Vis beet best in het Hoofdplaats concours FRANSE STUNTRIJDER TERNEUZEN RARE WALCHEREN GEEST IN VOETBALVERENIGING MIDDELBURG WAS UITSTEKEND AGENDA Harmonie uit Lebbeke in Oostburg te gast ZUID-BEVELAND PIET RENTMEESTER DUBBELDE PELOTON EN WON IN SCHIEDAM Kandidaten voor wereldvoetbalteam Bemoei van uaus on Griekse Kerken Harwichboot UITSTEKENDE PRESTATIE VAN ZEEUWSE ZEILERS IN DE FASTNETRACE Goed geslaagd eerste lustrum Internationaal hengelfestijn leverde 41 kilo vis op Kettingbotsing op rijksweg WALCHEREN Jaarverslag afgelopen seizoen SUPPORTERSVERENIG'NG DOET HET NIET ZO BEST NOORDZEELAND Algemene vergadering van „Beatrixschool"Zierikzee Supporters? Optocht in Oostkapelle Drie auto's botsten Extra prijs Botsing tussen tractor en auto Autorijden op twee wielen Raad Rilland-Bath vanavond bijeen Tankauto botste op stilstaande vrachtauto ZWEEDSE ZWEMSTER VERBETERDE VOOR DERDE MAAL RECORD Van der Ven snelste in München- Zürich Amerikanen zwommen naar wereldrecords Hattingen-Vlissingen 4 - 4 Feijenoord niet op dreef tegen Brugge Bomaanslag in Brussels café - 41 gewonden „Westduits leger niet geschikt voor verdediging kreeg tros in de schroef Prins Bernhard naar Beetsi oeanaland MAANDAG 19 AUGUSTUS 1963 COURANT Het eerste lustrum van de Hoofd plaatse hengelsportvereniging is zondag een groot succes gewor den. Niet alleen omdat van de zij de der deelnemers de belangstel ling groot was 317 hengelaars uit Nederland, België, Frankrijk en Engeland maar ook de vis deed mee. In totaal werd 41 en een hal ve kilo vis verschalkt, hetgeen in visserslatijn een flinke vangst ge noemd wordt. De belangstelling was dus wederzijds en dat bracht de goede stemming er in. De besturen van de deelnemende hen gelsportverenigingen werden 's middags om vijf uur ten gemeentehuize ont vangen, waar burgemeester J. F. C. Temmerman voor de erewijn zorgde en de deelnemers een herinneringsbordje uitreikte. De heer De Vlieghe dankte namens de Belgische deelnemers en stak de organisatoren een pluimpje op de hoed voor de goede gang van zaken. De eerste prijs, de medaille van de com missaris der koningin in Zeeland, ging naar de heer J. Scheffer uit Sluiskil, die met 1040 punten onbetwist winnaar werd. De beker voor de oudste visser ging naar de 72-jarige A. Verstraete uit Hoofdplaat, die voor deze onderscheiding natuurlijk niet zo veel hoefde te doen, behalve dan zijn hengel mee te nemen en 72 jaar oud te zijn. Een soortgelijke on derscheiding, in de vorm van een leg penning, ging naar de 9-jarige J. de Jonge uit IJzendijke. Hij was namelijk de jongste van de 317 hengelaars. Waardering Het hengelconcours van Hoofdplaat, dat langs de Westerscheldedijken wordt ge houden en gezien de deelname het predi kaat „internationaal zeehengelconcours" heeft, mag zich sinds het begin, vijf jaar geleden in en groeiende belangstelling verheugen. De grote opkomst was er ook dit jaar weer een bewijs van dat dit evenement in de hengelsportwereld grote waardering vindt. De beste tien hengelaars waren zondag: 1. J. Scheffer, Sluiskil; 2. P. Elve, Hoek: 3. J. van Wanterghem, Axel; 4. J. Ko- mijnne, Gent; 5. M. Trevesan, Sluiskil; 6. R. Beheijt, Oostende; 7. A. Smolle- naars, Terneuzen; 8. A. van den Berghe, Terneuzen; 9. A. Verhelst, Terneuzen; 10. R. Manaert, Kloosterzande. Onoplettendheid was de ooorzaak van een kleine kettingbotsing die zaterdag middag op de rijksweg bij de kruising 's-Gravenpolderse Oudendijk te Bieze- linge plaats had. De heer J. W. P. deJ. uit Kruiningen, die in de richting Goes reed, bemerkte te laat, dat twee voor hem rijdende auto's moesten stoppen om een vrachtwagen de gelegenheid te geven links de rijksweg te verlaten, pe J die niet meer kon stoppen, botste te gen de auto van P. P. V. uit Ede op, die daardoor in botsing kwam met de auto van J. A. R. uit Aardenburg. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De matériële schade was echter aan zienlijk. Auto's botsten Door het onvoldoende bewaren van af stand kwam de Duitse autobestuurder A. W. uit Stadtherne zaterdagavond omstreeks acht uur op de rijksweg on der Biezelinge nabij de Evertsdijkseweg in botsing met de personenauto van de heer J. T. J. H. uit Venlo. Beiden reden in file in de richting Goes. Het ongeluk gebeurde toen H. moest stoppen. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Beide auto's werden beschadigd. Burgerlijke stand VLISSINGEN. Bevallen: F. Voerman-Oosthoek, d. H. M. Hiddinga-Roelofsen, d. H. C. Plekenpol- Stouthamer, d. E. M. J. de Rie-van der Pluym. d. C. van der Linden-Schwarz, z. H. C. van Reemst-Zweekhorst, z. P. A. Ver- leun-Ekelschot: z. F. J. Hofland-Posthumus, d. A. E. Hader-ten Cate, d. J. van der Horst-den Engelsman, d. I. J. van Schaik- Goossen, z. J. C. Priester-Carels, d. Ondertrouwd: H. Osinga 22 j. en H. ter Stege, 25 J. J. M. Theune 22 3 en J. A. M. van 't Westende 20 j. Getrouwd: A. Vermeulen 25 3- en P. T. Klaassen 24 3 Overleden: Ca. Ha. Leeuwenburg, 12 d. J. de Ridder, 88 J., wedn. v. E. Ventevogel. J. S. Roggeband, 65 3„ wed. v. J. J. Meijnderts. J. P. Biesen, 63 j., m. v. A. C. Uitersehout. In het jaarverslag over het seizoen 19621963 van de voetbalvereni ging Middelburg, op bijzonder overzichtelijke en minutieuze wijze samengesteld door secretaris Ad Flipse, wordt de goede geest ge roemd die de W Middelburg thans beheerst en die uiteraard groeide naarmate het eerste elftal naar zijn kampioenschap en promotie naar de le klas opstoomde. Met name in de lange vorst- en sneeuw- periode heeft het bestuur al het mogelijke gedaan om de band tus sen spelers, leiders en trainers te verstevigen. Voorts deelt de heer Flipse mee, dat Middelburg op 20 augustus 1966 vijftig jaar zal be staan; voor de viering van dit jubi leum zullen te zijner tijd plannen worden gemaakt, verzekert hij. Hoewel het tweede team van Mid delburg zich slechts via een beslis singswedstrijd tegen Noad Hl in de res. le klas kon handhaven, is de secretaris toch niet ontevreden over de resultaten van de seniorenelftal len. Hij merkt op, dat Middelburg thans de enige vereniging in Zee land is, die op zondag de hoogste klassen met haar teams bezet. Ook de zaterdagploegen floreerden uit stekend onder leiding van de heer J. F. Bastiaanse. Het ledental vertoonde aan het be gin van het seizoen een achteruit gang ten opzichte van het jaar daarvoor, hetgeen secretaris Flipse wijt aan een contributieverhoging, de minder goede resultaten van het eerste team in de laatste seizoenen Burgerlijke stana ZIERIKZEE. Bevallen- M. C. MeganckDalebout, d. Overleden: A. Ornee, 72 j,, vr. v. P. Bakker. ZIERIKZEE Het algemeen bestuur van de Beatrix school te Zierikzee, de school voor bui tengewoon lager onderwijs op Schou- wen-Duiveland en Sint-Philipsland, zal op donderdag 12 september aanstaande in het schoolgebouw aan de Mulock- straat een algemene vergadering hou den. Het dagelijks bestuur, de vertegen woordigers van de bij de gemeenschap pelijke regeling aangesloten gemeenten, de adviserende leden en het school hoofd zullen dan de exploitatie en ka pitaalrekening in behandeling nemen. vóór de promotie, en het ontbreken van een clubblad, dat er nu wel is. Over de supportersvereniging is de heer Flipse niet zo tevreden; de activiteiten kenschetst hij in het afgelopen seizoen als minimaal. Eerst bij de laatste wed strijden naar Internos en Terneuzen werd enige activiteit aan de dag ge legd, al was men niet in staat een bus (je) naar Etten te laten rijden. „Het is te hopen", aldus de secretaris, „dat in het nieuwe seizoen meer daadwerke lijke kracht van deze voor dit doel op gerichte vereniging wordt ondervon den", aldus hoopt hij. Tijdens een bestuursvergadering heeft de heer A. Boone als bestuurslid van E.M.V.V. voorstellen gedaan om te ko men tot een veteranenafdeling in Mid delburg en die in de voetbalclub te lak ten opgaan. Dit seizoen is aan een ver dere opbouw nog niet begonnen. Voorts wordt opgemerkt, dat de ge meente een open oog heeft voor de ver betering van de sportaccommodatie in Middelburg. „Wij juichen dit vanzelf sprekend zeer toe", aldus de heer Flip se, die verder nog opmerkt, dat er thans een begin is gemaakt met het samenstellen van een fotoalbum met tekst van de geschiedenis van de vere niging en haar elftallen. Dit omvangrij ke werk wordt verricht door Frits Simonse. Verder memoreert secretaris Flipse in zijn verslag zowat alles, wat met Middelburgs voetballeven te ma ken heeft, van huldigingen bij jubilea, kaartavonden tot strafzaken enz. toe. Hoewel penningmeester J. J. den Boer geen recette van promotiewed strijden kon innen en daardoor de kampioensfestiviteiten uit de norma le kasmiddelen moest bestrijden, heeft hij zijn boeken toch kunnen af sluiten met een voordelig saldo. De begroting voor het nieuwe seizoen sluit echter met een nadelig saldo van duizend gulden. Ook over de juniorenresultaten bevre digende berichten; weliswaar was de competitie het afgelopen seizoen voor enkele van de 5A en 4B-elftallen nogal zwaar, zodat er wisselvallig gespeeld werd, maar aan het slot hoefde er geen klaagzang aangeheven te worden. OOSTKAPELLE Vrijdagavond kwam de evenementen commissie van Oostkapelle dit seizoen voor het eerst in actie. Een 40-tai groe pen en individuele deelnemers deden mee met de optocht, die op die avond door Oostkapelle zou trekken. Voorts liepen enkele honderden kinderen mee met lampions. De muziekvereniging „Crescendo" opende de stoet. Burge meester F. G. Sprenger maakte staande voor het gemeentehuis, de uitslag be kend. In de groepsprijzen was de groep P. de Rijke met „Piggelmee" de beste met op de tweede plaats de groep Ada den Hol lander met „Gelaarsde kat". Derde werd de groep Eline Richard met „Spaanse dansgroep". Bij de individuele prijzen was Tonnie de Rijke eerste met „Donald Duck'. Tweede was Aart de Rijke met „Hofnar" en derde was Lydia Buitelaar met een versierde fiets. In de categorie „buurt, straat of cam ping" won de groep zomerwoningen plus camping „Dennenbos" met „Wil lem, wordt wakker". Tweede werd hier de versierde ponywagen met patiëntjes van Iepenoord. Op de rijksweg bij de Vlakebrug krui sing Westelijke Kanaalweg te Kapelle zijn zaterdagmorgen om elf uur, drie in de richting Goes rijdende personenauto's met elkaar in botsing gekomen. De heer J. L. uit Kruiningen wilde links richting Hansweert de rijksweg verlaten. De ach ter hem rijdende Duitser J. W. uit Wal- berberg bemerkte dit te laat en reed op L. in. Het gevolg hiervan was, dat de auto van L. doorschoot en een slag naar rechts draaide. Gelijktijdig naderde eveneens uit de richting Kruiningen E. D. E. uit Arnhem. Hoewel deze krach tig remde kon hij niet voorkomen, dat hij frontaal op de auto van L. botste. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Alle drie de auto's werden flink beschadigd. Middelburg - City: im sehwarzen Kossl, 20 uur, a.1 Molenwater: Miniatuur Walche ren, 9—22 uur. Zeeuws museum Expo sities verzameling Bal en J. H Koek koek, 1017 uur. Van Benthem en Jut ting Expositie Zeeland en Vlaanderen, landkaarten en atlassen (Mercator) 9 18 uur. Vlissingen Alhambra: lm sehwarzen Rössl, 20 uur, a.l. Zierikzee Concertzaal: El Cid, 20 uur. 14 Jaar. Burger Weeshuis: Expositie schil derijen „Zeventiende Eeuwse Mppsterr", 1017 uur Goes Grand Hatari. 20 uur. a.l Museum Turfkade Expositie „Goes en de Beve- landen". 1417 uur. Veere - De Schotse Huizen Expositie unica mr. J. C. van Sehagen, 70—12 en 1417 uur Bergen op Zoom - Roxy Kid Galahad. 20 uur, 14 laar. Luxor Sodom en Gomor ra. 20 uur. 18 laar. Oostburg - Ledeltheater- Freddy und das Land der südsee, 20 uur, 14 laar Ge meentehuis Tentoonstelling grafische kunst. 912 en 1417 uur. Hulst - Bioscoopgebouw Na schooltijd lokt liefde °n misdaad, 20 uur, 18 laar. Westdorpe -■ Kunsthandel Troutzaerte Ex positie gouaches van Helen van Zijl en van kerkelijk en profaan edelsmeed- werk van Kees van Berkel, 921 uur. Dat de A-ploeg een gevreesde te genstander is was bekend, maar niet ieder weet misschien dat het een heel nette ploeg is! Dat bleek tijdens het A-toernooi in Wagen berg: daar veroverde Middelburg A de derde prijs, plus een extra prijs voor de sportiefste en de netste ploeg! Wegens studieredenen heeft Henk Ver sluis moeten besluiten om zich niet meer met de junioren te bemoeien. Ove rigens is de secretaris er van over tuigd. dat Versluis' advies nog wel eens door de nieuwe leiders gevraagd zal worden. Hij brengt Henk Versluis dank voor het „ontzettend vele werk", dat hij op dit gebied voor de vereniging Mid delburg gedaan heeft. Op uitnodiging van de Oostburgse V.V. V. was zondagmiddag de Koninklijke harmonie St. Ceacilia uit de Belgische plaats Lebbeke in Oostburg te gast. Eerst was er een officiële ontvangst in de burgerzaal van het Oostburgse ge meentehuis, waarbij wethouder A. P. Modde zijn buitenlandse gasten namens het gemeentebestuur hartelijk verwel komde. De heer M. A. Aalbregtse, de voorzitter van V.V.V., wees vervolgens op de eerste verbroederingsstap lussen de beide gemeenten, die hij in de toe komst nog gaarne zag verstevigd en uit gebreid De heer K. Vermeeren, de on dervoorzitter van het Belgische muziek korps, dankte het gemeentebestuur van Oostburg voor de hartelijke ontvangst en gaf gaarne toe, dat Oostburg zijn naam als gastvrije gemeente reeds vele jaren eer aandoet. Nadat het stadhuis bezichtigd was maakte de 40 man tellende harmonie, voorafgegaan door de drumband van Oostburg, tot slot een mars door de ge meente. Vermeldenswaard ls zeker, dat de 22- jarige dirigent van St. Ceacilia, de heer E. Maes uit St. Gilles-Dendermonde, de jongste dirigent van België is. Toen de heer v. d. G. uit Son een door hem bestuurde personenauto de Zuid- weg, gelegen in de Pauluspolder te Lamswaarde, bereed, wilde hij een voor hem rijdende tractor met aanhangwa gen inhalen en passeren. De bestuurder van de tractor, de heer S. uit Lams waarde, week aanvankelijk naar rechts uit, doch kwam plotseling weer naar links, waarschijnlijk bang geworden zijnde voor de zachte berm. De aan hangwagen van de tractor kwam daar op met de rechtervoorzijde van de per sonenauto in botsing. Persoonlijk letsel werd niet toegebracht, doch de auto werd ernstig beschadigd. Een reiziger is gedood en 34 ande ren zijn gewond doordat zondag een bus uit Wuustwezel in Heren tals achter Antwerpen door slip pen een leuning van een brug ram de en vervolgens door die leuning heen op de lager gelegen dijk van het Albertkanaal stortte. De toe stand van enkele veelal jeugdige slachtoffers is kritiek. De foto toont de bus na het ongeluk. >AAAftWWV\AAAftAWVWWW\Aft/WAA<VVWWWWWWMVWWA/VWVW<VWWVWWWVWVVWW\/WWWWI BIEZELINGE Kettingbotsingen bij Goese zebra's ZEEUW WOONT IN BELGIË Het stoppen voor oversteekplaatsen op de rijksweg 58 binnen de gemeente Goes is het afgelopen weekeinde in een aan zienlijke reeks gevallen weer niet zon der schade verlopen. Tot driemaal toe ontstonden er kettingbotsingen, waar bij in totaal negen auto's het zwaar te verduren kregen. Het begon zaterdag morgen om half tien al. Voor de zebra op de Westwal stopte een auto, be stuurd door G. H. uit Leiden om een voetganger te laten oversteken. De au tomobilisten L. A. uit Tilburg en C. B. uit Den Haag volgden zijn voorbeeld, maar de derde achteropkomende be stuurder van een auto A. C. uit Roer mond reed op de eerder genoemden in. Alles schoof op elkaar met het be kende gevolg. Twee van de vier au to's waren er ernstig aan toe. Op de zelfde plaats herhaalde zich dit om kwart over vijf, alleen met het ver schil, dat er toen twee auto's bij be trokken waren. De Duitser H. R. uit Hannover stopte voor een voetganger en een tot nu toe onbekend gebleven automobilist schoof op de eerste. De man beweerde niets met het geval te maken te hebben en reed door. Op het andere beruchte Goese punt. bij Ockenburg schoven 's middags om kwart over twee drie auto's op elk aar toen H. B. uit Kloetinge zo be leefd was een voetganger te laten oversteken. De Belg W. S. uit Wil lebroek volgde zijn voorbeeld maar de Haagse automobilist M. van I. dacht, dat hij wel kon doorrijden. Schade aan drie auto's was het re sultaat. Op de kruising WilhelminastraatTer- welstraat stond zondagmiddag een au to met aan het stuur M. de V. uit Goes voorgesorteerd om naar het station af te slaan Achter hem kwam een Belgi sche autobus, bestuurd door A. G. uit Nieveld. Deze haalde de auto rechts in, maar raakte hem nog zo, dat er nog grote brokken van kwamen. De auto werd zo erg beschadigd, dat hij moest worden afgeschreven. Op het hoekpunt Grote MarktOpril kwam zaterdag avond om kwart over acht B. W. uit 's-Heerenhoek op zijn bromfiets in aan rijding met een auto bestuurd door D. van K. uit Kattendijke De bromfietser gaf geen voorrang. Aan beide voertui gen was enige schade. V (Van een onzer verslaggevers) Stuntrijder: dat is de beroepsomschrij ving, die de 29-jarige Fransman José Carga onder de naam op zijn visite kaartje zou kunnen zetten. Carga heeft de laatste weken op verschillende plaat sen in Nederland de aandacht op zich gevestigd door zijn opvallende manoeu vres met allerlei auto's. Hij verstaat na melijk de kunst om op een, overigens keurig schoongeveegd stukje weg zijn auto op twee wielen te laten rijden. De Fransman doet dat met het grootste gemak alsof hij zijn hele leven niets anders gedaan heeft. Enkele gegevens uit de loopbaan van de stuntrijder tonen aan dat José Carga een „evenwichtig" man is. Hij maakte naam als evenwichtskunstenaar en kwam in het nieuws toen hij zich 38 uur lang op een staaldraad overeind had weten te houden. Het autorijden op 2 wielen doet hij sinds 1958. Vóór hij zijn ritten op twee wielen feilloos kon uit voeren moesten er wel zo'n veertien au to's worden afgeschreven, maar nu ziet hij dan ook kans de wagens na de de monstratie zonder een schrammetje af te leveren. Enige mensen uit het publiek ge noten zaterdagmiddag in Roosen daal de twijfelachtige eer een rit je met de Franse stuntrijder José Carga mee te maken. Ook in Ter neuzen zal men in de gelegenheid worden gesteld om van zo'n merk waardig autotochtje te kunnen „ge nieten". (Foto P.Z.C.) WAWWWWWWWWWWVWWWWVWVWVW^W In Roosendaal, waar Carga zaterdag middag zijn kunsten vertoonde, konden ook enige mensen uit het publiek van zo'n merkwaardig autoritje genieten. Wel een beetje wit om de neus, maar toch glimlachend stapte politie-inspec- teur J. Weisscher uit het voertuig, na dat de wagen door José met een flink vaartje een springschans was afgere den en de auto op zijn kant een ritje had gemaakt. Ook in Zeeland komt de Fransman zijn rare capriolen uithalen. Vandaag is hij drie keer in Terneuzen te zien. De de monstratie om 12, 4 en 7.30 uur zal wor den gegeven op de invalsweg Guido Gerellestraat tussen Zuidlandstraat en J. v. Eedenstraat. RILLAND-BATH De raad van Rilland-Bath, die vanavond (maandag) om half acht in openbare vergadering bijeenkomt, krijgt een aan tal belangrijke voorstellen te behande len. Zo is er een voorstel van b. en w. om 11.878 beschikbaar te stellen als bij drage in de kosten van aansluiting van 27 onrendabele percelen op het elektri citeitsnet. Van nog 3 resterende percelen gaan de kosten een bedrag van 10.000 per per ceel te boven, reden waarom zij door de P.Z.E.M. buiten het algemene plan van aansluiting zijn gelaten. Voor de kom Bath wordt een gewijzigd uitbreidingsplan ter vaststelling aange boden, waarbij wensen van de belang hebbende W. F. van Gorsel worden inge willigd. Voorgesteld wordt van Jhr. L. Schorer te Driebergen-Rijsenburg 37.236 m2 in het uitbreidingsplan Rilland aan te ko pen tegen 1.75 per m2. De te betalen schadevergoeding aan de pachter wordt geraamd op 32.413.17. Verder is er o.m. een voorstel om de ge meentelijke garage aan de Van Gorsel- straat volledig In te richten als brand weergarage. Hiervoor wordt een krediet van 25.000 gevraagd. Aan de School met den Bijbel willen b. en w. 4055.50 beschikbaar stellen voor de inrichting van een vijfde lokaal. Het is de bedoeling van de gemeente hier voor tijdelijk het St. Jozefgebouw te hu ren. In de raadsvergadering van vanavond zal ook de gemeentebegroting voor 1964 worden aangeboden. Nabij Kuitaart op de Hulsterweg, ont stond een aanrijding tussen een tank auto bestuurd door H. it Kapelle a.d. IJsel en een stilstaande vrachtauto van de firma Dumoleijn uit Kloosterzande. De oorzaak was, dat de remmen van de tankauto hun dienst weigerden bij het naderen van een tegenligger. Het ge volg was. dat de tankauto doorschoot tot tegen de stilstaande vrachtauto. Persoonlijk letsel werd niet veroor zaakt. Beide voertuigen werden vrij ernstig beschadigd, waarbij de tankauto moest worden weggesleept. De F.l.F.A. heeft de namen van 22 spelers bekendgemaakt, uit wie tezij- nertijd het wereldvoetbalelftal zal wor den gekozen, dat op 23 oktober in het Wembleystadion te Londen tegen En geland uitkomt. De ploeg voor Londen zal totaal uit zestien spelers bestaan. De 22 geselecteerden zijn: Doelverdedigers: Yashin (Rusland), Soskic (Zuid-Slavië) en Fahrian (West- Duitsland). Achterspelers: D. Santos (Brazilië), Eyzaguirre (Chili), Maldini (Italië), Schnellinger (West-Duitsland) en No- vak (Tsjechoslow.). Middenspelers: Pluskal (Tsjechoslow.), Popovic (Zuid-Slavië), (Masopust (Tsjechoslowak.) en Baxter (Schotl.). Voorhoedespelers: Garrincha (Brazilië), Kopa (Frankrijk), Law (Schotland), Ri- vièra (Italië), Di Stefano (Spanje), Uwe Seeler (West-Duitsland),' Pele (Brazilië), Eusebio (Portugal). Gento (Spanje) en Sanchez (Chili). Voor de derde maal in precies een maand heeft Christine Hagberg (Zwe den) zondag in Orebo het Europese re cord op de 100 meter vrije salg verbe terd en gebracht op 1 min. 1.5 sec. Het oude record stond sedert 8 augustus ook op haar naam met 1.01.7. De Zeeuwse, in België woonachtige, cou reur Piet Rentmeester heeft zaterdag op overtuigende wijze de derde profronde van Schiedam gewonnen. Hij slaagde erin met de Brabanders Cees Snepvan gers en Jaak van der Klundert het pe loton te „dubbelen". Toen vervolgens twee andere Brabanders, Bart Solaro en Huub Zilverberg na 60 kilometer uit de hoofdmacht wegsprongen, was Rent meester er andermaal bij. Dit drietal nam een voorsprong van ongeveer 30 seconden op het peloton, hetgeen voor Rentmeester genoeg was voor zijn twee de overwinning in Schiedam. De uitslag luidt: 1 Piet Rentmeester (Kalmhout) de 100 kilometer in 2.56.34; 2 Jaak van der Klundert (Hoogerheide) op 30 sec.; 3. Cees Snepvangers (Zun- dert) op 40 sec.; 4 Bart Solaro (Den Bosch) op 1.43; 5 Huub Zilverberg (Goirle) z.t.; 6 Peter Post (Amstelveen) op 2.03; 7. Jo de Haan (Huybergen); 8 Jos Linders (Roosendaal); 9 Jan Jans sen (Nootdorp); 10 Piet Steenvoorden (Heemstede) allen in dezelfde tijd als Post. Zondag werd Rentmeester derde in de Ronde van Elsloo. De Limburger Jan Schroder heeft deze ronde voor profes sionals gewonnen. Schroder had een ron de voorsprong op de overige deelnemers. Hij reed de 100 kilometer in 2 uur 21 minuten. De uitslag bij de profs, luidt; 1 Jan Schroder (Koningsbosch) 100 km in 2 uur 21 min. op 1 ronde; 2 Piet van Est (Klundert); 3 Piet Rentmeester (Goes) 4 Robert Seneca (Belg); 5 Huub Ha- rings (Scheulder). VAN DER VEN De donkere, forse Brabantse wiel renner Lambert van der Ven heeft zaterdag een fraaie overwinning be haald in de 318 kilometer lange weg wedstrijd München-Zürich. De twee voudige wereldkampioen Rik van Looy deed opnieuw van zich spre ken, door tot grote teleurstelling van een ieder niet aan de start te ver schijnen, hoewel zijn stalbaas Guil- Iaume Driessens de organisatoren voortdurend verzekerd had dat „den Rik" wel van de partij zou zijn, en dat hij zelfs met zijn ploeggenoten onderweg was naar München. Van Looy bleef echter met veie van zijn knechten weg. De werkelijk schitterende vlucht van Lambert van der Ven en de jonge Duit se prof. Guenther Tueller heeft deze negende editie van Miinchen-Zürich tot een interessante wielerwedstrijd ge maakt. Het was dan ook volkomen ver diend, dat zij aan het eind van de door slecht weer bemoeilijkte rit de lauwe ren voor zich opeisten. Van der Ven toonde zich ten slotte sneller dan de Duitser, die zich ook in de sprints voor de bergprijs niet met de man uit Vlijmen kon meten. De uitslag luidt: 1 Van der Ven (Ne derland) 8.08.00; 2 Tueller (Duitsland) z.t.; 3 Maurer (Zwitserland) 8.15.10; 4 Kemper (Duitsland) 8.18.40; 5 Schul- ze (Duitsland); 6 Van Geneugden (Bel gië); 7 Gimmi (Zwitserland); 8 Toon Rutten (Nederland); 9 Vopel (Duits land). Vervolgens een groep met 20 renners lallen in dezelfde tijd als Kemper. De Nederlandse profwielrenner Cees j van Amsterdam heeft zondag in Zürich een internationaal criterium gewonnen. Van Amsterdam legde de 104 kilometer af in 2 uur 43 minuten en 38 secon den. De Zwitser Rolf Maurer werd op een ronde tweede. Kersten en Damen eindigde op twee ronden respectievelijk als negende en elfde. Tijdens de zwem-landenontmoeting Ja panV.S. in Tokio hebben de Ameri kaanse herenzwemmers weer enkele prestaties van wereldformaat geleverd. Op de 4 x 100 meter vrije slag estafette lieten Clark, McDounough, Illman en Townsend een tijd van 3 min 36.1 sec afdrukken en vestigden daarmee een nieuw wereldrecord op dit nummer. Het oude record stond eveneens op naam van een Amerikaanse ploeg, die in juli van dit jaar in Los Altos 3.39.9 liet no teren. De Amerikaan Carl Robie verbeterde het wereldrecord op de 200 meter vlin derslag met een tijd van 2 min 8.2 sec. Het oude record stond sinds 12 januari 1963 op naam van zijn landgenoot Ke vin Berry (Sydney) met 2.08.4. De 100 meter rugslag gaf eveneens een goede Amerikaanse verrichting te zien. Rick McGeagh evenaarde hier met 1.00.9 het wereldrecord, dat sinds au gustus 1962 in het bezit is van zijn land genoot Tom Stock. De Amerikaan Don Scholiander stelde zijn eigen wereldrecord op de 200 meter vrije slag scherper. Scholiander, die op 28 juli jl. te Los Angeles het wereldre cord met een tijd van 1 min 58.8 sec overnam van de Australiër Robert Windle en als eerste zwemmer op deze afstand onder de twee minuten kwam, liet in Tokio 1 min 58.5 sec voor zich afdrukken, een verbetering dus van het oude record met 0.3 seconde. Behalve de 17-jarige student Don Schol iander, wiens tussentijden in zijn record race waren: 50 m 27,7; 100 m 58,3; 150 m 1,28,3, vestigde in Tokio ook zijn landgenoot Roy Saari een nieuw wereldrecord, namelijk op de 1500 meter vrije slag. Saari zwom de 1500 meter in 17 min 5.5 sec, waarmee het op naam van de Australiër Jon Konrads bestaan de record, dat dateerde van 27 februari 1960 (Sydney) en stond op 17.11,-, met 5.5 sec verbeterde. V.C. Vlissingen en Tus Hattingen heb ben ook in Groede niet kunnen uitmaken wie nu eigenlijk de sterkste ploeg is. Nadat zij zaterdagmiddag in het voet baltoernooi te Kloetinge met 11-gelijk speelden en alleen via strafschoppen Hattingen wist te winnen, eindigde ook de wedstrijd, die in Groede gespeeld werd, in een gelijke stand (44). Na 10 minuten maakte de midvoor van Hattingen het eerste doelpunt. Vlissin gen kwam echter fel opzetten en dat resulteerde in de 20e en de 30e minuut in doelpunten van Wim van Mans. Vlis singen ging met deze 21-voorsprong rusten. Na de rust veranderde dat ech ter snel: keeper Wim Bos werd na vijf minuten al gepasseerd. Maar Vlissingen kwam na een kwartier al weer voor, nu door een doelpunt van Henk van Oos terhout. Een tijd bleef de voorsprong ge handhaafd, totdat Hattingen kort na elkaar twee doelpunten maakte (4—3). Jan van Huizen maakte vijf minuten voor het einde toch nog de gelijkmaker, zodat beide elftallen tevreden naar de kleedkamers konden gaan. Er werd fris en aantrekkelijk gevoetbald. Het is Feijenoord in zijn wedstrijd te gen de FC 'Brugge gisteren in Brugge gespeeld niet zo erg best afgegaan. De nieuwe trainer van de Rotterdamse sterrenformatie, Höi fling, zei er na af loop van het duel dit van: „Zo slecht ais ik nog Nederlands spreek, zo slecht speelde Feijenoord nog. Er is nog veel werk aan de winkel"..... Het leek allemaal zo op rolletjes te gaan voor de Feijenoorders. want in het eerste half uur zagen de 8000 toeschou wers, onder wie 2000 Nederlanders, de Rotterdammers binnen drie minuten een 3-0 voorsprong nemen. Eerst scoorde Henk Groot op een pass van Pummy Bergholtz de openingstreffer, vervol gens schoot Reinier Kreiermaat zijn ploeg naar 2-0, waarna Piet Kruiver de voorsprong tot 3-0 opvoerde. Maar toen de „helden" vermoeid wer den liepen de Bruggenaren nog voor de rust in tot 3-2. Na de hervatting kwa men de Belgen op 3-3, maar dank zij een strafschop, die Van Kerkum benut te, nam Feijenoord weer een voorsprong (4-3). es minuten voor tijd maakte Brugge echter weer gelijk (4-4) en daarbij bleef het. ïn de Fastnet-race, de beroemde 600 mijl lange zeezeilwedstrijd van de Co- wes op het eiland Wight naar de Fast- net-rock voor de Ierse kust en vandaar naar Plymouth, hebben drie Zeeuwse zeilers samen met drie andere beman- nigsleden een schitterende prestatie ge leverd. Vrijdagmorgen om rond vier uur liep namelijk in Plymouth het jacht „Sport- lust VI" van P. W. Vroon uit Breskens binnen na de monstertocht met groot succes te hebben volbracht. De „Sport- lust VI", met kapitein-eigenaar P. W. Vroon en onder meer als bemannings leden M. J. F. Vroon en Frans Maas uit Breskens, werd in klasse ni als vijfde geklasseerd. Bovendien eindigde het schip als elfde in het veld van 130 deelnemende jachten, die zaterdag 10 augustus voor de race startten. Bij de bomaanslag in een café in het centrum van de Belgische hoofdstad, die zaterdagavond omstreeks elf uur werd gepleegd, werden in totaal 41 mensen gewond, onder wie 14 Belgische meis jes. Zeventien van de slachtoffers kon den, na in een ziekenhuis de eerste hulp te hebben ontvangen, naar hun wonin gen terugkeren. De overigen werden op genomen. Van een 24-jarig meisje en een 31-jarige Kongolees moest een voet worden ge amputeerd. Ook de meeste andere ge wonden liepen letsel aan de benen op. Geen van de gewonden verkeert in le vensgevaar. De legeroefeningen, die onder de naam „Fallex" zijn gehouden hebben aange toond dat de geoefendheid van het bondsleger niet toereikend is voor een defensieve actie. Dit heeft de Westduit- se minister van defensie, Von Hassel, verklaard in een vraaggesprek met het blad „Welt am Sonntag". De minister is van oordeel dat de op leiding van recruten niet hard genoeg is. Dat hebben zij mij zelf bij herha ling verzekerd, aldus minister Von Has sel. Hij verklaarde voorts dat de toplei- leiding gewijzigd moet worden. De oe fening „Fallex" heeft aan het licht ge bracht dat het legerapnaraat niet voor verdedigende acties geschikt is, zo zei hij. Tijdens een mis. gistermorgen door hem opgedragen in het Byzantijnse klooster in Grottaferrata. heeft paus Paulus VI een beroep gedaan op de Grieks-ortho doxe kerken zich by de kerk van Rome aan te sluiten. In een geïmproviseerde toespraak zei de paus in juli in volle ernst de bisschop van Freiburg en Genève, mgr Charrier, naar Moskou te hebben afgevaardigd om de viering van de tachtigste ver jaardag van patriarch Alexei van de Russisch-orthodoxe kerk bij te wonen. De paus verklaarde dit te hebben ge daan met de bedoeling eer te betonen en te laten blijken, dat aan de zijde der Rooms-Katholieke Kerk geenszins het verlangen bestaat de meningsverschillen die in het verleden hebben bestaan doch nu wel anachronistisch kunnen worden genoemd, eeuwig te laten voort duren. Zich vervolgens richtend tot de van Rome afgescheiden Grieks-ortho doxe kerken, deed pau Paulus een be- ÏPoepu0Z, de "hinderpalen die ons gescheiden houden" op te heffen, daar- 31 tevens afvragend of het uitstel op de weg naar hereniging geen gevolg De dagboot „Prinses Beatrix" van de stoomvaartmij. Zeeland, die de verbin- fand en W "H.t,,SS0n H°ek van Ho1" hh" het Ha"v?ch- heeft zaterdagmiddag dé' VeJtre? uit de Hoek een tros in de schroef gekregen. De ongeveer 400 nassa.giers, die aan boord waren, stap- oy,er ,°P het zusterschip „Koningin hÜVT* i. 00 op llet punt stnnd naar S "fh te varen. Deze hoot kreeg hierdoor twee uur vertraging. nrean"Trinse® Beatrix" gihg al enkele uren later m het dok. bij de Mij De Nieuwe Waterweg in Schiedam. De tros werd uit de schroef verwilderd. Het bleek, dat het schip geen verdere be- achadigingen had opgelopen. fxrns Hornhard is gisteren in Loesaka (Noord-Rhodesië) aangekomen, op door reis naar Beetsjoeanaland. Het opont houd duurde 40 minuten. In die tijd werd het vliegtuig van de prins van 0 voorzien en dronk de prins koffie met de gouverneur van Noord- Rhodesië. Prins Bernhard zal ongeveer vier we ken in Beetsjoeanaland blijven en keert midden-september via Loesaka naar Nederland terug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 5