattel, die het eerst aan het woord kwamen, vonden het niet juist, dat in dit geval een uitzondering gemaakt wordt en van de rijksregeling afgeweken wordt. Het ging beide heren niet om de ene procent meer of min der, maar om het principe. De heer Van Bennekom zei niet enthousiast te zijn over het standpunt van de meer derheid van het college, maar hij kon zich wel indenken dat dit standnn'nt in genomen was om bij het vinden van personeel nog niet réeer moeiPhheden te krijgen In verschillende andere ge meenten in de omgevine van M'd'Ie'bi*r«r is het percentage namelijk ook reeds teruggebracht tot 4. Wethouder Hoek wees er op, dat Middelburg steeds op basis van de rijksregeling vergoedingen of salaris verhogingen aan zijn ambtenaren uit gekeerd heeft en hij zag geen nood zaak in dit geval er van af te wij ken, ondanks het feit, dat enkele ge meenten in de omgeving dat wel ge daan hebben. Gevraagd naar de reden van de voor gestelde afwijking (de heer Hesselink wilde die namelijk gaarne weten) zei wethouder Berenpas, dat Middelburg ge lijke tred moeten met omliggende ge meenten bij het scheppen van gunsti ger arbeidsvoorwaarden. Hij knoopte daaraan vast, dat sinds 1946 toen het rijk alles regelde op dit gebied wel het één en ander veranderd is. Burgemeester Drijber verklaarde, dat het college over het algemeen de rijksregeling volgt. Behalve de aan passing met andere gemeenten gold voor mr. Drijber ook het feit, dat het college zich op dit gebied enige vrijheid veroorloven wil. Wanneer enerzijds zeker met de ontwikke ling, die Middelburg doormaakt een hogere arbeidsprestatie van de ambtenaren gevergd wordt, achtte de burgemeester het anderzijds toch wel verantwoord om dit gebaar te maken. Een soort psychologische af wijking van de rijksregeling dan, noemde de heer Drijber de voorge stelde percentageverlaging. De heer Hesselink wilde in tegenstelling tot wethouder Berenpas niet te zeer vasthouden aan de grotere werfkracht, die de gemeente door de percentagever laging zou krijgen Het ging het V.V.D.- raadslid meer om deze eerste afwijkings- stap dan om het ene procent. „In de verlofregeling zijn we ook af geweken van de rijksregeling" mengde (Advertentie) A PERFECT L JAC\J AUTOMATISCH HANDIGE OPEN GREEP Slachtoffer ongeval op weg bij Baarland In het ziekenhuis te Tilburg is zater dag overleden het slachtoffer van een auto-ongeluk op de weg tussen Baarland en Oudelande mevr. J. G. Meertens- Camman uit Oudelande. Dit ter cor rectie van een bericht in ons blad van maandag, waarin was vermeld, dat het ongeluk in Brabant was gebeurd. Middelburg Electro: Fra Diavolo, 19.30 uur, a.l. Molenwater: Miniatuur Walche ren, 922 uur. Zeeuws Museum: Expo sitie verzameling Bal en J. H. Koekkoek, 10—17 uur. Van Benthem en Jutting: Expositie Zeeland en Vlaanderen, land kaarten en atlassen (Mercator), 9-18 uur. Nieuwe Kerk: Orgelconcert Achille Be- rutti, 20 uur. Vlissingen Alhambra: Meneer pastoor zet een kraak, 20 uur, a.l. Luxor: Revolver- vechters, 20 uur, 14 jaar. Veere De Schotse Huizen. Expositie unica mr. J. C. van Schagen, 1012 en 1417 u. Bergen op Zoom Roxy: De slavin van Rome, 20 uur, 14 jaar. Luxor. Sodom en Gomorra, 20 uur, 18 jaar. Terneuzen Luxor: Drijfzand der begeerte, 20 uur, 14 iaar. Oostburg Ledeltheater* Hebben de tieners alleen schuld, 20 uur, 14 jaar. Gemeente huis- Tentoonstelling grafische kunst, 9 —12 en 1417 uur. Sas van Gent Olympiatheater: De mis daad was bijna volmaakt, 20 uur, 18 j. Westdorpe Kunsthandel Troutzaerte: Ten toonstelling gouaches van Helen van Zijl en van werkelijk en profaan edelsmeed- werk van Kees van Berkel, 921 uur. Goes Grand: Jerry als huisknecht, 20 uur, a.l. Museum: Expositie voorwerpen de Bevelanden, 1012, 1417 uur. Zierikzee Burgerweeshuis: Zeventiende eeuwse meesters, 1017 uur. de heer Hubregtse zich in het gesprek. „Toen hebben we geen principiële be zwaren gehoord", voegde hij er aan toe. Wethouder Berenpas verklaarde nog van reeds 150 Nederlandse gemeenten te weten, dat ook zij het percentage tot 4 verlaagd hebben. Daarna besliste de stemming over het voorstel van b. en w. Dat de ambtenaren in de gelegenheid moeten worden gesteld om zich tijdens hun werktijd verder te bekwamen in hun vakonderwijs, kon de heer Hesse link zich voorstellen, maar hij vond het enigzins vreemd, dat de ambtenaar daarbij ook faciliteiten gegeven zouden worden voor het volgen van cursussen in godsdienstonderwijs. Hij vroeg zich af welk belang daarmee voor de gemeente gemoeid is; hij achtte dit een privézaak van de ambtenaar. Wethouder Berenpas wees er op, dat deze faciliteiten reeds voor minder jarige ambtenaren golden, maar dat zij voor meerderjarigen nu ook van toepassing zouden moeten- komen. Overigens betreft het hier een voor lopige redactie van een wijziging van het ambtenarenreglement. Aan de hand van de praktijk zal een basis gezocht worden voor een definitieve redactie, lichtte de wethouder toe. Voorts gaf de wethouder nog een na dere toelichting op de exploitatiecijfers van het gemeentelijk badhuis in verband met het feit, dat bes'oten is om het ba den op donderdag af te schaffen. Deze regeling is getroffen omdat er op die dag heel weinig belangstellenden waren. „Het badhuis voorziet op andere dagen echter nog in een dringende behoefte," verzekerde de heer Berenpas. De raad trok verder een krediet van 55.500 uit voor aankoop van 3 saneringspanden en een restauratiepand. Wethouder Baars antwoordde, dat in het verleden de gronden altijd uitgegeven zijn als ze bouwrijp waren. Momenteel zijn er geen bouwrijpe gronden en daar om wordt er ook geen optie verleend. De wethouder verklaarde, dat er momen teel een nieuwe regeling in voorberei ding is, waarbij de uitgifte van gron den aan nauwkeurige voorschriften wordt onderworpen. B. en w. zullen aan de hand daarvan in de toekomst min der moeilijkheden op dit punt ontmoeten, verwachtte de wethouder. De invloed van de hogere rijksbijdra ge van 1 ton voor de Schouwburg vernieuwing is een mindere rente last van bijna 5500 gulden, zo re kende wethouder Westerhout de heer Hubregtse desgevraagd voor. De wethouder voegde er nog aan toe, dat Middelburg hoopt op een even redige verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds; als dit lukt betekent het een tweede verbetering van rond 10.000 gulden. De heer Hubregtse wilde voorts weten hoe het gesteld is met de verbetering van de Blauwedijk. Hij wees er op, dat de toestand van de rijwielpaden slecht is en wilde een brief aan het provin ciaal bestuur daarover sturen. Burge meester Drijber was van oordeel, dat men het provinciaal bestuur geen ver wijten moet maken. De verbetering van de Blauwedijk is een onderdeel van de verbetering van de toegangswegen naar de Stationsbrug. De heer Drijber ver wachtte, dat in het najaar nader beslist zal worden hoe het nieuwe tracé van de Blauwedijk er uit zal zien. De bur gemeester voegde er nog aan toe, da* er plannen zijn om in de nabije toekomst enkele wegen van de provincie over te nemen, o.a. de Blauwedijk en de Veerse- weg, tot de grens. Op suggestie van de heer Geers zullen b. en w. zich nader beraden over de ver keerssituatie op donderdagen van de Pottenmarkt tot de Markt. Aan het begin van de vergadering had de burgemeester de heer Kammeraad gelukgewenst met diens benoeming tot Tweede-Kamerlid, waarmee het aantal kamerleden uit de Middelburgse raad thans tot drie uitgebreid is. Op de rijksweg van Sint-Philipsland naar Steenbergen, aan het eind van de Slaakdam heeft een autobus van de B.B.A. maandagmorgen om half acht een bromfietser uit Bruinisse geschept en tegen het wegdek geslagen. De 33- jarige opzichter bij rijkswaterstaat, I. de W. reed 's morgen op rijn bromfiets in de richting Steenbergen over het fietspad langs de linkerzijde van de betonweg. Aan het eind van de Slaak dam houdt dit ifetspad op en moeten de weggebruikers op een dijkovergang oversteken naar de rechterkant. Juist toen de De W. dat wilde doen was de bus van de B.B.A. hem al zover achterop genaderd dat een aanrijding niet meer te vermijden was. De man werd tegen de weg geslingerd. Buiten bewustzijn moest hij per ambulance naar het Al gemeen Burger Gasthuis in Bergen op Zoom worden vervoerd. Op de hoek van de Kade en de Oude Kerkstraat te Sluis reed dezer dagen een automobiliste het terras van hotel ,,De Korenbeurs" op en veroorzaakte daarbij nogal wat schade aan het wind scherm. Na een korstondige ziekte is maandag tijdens zjjn vakantie in Duitsland plot seling overleden de heer J. S. Adriaan se, in leven waarnemend-directeur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken te Vlissingen. De heer Adriaanse werd 37 jaar. In februari 1951 trad de thans overlede ne als klerk 1ste klas in dienst bij het gemeentelijk bureau voor sociale zaken. In de 12% jaar, die hij daar werkzaal i was, heeft hij een uitstekende staat van dienst opgebouwd. Na op verschil lende afdelingen werkzaam te zijn ge weest en diverse rangen te hebben door lopen, volgde op 1 juli 1956 zijn be noeming tot kommies, op 1 april 1959 tot kommies 1ste klas en op 1 juli 1962 tot hoofdcommies in de functie van waarnemend directeur. De heer Adriaanse, die bij zijn collega's zeer gezien was, heeft met veel kennis van zaken een grote bijdrage geleverd in de praktische uitvoering van het maatschappelijk werk in Vlissingen. Zijn overlijden gedurende zijn vakantie in Duitsland op de leeftijd van 37 jaar, heeft bij allen die op de dienst werk zaam zijn, grote verslagenheid teweeg gebracht. De begrafenis is bepaald op donderdag 22 augustus om 15.30 uur op de algemene begraafplaats te Vlis singen. veiling middelburg. 19 augustus. Bintjes: bonken 14.20, grote 8.60, drielingen 2.20. Eerstelingen: bonken 12.60, grote 10.10, drielingen 5.30, kriel 3.50. Fruit: Tomaten Al 2.05, A2 2.02, BI 2.55, B2 2.25, Cl 1.81, C2 1.53. Pruimen: R. CL d'Ouil- lons 1856. Washington 3155. Ontario 27 69. Earley Laxton 18. Druiven 235252. Czar- pruimen 2065. Rode bessen per doos 19 24. Meloenen: Net 26104. Suiker 122160. Oranje Ananas 118183. Oogen 2591. Per ziken per stuk 543, per kg 7283. Bramen per doos 3645. Appelen: Yellow Transp. 1 60 42, 2 65 39, 60 3233, 3 fijn 10. Stark Earliest 1 70 72, 65 60—65, 60 54—64, 55 36—48, 2D 11—27, 3 grof 37, 2 65 58, 60 46—53, 55 3441. Perzik- rode Zomerappel 1 70 3238, 65 29, 60 2534, 2D 1016. 3 grof 23, 3 fijn 1015, 2 70 20, 65 2527, 60 20—24. Précoce de Trévoux 1 60 54, 55 3746, 50 3740, 3 grof 26—30, 3 fijn 14—24, 2 50 35. Groenten: Dubb. bonen 2 56, 3 38. Sav. kool 718. Prei 1126. Spinazie 26—32. Sla 3.50— 22. Uien 525. Pronkbonen 52. Snijbonen 4581. Komkommers groen 60-75 1727. 50-60 1729, 40-50 20 krom 13. Breekpeen 11. Was- peen 1241. Spitskool 7—21. Andijvie 1 20, 2 14.50. Bloemkool 3 per kist 90—92, 4 per kist 6794, 6 per kist 54—76, 8 per kist 28—54. Kroten per kg 6. per bos 710. Rode kool 516. Komkommers wit 75 2021, 60-75 17 20, 50-60 14—27, 40-50 13—19, krom 18—23. Bospeen 1046. Ondanks het wisselvallig weer, neemt het aantal toeristen in de Schouwse Westhoek maar langzaam af. Op veel campings komen nu lege plaatsen. Aan het veer te Zijpe zijn de rollen omge draaid en de stroom auto's aan de eilandzijde was in het afgelopen week end groter dan aan de andere kant. Toch komen er nog regelmatig late gas ten. Ook komen nog verschillende auto bussen hun passagiers in de Westhoek afzetten, om dan meestal een andere groep mee terug te nemen. Zondagmor gen konden voor het eerst niet alle r.-k. gelovigen te Renesse in de voor het sei zoen opgebouw strand-kerktent een plaats vinden. Dit was in het seizoen nog niet voorgevallen. Ook in Haam stede was de belangstelling voor het kerkbezoek weer groot. In Haamstede en Burgh konden laat- komende badgasten zaterdagmiddag geen brood meer krijgen. De bakkers barometer meldde voor de afgelopen week een teruggang van de gasten met 17 procent. Donderdagmiddag naderde de heer J. H. M. uit Rotterdam, kamperende op de camping van de heer L. J. B. aan de Hogeweg zijn tijdelijk woonverblijf uit de richting Westenschouwen, minderde gas en stak zijn linker richtingaanwijzer uit. Net voordat hij de inrit wilde in draaien naderde achter hem op een mo torfiets uit dezelfde richting zijn stadge noot P. C. V. De heer M. die juist aan zijn linker bocht begon, stopte plotse ling, waardoor de motorrijder, die van mening was dat de auto door zou rijden en hem rechts wilde passeren, met zijn knie in aanraking kwam met het rech ter achterlicht van de auto. De heer V. kreeg een diepe vleeswonde. Dr. Sten- ger achtte het noodzakelijk deze in het Zweedse Rode-Kruisziekenhuis te laten hechten. De Zeeuwse hoofdbestuurder van de Nederlandse Christelijke Agrarische Be- drijfsbond, de heer M. D. den Hollan der (37) te Goes, vertrekt eind deze week naar Zwolle Hij zal daar de zorg van de bond krijgen voor de leden in het gebied Noordoostpolder en Flevo- polder. In de toekomst zal daaraan ook de provincie Overijsel worden toege voegd. Negen jaar heeft hij in Zeeland op de bres gestaan voor de organisatie van landarbeiders, die sinds kort haar oude naam N.C.L.B. heeft veranderd In totaal 2600 leden uit de provincie kwa men regelmatig met de nu vertrekkende hoofdbestuurder in contact. De plaats van de heer Den Hollander zal worden ingenomen door de heer P. Minnaard te Kapelle, tot nog toe „mobiel" bestuur der van de N.C.L.B. in algemene dienst. In Zwolle zal de heer Den Hollander de toekomstige algemeen voorzitter van de N.C.A B., de heer W. IJstha opvol gen. Deze vertrekt met ingang van I mei 1964 naar Utrecht en zal de beide nieuwe polders als werkterrein moeten opgeven. De heer Den Hollander kwam na in de Bommeierwaard als propagan dist werkzaam te zijn geweest in 1954 naar Zeeland. Daat zette hij de functie voort van de in dat jaar overleden heer A. Vingerling. In zijn Zeeuwse tijd heeft de heer Den Hollander snel promotie gemaakt. In april 1955 benoemde de N.C.L.B. hem als bestuurder in vaste dienst en een jaar later tot hoofdbe stuurder. De heer Den Hollander heeft de belangen van de landarbeiders in Zeeland op alle mogelijke terreinen ver dedigd. Hij kreeg het meest te maken met de sociaal-economische positie van de landarbeider en had verder veelvul dige contacten met de instanties en or ganisaties, waarin de bond is vertegen woordigd. Bromfietser reed fietser aan Op het fietspad naar Westenschouwen langs de Hoge weg te Haamstede reed zondagmiddag de bromfietser R. J. B. uit Goes. J. P. uit Rotterdam, die daar op een fiets reed. De bromfietser, die haar achterop kwam, passeerde juist de file waarin zij reed, toen mevrouw P. naar links zwenkte. Zij kwam te vailen. Dokter Stenger liet haar naar het Zweeds Rode-Kruisziekenhuis vervoeren 's Middags kon ze het ziekenhuis weer verlaten. ZIERIKZEE Bromfietser aangereden Dezer dagen werd de besteller bij de P.T.T. J. K. uit Zierikzee, toen hij met zijn brommer huiswaarts reed op de splitsing SerooskerksewegProvincia- leweg te Serooskerke aangereden door een personenauto, bestuurd door J. M. uit Dongen. K. liep bij deze aanrijding enkele verwondingen op. Dokter Simons verleende het slachtoffer de eerste hulp. De aanrijding ontstond doordat de bestuurder van de personenauto geen voorrang verleende. De bromfiets en de personenauto werden licht beschadigd. BIJRGH De veteranen van Burgh hebben in het sportpark „Van Zuijen" een voetbalwed strijd gespeeld tegen de veteranen van Zierikzee. De opbrengst van de ontmoe ting was bestemd voor het reisje van de bejaarden. Het begin van de wedstrijd was voor Burgh en na een halve misgreep van Hage, kon Steur de terugspringende bal opvangen en inschieten, 1-0. Ook de Burghdoelman kreeg het enige minuten Tater erg moeilijk met een hoog vleugelschot van Van de Zande dat hem te machtig bleek: 11. De snelle Stoel kon Zierikzee, dat wel wat sterker was in deze periode, een 21 voorsprong verschaffen, doordat de Burgh-verdedi- ging te laat ingreep. T. Stoel redde vanaf de lijn, maar aan de andere kant had Bolkenbaas geen geluk toen zijn vliegend schot naast ging. Zijn mede- voorhoedespeler Jac. Steur had vrouwe Fortuna volledig mee toen Hage zijn schuiver niet meer kon bereiken, 22. Ondanks een kort Burgh-overwicht, was het weer Stoel die bij een snelle Zie- rikzee-uitval de bal bemachtigde en Kloet kansloos sloeg, 23. Met deze stand kwam het einde. BROUWERSHAVEN Prijsuitreiking ballonwedstrijd Ondanks het slechte weer bestond er vrijdagavond te Brouwershaven een goede belangstelling voor de prijsuitrei king van de onlangs gehouden ballon nenwedstrijd. De muziekvereniging Apollo" verleende haar medewerking. Namens het V.V.V.-bestuur maakte de heer P. Lijbaart de gelukkige winnaars bekend. De verst gekomen ballon was die van Herman v. d. Breggen. die in München Gladbach belandde. Hii kreeg de eerste prijs. De verdere uitslagen zijn: 2. J. v. Ham; 3. M. Siereveld: 4. J. Botbijl en v. Beveren; 5. Twee ling Waleboer; 6. C. Dorst; 7. J. de Heer; 8. H. Bos; 9. J. Stouten; 10. M. Grootjans; 11. J. v. Oeveren; 12. R. Malioaard: 13. C. Bos: 14. A. Smalheer; 15. A. v. Schelven; 16. D. Maters: 17. A. de Moor; 18. C. D. Stoel; 19. F. Wurth en 20. N. v. Spaendonk. SEROOSKERKE (S.) Auto's botsten Zaterdag werd te Serooskerke de perso nenauto, bestuurd door A. v. d- S. uit Zwijndrecht op de T.-splitsing Provinci- alewegSerooskerkseweg, van achte ren aangereden door een personenauto, bestuurd door L. P. uit Zierikzee. De aanrijding ontstond, toen S. ging afrem men. Beide auto's werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Rilland-Bath gaat in 1964 finan cieel een „zonnig" jaar tegemoet. Dut» valt af te leiden uit de ge meentebegroting voor volgend jaar, die de raad maandagavond werd aangeboden. Op de raming „onvoorziene uitgaven" prijkt na melijk een bedrag van bijna 59.000. „Zo rooskleurig hebben we er nog niet vaak voorgestaan", constateerde burgemeester J. C.j W. Jobse. Uit de brief, die de aan bieding van dit omvangrijke ge meentestuk begeleidde, blijkt dat het overschot ten dele aangewend moet worden voor nieuwe kapi taalsuitgaven. Vijf zaken zag het college in 1964 graag gerealiseerd: de stichting van een cen trale werk- en opslagplaats voor de dienst gemeentewerken, de inrichting tot brandweerkazerne van de gemeentelijke garage aan de Burgemeester Van Gor- selstraat, uitbreiding en modernisering van de School met de Bijbel, verbetering en verbreding van de Hoofdweg vanaf Rilland naar het station en een nieuwe vrachtauto voor de gemeente. De begrotingscijfers op de gewone dienst belopen aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 1.247.310,31. Onvoorzien is 58.829.34. De kapitaaldienst toont bij 5.053.384 aan inkomsten en 5.444.365,37 aan uitgaven een nadelig slot van 390.980,58. Enkele van de verlangens, die b. en w. in hun begrotingsbrief opsomden, zal de gemeente reeds in daden kunnen omzet ten. Zo gaf de raad zijn goedkeuring aan de verbouwing, die van de gemeen telijke garage een brandweerkazerne moet maken. Vijfentwintig duizend gul den zijn daar mee gemoeid. De garage bevat dan een stallingsruimte voor de auto, garderobeboxen, een instructielo kaal, een verwarmingsinstallatie, een toilet, een doucheruimte en een waslo kaal. Het maken van een instructie lokaal ontlokte de heer L. P. J. Bran denburg (p.v.d.a.) de opmerking: „De nieuwe leden hebben nog nooit theore tische instructie over het materiaal ge had". Hij zag daar graag verandering in. Wethouder D. Midavaine viel hem bij. De raadsvoorzitter maakte hen erop attent, dat dit onderdeel na de iongste brandweerwedstrijd is aangepakt. „Met de commandant van het korps zal ik over deze zaak nog contact opnemen", zo zegde de heer Jobse toe. De raadsleden deelden de wensen van b. en w. ten aanzien van de School met de Bijbel. Zonder opmerkingen stemden zij er in toe het St. Josef- gebouw van het r.-k.-kerkbestuur te huren. Een definitief voorstel over dit punt komt binnenkort op tafel. Voor de inrichting van dit lokaal bu reau, kast, 30 leerlingensets en de aanvulling van de leermiddelenvoor- raad trok de raad ruim 4000 uit. Ook waren er geen bezwaren tegen de door b. en w. gelanceerde wens een nieuwe vrachtauto voor de ge meente aan te schaffen, omdat de oude wagen versleten is. De administratie van de gemeentezaken zal in de toekomst moderner en doel matiger gebeuren. Om dit te bereiken schaft de gemeente een boekingsmachi ne aan. De raad trok er 3500 voor uit. Het bestuur van de school van de Ge reformeerde Gemeente kreeg medewer king bij de aanschaffing van een stofzui ger en een vloerwrijver. De kosten be dragen 500. Tijdens deze vergadering werd de heer L. J. Bruynzeel herkozen als lid van het burgerlijk armbestuur. Subsidieverzoeken van het Museum voor (Advertentie) Noord- en Zuid-Beveland een halvee cent per inwoner en het Koningin Wilhelminafonds 2 cent per inwoner werden ingewilligd. B. en w. achtten de tijd rijp om grond aan te kopen in het uitbreidingsplan voor de kom van Rilland, nu het uitbreidings- j plan voor de Nederlandse hervormde kerk praktisch is volgebouwd. De raad kreeg daarom een voorstel te behande len om ongeveer 37.000 m2 bouwland I van jhr. L. Schore te Driebergen-Rij- senburg en in pacht bij de heer J. Blok te Rilland-Bath, aan te kopen voor 1,75 per m2. De heren raadsleden hadden er geen bezwaar tegen. Voorts besloten zij de pachter schadevaststelling toe te ken nen van 780 per hectare. Wegens voortijdige beëindiging van de pacht overeenkomst werd een bedrag aan schadevergoeding plus belastingschade beschikbaar gesteld van 32.413,17. De aansluiting op de elektriciteitsnet van onrendabele percelen eiste maandag avond eveneens de aandacht van de raad. 27 percelen in Rilland-Bath komen daar voor in aanmerking, zo schreven b. en w. de raad. De P.Z.É.M. heeft ze in een aantal projecten gegroepeerd. Drie pro jecten die te zamen elf woningen omvat ten kunnen thans worden aangesloten. De gemeente geeft daarin een bijdrage van 11.878. Koe stierf na botsing Een koe, die in Serooskerke uit haar weiland was gebroken en op de Seroos kerkseweg liep, werd dezer dager, door een bestelauto, bestuurd door A. van E. uit Den Haag aangereden. Het dier stierf ter plaatse. Een andere koe, die ook werd aangereden, werd niet ge wond. De koeien waren eigendom van landbouwer D. v. d. H. uit Serooskerke. De bestuurder van de bestelauto, die in de richting Serooskerke reed, kwam plotseling terecht in een groep zich od de weg bevindende koeien, die uit een weiland waren gebroken. Een der koeien sprong tegen de linker zijkant van de bestelauto, terwijl een tweede koe pardoes voor de auto sprong. Deze koe werd dusdanig gewond, dat hij ter plaatse dood ging. De bestuurder van een achter de bestelauto rijdende personenauto, D. B. uit Rotterdam, wist door krachtig remmen en in de berm te sturen de koeien te ontwijken. De bestelauto werd zwaar beschadigd, de personennauto liep schade op door de in de berm staande paaltjes. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. RENESSE In het dorpshuis te Renesse kon men za terdagavond kijken en luisteren naar het Surinaamse orkest „Guyana" en de Cu- ragaose zanger Othmar Fraay. Dokter H. J. Simonse uit Renesse, zelf in Suri name geboren, verwelkomde de muzi kanten. De heer G. D. van Wangen, mu sicoloog aan het Rijksmuseum voor Vol kenkunde in Leiden, gaf een toelichting. Het orkest speelde met Europese, zowel als met inheemse instrumenten. Vooral de nummers „Paramaribo" en „Liefdes verklaring in het oerwoud" hadden veel BRUINISSE Hoewel het weer bepaald niet zomers was is het concert van de muziekvereni ging „Nu met Hope" uit Bruinisse in Nieuwerkerk toch doorgaan. Vooraf gegaan door de drumband werd vanaf „Ons Dorpshuis' een korte mars ge maakt naar de muziektent, waar de di recteur van „Oefening en Uitspanning", de heer Jac. Heijboer een kort begroe tingswoord sprak. Velen luisterden daarna met belangstelling naar het con cert van „Nu met Hope". DE MOEDERS van driehonderd Goe- se kinderen hebben misschien maan dagmorgen wel een duidelijke zucht van opluchting laten ontsnappen, toen hun kroost de deur uithuppelde om voor een weekje onder de vleu gels van de Goese Jeugdgemeenschap te duiken in een „vakantie-feest week." Vijf dagen lang zal een ijve rige commissie uit de gemeenschap de kinderen bezighouden met aller hande evenementen van een eenvou dig spelletje tot een heuse „Grand Prix" met echte autootjes, van een stadsganzenbordspel in Terneuzen tot een grote optocht als sluitstuk. Juist in een periode van de vakantie, waar in de tijdpassering voor de kleintjes de zorgen om net hoofd van de ouders opvoert is daar de jeugdge meenschap paraat als opvangcen trum... 't Is maandagmorgen allemaal vol goede moed begonnen. In de zaal van het Schuttershof welde uit 150 kelen een driewerf „hoera" op, toen wika D. E. Hiensch en kapitein K. Bilder van het Leger des Heils de werk- commissie en de groepleiders op het podium lieten verschijnen. Tegelijker tijd waren in de Goese r.-k. parochie kerk de jongens en meisjes van de rooms-katholieke lagere scholen ver zameld om met hun vakantieweek te starten. Even een korte inleiding en toen be gon het spel. Met een kaartje en een zelf verzonnen naam van hun ploeg- je op de jas gebonden trokken ae kinderen erop uit. Op de sportvelden, op de weide „De Groe" en op de „Hollandse Hoeve" was het plotse ling een vrolijk gesnater van opge togen kinderstemmen: het resultaat van vrijwillige moeite voor een ge richte vakantiebesteding. En alles onder motto: „Het kan pas leuk worden als jullie allemaal meewer ken." De kinderen hadden hun boterham metjes meegebracht. Ze waren een volle dag de deur uit. En dat een week lang. In de middag trokken ze voor een plezierige vossejacht door de stad en was er in de Caspar Ber- seschool een filmvertoning. Dat laat ste dan bij wijze van uitvlucht, om dat het weer een zwemmiddag niet toeliet. Zo ziet men dus, dat aan al les is gedacht bij dit vakantie-be- stedingswerk. Weer of geen weer, de kinderen zullen zich niet vervelen! Iets wat er thuis, vooral aan het eind van de zomervakantie, nog wel eens aan kan ontbreken. Vandaag dinsdag zijn de kin deren om negen uur op de verzamel plaatsen weer present. Er staan dan weer spelletjes en wedstrijden te wachten. Regent het, dan beginnen de jongelui vast met het maken van versieringen en attributen voor de grote optocht aan het eind van de ze week. Een gekostumeerde stoet van driehonderd kinderen zal dan door het centrum van Goes trekken. De jeugd van alle scholen op de eerste dagen nog gescheiden komt dan bij elkaar voor dit goed voorbe reide slotstuk, waarmee de bevol king wordt duidelijk gemaakt, wat er kan gebeuren als men wil. Ook woensdag en donderdag is er een gezamenlijk evenement, woens dag brengen de kinderen de fiets mee om naar het veer Hoedekensker- ke te peddelen voor een overtochtje naar Terneuzen. Daar zullen ze dan deelnemen aan een stadsganzenbord spel. Donderdagmorgen is er de deel name aan de autorace „Jeugd Grand Prix" op de Grote Markt, de wed strijd in autootjes, waarover men in onze kroniek „Van Zwin tot Zijpe" vandaag meer kan lezen. 's Middags wordt gestart voor een oriëntatierit op de fiets door de om geving en vrijdag de slotdag dus de optocht en de poppenkast voorstelling van Frater Herman Jo- zeph uit Arnhem in de zaal van het Schuttershof. Een aantrekkelijk en duidelijk stuk je jeugdwerk, deze week van vakan- tiebesteding voor de schooljeugd. „Maak het voor een ander reuze fijn, dan zal het voor jou ook een feestweek zijn." Dat prentte wika Hiensch de kinderen maandagmorgen in. Het was als het ware een tover woord om het initiatief te laten sla gen. YERSEKE Beroepingsbijeenkomst Gerei. Gemeente Yerseke Vrijdagavond half acht zal voor de Ge reformeerde Gemeente van Yerseke in een extra dienst voorgaan ds. W. Suy- ker uit Krabbendijke. Na afloop van deze dienst zullen de manslidmaten in vergadering bijeenko men voor het beroepen van een predi kant in de vacature-wijlen ds. P. Hon- koop. De kerkeraad heeft als tweetal (alphab.) gesteld: ds. P. Blok te Dirks- land en ds. J. van Haaren te Rijssen. Flessenactie Voor hulpverlening aan het door een aardbeving getroffen Perzische dorp Dousadj zal het actiecomité te Yerseke diverse acties organiseren. Met mede werking van een aantal jeugdclubs is inmiddels gestart met een lege flessen actie. De pastoor van de r.-k. parochie te Yerseke, pastoor Koenraadt, heeft zon dag afscheid genomen in verband met zijn benoeming tot pastoor in Ossen- drecht. Vrijdag a.s. zal deken C. P. M. Hoitkamp uit Goes de nieuwe benoemde herder van de r.-k. parochie in Yerseke, pastoor A. A. M. Kerremans, installe ren. HOEDEKENSKERKE Gerei. Gemeente Hoedekenskerke Donderdag 22 augustus a.s-, des avonds half acht, zal voor de Geref. Gemeente van Hoedekenskerke voorgaan ds. Van Dam uit Rotterdam-Zuid. VEILING GOES. 19 augustus. Perzikrode Zomerappel 1 80-85 25. 75-80 26—27, 70-75 27. 65-70 27, 60-65 25. 2D 16. 2 75-80 19. 70-75 20, 65-70 21, 60-65 20, grof 1720, fijn 10—11. Stark Earliest 1 75-80 64, 70-75 71, 65-70 70. 60-65 54, 55-60 39, 2D 16, grof 36—42, fijn 13, 2 70-75 56, 65-70 54, 60-65 47. 55-60 33. Earley Victoria 1 70-80 21, 60-70 18. Yellow Transp. 1 75-80 34, 70-75 35, 65-70 32—34, 60-65 28, 55-60 15, 2 70-75 23, 65-70 32, 55-60 29, grof 25, fijn 18—20. Zigeunerin 1 70-75 28—31, 65-70 29— 32, 2D 23, 2 75-80 18, 70-75 19. 65-70 21, 60-65 31. Précoce de Trévoux 1 65-70 56, 60-65 54, 55-60 47, 50-55 39, 2D 28, grof 3441, fijn 17—32. Bramen 1 en 2 154163, 3 63. Bramen in doosjes per kg 2 168. Per doos: Bramen 1 39—48, 2 36—41, 3 22. Rode bessen 2 28—30. Per stuk: Perziken 1 1243, 2 23. Per kg: Ontario 1 4158, 2 1042, grof 855, fabriek 615, gesch. 310. Czarpruimen 1 4864, 2 9—42, grof 2443. fabriek 317. Washing ton 1 2255, 2 18, grof 1048, fabriek 619. Belle de Louvain 2 38. Dubb. Boerenwitte grof 22. Witte wijnpruimen 1 33. Mons. Ha- tive grof 61. Druiven 1 250. Groenten: Per stuk: Bloemkool Al 54—69, A 29—72, BI 38, afw. 1245. Komkommers Al 2425, A2 10 22, B2 14. afw. 10—12. Kropsla 2 11. Cl 58. Per bos: Kroten 1 9 Per kg: Tomaten A 36—37, B 33—37, C 27—32. Waspeen 1 10—17. Augurken A 60—69, B 41—44, C 18—21, D 14, E 7. Dubb. pr. bonen 2 3346. Snijbonen 2 3360. Pronkbonen 1 46, 2 4417, afw. 21. Postelein 1 2426. Andijvie 1 1521, 2 15. Gr. sav. kool 1 1521, 2 1014, afw. 5. Kroten 1 14. 2 10. Uien afw. 26 Rode kool BI 14. Aardappelen bonken 813, grote 811, drie lingen 57. VEILING KAPELLE-BIEZELINGE. 19 augustus. Pree. de Trévoux 1 65 58, 60 57, 55 46,20—47,40, 50 38,10—39,60, 2 60 47, 55 44. 50 40, 2D 28,10—29,30, grof 30, fijn 22. Stark Earliest 1 75 76, 70 71—81, 65 71—77, 60 64—60, 55 48—50, 2 70 67, 65 65, 60 58, 55 46, 2D 28, grof 3944, fijn 1216. Earley Victoria 1 70 21, 60 20, 2 70 22, 60 20—21, 2D 13, grof 16, fijn doordraai. Perzikappel 1 75 17, 70 24, 65 26, 60 24—25, 2 75 20—18, 70 22—23, 65 24— 25, 60 23, 2D 16, grof 15, fijn 14. Zigeunerin 1 80 34, 75 40, 70 36, 65 31, 3 grof 15. N. Hol. Suikerpeer 2 60 21, 55 20—23, 2D 17—18, fijn 15. Oomskinderenpeer 2 45 4955, 2D 22, 55 74, 50 69. Yellow Transparant 1 70 40, 60 38, 55 32, 2D 16. Bramen in doosjes 1 159166, 2 152. Bramen in kratten voor industrie 1 en 2 154163, 3 63. Dubb. pr. bonen 1 48, 2 3033. Tomaten Der krat van 6 kg IA 182, 1B 188192, 1BB 182, IC 168, 2A 185, 2B 182. 1BB 180, 2C 151. Pruimen: Ontario 1 3460, 2 1531. grof 21 41, fabriek 615. Czarpruimen ex. 6882, 1 49—75, 2 23—37, grof 25—52, fabriek 9—26. R. Cl. d'Ouillin 1 34—62, 2 13—24, grof 23— 40. Mons. Hative 1 89—92, 2 41, grof 46—78, fabirek 919. Boerewitte 1 43. Jaene Blut 1 37. Red June 1 26. Pruimen gescheurd 616. Rode bessen per doos 1 2123. 2 1519. Aard beien per doos 1 9596. 2 4380, 3 2631. Pruimen per stuk (Pr. d'Ostrea) 1 3445. Rode bessen per kg 1 5866. 2 4158. Kas- oerziken per stuk ex. B 16, ex. C 11, 1D 514. Abrikozen per stuk 1 6. Aardappelen: bonken 81410, 1 89, 2 67V4, drielingen 3. Groenten: Kropsla 6914. Bloemkool 3251. Pronkbonen 4450. Uien 15. Komkommers 1024. Rode kool 12. Andijvie 18. Tomaten 25—29. VEILING KRABBENDIJKE. 19 augustus. Précoce de Tr. 1 65-70 54, 60-65 54, 55-60 44, 50-55 38, 2D 26, 3 gr. 34, 3 fijn 20. kroet 11. Stark Earliest 2 75-80 55, 70-75 61, 65-70 58, 60-65 50, 55-60 35, 3 gr. 33, 3 f. 10. kroet 10. P. Rode Zomerappel 1 80-85 18, 75-80 20, 70-75 24. 65-70 25, 60-65 21, 2 80- 85 18, 75-80 18, 70-75 21, 65-70 13. 60-65 10, 2D 11, 3 gr. 10. Pruimen: Ontario 2 1955, 3 9 20. Washington 2 37, gescheurd 1416. Bra men per dooa 1 46. Dubbele bonen 2 30—32. VLASMARKT ROTTERDAM. 19 augustus. Waterroot vlas: lage soorten van 1,65 tot 1,8514, middensoorten van 1,85 tot 1,95, best vlas van 2,00 tot 2,15. Dauwroot vlas: van 1,45 tot 1.85. Breekvlas: van 0,95 tot 1,55, afhankelijk van kwaliteit en be werking. Gezwingelde lokken: van 0,70 tot 1,00. Doordat alle arbeidskrachten op de bedrijven beschikbaar gesteld moeien worden voor het binnenhalen van de nieuwe oogst, was de produktie van waterrootvlas In de af gelopen week uiterst gering. Het aanbod bestond uit lagere- en middensoorten. Voor alle kwaliteiten was goede belangstelling en de vraag was ruim voldoende om nagenoeg alle aangeboden partijen op te nemen. De prijzen bleven goed gehandhaafd tot iets hoger. De produktie van dauwrootvlas is klein, de vraag blijft voldoende om het aanbod op te nemen. Breekvlas blijft nog steeds van weinig be tekenis, het aanbod is beperkt tot e<~» enkele partij per week. Het aanbod van gezwin gelde lokken is door de geringe vlasproduktie klein. VEEMARKT ROTTERDAM. Totale aanvoer 1839 dieren. Vette koeien en ossen 1482. Varkens 357. Vette koeien, prijzen voor resp. Ie, 2e en 3e kw. in ets. per kg 300—330. 270—290, 255 —270. Varkens (levend gew. 200. 198, 196. Vette koeien aanvoer even groter, handel kalm, prijshoudend, niet hoger. Varkens (lev. gew.) aanvoer iets ruimer, handel re delijk, prijzen even hoger, prima vleesvar kens, slachtzeugen 1,701,75 per kg. GRAANBEURS ROTTERDAM. 19 aug. Zomergerst nieuwe oogst volgens monster f 25,5026,50. Haver oude oogst volgens monster tot f 25,25. Groene erwten nieuwe oogst volgens monster f 35f 43. Schokkers nieuwe oogst volgens monster 4032,50, franco Rotterdam. VEILING TERNEUZEN. 19 augustus. Bloemkool A 70, A2 63—66, B2 28 55, C2 18, afw. 1243. Groene komkom mers 1217. Witte komkommers 1013. Me loenen 2490. Knolselderij 12. Peen 2 1015. Kroten 4. Uien 13. Eerstelingen bonken 14,00, I 8,4010,70. Bintjes bonken 17,00, 1 5,909,00. Eigenheimers 14,10. Andijvie 15—24. Stoksnij bonen 1 64—76, 2 59. Prinses- senbonen 2 32—53. Rode kool 13—25 Sav. kool 1427. Witte kool 311. Waspeen 40— 20. Prei 4557. Tomaten A 3240. A2 29 B 31—52. B2 25, C 25—30. CC 25. Bramen P"r doos 1 3543. Per kg: Czar grof 52—53, 1 5563. 2 2346, 3 16. Washington I 49, 2 3038. 3 22. Ontario grof 3652. 1 5264, 2 43, 3 3032 Appelen. Victoria 2 75 18, 70 15.90—16.40. 65 16.80—17,20. 60 14.90, 3 grof 16, 3 fijn 10. Stark Earliest 1 75 70.20—73.00. 70 73,10—74,50. 65 71.80—72.90. 60 55.90—60.70, 55 37.80—43.00. 2 75 73.60. 70 61.30—64.40. 65 55,30—61.70. 60 47.204890, 55 34.80—36.60, 2D 10. 3 grof 3844, 3 fijn 10. Perzikrode znm°rappel 1 60 27.90. 2 70 28.70- 31,10, 65 26.60, 2D 1011. 3 ffin 1011. Précose de Trévoux 1 65 57.20, 60 56.30. 55 45,1045,80 50 37.90—38.00, 2D 18. VISMIJN COLIJNSPT.AAT. 19 augustus. Exportgarnalen 2215 kg. 139— 260. Bot 74 kg. Schol 13 kg. Tong 29 kg. Pa ling 45 kg. Rog 15 kg. Ongesorteerde vis 40 kg. VEILING BERGEN OP ZOOM. 19 augustus. Sla 421. Bospeen 22—36 Was peen 10—28. Witte kool 4—9 Rode kool 8— 23, Andijvie 7—10. Bloemkool 12—85 Prei 30— 48. Sav. kool 12—16. Selderrl 4—30 Uien 10— 22. Aardapnelen 616 Dubbele sperciehonen 40—56 Snijbonen 30—76 M°loen 4085 Rode bessen 4065 Pruimer, 2078. Y"'low 1535. Stark Earliest 30—66. Précoce 25—68. Per ziken 732. VEILING STAVENISSE. 19 augustus. Bintjes, gewone l 10.60—10.70, 2 9,409.80 bonken 15.70, drielingen 5,50. Doré gewone 12.30- 12 50. drielingen 6,40. Eigenheimers gewone 10—12.60. drielingen 5, Aanvoer 2200 kisten. VEILING THOLEN. 19 augustus. Doré bonken 10. gewone 10.60— 13.80, poters 6.80 Bintje bonken 15.70, ge woon 9.2010.60, poters 5. Ei£enhelmers ge woon 10.5012, poters 5. Koopmansblauw 10.50. Aanvoer 2300 kisten. VEILING ST.-ANNALAND. Doré gewone 13.50. bonken 9.50. Eigenhei mers gewoon 12.50, bonken 7. drielingen 6.30. Bintje gewone 10.50, bonken 15, drielingen 6.30.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 13